Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 625: Obří Finka s nevyváženou cenou

Recenze Nokia Lumia 625: Obří Finka s nevyváženou cenou

Nokia se rozhodla zkusit štěstí v kategorii dostupných telefonů s velkými displeji a nová Lumia 625 tento požadavek díky úhlopříčce 4,7 palce bez problému splňuje. V ostatních ohledech si už ale tak dobře nevede.

Velké displeje již dávno nejsou doménou jen těch nejvybavenějších telefonů na trhu. Za sedm tisíc korun dnes koupíte modely s úhlopříčkou obrazovky 4,7 palce, mnohdy vybavené HD rozlišením. Nokia se rozhodla do této rozrůstající kategorie vstoupit a připravila model Lumia 625 se systémem Windows Phone 8.

Hlavní devizou novinky je právě 4,7″ displej, jinak zde máme vcelku běžné specifikace nižší střední třídy. Příkladem budiž přítomný dvoujádrový procesor, 512 MB RAM, 5Mpx fotoaparát nebo 8 GB interní paměti. Nabízí toho Lumia 625 za necelých sedm tisíc dostatek nebo se jedná jen o slepý výkřik do tmy?

Kde můžete Lumii 625 sehnat za nejlepší cenu?

Klady

 • dobrý výdrž baterie
 • kvalitní zpracování
 • softwarová výbava, aplikace od Nokie
 • kvalitní zvukový výstup
 • svižné reakce systému
 • slot na pam. karty

Zápory

 • průměrný displej
 • vyšší cena
 • špatně fungující automatická regulace jasu
 • vyšší hmotnost
 • malá interní paměť
 • absence NFC

Obsah balení: Naprostý standard

V tradiční modré Lumia krabičce se nachází samotný telefon s již vloženou (a uživatelsky nevyměnitelnou) baterií a pod ním v odděleném prostoru naleznete příslušenství.

-

Jmenovitě jde o kratičký microUSB kabel pro připojení k počítači, nabíječku s neodpojitelným kabelem (což je dnes nepříliš často používané řešení) a základní handsfree s peckovými sluchátky. Ta nenabídnou ani ochranné molitany a zvukově se taktéž jedná o podprůměr. Nic dalšího kromě záručního listu a nezbytných příruček již v krabici nehledejte.

- - -

Konstrukce, design: Jednoduchost především

Do redakce nám Nokia Lumia 625 dorazila v asi nejkonzervativnější černé barvě, v obchodech můžete ale sáhnout také po elegantnější bílé či výrazné oranžové variantě. Zelenou či žlutou v oficiální české distribuci nehledejte. Vzhledem telefon neurazí, ale ani nenadchne. Lehce zaoblené tvary a matné plasty jsou u Nokie tradičním prvkem a Lumia 625 není výjimkou.

- - -  

Vzhledem telefon neurazí, ale ani nenadchne. Přední straně dominuje velký displej a tradiční tři senzorová tlačítka pod obrazovkou. Naopak vzadu naleznete v poměru ke zbytku telefonu miniaturní čočku 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou a také hlavní systémový reproduktor, který je dostatečně hlasitý.

- - -

Výstup na sluchátka našel své místo na horní straně a microUSB konektor na té spodní. Tlačítko pro vypnutí a kolébkový ovladač hlasitosti se zabydlely na pravém boku. Držení telefonu v ruce není vzhledem k velikosti úplně ideální a hmotnost 159 gramů na pohodlí nepřidá. Samotná konstrukce je ale perfektní – nikde nic nevrže, žádné nedokonalosti běžným pohledem neodhalíte a vypadá to, že si Nokia s Lumií 625 udrží svůj status výrobce téměř nerozbitných telefonů (pokud tedy nebudeme počítat displej).

- - -

Rozmístění samotných ovládacích prvků hodnotíme známkou chvalitebně. Zámek obrazovky a ovladač hlasitosti jsou bez problémů dostupné při standardním držení a chválíme za přítomnost dvoupolohové hardwarové spouště fotoaparátu.

- -

- -

Za tlačítko s lupou bychom ale někoho praštili po hlavě. Proč nelze změnit výchozí vyhledávač nechápu, jelikož Bing je v našich končinách opravdu nepoužitelný. Vzhledem k tomu, jak snadno klávesu omylem stisknete budete tuto funkci často do nebes proklínat. Potěšující budiž fakt, že aplikaci Bing můžete používat i jako čtečku QR kódů, skener tagů a textu.

- - -
Srovnání velikosti se Samsungem Galaxy S4 a Nokií Lumia 1020

Videopohled

Displej: Tudy cesta nevede

Snahou Nokie je konkurovat v této cenové kategorii telefonům s rozměrnými displeji. Bohužel, soupeři nabídnou minimálně qHD rozlišení (540 x 960 px) a často i vyšší, kdežto Nokia zvolila  IPS panel s rozlišením 480 x 800 px. To má za následek podprůměrnou jemnost 201 ppi a jednotlivé pixely jsou na displeji celkem jasně vidět.

- - - 

Barevné podání je pak průměrné, daleko větším problémem je ale výrazně nerovnoměrné podsvícení ve spodní části displeje, které vám zejména při používání ve tmě bude vadit. Nepomůže v praxi téměř nepoužitelná automatická regulace jasu, jelikož na nejnižší hodnotu obrazovka telefonu podivně poblikává a to je velmi rušivé. Obrazovka je tak paradoxně jednou z největších slabin telefonu a konkurence v této cenové kategorii podává nesrovnatelně lepší výsledky.

Baterie a výdrž: Lehký nadprůměr

Nokia Lumia 625 schovává ve svých útrobách uživatelsky nevyměnitelnou baterii s kapacitou 2000 mAh a to v kombinaci s displejem s nízkým rozlišením a nepříliš náročným hardwarem znamená výdrž téměř dva dny běžného používání. Tím máme na mysli synchronizovaný e-mail účet, neustále spuštěnou WiFi/3G, hodina a půl brouzdání střídavě přes jedno a druhé, pár minut telefonování, několik zpráv a hodina poslouchání hudby.

Pokud se uskromníte, nebude větší problém dostat se na tři dny výdrže a to je v případě dnešních smartphonů hodnota často nevídaná. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy jsme přehrávali HD video do sluchátek s poloviční hlasitostí a maximálním jasem. V telefonu nebyla SIM karta, avšak WiFi byla puštěna aktivní. Telefon takto vydržel 5 hodin a 37 minut, což je vcelku solidní výsledek.

Hardware a výkon: Standard nižší střední třídy

Srdcem Lumie 625 se stal dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Plus na frekvenci 1,2 GHz. Dopomáhá mu grafický akcelerátor Adreno 305 a 512MB operační paměť. To sice není zrovna rekordní hodnota, jelikož konkurence v této cenové kategorii umí nabídnout i dvojnásobek, na druhou stranu, v případě Windows Phone 8 to na plynulosti téměř nepoznáte a jediným výraznějším omezením je nemožnost nainstalovat některé náročnější hry.

Výkon jsme také změřili pomocí benchmarku AnTuTu pro Windows Phone a výsledek je 8836 bodů. Interní paměť nabídne hodnotu 8 GB, reálně je pak po spuštění volných lehce přes 4 GB, což není příliš mnoho. Nokia ale nyní umožňuje přesunout předinstalované mapy na paměťovou kartu a tím můžete uvolnit přibližně další 1 GB. Aplikace a hry však lze instalovat pouze do interní paměti, takže velikost interního úložiště je výsledku je celkem omezující.

Konektivita: Vyměním NFC za LTE, zn. spěchá

Telefon nabídne vcelku standardní nabídku připojení a nechybí tak WiFi, Bluetooth ve verzi 4.0, GPS a GLONASS. WiFi a zejména pak GPS + GLONASS vynikají velmi dobrou citlivostí, navigace určila mou polohu přesně i tehdy, když jsem byl zavřený v budově. Drobnou specialitou navíc je ještě podpora LTE, to však v našich končinách příliš nevyužijeme a tak bychom ve výbavě raději viděli přítomnost NFC, na to ale bohužel ve Finsku zapomněli.

 

Operační systém & bonusový software: Tuning od Nokie

Slovíčko „Lumia“ v názvu jasně poukazuje na to, že zvoleným operačním systémem je Windows Phone 8. I v případě po hardwarové stránce hůře vybavené Lumie 625 byl až na drobné záseky velmi dobře optimalizovaný, nicméně nápis „Načítám…“ bych si přál vidět o něco méně častěji.

Zamykací obrazovka nabídne informace o datu a času a případně také o zmeškaných událostech. Na uzamčené obrazovce můžete nechat zobrazovat také informace aplikací třetích stran (počasí, RSS zprávy, nadcházející události z kalendáře, Facebook alba…), což je jedna z příjemných novinek systému Windows Phone 8.

  

Odsunutím nahoru se dostanete na notoricky známou plochu s dlaždicemi, které můžete přidávat, odebírat, měnit barvy či velikost (k dispozici jsou celkem tři rozměry). Vertikálním posunem se pohybujete mezi dlaždicemi, po přejetí zprava doleva se pak dostanete do hlavní nabídky s výpisem všech aplikací. Ta je seřazena abecedně a v případě většího počtu nainstalovaných aplikací se dá rychle vyhledávat pomocí prvního písmene v názvu programu. Pokud si z hlavní obrazovky smažete všechny dlaždice, tato plocha zmizí a zobrazovat se (jako náhrada za hlavní obrazovku) bude pouze kompletní výpis programů.

 
Hlavní obrazovka může hrát několika barvami, některé dlaždice jsou „živé“ a zobrazují informace z dané aplikace

Telefony řady Lumia měly oproti konkurenci vždy podstatnou výhodu díky přítomnosti bezplatné turn-by-turn navigace pro celou Evropu. S příchodem modelů Lumia 520 a Lumia 720 se ale situace změnila a pokud chcete navigovat jinde, než v zemi, kde byl telefon zakoupen, je potřeba si připlatit bezmála 400 korun. To sice není za plnohodnotnou navigaci nijak závratná částka, pořád se tím ale částečně smazala jedna z největších zbraní proti konkurenci.


Softwarová klávesnice ve Windows Phone

Pokud něco vyloženě nepochválím, pak je to nabídka Nastavení. Ta je totiž velmi nepřehledná a než jsem něco našel, tak mi to vždy chvíli trvalo. Nejsou zde totiž volby rozdělené do podsložek jako třeba „Připojení“ nebo „Obrazovka“, ale zkrátka přes 30 položek nijak systematicky seřazených pod sebe a vyznat se je zkrátka občas těžké, obzvláště, pokud na systém Windows Phone 8 nejste zvyklí. Vadila mi také nemožnost nastavit odděleně zvuk pro média a vyzvánění, navíc třicet stupňů hlasitosti je naprosto zbytečných a třetinová hodnota by bohatě postačila.

V čem naopak Nokia skóruje na plné čáře, je softwarové vybavení. Pojďme se podívat na to nejzajímavější, co Lumia 625 v základu nabídne:

Angry Birds Roost: Jde o klasický bloatware, který umožní stahovat hry Angry Birds a další věci, případně sledovat nejaktuálnější události ze světa, kde nepřátelská prasata nejsou rudá, nýbrž zelená.

Budíky: Jednoduchá aplikace, v níž můžete nastavit klasický či opakovaný budík, přidat k němu popisek či změnit zvuk upozornění. Chyběla mi ale možnost vybrat si vlastní hudbu, nastavit dobu odložení a chování bočních tlačítek.

Cinemagraph: Známá aplikace, která umožní na pořízené fotografii umožnit, co bude animované a co ne.

Data Sense: Skvělá aplikace pro sledování přeneseného objemu dat. Nechybí ani možnost si nastavit limit a telefon vás po jeho překročení upozorní.

Here Maps: Kvalitní mapové podklady od Nokie. Ve výchozím stavu je nutné připojení k internetu, nicméně mapy lze stáhnout pro offline používání.

  

Hudba + videa: Designově velmi podařený přehrávač hudby a videí. Bez problému na Lumii 625 přehraje i fullHD video, avšak s externími titulky si bohužel neporadí.

  

Kalendář: Velmi minimalistické prostředí je vcelku obstojně přehledné a funkčnost kalendáře je také postačující. Nechybí samozřejmě možnost synchronizace s Microsoft či Google účtem, denní a měsíční přehled či upozornění na narozeniny či svátky přátel.

Nokia Smart Cam: Vyfotí několik snímků rychle v řadě a umožní vybrat si z několika možností úprav, jako třeba „Akční snímek“ nebo „Nejlepší fotografie“.

Panorama: Slouží (překvapivě) pro vyfocení panoramatického snímku.

Peněženka: Umožní spravovat kreditní karty a další účty použitelné například pro nákup aplikací.

Tvůrčí studio: Slouží pro jednouché, avšak efektivní úpravy fotografií à la Instagram.

Další aplikace je možno stáhnout buď přes Windows Phone Store nebo přes záložku „Doporučené aplikace“, kde naleznete různé praktické vychytávky (nejen) od Nokie.

Telefonování, zprávy: Překvapení nečekejte

Telefon využívá kartu formátu microSIM. Aplikace pro telefonování je rozdělena tradičně na číselník, výpis a seznam kontaktů. U něj se nám líbí také rychlé vyhledávání dle prvního písmene, které je přítomno ve více částech systému. Kontakty můžete řadit do skupin a synchronizace s Google a Microsoft účtem je dnes snad již samozřejmostí. Příjemné je provázání s Facebookem, kdy se ke kontaktu automaticky přiřadí obrázek a další údaje z této sociální sítě.

Ani aplikace Zprávy ničím nepřekvapí, jednotlivé SMS jsou přehledně rozděleny do konverzací a práce s nimi je jednoduchá a intuitivní. Softwarová klávesnice poněkud nepochopitelně nevyužívá celou šířku displeje a překlepům se zejména v režimu na výšku občas nevyhnete. Naopak telefonování nelze než pochválit, reproduktor je dostatečně hlasitý a vyzvánění tudíž nepřeslechnete (telefon navíc silně vibruje, takže i v hlučném prostředí máte šanci si všimnout) a kvalita zvuku v telefonním sluchátku je taktéž velmi dobrá.

Prohlížení internetu: Použitelný Explorer? Ano!

Připraveny jsou zde rovnou dva prohlížeče – jedním je standardní Internet Explorer a druhým Nokia Xpress. První jmenovaný oproti jeho větší desktopové verzi mohu pochválit. Stránky načítá vcelku svižně, pohyb je bezproblémový a ovládání poměrně intuitivní, k vykreslování používá jádro z Internet Exploreru 10.

 
Webové prohlžeče Nokia Xpress a Internet Explorer

Naopak Xpress rychlostí neohromí a stránky často zobrazí nekorektně. Potěší ale tím, že umí podobně jako třeba Opera Mini šetřit data a pro majitele tarifů s nízkým FUP limitem tak najde opodstatnění.

Multimédia: Základ ano, pokročilé funkce ne

Pro přehrávání videí a hudby je připraven vestavěný přehrávač, který nabídne vydařený design a základní funkčnost. S fullHD videem si bez problému poradí, což nás vzhledem ke slabšímu procesoru překvapilo, bohužel externí titulky nepodporuje. Možnosti nastavení jsou u videa takřka nulové. Při poslouchání hudby nechybí možnosti jako opakované či náhodné přehrávání a ukládání do seznamu oblíbené, s ekvalizérem ale nepočítejte. Velmi mne potěšil kvalitní zvukový výstup do sluchátek. K poslouchání hudby tak zařízení poslouží dobře a Windows Phone 8 se konečně naučily i FM rádio.

Fotoaparát: Šedý průměr

Nokia Lumia 625 nabídne 5Mpx fotoaparát s autofocusem a musíme také pochválit za přítomnost dvoupolohové hardwarové spouště. Ta se tiskne velmi příjemně a jistě a někteří výrobci by se v tomto ohledu měli učit. Samotné výsledky jsou pak odpovídající dané cenové kategorii. Potěšilo nás obstojné barevné podání, naopak hloubka ostrostí je relativně nízká a na fotografiích je také poměrně dost patrný šum. Na momentky tak snímač postačí, dovolenou ale raději nafoťte pořádným fotoaparátem.

- - -

- - -

A více či méně to samé bychom mohli říct i o snímaném fullHD videu – šum je velmi patrný zejména při horších světelných podmínkách a ani ostrost není nijak zázračná. Pokud ale uvážíme, že se jedná o telefon nižší střední třídy, pak jsou výsledky odpovídající.

Konkurence a závěr: Cena by mohla být nižší

Z největší doposud představené Nokie máme poněkud smíšené pocity. Začneme u záporů; tím nejvýraznějším je jednoznačně displej, jehož parametry jsou dnes již v této cenové kategorii nepřijatelné. Hardwarová výbava je pak vzhledem k cenovce taktéž podprůměrná, mějme ale na paměti, že díky Windows Phone 8 je prostředí i s tímto železem velmi svižné a na pomalý systém si rozhodně stěžovat nebudete.

Vadit by mohla některá omezení systému, jako třeba málo možností přizpůsobení a nastavení (proč si proboha nemohu bez pomoci počítače nastavit vlastní vyzvánění?). Pokud máte rádi menší telefony, pak vás Lumia 625 odradí svými rozměry a hmotnost by rozhodně mohla být nižší, než 159 gramů. V našich končinách téměř nepoužitelné LTE bychom vyměnili za NFC.

Kde můžete Lumii 625 sehnat za nejlepší cenu?

Naopak musíme pochválit výtečnou kvalitu dílenského zpracování, která mne zaujala ihned po vybalení telefonu z krabice. Softwarová výbava je už dlouhou dobu silnou stránkou Nokie a o svižnosti systému jsem se již zmiňoval o kousek výše. Potěšil mne také kvalitní zvukový výstup a chválím za přítomnost hardwarové spouště fotoaparátu. Ten samotný je čistě průměrný a proto ho nepovažuji za zápor ani klad.

Největším problémem nové Lumie 625 je však cena. Výbava zkrátka neodpovídá ceně bezmála 7000 Kč a telefon by byl bezpochyby daleko lépe prodejný, kdyby byl k dispozici za cenu okolo 5000 Kč (uvádíme oficiální cenu, kterou Nokia stanovila pro český trh, nikoliv částky za telefony z šedého dovozu). V současné době se tak dá doporučit pouze tehdy, trváte-li na operačním systému Windows Phone 8 a vyžadujete také velký displej. Nevadí-li vám Android, pak svých 7000 Kč můžete utratit za daleko zajímavější zařízení.

Prvním z nich je třeba taktéž nedávno představený LG L9 II, který nabídne displej o stejné úhlopříčce, avšak s rozlišením 720 x 1280 px a kvalitativně tudíž nesrovnatelný. O kus menší rozměry potěší a rozdíl v hmotnosti 40 gramů je propastný. Po hardwarové stránce LG vyhrává dvojnásobnou kapacitou operační paměti, fotoaparát nabídne vyšší rozlišení 8 Mpx a baterie nabídne o 150 mAh větší kapacitu. Výhodou Nokie tak může být snad jen o chlup plynulejší systém a navigace pro Českou republiku v ceně.

 
LG L9 II

Zajímavou alternativou, za níž připlatíte nějakých 400 Kč, může být ZTE Grand S Flex. To nabídne 5palcový IPS displej s HD rozlišením, čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,5 GHz, 2300mAh baterii a 8Mpx fotoaparát. Hmotnost je opět výrazně nižší, avšak rozměry zase o kus větší. Chybět může také slot pro paměťové karty.

- - -
ZTE Grand S Flex

Ve vlastní stáji může konkurovat Nokia Lumia 820. Ta nabídne menší displej s úhlopříčkou 4,3 palce, avšak tím pádem také jemnější a v praxi výrazně kvalitnější. Lepší je také fotoaparát, kapacita operační paměti je dvojnásobná, procesor o něco výkonnější, navigace v ceně je pro celou Evropu a nezapomnělo se ani na NFC.

 
Nokia Lumia 820

Při pohledu na cenovku o 500 Kč nižší než u Lumie 625 tak doopravdy marně hledám důvod dát většímu sourozenci přednost. Podle Nokie má Lumia 625 nahradit velmi oblíbený model Lumia 720, očekávali bychom ale nižší startovací cenu. Necelých sedm tisíc korun za takto vybavený telefon působí hodně sebevedomě, konkurence s Androidem nabízí v této rovině podstatně výkonnější hardware.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

43 komentářů

 1. Skoda te ceny, kdyby byla postavena kolem 5 tisic, tak by to bylo lepsi nicmene si myslim, ze cena behem 3 mesicu spadne a bude to ok.

  • Tak dneska je cena na 6 tisících a k těm 5 půjde koupit myslím brzo. Jinak tohle může být pro spoustu lidí racionální volba, kombinace ceny, dobré výdrže a většího displeje vhodného pro navigaci, mapy i dokumenty.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Problém je, že platforma WP moc navigačního SW na rozdíl od konkurence nemá. Here je dobré jenže…. stačí nazoomovat v mapě třeba na Prahu Černý Mmost a pak v konkurenčních Google nebo Seznam mapách a je jasné, že to zas tak super není, ale jeto „zadarmo“

   Podle mně to je spíš nástupce 520ky než nástupce 720ky. K tomu se vztahuje ještě jedna věc a to že WP s 512MB RAM nepodporují tolik funkcí jako ty s 1GB.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Nazoomoval jsem v HERE mapách na WP Prahu Černý most, a pak na konkurenčním Google či Seznamu, a nejdetailnější jsou jednoznačně na HERE (dokonce včetně mapy obchodů v obchodním centru). Seznam je dobrý. Google nepoužitelný (nenašel mi ani všechny bankomaty).

   WP tlefony s 512MB RAM podporují naprosto všechny aplikace a funkce jako telefony s 1GB RAM. Omezení se týká pouze pár promile her, a navíc pouze dočasně (1GB RAM je potřeba pouze pro hry optimalizované pro HD optimalizované hry, které vycházejí dříve, po nějaké době ale stejná hra vyjde i optimalizovaná i pro základní WP telefony s 512MB RAM (viz TempleRun, Asphalt7, HALO:SpartanAssault, …)

  • MartinP: ale to si pleteš kvalitu satelitních fotek a navigaci.. to jsou dvě zcela odlišné věci. Navigačního software je pro WP taky dost, ať už navigon, CoPilot atd..

   BTW nebudeš tomu věřit, ale i na WP jsou mapy od seznamu a googlu..

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak Here mapy nemají na Černém Mostě ani všechny místní komunikace, napadá mě zastávky MHD a atd..

   Omezení 512B RAM je už v aktualizaci kde nekteré vlastnosti nebyly pro 620ku a 520ku dostupné z důvodů RAM.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Mimonaut:

   Ale nepletu, jenže zatím nejsou offline. Placených automobilových navigací je tam opravdu přehršel. V naprosté většině případů za to nestojí.

   Mě třeba chybí něco jako OruxMaps nebo Seznam Mapy aby tam kde není online pokrytí bych měl i něco jiného než strohý autoatlas.

   Ta L820ka co je doma je super na auto navigaci v zahraničí , dobrá už i v ČR ale tím to končí. na zbytek musím tahat iPhon nebo Androida

  • Jirka (neregistrovaný)

   Martin P: a které konkrétní komunikace ti na Černém Mostě chybí? Pokud máš na mysli satelitní mapy, tak ty nejsou offline ani na Androidu.

   Která konkrétně funkce není na 520, 620 a 720 z důvodu RAM dostupná?

   Na jaký zbytek? konkrétně.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Martin P: Pridavam sa k Jirkovi, vobec nerozumiem o com to pises.

 2. Honza (neregistrovaný)

  Proč recenzi píše trotl, který ani neumí nastavit vlastní vyzvánění z telefonu.

  Jinak Lumii 625 koupíte za cca 5,6tis Kč (pochopitelně s CZ zárukou). LG L9 II, koupíte od 7tis, a má horší výdrž baterie, na slunci hůře čitelný display, a je bez navigace.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Samozřejmě že L9 II. jde koupit i oficiálně pod 7. To že někde mají naskladněné verze jedna za původní cenu je věc druhá.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Ano, L9 II oficiálně i pod 7tis. Přesněji za 6990Kč :)

  • Martin Pavlović

   Ano, za to vyzvánění se omlouvám, nemám s WP tolik zkušeností jako třeba s Androidem.

  • borix (neregistrovaný)

   M. Pavlovič: Souhlasím s vámi s tím nastavením, jsem sice na WP už zvyklý, ale jeho naskládání na 2 obrazovky je trošku nepřehledné. Souvisí s tím i trošku část, kde jste psal o ekvalizéru. WP ho nemají v přehrávači, ale v nastavení – Systém – Zvuk. Nevím, jestli Lumia 625 je nějaká výjimka, ale myslím, že i tady by měl být.

  • Jonhy (neregistrovaný)

   Tak já nevím proč se tady navážíte do autora. Je snad v pořádku uvádět ofiko ceny pro náš trh, ne cenu za šedivky.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Osobně myslím, že nastavení WP je velmi přehledné. Bohužel nepořádek v tom trochu dělá sama Nokia, která do nastavení přádává hned několik dalších svých položek (sekcí), a bohužel takovým způsobem, že v jedné sekci je jen jedno nebo dvě přepínátka, což je hodně neoptimální (jako by všechny ta Nokia spacifické nastavení nešly dát do jedné sekce)

  • Jirka (neregistrovaný)

   JOHNY: 5,6tis za Lumii 620 je ofiko cena, žádná šedivka. Nokia vzhledem k tomu že má celoevropské distribuční podmínky, tak všechny telefony pro EU země jsou u nás ofiko. Nokia šedivky (např z ruska, číny, atp) se u nás prakticky neprodávají.

  • borix (neregistrovaný)

   Jirka: Pro mě osobně to problém není, ale zezačátku mi chvilku trvalo, než jsem se zorientoval. Jinak stejný dojem jsem měl i u Dellu, který stále používám (nyní s WP 7.8), takže to není jen Nokia aplikacemi. Otázkou je, zda by to bylo rychlejší, kdyby to bylo podrobněji rozděleno.

   Každopádně jsem chtěl spíš upozornit na to, že v recenzi jsem se dočetl, že telefon nemá ekvalizér, což podle mě není pravda.

 3. Martin Pavlovič: Předně děkuji za recenzi.

  Dovolím si ještě tady připojit jednu připomínku, kterou neberte, prosím, jako zbytečné šťourání. Čtu-li recenze za poslední měsíce, rozmohla se v textech floskule, která na sebe bere podobu dvou slov: „poměrně“ a „vcelku“. Tady v recenzi se slovo vcelku objevuje hned několikrát a je to od recenzenta vždycky taková berlička, kdy místo konkrétnějšího vyhodnocení, nejlépe ve srovnání s nějakým jiným zařízením, v rámci kategorie, ceny apod. užije tuhle trochu alibistickou frázi. Vždycky když čtu větu, že zařízení má nějakou vlastnost poměrně (vcelku) povedenou, tak má představivost naráží poměrně na nekonkrétno :-)

 4. Osobne som ho kupil novy za 260 australskych dolarov, co je cca 4600 cz korun a nelutujem ani cent … A za tu cenu sa neda kupit nic lepsie. Ak ho porovnam s mojim starsim galaxy s3 tak je podstatne rychlejsi!! Mozete chvalit android aj ramku (jak sa hovori papier znese, urcite na oko vyzera 512MB otrasne) ale prax je opacna!! Telefon beha podstatne rychlejsie ako S3 a myslite si co chcete, ja neporovnavam papierove udaje ale prax!! A za 4600 cz kc (cca 200 euro)urcite necakam NFC, ale za skoro 1000 euro v Iphone ano!!! To je ten rozdiel medzi ludmi, ja necakam za cenu trabanta mercedes, ale som sklamany ak za cenu mercedesu kupim trabanta … Pamat, dokupil som si 16 giga kartu a som spokojny, nekupujem si telefon na hry tak bohate staci pamat na vsetko aj programy … Displej urcite neni najlepsi, ale vobec neni zly a urcite za cenu 4600 cz kc necakam retinu!!! A tu navigaciu si nemozem vynachvalit …. za tu cenu ten najlepsi kompromis aky som videl … Bohuzial tuto recenziu hodnotim v zmysle, kto chce psa bit palicu si vzdy najde …. Ak to tak nie je, tak mi napiste podobne kvalitny a funkcne vybaveny telefon za 4600 Kc …

  • Ono by stačil i příklad do 6 tisíc což je cena, za kterou si ji tady v ČR každý koupí, pokud nepůjde do Alzy..

 5. Jirka (neregistrovaný)

  Smartmania se bohužel zase vrací do dob kdy recenze nechává psát lidi absolutně bez zkušeností.

  -Lumia 625 se neprodává za 7tis, ale cca od 5,7tis Kč

  -Bing již zdaleka není nepoužitelné, a to ani v ČR, kde vrací velmi dobré výsledky (v určitých ohledech dokonce lepší než v případě google, nicméně vždy o něco horší než seznam.cz).

  -Display s cca 201ppi je dostatečně jemný, při běžné pozorovací vzádálenosti jsou pixely nepozorovatelné (200ppi je při 25cm vzdálenosti maximální rozlišovací schopnost oka). Navíc konkurence s qHD pentile displaye je na tom ještě hůře.

  -Nastavit vlastní vyzvánění přímo z telefonu lze, a to dokonce mnohem jednodušeji než přes PC

  -Přehlednost nastavení je spíše subjektivní otázkou zvyku, mě přijde přehlednější než na Androidu

  -Navigace ve vyšších Lumii není celoevropská ale celosvětová. V tomto modelu je plnohodnotná hlasová navigace zdarma omezena na CZ a SK (ovšem základní navigace funguje zdarma offline stále celosvětově), navíc na plnohodnotnou celosvětovou hlasovou navigaci můžete rozšířit za necelých 400Kč (u konkurence koupíte celosvětovou navigaci za cca 2tis Kč).

  -Kokurence LG L9 II i Grand S Flex má o cca 1500Kč vyšší cenu, a nelze je moc srovnávat. Cenovou konkurencí je spíše starší LG L9 (za cca 5,8tis), případně Alcatel 6030D, oba ovšem s podstatně horší výbavou.

  • ty mas potom riadne jastrabie oko ked nevidis z 25 cm vzdialenosti 200 ppi a viac. Co sa tyka telefonu za tu cenu je urcite OK ale toto co si napisal o displeji je blud. Nevie mci mam nejake ine oci ako ty ale tie body bez problemov rozoznam aj na displejoch s vyssim ppi. S tym ze na 4,7 displeji je rozlisenie zrnite mmusim plne suhlasit. Na dnesnu dobu urcite.

  • Martin Pavlović

   1) Šedý dovoz nepočítám

   2) Zkoušel jsem Bingem párkrát hledat a Google mi vždy posloužil daleko lépe

   3) Už jsem používal docela dost telefonů všech cenových kategorií a displej u Lumie 625 v porovnání vychází opravdu špatně.

   4) Tuhle výtku beru, s Windows Phone 8 jsem pracoval poprvé a jen se mi to nepodařilo najít.

   5) V tom máte asi pravdu, mně přijde rozčlenění u Androidu přehlednější, ale může to být otázkou zvyku

   6) O rozšíření za cenu 400 Kč se zmiňuji (minimálně screenshot v recenzi je) a cena je to samozřejmě příznivá, nicméně oproti „zadarmo“ je to pořád rozdíl

   7) Opět – počítám ceny v oficiální distribuci:

   Lumia 625: 6 990 Kč

   LG Optimus L9 II: 6 990 Kč

   ZTE Grand S Flex: 7 490 Kč
   Děkuji za připomínky ;)

  • Martin II (neregistrovaný)

   MARTIN PAVLOVIĆ: V pripade Lumii sedy dovoz vlastne ani neexistuje, aj na tzv. sedivky mate zaruku a servis.

  • Martin Pavlović

   Tak jednoduché to není, ale ve své podstatě máte pravdu. Nicméně relevantní srovnání je pouze s oficiálními cenami.

  • V recenzích vždy uvádíme částky, které výrobce oficiálně stanoví pro český trh. To, že se telefon dá někde koupit levněji, je normální a samozřejmě se pak dá výrazně ušetřit, nicméně my pro srovnávání vycházíme z oficiálních cen výrobců (ve všech recenzích). Martin je v tomhle nevinně, všechny redaktory vždy nabádám k tomu, aby ceny uváděli takto.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Martin Pavlović: No neviem, mne sa moja Lumia nastastie nepokazila, ale co som cital prispevky inych citatelov tak nemali ziaden problem zaniest do Nokia servisu Lumiu kupenu v max-shope. Samozrejme sa nejednalo o cesku distribuciu.

   Takze to relevantne asi je.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jiří Hrma: Beriem navedomie, ale aspon v diskusiach by nemusel Martin s tym operovat, ked vie aka je v skutocnosti situacia.

  • Jirka (neregistrovaný)

   1) Lumia 625 za cca 5,7tis Kč, není dovoz, ale v případě Nokie zcela legální EU distribuce.

   2) Já jsem taky zkoušel … Tak uveďte něco konkrétního.

   3) „dost telefonů“ … opět buďte konrétní. Navíc na faktu že lidské oko nedokáže rozlišit z 25cm více jak 200ppi to nic nemění.

   7) Rozlišujte prosím tři ceny, oficiální doporučenou cenu při uvedení (většinou je nepodstatná, protože po týdnu už v době psaní recenze nemusí neplatí, ale budiž), cenu za kterou lze oficiálně koupit (LG L9 II za 6990Kč, Lumia 625 za 5615Kč) a cenu z šedého dovozu (která není důležitá a je zbytečné je uvádět). Ano můžete uvádět pouze tu doporučenou výrocem při uvedení, ovšem pak zase v recenzi chybí zmínka o jedné zcela zásadní výhodě, a to že telefon můžete zcela legálně a s plnohodnotným sevisem výrobce koupit o dost levněji z jiné EU země.

  • Jirka (neregistrovaný)

   PK: Ano 200ppi bez problému rozeznáš, ale ne z 25cm. Pokud teda máš normální lidské oko, bez dalších optický pomůcek. To má bohužel své fyzikální hranice dané počtem receptivních polí na sítnici). Ostatně i Jobs tvrdil že více jak 300ppi je i s rezervou (marketing) je plně dostačující a Apple si zatím stále stojí.

  • v kazdom pripade ludia drzia telefon pri „praci“ blizsie vacsinou ako 25 cm. Preto ten displej je pre vela ludi zrnity.

  • PK: Nebudu s vámi polemizovat o tom, jakou jemnost ještě dokáže rozlišit lidské oko. Co se týká vzdálenosti, tak jste trošku ustřelil. 25 cm (obyvykle je to více než 30 cm) je obvykle minimální vzdálenost, ze které na obrazovku většina lidí kouká. Pod ní se přiblíží jen dítě, které se právě učí číst a člověk, který zapomněl brýle.

   Jen pro představu, kratší strana A4 má 21 cm, zkuste sepředklonit nad obrazovku telefonu na takovouto vzdálenost a uvědomíte si, že vypadáte směšně. Pak zkuste dát telefon tak, jak ho obvykle používáte při práci a uvidíte, že se vám tam vejde papír A4 i na šířku, což je 29,4 cm.

  • Pardon, v poslední větě má být „..na výšku..“.

  • icepoint (neregistrovaný)

   Bing dá dobrý výsledek,zadá li se dotaz s diakritikou.

 6. Škoda spousty nepřesností, když už si člověk dá tu práci napsat recenzi, je blbý to shodit neznalostí.. (třeba o nemožnosti změny vyzvánění v telefonu atp.)

  • Ano, necetl jsem recenzi, ale neznalost u recenzenta je na povazenou ? Zda se mi, ze to tu jde trochu z kopce.

  • Martin Pavlović

   Ano, s vyzváněním jsem se spletl a už jsem se za to omlouval výše. Dám si na podobné chyby příště větší pozor.

  • Martin Pavlović: OK, priste to v recenzi, take uvedte at je videt, jak zkusena osoba s danym zarizenim pracovala.

 7. Jakub (neregistrovaný)

  Dobrý den mohl bych se zeptat jestli lze u Nokia Lumia 625 vyměnit baterie jako to šlo u předchozích verzích.

 8. Bohužel nikdo nezmínil, že není na netu zdarma ke stažení dostupný ovladač RM941, pod kterým se hlásí připojení telefonu do Windows XP. Pokud by o něm někdo věděl, tak prosím dejte vědět i ostaním.
  petrdepo
  [odkaz]

  • Na to neni potreba zadny separatni ovladac jen na RM-941, obsahuje ho bud sada Nokia Care Suite anebo se nainstaluje zvlast sada ovladacu WinUSB Drivers z této sady, logicky je to zdarma.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).