Domů » Recenze » Recenze Op3n dott w032i: Tablet podřízený ceně, co vypadá jako iPad mini

Recenze Op3n dott w032i: Tablet podřízený ceně, co vypadá jako iPad mini

Tesco uvedlo na český trh tablet, který jako by designem vypadl z oka prvnímu iPadu mini a který je podezřele levný. Vyplatí se za danou částku tento téměř osmipalcový tablet zakoupit, nebo by bylo rozumnější připlatit si a porozhlédnout se jinde?

Stejně jako smartphone (recenze) a fitness náramek značky Op3n dott, i tablet pochází z nejlevnějšího cenového spektra. Ani po stránce designu, ani specifikacemi, jako je IPS displej či kovové tělo, tomu ale úplně neodpovídá. Jednoduše vypadá lépe než na dva a půl tisíce korun, za které se aktuálně prodává.


Tablet od Tesca vypadá jako kopie iPadu mini. Pod kapotou ale příliš výkonný hardware nehledejte.

Pokud nahlédnete na hardwarové specifikace, začíná být jasné, kde se při výrobě šetřilo. Slabší dvoujádrový procesor, nízké rozlišení displeje či nezakrytý slot na microSD karty. Snaha o stlačení ceny co nejníže je z tabletu jasně viditelná. Pokud se na něj nicméně podíváme optikou někoho, kdo od tabletu požaduje pouze základní činnosti, jako je surfování po internetu nebo sledování filmů, tak před sebou máme použitelné zařízení. Pro nenáročné se tento tablet zdá jako stvořený, pokročilejší uživatelé by se ale raději měli porozhlédnout jinde.

Klady (+)

 • kvalitní dílenské zpracování
 • slušný výkon v 3D grafice
 • barevné podání a pozorovací úhly displeje
 • velmi nízká cena

Zápory (-)

 • téměř nepoužitelný fotoaparát
 • slabší výdrž baterie
 • celkově slabší výkon, náročné hry si nezahrajete
 • dlouhá doba nabíjení
 • výrazné zahřívání při zátěži
 • absence GPS
 • některé aplikace jsou v maďarštině a angličtině

Obsah balení

Za cenu atakující hranici dvou tisíc korun nelze očekávat nic jiného než nezbytnosti. Uvnitř jasně zelenobílé krabičky najdete samotný tablet, microUSB kabel a nabíječku. Dál už kromě velmi stručného návodu nic jiného nehledejte. Takto základní balení najdeme i u podstatně dražších modelů, u velmi levného tabletu tedy obsah ničím nepřekvapí.

Konstrukce a design: Další variace na iPad mini s Androidem

Snad každý, kdo se trochu pohybuje ve světě chytrých zařízení, po zhlédnutí dnes recenzovaného tabletu okamžitě řekne: „Vždyť to vypadá jako první iPad mini.“ A bude mít úplnou pravdu – po stránce designu si tablet nebere servítky a drze kopíruje první iPad od Applu. Nechybí ani plastový pruh na antény, ani do rohu umístěná čočka fotoaparátu, ani zaoblené rohy.

  

Vlastně z hlediska kopie nechybí téměř nic. Naopak, přebývá – například slot pro microSD karty. Na druhou stranu, pokud si dáte tu práci a podíváte se, jak vypadá tablet Empire W032i nebo GoClever Insignita 785 Pro, začnete se ztrácet v tom, kdo vlastně kopíruje koho. V Číně si s designem hlavu příliš nelámou, a různé tablety tak továrny chrlí v identickém těle pouze s mírně jinými komponenty a jiným názvem.

Dnes recenzovanému tabletu dominuje na přední straně 7,85″ IPS displej s poměrem stran 4 : 3. Nad displejem najdeme pouze kamerku pro videohovory, čidlo okolního jasu chybí. Senzory pro ovládání jsou přímo na displeji. Levý bok tabletu je prázdný, pravý obsahuje jak klávesu pro probuzení, tak kolébku hlasitosti.

  

O něco níže se nachází slot pro microSD kartu, ve kterém drží karta díky pružince, krytka zcela chybí. Spodní hrana nese mikrofon, a horní naopak zdířku pro sluchátka a microUSB konektor. Na zadní straně nalezneme čočku 5Mpx fotoaparátu a reproduktory, u kterých se skoro chce věřit, že jsou v páru. Nenechte se ale zmást, reálně je za nimi ukrytý jen jeden reproduktor. Čím tablet zaujme, a ne příliš pozitivně, jsou velké a výrazné nápisy Op3n dott a Intel inside. Působí to levně a dojem ze zpracování to zbytečně shazuje dolů.

Celkové zpracování tabletu je ale jinak vzhledem k ceně provedené na jedničku. Kovové tělo je pevné, nikde nic nevrže a boční klávesy mají jistý stisk. Tohle se opravdu za dané peníze povedlo.

  

Displej: Pixel sem, pixel tam

Displeje má úhlopříčku 7,85 palců a rozlišení 1024 x 768 pixelů (poměr stran je 4:3), hustota pixelů tedy činí 163 ppi. Tato hodnota je již příliš nízká a pixely jsou na displeji viditelné pouhým okem, aniž byste se museli snažit. Kvůli tomu jsou hrany objektů zubaté a čtení drobného písma vám může činit problémy.

 

Jas displeje dosahuje hodnoty 273 nitů, na běžné domácí surfování je tedy dostatečný, venku na přímém světle to již taková sláva není. Pozorovací úhly displeje jsou díky technologii IPS poměrně slušné, barvy ani při sledování z ostrého úhly neinvertují. Automatická regulace jasu bohužel chybí.

Hardware a zvuk: Spíše základ

Srdcem tabletu je 32bitový dvoujádrový procesor Intel Atom Z2520 na frekvenci 1,2 GHz. Procesor je postaven na architektuře Saltwell, podporuje technologii HyperThreading, a dokáže tedy reálně zpracovávat 4 instrukce najednou. Grafické operace má na starosti GPU PowerVR SGX 544MP2 a toto duo zastřešuje 1 GB RAM. Vnitřní úložiště dosahuje kapacity 8 GB, pro uživatele je ale k dispozici pouze 2,8 GB místa. Zbytek řeší paměťová karta o maximální kapacitě 64 GB.

Provedli jsme také několik benchmarků, jejichž výsledky jsou následující:

 • AnTuTu: 18 412 bodů
 • 3D Mark Ice Storm: 5 137 bodů
 • 3D Mark Ice Storm Unlimited: 2 813 bodů

Výsledky nejsou příliš vysoké, což se bohužel projevuje i na běžném používání. Tablet selhává jak při používání internetového prohlížeče s náročnější stránkou, tak při prohlížení obchodu Google Play, kde je pohyb opravdu velmi trhaný. Co se týká her, je použitý akcelerátor poměrně schopný a například Dungeon Hunter, Angry Birds, případně Sky Force 2014, běží bez větších problémů. Real Racing 3 si ale nezahrajete, hra neustále padá.

 

Také se při hraní her či při jiné činnosti, která vytíží procesor, připravte na silné, až nepříjemné zahřívání tabletu na displeji ve spodním levém rohu.  Za vše hovoří fakt, že pokud jsem úmyslně někomu tablet půjčil se spuštěnou hrou, po chvíli se mi vrátil se slovy: „Hele, ono to je nějaké horké.

Baterie a výdrž: Zázraky nečekejte

Baterie v Op3n dott w032i má kapacitu 4 500 mAh, což není mnoho a výdrž tabletu tomu odpovídá. Při běžném používání dokážete tablet vybít během zhruba šesti hodin, film dokáže přehrávat necelých 5 hodin, a pokud jej používáte střídmě, dočkáte se výdrže zhruba dva dny. Při použití doma to příliš vadit nebude, na cestách se ale kratší výdrž projeví. Ani nabíjení není příliš rychlé a zcela prázdnou baterii dobijete na sto procent za 4 hodiny a 25 minut.

Systém a bonusové aplikace

Jako operační systém byl zvolen Android 4.4.2 KitKat. Tablet podporuje aktualizace formou OTA a během testování stáhl dva malé updaty. Ani jeden se nijak neprojevil, nicméně jejich přítomnost svědčí o zájmu výrobce. Systém je přítomný téměř ve své surové podobě, navíc jsou tu pouze změněné některé ikony na přání Tesca. Jak jsem již zmínil výše, systém není zcela plynulý. Občas si na reakci tabletu počkáte, občas uvidíte nepěkné škubnutí při procházení menu.

Zámek obrazovky obsahuje čtyři zástupce, které nelze měnit. Jmenovitě tu nalezneme rychlý přístup do fotoaparátu, k albům, do kalendáře a do nastavení. Logika zde žádná není, a pokud chcete vlastní zástupce, bohužel máte smůlu.

Aplikace nejsou rozmístěné na plochách, ale jsou schované ve vlastním menu. Plochy nemůžete přidávat a odebírat dle vlastního uvážení, přidávají a mažou se na základě počtu widgetů a zástupců mimo menu aplikací. Notifikační lišta stažená z levé části horního okraje zobrazuje notifikace, stažení za pravý okraj nabídne rychlé volby, jako je nastavení jasu, aktivace Wi-Fi a podobně.

 

Tesco s tabletem dodává také několik svých vlastních aplikací. Najdete v něm aplikaci E-mail, pokud nechcete používat klasický Gmail, aplikaci Magazines či Movies, nabízející v maďarském jazyce maďarské filmy a časopisy. Je zajímavé, že na tabletu chybí aplikace Books, která se nachází na Op3n dott mobilu, a naopak je zde navíc zmiňovaná aplikace Movies. Evidentně výrobce ještě vše nedoladil. Tesco nicméně slibuje, že bude nabízet lokalizovaný obsah v dohledné době.

  

Jako poslední bonusové aplikace jsou v tabletu OpenAccess pro přístup k Tesco cloudu a Op3nDott Talk pro VoIP komunikaci, a to v angličtině. Tesco by mělo rozhodně zapracovat na lokalizaci a přívětivosti svých aplikací, takto může hlavně začátečníky pouze odradit. Vlastní aplikace pro poslech hudby či prohlížení fotografií přítomné nejsou, a tak lze v tomto směru využít buď služeb nativních Google aplikací, nebo si stáhnout z obchodu Google Play libovolné další.

Konektivita & prohlížení internetu

Z hlediska konektivity nečekejte nic jiného než základ. Kromě microUSB konektoru, který zajišťuje propojení s počítačem a nabíjení, najdete v tabletu Wi-Fi podporující standardy a/b/g/n a Bluetooth ve verzi 3.0. Zapomenout musíte na GPS, byť se tablet v nastavení tváří, že jej má. Pokud ovšem na zařízení spustíte jakoukoli aplikaci pracující s GPS, výsledku se nedočkáte. Ani další pokročilé technologie, například LTE, NFC a další, samozřejmě přítomné nejsou.

Prohlížení internetu je na velkém displeji jistě komfortnější než na mobilu, nicméně malé rozlišení způsobuje špatnou čitelnost drobného písma a pohyb po náročnější stránce nelze označit za zcela plynulý. 

Fotoaparát a záznam videa: Pouze do počtu

Tablet na svých zádech nese snímač o rozlišení 5 Mpx. Možnosti fotoaparátu jsou velmi chudé a kromě volby rozlišení či odložené spouště zde další funkce nenaleznete.

-

- - -

Výrobce ale asi ví, proč se s rozhraním fotoaparátu, které je extrémně jednoduché, nijak nezaobíral. Kvalita fotografií je natolik špatná, že by možná bylo lepší, kdyby v tabletu žádný fotoaparát nebyl. I přes přítomnost autofokusu mi přijde, že fotoaparát velmi špatně ostří, a to zejména na vzdálenější předměty. Snímky jsou rozmazané, plné šumu, přepalů a špatných barev. Tohle nejde použít snad na nic.

- - -

Dalšní snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Kvalita videa je maximálně 1080p, tedy Full HD. Pro videosekvence ale platí to samé, co pro fotoaparát. Velmi špatná kvalita, de facto nepoužitelné k čemukoli. Kvalitou odpovídají videosekvence špatné webkameře, která neumí zaostřovat, a to je co říct.

Konkurence

Konkurence je překvapivě četnější, než by se v této cenové kategorii čekalo. Za jednoho z největších konkurentů se dá označit Evolveo XtraTab XTB-8QC. Tento tablet disponuje o něco silnějším procesorem, stejným displejem a stejnou cenou. Také Texet TM-8041HD má velmi podobné hardwarové parametry: jiný procesor, stejný displej, podobné tělo. Za danou částku koupíte velké množství tabletů, mezi kterými dnes testovaný Op3n dott w032i příliš nevybočuje.

Závěrečné hodnocení

Tesco připravilo trojité kombo v podobě mobilu, tabletu a fitness náramku. Smartphone jsem v recenzi označil jako povedený – vzhledem k nízké ceně může být pro řadu uživatelů vstupenkou do světa chytrých zařízení. Tablet ale takto jednoznačně nevidím.

Oproti některé konkurenci sice vyniká vyšším výkonem v 3D grafice a kvalitním dílenským zpracováním, zaostává ale v odladěnosti systému, množstvím nepřeloženého softwarového balastu od výrobce a příliš kompromisním přístupem. Za dané peníze nabízí slušný výkon hardwaru, který se při běžném používání ale příliš neprojevuje.

Uživatel za to ale platí daň v podobě chybějící GPS, nízkého rozlišení displeje, tragického fotoaparátu (a to i na poměry tabletů), nepříliš dobré výdrže, chybějícího čidla jasu a dalších drobností. Na doma pro děti či na nenáročné používání plně dostačí, stejně tak dobře poslouží třeba babičce nebo dědečkovi pro „takové to domácí žvýkání obsahu.“ Cílová skupina pro toto zařízení je tedy celkem jasně vytyčena a pro tyto případy tablet nabízí přesně to, co se od něj očekává. Náročnější uživatelé ale budou zklamáni a raději by se měli porozhlédnout po něčem jiném.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

6 komentářů

 1. Ad „plastový pruh na antény“, ten má iPad jen ve verzi Cellular, v WiFi jej nepotřebuje, Op3en jej má proto, že ho měla zrovna kopírovaná Cellular verze:D

 2. Matej (neregistrovaný)

  Použiteľná pamäť je len 2GB :( Reklamoval som a vrátili mi peniaze

  • slavo36 (neregistrovaný)

   Záleží na aký kus natrafíš… Tie tablety sú pomiešané s 2,04GB a 9,23GB pamäťou… Ja som domov doniesol samozrejme ten s 2,04, ale pán v elektre v Tescu bol tak ochotný, že sme zapli asi 5 ďalších kúskov a jeden s9,23GB pamäte sme našli.. No a on mi ho vymenil za ten 2,04GB… Ale záleží na ochote predávajúceho..

 3. Zuzka Burčíková (neregistrovaný)

  Mám návod jak zvýšit paměť tabletu až na 5.58 a u vyššího na 12.84 GB..jestli máte zájem,pište na [odkaz]

 4. Talba (neregistrovaný)

  V recenzi mi chybí informace, zda má tablet implementované FM rádio.

 5. Děkuji za recenzi, jen se chci optat, píšete že GPS nemá – ale pánové Pohl/24net.cz a Pultzner/mobilnet.cz – shodně uvádějí, že GPS je zabudován. Spíše se však kloním k Vašemu názoru. jakmile zapnu Navigaci- tablet napíše “ GPS deaktivován“ a Nikdo (ani odborníci) zatím neobjevoli, jak jej Aktivovat.
  Děkuji za příp. radu jak Navigaci zprovoznit- Demo funguje, Volba Hlasu (Alenka-Mária, Mary) to vše ano , ale jak dojde na Navigace — Spustit, = GPS je Deaktivován.
  Děkuji za info a Hezký den J. Loch Praha
  Tablet op3n dott model : W0321-C3 prodejce Tesco

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).