TOPlist

Recenze OnePlus Nord CE 5G: starý známý s novými triky v rukávu

OnePlus Nord CE recenze 1

Čínská společnost OnePlus si vybudovala jméno v segmentu vlajkových lodí. Nabídnout nejlepší poměr ceny a výkonu u nejvybavenějších smartphonů nicméně už nějaký ten pátek není jednoduché, proto se OnePlus rozhodlo oživit jinou zajímavou část trhu – střední třídu. V ní začala před dvěma lety úřadovat s chytrým telefonem Nord, který na sebe propracovanou marketingovou kampaní strhl náležitou pozornost.

Jeho nepřímý nástupce s označením Nord CE (Core Edition) už podobnou pozornost obchodního oddělení OnePlus nedostal, to ovšem neznamená, že nemá co nabídnout. Nástupce prvního Nordu rozhodně stojí za pozornost, i když nenese číslovku 2. Jak dopadl v našem testu?

Design a konstrukce

Stejně jako první Nord i OnePlus Nord CE je na pohled krásný telefon, který upoutá každého kolemjdoucího, alespoň v modré barevné variantě. Ta má při okrajích nádech do fialové, což nemusí být každému po chuti, ale za mě se jedná o velmi elegantní řešení. Další barevné kombinace, černá a perleťová, už tak atraktivní z mého pohledu nejsou. Přeci jen modrá barva k telefonu Nord zkrátka patří.

OnePlus Nord CE 8
Design je prostě nádherný

Do ruky padne OnePlus Nord CE jako ulitý. Konstrukce o rozměrech 159,2 x 73,5 x 7,9 mm a váze 170 gramů je velmi příjemná na držení a ovládání jednou rukou, plastová konstrukce nepůsobí v žádném případě lacině a na matných zádech otisky prstů takřka nejsou vidět. Za pocit z telefonu si OnePlus odnáší jedničku z hvězdičkou.

Ze zad vystupuje modul fotoaparátu s trojicí objektivů, což je daň za nízkou tloušťku. Levou stranu okupují dvě tlačítka na ovládání hlasitosti a na pravé najdeme pouze vypínací tlačítko. Jestli hledáte přepínač profilů, budete se muset poohlédnout po prémiovějších modelech značky. Na spodní straně nalezneme USB-C, hlasitý reproduktor a 3,5mm jack, který zažívá velký návrat.

OnePlus Nord CE 11
V ruce se OnePlus Nord CE drží velmi dobře

Přední straně dominuje displej, který by mohl mít tenčí rámečky, ale nejedná se o žádnou tragédii. Výřez je miniaturní a nikterak nepřekáží. V balení najdete vše podstatné – rychlou 30W nabíječku, kabel, a dokonce také silikonové pouzdro a ochrannou fólii, která je už nalepena na telefonu. OnePlus bude k Nordu CE prodávat také stylová silikonová pouzdra, se kterými vystoupíte z davu.

Parametry a funkce

V hlavní roli je displej, který se od prvního Nordu příliš nezměnil. Na AMOLED panelu o velikosti 6,43″ s rozlišením Full HD+ (410 ppi), maximálním jasem 700 nitů a obnovovací frekvencí 90Hz toho ostatně není potřeba příliš měnit, neboť zobrazovač se ve své třídě rozhodně neztratí. Jas je na přímém sluníčku dostatečný, barevné podání je taktéž velmi dobré a s pozorovacími úhly nemá Nord CE žádné potíže.

Pod kapotou najdeme osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 750G, který doplňuje grafika Adreno 619, 6/8/12 GB LPDDR4X RAM a 128/256 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření o microSD karty. Z benchmarku AnTuTu si OnePlus Nord CE odnesl 390 346 bodů, což rozhodně není špatný výsledek, na zadek se z něj ale neposadíte.

OnePlus Nord CE 13
Originální obaly vypadají velmi dobře

Z ostatní výbavy nechybí všechny relevantní polohové systémy, Bluetooth 5.1 s podporou aptX a LDAC, NFC, 3,5mm audio jack, USB-C, podpora sítí 5G a čtečka otisků prstů ukrytá v displeji, která by mohla být rychlejší, nicméně spolehnout se na ni můžete. Bohužel mi chybí stereo reproduktory, které v této třídě nejdou žádnou výjimkou, a potěšila by zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Tu nicméně od zařízení Nord očekávat nemůžeme, stejně jako bezdrátové nabíjení.

Hardwarové parametry OnePlus Nord CE 5G

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 11, čipset: Qualcomm Snapdragon 750G, octa-core, 2× 2,2 GHz Kryo 570 + 6× 1,8 GHz Kryo 570, GPU: Adreno 619, RAM: 6/8/12 GB, interní paměť: 128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 159,2 × 73,5 × 7,9 mm, hmotnost: 170 g, zvýšená odolnost: ne

Displej, konektivita a baterie

6,43", AMOLED, rozlišení: Full HD+, 1080 × 2400 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.1, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 4 500 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 64 Mpx, f/1.79, 26mm, 0.7µm, PDAF, druhý: 8 Mpx, širokoúhlý, f/2.25, 119˚, třetí: 2 Mpx, portrétový, f/2.4, selfie kamera: 16 Mpx, f/2.5, 1/3.0", 1.0µm, HDR, Full HD video

Rychlost 5G jsme otestovali v sítí operátora T-Mobile. Průměrná rychlost stahování dat se pohybovala okolo 105 Mbps, v případě uploadu to bylo okolo 32 Mbps.

Výdrž na baterii a nabíjení

Baterie dostala oproti první generaci o něco vyšší kapacitu. V případě Nordu CE hovoříme 4500mAh akumulátoru, kterému je k ruce rychlé 30W nabíjení. Telefon za 15 minut dobijete na 35 % kapacity, za půl hodiny bude baterie nabita na 70 % a do plna pak za necelou hodinu, což je velmi dobrý výsledek. Jen škoda absence bezdrátového nabíjení.

OnePlus Nord CE 12
Výdrž na baterii se oproti původnímu Nordu zlepšila

Výdrž na baterii byla předností už u prvního Nordu a jeho nepřímý následník s podtitulem CE v tomto nastoleném trendu pokračuje. Pokud byste jej chtěli utahat za jeden den, museli byste se opravdu hodně snažit, aby se vám to povedlo. OnePlus Nord CE je dvoudenním smartphonem, čemuž vděčí především dobré optimalizaci.

Operační systém

Telefon běží na operačním systému Android ve verzi 11 s nadstavbou OxygenOS 11. K rychlosti a optimalizaci toho není moc co říci, je zkrátka příkladná. Plynulý chod už totiž delší dobu není výsadou jen vlajkových lodí, nýbrž také střední třídy. Nadstavba OxygenOS je poměrně robustní, přizpůsobit si můžete spoustu věcí, od animací přes podobu ikon až po always-on displej. Ten mimochodem dostal nový způsob zobrazení s názvem Insight, který ukazuje, jak moc váš chytrý telefon používáte.

OnePlus Nord CE 10
OxygenOS je příkladně odladěný

Potažením směrem dolů na domovské obrazovce překvapivě nestáhnete notifikační lištu, ale nabídku s různými widgety a rychlými volbami. Podobné nabídky se běžně vyvolávají potažením z levé strany, kde má své místo řešení od Googlu. Nabídka od OnePlus mi přišla poměrně zbytečná, počítadlo kroků, počasí, nedávné aplikace či služba parkovací místo jsou sice fajn, ale nejedná se o nic zásadního, co bych s klidným svědomím neoželel.

OnePlus Nord CE 3
Always-on režim si můžete přizpůsobit

Zajímavou novinkou je Canvas, která z vaší fotografie vytáhne obrysy v bílé barvě a zobrazí je na černém pozadí. Ačkoli mě prvně tato funkce zaujala, v praxi je stále znát, že se jedná o betu, která by ještě potřebovala doladit. Filtr modrého světla a tmavý režim je poté samozřejmostí.

Fotoaparát a záznam videa

Trojice fotoaparátů na zadní straně přišla oproti prvnímu Nordu o makro snímač, nicméně i tak jistě potěší. Hlavní senzor Omnivision OV64B má velikost 1/2″, je typu PureCel, dostal rozlišení 64 Mpx, clonu f/1.79, elektronickou stabilizaci a velikost pixelů 0.70 µm. Sekunduje mu 8Mpx širokoúhlý snímač se světelností f/2.25 a elektronickou stabilizací a hloubkový senzor se 2 Mpx a světelností f/2.4. Na přední straně pak najdeme 16Mpx Sony IMX471 Exmor RS se světelností f/2.45 pro pořizování selfie.

OnePlus Nord CE 9
Fotoaplikace je jednoduchá a přehledná

Snímkům z hlavního fotoaparátu za dobrých světelných podmínek nelze v této cenové kategorii prakticky nic vytknout. Fotky mají realistické barevné podání, jsou dobře prosvětlené, ostré a plné detailů. Protisvětlo mu sice příležitostně dělá problémy a objevuje se chromatická aberace, nicméně fotografie jsou ve většině případů na velmi dobré úrovni. To se dá říci i o 2x digitálním zoomu, který je ve fotoaplikaci taktéž k dispozici.

Širokáč je na tom o něco hůře. Ačkoli jsou snímky dobře prosvětlené a oproti hlavnímu fotoaparátu saturovanější, neostrosti jsou znatelnější. Širokoúhlý fotoaparát občas část snímku nepochopitelně rozmaže, což je patrně softwarová vada, kterou OnePlus do budoucna jistě odstraní.

Za horších světelných podmínek podává hlavní fotoaparát veskrze průměrné výkony. Snímky jsou sice prosvětlené, nicméně trpí citelnou ztrátou detailů, špatným barevným podáním, neostrostmi a v protisvětle výraznou chromatickou aberací. Šance na pořízení dobrého snímku tady je, nicméně je nižší, než bych v dané třídě očekával.

Širokoúhlý snímač raději „na noční“ nepovolávejte – nízká světelnost způsobí, že fotky jsou jednoduše v 90 procentech případů příliš tmavé. Při dostatku pouličního osvětlení může OnePlus Nord CE překvapit, zázrak ale nečekejte.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde

Videa umí OnePlus Nord CE natáčet až ve 4K při 30 snímcích za vteřinu nebo 60 snímcích v rozlišení Full HD. Škoda, že telefon neumí 4K při 60 fps, který někteří konkurenti zvládají. Za dobrých světelných podmínek jsou videa poměrně zdařilá, jen automatika má tendenci záběry přeexponovávat. Při rychlejších pohybech se video mírně „trhne“, stává se to nicméně zřídkakdy. Musím pochválit zvuk, který je poměrně přesný a dobře si poradí i s hlučnějším prostředím.

Za horších světelných podmínek je video mírně řečeno katastrofa. Rychleji se pohybující objekty jsou rozmazané, video zmatkuje s vyvážením bílé, občas je vidět chaotické přeostřování a výsledku nepomáhá ani vyšší množství šumu. V OnePlus už určitě pracují na softwarové nápravě, nicméně v době psaní recenze nebyla kvalita výstupu na úrovni telefonu střední třídy.

Závěrečné hodnocení

OnePlus Nord CE není nástupcem dnes již legendárního Nordu, ale úkrok stranou s mírnými vylepšeními. Nutno podotknout, že tento úkrok se rozhodně povedl. OnePlus se nepouštělo do žádného rozsáhlého experimentu a místo toho vsadilo na opatrný postup vpřed, který se v tomto případě firmě vyplatil.

OnePlus Nord CE 16
OnePlus Nord CE je povedené oživení legendárního smartphonu střední třídy

Hlavní předností OnePlus Nord CE je špičkový displej, dostatek výkonu a dobrá optimalizace, podpora sítí 5G a návrat 3,5mm jacku, ještě lepší výdrž baterie s podporou rychlého nabíjení, kvalitní fotografie za dobrého světla a nádherný design. Nevýhodou je jen málo změn oproti původnímu Nordu, absence stereo reproduktorů, chybějící bezdrátové nabíjení, méně kvalitní fotografie a videa za zhoršených světelných podmínek a absence odolnosti proti vodě a prachu.

Za cenu 299 euro (cca 7 600 korun, česká cena ještě nebyla stanovena) se jedná o velmi povedený smartphone, který zatopí především konkurentům od Xiaomi v podobě Mi 11 Lite 5G a Realme 8 5G. V nejvyšší konfiguraci 12 GB RAM/256 GB vnitřní paměti za 399 EUR (asi 10 100 korun) už to takové terno vzhledem k Samsungu Galaxy A52 5G není, stále ale má OnePlus Nord CE dost ostré lokty na to, aby se prosadil.

OnePlus Nord CE

Oneplus Nord CE 1
8.5

Design a konstrukce

9.2/10

Výkon a optimalizace

8.7/10

Hardwarová výbava

8.1/10

Kvalita fotografií a videa

7.1/10

Výdrž baterie

9.2/10

Klady

  • povedený design
  • špičkový displej
  • dostatek výkonu a dobrá optimalizace
  • podpora 5G
  • návrat 3,5mm jacku
  • dobrá výdrž baterie, rychlé 30W nabíjení
  • kvalitní fotografie z hlavního fotoaparátu
  • přijatelná cena

Zápory

  • jen málo změn oproti původnímu Nordu
  • absence stereo reproduktorů
  • chybí bezdrátové nabíjení
  • nižší kvalita fotografií a videa za zhoršených světelných podmínek
  • žádná zvýšená odolnost proti vodě a prachu
Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku