Značka Realme se na českém trhu začíná čím dál tím více zabydlovat. Zákazníci už odhodili prvotní skepsi z nové značky a naplno si začali užívat výhod, které přináší spojení sympatické ceny a kvalitních parametrů, kterým se dříve pyšnilo pouze Xiaomi.
Realme na náš trh nyní dodalo nový model Narzo 30 5G, který primárně cílí na mladé publikum. Ačkoli parametrově vypadá poměrně zajímavě, nelze si nevšimnout velké podobnosti se stájovým konkurentem Realme 8 5G. Dokáže i přes rivala ve vlastních řadách Narzo 30 5G něčím upoutat pozornost?
Design a konstrukce
Vzhled Realme Narzo 30 5G zaujme na první pohled. Celoplastové tělo je v této cenové kategorii standardem, nicméně lesklá tmavě modrá záda už nikoli. Stylizovaný pruh s šipkou viditelnou v odraze, který je v jedné linii s modulem fotoaparátu, rozhodně vzbudí zájem. Kdyby záda nebyla tak velkým magnetem na otisky prstů, tak bych jim neměl moc co vytknout.

Rámečky okolo displeje na přední straně jsou poměrně výrazné, alespoň výřez v levém horním rohu příliš neruší. Modul fotoaparátu ze zad lehce vystupuje, nejedná se ale o žádnou tragédii. Konec konců, můžete jej srovnat do jedné linie se zády s pomocí dodávaného silikonového krytu. Čtečka otisků prstů je schovaná ve vypínacím tlačítku a je škoda, že zde Realme snímač lépe nezamaskovalo jako klasické tlačítko, jak to vyřešili někteří konkurenti.
Rozměry 162,5 x 74,8 x 8,5 milimetrů a hmotnost 185 gramů nikterak nevybočuje z průměru a pocit z používání je taktéž nemastný neslaný. Celkově se Realme Narzo 30 5G snaží, seč mu síly stačí, aby potenciálního zákazníka zaujalo, nicméně čínská značka se místo experimentů držela raději při zemi, a proto si jej pravděpodobně nezapamatujete.
Parametry a funkce
Přední straně dominuje 6,5″ IPS displej s rozlišením 1080 x 2400 pixelů (402 ppi), 90Hz obnovovací frekvencí a maximálním jasem 600 nitů. Realme Narzo 30 5G má v nižší střední třídě poměrně dobrý displej, ostatně 90 Hz v této kategorii ještě stále nezvládají všichni konkurenti. Na přímém sluníčku taktéž vcelku obstojí. Mírnou výtku mám k pozorovacím úhlům, které by mohly být lepší.

Uvnitř telefonu najdeme osmijádrový čipset MediaTek Dimensity 700, grafiku Arm Mali-G57, 4 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti s možností rozšíření o microSD karty s velikostí až 1 TB. V benchmarku AnTuTu získala tato kombinace 324 598 bodů, což je dostatek jak pro běžné používání, tak pro náročnější hry.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 162,5 × 74,8 × 8,5 mm, hmotnost: 185 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 5000 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Z ostatní výbavy nechybí podpora sítí 5. generace, Bluetooth 5.1, všechny relevantní polohové systémy, 3,5mm audio konektor, USB-C a čtečka otisků prstů ukrytá ve vypínacím tlačítku, která je na danou kategorii velmi rychlá a spolehlivá. Hodně spekulací panovalo kolem přítomnosti NFC – tím Realme Narzo 30 5G pochopitelně disponuje, díky čemuž nejsou potenciální zákazníci ochuzeni o bezkontaktní platby.
Rychlost 5G jsme otestovali v síti operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 102 Mbps, v případě nahrávání to bylo kolem 27 Mbps.
Baterie a výdrž
Realme Narzo 30 5G dostalo baterii o kapacitě 5000 mAh a také 18W nabíjení. Pokud jde o výdrž, při běžném používání jsem neměl potíže s telefonem vydržet i den a půl. Pokud se uskromníte, zvládne telefon dva dny používání. Pakliže Narzo 30 5G vytížíte naplno, tak i přesto vám do večera baterie vydrží.

Nabíjení není žádná velká sláva, nicméně v dané cenové kategorii je 18W dobíjení slušná hodnota. Z 0 na 100 procent se dostanete za nějakou hodinu a dvacet minut, přičemž za 45 minut zvládnete Narzo dobít na padesát procent kapacity baterie. Ve své třídě telefon zastupuje spíše průměr – Realme ukázalo, že ve svých smartphonech okolo ceny 5 000 korun umí i rychlejší 30W nabíjení.
Operační systém
Operačním systémem je Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0. Kdo čeká bohaté možnosti nastavení a přizpůsobení, bude pravděpodobně zklamán. Realme UI je velmi lehkou nadstavbou, která nepřináší nepřeberné možnosti seřizování a ladění, což jí ale naopak dává rychlost a umožňuje čínské značce zapracovat na odladění, které je příkladné.

Pochopitelně nechybí samozřejmosti, jako je tmavý režim či filtr modrého světla, potěší také jednoduchá regulace barevné teploty obrazovky, zapnutí a uzamknutí poklepáním či nastavení rychlosti animací. Nadstavba taktéž umožňuje vybrat si vlastní styl ikon či barevné schéma, na úpravu jednotlivých animací se už ale nedostalo.
Fotoaparát a záznam videa
Hlavní fotoaparát dostal čip Samsung S5KGM1 o velikosti 1/2″ s rozlišením 48 Mpx a clonou f/1.8 a také dva „pomocníky“ v podobě známé 2Mpx dvojice makro/bokeh. Ačkoli má na první pohled Narzo tři fotoaparáty, zmíněná dvojice je bohužel jen naoko. Na přední straně se pak usídlil 16Mpx selfie fotoaparát se světelností f/2.1.

Za dobrých světelných podmínek umí fotoaparát občas překvapit. Sice musíte počítat s klasickými neduhy, jako je nedostatek detailů a občasné rozmazání, dynamický rozsah nicméně mají snímky slušný a pro nenáročného uživatele je fotoaparát více než dostačující.
Za horších světelných podmínek by papírově sice měla pomoci clona f/1.8, nicméně vzhledem k malému čipu jsou výsledky podprůměrné. Neostrosti, špatné vyvážení bílé barvy, občasné rozmazání a všudypřítomný šum je jen malý výčet toho, s čím má fotoaparát Realme Narzo 30 5G potíže. Ve své třídě se nicméně jedná o výsledky trochu horší, než je průměr, a byla by chyba za ně smartphone příliš kamenovat.
O dvojici makro/bokeh se není potřeba obšírněji zmiňovat, jedná se o standardní marketingovou vábničku, která není příliš drahá a bohužel za moc nestojí. Na portréty není Narzo 30 stavěné a makro sice na papíře vypadá dobře, nicméně 2Mpx rozlišení v kombinaci s nedostatkem světla žádnou parádu neudělá.
Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde
Video zvládne Realme Narzo 30 5G natáčet pouze ve Full HD při 30 snímcích za sekundu. Za dobrých světelných podmínek je video relativně kvalitní, netrpí na agresivní přeostřování, rychle si poradí se změnou scény a je poměrně stabilní. Občas se sice stane, že automatika netrefí správně kontrast, takže barvy jsou mírně vybledlé, ale žádná tragédie to není.
V nočních hodinách na natáčení videa raději zapomeňte, neboť hlavní fotoaparát nepodává příliš dobré výsledky. Problémy s ostřením, špatné vyvážení bílé a všudypřítomný šum bohužel znatelně snižují kvalitu natočeného videa, které se tak hodí použít jen v nouzových situacích.
Závěrečné hodnocení
Realme Narzo 30 5G je v nižší střední třídě na první pohled zajímavou volbou, především díky sympatickým parametrům a podpoře sítí 5. generace. Na druhou stranu se Realme nesnažilo objevit kolo, neboť se jedná prakticky o stejný smartphone, jako je Realme 8 5G, jen s jiným designem.

Předností Realme Narzo 30 5G je dobrý displej s 90Hz obnovovací frekvencí, dostatek výkonu ve své třídě, dobrá výdrž na baterii, podpora 5G a kvalitní fotografie a videa za dobrých světelných podmínek. Nedostatkem je jen málo odlišností oproti Realme 8 5G a pouze průměrné fotografie a videa za horších světelných podmínek.

Realme Narzo 30 5G lze pořídit za 5 290 korun, což by na danou třídu bohatě stačilo pro doporučení a uznalé pokývnutí hlavou. Vzhledem k tomu, že Realme 8 5G nabídne de facto to samé za cenu 4 990 korun (ve variantě 4 GB RAM/64 GB vnitřní paměti), a příležitostně můžete dokonce narazit ještě na Realme 7, které je na tom lépe (mimo podporu 5G) a přitom stojí 3 990 korun, není příliš mnoho důvodů, proč zvolit právě Narzo.
Realme Narzo 30 5G

Klady
- dobrý displej s 90Hz obnovovací frekvencí
- dostatek výkonu ve své třídě
- dobrá výdrž na baterii
- podpora 5G
- kvalitní fotografie a videa ve dne
Zápory
- málo odlišností oproti Realme 8
- pouze průměrné fotografie a videa v noci