TOPlist

Recenze Redmi Note 11: oblíbenec s příznivou cenou

Redmi Note 11 recenze 2
  • Redmi Note 11 se snaží zaujmout povedeným designem, rychlým nabíjením a 90Hz displejem
  • Konečně nechybí NFC pro bezkontaktní platby a stereo reproduktory. Cena startuje na 5 299 Kč.
  • Zamrzí video jen ve Full HD rozlišení při 30 fps a absence podpory 5G sítí

Xiaomi se ve střední třídě cítí doslova jako ryba ve vodě. Z řad zájemců o cenově dostupné smartphony rekrutuje čínský výrobce valnou většinu svých zákazníků, kterým nabízí ideální poměr ceny a výbavy. V poslední době se ale v tomto segmentu stále více prosazují konkurenční značky, které Xiaomi a jeho dceřiné společnosti Redmi pořádně zatápí.

Redmi Note 11 navazuje na svého předchůdce Redmi Note 10, který chtěl udržet dravou konkurenci na uzdě. Novinka opět vsází na mix zajímavé výbavy a příznivé ceny, na kterou zákazníci slyší. Dokáže Redmi i tentokrát zaujmout a udržet si svou korunu krále střední třídy?

Design a zpracování

Číňané dokáží zúročit letité zkušenosti s výrobou hardwaru a též v nižší i střední třídě zákazníky příjemně překvapit. Design je proto velkou předností Redmi Note 11. Ačkoli mohou někteří považovat Note 11 za fádní či nudný, mně osobně celkové provedení neskutečně sedlo.

Redmi Note 11 1
Design se Redmi opravdu povedl

Celoplastové tělo je příkladně zpracované a rozhodně nepůsobí levným dojmem. Záda jsou jen nepatrně vypouklá a přispívají k pohodlnějšímu držení v ruce. Ploché hrany a zaoblené rohy si berou inspiraci z aktuálních iPhonů, což určitě není na škodu. Otisky prstů nejsou na zádech díky matné povrchové úpravě tolik vidět, alespoň tedy ne v testované černé variantě (k dispozici je ještě modrofialový gradient a modrá).

Fotomodul na zadní straně je jen mírně vystouplý. Pokud by vám to extrémně vadilo, můžete Redmi schovat do silikonového pouzdra dodávaného v balení, které vystouplý modul zarovná se zády. Škoda jen že se nedostalo i na ochrannou fólii displeje.

Co mě z designového hlediska nepotěšilo jsou trochu silnější rámečky okolo displeje, které bych si dovedl představit ještě o něco tenčí. Rozměry jsou příjemných 159,9 x 73,9 x 8,1 milimetrů a hmotnost se zastavila na 179 gramech.

Displej a hardwarová výbava

Stejně jako v případě předchůdce, i Redmi Note 11 spoléhá na nadprůměrný displej. Ten má úhlopříčku 6,43”, rozlišení 1 080 × 2 400 pixelů (409 ppi) a maximální jas 1 000 nitů, je typu AMOLED, kryje jej ochranné sklo Gorilla Glass 3 a nechybí mu ani nadstandardní 90Hz obnovovací frekvence (adaptivní režim zde není, pouze volba mezi 60 a 90 Hz).

Redmi Note 11 5
AMOLED s obnovovací frekvencí 90 Hz je chloubou zařízení

V dané cenové kategorii nelze displeji prakticky nic vytknout, neb se opět jedná o prvotřídní práci: čitelnost na přímém slunci je příkladná, barvy jsou příjemně živé a pozorovací úhly dostatečné. K dispozici je také Always-on režim, který není aktivní neustále, ale pouze 10 sekund po klepnutí na obrazovku či po příchodu notifikace.

Uvnitř telefonu tepe osmijádrový čipset Qualcomm Snapdragon 680 vyrobený 6nm technologií, který doprovází grafika Adreno 610, 4 GB RAM a 64/128 GB vestavěného úložiště s možností rozšíření o microSD karty. V benchmarku AnTuTu si tato kombinace zvládla zajistit příznivých 278 827 bodů, což je na nižší střední třídu ucházející výkon.

Hardwarové parametry Redmi Note 11

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 680 4G, octa-core, 4× 2,4 GHz Kryo 265 Gold + 4× 1,9 GHz Kryo 265 Silver, GPU: Adreno 610, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,9 × 73,9 × 8,1 mm, hmotnost: 179 g, zvýšená odolnost: IP53

Displej, konektivita a baterie

6,43", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.8, 26mm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 118˚, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, čtvrtý: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 13 Mpx, Full HD video

Z ostatních parametrů nechybí Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, všechny relevantní polohové systémy, infračervený port, USB-C, odolnost proti vodě a prachu dle standardu IP53 či 3,5mm audio konektor. Konečně jsme se dočkali NFC.

Smartphone disponuje také stereo reproduktory, které jsou vítaným zpestřením výbavy. Jen si dejte pozor na vyšší hlasitosti, při kterých rapidně klesá kvalita zvukového projevu. Čtečka otisků prstů se ukrývá ve vypínacím tlačítku a na můj vkus je trochu línější, čemuž přispívá také pomalá animace doprovázející odemknutí displeje.

Baterie a výdrž

Baterie dostala kapacitu dnes již standardních 5 000 mAh a navíc podporuje rychlé 33W nabíjení. Výdrž na jedno nabití mě velmi příjemně překvapila – pokud se trochu uskromníte, není problém se dostat i na dva dny používání. Pakliže ale telefon nebudete šetřit, za den a čtvrt budete muset sáhnout po nabíječce.

Adaptér podporující 33W nabíjecí výkon je naštěstí součástí balení. Za něco málo přes půl hodiny se dostanete na zhruba 60 procent, což je velmi slušná hodnota. Pokud byste chtěli telefon dobíjet až na 100 procent, potrvá vám to přibližně hodinku.

Operační systém

Operačním systémem Redmi Note 11 je pochopitelně Android 11 s nadstavbou MIUI 13. Kdo už někdy měl nějaké to Xiaomi v ruce, bude zde jako doma. Xiaomi si se softwarem jako tradičně vyhrálo a kromě svébytné grafické podoby do systému zapracovalo řadu různých vychytávek, které umí usnadnit život. Samozřejmostí je příkladná odladěnost – nic se neseká a na nic nečekáte. Jen ty 4 GB RAM neslibují nejlepší perspektivu do budoucna, jak jsou aplikace čím dál tím náročnější.

Ze softwarových vychytávek nechybí dělená lišta pro notifikace a rychlé přepínače, tmavý režim, filtr modrého světla, možnost nastavit si vlastní styl hodin v Always-on režimu, přizpůsobení živosti barev, celá řada integrovaných online tapet či nepřeberné množství témat, která změní systém k nepoznání. Přídavků, díky kterým si nadstavba MIUI získala oblibu u celého zástupu uživatelů, je zkrátka spousta.

Fotoaparát a záznam videa

Chloubou zadní strany jsou pochopitelně fotoaparáty. Ten hlavní 50Mpx má snímač Samsung S5KJN1 typu ISOCELL o rozměru 1/2,76” a velikostí pixelů 0,64 µm či clonu f/1.8. Společnost mu dělá „širokáč“ s následujícími parametry: senzor Sony IMX355, rozlišení 8 Mpx a clona f/2.2. Samozřejmě nesmí chybět ani známá dvojice makro/bokeh: oba mají po 2 Mpx a světelnost f/2.4. Na přední straně se ještě nachází selfie kamera s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.4.

Redmi Note 11 7
Aplikace fotoaparátu je přehledná a jednoduchá na obsluhu

Za dobrých světelných podmínek podává smartphone překvapivě dobré výsledky. Snímky jsou ostré i barevně věrné, mají příjemný dynamický rozsah a problém není ani protisvětlo. Občas si hlavně na okrajích lze všimnout neostrostí, ale to lze vzhledem k ceně odpustit. Použitelný je i 2× digitální zoom, který podává úctyhodné výkony.

Širokoúhlý objektiv je na tom o něco hůř, ale stále produkuje na můj vkus povedené snímky. Fotografie jsou trochu vybledlejší a stíny méně výraznější, na okrajích lze vidět znatelné rozmazání a v protisvětle je znatelná chromatická aberace. Nenáročný fotograf ale bude více než spokojen. Notorická dvojice makro/bokeh je přítomna jen do počtu a její použití doporučuji pouze za velmi dobrých světelných podmínek.

S úbytkem světla jde kvalita snímků rapidně dolů. Předchůdce jsme sice za kvalitu nočních snímků v naší recenzi kritizovali, ale Redmi Note 11 je na tom ještě hůř. Noční fotografie jsou rozmazané, barvy absolutně neodpovídají realitě, šum je všudypřítomný a detaily se velmi často slévají do sebe.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit/stáhnout zde

Jakmile se vzdálíte od výrazného zdroje světla, algoritmy telefonu vám nijak nepomohou a velmi často vám smartphone vyprodukuje extrémně tmavý snímek. A to i v případech, kdy ve stejné scéně jeho předchůdce zvládl ze scény dostat poměrně obstojné množství světla. Širokáč vám telefon pro jistotu v nočním režimu ani nenabídne, na rozdíl od 2× digitálního zoomu, který ovšem používejte pouze v dobře osvětlených scénách.



Redmi Note 10 recenze



Nepřehlédněte

Recenze Xiaomi Redmi Note 10: dostupná střední třída, jen v obchodě platit neumí

Natáčení videa je další kámen úrazu. Redmi Note 11 zvládá pouze Full HD při 30 snímcích za sekundu, což je na dnešní dobu žalostně málo. Také zamrzí nemožnost během natáčení plynule přepínat mezi hlavním fotoaparátem a „širokáčem“.

Za dobrého světla produkuje smartphone jen průměrně kvalitní videa. Vyvážení bílé má tendenci zmatkovat a záznamy příliš neoplývají detaily. Optika na druhou stranu drží zaostření a roztřesení není nijak dramatické. Zvuk je poměrně plochý i nevýrazný a mikrofon si neporadí ani s výraznějším větrem. Na digitální zoom raději zapomeňte, jeho kvalita je doslova otřesná.

Ve zhoršených světelných podmínkách jsou na tom videa podobně špatně jako fotografie. Telefon má potíže s ostřením, vyvážení bílé je nepřesné, záznamy jsou roztřesené, detaily splývají a šum je všudypřítomný. O chromatické aberaci nemluvě. Natáčení v noci se hodí spíše pro nouzové použití a rozhodně se s těmito záznamy nebudete nikde chlubit.

Závěrečné hodnocení

Redmi Note 11 by byl skvělým smartphonem z nižší střední třídy, kdyby navázal tam, kde skončil jeho předchůdce, a jen řešil jeho nedostatky. Novinka se sice snažila v některých klíčových oblastech přidat a smazat nedostatky loňské generace, ale jinde ubrala natolik, že si nejsem jistý, zda se tentokrát Redmi podařilo namíchat onen proslule lákavý koktejl zajímavých parametrů a nízké ceny. Nemyslím to špatně – telefon je jako celek povedený. Věřím však, že kdyby výrobce věnoval více času vyladění některých neduhů, byl by z něj bestseller.

Redmi Note 11 9
Redmi se pokusilo namíchat podobný koktejl jako v loňském roce

Předností telefonu jsou bezesporu prvotřídní displej, dostatek výkonu i pro hraní her, příjemná výdrž na baterii s podporou rychlého nabíjení, výsledky fotoaparátu za dobrého světla, sympatický design či špičkově odladěná nadstavba. Nepotěšilo mě natáčení videa pouze ve Full HD při 30 snímcích za sekundu, podprůměrné fotky za horšího světla, absence sítí 5. generace či pomalejší čtečka otisků prstů.

Redmi Note 11 6
Fotografie za zhoršených světelných podmínek jsou velkou slabinou Redmi Note 11

Za cenu 5 299 Kč, respektive 5 799 Kč v případě verze se 128GB úložištěm, se jedná o zajímavý telefon, obzvláště pokud si jej pořídíte v období od 17. února 2022 do 16. března 2022, kdy získáte nárok na bezplatnou jednorázovou opravu nebo výměnu poničeného displeje. V těchto cenových vodách loví zákazníky také Realme, které může nabídnou svůj model 8i, nebo Vivo a jeho model Y21s.

Redmi Note 11

xiaomi redmi note 11
8.4

Design a zpracování

8.8/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

7.8/10

Kvalita fotografií a videa

7.9/10

Výdrž baterie

8.9/10

Klady

  • prvotřídní AMOLED s 90Hz frekvencí
  • dostatek výkonu i pro hraní her
  • příjemná výdrž na baterii, podpora 33W nabíjení
  • povedené fotografie za dobrého světla
  • sympatický design
  • odladěná nadstavba

Zápory

  • natáčení maximálně ve Full HD při 30 fps
  • podprůměrné výsledky fotoaparátu za horšího světla
  • absence podpory 5G sítí
  • pomalejší čtečka otisků prstů
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku