TOPlist

Recenze OnePlus Nord 2: skvěle fotí a střední třídu bere útokem

OnePlus Nord 2 Recenze 1

Čínská společnost OnePlus se ve svých počátcích zaměřovala na výrobu „zabijáků“ vlajkových lodí, tedy na smartphony, které přinášely špičkové parametry za cenu vyšší střední třídy. S postupem času se nicméně cena začala s konkurenty srovnávat a ze zabijáka se stala jen další vlajková loď. Proto se firma rozhodla učinit radikální krok – zaútočit na střední třídu.

OnePlus Nord 2 4
OnePlus Nord 2 chce znovu dobýt střední třídu

Modelu OnePlus Nord ušila na míru prvotřídní marketingovou kampaň, která odstartovala zájem o střední třídu jak u uživatelů a odborné veřejnosti, tak u konkurentů. V současné době je v tomto segmentu poměrně těsno, čehož si je OnePlus více něž vědomo. Po několika méně povedených, cenově dostupnějších telefonech přichází OnePlus s plnohodnotným nástupcem Nord 2. Jaký je při běžném používání? To vám prozradí naše recenze.

Design a konstrukce

OnePlus se v případě designu nepouštělo do žádných experimentů a jednoduše využilo podobu vlajkové lodi s číslem 9. Sázka na jistotu se rozhodně vyplatila – OnePlus Nord 2 vypadá po všech stránkách velmi dobře, skvěle se drží v ruce a je radost jej používat. S různými barevnými kombinacemi navíc přicházejí i různé materiály zadní strany. Mnou testovaná světle modrá měla lesklá záda, nicméně netrpěla na otisky prstů, což chválím.

OnePlus Nord 2 17
Konstrukce se opravdu povedla

Modul fotoaparátu lehce vystupuje ze zad, to je ale bohužel standard, na který jsme si již zvykli. Ať už s dodávaným silikonovým krytem nebo s některými odvážnými barevnými kombinacemi a vzory si tohoto hendikepu prakticky nevšimnete.

Ocenit musím také rovný přední displej, který má snesitelné rámečky okolo a velmi decentní výřez v levém horním rohu. OnePlus na přední stranu rovnou z výroby aplikovalo ochrannou fólii, což taktéž musím pochválit.

Nechybí ani typický rychlý přepínač zvukových profilů, který má dvě polohy a je velmi praktický. Tělu o rozměrech 159,1 x 73,3 x 8,2 milimetrů a hmotnosti 189 gramů zkrátka nemám moc co vytknout.

Parametry a funkce

Přední straně dominuje 6,43″ Fluid AMOLED displej s rozlišením 1080 x 2400 pixelů (402 ppi), obnovovací frekvencí 90 Hz, HDR10+ a krytím Gorila Glass 5. Ve stručnosti – displeji nelze prakticky nic vytknout, má příkladné podání barev, dobré pozorovací úhly a odezva na dotyk je skvělá. Ačkoli výrobce neposkytl údaje o maximálním jasu, server GSMArena naměřil maximální jas 633 nitů, což není žádná sláva, na běžném poledním slunci ale tato hodnota dostačuje. Pro srovnání – Samsung Galaxy A52 disponuje maximálním jasem 800 nitů. Chválím také za podporu Always-on režimu pro zobrazování notifikací a informací o datu a čase na pohotovostním displeji.

OnePlus Nord 2 12
Parametry jsou na vyšší střední třídu více než dostačující

Uvnitř telefonu najdeme 6nm osmijádrový čipset MediaTek Dimensity 1200, doplněný grafikou Arm Mali-G77, 12 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření. V režimu vysokého výkonu je OnePlus Nord 2 schopen v benchmarku AnTuTu získat 692 956 bodů, zatímco za standardních podmínek je to 550 743 bodů. V obou případech se jedná o solidní výsledky, které se ve střední třídě neztratí.

Hardwarové parametry OnePlus Nord 2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G, octa-core, 1× 3,0 GHz Cortex-A78 + 3× 2,6 GHz Cortex-A78 + 4× 2,0 GHz Cortex-A55, GPU: Mali-G77 MC9, RAM: 8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 158,9 × 73,2 × 8,3 mm, hmotnost: 189 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,43", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.2, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4 500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 50 Mpx, f/1.88, 24mm, 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.25, 119˚, třetí: 2 Mpx, makro, f/2.4, selfie kamera: 32 Mpx, f/2.45, 1/2.8", 0.8µm, auto HDR, Full HD video

Z ostatní výbavy nechybí podpora sítí 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 s kodeky aptX HD a LDAC, všechny relevantní polohové systémy, NFC, USB-C, stereo reproduktory nebo čtečka otisků prstů pod displejem, která sice nepatří mezi ty nejrychlejší, nicméně je velmi spolehlivá. Zamrzí absence zvýšené odolnosti proti vodě a prachu či chybějící 3,5mm audio konektor.

Rychlost 5G jsme otestovali v síti operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 107 Mbps, v případě nahrávání to bylo kolem 31 Mbps.

Baterie a výdrž

Baterie dostala kapacitu 4500 mAh a nechybí ani podpora 65W rychlého nabíjení (včetně 65W adaptéru v balení). Celodenní výdrž není díky dobré optimalizaci pro Nord 2 žádný problém a ani při náročnějším používání mi energie nechyběla ani k večeru. S úspornějšími opatřeními se dostanete i na dva dny provozu, do oběda ale budete hledat nabíječku.

OnePlus Nord 2 10
Čtečka otisků prstů by mohla být rychlejší

S rychlým 65W nabíjením nicméně dobíjení energie rozhodně není dlouhý ani strastiplný proces. Z 0 na 100 % zvládne dodávaný adaptér nabít telefon zhruba za půl hodiny, což sice baterii jako takové příliš neprospívá, nicméně pokud nemáte času na rozdávání, rychlost nabíjení oceníte. Zpomalit se dá ostatně vždycky.

Operační systém

OnePlus Nord 2 vsadil na operační systém Android 11 s nadstavbou Oxygen OS 11. Ta nicméně bude postupně nahrazena hybridem mezi Oxygen OS a Color OS z dílny Oppo, se kterým se OnePlus spojuje. Právě tato testovaná novinka je první vlaštovkou se spojenou nadstavbou.

Jestli čekáte dramatické změny, musím vás zklamat. Zásahy jsou velmi decentní na úrovni několika málo položek v nabídce, jinak prakticky nepoznáte rozdíl. Je možné, že Oppo/OnePlus ještě nadstavbu vyšperkují, v současné době se ale jedná o zcela standardní zážitek, jaký telefony OnePlus už léta svým zákazníkům poskytují.

Nechybí žádné populární funkce dneška, jako je tmavý režim či filtr modrého světla, stejně tak si lze přizpůsobit systémové animace od odemykání přes přechody mezi obrazovkami až po animaci rozpoznávání otisku prstu. Samozřejmostí je změna systémových barev či balíčku ikon. Always-on režim je poměrně strohý, nicméně pro základní použití postačí. Osobně bych ale uvítal více možností, jak si jej přizpůsobit – konkurence v podobě Samsungu či Realme už toto dávno nabízí.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavním tahákem OnePlus Nord 2 je bezesporu fotoaparát. Hlavní 50Mpx senzor Sony IMX766 o velikosti 1/1,56″ dostal světelnost f/1.8, velikost pixelů 1 µm a optickou stabilizaci obrazu, přičemž mu sekundují 8Mpx širokoúhlý objektiv s clonou f/2.25 a monochromatická 2Mpx čočka pro portréty.

OnePlus Nord 2 6
Fotoaparát je na svou třídu prvotřídní

Za dobrých světelných podmínek odvádí OnePlus Nord 2 velmi slušné výsledky. Barevné podání fotografií je věrné realitě, dynamický rozsah je taktéž velmi dobrý a snímky netrpí na neostrosti či rozmazání. U složitějších scén s mnoha jemnými detaily si lze všimnout neostrostí a chybějících detailů, to se nicméně stává jen zřídka.

Širokoúhlý fotoaparát je na tom o poznání hůř, obzvláště co se týče dynamického rozsahu, množství detailů, ostrosti snímků a barevného podání, nicméně i tak se o něm dá říci, že na svou cenovou kategorii poskytuje velmi povedené snímky.

Využít můžete také 2x a 5x zoom, přičemž solidní výsledky podává pouze ten dvojnásobný. Bokeh snímač dokáže pozadí rozmazat citlivě, díky čemuž portréty rozhodně nejsou slabinou OnePlus Nord 2. Makro vyfocené hlavním fotoaparátem je plné detailů, nicméně dejte si pozor na blízkost, z jaké makro pořizujete.

Za horších světelných podmínek vám sice Nord 2 nabídne jak hlavní, tak širokoúhlý snímač, nicméně na širokáč raději rovnou zapomeňte. S nižší světelností totiž produkuje velmi tmavé snímky, kterým není cizí šum a neostrosti. Hlavní fotoaparát naopak vytváří velmi povedené noční fotografie, které mají dostatek světla a přiměřené množství detailů. Vytknout mu ale musím horší vyvážení bílé a častou chromatickou aberaci, nicméně i tak se v této kategorii jedná o nadprůměrný noční režim.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Video umí OnePlus Nord 2 natáčet až ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Vytknout musím umístění přepínače kvality videa – to je sice po ruce při horní liště, nicméně je poměrně dobře schované a nezkušeným uživatelům by to mohlo ze začátku činit potíže. Pozor také na to, že širokoúhlý snímač zvládá pouze Full HD při 60 fps.

Natočená videa vypadají poměrně dobře, nepřehání to s dynamickým rozsahem, mají dobré barevné podání a díky optické stabilizaci nejsou roztřesená. V noci je na tom video podobně jako fotoaparát, tedy občas si neporadí s protisvětlem a je znatelnější šum. Škoda jen, že nahraný zvuk je vyloženě podprůměrný.

Závěrečné hodnocení

OnePlus se to opět podařilo – zvládl vytvořit důstojného hráče ve vyšší střední třídě, který nabídne rozumné parametry za příznivou cenu. Toto je přesně ta cesta, kterou by čínská značka měla kráčet, aby dokázala, že neumí pouze vzbudit široký zájem o střední třídu, ale dokáže se v ní udržet na relevantní pozici.

OnePlus Nord 2 16
OnePlus Nord 2 se ve střední třídě určitě neztratí

OnePlus Nord 2 zaujme především skvělým displejem s Always-on režimem, dostatkem výkonu i pro hraní náročnějších her, skvělým designem, velmi kvalitním fotoaparátem či dobře odladěným systémem a rychlým 65W nabíjením. Zamrzí absence 3,5mm audio konektoru a zvýšené odolnosti proti vodě a prachu či horší zvuk v nahraných videích.

OnePlus Nord 2 7
Pokud hledáte skvělý telefon s minimem kompromisů, s OnePlus Nord 2 nešlápnete vedle

Nedostatky nicméně blednou, když se začneme bavit o ceně. Za 10 290 korun se jedná o velmi slušné zařízení, které se nebojí rozdat si to s konkurencí „na férovku“. Pokud hledáte špičkový smartphone z vyšší střední třídy s minimem kompromisů, s OnePlus Nord 2 nešlápnete vedle.

OnePlus Nord 2

OnePlus Nord2 5G
8.9

Design a zpracování

9.4/10

Výkon a optimalizace

9.2/10

Hardwarová výbava

8.9/10

Kvalita fotografií a videa

8.8/10

Výdrž baterie

8.2/10

Klady

  • prvotřídní design
  • skvělý displej s Always-on režimem
  • dostatek výkonu i pro náročnější hry
  • kvalitní fotoaparát
  • odladěný systém
  • rychlé 65W nabíjení (včetně 65W adaptéru)
  • příznivá cena

Zápory

  • chybí 3,5mm audio konektor
  • absence zvýšené odolnosti proti vodě a prachu
  • horší zvuk u nahrávaných videí
  • méně kvalitní videa v horších světelných podmínkách
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok

Kapitoly článku