Recenze Prestigio 4500 T DUO: Dvě SIM karty, jemný displej a slušná cena

Vylepšená varianta modelu 4500 DUO s přídomkem T nabízí rychlejší procesor, novější Android a rovněž opravuje některé chyby předchůdce. Kromě toho láká na qHD displej a dvě SIM karty.

Prestigio je jedním z mála výrobců, jež na českém trhu nabízí telefony se dvěma sloty na SIM kartu. Mezi ně patří také model Multiphone PAP 4500 T Duo, který si podrobněji představíme v dnešní recenzi. Pokud vás překvapilo písmeno T v názvu, pak vězte, že označuje lehce vylepšenou variantu s novější verzí operačního systému (4.0 vs. 4.1) a vyšším taktem procesoru (1,0 GHz vs. 1,2 GHz), u které byl rovněž opraven problém s připojováním do WiFi sítí, který způsobovalo dynamické měnění MAC adresy telefonu.

   

Za cenu necelých 6 000 Kč tak dostanete smartphone se 4,5palcovým qHD displej, dvoujádrovým procesorem, osmimegapixelovým fotoaparát, dobře odladěným Android 4.1 a samozřejmě i podporu dvou aktivních SIM karet.

Klady (+)

  • podpora dvou aktivních SIM karet a práce s nimi
  • slušný displej
  • dobře odladěný a téměř čistý Android 4.1
  • dílenské zpracování
  • pouzdro v základním balení
  • cena

Zápory (-)

  • nízká výdrž baterie
  • nekvalitní fotoaparát
  • lesklý povrch
  • vystouplá čočka fotoaparátu
Prestigio MultiPhone 4500 DUO lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení: Obyčejný základ

Telefon si z obchodu odnesete v poměrně elegantně vyhlížející krabičce laděné převážně do černé a červené barvy s mírně plastickým vyobrazením přístroje na horní straně a popisem nejdůležitějším funkcí na levém boku. Uvnitř se nachází samotné zařízení zasunuté ve vcelku kvalitním koženém pouzdře, které je ale zpočátku velmi těsné a jeho používání je v prvních dnech používání trochu obtížnější.

- - -

Pod kartonovou přepážkou leží pytlík s několika brožurami, plastová nabíječka s oddělitelným microUSB kabelem a velmi jednoduché peckové handsfree, které nejspíše vystačí opravdu jen těm nejméně náročným uživatelům; vzhledem k ceně a přítomnosti 3,5mm jacku to ale můžeme tolerovat.

- - -

Videopohled

Prestigio Multiphone 4500 T Duo

Design a dílenské zpracování

Přístroj se nám do redakce dostal v černé barvě, která na těle telefonu dominuje. K dispozici je i bílá verze, která nejspíše zaujme okolí o něco více. Vcelku nudný design tmavé varianty pak oživuje jen velké stříbrné logo značky uprostřed zadní strany. Vespod se ještě nachází mřížka hlasitého reproduktor. Nahoře pak neprakticky vystouplá čočka osmimegapixelového fotoaparátu doplněná přisvětlovací LED diodou a sekundárním mikrofonem.

- - -  

Levý bok hostí kolébkové tlačítko hlasitosti, k jeho usazení však máme výhrady, jelikož bylo poměrně rozviklané a trochu kazilo dobrý dojem z jinak kvalitní konstrukce. Na horní straně naleznete 3,5mm jack na sluchátka a microUSB konektor, na spodní je pak osamocený primární mikrofon. Tlačítko pro zamykání našlo své místo na pravém boku a jeho poloha je pro praváky velmi dobře zvolená, jelikož lze velmi snadno ovládat palcem bez změny úchopu telefonu.

- - -

Vpředu se samozřejmě nachází 4,5palcový displej, pod nímž se uhnízdila trojice senzorových tlačítek (zleva – Menu, Domů a Zpět).  Ve vrchní části nechybí sluchátko pro telefonování, proximity senzor detekující přiložení telefonu k uchu a čidlo automatické regulace jasu. Pochvalu si zaslouží přítomnost předního VGA fotoaparátu, ačkoliv jeho kvalita je i pro účely videohovorů poněkud nouzová.

- - -

- -  -

Telefon je zpracován z lesklých plastů, což s sebou samozřejmě přináší velmi nepříjemnou vlastnost v podobě neustálého ulpívání otisků prstů a dalších nečistot. Leštící hadřík tak bude pro estetičtěji založené z nás nutností, drobné škrábance se navíc objevily už i během týdne testování, což znamená, že zub času se na zařízení podepíše poměrně viditelně. Samotná konstrukce zařízení je však výtečná, plasty perfektně lícují, nekoná se žádné povrzávání a věříme, že by Prestigio mohlo přežít i nějaký ten pád.

- -
Pod krytem najdete kromě akumulátoru také prostor na dvě SIM karty

Displej

Už jsme se zmínili, že jednou z hlavních devíz telefonu je 4,5palcový TFT IPS displej s qHD (960 x 540 px) rozlišením. Ten nabídne velmi věrné barevné podání a osobně mi i samotné rozlišení přijde naprosto dostačující, zvláště přihlédneme-li k faktu, že se jedná o dual SIM. I na přímém slunci je použitelnost při nastavené maximální hodnotě jasu slušná a obrazovka je určitě jedním z velkých lákadel Prestigia. Technologie snímání dotyků je pochopitelně kapacitní a s citlivostí nenastal nejmenší problém.

- - -

Výdrž: Nabíječku raději noste neustále s sebou

Dodávaná baterie nabídne kapacitu 1850 mAh, což samo o sobě nezní úplně špatné. Bohužel, skutečnost ukázala, že nošení nabíječky s sebou nebude úplně od věci, jelikož i při méně náročném provozu s jednou aktivní SIM kartou (několik minut volání, několik SMS, hodina na 3G/WiFi, půl hodina hraní nenáročné 2D hry) telefonu k večeru zbude přibližně 45 % baterie.

Pokud své nároky zvýšíte, může se vám vcelku jednoduše stát,  že se vám přístroj odporoučí během dne. Nezapomeňme také, že spotřeba při provozu dvou aktivních SIM karet je ještě o něco větší a tady jsme měli s celodenní výdrží při používání obou SIM karet problém a raději jsme vždy měli nabíječku po ruce. Výdrž jsme ještě změřili přehráváním 720p videa s připojenými sluchátky a 50% hlasitostí a maximálním jasem; při tomto testu nám Prestigio vydrželo nepříliš oslnivé 2 hodiny a 50 minut.

Hardwarová výbava: Dvě SIM karty a qHD displej

Srdcem telefonu se stal dvoujádrový procesor MediaTek s označením MT6577 tikající na frekvenci 1,2 GHz. Ten je doplněn grafickým čipem PowerVR SGX531 a 1GB operační pamětí. Tato kombinace sice postačuje na vcelku plynulý běh přítomného Androidu 4.1, náročnější hry ale zůstávají zapovězeny.

V benchamrku AnTuTu Prestigio získalo 6 761 bodů, v Quadrantu pak 3 135. Vnitřní paměť činí 4 GB, volné však zůstávají necelé dva spolu s 503 MB určenými výhradně pro aplikace. Naštěstí nechybí možnost úložiště rozšířit o microSD karty do kapacity až 32 GB. Mimo to přístroj nabídne vcelku standardní výbavu v podobě WiFi, Bluetooth, GPS či HSDPA. Na NFC a LTE se zatím nedostalo. LTE až tak nevadí, ale absence NFC už může být překážkou, protože Android jej umí velmi dobře využívat nejen pro komunikaci s ostatními zařízeními či příslušenstvím, ale i pro bezkontaktní platby. Třeba se podpory NFC dočkáme u nástupce.

 

Telefonování a používání dvou SIM karet

Jedním z velkých lákadel telefonu je podpora dvou aktivních SIM karet. Po sejmutí zadního krytu se vám naskytne pohled na dva sloty na miniSIM (klasický formát), do kterých můžete vložit kartu aniž byste vyndali baterii, opačným směrem už to ale půjde jen s odstraněním akumulátoru. Po spuštění budete dotázání na PIN kód pro obě karty a poté si již můžete zvolit, které číslo bude sloužit jako výchozí pro hovory & videohovory, datové přenosy či textové zprávy.

   

Možnosti nastavení jsou vcelku široké a samotné prostředí správy SIM je mimochodem naprosto stejné, jako u dříve testovaného Alcatelu OT-997D. Samotné telefonování je pak bezproblémové, sluchátko je dostatečně hlasité a ani protistrana si nestěžovala. Problémem pak může být reproduktor, kvůli jehož nízké úrovni hlasitosti není problém přeslechnout příchozí hovor.

 

Obě SIM karty je možno použít pro datové přenosy 3G, samozřejmě je ale možné pro jednu z nich nebo obě připojení zakázat. Pokud chcete telefonovat, ve spodní části obrazovky máte dvě ikony telefonu symbolizující jednotlivé SIM. Obdobná situace panuje i u zpráv – vždy dostanete na výběr, které číslo bude zrovna použito. Práci se SIM kartami opravdu chválíme, je vcelku intuitivní, ale přitom nabídne spousta možností.

Operační systém a bonusové aplikace: Téměř čistý Android

Jak jsme již zmínili, přítomen je Android ve verzi 4.1.2 „Jelly Bean“. Úpravy od výrobce je minimální a spočívá pouze v rychlých přepínačích přidaných do notifikační lišty a několika předinstalovaných aplikacích. Výrobce tak nelze, než pochválit, jelikož máme tu čest s téměř čistým Androidem. Samotný běh je plynulý, drobných záseků se dočkáte jen u náročnějších animací nebo při instalaci/aktualizaci aplikací na pozadí z Google Play.

   
Systém je téměř čistý; doplňuje jej pouze několik widgetů a vlastní tapeta výrobce

  
Při testování nám na telefon dorazila nová aktualizace, která opravila řadu chyb. Mírných změn doznala i notifikační lišta s rychlými zástupci.

Nyní si pojďme shrnout, co všechno za bonusový software v zařízení najdete:

eReader Prestigio: Čtečka elektronických knih a také obchod, ve kterém naleznete i spoustu česky psaných knih, ať už zdarma nebo placených. Ač se to nemusí zdát, tahle aplikace telefonu celkem přidává na hodnotě a rozhodně v ní najdete spoustu zajímavého obsahu a v seznamu není „jen tak do počtu“.

Flashlight: Jednoduchý nástroj pro ovládání LED diody na zadní straně, umožňuje svícení ve třech stupních.

Gameloft live!: Zbytečný bloatware, velmi nepřehledný obchod s hrami od Gameloftu.

   
Hudební přehrávač

Instalátor Prestigio: Jednoduchý program, který vám nabídne instalaci 90denní licence pro offline navigaci „Navitel Navigator“ a aplikace Go!Enterprise. Nejedná se o nic, bez čeho byste nedokázali žít a proto instalátor i nabízené programy můžete ignorovat.

Media 3D: Hezky zpracovaná aplikace určená pro prohlížení fotografií, videí a předpovědi počasí.

OfficeSuite Pro: Plná verze nejpopulárnějšího kancelářského balíku pro Android umožňující čtení, vytváření a editování textových a tabulkových dokumentů nebo prezentací.

  

Správce souborů: Přehledný správce souborů umožňující základní práci s obsahem v telefonu.

Úkol: Aplikace pro ukládání poznámek a úkolů. Žádné nadstandardní funkce nečekejte, ale pro rychlé zadávání poslouží celkem obstojně.

Softwarová výbava je rozhodně, potěší zejména plnohodnotný kancelářský balík nebo vcelku dobře funkční správce souborů a až na pár výjimek minimum nepotřebných aplikací.

Fotoaparát a záznam videa: Tady se šetřilo

Osm megapixelů, autofocus, LED dioda, možnost natáčet HD video – to jsou specifikace fotoaparátu v Prestigiu a na papíře znějí velmi slibně. Opět se ale ukazuje, že rozlišení není vše a ve skutečnosti fotoaparát podává přinejlepším průměrné výsledky. Nepříliš výraznou kresbu doplní mizerná ostrost i detaily, které dále od objektivu splývají v jeden velký, nekvalitní celek. Patrná je také vysoká míra šumu a je jasné, že telefon náruživým mobilním fotografům opravdu doporučit nemůžeme.

- - -

- - -

Situace u videa není o mnoho lepší, obraz nabídne ucházející kvalitu, nicméně zvuk i přes přítomnost dvojice mikrofonů suverénně propadá. Video se ukládá ve formátu 3GP a maximální rozlišení je 1280 x 720 px. Za horších světelných podmínek je scéna až zbytečně moc tmavá, a to platí i u fotografií. V tomhle směru zkrátka Prestigio příliš nevyniká a rozhodně jej nedoporučujeme používat jako fotomobil, s výsledky určitě nebudete spokojeni.

Prestigio Multiphone 4500 T Duo: Ukázka záznamu videa ve VGA rozlišení

Internet a multimédia: S HD videem nemá problémy

Solidní displej s úhlopříčkou 4,5 palce spolu s dobře optimalizovaným systémem napovídá, že brouzdání po internetu bude na Prestigiu radost. V telefonu je předinstalován původní prohlížeč z Androidu i Google Chrome, který je od verze 4.1 nativním. Vykreslování stránek je velmi rychlé a veškerý pohyb po nich jakbysmet. Co se týče her, 2D záležitosti typu Angry Birds nebo Cut the Rope fungují bez jediného záškubu, náročnější 3D tituly se ale už sekají a hraní není příliš pohodlné. Telefon bez problému přehraje videa v 720p rozlišení, s fullHD ale už nepočítejte. Na druhou stranu, vzhledem k rozlišení displeje 1080p video stejně ztrácí smysl.

K dispozici je rovněž jednoduchý přehrávač hudby s možností třídění podle alb, interpretů a žánrů. Ekvalizér mu bohužel chybí a stejně jak další pokročilé funkce jako například zobrazování textu písní u právě přehrávané písničky. Hudební přehrávač lze ovládat i skrze notifikační lištu, ve které se po zapnutí zobrazují ovládací prvky.

Závěrečné hodnocení: Povedený dual SIM s nižší výdrží

Prestigio Multiphone 4500T v nás zanechalo veskrze pozitivní dojmy, i když několik výraznějších chybek má, kompromisem je naštěstí přijatelná cena. Lesklé plasty sice nejsou nejlepší volba, zpracování je ale příkladné a vytknout musíme jen neprakticky vystouplou čočku fotoaparátu. Příjemným překvapením je skutečně kvalitní displej a spolu s ním potěší i dobře odladěný Android ve verzi 4.1.2. Podpora výrobce je navíc na slušné úrovni a v poslední den testování nám přístroj nabídl menší aktualizaci odstraňující několik problémů.

Graf ceny produktu Prestigio MultiPhone 4500 DUO poskytuje server Heureka.cz

Klíčovým parametrem je i práce se dvěma SIM kartami, kterou zařízení zvládá s přehledem. Hardware postačuje na svižnou práci se systémem, avšak pro náruživé hráče je nedostačující. Výtky ještě míří k fotoaparátu, jenž podává podprůměrné výsledky. Na závěr zkritizujeme ještě mizernou výdrž baterie, kvůli níž budete nejspíše muset vytahovat nabíječku každý večer. Za cenu okolo 6 000 Kč se ale jedná o dobrou volbu pro všechny, kteří potřebují být na příjmu se dvěma čísly najednou. Jen pozor na nižší výdrž – nabíječku raději stále noste s sebou.

Alcatel OT-997D lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Samsung S7562 Galaxy S Duos lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jediným vážnějším konkurentem je díky přítomnosti technologie dualSIM nedávno recenzovaný Alcatel OT-997D. Ten sice nabídne o poznání horší displej a hůře odladěný operační systém, na druhou stranu ale lepší fotografické schopnosti, o pár set korun nižší cenu a také o něco lepší výdrž. V podobné cenové hladině nabízí svůj dualSIM i Samsung, konkrétně model Galaxy S Duos, ten však výbavou znatelně zaostává a mnoho důvodů rozhodnout se pro něj nenacházíme. 

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku