Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 630: První vlaštovka s Windows Phone 8.1

Recenze Nokia Lumia 630: První vlaštovka s Windows Phone 8.1

Lumia 630 cílí na méně náročné uživatele, kterým za přijatelnou cenu servíruje slušné hardwarové parametry, barevný design a novou verzi systému Windows Phone 8.1. Stále je ale nutné počítat s kompromisy.

S příchodem operačního systému Windows Phone 8.1 odhalila Nokia dva nové modely: Lumia 930 zamíří mezi nejvybavenějších zařízení na trhu a dnes testovaná Lumia 630 se naopak pokusí vydobýt si silnou pozici mezi levnými smartphony. Výrobce v této kategorii slavil velké úspěchy s dobře známou Lumií 520 a novinka má potenciál na tyto výsledky navázat. Za čtyři tisíce korun dostanete 4,5palcový displej, čtyřjádrový procesor od Qualcommu a svižný operační systém. Bude to ale stačit?

 

Při pohledu na cenu a specifikace je jasné, že Nokia musela někde šetřit. Za správné místo k tomu považujeme například balení, kde mimo telefonu a nabíječky nic nenaleznete. Takové čidlo pro automatickou regulaci jasu by ovšem u zařízení uvedeného na trh v roce 2014 opravdu chybět nemělo; vždyť jeho výrobní cena je jen pár korun. A není to bohužel jediné omezení. Na druhou stranu, Lumia 630 má také spoustu kladných vlastností. Zda převažují nad zápory nebo je novinka až příliš ošizená a raději se vyplatí poohlédnout se po něčem jiném, vám prozradí naše recenze.

  

Lumia 630 se na českém trhu prodává také ve verzi s označením DS. Tato zkratka informuje o přítomnosti dvou slotů na SIM kartu (dual SIM). Dual SIM varianta je zhruba o 250 Kč dražší a aby toho nebylo málo, prodává se u nás ještě Lumia 635, která má jeden slot na SIM kartu a pyšní se podporou LTE sítí. Cena je v tomto případě stejná jako u verze se dvěma sloty na SIM kartu.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz

Klady (+)

 • dobře odladěný systém
 • bonusový software
 • výborná ergonomie
 • kvalita fotografií a videa
 • příznivá cena
 • povedený displej
 • slušná výdrž
 • dostupná i Dual SIM/LTE verze

Zápory (-)

 • chybějící čidlo pro automatickou regulaci jasu
 • malá operační paměť
 • absence přisvětlovací diody a předního fotoaparátu
 • chudý obsah balení

Obsah balení: Jen nutný základ

Jak už jsme zmínili v úvodu, tato kapitola opravdu nebude lámat rekordy v délce. V dobře vyhlížející ploché krabičce naleznete po vysunutí vnitřního dílu pouze samotný smartphone a k němu nabíječku s neoddělitelným kabelem a konektorem microUSB. Mimo to se zde nachází ještě stručný manuál, a tím výčet položek v krabičce opravdu končí.

 

Pravda, sluchátka má většina z nás vlastní a pouzdro je otázkou několika stokorun, alespoň krátký USB kabel pro propojení s počítačem by chybět nemusel. Nokia také po dlouhé době změnila vzhled zažitých modrých krabiček na kompaktnější a světlejší verzi.

Vzhled a konstrukce: Dělá čest svému jménu      

Nokia Lumia 630 je dostupná v pěti barevných variantách – konkrétně jde o černou, bílou, zelenou, oranžovou a žlutou. Vybrané z nich budou k dispozici pouze pro Dual SIM variantu, za kterou si připlatíte zhruba zmíněných 250 Kč. Právě první jmenovaná verze si našla cestu k nám do redakce, v černé ale telefon vypadá trochu nudně a další barvy jsou mnohem zajímavější. Konzervativním zákazníkům však bude vyhovovat a ostatní budou volit jinak.

  

  

Design je velmi strohý a narušují jej jen ovládací tlačítka na pravém boku, logo výrobce nad obrazovkou a na zádech pod malou čočkou fotoaparátu. Ve spodní hraně nesmí chybět microUSB konektor. Rozmístění ovládacích prvků hodnotíme na jedničku, ačkoliv ovladač hlasitosti i odemykací klávesa měly poněkud tužší stisk a ne vždy se mi podařilo je stisknout na poprvé.

  

Na dobré úrovni je i kvalita zpracování. Výhradní zastoupení zde mají matné plasty a sklo kryjící přední stranu, materiály nicméně působí celkem kvalitně. Konstrukce je bytelná, jen v pravém horním rohu byl zadní kryt lehce uvolněný. Nějaký ten pád by přístroj měl každopádně vydržet bez úhony.

   

Pochvalu si rovněž zaslouží úchop v ruce, který je díky zaobleným okrajům a tloušťce 9,2 mm velmi jistý a pohodlný. Vzhledem k přijatelné hmotnosti se nemusíte bát, že by vám Lumia 630 udělala díru v kapse.

Displej

Kombinace úhlopříčky 4,5 palce a rozlišení 480 x 854 px naznačuje, že jemnost nebude zrovna rekordní. Konkrétní hodnota činí 218 pixelů na palec. Přesto mě však obrazovka celkem příjemně překvapila, a to díky použití IPS panelu s velmi dobrým podáním barev. Výrobce také neopomněl technologii ClearBlack zajišťující lepší pozorovací úhly a věrnější černou. Displej samotný tak můžeme hodnotit s ohledem na cenu kladně, škoda jen nízkého rozlišení.

Co ale výrobci neodpustíme, je absence senzoru pro automatickou regulaci jasu. To v dnešní době považujeme za samozřejmost i u takto levných zařízení, Nokia má evidentně jiný názor. Alespoň, že je možné umístit rychlý přepínač do notifikační lišty a jas skrze tlačítko měnit ve třech krocích.

 

Během uplynulého týdne se velmi dobře dala ověřit čitelnost na přímém slunci. Při nastavení maximálního jasu se informace na displeji dají s trochou snahy přečíst a ačkoliv se nejedná o špičku v oboru, neměly by nastat závažnější problémy. Displej je mimo jiné krytý ochranným sklem Gorilla Glass 3. generace.

Hardwarová výbava a zvuk

V útrobách Lumie 630 se nachází čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 na frekvenci 1,2 GHz doplněný o grafický akcelerátor Adreno 305. Ten používá například Motorola Moto G a paradoxně také nové HTC One Mini, za jehož cenu si ovšem pořídíte rovnou tři Lumie 630. Škoda, že výrobce použil pouze 512 MB velkou operační paměť RAM, Windows Phone 8.1 si s ní sice poradí bez větších problémů, ale nekompatibilita některých aplikací a her je zbytečnou vadou na kráse.

  

S použitým hardwarem si můžete zahrát i některé 3D tituly, ačkoliv nejnáročnější hry zůstanou zapovězeny už kvůli limitu v podobě malé velikosti interní paměti. Z 8GB úložiště má uživatel reálně k dispozici 4,42 GB, díky možnosti přesouvat (nejen) aplikace na microSD kartu se ale nejedná o problém a hodnota je to plně dostačující.

 

Lumii 630 jsme prohnali AnTuTu benchmarkem, kde jsme získali 10 820 bodů (nutno ale dodat, že AnTuTu pro Windows Phone je trochu zastaralý, takže tento výsledek berte hodně orientačně). Vyzkoušeli jsme také test Basemark OS II, kde telefon získal 435 bodů.


Novinkou ve Windows Phone 8.1 je možnost přesouvání aplikací na pam. kartu

Hlasitý reproduktor na zadní straně podává dostatečně silný zvuk, ačkoliv kvalitou neohromí. Projev je samozřejmě plochý a při vyšší hlasitosti ztrácí na přesnosti, nic jiného bychom ale v této cenové kategorii ani neočekávali. Trochu mne zklamal výstup do sluchátek, který je nepříliš hlasitý a produkovaný zvuk postrádá dynamiku. Běžně náročný uživatel se špunty za 500 Kč by nicméně měl být spokojen, my náročnější nebudeme poslouchat hudbu z telefonu za čtyři tisíce.

Baterie a výdrž

Zařízení dostalo do vínku vyjímatelný 1800mAh akumulátor a je škoda, že se Nokii nepodařilo do těla vměstnat baterii s vyšší kapacitou. V praxi bychom výdrž přesto zařadili do nadprůměru. Pokud budete aktivně využívat internetového připojení, občas si poslechnete nějakou hudbu či zahrajete jednodušší 2D hru a pošlete několik textových či protelefonujete několik minut, pak vám telefon v závislosti na nastaveném jasu displeje vydrží s přehledem jeden a půl až dva dny.

 

Pokud se trochu uskromníte v otázce některých multimediálních funkcí či internetu, pak můžete dosáhnout klidně i tří dnů. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí do sluchátek. V telefonu nebyla SIM karta, avšak byl připojen do Wi-Fi sítě s aktivní synchronizací Facebooku a Gmailu. Zařízení se vybilo po 4 a 42 minutách.

K dispozici je režim úspory baterie, který omezuje synchronizaci emailu a kalendáře, aktualizace živých dlaždic a také aplikace na pozadí. Odměnou vám bude výrazně prodloužená výdrž, což se při nízké úrovni nabití může hodit. V oblasti výdrže tedy Lumia 630 nijak neohromí a klasicky se jedná o jednodenní smartphone. Pokud mu ale budete dávat zabrat o něco více, raději mějte nabíječku stále při sobě, ať se vyhnete nepříjemnostem.

Windows Phone v nové verzi: Svižný, stabilní a zase o kousek dospělejší

Jednou z hlavních novinek u Lumie 630 je přítomnost operačního systému Windows Phone 8.1, který je plný nových funkcí a vylepšení, a přitom si zachovává plynulost a stabilitu. Občas se nějaká animace lehce zadrhne a někdy načítání trvá déle, než by se nám líbilo, ale celkově se v dané cenové kategorii bezesporu jedná o jeden z nejsvižnějších telefonů.

  

Začněme u odemykací obrazovky. Na té si můžete nastavit rychlá upozornění vybraných aplikací, u jedné pak mohou být i podrobnější. Nechybí ani možnost nastavit si číselný kód pro odemčení, gesta známá z Androidu ale chybí. Po odsunutí nahoru se dostanete na důvěrně známou obrazovku s dlaždicemi, u nichž si můžete přizpůsobit barvu a nebo nastavit tzv. paralaxní tapetu, což je další z přítomných novinek.

Tip: Pokud se chcete o všech novinkách v systému Windows Phone 8.1 dozvědět více, mrkněte se do našeho staršího článku, případně se podívejte na následující videopohled.

Dynamická tapeta a hlasová asistentka

Paralaxní tapeta se promítá na pozadí jednotlivých dlaždic, avšak některé z nich ještě nedisponují průhledností a jsou tedy vyplněny barvou, což jinak skvělý dojem z této posuvné tapety trochu kazí. Tapeta může být vidět i pod navigační lištou s ovládacími tlačítky (Zpět, Domů, Lupa), kterou můžete obléci i do barev odpovídajících motivu. Lumia 630 je vůbec prvním telefonem s mobilními Windows, který má softwarová tlačítka přímo na displeji. Nově je k dispozici volba rozložení tří sloupců dlaždic místo dvou, na takto malém displeji to však poněkud pozbývá smyslu.

 
V nastavení si můžete aktivovat zobrazení ve třech sloupcích, vzhledem k rozlišení a velikosti displeje to ale není příliš pohodlné

Jednou z významných inovací u Windows Phone 8.1 je hlasová asistentka Cortana. Ta se nyní nachází ve stádiu beta verze, oficiálně je bohužel dostupná pouze ve Spojených státech. Pokud provedete odpovídající nastavení a přepnete telefon do angličtiny (jak na to?), položka se vám v hlavní nabídce objeví, avšak za celou dobu testování se nám nepodařilo dostat se přes hlášku vykazující chybu s připojením.

 

Z praktického používání Cortany na Lumii 1020 víme, že se jedná o skutečně komplexní pomocnici, která toho umí opravdu hodně. Nepočítejte ale s tím, že byste s Cortanou komunikovali v češtině – aby vás poslouchala, musíte na ni mluvit anglicky.

 

Samostatnou kapitolu si zaslouží nabídka Nastavení. Microsoft musíme pokárat za její nepřehlednost, jelikož sekce jsou místy poněkud nelogicky rozřazeny a nabídek je zde opravdu velký počet, navíc seřazený bez jakéhokoliv systému. Příkladem budiž položka Jas, která obsahuje jen volbu tří různých intenzit jasu displeje. Proč nemůže být sdružena spolu s nastavením otáčení obrazovky do jedné podnabídky Zobrazení, která je mimochodem také přítomna? S chaotickým uspořádáním nabídky Nastavení by měl Microsoft něco udělat, protože ani po deseti dnech používání telefonu jsem si nedokázal zapamatovat, pod kterými nabídkami se jaká volba nachází a často jsem musel aplikovat metodu „pokus – omyl“.

 

Ve Windows Phone 8.1 přibylo Action Center (centrum akcí), ve kterém se seskupují notifikace a najdete zde také prostor pro několik systémových přepínačů. V nastavení této nabídky lze měnit čtyři přepínače nacházející se v horní části a můžete zde také spravovat, jaké aplikace mají na co upozorňovat. Jednoduché a praktické, jen škoda, že integrace trvala tak dlouho.


Notifikační obrazovka a nastavení upozornění u jednotlivých aplikací

Již z předchozích verzí je známý dětský koutek. Na ten se po aktivaci dostanete odsunutím odemykací obrazovky doleva, přičemž jde o oddělené plochy bez přístupu k telefonním funkcím, na které můžete přidat zástupce hudebních alb, videí či aplikací.

 
Dětský koutek ve Windows Phone 8.1

Užitečná (avšak ne nová) je také funkce Najít můj telefon. Prostřednictvím stránky WindowsPhone.com můžete po spárování s Microsoft účtem sledovat polohu telefonu a k dispozici je také volba zaznamenávání poloh pro případ, že by se později vybila baterie.

Snad až na přehlednost nabídky Nastavení je prostředí intuitivní a naučí se s nim i někdo, kdo dosud nemá s chytrým telefonem dosud zkušenosti. Výhodou je i svižnost, ačkoliv Android v tomto ohledu již není zdaleka tak pozadu, jako tomu bylo dřív.

Systémové aplikace, bonusový software: Konkurence má co dohánět

Mimo základní softwarové vybavy je k dispozici také celá řada bonusových aplikací od Nokie, které mohou usnadnit život nejednomu majiteli telefonu. Vhod přijde Cestování, pomocí něhož můžete vyhledat letecké spojení a ubytování ve vámi zvolené lokaci. Funguje to překvapivě dobře, ačkoliv využitím Skyscanneru a Booking.com můžete občas dojít k lepším výsledkům. Přítomné je také sledování odletů a příletů a dokonce vám aplikace dává tipy, kam se vydat.

 

Nástroj Finance vám umožní sledovat akcie vámi vybraných společností a obsahuje také převodník měn a další položky z této kategorie. Inteligentní data obsahují přehled spotřeby dat včetně využívání jednotlivými aplikacemi. Inteligentní úložiště zase slouží k přehledu volné paměti a nově nechybí možnost ukládat na paměťovou kartu i aplikace, což vzhledem k vnitřnímu úložišti velkému 8 GB rozhodně není k zahození.

 

Here Drive+ je obrovská konkurenční výhoda, jelikož jde o offline Turn-by-turn navigaci použitelnou (nejen) po celé Evropě. Za něco takového si u jiných výrobců zaplatíte výrazně přes tisíc korun a to je více než čtvrtina ceny testovaného zařízení. Kvality tohoto softwaru již stihl prověřit čas, jelikož je znám již ze starších telefonů od Nokie. Může samozřejmě běžet na pozadí a navigovat pouze pomocí hlasových pokynů, přičemž přístroj přitom lze normálně používat.

S tím souvisí ještě mapové podklady Here mapy, přičemž k dispozici jsou také druhé Mapy od samotného Microsoftu. Volba je tedy čistě na vás, nám se více osvědčily první jmenované, přičemž v obchodě s aplikacemi navíc naleznete i klienta pro mapy od Googlu. V Here mapách v rámci velkých měst nechybí ani plánování dopravy v prostředcích MHD.

Praktický je kancelářský balík Microsoft Office s jednoduchým a přehledným prostředím, který stran čtení umožní soubory i editovat a vytvářet. Otevřete pomocí něj textové a tabulkové dokumenty, popřípadě také prezentace. Mimo to je zde ještě klient OneNote, který je ideální pro tvorbu jednoduchých i složitějších poznámek.

  

Počasí od Microsoftu je velmi přehledné a praktické, mimo denní předpověď nabídne i hodinovou a nechybí dokonce ani meteorologické mapy.

 

Jako poslední zmiňme aplikaci Zdraví a fitness, která vám umožní zaznamenávat všechna jídla a ukládat jejich kalorickou hodnotu, a také monitorovat fyzickou aktivitu. V podrobném nastavení si lze natavit vaší váhu, na základě toho vám pak program vypočítá doporučenou denní dávku kalorií.

Za softwarovou výbavu si výrobce zaslouží obrovskou pochvalu, konkurence v dané cenové kategorii může pouze blednout závistí, avšak to by mohla i některá třikrát dražší zařízení. Nechybí zde plnohodnotná offline navigace, výborný kancelářský balík, přehledné počasí ani aplikace pro sledování pohybu a stravy. Zkrátka a dobře, Nokia Lumia 630 by měla sloužit jako učebnice, jak má být telefon dovybaven aplikacemi. Téměř žádné zbytečnosti navíc a současně takřka nic, co by nám chybělo. A bohatá nadílka od Nokie potkala také aplikace pro focení a práci s obrázky – ty si ale představíme až v další kapitole.

Telefonování, zprávy, organizace

Ačkoliv se Windows Phone od konkurenčního Androidu liší hodně, v oblasti komunikace rozdíly až tak propastné nejsou. Telefonní aplikace nabídne celkem standardní rozdělení na historii volání, číselník a seznam kontaktů. Vhod může přijít sekce blokované hovory, v níž můžete zvolit čísla, ze kterých vám následně nebudou zobrazovány příchozí telefonáty a zprávy.

   

Kvalita hovorů je solidní, sluchátko je dostatečně hlasité, ačkoliv v hlučném prostředí již může nastat problém. Protistrana si na kvalitu mého projevu taktéž nestěžovala, tudíž lze prohlásit, že k telefonování poslouží Lumia 630 na výbornou. V rámci úspor přišla Lumia 630 o proximity senzor zhasínající displej při přiložení k uchu. Vyřešeno je to tak, že pokud se obrazovky dotýkáte větší plochou (tedy v případě telefonování tváří), pak displej nereaguje. V praxi jsem si hovor omylem „netípl“ ani jednou, tudíž se náhrada povedla.


Psaní tahem prstu funguje pouze s angličtinou a několika dalšími jazyky, čeština zatím chybí

Revoluce se nekoná ani v oblasti textových zpráv. Ty jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky nebo konverzace hromadně. Klávesnice ve Windows Phone 8.1 umožní mimo jiné i psaní tahem prstu po písmenkách, avšak pouze s anglickou klávesnicí ­­– v tomto případě fungovalo vše bezchybně, návrhy vyskakovaly okamžitě a ve většině případů i správně. Telefon se od vás navíc může učit nová slova, nicméně u českého slovníku jsme narazili na drobné problémy s predikcí slov. Ta je jednoznačně horší než u Windows Phone 8 a pokud například píšete slovo se dvěma diakritickými znaménky, slovník vám jej jednoduše nenabídne, i když jej v databázi má. Microsoft už o této chybě ví a brzy by ji měl vyřešit. Je také škoda, že psaní tahem prstu nevyužijete v češtině, ale to by se do konce roku také mělo změnit.

Standardní rozložení je tradiční s jednou kartou pro písmena a druhou pro symboly. V případě, že přepnete na českou klávesnici, se bohužel vpravo objeví ještě symbol háčku, čárky a ů, přičemž se tím zmenší prostor okolo kláves, trochu pozmění rozvržení (písmena jsou takto rovně pod sebou) a pokud nejste zvyklí, budete s psaním dost bojovat. Přepnutí na anglickou verzi s vypnutím automatických oprav tak pro některé z nás je schůdnějším řešením.

  

Za zmínku stojí také vestavěný kalendář. Ten nabídne přehled po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Oproti nepříliš povedené verzi ve Windows Phone 8 doznal kalendář v ve verzi 8.1 výrazných změn a konečně se za něj Microsoft nemusí stydět. Budíky si vysloužily samostatnou položku v menu, jejich nastavení je pak omezeno na základní položky v podobě opakování, vyzvánění a popisku.

Konektivita, prohlížení internetu

Následující kapitola bude poněkud chudší. V rámci úspor chybí nejen LTE, což lze vzhledem k ceně odpustit, ale i NFC, které bychom rádi postupně vídali jako standard.  Přítomna je samozřejmě Wi-Fi, na internet se připojíte ještě pomocí 3G/HDSPA. GPS je doplněná o přijímač signálu GLONASS a v praxi funguje bezchybně, díky bezplatné navigaci se tak jedná o ideální přístroj pro navigování. K dispozici je ještě Bluetooth ve verzi 4.0.

 

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Internet Explorer. Načítání stránek je trochu pomalejší, zejména u náročných webů, na běžné brouzdání po webu nicméně postačí bez problému. Obsahuje navíc i mód úspory dat, což je vzhledem ke směšným FUP našich operátorů rozhodně vítaná funkce. Vykreslovací jádro je postavené na Internet Exploreru 11.

Fotoaparát a video

Zařízení dostalo do vínku pětimegapixelový snímač s automatickým ostřením. Výsledky nás mile překvapily, snímky nabídnou obstojné barevné podání, u bližších záběrů solidní detail a přijatelnou hladinu šumu.  S klidným svědomím tak můžeme prohlásit, že Lumia 630 patří mezi nejlépe fotící telefony do pěti tisíc korun. Nečekejte zázraky, ovšem snímky jsou  obstojné i při prohlížení v počítači a když není k dispozici fotoaparát, poslouží Nokia na výbornou. Jednou velkou výtku však máme – je jí absence přisvětlovací diody, která by se hodila nejen v horších světelných podmínkách, ale využití by našla také jako svítilna.

 

Situace je dobrá také u videa, ačkoliv je škoda, že nelze zaznamenávat ve Full HD rozlišení, nýbrž pouze v HD (1280 x 720 px). Opět ale potěší věrné barevné podání a dostatečná ostrost, jen potlačení okolních hluků by mohlo být lepší. Celkově ale fotografické schopnosti hodnotíme jako velmi dobré a to jsme se ještě nedostali ke špičkové softwarové výbavě pro práci s fotografiemi.

- - -

Aplikace pro fotoaparát jsou přítomny poněkud neprakticky rovnou dvě. Základní aplikace Fotoaparát od Microsoftu nabídne základní nastavení v podobě poměru stran, odchylky expozice či několik scénických režimů. Přítomna je ještě možnost pořizovat snímky sekvenčně, ačkoliv to pouze v nižším rozlišení.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Přímo z ní můžete přepnout do pokročilejší Nokia Camera, která již nabídne funkcí o poznání více. Mimo výčet položek z předchozí aplikace jsou k dispozici i takové záležitosti, jako třeba čas závěrky, manuální ostření a další pokročilá nastavení.

- - -

K dispozici je také mód bracketing, pomocí níž pořídíte tři snímky (podexponovaný, správně nasvětlený a přeexponovaný) a následně můžete vytvářet HDR fotografie. Manuálně si samozřejmě můžete nastavit také ISO či vyvážení bílé. Možností je zde vskutku spousta a určitě se mnou mnozí budou souhlasit v tom, že takhle by měly aplikace pro focení vypadat u každého zařízení.

Kapitolou sama pro sebe je třetí Nokia Cinemagraph, která umožní zastavit pohyb některých prvků na fotografii a v praxi s tím může být spoustu zábavy. Zábava nicméně nekončí po stisknutí spouště, skrze nástroj Nokia Creative Studio s mnoha barevnými filtry, je možné snímek zatraktivnit třeba pro sdílení na sociální sítě. Softwarová stránka je u focení tedy zvládnuta na jedničku a výrobce jen dokládá, že v této oblasti opravdu rezervy nemá.

 

Multimédia

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Roztříděny jsou buď podle data pořízení nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené obrázky na zvláštní kartu. Práce s galerií je rychlá a jednoduchá a opět mě nenapadá nic, co bych měl vytknout.

Povedený je také hudební přehrávač s minimalistickým prostředím, který umožní procházet hudbu podle ID3 tagů či žánrů, nechybí ani FM rádio. Můžete si vytvářet také vlastní seznamy stop. Ekvalizér by měl být přítomný v nastavení v podsložce Zvuk, zde nám ovšem vždy jen probliklo a následně byla k dispozici jen položka Ztišit při překlopení, tudíž je pokročilejší nastavení pravděpodobně vyhrazeno pouze pro dražší zařízení.

 

Video přehrávač si poradí i s videem ve Full HD rozlišení a nově zvládne také titulky, které stačí uložit k filmu se stejným názvem. Nastavit si můžete dokonce i font, nechybí ani přehrávání videa ve smyčce. Oproti dřívějšku tak přehrávač konečně obsahuje všechny důležité funkce a není třeba se pídit po alternativě, kterých pro Windows Phone mnoho není.

Konkurence

Ve vlastních řadách má Nokia konkurenta jménem Lumia 625 (recenze). Ta nabídne o 0,2 palce větší displej, ačkoliv nízké rozlišení je zde opravdu znát a rozměry taktéž nejsou nejnižší. Má o trochu slabší hardware, avšak kompenzuje to o něco málo větší baterií a předním fotoaparátem. Jinak jsou si obě zařízení velmi podobná, potenciální výhodou u Lumie 630 může být ještě Dual SIM varianta.


Za zmínku stojí určitě Huawei Ascend Y530 (recenze), který nabídne obdobně velký displej, avšak trochu slabší hardware a především výrazně pomalejší systém. Nokia má také o něco lepší displej a fotoaparát. Huawei může kontrovat pouze o 500 Kč nižší cenou a přítomností přední kamerky. V případě, že vám nevadí Windows Phone, ale doporučujeme sáhnout spíše po Nokii.

Zajímavou alternativou je HTC Desire 310. I ten je dostupný v Dual SIM verzi a nabídne podobné specifikace. Nokia zvolila kvalitnější procesor, HTC zase nepostrádá přední fotoaparát a má dvojnásobnou operační paměť. Rozhodování tak bude opět záležet na preferencích, ani o jednom ze zařízení se nedá říct, že by bylo vyloženě lepší.

 

Závěrečné hodnocení

Nokia Lumia 630 bezesporu není špatný telefon, má však několik ale. Výrobce bohužel šetřil kde se dalo a projevilo se to už v balení, kde nenaleznete ani kabel pro připojení k počítači. Určitě by neměla chybět ani přisvětlovací dioda či čidlo automatické regulace jasu, stejně tak zvukový výstup mohl být o trochu lepší a do budoucna by určitě prospěla větší hodnota operační paměti. 512 MB je prostě málo.

Lumia 630 se na českém trhu prodává také ve verzi s označením DS. Tato zkratka informuje o přítomnosti dvou slotů na SIM kartu (dual SIM). Dual SIM varianta je zhruba o 250 Kč dražší a aby toho nebylo málo, prodává se u nás ještě Lumia 635, která má jeden slot na SIM kartu a pyšní se podporou LTE sítí. Cena je v tomto případě stejná jako u verze se dvěma sloty na SIM kartu.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz

Na druhou stranu se jedná bytelný telefon s výbornou softwarovou výbavou zahrnující i bezplatnou navigaci, kancelářský balík a mnoho dalších užitečných aplikací. Systém samotný je pak velmi dobře odladěný a s většími záseky se takřka nesetkáte. Dobrý je i použitý procesor od Qualcommu a příjemně nás překvapil také obstojný 5Mpx fotoaparát. Suma sumárum se tak za čtyři tisíce jedná o dobrou koupi a pokud se smíříte s některými nedostatky, Lumia 630 vám bude skvělým společníkem.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.
Subscribe
Upozornit na
guest
83 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments