Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 630: První vlaštovka s Windows Phone 8.1

Recenze Nokia Lumia 630: První vlaštovka s Windows Phone 8.1

Lumia 630 cílí na méně náročné uživatele, kterým za přijatelnou cenu servíruje slušné hardwarové parametry, barevný design a novou verzi systému Windows Phone 8.1. Stále je ale nutné počítat s kompromisy.

S příchodem operačního systému Windows Phone 8.1 odhalila Nokia dva nové modely: Lumia 930 zamíří mezi nejvybavenějších zařízení na trhu a dnes testovaná Lumia 630 se naopak pokusí vydobýt si silnou pozici mezi levnými smartphony. Výrobce v této kategorii slavil velké úspěchy s dobře známou Lumií 520 a novinka má potenciál na tyto výsledky navázat. Za čtyři tisíce korun dostanete 4,5palcový displej, čtyřjádrový procesor od Qualcommu a svižný operační systém. Bude to ale stačit?

 

Při pohledu na cenu a specifikace je jasné, že Nokia musela někde šetřit. Za správné místo k tomu považujeme například balení, kde mimo telefonu a nabíječky nic nenaleznete. Takové čidlo pro automatickou regulaci jasu by ovšem u zařízení uvedeného na trh v roce 2014 opravdu chybět nemělo; vždyť jeho výrobní cena je jen pár korun. A není to bohužel jediné omezení. Na druhou stranu, Lumia 630 má také spoustu kladných vlastností. Zda převažují nad zápory nebo je novinka až příliš ošizená a raději se vyplatí poohlédnout se po něčem jiném, vám prozradí naše recenze.

  

Lumia 630 se na českém trhu prodává také ve verzi s označením DS. Tato zkratka informuje o přítomnosti dvou slotů na SIM kartu (dual SIM). Dual SIM varianta je zhruba o 250 Kč dražší a aby toho nebylo málo, prodává se u nás ještě Lumia 635, která má jeden slot na SIM kartu a pyšní se podporou LTE sítí. Cena je v tomto případě stejná jako u verze se dvěma sloty na SIM kartu.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz

Klady (+)

 • dobře odladěný systém
 • bonusový software
 • výborná ergonomie
 • kvalita fotografií a videa
 • příznivá cena
 • povedený displej
 • slušná výdrž
 • dostupná i Dual SIM/LTE verze

Zápory (-)

 • chybějící čidlo pro automatickou regulaci jasu
 • malá operační paměť
 • absence přisvětlovací diody a předního fotoaparátu
 • chudý obsah balení

Obsah balení: Jen nutný základ

Jak už jsme zmínili v úvodu, tato kapitola opravdu nebude lámat rekordy v délce. V dobře vyhlížející ploché krabičce naleznete po vysunutí vnitřního dílu pouze samotný smartphone a k němu nabíječku s neoddělitelným kabelem a konektorem microUSB. Mimo to se zde nachází ještě stručný manuál, a tím výčet položek v krabičce opravdu končí.

 

Pravda, sluchátka má většina z nás vlastní a pouzdro je otázkou několika stokorun, alespoň krátký USB kabel pro propojení s počítačem by chybět nemusel. Nokia také po dlouhé době změnila vzhled zažitých modrých krabiček na kompaktnější a světlejší verzi.

Vzhled a konstrukce: Dělá čest svému jménu      

Nokia Lumia 630 je dostupná v pěti barevných variantách – konkrétně jde o černou, bílou, zelenou, oranžovou a žlutou. Vybrané z nich budou k dispozici pouze pro Dual SIM variantu, za kterou si připlatíte zhruba zmíněných 250 Kč. Právě první jmenovaná verze si našla cestu k nám do redakce, v černé ale telefon vypadá trochu nudně a další barvy jsou mnohem zajímavější. Konzervativním zákazníkům však bude vyhovovat a ostatní budou volit jinak.

  

  

Design je velmi strohý a narušují jej jen ovládací tlačítka na pravém boku, logo výrobce nad obrazovkou a na zádech pod malou čočkou fotoaparátu. Ve spodní hraně nesmí chybět microUSB konektor. Rozmístění ovládacích prvků hodnotíme na jedničku, ačkoliv ovladač hlasitosti i odemykací klávesa měly poněkud tužší stisk a ne vždy se mi podařilo je stisknout na poprvé.

  

Na dobré úrovni je i kvalita zpracování. Výhradní zastoupení zde mají matné plasty a sklo kryjící přední stranu, materiály nicméně působí celkem kvalitně. Konstrukce je bytelná, jen v pravém horním rohu byl zadní kryt lehce uvolněný. Nějaký ten pád by přístroj měl každopádně vydržet bez úhony.

   

Pochvalu si rovněž zaslouží úchop v ruce, který je díky zaobleným okrajům a tloušťce 9,2 mm velmi jistý a pohodlný. Vzhledem k přijatelné hmotnosti se nemusíte bát, že by vám Lumia 630 udělala díru v kapse.

Displej

Kombinace úhlopříčky 4,5 palce a rozlišení 480 x 854 px naznačuje, že jemnost nebude zrovna rekordní. Konkrétní hodnota činí 218 pixelů na palec. Přesto mě však obrazovka celkem příjemně překvapila, a to díky použití IPS panelu s velmi dobrým podáním barev. Výrobce také neopomněl technologii ClearBlack zajišťující lepší pozorovací úhly a věrnější černou. Displej samotný tak můžeme hodnotit s ohledem na cenu kladně, škoda jen nízkého rozlišení.

Co ale výrobci neodpustíme, je absence senzoru pro automatickou regulaci jasu. To v dnešní době považujeme za samozřejmost i u takto levných zařízení, Nokia má evidentně jiný názor. Alespoň, že je možné umístit rychlý přepínač do notifikační lišty a jas skrze tlačítko měnit ve třech krocích.

 

Během uplynulého týdne se velmi dobře dala ověřit čitelnost na přímém slunci. Při nastavení maximálního jasu se informace na displeji dají s trochou snahy přečíst a ačkoliv se nejedná o špičku v oboru, neměly by nastat závažnější problémy. Displej je mimo jiné krytý ochranným sklem Gorilla Glass 3. generace.

Hardwarová výbava a zvuk

V útrobách Lumie 630 se nachází čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 na frekvenci 1,2 GHz doplněný o grafický akcelerátor Adreno 305. Ten používá například Motorola Moto G a paradoxně také nové HTC One Mini, za jehož cenu si ovšem pořídíte rovnou tři Lumie 630. Škoda, že výrobce použil pouze 512 MB velkou operační paměť RAM, Windows Phone 8.1 si s ní sice poradí bez větších problémů, ale nekompatibilita některých aplikací a her je zbytečnou vadou na kráse.

  

S použitým hardwarem si můžete zahrát i některé 3D tituly, ačkoliv nejnáročnější hry zůstanou zapovězeny už kvůli limitu v podobě malé velikosti interní paměti. Z 8GB úložiště má uživatel reálně k dispozici 4,42 GB, díky možnosti přesouvat (nejen) aplikace na microSD kartu se ale nejedná o problém a hodnota je to plně dostačující.

 

Lumii 630 jsme prohnali AnTuTu benchmarkem, kde jsme získali 10 820 bodů (nutno ale dodat, že AnTuTu pro Windows Phone je trochu zastaralý, takže tento výsledek berte hodně orientačně). Vyzkoušeli jsme také test Basemark OS II, kde telefon získal 435 bodů.


Novinkou ve Windows Phone 8.1 je možnost přesouvání aplikací na pam. kartu

Hlasitý reproduktor na zadní straně podává dostatečně silný zvuk, ačkoliv kvalitou neohromí. Projev je samozřejmě plochý a při vyšší hlasitosti ztrácí na přesnosti, nic jiného bychom ale v této cenové kategorii ani neočekávali. Trochu mne zklamal výstup do sluchátek, který je nepříliš hlasitý a produkovaný zvuk postrádá dynamiku. Běžně náročný uživatel se špunty za 500 Kč by nicméně měl být spokojen, my náročnější nebudeme poslouchat hudbu z telefonu za čtyři tisíce.

Baterie a výdrž

Zařízení dostalo do vínku vyjímatelný 1800mAh akumulátor a je škoda, že se Nokii nepodařilo do těla vměstnat baterii s vyšší kapacitou. V praxi bychom výdrž přesto zařadili do nadprůměru. Pokud budete aktivně využívat internetového připojení, občas si poslechnete nějakou hudbu či zahrajete jednodušší 2D hru a pošlete několik textových či protelefonujete několik minut, pak vám telefon v závislosti na nastaveném jasu displeje vydrží s přehledem jeden a půl až dva dny.

 

Pokud se trochu uskromníte v otázce některých multimediálních funkcí či internetu, pak můžete dosáhnout klidně i tří dnů. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí do sluchátek. V telefonu nebyla SIM karta, avšak byl připojen do Wi-Fi sítě s aktivní synchronizací Facebooku a Gmailu. Zařízení se vybilo po 4 a 42 minutách.

K dispozici je režim úspory baterie, který omezuje synchronizaci emailu a kalendáře, aktualizace živých dlaždic a také aplikace na pozadí. Odměnou vám bude výrazně prodloužená výdrž, což se při nízké úrovni nabití může hodit. V oblasti výdrže tedy Lumia 630 nijak neohromí a klasicky se jedná o jednodenní smartphone. Pokud mu ale budete dávat zabrat o něco více, raději mějte nabíječku stále při sobě, ať se vyhnete nepříjemnostem.

Windows Phone v nové verzi: Svižný, stabilní a zase o kousek dospělejší

Jednou z hlavních novinek u Lumie 630 je přítomnost operačního systému Windows Phone 8.1, který je plný nových funkcí a vylepšení, a přitom si zachovává plynulost a stabilitu. Občas se nějaká animace lehce zadrhne a někdy načítání trvá déle, než by se nám líbilo, ale celkově se v dané cenové kategorii bezesporu jedná o jeden z nejsvižnějších telefonů.

  

Začněme u odemykací obrazovky. Na té si můžete nastavit rychlá upozornění vybraných aplikací, u jedné pak mohou být i podrobnější. Nechybí ani možnost nastavit si číselný kód pro odemčení, gesta známá z Androidu ale chybí. Po odsunutí nahoru se dostanete na důvěrně známou obrazovku s dlaždicemi, u nichž si můžete přizpůsobit barvu a nebo nastavit tzv. paralaxní tapetu, což je další z přítomných novinek.

Tip: Pokud se chcete o všech novinkách v systému Windows Phone 8.1 dozvědět více, mrkněte se do našeho staršího článku, případně se podívejte na následující videopohled.

Windows Phone 8.1: Videopohled

Dynamická tapeta a hlasová asistentka

Paralaxní tapeta se promítá na pozadí jednotlivých dlaždic, avšak některé z nich ještě nedisponují průhledností a jsou tedy vyplněny barvou, což jinak skvělý dojem z této posuvné tapety trochu kazí. Tapeta může být vidět i pod navigační lištou s ovládacími tlačítky (Zpět, Domů, Lupa), kterou můžete obléci i do barev odpovídajících motivu. Lumia 630 je vůbec prvním telefonem s mobilními Windows, který má softwarová tlačítka přímo na displeji. Nově je k dispozici volba rozložení tří sloupců dlaždic místo dvou, na takto malém displeji to však poněkud pozbývá smyslu.

 
V nastavení si můžete aktivovat zobrazení ve třech sloupcích, vzhledem k rozlišení a velikosti displeje to ale není příliš pohodlné

Jednou z významných inovací u Windows Phone 8.1 je hlasová asistentka Cortana. Ta se nyní nachází ve stádiu beta verze, oficiálně je bohužel dostupná pouze ve Spojených státech. Pokud provedete odpovídající nastavení a přepnete telefon do angličtiny (jak na to?), položka se vám v hlavní nabídce objeví, avšak za celou dobu testování se nám nepodařilo dostat se přes hlášku vykazující chybu s připojením.

 

Z praktického používání Cortany na Lumii 1020 víme, že se jedná o skutečně komplexní pomocnici, která toho umí opravdu hodně. Nepočítejte ale s tím, že byste s Cortanou komunikovali v češtině – aby vás poslouchala, musíte na ni mluvit anglicky.

 

Samostatnou kapitolu si zaslouží nabídka Nastavení. Microsoft musíme pokárat za její nepřehlednost, jelikož sekce jsou místy poněkud nelogicky rozřazeny a nabídek je zde opravdu velký počet, navíc seřazený bez jakéhokoliv systému. Příkladem budiž položka Jas, která obsahuje jen volbu tří různých intenzit jasu displeje. Proč nemůže být sdružena spolu s nastavením otáčení obrazovky do jedné podnabídky Zobrazení, která je mimochodem také přítomna? S chaotickým uspořádáním nabídky Nastavení by měl Microsoft něco udělat, protože ani po deseti dnech používání telefonu jsem si nedokázal zapamatovat, pod kterými nabídkami se jaká volba nachází a často jsem musel aplikovat metodu „pokus – omyl“.

 

Ve Windows Phone 8.1 přibylo Action Center (centrum akcí), ve kterém se seskupují notifikace a najdete zde také prostor pro několik systémových přepínačů. V nastavení této nabídky lze měnit čtyři přepínače nacházející se v horní části a můžete zde také spravovat, jaké aplikace mají na co upozorňovat. Jednoduché a praktické, jen škoda, že integrace trvala tak dlouho.


Notifikační obrazovka a nastavení upozornění u jednotlivých aplikací

Již z předchozích verzí je známý dětský koutek. Na ten se po aktivaci dostanete odsunutím odemykací obrazovky doleva, přičemž jde o oddělené plochy bez přístupu k telefonním funkcím, na které můžete přidat zástupce hudebních alb, videí či aplikací.

 
Dětský koutek ve Windows Phone 8.1

Užitečná (avšak ne nová) je také funkce Najít můj telefon. Prostřednictvím stránky WindowsPhone.com můžete po spárování s Microsoft účtem sledovat polohu telefonu a k dispozici je také volba zaznamenávání poloh pro případ, že by se později vybila baterie.

Snad až na přehlednost nabídky Nastavení je prostředí intuitivní a naučí se s nim i někdo, kdo dosud nemá s chytrým telefonem dosud zkušenosti. Výhodou je i svižnost, ačkoliv Android v tomto ohledu již není zdaleka tak pozadu, jako tomu bylo dřív.

Systémové aplikace, bonusový software: Konkurence má co dohánět

Mimo základní softwarové vybavy je k dispozici také celá řada bonusových aplikací od Nokie, které mohou usnadnit život nejednomu majiteli telefonu. Vhod přijde Cestování, pomocí něhož můžete vyhledat letecké spojení a ubytování ve vámi zvolené lokaci. Funguje to překvapivě dobře, ačkoliv využitím Skyscanneru a Booking.com můžete občas dojít k lepším výsledkům. Přítomné je také sledování odletů a příletů a dokonce vám aplikace dává tipy, kam se vydat.

 

Nástroj Finance vám umožní sledovat akcie vámi vybraných společností a obsahuje také převodník měn a další položky z této kategorie. Inteligentní data obsahují přehled spotřeby dat včetně využívání jednotlivými aplikacemi. Inteligentní úložiště zase slouží k přehledu volné paměti a nově nechybí možnost ukládat na paměťovou kartu i aplikace, což vzhledem k vnitřnímu úložišti velkému 8 GB rozhodně není k zahození.

 

Here Drive+ je obrovská konkurenční výhoda, jelikož jde o offline Turn-by-turn navigaci použitelnou (nejen) po celé Evropě. Za něco takového si u jiných výrobců zaplatíte výrazně přes tisíc korun a to je více než čtvrtina ceny testovaného zařízení. Kvality tohoto softwaru již stihl prověřit čas, jelikož je znám již ze starších telefonů od Nokie. Může samozřejmě běžet na pozadí a navigovat pouze pomocí hlasových pokynů, přičemž přístroj přitom lze normálně používat.

S tím souvisí ještě mapové podklady Here mapy, přičemž k dispozici jsou také druhé Mapy od samotného Microsoftu. Volba je tedy čistě na vás, nám se více osvědčily první jmenované, přičemž v obchodě s aplikacemi navíc naleznete i klienta pro mapy od Googlu. V Here mapách v rámci velkých měst nechybí ani plánování dopravy v prostředcích MHD.

Praktický je kancelářský balík Microsoft Office s jednoduchým a přehledným prostředím, který stran čtení umožní soubory i editovat a vytvářet. Otevřete pomocí něj textové a tabulkové dokumenty, popřípadě také prezentace. Mimo to je zde ještě klient OneNote, který je ideální pro tvorbu jednoduchých i složitějších poznámek.

  

Počasí od Microsoftu je velmi přehledné a praktické, mimo denní předpověď nabídne i hodinovou a nechybí dokonce ani meteorologické mapy.

 

Jako poslední zmiňme aplikaci Zdraví a fitness, která vám umožní zaznamenávat všechna jídla a ukládat jejich kalorickou hodnotu, a také monitorovat fyzickou aktivitu. V podrobném nastavení si lze natavit vaší váhu, na základě toho vám pak program vypočítá doporučenou denní dávku kalorií.

Za softwarovou výbavu si výrobce zaslouží obrovskou pochvalu, konkurence v dané cenové kategorii může pouze blednout závistí, avšak to by mohla i některá třikrát dražší zařízení. Nechybí zde plnohodnotná offline navigace, výborný kancelářský balík, přehledné počasí ani aplikace pro sledování pohybu a stravy. Zkrátka a dobře, Nokia Lumia 630 by měla sloužit jako učebnice, jak má být telefon dovybaven aplikacemi. Téměř žádné zbytečnosti navíc a současně takřka nic, co by nám chybělo. A bohatá nadílka od Nokie potkala také aplikace pro focení a práci s obrázky – ty si ale představíme až v další kapitole.

Telefonování, zprávy, organizace

Ačkoliv se Windows Phone od konkurenčního Androidu liší hodně, v oblasti komunikace rozdíly až tak propastné nejsou. Telefonní aplikace nabídne celkem standardní rozdělení na historii volání, číselník a seznam kontaktů. Vhod může přijít sekce blokované hovory, v níž můžete zvolit čísla, ze kterých vám následně nebudou zobrazovány příchozí telefonáty a zprávy.

   

Kvalita hovorů je solidní, sluchátko je dostatečně hlasité, ačkoliv v hlučném prostředí již může nastat problém. Protistrana si na kvalitu mého projevu taktéž nestěžovala, tudíž lze prohlásit, že k telefonování poslouží Lumia 630 na výbornou. V rámci úspor přišla Lumia 630 o proximity senzor zhasínající displej při přiložení k uchu. Vyřešeno je to tak, že pokud se obrazovky dotýkáte větší plochou (tedy v případě telefonování tváří), pak displej nereaguje. V praxi jsem si hovor omylem „netípl“ ani jednou, tudíž se náhrada povedla.


Psaní tahem prstu funguje pouze s angličtinou a několika dalšími jazyky, čeština zatím chybí

Revoluce se nekoná ani v oblasti textových zpráv. Ty jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky nebo konverzace hromadně. Klávesnice ve Windows Phone 8.1 umožní mimo jiné i psaní tahem prstu po písmenkách, avšak pouze s anglickou klávesnicí ­­– v tomto případě fungovalo vše bezchybně, návrhy vyskakovaly okamžitě a ve většině případů i správně. Telefon se od vás navíc může učit nová slova, nicméně u českého slovníku jsme narazili na drobné problémy s predikcí slov. Ta je jednoznačně horší než u Windows Phone 8 a pokud například píšete slovo se dvěma diakritickými znaménky, slovník vám jej jednoduše nenabídne, i když jej v databázi má. Microsoft už o této chybě ví a brzy by ji měl vyřešit. Je také škoda, že psaní tahem prstu nevyužijete v češtině, ale to by se do konce roku také mělo změnit.

Standardní rozložení je tradiční s jednou kartou pro písmena a druhou pro symboly. V případě, že přepnete na českou klávesnici, se bohužel vpravo objeví ještě symbol háčku, čárky a ů, přičemž se tím zmenší prostor okolo kláves, trochu pozmění rozvržení (písmena jsou takto rovně pod sebou) a pokud nejste zvyklí, budete s psaním dost bojovat. Přepnutí na anglickou verzi s vypnutím automatických oprav tak pro některé z nás je schůdnějším řešením.

  

Za zmínku stojí také vestavěný kalendář. Ten nabídne přehled po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Oproti nepříliš povedené verzi ve Windows Phone 8 doznal kalendář v ve verzi 8.1 výrazných změn a konečně se za něj Microsoft nemusí stydět. Budíky si vysloužily samostatnou položku v menu, jejich nastavení je pak omezeno na základní položky v podobě opakování, vyzvánění a popisku.

Konektivita, prohlížení internetu

Následující kapitola bude poněkud chudší. V rámci úspor chybí nejen LTE, což lze vzhledem k ceně odpustit, ale i NFC, které bychom rádi postupně vídali jako standard.  Přítomna je samozřejmě Wi-Fi, na internet se připojíte ještě pomocí 3G/HDSPA. GPS je doplněná o přijímač signálu GLONASS a v praxi funguje bezchybně, díky bezplatné navigaci se tak jedná o ideální přístroj pro navigování. K dispozici je ještě Bluetooth ve verzi 4.0.

 

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Internet Explorer. Načítání stránek je trochu pomalejší, zejména u náročných webů, na běžné brouzdání po webu nicméně postačí bez problému. Obsahuje navíc i mód úspory dat, což je vzhledem ke směšným FUP našich operátorů rozhodně vítaná funkce. Vykreslovací jádro je postavené na Internet Exploreru 11.

Fotoaparát a video

Zařízení dostalo do vínku pětimegapixelový snímač s automatickým ostřením. Výsledky nás mile překvapily, snímky nabídnou obstojné barevné podání, u bližších záběrů solidní detail a přijatelnou hladinu šumu.  S klidným svědomím tak můžeme prohlásit, že Lumia 630 patří mezi nejlépe fotící telefony do pěti tisíc korun. Nečekejte zázraky, ovšem snímky jsou  obstojné i při prohlížení v počítači a když není k dispozici fotoaparát, poslouží Nokia na výbornou. Jednou velkou výtku však máme – je jí absence přisvětlovací diody, která by se hodila nejen v horších světelných podmínkách, ale využití by našla také jako svítilna.

 

Situace je dobrá také u videa, ačkoliv je škoda, že nelze zaznamenávat ve Full HD rozlišení, nýbrž pouze v HD (1280 x 720 px). Opět ale potěší věrné barevné podání a dostatečná ostrost, jen potlačení okolních hluků by mohlo být lepší. Celkově ale fotografické schopnosti hodnotíme jako velmi dobré a to jsme se ještě nedostali ke špičkové softwarové výbavě pro práci s fotografiemi.

- - -

Aplikace pro fotoaparát jsou přítomny poněkud neprakticky rovnou dvě. Základní aplikace Fotoaparát od Microsoftu nabídne základní nastavení v podobě poměru stran, odchylky expozice či několik scénických režimů. Přítomna je ještě možnost pořizovat snímky sekvenčně, ačkoliv to pouze v nižším rozlišení.

- - -
Další snímky včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Přímo z ní můžete přepnout do pokročilejší Nokia Camera, která již nabídne funkcí o poznání více. Mimo výčet položek z předchozí aplikace jsou k dispozici i takové záležitosti, jako třeba čas závěrky, manuální ostření a další pokročilá nastavení.

- - -

K dispozici je také mód bracketing, pomocí níž pořídíte tři snímky (podexponovaný, správně nasvětlený a přeexponovaný) a následně můžete vytvářet HDR fotografie. Manuálně si samozřejmě můžete nastavit také ISO či vyvážení bílé. Možností je zde vskutku spousta a určitě se mnou mnozí budou souhlasit v tom, že takhle by měly aplikace pro focení vypadat u každého zařízení.

Nokia Lumia 630: Camera demo

Kapitolou sama pro sebe je třetí Nokia Cinemagraph, která umožní zastavit pohyb některých prvků na fotografii a v praxi s tím může být spoustu zábavy. Zábava nicméně nekončí po stisknutí spouště, skrze nástroj Nokia Creative Studio s mnoha barevnými filtry, je možné snímek zatraktivnit třeba pro sdílení na sociální sítě. Softwarová stránka je u focení tedy zvládnuta na jedničku a výrobce jen dokládá, že v této oblasti opravdu rezervy nemá.

 

Multimédia

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Roztříděny jsou buď podle data pořízení nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené obrázky na zvláštní kartu. Práce s galerií je rychlá a jednoduchá a opět mě nenapadá nic, co bych měl vytknout.

Povedený je také hudební přehrávač s minimalistickým prostředím, který umožní procházet hudbu podle ID3 tagů či žánrů, nechybí ani FM rádio. Můžete si vytvářet také vlastní seznamy stop. Ekvalizér by měl být přítomný v nastavení v podsložce Zvuk, zde nám ovšem vždy jen probliklo a následně byla k dispozici jen položka Ztišit při překlopení, tudíž je pokročilejší nastavení pravděpodobně vyhrazeno pouze pro dražší zařízení.

 

Video přehrávač si poradí i s videem ve Full HD rozlišení a nově zvládne také titulky, které stačí uložit k filmu se stejným názvem. Nastavit si můžete dokonce i font, nechybí ani přehrávání videa ve smyčce. Oproti dřívějšku tak přehrávač konečně obsahuje všechny důležité funkce a není třeba se pídit po alternativě, kterých pro Windows Phone mnoho není.

Konkurence

Ve vlastních řadách má Nokia konkurenta jménem Lumia 625 (recenze). Ta nabídne o 0,2 palce větší displej, ačkoliv nízké rozlišení je zde opravdu znát a rozměry taktéž nejsou nejnižší. Má o trochu slabší hardware, avšak kompenzuje to o něco málo větší baterií a předním fotoaparátem. Jinak jsou si obě zařízení velmi podobná, potenciální výhodou u Lumie 630 může být ještě Dual SIM varianta.


Za zmínku stojí určitě Huawei Ascend Y530 (recenze), který nabídne obdobně velký displej, avšak trochu slabší hardware a především výrazně pomalejší systém. Nokia má také o něco lepší displej a fotoaparát. Huawei může kontrovat pouze o 500 Kč nižší cenou a přítomností přední kamerky. V případě, že vám nevadí Windows Phone, ale doporučujeme sáhnout spíše po Nokii.

Zajímavou alternativou je HTC Desire 310. I ten je dostupný v Dual SIM verzi a nabídne podobné specifikace. Nokia zvolila kvalitnější procesor, HTC zase nepostrádá přední fotoaparát a má dvojnásobnou operační paměť. Rozhodování tak bude opět záležet na preferencích, ani o jednom ze zařízení se nedá říct, že by bylo vyloženě lepší.

 

Závěrečné hodnocení

Nokia Lumia 630 bezesporu není špatný telefon, má však několik ale. Výrobce bohužel šetřil kde se dalo a projevilo se to už v balení, kde nenaleznete ani kabel pro připojení k počítači. Určitě by neměla chybět ani přisvětlovací dioda či čidlo automatické regulace jasu, stejně tak zvukový výstup mohl být o trochu lepší a do budoucna by určitě prospěla větší hodnota operační paměti. 512 MB je prostě málo.

Lumia 630 se na českém trhu prodává také ve verzi s označením DS. Tato zkratka informuje o přítomnosti dvou slotů na SIM kartu (dual SIM). Dual SIM varianta je zhruba o 250 Kč dražší a aby toho nebylo málo, prodává se u nás ještě Lumia 635, která má jeden slot na SIM kartu a pyšní se podporou LTE sítí. Cena je v tomto případě stejná jako u verze se dvěma sloty na SIM kartu.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz

Na druhou stranu se jedná bytelný telefon s výbornou softwarovou výbavou zahrnující i bezplatnou navigaci, kancelářský balík a mnoho dalších užitečných aplikací. Systém samotný je pak velmi dobře odladěný a s většími záseky se takřka nesetkáte. Dobrý je i použitý procesor od Qualcommu a příjemně nás překvapil také obstojný 5Mpx fotoaparát. Suma sumárum se tak za čtyři tisíce jedná o dobrou koupi a pokud se smíříte s některými nedostatky, Lumia 630 vám bude skvělým společníkem.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

83 komentářů

 1. Mám taky WP s 512mb ramky, a rád bych znal aplikace, které nemůžu spustit.

  • Povětšinou se jedná o hry. U aplikací (těch pouzitelných) většinou aktualizací podporu pro zařízení s 512MB přidali všichni vývojáři. U l630 je ale větší riziko, protože má čtyřjádro a každé jádro potřebuje vlastní vyhrazenou operační paměť.

  • Mě jde o to, že v „recenzi“ je řečeno toto omezení, ale už nedají příklad o jaké aplikace se jedná.

  • Já bych zase to omezení tak vysoké neviděl:). Jsou tu alternativy, jak spustit bez problému aplikace kompatilní se zařízení pro 1GB RAM, lze spustit i na 512 MB RAM. Ten telefon je pořád díky WP, plynulý, bez záseků. Pro určité lidi zrada, chybějící notifikační diody a také LEDky u fotoaparátu, takže v noci si moc nezafotíme. Určitě bych ještě počkal a nestrkal tam hned WP 8.1 s kterým ještě jsou občas problémy, co mě hodně vadilo tak nemožnost přihlásit se do Storu, kde pomohlo až tovární nastavení, notifikační lišta je taky nedoladěná, nemožnost přidat do notifikační lišty rychlé zapnutí a vypnutí mobilních dat, tudíž jediný „rychlý“ přístup přes nastavení.

  • fronzen: Jaká notifikační dioda? Žádná Lumie ji nemá, takže to dávat jako nevýhodu zrovna 630 není moc vhodné… Lumie mají Glance Screen, což je kvalitní alternativa k notifikační diodě.

   A jsem zvědav, jak se ti podaří do 630 nestrčit WP 8.1, když ta s 8.1 přichází už z továrny…

  • borix (neregistrovaný)

   Možná jsem to přehlédl. Podporuje L630 glance screen a double tap to wake?

  • Bohuzel nepodporuje.

  • niceone: Je to pravda jen zčásti. Lumia 630 určitě podporuje Glance Screen. Double tap to wake asi ne, ale nemohu ověřit.

  • niceone: Ještě jednou a sypu si popel na hlavu. Měls pravdu, špatně jsem si přečetl funkce :-) Omlouvám se. Tedy Glance Screen není.

 2. Jozef (neregistrovaný)

  Zaujimava recenzia. Nemyslite, ze by to chcelo nejake obrazky, fotky? ci uz telefonu samotneho, alebo vystup z fotoaparatu v prislusnej kapitole

  • Dobrý den, omylem jsme u recenze zapomněli posunout datum vydání, takže vyšel neupravený text bez obrázků. Teď už je to opravené :)

 3. Byť obecně nedám na Lumie dopustit, v tomto případě musím říct, ať jde Nokia s 630 k šípku. Zvlášť vzhledem k tomu, že má vyjít Prestigio s WP, které nebude zřejmě tolik osekané a přitom to jde očividně ještě za menší cenu.

  • venca (neregistrovaný)

   Přesně tak. Uvažoval jsem o Lumii 630 Dual sim, ale teď je jasný favorit Prestigio 5800.

  • Prestigio nebude mít tak kvalitní displej a fotoaparát. Vlastě bude mít výhodu akorát v diodě a možná v RAM.

  • no uvidíme, ten měsíc, za který to má myslím vyjít, si ještě počkám. Sháním totiž – klidně právě levnější – dual-sim s WP, takže moc bych prosil smartmanii o srovnání těchto vlastě tří dual-sim mobilů (L630, P8500 a P8400 – nikoli 5800 :-)).

 4. Mimochodem – není mi to úplně jasné – tento WP v Lumii 630 je to samé jako DP WP8.1 nebo se jedná o nějakou ještě jinou verzi? Kdyby se mělo jednat ještě o nějakou jinou – jakoby finálnější – verzi, pak bych nechápal, k čemu ta DP verze vlastně je. To se mi ale nezdá. Je-li ale stejné jako DP verze, tedy prostě už finální verze, která se už jen v blízké době parkrát vylepší, ale jinak už hotovo, pak zase nechápu, proč otálí s upgradem pro ostatní Lumie? Jestliže už existuje finální verze, kterou si dovolí dát do prodeje, proč to zbytečné natahování? Nebo snad dali do prodeje nehotový nedodělek, který potřebuje ještě hodně vylepšovat, ale jelikož už je tlačil čas, aby dali do oběhu nový telefon, tak se nedalo nic dělat a dali do oběhu tuto nehotovou WP verzi, ale u ostatních mobilů proto stále otálejí, protože stále dodělávají. Jestliže už je verze hotová, jaký má vlastně účel otálet s upgradem? Aby naštavli svoji komunitu zákazníků a fanoušků? :)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Martin: Nejedna sa o rovnaku verziu ako je DP, takze vacsina tvojho pripevku (vlastne vsetko po prvej vete) su spekulacie z nedostaku informacii.

  • Já jsem si myslel, že to musí být blbost, že by to byla verze odlišná od DP, ale jestli je tomu tak, pak k čemu je vlastně ta DP verze? Aby se vychytávaly mouchy na verzi, jež stejně nebude v oběhu, protože už mají jinou?

  • V Lumii 630 je nyni uz starsi verze sestaveni 8.1 nez je nynejsi verze DP 8.1

  • V Lumii 630 je starší verze Windows Phone 8.1 (oproti té, co je dostupná v rámci Developer Preview).
   edit: htcjirka byl rychlejší :)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Martin…: Je to jasne z nazvu, je to preview. Je tu este jeden dovod, neficialny. MS nemoze vydat WP8.1 ani keby chcel, musia to najprv schvalit operatori a to je jeden z dovodov preco to tak trva. Operatorov mozu obist jedine prave tou DP verziou a jednoduchostou ako sa da ziskat status operatora. Druhym dovodom je ze Nokia (teraz uz divizia MS, ale ina ako ta co dodava WP8.1) mus dorobit svoje dodatky, v tomto pripade Nokia Blue. To tiez predlzuje cas kedy sa kompletny WP8.1 doda na schalenie operatorom a je aj dovodom preco HTC a Samsung maju ako akykolvek update skor ako Nokia. Takmer nic nepridavaju.

  • Martin II (neregistrovaný)

   htcjirka, Jiří Hrma: Sice DP je novsia verzia WP8.1 ale je bez Nokia Blue.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Oprava: Namiesto „ziskat status operatora“ ma tam byt developera.

  • aha…no člověk se pořád učí, byť jsem si nemyslel, že to probíhá až tak jednoduše, že by si např. jednoho dne v nejvyšším vedení microsoftu řekli: „hele Bille, dnes je venku hezky, tak co kdybychom konečně pustili do oběhu tu novou verzi?“, ale i tak je tohle na mne trochu zamotané.

  • MS na OS stále pracuje a vylepšuje. Systém se vyvíjí neustále a jeho distibuce je otázkou vypuštění. Zatímco vývoj telefonu se jednoho dne musí zastavit a říct „teď s touto verzí to vyrobíme“.

   Venku to ještě úplně není protože:

   a) Musí se odladit FW všech telefonů, co dostanou aktualizaci

   b) musí to schválit lokální zastoupení

   c) musí to schválit operátoři

   d) musí se dát čas vývojářům upravit své aplikace na nové API

   Jo, trvá to docela dlouho, ale je to složitý proces.

  • evzen (neregistrovaný)

   TY SES ROZUMBRADA, TO JE SILA…:):):)

  • V Lumii 630 je verze systemu 8.10.12359.845, coz je prvni verze developer preview ze 14.4., kterou Microsoft posilal vyrobcum telefonu, presne jak rikal na Build konferenci.

   Oproti ostatnim Lumiim je tam navic Cyan firmware.

  • To se vi, uz pri prvni DP verzi, ktera byla vydana jsem rikal ze tu samou maji/budou mit nove Lumie 630 a 930, Velda a jini to zpochybnovali a delali si z toho srandicky.

 5. ReopsatorC47

  Chcel by som sa spýtať či ste na Lumii 630 zaznamenali nejaké problémy kvôli WP8.1 ako napríklad neoptimalizované aplikácie a ostatné problémy na ktoré sa sťažovali ľudia s DP.Lebo začínam mať strach že keď sa 8.1 dostane medzi všetkých nebude ešte vyladená.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Jediný problém, který byl tak významný, že si ho pamatuji:

   Mám v autě blbý zdoj s malým napájecím proudem. WP 8.1 signalizuje, že je zdroj slabý… a spadne při tom. L630 se při zapojení do toho zdroje pořád restartuje.

   To je jasná chyba SW a dost vážná. Ovšem já jsem chtěl stejně koupit lepší zdroj a tohle mě jen donutí to udělat hned.

 6. Kúpil som dual som 630 pre ženu. Za tie peniaze nekupite epsi dual som, to garantujem. WP je bezproblémový systém, robí to co sa od neho ocakava, takže pohoda.

  K svetelnemu senzoru len toľko: Kto používal lumiu 520, ktorá svetelný senzor mala, chceli by ste taký senzor do 630? Však tam vôbec nefungoval, jas bol veľmi nízky aj na priamom svetle. Dokonca aj manuálne nastavený nízky jas bol lepsi ako automatika…

  • S tym senzorom na 520 som mal podobnu skusenost. Neviem, ci to bola vlastnost alebo chyba mojho kusu…. Ale bolo to velmi zle odladene…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Souhlasím. Naši dva synové mají L520 a automatický jas většinou vypnutý, protože je moc tmavý. (Moc konzervativně nastavený na šetření baterky.)

   Na WP 8.1 je ruční přepnutí jasu mnohem rychlejší, když to máte v shortcutech v notifikační liště.

   Nejlepší by byl automat, ale nastavitelný.

  • On i na Lumiich je ten automat nastavitelny.Nejen na L1020 kdyz prepnete na automatiku z nejvyssiho jasu, udrzuje telefon zarivejsi, naopak prepneteli z nejnizsiho jasu na automatiku je pak jas velice nizky.Jak na L920,L925,1520 tak i dnes na L1020 si nemohu automaticky jas vynachvalit.

  • Čeština (neregistrovaný)

   A jde to na všech Lumiích s automatikou nebo jen na těch zmíněných?

  • Oslík (neregistrovaný)

   Zajímavé! To jsem nevěděl.

  • htcjirka: Máš to potvrzeno? Podle mě je to totiž jen pocitové. Jas telefon neupravuje hned, ale postupně tak, aby byly co nejméně vidět přechody při jeho změně. Proto při nastavení z vysokého jasu se na ten běžný dostane jinou rychlostí než z nízkého.

   Podle mne jde pouze o psychologický efekt.

  • Já to můžu potvrdit! Na L920, když vypnu automatiku, nastavím vysoký jas a zapnu automatiku, tak to „na minimu“ svítí víc, než když zapnu automatiku při nastavení jasu na nizký.

   Podle mě se tím manuálním nastavením jasu upravuje rozsah té automatiky, cca nějak takto:

   nízká |—–|

   střední |—–|

   vysoká |—–|

   (snad se zachová formátování a půjde to pochopit)

  • Presne tak, diky za potvrzeni, zadny pychologicky efekt, je to znatelne, jelikoz mam telefony dva je to krasne poznat.

  • evzen (neregistrovaný)

   Ty ses taky pocitovej…vi to kazdy, kdo ma Nokii. Je to nastavitelne!

 7. Oslík (neregistrovaný)

  Mám Lumii 630 Dual SIM týden a jsem – vzhledem k ceně – velmi spokojený. Přestože si myslím, že na podzim bude stát o tisícovku míň.

  Fakticky je to nástupce L520, ale působí jako zařízení o třídu výš. A to L520 taky klame tělem a vypadá dražší, než je. Mám bílou verzi a zatím každého příjemně překvapila cena.

  • Ano, mas pravdu. Tiez som ocakaval, ze 520 vzhladom na to, ze je to lowend bude plastova hracka. Bol som veelmi milo lrekvapeny kvalitou spracovania a kvalitou plastu. Kto nemal ten v telefon v ruke neuveri…

  • Oslík (neregistrovaný)

   Nedostatky:

   1. WP 8.1 má ještě mouchy, ale lepší, než 8.0, už bezpochyby je. Jediná fíčura převáží všechno – doprava v HERE+ Drive. Ale i jiné.

   2. LED foťáku: Hodně blbé, ale počítal jsem s tím.

   3. Chybějící automatická regulace podsvícení: Vadí mi míň, než jsem čekal. Protože na Nokiích stejně nefunguje dobře a když nejde regulovat její citlivost stejně ji vypínám. Ve WP 8.1 můžete mít jas v shortcutech a ručně se nastavuje snadno.

   4. Chybějící tlačítko foťáku: Je to nepříjemné a focení to zpomaluje. Ale míň, než jsem čekal. Nokia Camera mám v shortcutech a ta appka ke skvělá.

   5. Chybějící číslo přiblížení: Možná největší nedostatek, asi softwarově napravitelný. Funguje to tak, že když telefonujete a dotknete se displeje ve dvou bodech, displej se vypne. Nestalo se mi, že by se u ucha nevypl, ale stalo se, že se po oddálení během hovoru nezapl a bylo to nepříjemné. Ale to asi jde SW vyladit.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Jojo. L520 jsem původně podle specifikace pohrdl, ale pak ji měl v ruce a nadšeně koupil dětem.

   Ale když jsem psal, že každý hádá vyšší cenu toho bílého telefonu, to už bylo o L630.

   Napíšu to takto: Vypadá trochu hodnotněji, než iPhone 5C, stojí 3,5x míň.

   Žádná lady se za ten bílý model kousek nemusí stydět.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Nejpříjemnější překvapení? SW systémová tlačítka!

   Je to asi subjektivní, protože si na ně dost lidí v diskusích různě po webu stěžuje, ale já je mám skoro radši, než ta HW na mých ostatních founech. Fungují perfektně!

   Tohle se MS+NK fakt povedlo.

  • abcx (neregistrovaný)

   K te doprave v here drive, to asi potrebuje data, ze? Ja jsem ale zvykly na ciste offline rezim, aby mi to nic nestahovalo, daji se tedy ty informace o doprave vypnout? Dik

  • V Here Drive+ -> Nastaveni, Pripojeni k internet -> vypnuto.

   Dopravni informace nijak nesouvisi s WP 8.1 jak psal nekdo vyse. Umi to i WP 8.0

 8. mrTT (neregistrovaný)

  Dnes jsem si donesl tuto Lumii domů a musím říct, že jsem nadšený. Po přechodu ze staršího androidu s 512mb ram je to jako nebe a dudy. Zatím plynulost, stabilita, všechny app co jsem chtěl, jsem našel, foťák dělá pěkné fotky i když ta přisvětlovací dioda trošku zamrzí.

  Co naopak (zatím) nezamrzí je 512MB ram. Telefon pracuje svižně, a i ty hry to utáhne. Nainstaloval jsem Asphalt 8- jede krásně bez problémů, stejně tak Minion Rush, který je na Androidu zasekaný, i když máte 1gb ram. Nemluvím o navigaci zdarma a dalších bonusových věcech. A cena? Ta půjde dolů, jak je u těchto Nokií zvykem-za čtvrt roku ji seženete za 3000-3500 a za tu cenu se můžou jít low-end androidy bodnout i s ústupky, které tento telefon má. Za mě palec nahoru.

 9. Ondra (neregistrovaný)

  Mám Lumii 630 DS už od uvdení na trh. V recenzi byla uvedena negativa jako 512 MB RAM, absence diody, přední kamery, regulace jasu. Popravdě, nic z toho při denním používání nepoznáte. Vše běží plynule, i 3D hry jako Asphalt 8, a omezení ve storu na 1GB byla dříve spíše uměle nastavena, moc apps co nespustíte asi nebude, já vím snad jen o FIFA 2014(?). Regulace jasu je bleskurychlá z notifikační lišty, a i kdyby ne, na slunci je čitelnost dobrá. kdybych měl vypíchnout největší klady, byly by to: zpracování, optimální velikost, kvalitní displej, rychlost a „design“ systému, bonusové aplikace a mapy, výdrž baterie (2 dny bez snahy o nějaké velké šetření). Vpodstatě se od vlajkových lodí v praxi liší jen poněkud příliš hravým vzhledem (mám zelenou, mimochodem, je jiná než na prototypu, spíš připomíná tu zelenou u Nokie X, ale vypadá dobře) a rozlíšením displeje, který je ale i tak velmi dobrý. Pak už jen ony drobnosti zmíněné v recenzi, které třeba mně nechybí. Já za 4 tisíce dostal pěkně zpracovaný, optimálně velký, rychlý telefon s dobrou výdrží na baterii, na němž běží skvělá WP 8.1. Osobně jsem problémy nezaznamenal, snad jen Messenger pro Facebook je zatím dost zmršená aplikace, ale to asi na všech platformách. Pokud bych upgradoval, tak možná na Lumii 930 nebo iPhone 6, ale to jsme s cenou už někde jinde. Zajímavou alternativou by ale mohl být Yezz Billy 4.7, nechme se překvapit.

 10. Preco su negativa len to co je napisane v specifikacii. Mal som 4ks lumia 630 dual sim oranzovu, zelene, zltu a bielu. Biela nemala druhy cierny kryt ako pri ostatných. Vsetky mali po obrazovke na okrajoch taky sedy ram na podsvieteni. A najvacsie prekvapenie je, ze telefon nema pri hovore stale obidve simkarty aktivne. Cize ak volate zo simkarty 1 tak simkarta 2 je vypnuta. Nastavit to je mozne v nastaveni cez smart dual sim, ze budu hovori pri nedostupnosti presmerovane medzi simkartami. Cize budu dalsie poplatky ak zodvihnete hovor.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Moje bílá Lunia 630 koupená v ElectroWorldu měla v krabičce druhý černý kryt.

  • Martin II (neregistrovaný)

   hansolosk: „A najvacsie prekvapenie je, ze telefon nema pri hovore stale obidve simkarty aktivne.“ To nie je ziadne prekvapenie. Je to normalne spravanie dualsimov. Je to dane HW, ten nedokaze obsluzit druhu SIM pokial sa cez prvu telefonuje. Uz som niekde cital ze sa pripravuju dualsimi ktore budu umoznovat aby aj druha sim bola na prijme, ale aj tak to budu len drahsie modely (zo zaciatku). Samozrejme toto Nokia nemoze ovplyvnit, vyrobcovia cipsetov musia najprv ponuknut HW riesenie.

  • Kupil som biely a nebol, tak som vymenil za zlty a potom som kupoval znova kamaratke biely a nebol tam druhy kryt. Preslo mi rukami 5 baleni a original vo folii.

 11. Oslík (neregistrovaný)

  Ještě bych rád zmínil jednu věc: Ten telefon je rychlý.

  Já vím, já vím – všechny WP jsou rychlé. Ale drobné rozdíly mezi nimi jsou.

  Mám zkušenost s L900 s WP 7.8 a s L520. Na 6 týdnů jsem měl půjčenou L1020. L630 je rozhodně rychlejší, než L900 aL520. Je asi maličko pomalejší, než (3x dražší) L1020. Kromě focení, ale to už je rozdíl mezi 5 MPx a 41 MPx.

  Pokud jde o rychlost a plynulost, posouvá L630 standard low-end W-founů zase trochu dál. Je ji opravdu příjemné používat.

 12. Aloha (neregistrovaný)

  Měl bych dotaz na majitele, pokud mám 2 sim karty a data mám jen ne jedné, dá se to v systému nastavit, aby šly data právě jen přes tu 1? díky

  • Ano dá, dokonce se snad ani nedá nastavit čerpání dat z obou…

  • Martin II (neregistrovaný)

   ALOHA: Veigy ma pravdu. Data sa podporuju len na jednej karte. Opat je to dane HW. Mne sa zda ze si to z menu nemozes urcit ale musis zasunut datovu sim kartu do toho spravneho sim slotu.

  • Nemusis hladat správny slot, v nastaveniach je moznost voľby, z ktorej sim sa majú tahat dáta.

  • Aloha (neregistrovaný)

   Ok díky všem za odpověď

 13. Jan (neregistrovaný)

  Lumiu bez automatickej regulacie jasu by som hodil o zem a poskakal po nej. Na Androide, alebo iOS bez problemov, ale na Lumii je to manualne nastavenie uplne k nicomu. Inak celkom pekny stroj, len skoda malej ram.

  • Ono je to asi dost subjektivní, na mé L920 mi automatický jas připadá optimální, Android i iOS podle mě mají tendenci k přílišnému jasu ve tmě.

  • Jan (neregistrovaný)

   Mne tiez funguje celkom spolahlivo. Akurat ma pri zapnuti a obcas aj v inym pripadoch tendenciu na chvilku sa rozsvietit naplno. Co mi ale vadi je, ze ak si regulujes jas manualne (co robim rad), najnizsia uroven svieti daleko viac nez najnizsia uroven pri automatickom jase. V tme to vypaluje zrak.

  • Tak automaticky jas funguje na wp tak ze je potrebne nastavit aky chcete cize ked date najvyssi jas a potom zapnete automatiky tak aj tak ovela lepsie citatelny na svetle. Ale inak mam automatiky vypnutu a jas mam na high. Na lumii 630 vo wp je myslim v nastaveniach ze pri slabej baterii stiahne jas. Aj tak to nema nejaky vplyv na baterku.

  • Jan (neregistrovaný)

   teraz som to skusal a aj ked ho dam na low, pri automatike ten jas ide proste nizsie nez je mozne nastavit ho manualne.

  • Pokud chces mit nejnizsi jas na automatiku vyssi, musis dat napred manualne vysoky jas a pak prepnout na automatiku.

  • Jan (neregistrovaný)

   To som pochopil. Ja mam skor opacny problem. Chcem mat na manualnom jase najnizsiu uroven rovnaku, aka je pri automatickom jase. Lenze aj ked nastavim jas na minimum a potom prepnem na automatiku, pri automatike je ta najnizsia uroven slabsia nez pri manualnom.

 14. Jan (neregistrovaný)

  Co sa rozlisenia tyka, je to podla mna fajn volba. Pustil som benchmark na L920 a vysledky su dost podobne, celkovo ale naklonene L920 a uz ta sa s HD rozlisenim dost trapi.

 15. „Jinak jsou si obě zařízení velmi podobná, potenciální výhodou u Lumie 630 může být ještě Dual SIM & LTE verze.“

  L625 vůči, které bylo srovnáváno má taktéž podporu LTE, pokud se nemýlím. Jedinou výhodou je tedy Dual SIM.

 16. dup (neregistrovaný)

  Už delší dobu jsem uvažoval o dualsim telefonu, takže když jsem rozbil displej na jednom ze singlesim co používám, koupil jsem 630DS. Ač velice nerad, šel jsem ji po třech dnech vrátit. Navigace a další sw jsou skvělé, ale telefon bohužel neplní to, co od telefonu chci především – aby fungoval jako telefon.

  – nahrazený proximity senzor – stačí se trochu zpotit a při oddálení od ucha to nepozná a nejde zavěsit hovor

  – hovor se zvedá ve dvou krocích – odsunout roletu, zvednout. nesmyslně to zdržuje.

  – výběr čísla při volání – asi na 6 kroků a ani potom to není zrovna pohodlné. Jde částečně ošetřit sw, třeba rapdialer

  – nemožnost zvolit výchozí kartu k jednotlivým kontaktům, takže se vždy ptá, i u kontaktů na výchozí obrazovce

  – divná práce s více čísly u jednoho kontaktu

  – kdyby měla o palec míň, vešla by se do ruky (to je ale jasné z rozměrů)

  – chybí přisvecovací led (to jsem také věděl předem)

  a naopak

  – 512 RAM wp bohatě stačí a vše je rychlé

  – chybějící senzor okolního světla mi nevadí vůbec, ruční přepínání mám raději a zde je dobře přístupné

  V tabletu si to celkem dovedu představit, telefon mě zatím nepřesvědčil. Zlatej Symbian.

  • Ondra (neregistrovaný)

   Já beru hovor jedním tlačítkem. Taky mám 179cm a telefon obsloužím jednou rukou vždy. Využívám jen 1 SIM, tak jsem na další problémy nenarazil.

 17. roat (neregistrovaný)

  Pekny den

  rad by som sa vas spytal ci:

  1.budik v telefone zvoni aj pri vypnutom telefone

  2.ci sa da nastavit automaticke vypnutie a zapnutie telefonu ako to mam napr.pri alcatel idol

  Dakujem za odpoved

  • 1. Ne

   2. Ne

  • roat (neregistrovaný)

   tak to ma tento telefonik sklamal na plnej čiare, rieši sa tu v tejto diskusii v podstate stále to isté, ale pre mňa sú tieto dve funkcie dolezite :-/

  • Budík nefunguje ani při vypnutém Androidu nebo iOS.

  • Už dlouho se ty krabičky nevypínají, ale aktivuje se režim letadlo:) Při něm ti pak samozřejmě plně běží „PDA“ režim, tedy události, budíky.

  • Ono by to totiž bylo dost náročné provést. Dnes jsou budíky řešeny jako samostatné aplikace běžící pod OS.

   To umožňuje nejenom rozšířené možnosti nastavení, ale i instalaci vlastních aplikací k buzení.

   Tím je vykoupeno to, že prostě vyplý telefon je opravdu vyplý. Musel by tam totiž být ještě nějaký malý OS, který bude zajišťovat i při vyplém stavu nějaké základní funkce budíku. Neměl by ale tolik možností a tolik nastavení.

   Navíc je problém v bezpečnosti – například Windows Phone má veškerá data v paměti šifrována. Dešifrování a načtení do paměti stojí čas. To by muselo být jinak řešeno i na HW úrovni…

   Je to daň za to, že máme tak „chytré“ telefony…

  • mceza: No věřím, že když to umí kreslit nějaký stav aku při nabíjení, tak by to asi i mohlo pípat, ale takto to prostě dnes dělané není. Jak říkám, dnes se užívají jiné cesty, např. i „Tiché období“, tedy od kdy do kdy nemá např. upozorňovat na události. Pokud člověk nechce mít u sebe „zářič“, dá prostě Letadlo.

  • roat (neregistrovaný)

   Neviem ci myslime to iste alebo ja trepem, ale moj 100€ orange hiro zvoni aj ked je vypnuty, taktiez sa automaticky vypne a zapne presne ako si ho nastavim :-/

 18. Jarda (neregistrovaný)

  Jedna trivialni otazka pro ty co 630DS vlastni: jak se vlastne s dual SIM telefonuje/SMSskuje? Je na vyber pres kterou kartu pujde konkretni hovor? Pokud to lze, jak je to pohodle? Jsem na prijmu na obou SIM? A jak s SMS? (mam zkusenost jenom s dual SIM adaptery, a ty se prepinaly restartem, takze nic moc) Diky.

 19. Můžeme mi někdo sdělit jak fungují v Lumie 630 SMSky? Lze dohledat výpisy o doručení, lze odeslat jinému příjemci již odeslanou zprávu atd.? Vůbec ty zprávy mi tam přijdou velmi nepřehledné, prostě nevím jestli jsme zprávu odeslal nebo ne – nevím co je vlákno? Používám telefon 3. den… děkuji

 20. Suzynka (neregistrovaný)

  Chtěla jsem se jen zeptat na váš názor. Mám Lumii 710, ale už mě začíná tak nějak opouštět, proto jsem koukala na 630. Nepotřebuju tam nic moc zásadního, důležitý je pro mě volání, smsky, internet a samozřejmě dobrej foťák, kterej ta 710 úplně nemá (teda ve srovnání s iPhonem 4S, kterej jsem doteď používala jako služební, ale jelikož jsem odpůrce Applu, určitě si nebudu tenhle přístroj kupovat). Koukám, že to tady všichni řešíte moc dopodrobna a ze 70% nemám tucha o čem mluvíte :-) Takže spíš mě zajímá váš názor, jestli za ty peníze je OK, má dobrej foťák nebo jestli by jste v téhle cenové relaci max do 5,5tis pořídili něco jinýho! Díky :-)

 21. kubikula_48 (neregistrovaný)

  jak mam vymazat kontakt z tel seznamu prosim o radu

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).