Domů » Recenze » Recenze projektoru Epson EF-100: má styl i sebevědomou cenu

Recenze projektoru Epson EF-100: má styl i sebevědomou cenu

Osobně mám projektory v lásce a sám doma jeden starší používám. Baví mě myšlenka nahradit obrovskou obrazovkou běžnou televizi, na kterou jsem zvyklý. Na recenzi nám nyní dorazil výkonný projektor Epson EF-100, který je po všech stránkách povedený, ale také má jeden větší a pár menších nedostatků. Tak pojďme na to.

Epson EF 100 13
Epson EF-100B je povedená stylovka, která baví. Rozhodně však není bez chyb.

Za styl se platí

Po rozbalení poměrně kompaktní krabice na vás vykoukne černá kostka o rozměrech zhruba 20 × 20 × 10 centimetrů s velmi decentním a efektním okrajem bronzové barvy. Tato barevná kombinace je mimochodem hodně podobná nabíjecímu pouzdru sluchátek Sony WF-1000XM3. Prodává se ještě bílá varianta s označením Epson EF-100W, která si své zájemce také najde, ale já bych dal osobně přednost námi testované barvě (model s označením EF-100B).

Projektoru dělají v krabici společnost dálkový ovladač, kabel pro napájení, HDMI kabel pro připojení multimédií, hromadu příruček, a v Epsonu nezapomněli ani na baterky do ovladače a potřebnou kabeláž.

Samotný vzhled mne samotného velmi potěšil a dle mého názoru se jedná o jeden z nejhezčích projektorů ve své třídě. Jedná se o kvádr se zakulacenými rohy, jehož přední stranu zvýrazňuje bronzová linka. Celý povrch projektoru je vyroben z tvrdého plastu s imitací kůže, který působí kvalitně, vše hezky sedí a je slícováno.

Epson EF 100 7 1
Projektor vypadá moderně a kvůli vzhledu ho rozhodně nemusíte nijak skrývat.

Styl a moderní design však nejsou zdarma a oficiální cena tohoto kousku se přehoupla přes 24 tisíc Kč. U různých prodejců se však cena liší a ušetřit můžete až tři tisíce, Alze jej například nyní nabízí za 19 999 Kč. Je na pováženou, co od projektoru za takovou cenu očekáváte. Rozhodně to není malá investice, ale vyplatí se, pokud berete projektor jako doplněk k televizi a ne jako její náhradu.

Kompaktní, ale s minimem konektorů

Na zadní straně se pod plastovým krytem s příjemným látkovým potahem ukrývají možnosti připojení externích zdrojů. Tím prvním a zásadním konektorem, který bude využívat valná většina uživatelů, je HDMI. To je vyvedeno do prodloužení, které je na první pohled trochu nešťastné, ale má své opodstatnění. Jak je vidět na snímku níže, zadní kryt drží na místě pouze dva piny, kterým jsem za dobu používání moc nevěřil a rozhodně bych byl opatrný při manipulaci s nimi.

Pokud stejně jako já propojíte s projektorem notebook, HDMI kabel se velmi elegantně schová pod plastový kryt a společně s napájecím kabelem vyvedeným na stejné straně vypadá konečné řešení překvapivě dobře. Velká část projektorů, se kterými jsem se setkal, měly veškerou kabeláž na zadní straně a nijak esteticky dobře nevypadalo. Za tohle jednoznačně palec nahoru.

Epson EF 100 27
Při promítání jsou kabely dobře uschovány a nenarušují celkově povedený vzhled projektoru.

Do HDMI kabelu můžete samozřejmě zapojit i Google Chromecast nebo další periferie, pro které je navíc připraven microUSB kabel pro napájení. Obrovská škoda je, že přes USB zdířku nemůžete připojit klasický flashdisk. Teda můžete, ale nic se nestane. Je to škoda, protože takovou možnost nabízí i mnohem levnější konkurenti.

Epson EF 100 22
O napájení periferií se postará microUSB kabel, který je navíc vyměnitelný a z USB-A portu můžete nabíjet cokoliv.

Ve výčtu pak nechybí ani Bluetooth a kodek Qualcomm aptX. To využijete při připojení bezdrátových reproduktorů, případně je zde i klasický audio výstup (3,5mm jack).

Uvidíte v noci i ve dne

Jednou z předností tohoto skladného projektoru je hodnota světelného toku, která se dostala na hranici 2000 lumenů. Modely EF-100W/B jsou mimochodem vůbec nejmenší 3LCD projektory na světě. Kontrastní poměr je 2500000:1 a v noci je sledování filmů nebo třeba jen videí skvělé. Za úplně jasného dne nebo umělého osvětlení je samozřejmě požitek mnohem horší a musíte si buď zatáhnout závěsy nebo posunout projektor blíže k místu projekce.

Na svoji třídu i velikost je svítivost projektoru velmi dobrá a rozhodně jsem byl příjemně překvapen výkonem světelného laserového zdroje, která dokázal rozsvítit místnost. Zvláště v noci se jednalo o vynikajícího společníka na sledování filmů a YouTube videí. Pokud máte doma velkou bílou stěnu a v ideální případě neprůsvitné závěsy, pak máte vyhráno. Plátno by požitek ještě zvýraznilo, ale myslím si, že kdo si koupí projektor za 20 tisíc, tak si jej nekupuje jako náhradu televize, a v tom případě stejně většina využije bílou nebo alespoň světlou plochu.

Když je večer venku úplná tma a máte k tomu vhodné podmínky, dá se obraz promítnout i na fasádu domu. Osobně jsem to s rodinou zkoušel a pokud odmyslím drobné nedokonalosti fasády, tak se jedná o super letní kino. I přímo výrobce poukaze na rozličné možnosti použití a projektorem můžete promítat i na strop. Video níže je z produkce australského zastoupení Epson.

Epson EF-100 Laser Projector - CYBERSHACK Review

V domácnosti bych to zřejmě nevyužil, ale například pro promítnutí reklamy v obchodě na strop nebo podlahu to už dává větší smysl. Použití externích reproduktorů však bude nutnost, protože si z větší části zablokujete spodní stranu, na které najdete vestavěný reproduktor.

Rozlišení? Rozhodně nejslabší stránka

Ano, Epson EF-100B má pouze WXGA rozlišení (1280 × 800 px, 16:10) a na výsledném obrazu je to znát. Musím ale uznat, že je to relativní a hned to vysvětlím. Když jsem poprvé vybalil projektor a po krátkém, a mimochodem velmi jednoduchém, prvotním nastavení začal používat, nevěděl jsem údaje o rozlišení. A na první pohled jsem si toho ani nevšiml, kontrast i jas byl dobrý, takže jsem na rozlišení nepomyslel.

Jenže pak jsem šel kolem promítané plochy a rastr byl opravdu znatelný. Po nastudování materiálů a informací z internetu jsem zjistil údaj o rozlišení a trochu jsem se zhrozil, jestli čtu správně. No jenže pak to zděšení zase opadlo a osobně to už nevidím jako překážku ke koupi. Přirovnal bych to k situaci s iPhone Xr či iPhone 11, kdy je rozlišení na dnešní dobu z technického pohledu poměrné nízké a najdete jemnější displeje, ale samotná kvalita panelu a zbylé parametry tuto nedokonalost alespoň částečně vyváží.

Hrubší kvalita obrazu se samozřejmě negativně projeví i na promítaném videu. Pokud ale nemáte projektor opravdu hodně daleko od promítací plochy, tak je možné, že si toho ani nevšimnete nebo to minimálně nebudete tak moc vnímat. Každopádně je to ale jedna z největších slabin.

Potěší nadprůměrnou kvalitou obrazu

Ihned po pokárání za slabé rozlišení však přichází pochvala za zbytek parametrů obrazu. Barvy jsou velmi reálné, mají dobrý kontrast a i v momentě, kdy je v místnosti jiný zdroj světla, nepřicházejí o své vlastnosti. Jediné, co musím vytknout je podání černé barvy. Pokud jsou nad a pod filmem černé pruhy nebo se na promítaném snímku objeví nějaká tmavší část, jde v těchto oblastech kontrast strmě dolů. To je však výtka, kterou si zaslouží velká část projektorů tohoto spektra.

Epson EF 100 Projektor 8
Syté barvy a dobrý kontrast se kladně podepisuje na kvalitě obrazu

Díky dálkovému ovladači je možné nastavit různé režimy zobrazení. Ty však pouze změní barvy a vy si tak můžete vybrat, které nejvíce lahodí vašim očím. Osobně jsem měl nejraději Natural, ale záleží spíše na osobní preferenci a nejde říct, který je nejlepší. Pokud se chcete dostat na udávanou životnost lampy 10 let, budete muset použít EcoMode. Ten v zásadě pouze sníží jas a zejména pak energetickou náročnost.

Oceňuji fakt, že i k dostatečně velké ploše není potřeba být nějak extrémně daleko od projektoru. Ke zhruba třímetrovému obrazu na zdi, na které mám normálně televizi, mi stačilo mít projektor ve vzdálenosti tří metrů. Vím, že by se tak velký obraz měl sledovat z mnohem větší dálky, aby nedošlo k problémům s očima, ale děj filmu vás pak tak pohltí, že se vyplatí udělat výjimku.

Za zvuk se stydět nemusí

Na zadní straně je pod odnímatelnou mřížkou, která je potažená tkaninou, je ukrytý 5W reproduktor. Ten stačí na občasné přehrávaní obsahu, ale domácí kino vám v žádném případě nenahradí. Tím, že je projektor lehký a skladný, bude vhodný pro přenášení po bytě nebo třeba na chatu či dovolenou. No a na takové příležitosti bude zabudovaný reproduktor naprosto dostačovat.

Epson EF 100 9
Reproduktor se ukrývá za látkou potaženým krytem, který po oddělání odhalí i dostupné porty.

Zvuk je do nějakých 80 % hlasitosti poměrně čistý a má silnější basy než bych čekal. Výšky jsou však docela slabé a to zejména při vyšší hlasitosti, kdy se mi občas stalo, že začal reproduktor šumět. Doporučuji tedy buď využít 3,5mm audio výstupu nebo Bluetooth pro připojení externích reproduktorů nebo soundbaru.

Epson EF 100 30

Při filmech a sledování YouTube videí jsem byl se zvukem vcelku spokojen, reproduktor i přes zdánlivě malý výkon dokázal bez problémů vyplnit zvukem velký obývák, ve kterém jsem konzumoval většinu obsahu. Občasné pouštění hudby také bylo možné a úroveň zvuku byla celkově o něco lepší, než jsem na kompaktní projektor očekával. Pro ty, co si potrpí na dobrém zvuku, to však stačit nebude a raději sáhnout po externích reproduktorech.

Na chatu ano, do obýváku raději ne

Mezi největší přednosti projektoru  Epson EF-100B patří zejména přenosnost a skladnost ve velmi dobré kombinaci s dobrou kvalitou obrazu a zvuku. Přesně takové zařízení si dokážu představit při dovolené na chatu nebo na prodloužený víkend s rodinou či známými. Do auta se projektor vleze naprosto s přehledem a ani do kufru to s necelými třemi kily není nijak velká zátěž.

Epson EF 100 7

Jak jsem sám vyzkoušel, tak i provizorní letní kino by s tímto drobkem nebylo k zahození a v příštím roce mi bude přes léto model EF-100 docela chybět. Dle mého názoru je tento projektor vhodný i pro občasné přednášející nebo třeba školy a školky. Díky poměrně vysokému kontrastu stačí zatáhnout a obraz by šel použít i pro tyto účely.

Pokud však chcete svoji televizi nahradit velkým plátnem a projektorem, poradím vám, abyste se poohlédli jinde. Na nahrazení televize si také připravte mnohem větší obnos peněz. Epson EF-100B je kvůli nižšímu rozlišení a nepříliš bohatým možnostem připojení spíše doplněk než plnohodnotná náhrada. Musím přihlédnout i k ceně, která je kvůli použitým technologiím o něco vyšší než konkurence.

Povedl se. Jen škoda nižšího rozlišení a vyšší ceny

Epson EF-100B je mimořádně povedený projektor, jehož používání jsem si užil a rozhodně bych pro něj doma našel uplatnění. Rozhodně by se nestal mým primárním zařízením pro sledování médií, ale velkým přínosem by byly rozměry a s tím spojená přenosnost.

Projektor jsem mohl přinést v batohu do práce, vzít si jej na byt a přivést domů a všude se najde nějaká bílá stěna, na kterou se dá promítat. Tento produkt pro mě nebyl o perfektním obrazu ani čistém zvuku, ale o tom, že jsem jej mohl vždy přenést a podívat se na film ve velkém měřítku.

Epson EF 100 12
Epson Ef-100B je povedená stylovka, za kterou se platí. Kromě rozlišení a ceny je to ale super doplněk domácnosti

Dalším parametrem, na který se bude dívat velká část potenciálních zákazníků, je jednoznačně cena. A u ní to začíná být složité. Na jednu stranu si dokáže Epson cenovku díky kombinaci kompaktnosti a kvalitě obrazu obhájit, ale za pokud oželíte malé rozměry a laserovou technologii, tak se na trhu najdou jiné projektory, které nabídnou lepší papírové hodnoty -- zejména rozlišení.

Epson EF-100B

8.2

Vzhled

9.1/10

Zpracování

8.5/10

Kvalita obrazu

8.3/10

Rozlišení

6.9/10

Možnosti připojení

7.7/10

Zvukový výstup

8.4/10

Klady (+)

 • Moderní design
 • Velmi dobré zpracování a kvalita
 • Nízký hluk větráku laserového zdroje
 • Kvalita obrazu, 3LCD technologie
 • Slušný zvuk
 • Připojení streamovacích zařízení
 • Skvělý kontrast

Zápory (–)

 • Nižší rozlišení
 • Vyšší cena
 • Některé části nepůsobí bytelně
 • Málo možností připojení

David Skopal

Redaktor SMARTmania.cz a externí copywriter žijící v Brně. Nadšenec do technologií, smartphonů a gadgetů. Fanoušek OnePlus. Mám rád vaření a dobré jídlo. Ve volném čase hraju badminton a chodím plavat.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
zkill
Anonym
zkill
Offline

Epson projektor, ne děkuji. Technická podpora u Epson CZ je naprosto tragická. Za více než rok se nám s jejich supportem nepodařilo vyřešit problém s připojením k projektoru přes síť po updatu na nový build Windows 10. Absolutní ignorace ze strany českého zastoupení a hlášky typu „někdo ve Vám ozve“. Přitom v jiných částí Epsonu (např. oscilátory, RTC) pracují rozumní lidí, se kterými se dá dohodnout.

Cerda
Uživatel
Cerda
Offline

ona ta podpora asi nebude ideální u žádného výrobce. Já jsem např. s Epsonem spokojený, ale je pravda, že jsem zatím žádný problém se supportem neřešil :).
ale zpět k článku..jediná výhoda je asi ta kompaktnost..za +- stejné peníze člověk sežene Epson EH-TW6700, který je o parník kvalitnější.

zkill
Anonym
zkill
Offline

Tak tristní podporu firemních zákazníků jako jsem osobně viděl u Epson CZ jsem doposud nezažil. Nedávno jsme řešil nějaký problém se supportem Brotheru. Nakonec též nedokázali poradit, ale byla vidět alespoň snaha. Zatímco u Epson CZ absolutní nula.

Kramar
Anonym
Kramar
Offline

Já přišel do kontaktu s pár lidmi z managementu Epsonu a to jsou arogantní frajírci neschopní cokoliv řešit. Firma dobrá, ale tady v ČR ve vedení pracují špatní lidé :(