TOPlist

Recenze Realme GT Master Edition: skvělá střední třída, co má styl

Realme GT Master Edition uvodka

Po poměrně zajímavém smartphonu Realme GT 5G s dobrým poměrem ceny a výkonu čínská značka Realme přichází s dalším kouskem mířícím spíše na střední třídu. Jedná se o model s označením GT Master Edition, který kromě jiného nabídne i netradiční provedení v designu od Naota Fukusawy.

Kromě čipu Snapdragon 778G s podporou 5G zaujme i velkým AMOLED displejem se 120Hz frekvencí nebo rychlým 65W nabíjením. S cenou pod 10 000 Kč by se mohlo jednat o velmi zajímavý smartphone.

Design a obsah balení

Obsah balení Realme GT Master Edition je poměrně bohatý. Kromě klasických papírových manuálů nebo jehličky na SIM karty uvnitř najdete i nabíjecí kabel a rychlý 65W SuperDart adaptér. Příjemným překvapením je pak jednoduchý plastový obal s logem výrobce.

Realme GT Master Edition 01
Realme GT Master Edition v lesklém provedení

Realme GT Master Edition je možné zakoupit ve třech provedeních. V nabídce je klasické lesklé provedení v barvách Cosmos Black (tu jsem i testoval) a Luna White, které ale svým designem příliš neoslní a působí celkem tuctově. Podstatně originálnější variantou je pak Voyager Grey, což je provedení z veganské kůže připomínající design kufrů. Autorem je japonský designér Naoto Fukusawa.

Master, nebo Explorer?

Pro upřesnění je ještě nutno zmínit, že na čínském trhu je k dispozici i model Realme GT Explorer Edition, který má mírně rozdílné parametry, ale „kufrový“ design nabízí taktéž. Může tedy lehce dojít k záměně. Na našem trhu se ale zatím prodávat nebude. Více informací o rozdílech mezi oběma verzemi najdete v tomto článku.

Realme GT Explorer Edition 2
Realme GT Explorer Edition v designu od Naota Fukusawy. Zadní strana Master edice vypadá zcela identicky.

Nyní zpět k modelu Master Edition, který jsem v minulých dnech testoval. Tmavá varianta Cosmic Black designem nijak neuchvátí. Plastová záda v lesklém provedení fungují jako dokonalý lapač prachu (především mezi objektivy) i otisků prstů. Jako potenciální uživatel bych tedy volil spíše koženou variantu nebo telefon ihned schoval do obalu.

Realme GT Master Edition 04
U brady je rámeček o něco tlustší

V levém horním rohu 6,43″ AMOLED displeje je malý otvor pro selfie kameru. Rámeček displeje má adekvátní šířku, snad jen ten spodní by mohl být o něco málo tenčí. Na pravé straně najdeme pouze tlačítko pro odemykání, které je umístěné příjemně nízko.

Realme GT Master Edition 05
Výřez kamery v levém horním rohu

Levá strana pak ukrývá klasickou dvojici tlačítek pro nastavení hlasitosti a šuplíček pro dvě SIM karty. V tomto případě se jedná o velikost nano-SIM. Spodní hrana obsahuje jediný reproduktor telefonu a také USB-C konektor pro nabíjení.

Realme GT Master Edition 09
Na spodní straně nechybí audio konektor

Příjemným překvapením je i 3,5mm audio konektor pro připojení sluchátek. Na zádech můžeme vidět (kromě otisků prstů) modul fotoaparátu s trojicí objektivů a LED bleskem. Telefon s lesklými zády je o něco lehčí (174 gramů oproti 180 gramů) a také o něco tenčí (8 mm oproti 8,7 mm) než jeho kožená varianta Voyager Grey.

Displej a odemykání

6,43″ AMOLED panel od Samsungu může pracovat s obnovovací frekvencí až 120 Hz a zároveň přináší jas až 1000 nitů, což jsou na střední třídu velmi slušné hodnoty. Rozlišení 1080 x 2400 pixelů v poměru s velikostí displeje znamená hustotu pixelů 409 ppi.

Realme GT Master Edition 06
6,43″ AMOLED displej od Samsungu

Barvy vypadají výborně a při vyšším jasu obraz doslova září. V nastavení je možné zvolit mezi třemi profily barev a také ovlivnit teplotu obrazovky. Těžko bychom zde hledali HDR, nicméně pochválit musím dobré podání černé, slušné pozorovací úhly i dobrou čitelnost na slunci. Displej jako takový tedy určitě nezklamal.

Realme GT Master Edition 11
V balení je taktéž ochranné pouzdro

Odemykání je možné provádět pomocí prstu nebo obličeje. Hned po prvním nastavení telefonu jsem začal používat sken obličeje, který v mém případě fungoval výborně. Řekl bych, že v 90 procentech případů telefon reaguje správně a odemkne se velmi rychle. Problémy přicházejí až v případě špatných světelných podmínek nebo pokud je úhel obličeje k telefonu příliš velký.

V podstatě jen pro účely otestování jsem po čase nastavil i odemykání pomocí otisku prstu a i tuto metodu mohu určitě doporučit. GT Master Edition reaguje velmi rychle a taktéž v tomto případě jsem se setkal s vysokou úspěšností. Odemykání tedy hodnotím na výbornou.

Hardwarová výbava a výkon

Realme GT Master Edition je vybaven o třídu horším procesorem než jeho kolega Realme GT 5G. Namísto Snapdragonu 888 jsme se tedy v tomto případě dočkali čipu Snapdragon 778G. Testoval jsem vybavenější verzi s 8 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti. K dispozici je pak také varianta s 6 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti, ta už ale dále nelze rozšířit, protože ve výbavě chybí slot na paměťové karty. Z další výbavy je nutno zmínit podporu 5G sítí i WiFi 6, NFC nebo Bluetooth 5.2.

Hardwarové parametry Realme GT Master Edition

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 778G 5G, octa-core, 1× 2,4 GHz Kryo 670 Prime + 3× 2,2 GHz Kryo 670 Gold + 4× 1,9 GHz Kryo 670 Silver, GPU: Adreno 642L, RAM: 8 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,2 × 73,5 × 8 mm (standard edition), 159,2 × 73,5 × 8,7 mm (Fukasawa edition), hmotnost: 174 g (standard edition), 180 g (Fukasawa edition), zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,43", Super AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4300 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.8, 25mm, 1/2", 0.7µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.2, 16mm, 119˚, 1/4.0", 1.12µm, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.5, Full HD video, HDR, panorama

Ačkoliv procesor papírově není žádným trhačem rekordů, v průběhu používání smartphonu jsem nezažil jediné škobrtnutí a pohyb v systému je velmi plynulý a rychlý. Kupodivu ani při hraní her jsem neměl nejmenší problém a nedočkal jsem se ani přílišného zahřívání. Vyzkoušel jsem Drift Max Pro a klasicky také PUBG Mobile a musím uznat, že herní zážitek byl v obou případech naprosto v pořádku.

Výkon jsem prověřil také na benchmarku Geekbench 5. CPU test zařadil GT Master Edition někam na úroveň Samsungu Galaxy Note 20 Ultra. OpenCL skóre 2252 pak řadí testovaný smartphone nad Samsung Galaxy A51, ale pod OnePlus 8 Pro. Ačkoliv vlajkové lodě v benchmarcích novému Realme utečou, při reálném použití to opravdu málokdy poznáte a z hlediska výkonu není mnoho co vytýkat. Stále je nutno mít na paměti, že se jedná o telefon střední třídy.

Fotoaparát a záznam videa

Na zádech telefonu najdeme trojici objektivů. Ve výřezu displeje pak číhá ještě malá webkamerka:

  • hlavní snímač s rozlišením 64 MPx a světelností f/1,8
  • širokoúhlý objektiv s rozlišením 8 MPx a světelností f/2,3
  • makro snímač s rozlišením 2 Mpx a světelností f/2,4
  • přední objektiv s rozlišením 32 MPx a světelností f/2,5 (Sony IMX615)
Realme GT Master Edition 02
Trojice fotoaparátů na zádech

Hned na úvod je nutno zmínit, že makro objektiv je přítomen jen do počtu. Snažil jsem se najít ideální vzdálenost pro snímání makro snímků (má být 4 cm), ale ani po delším snažení jsem uspokojivých výsledků nedosáhl. Lepší makro snímky jsem pořídil s hlavním fotoaparátem. Ten je v dobrých světelných podmínkách poměrně slušný.

Občas bych možná vytknul až přílišnou saturaci barev, která fotky upravuje do líbivé, ale nepříliš realistické podoby. Statické snímky vypadají pěkně, u dynamicky pohybujícího se objektu se mi ale podařilo zachytit chybu v podobě jakési pixelizace spojené s rozmazáním.

Realme GT Master Edition 15
Fotíme s Realme GT Master Edition

S širokoúhlým snímačem se dají vykouzlit zajímavé snímky, nicméně kvalita je o poznání horší než u hlavního objektivu a občas mi u těchto fotek chyběly detaily. Často velmi záleží na množství světla na scéně. Zoom je pouze digitální.

U fotoaparátu nechybějí klasické funkce, jako je panorama, zpomalený záběr nebo časosběr. Méně tradiční video dvou pohledů využijí především lidé aktivní na sociálních sítích. Režim s názvem Expert pak umožní širší možnosti nastavení. Při focení je pak možné využít také efekt miniatur s označením v systému jako „Náklon-posun“.

Režim hvězdy jsem v brněnském světelném smogu bohužel neměl možnost vyzkoušet. Jinak ale noční režim fotkám po západu slunce prospívá. Ačkoliv jsou snímky často až nepřirozeně světlé, bez nočního režimu by skoro nemělo smysl v noci telefon vytahovat z kapsy. 

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Přední objektiv s 32 MPx je určitě kladnou stránkou fotografické výbavy GT Master Edition. Při použití portrétního módu vznikají hezká selfie s minimem nedokonalostí.

Video

Video je možné natáčet až v rozlišení 4K. Při tomto rozlišení ale můžete využívat pouze frekvenci 30 fps. Pokud toužíte po 60 fps, musíte z rozlišení slevit a nastavit Full HD. Statické záběry za dobrého světla vypadají velmi dobře. Elektronická stabilizace už tak skvěle bohužel nefunguje, za tmy nebo horšího světla pak přicházejí další nedokonalosti, jako je horší ostření. 

Fotografická výbava vzhledem k ceně telefonu není špatná. Má sice své mouchy, které by to chtělo vychytat, ve většině případů ale budete s výsledky spokojeni.

Baterie a výdrž

Baterie uvnitř telefonu má kapacitu 4300 mAh, což vám při běžném použití vystačí na celý den a ráno nebo dopoledne druhého dne. Při aktivnějším využití se pak dostanete zhruba na jeden pracovní den. To je pro většinu uživatelů dostatečné. Chybějící bezdrátové nabíjení zde supluje rychlý nabíjecí 65W adaptér SuperDart, který telefon z 0 do 100 % dobije za něco málo přes půl hodiny.

Realme GT Master Edition 21
SuperDart adaptér s výkonem 65 W

Realme tedy spoléhá na to, že s rychlým nabíjením není potřeba bezdrátové nabíječky. Uvidíme, jestli se tato sázka vyplatí. Z hlediska výdrže ale GT Master Edition splňuje očekávání.

Systém a uživatelské prostředí

Realme GT Master Edition je vybaven operačním systémem Android 11 a uživatelským rozhraním Realme UI 2.0, které působí poměrně čistě a svižně. Ačkoliv tu samozřejmě najdete některé předinstalované aplikace, které možná nikdy nepoužijete, tohoto „balastu“ v systému není příliš a s prostředím jsem se tedy vcelku sžil. Přítomny nejsou ani žádné otravné reklamy nebo nevyžádané notifikace. Potěší také široké možnosti přizpůsobení operačního systému.

Závěrečné hodnocení

Realme GT Master Edition je určitě zajímavý smartphone. Designově nejsem fanouškem lesklého provedení, ale minimálně „kufříková“ úprava vypadá dobře a do světa mobilní techniky vnáší závan neokoukaného designu. Displej je v dané třídě nadprůměrný a z hlediska výkonu mne telefon taktéž nezklamal.

Kde by se dalo leccos vylepšit, je oblast fotoaparátu. Ačkoliv některé výsledky nejsou vůbec špatné, nerozumím použití nefunkčního makro snímače a taktéž focení za horších světelných podmínek určitě není silnou stránkou použitých objektivů.

Z hlediska výdrže lze pochválit za opravdu rychlé nabíjení i dostatečnou kapacitu baterie pro celodenní použití. V této cenové kategorii bych ale určitě očekával přítomnost bezdrátového nabíjení, které zde chybí. Schází také jakékoliv krytí proti vniknutí vody a vlhkosti nebo druhý reproduktor. Nechybí naopak klasický audio konektor, podpora 5G nebo rychlé odemykání pomocí skenu obličeje či otisků prstů.

Realme GT Master Edition 16
Lesklý design přitahuje šmouhy i prach

Doporučená maloobchodní cena tohoto telefonu je stanovena na 10 499 Kč za vyšší konfiguraci a 8 999 Kč za nižší. Při zahájení prodeje je pak cena o tisícovku nižší a vychází tak na 9 499 Kč a 7 999 Kč, což už je hodně zajímavé. V této cenové kategorii je poměrně vysoká konkurence zajímavých telefonů – jmenovat mohu například OnePlus Nord 2, Moto G100 nebo iPhone SE. Případnou koupi bych tedy určitě dobře zvážil.

Realme GT Master Edition

Realme GT Master Edition 500x500
8.5

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

8.6/10

Hardwarová výbava

8.4/10

Kvalita fotografií a videa

8.0/10

Výdrž na baterii

9.2/10

Klady

  • originální design (u edice od Fukusawy)
  • Super AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí
  • slušná výdrž a 65W nabíjení
  • skvělý poměr cena/výkon
  • možnosti nastavení v uživatelském prostředí
  • bohatý obsah balení

Zápory

  • absence odolnosti vůči vodě
  • zbytečný makro fotoaparát
  • lesklý design drží otisky prstů
  • chybí bezdrátové nabíjení
  • chybějí stereo reproduktory
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku