Domů » Recenze » Recenze Nokia X: Android na finský způsob, který si na nic nehraje

Recenze Nokia X: Android na finský způsob, který si na nic nehraje

Nokia s Androidem, která se ještě před časem zdála jako naprostá utopie, je nyní realitou. Je barevná, je levná a nenáročným uživatelům dobře poslouží. Stane se bestsellerem mezi lowendovými telefony?

V uplynulém týdnu jsme v redakci testovali chytrý telefon Nokia X – vůbec první Nokie s operačním systémem Android. Tenhle telefon a další dva představené modely (X+ a XL)  nepůjdou po krku top smartphonům s Androidem, jedná se o zástupce nižší třídy, které budou cílit především na uživatele s minimálními nároky.

Nokia X a Nokia X+ mají shodné hardwarové parametry, verze s „pluskem“ v názvu má pouze více operační paměti RAM (768 MB místo 512 MB) a v balení bude v základu přibalena 4GB paměťová karta. Nokia XL nabídne větší displej s úhlopříčkou pět palců a lepší fotoaparát s autofocusem. Sluší se také dodat, že všechny tři telefony se budou prodávat ve variantě se dvěma sloty na SIM kartu a na českém trhu by se měly objevit velice brzy. O jednosimkových verzích prý Nokia uvažuje, ale zatím nebyly oficiálně oznámeny, tak třeba se dočkáme později.


Stephen Elop na MWC 2014 v Barceloně představuje trojlístek Nokií s Androidem

Levný základ pro každého

Nokia X se má prodávat za 89 EUR, tedy zhruba 2400 Kč, verze X+ bude stát o 10 EUR více. Už díky nízké ceně je jasné, do jakého segmentu Nokia cílí. Ve výbavě najdeme dvoujádrový procesor Snapdragon S4 s taktem 1 GHz pro každé jádro, 512 MB RAM a 4GB interní úložiště. Další prostor získáte díky slotu na microSD karty, telefon si ale poradí jen s těmi do kapacity 32 GB. 64GB kartu (standard microSDXC) už nenačetl.

Klady (+)

 • nízká cena
 • dva sloty na SIM kartu
 • kompaktní rozměry
 • barevné kryty
 • slot na pam. karty
 • bonusové aplikace od Nokie

Zápory (-)

 • optimalizace prostředí
 • malá interní paměť
 • pomalejší reakce
 • absence veškerých Google služeb
 • velmi špatný fotoaparát a záznam videa

Obsah balení

K recenzi jsme měli zapůjčený telefon s prodejní verzí software (se stejným se Nokia X před několika dny začala prodávat na indickém trhu), obsah balení ani vzhled krabičky však nepocházel z verze, která bude komerčně dostupná.

-

Kromě Nokie X v malé krabičce najdete akumulátor, uživatelský manuál, nabíječku s microUSB konektorem (samostatný USB – microUSB kabel chybí) a pecková sluchátka v barvě krytu telefonu. Od nich ale nečekejte žádné zázraky, hrají průměrně, což je vzhledem k nízké ceně pochopitelné.

-

Videopohled

Nokia X s Androidem: Videopohled

Design a zpracování: Plastový kolibřík

Vzhled telefonu nijak neurazí ani nenadchne. Plastové tělo o rozměrech 115,5 x 63 x 10,4 milimetrů s hmotností 128,7 gramů se skvěle vejde do ruky a při přenášení o něm nebudete vědět. Nejnudněji působí černá verze, kterou jsme testovali i my. K dispozici ale budou i veselejší barevné varianty – červená, žlutá, bílá, modrá a zelená.

-  - -

- -

Zadní kryt je odnímatelný a najdete pod ním dva sloty na microSIM karty, mezi kterými má své místo také slot na microSDHC karty a chybět nesmí ani vyjímatelný akumulátor. Kryt k tělu telefonu dobře lícuje a ani při silnějším promačkání se neobjevuje žádné nepříjemné skřípání.

- - -

Na pravém boku najdeme mírně vystouplé dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a klávesu Power. Pod displejem je umístěna pouze jedna (!) systémová klávesa – jedná se o senzorové tlačítko Zpět, které vás při delším přidržení navrátí na hlavní obrazovku (náhrada klávesy Domů). Tím ale výčet systémových tlačítek končí a zejména klávesu pro vyvolání kontextové nabídky bychom ocenili, i když to zde Nokia řeší po svém, ale o tom až později.

- - -

- - -

Je pravda, že samotné prostředí od Nokie se Android snaží maskovat a ovládání je uzpůsobeno tak, abyste si vystačili pouze s jednou klávesou, ale pokud se například rozhodnete používat jiný launcher, bude vám kontextová klávesa občas chybět.

-

Na zádech nesmí chybět objektiv 3Mpx fotoaparátu a hlavní systémový reproduktor, který umí být dost hlasitý a celkově nehraje vůbec špatně. Hrany telefonu nejsou nijak zdobené a jsou dokonale rovné. Pokud tedy telefon postavíte na stůl, nespadne.

-
Oproti Galaxy S4 a Lumii 1020 je Nokia X skutečně malým telefonem

Hardwarová výbava a výkon: Sázka na jistotu

Nokia X není žádným trhačem asfaltu a nikdo to po ní ani nechce. Cílová skupina uživatelů opravdu nebude řešit, jaké skóre telefon získal v benchmarku nebo jak rychle se spouští nějaká hra. Odezva při spouštění aplikací i běžném používání je zkrátka pomalejší, s tím se musí počítat. I když se tím Nokia nikde nechlubí, v telefonu se nachází Android 4.1.2 a později by zřejmě měla být dostupná aktualizace na novější 4.4 „KitKat“.

  

Dvoujádrový procesor Snapdragon S4 Play a grafickým akcelerátorem Adreno 203 je v tomto případě rozumnou volbou; zkoušeli jsme například herní tituly Asphalt 8, Benji Bananas, Fruit Ninja, Plants vs. Zombies 2, SimCity Deluxe, Monopoly Classics, Wonder Zoo či Tetris od EA Games a všechny byly hratelné, ale čas od času se objevilo drobné zaseknutí.

Nepodařilo se nám spustit pouze Real Racing 3, nicméně zde by nebyl problém s hardwarem (na telefonem se stejným čipem, například Huawei Ascend Y300) hra běhá. My jsme však naráželi na problém s nedostatkem volného místa a nepomohlo nám ani přesunutí na 16GB kartu. Pokud vás přece jenom zajímají čísla z benchmarků, pak vězte, že v AnTuTu jsme naměřili 7 612 bodů a v jednotlivých testech 3D Marku Nokia X dosáhla na tyto hodnoty: Ice Storm Unlimited – 2 207 bodů, Ice Storm Extreme – 1 307 bodů a Ice Storm – 2 356 bodů.

 

S línějšími reakcemi je potřeba počítat také při pohybu v uživatelském prostředí a všeobecně při používání telefonu. Pokud se vám například na pozadí aktualizují aplikace nebo stahuje větší množství e-mailů, je lepší počkat, až systém tyto činnosti dokončí, v opačném případě jsou totiž reakce extrémně pomalé a procesor prostě nestíhá. Při delším hraní závodní hry Asphalt 8 či při testování v 3D Marku se telefon v zadní části dokonce mírně zahříval.

Ve výbavě nechybí ani FM rádio, pro poslech je ale nutné připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Zvuk lze následně přesměrovat do hlavního systémového reproduktoru.

Displej: Dobře čitelné čtyři palce

O zobrazování se stará čtyřpalcový IPS displej s WVGA rozlišením (480 x 800 px). Ten je dostatečně citlivý a špatná není ani čitelnost na venkovním světle. U námi testovaného kusu bylo podsvícení zobrazovacího panelu trochu nerovnoměrné, avšak toho si stejně všimnete jen při zobrazení plochy, kde převažuje černá barva. Při běžném používání to téměř nepostřehnete. Barvy jsou na IPS panel trochu vybledlejší, překvapila nás ale slušná čitelnost displeje z nestandardních pozorovacích úhlů. Jas lze regulovat ručně nebo automaticky na základě okolních světelných podmínek.

-

 - - -

Stejně jako Lumie s Windows Phone, nabízí i Nokia X tzv. Glance obrazovku, kdy se v pohotovostním režimu na displeji zobrazují informace o čase + případné notifikace z aplikací (zmeškané hovory, SMS, Facebook, Twitter…). Sympatické je, že telefon lze probudit poklepáním na displej.


GlanceScreen na Nokii X a na Lumii 1020

Dvě SIM karty a telefonování

Pokud budete používat dvě SIM karty najednou, oceníte několik možností nastavení, které nabízí správce SIM. Lze si například navolit, zda se má systém před každým hovorem nebo SMS ptát, která karta se má použít, případně nastavit výchozí SIM. Stejně tak lze slot, který nechcete využívat, deaktivovat a nastavit kartu „offline“.

 
Správce SIM karet nabízí pouze základní nastavení; přepínač najdete i v systémové nabídce, kterou lze vytáhnout z horní části obrazovky

Datové přenosy přes GSM & 3G (HSPA+) lze využívat jen na primární SIM kartě, sekundární slot zvládá pouze GSM. Kvalita hovoru je bezproblémová, stejně tak hlasitost a ani protistrana si nestěžovala na to, že by mě špatně slyšela.

Baterie a výdrž

Do malého těla se příliš velký akumulátor nevejde a od 1500mAh baterie zkrátka nelze čekat zázraky. Když jsem telefon používal s jednou aktivní SIM kartou, dostal jsem se na jeden den používání a ještě mi trocha šťávy zbyla. Pokud jsou ale aktivní obě SIM karty a aktivně je využíváte, připravte se, že telefon zhruba po 3/4 dne bude potřeba dobít.

Při hraní her se Nokia X přihlásí o dobití po zhruba 3,5 hodinách, při sledování videa v rozlišení WVGA pak po necelých pěti hodinách, což jsou lehce podprůměrné výsledky, ale více z malého akumulátoru prostě nevymáčknete.

Dobře maskovaný Android

U námi testovaného modelu byl přítomen Android ve verzi 4.1.2 a trochu nás překvapilo, že Nokia zařízení bude uvádět na trh s touto starší verzí systému. KitKat by byl o poznání příjemnější (4.4), tak snad se brzy dočkáme aktualizace. Běžný uživatel ale vůbec nepozná, že se jedná o Nokii s Androidem. Uživatelské prostředí od Nokie kompletně předělává veškeré nabídky a dokonce ani v informacích o systému neuvidíte zmínku o Androidu, Nokia zde lišácky používá označení Nokia X software platform.

 

  
Práce se zástupci a widgety, změna umístění na hlavní ploše

Základem je hlavní obrazovka, která částečně připomíná tu z Windows Phone. Ikony aplikací jsou zde zobrazeny ve formě barevných dlaždic, mezi které lze přidávat widgety nebo je slučovat do složek. Stejně jako v mobilních Windows, i zde lze velikosti jednotlivých dlaždic měnit. Zapomeňte ale na horizontální skrolování, v launcheru od Nokie se při listování mezi všemi programy a widgety posouváte pouze vertikálně.

 

Z hlavní obrazovky je přístupný vyhledávač, který umí procházet výsledky napříč celým systémem (kontakty, zprávy, kalendář, aplikace, Google a zadávat lze dokonce i adresy pro Here mapy). Na softwarové qwertz klávesnici lze psát klasicky nebo metodou swipe, tedy postupným taháním prstu po písmenech slova, které chcete napsat. Nechybí ani český slovník a automatické opravy pravopisu.

 

V případě, že nějaká aplikace nabízí další možnosti skrze kontextovou nabídku, zobrazí se vám ve spodní části malá roletka, jejímž povytažením dostupné možnosti zobrazíte. Nokia tahle šibalsky nahradila právě chybějící hardwarovou klávesu pro vyvolání dalšího nastavení.

 
Softwarová klávesnice a kontextová nabídka

Chaos jménem Fastlane

Při pohybu prstem v horizontálním směru se dostanete do nabídky s názvem Fastlane (donekonečna se dá takto skrolovat právě mezi hlavní obrazovkou a Fastlane). To má být jakási obdoba správce notifikací a spuštěných aplikací, klasického správce naposledy použitých aplikací v systému nehledejte. Ve Fastlane se mohou zobrazovat jak upozornění jednotlivých aplikací, tak i notifikace, naposledy použité aplikace + jejich vlastní upozornění.

 

Celé to zní jako super nápad, ale v momentě, kdy telefon začnete aktivně používat, promění se Fastlane ve směs notifikací, zástupců, informací z aplikací a dalších údajů, což bohužel ve výsledku působí dost nepřehledně.

  

První položkou v nabídce Fastlane je vdžy budík, u něhož vidíte čas, na který je nastavený a zda je vypnutý/zapnutý. Následuje výpis „nedávných“, tedy naposledy spuštěných aplikací. V seznamu se zobrazují dokonce i textové zprávy (včetně rozepsaného textu) a telefonní hovory. V případě, že přes webový prohlížeč stahujete nějaký soubor, ve Fastlane uvidíte ikonku dané aplikace a progress bar s průběhem. To samé platí i pro aktualizaci aplikací skrze Nokia obchod. Když naopak nějaká aplikace vyžaduje vaši pozornost (oznámení dostupnosti aktualizace, chybová zpráva…), opět tuto informaci v nabídce uvidíte.

 

Fastlane vlastně zobrazuje ty samé notifikace a upomínky, které se objevují na klasických telefonech s Androidem v notifikační oblasti. Jen to nepůsobí tak přehledně. Když na jakékoliv položce přidržíte prst delší dobu, objeví se (u všech) křížek a vy je po jedné můžete odstranit. Ve spodní části je pak ještě užitečný zástupce, který Fastlane vyčistí kompletně.

Tahem prstu odshora dolů vytáhnete paletu s přepínači pro Wi-Fi, Bluetooth, synchronizaci dat a tichý/hlasitý profil. V horní části rovněž vidíte zástupce SIM karet, primární je zvýrazněna modrou barvou, sekundární bílou a kliknutím lze jejich prioritu změnit.

 

Zároveň v této nabídce vidíte název bezdrátové sítě, do které jste připojeni a nechybí ani informace o čase a zástupce pro přístup do kompletní nabídky nastavení. Notifikace se zde nezobrazují, což je trochu škoda, prostor by tu pro ně byl, ale Nokia je záměrně zobrazuje ve výše zmíněné nabídce Fastlane.

 

Zajímavě Nokia vyřešila ukazatel stavu hlasitosti – pokud stisknete jedno z tlačítek na boku telefonu, neobjeví se na displeji ikonka s ukazatelem aktuální úrovně, systémová hlasitost je signalizována prostřednictvím modrého proužku v horní části displeje, proklikat se takto lze i na tichý profil nebo vibrace. Hlasitost pro multimédia je naopak znázorněna proužkem v barvě světle fialové, rozdělena je vždy do sedmi úrovní.

Bez služeb Googlu

Nokia X sice běží na Androidu, ten je však kompletně očištěn od veškerých Google služeb. A to dokonce do takové míry, že ve správci účtů chybí profil pro přidání Google účtu. Ve výchozím stavu lze přidat účty pro klasický e-mail, Exchange, Facebook, Twitter, Outlook.com a Skype.

 
Google Play zde nahrazuje vlastní obchod od Nokie

Zapomeňte také na obchod Google Play, ten Nokia nahradila vlastním řešením, ve kterém aktuálně najdete několik stovek aplikací a her a další přibývají. Další aplikace lze do telefonu dostat přes paměťovou kartu, na kterou si nakopírujete instalační apk soubory, případně se nabízí možnost stažení přes webový prohlížeč (v nastavení si nezapomeňte povolit „instalaci z neznámých zdrojů„).

 
Google Earth a navigace v Google Mapách

Ne všechny ale budou fungovat, například na takového Google+ klienta zapomeňte, sice jej nainstalujete, ale bez potřebných Google knihoven se zkrátka nespustí. GMail taktéž, spadne hned po startu. Google Earth funguje, ale bez zaměření polohy, takže vlastně jen v režimu prohlížení.

-

Zkusil jsem také „bokem“ nahrát Google Mapy a k mému překvapení fungovaly bez problémů (včetně navigaci), stejně jako webový prohlížeč Chrome. Stejným způsobem jsem do telefonu nahrál také 3D Mark a AnTuTu Benchmark, jelikož ani tyhle položky (zatím) v Nokia obchodě nenajdete.

 

Pokročilejší uživatelé mají možnost provést root telefonu a neoficiální cestou do systému všechny výše jmenované služby Googlu dostat, a to včetně obchodu Play. Pokud vás tato problematika zajímá více, mrkněte do tohoto článku.

Nejen hlavní obrazovka je inspirovaná systémem Windows Phone. Když si z Nokia obchodu stáhnete aplikaci Outlook.com pro komplexní správu vašeho účtu na této službě, narazíte na ovládací prvky, které jako by z oka vypadly těm z mobilních Windows. Pro úplnost přidávám srovnávací obrázek.

 
Aplikace Outlook.com pro Nokii X s Androidem a výchozí e-mailový klient ve Windows Phone 8 mají stejné ovládací prvky

Přes apk soubor jsem do Nokie X nainstaloval Nova launcher, který mi přišel svižnější než ten výchozí od Nokie. Delší stisk klávesy zpět funguje jako tlačítko Domů a jakýkoliv jiný launcher můžete pro tuto akci nastavit jako výchozí – to naštěstí zůstalo z Androidu zachováno pro všechny systémové činnosti.

 
Nova launcher na Nokii X funguje překvapivě dobře

Stejně jako u Lumií s Windows Phone, i zde Nokia nabízí aplikaci Here, kterou užijete pro pěší & automobilovou navigaci, a to včetně českých hlasových pokynů. Mapy lze stahovat online, ale jako mnohem užitečnější se jeví možnost uložení do telefonu. Pro představu, kompletní mapa Evropy má 7,48 GB, ale jednotlivé státy jsou dostupné i samostatně. Česká republika má 231 MB, Slovensko 155 MB.

 

Systémový kalendář je přehledný a nabízí denní, týdenní a měsíční náhled + zobrazení agendy. Bohužel ale neumí synchronizovat události z Facebooku.

 

Fotoaparát a video: Pouze do počtu

Fotoaparát je u Nokie X opravdu jen doplňkovou funkcí. Disponuje rozlišením 3Mpx, ale chybí mu autofocus i přisvětlovací dioda, a výsledná kvalita snímků je silně podprůměrná. Fotky postrádají ostrost, barevně jsou zcela mimo (i za dobrých světelných podmínek) a je na nich vidět výrazný šum. Ostatně podívejte se sami na přiložené snímky.

- - -

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

To samé platí pro video, které lze nahrávat maximálně ve VGA rozlišení. Na pořizování občasných momentek ani běžné focení tenhle telefon určitě nebude.

Nokia X (camera demo, VGA)

Závěrečné hodnocení

Nová řada X je zajímavým pokusem Nokie a uvidíme, zda se jí v tomto segmentu povede uspět. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o propadáky. Kdo má vztah ke značce Nokia a bude se poohlížet po opravdu levném smartphonu, určitě model X (případně varianty X+ a XL) zahrne do výběru. Troufám si tvrdit, že cílovku ve výsledku ani nebude zajímat, jestli tam je nějaký Android.

-

Nokia X je kompaktní smartphone, který si na nic nehraje. Méně výkonný hardware je vzhledem k nízké ceně pochopitelný, škoda jen horší optimalizace a občasného zadýchávání. Příjemným bonusem je přítomnost slotu na paměťovou kartu, velikosti interní paměti je totiž zoufale malá.

Dva sloty na SIM kartu také nejsou na škodu, i když v takovém případě nelze počítat s příliš dobrou výdrží. uspokojivější hodnoty Nokia X podává s jednou aktivní kartou. Případné zájemce potěší přítomnost automobilové navigace a kompletních mapových podkladů v základu.

Nokia chce ve vývoji levných androidů pokračovat a v průběhu tohoto roku bychom se měli dočkat dalších modelů. Do jisté míry se přitom jedná o konkurenci pro nejlevnější Lumie, podle Nokie však „xkové“ telefony mají doplňovat spíše low-endové Ashy.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

30 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  No možná se vykašlali na optimalizace, že to udělají až s Androidem 4.4, s kterým by to mohlo šlapat mnohem pěkněji. :-)

  • To by tam zase fungovaly GAPPS (vyžadující novější API), což nepotřebují. Pokud tedy skutečně ještě nejsou nějaké knihovny, které by odstranili oproti AOSP.

  • vlada (neregistrovaný)

   Open source povaha Androidu jde proti omezenim, ktere by do nej nokia pridala. Chybejici knihovny lze pridat.

 2. Ten systém je vážně chaos, vypadá to hrozně jak po designový tak i uživatelský stránce. Vzít design WP, udělat ho v MS Paint, semtam spojit s holo UI a narvat na Android a je na světě kočkopes. Na závěr věta „Nova launcher je svižnější“ je taky super.

 3. Ale jo, proč ne… Nejsem proti tomu dát Android do Nokia telefonů. Cena je taky OK, ale docela by mně vadila ta absence některých Google služeb. Zrovna třeba Gmail, Hangouts a G+. Nepotřebuji mít vše, ale určité aplikace by mi prostě scházeli. A věřím tomu, že takových uživatelů bude víc.

  Ve finále je to slušný počin od Nokie, ale… Na absenci Google služeb doplatí zase jen a jen zákazníci. A to je špatně…

  • Kendal (neregistrovaný)

   Milennium – tak potom budeš musieť iba trápne otvoriť prehliadač, zadať adresu webu, a riešiť službu na stránke… Veru, náročné.

  • KITTBX (neregistrovaný)

   No a to mi se zase jeví absence vlezlého googlu jako +, většinu normálních věcí zákazník dostane a to pozlátko a hlouposti co jsou v g obchodě, k čemu to je…

 4. Luboš (neregistrovaný)

  wow, kde jste ten telefon tak brzo sehnali? vždyť ho ještě netestujou ani na theverge a androidcentral :-O jinak pěkná práce!

 5. gaspic (neregistrovaný)

  to prostředí vypadá naprosto odporně

 6. Víc se mi líbí originál design WP.

 7. Je možná předčasné hodnotit systémovou stránku, když do prodeje se Vaše verze nemá dostat (z toho co jsem pochopil z vašeho článku), tedy prodejní verze na verzi 4.4 AOSP (Nokia X SW platform) může běhat úplně normálně.

  • Tomáš Slavíček

   Ten Android 4.4 se spekuluje. Říkali, že ho plánují, ale nepotvrdili to, ani neřekli konkrétní datum. Nokia X už jde do prodeje v těchto dnech (Indie apod.), s obdobnou verzí 4.1.2, jako je tady. V té finální romce bude pár změn (např. tam už půjdou měnit barvy jednotlivých dlaždic, tady zatím nešlo), ale update na 4.4 přijde nejspíš až později (pokud vůbec bude).

  • Tome, díky za komentář. Donutil mě zapátrat a zjistil jsem, že Nokia X se v Indii skutečně prodává s tou samou verzí Androidu (4.1.2) jako v testovaném modelu, i verze firmware je shodná. Upravil jsem tedy některé pasáže v recenzi.

  • Pokud to je takto, pak se omlouvám, pak je to v pořádku.

  • není třeba se omlouvat. Já jsem si myslel, že Nokia s touto verzí software telefon na trh nepošle, ale zřejmě jsem se spletl, protože v Indii se už prodává :)

 8. johny (neregistrovaný)

  „Android na finský způsob, který si na nic nehraje“ ? ORLY?:D

 9. johny (neregistrovaný)

  Hrozna sracka. Naprosto zbytecnej telefon. Toť muj naprosto zbytečnej nazor:D

 10. Pro me PORAD vypada zajimave. Pravda ze strohy publikacni design znamy nejen z WP se vcelku DOST bije s barevnymi ikonami (nejvice samozrejme v nabidce aplikaci – ja bych to resil napr. podkladem hodne zatmavene monochromaticke tapety), ale jinak hodnotim na JEDNICKU. Nektere obrazovky mi trochu pripomneli MeeGo, ale tohle je designove cistejsi. Celkovy dojem KLADNY. Uvidime jake bude pokracovani…

 11. Gui je splacane Wp like vzhled klasika a ikonky aplikaci proste kockopes, mit ji nahraji tam nejnovejsi mozny isty android ci pozdeji muze byt CM treba s 4.4 jinak je telefon peknny a hw taky dostacujici

 12. drnoha (neregistrovaný)

  Tak jako takhle z továrny je ten SW opravdu hrozný. Ale za ty peníze si dovedu představit verzi X+ s nějakou alternativní romkou z XDA.

  Navíc co tak čtu ve specifikácích, tak to má automatickou regulaci jasu. Alespoň teda u verze X+ píšou, že má senzor.

 13. Priznam se ze rvenzi jsem necetl clou ale je mozne zmena vzhledu tedy neco na zpusob motivu ci temat? Zkratka ty tiles zamenit za ikonky ono to nevypada spatne ale je lepsi kdyby to bylo jednotne bud dlazdice nebo ikonky mix vypada divne a chvilema je prostredi i chaoticke

  • nic takového launcher (prostředí) od Nokie neumí. Dá se to ale vyřešit jednoduše – nahráním apk souboru jiného launcheru (já jsem testoval v recenzi zmiňovaný Nova launcher). Legální cestou to ale možné není (i když takový Nova launcher a jiné jsou na Google Play k dispozici zdarma).

  • Tomáš Slavíček

   Časem se ty launchery objeví ke stažení i v tom Nokia Store. Nokia nemá zájem je nějak blokovat. Zkoušel jsem tam nahrát testovací verzi mého Easy Phone a bez problémů prošel celou certifikací.

 14. Volod (neregistrovaný)

  Tento telefon nieje pre kazdeho ale najde si cielovu skupinu.

  Ma perfektne dielenske spracovanie. Kryt je jednoduchy, pekny a drzi dokonale oproti konkurencii. Dizajnovo je telefon o triedu lepsi oproti konkurencii.

  Upraveny Android je podla mna plus pre ludi ktory chcu smartphone ale nebavi ich donekonecna skusat rozne aplikacie.

  Ak neustale skusate nove appky, hrate hry, robite fotky a videa tak tento telefon nieje pre vas ale pre 80% beznej populacie je to skvely telefon.

  U mna tento telefon nahradil Nexus 5 :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).