Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 610: Začíná ten správný tanec?

Recenze Nokia Lumia 610: Začíná ten správný tanec?

Na český trh dorazila první Nokia s Windows Phone Tango. Je „levnější“ model důstojným partnerem dříve představeným Lumiím? Dozvíte se v dnešní recenzi.

Finská Nokia to s Windows Phone myslí opravdu vážně. Nové, dobře vypadající modely řady Lumia, k nim stylové příslušenství, ale hlavně nepřehlédnutelný marketing a PR. Jak online, tak offline. Oproti tomu stojí dost nepříznivý vývoj ekonomických ukazatelů firmy a hlavně stále padající cena akcií. Mnozí tak firmě předpovídají pád a převzetí někým jiným. Bude to tak? Kdo bude tím „šťastlivcem“. Microsoft? Huawei? Někdo jiný?

Já osobně se k této variantě zatím nepřikláním, z mnoha důvodů. Nokia je podle mého stále dostatečně silná a schopná postavit se zpět na pevné základy. Jen to chce čas a ten ji zatím nebyl dopřán. Pak to chce selský rozum a ten ji, bohužel, občas chybí. Ale hlavně, co by byl mobilní svět bez Nokie? I ten největší odpůrce a fanatik a zastánce jiného výrobce nebo operačního systému musí uznat, že Nokia řadu let utvářela mobilní byznys a ať je to jak je to, její zánik by byl obrovskou ztrátou pro celé odvětví.

   
Nokia Lumia 610

Cesta k úspěchu bývá trnitá, zvlášť je-li to „cesta zpět k úspěchu“, což v případě finského výrobce je. Na takovou cestu je potřeba se kromě „vlastností rytíře“ vybavit i kvalitními produkty a nějakým tím esem v rukávu, které konkurenci „vystřelí z trenek“. Esa nechme pro dnešek stranou a pojďme se podívat, jestli je Lumia 610 tak kvalitním produktem, aby se stala součástí cesty zpět k úspěchu.

Nokia Lumia 610 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Klady (+)

– design a zpracování
– dobrý displej
– kvalitní fotoaparát
– rychlý a intuitivní OS

Zápory (-)

– místy pomalejší reakce
– omezení systému
– omezení aplikací
– jen 8 GB vnitřní paměti
– nízké rozlišení natáčeného videa

Obsah balení

Tuhle krabičku už jsme viděli. Stejně tak její vnitřek. Jednou na ní byla vyobrazena Lumia 800 a podruhé mladší sestra Lumia 710. Dnes tu mám stejnou, jen v ní přijela Lumia 610. Balení je v podstatě stejné – nabíječka, USB kabel, sluchátka, nějaký ten návod, který stejně nikdo nečte a celé je to úhledně poskládané jako v případě předchozích dvou Lumií.

- -

Jen Lumia 800 měla navíc gumový bumper, ten si ale můžete k Lumii 610 dokoupit a na výběr máte z mnoha barev, my jsme měli zapůjčený fialový, ve kterém telefon vypadal velmi pěkně.

- -

Design a zpracování

No, a je to tady. Dostal jsem se k části, ve které budu muset vyslovit jeden svůj názor, za který mě v Nokii nejspíš nebudou mít rádi. No nic, tak ať to máme z krku.

- - -

Lumia 610 vypadá a je udělaná podstatně lépe než Lumia 710. A dle mého, to, co teď vidíte na fotkách a co nese na zádech označení Lumia 610, měla ve skutečnosti být Lumia 710. Telefon nejen, že vypadá lépe než jeho starší kolega, je lépe udělaný, z lepších materiálů, lépe sedne do ruky a když máte Lumii 610 a 710 vedle sebe, nižší a levnější model paradoxně působí hodnotnějším dojmem. Svůj podíl na tom má „kovový“ rámeček na bocích telefonu a kolem displeje a senzorová tlačítka pod ním. Takže, pánové v Nokii, měli jste tyto dva modely prohodit.

- - -

Lumia 610 je zacílena na mladší generaci. Design, zpracování, barevné kombinace tomu odpovídají. Ostudu ale neudělá v ruce kohokoli, jde jen o to zvolit správnou barvu. Během tiskové konference, kde byla Lumia 610 pro český trh představena, jsem se jednoznačně „zamiloval“ do bílé varianty. Vypadá hodně dobře.

- - -

Na testování jsem si ale vybral černou verzi, která je umírněnější, konzervativnější, praktičtější a předpokládám, že po ní sáhne větší část zájemců. Tato varianta má oproti ostatním barvám jednu nespornou výhodu. Zadní kryt, kryjící baterku a microSIM, je pogumovaný. Neulpívají na něm otisky prstů, neklouže v ruce, a to se počítá.

- - -

Jinak je tenhle kousek Lumia jako každá jiná. 3,5mm jack a microUSB na horní hraně, pravá strana s ovládáním hlasitosti, zapínacím tlačítkem a spouští fotoaparátu. Na levé straně nic a vespod taky nic. Na zádech pak čočka 5 Mpix foťáku a mřížka hlasitého reproduktoru.

   -  -

Objektivně: Lumia 610 je designově povedený, nijak výstřední a dobře zpracovaný telefon
Subjektivně: Lumia 610 je pěkný a cool telefon, rozhodně hezčí než Lumia 710

Videopohled

Nokia Lumia 610: Obsah balení, design a operační systém (videopohled)

Displej

Displej se v určitých parametrech musí držet požadavků Windows Phone, konkrétně rozlišení a počet barev. Použitá technologie Microsoft nezajímá, a tak Nokia v rámci úspor použila TFT LCD. Displej, jeho čitelnost, podání barev, jemnost a kontrast sám o sobě není špatný. Jen do té doby, než vedle něj položíte jiný telefon například s AMOLED, nebo IPS, je rozdíl znatelný a Lumia 610 vypadá, že trochu „zbledla“. Nicméně pro běžné použití u telefonu této kategorie je displej naprosto dostatečný a označil bych ho za dobrý.

- - 

Výdrž baterie

Výdrž baterií je v posledních měsících často probíranou kapitolou, většinou ze strany silně nespokojených uživatelů. Moderní telefony totiž málo kdy vydrží nabité celý den a věřím, že mnozí z vás s tím mají svoji nemilou zkušenost. Využíváte-li svůj smartphone naplno, často se na něj nemůžete spolehnout a jsou situace, kdy se prostě vypne a nechá vás na holičkách. A výrobcům je to zjevně jedno, protože na poli baterií a jejich výdrže se zatím nic moc neděje.

Jaká ale je Lumia 610? Nese si neduhy své starší sestry Lumie 800? Naštěstí ne. Vzhledem k horším HW parametrům a určitým omezením systému, Lumia 610 vydrží jeden celý den bez problémů a v klidu i dny dva. Takže se na ní můžete spolehnout. Má sice jen 1300 mAh Li-Pol baterii, ale je vyměnitelná, takže pokud opravdu hodně telefonujete a Lumia 610 by vám snad nevydržela celý den, stačí mít v kapse druhou baterii a máte po starostech.

Fotoaparát a natáčení videa

Další změna ve Windows Phone Tango jsou požadavky na fotoaparát, které opět polevily. Nokia s Lumií 610 nešla úplně „na krev“, a tak telefon disponuje 5Mpx fotoaparátem a videa natáčí pouze v rozlišení 640 x 480 px. 5 Mpx u fotoaparátu je dostatečná hodnota. Víme, že nejde o počet pixelů, ale kvalitu výsledného obrázku a ten je v případě Lumie 610 více než uspokojivý. Horší je to s videem. 640 x 480 px je dnes už opravdu málo a podle toho vypadají i výsledné záběry.

- - -

- - -

V aplikaci pro ovládání fotoaparátu najdete různá nastavení a několik efektů. Upravit si můžete expozici, vyvážení bílé barvy a případně přepnout na některý ze scénických režimů.

NOKIA Lumia 610 camera test

Windows Phone „Tango“

Je mi jasné, že ze všeho nejvíc vás asi zajímá operační systém a jeho nejnovější verze Tango. Lumia 610 je prvním Windows Phone telefonem s touto verzí na českém trhu. Je tedy takovým průkopníkem a tak se můžeme podrobněji podívat, co nám Tango, primárně určené pro levnější telefony, přináší.

Na první pohled nic.

Pokud jste doposud měli Windows Phone telefon od jiného výrobce, tak ani na druhý pohled. U Nokií je totiž největší změnou několik měsíců slibované sdílení internetu přes WiFi. Ano, nemožné se stalo skutečností, dočkali jsme se tetheringu. Teď ještě pro Lumii 800 a 710 a bude to ideální.

Vzpomínám si, že jsme se v lednu na oficiálním představení Lumie 800 ptali na dostupnost sdílení internetu a bylo nám sděleno, že bude obsaženo v dalším updatu. Tak jsme se těšili a přišel první, druhý, další a ono nic. Začínám si myslet, že bylo myšleno ne v updatu firmware Nokie, ale v updatu OS :-).

Další výraznou změnou je nemožnost instalovat náročnější aplikace. Marketplace vám to prostě nedovolí, protože pozná, že máte telefon s Windows Phone Tango a nižší hodnotou RAM, a tak třeba Skype a náročnější hry (dokonce i Angry Birds) vám budou zapovězeny. Na druhou stranu bez přední kamery je Skype jen chatovací nástroj, jakých je na trhu spousta a her je pro Windows Phone platformu dostatek, takže si určitě vyberete. Praxe je, alespoň v mém případě taková, že jsem s Lumií 610 nenarazil na aplikaci, která by mi nešla nainstalovat.

V Lumii 800 jich mám běžně kolem 40 a ty samé mám teď v Lumii 610. Pak zkouším, testuji a recenzuji další aplikace a ani zde jsem nenarazil na žádnou, která by „haprovala“. Předpokládám ale, že postupem času budou náročnější aplikace, které Lumia 610 nezvládne, přibývat. K tomuto omezení se ale váže možnost vývojářů optimalizovat své aplikace i pro Tango, takže z pozice uživatele byste změnu nemuseli vůbec poznat.

Ještě jedna subjektivní poznámka k tomuto tématu: Microsoft se rozhodně neměl vydávat cestou takovéto segmentace svého OS. Stačí se podívat ke konkurenci, jaký z toho může být zmatek.

Největší překážkou by tak mohly být Úlohy na pozadí, které Lumia 610 na rozdíl od svých starších sester nezvládá. „Výkonnější“ Windows Phone telefony zvládnou běh až devíti aplikací na pozadí, resp. jejich „agentů“, starajících se o aktualizace apod. To Lumia 610 a s ní i ostatní Windows Phone telefony této kategorie nezvládá. Vývojáři toto omezení obcházejí všelijak, například push notifikacemi, ale už to prostě není ono. Při nákupu Lumie 610 tedy počítejte s tím, že vám nenabídne komfort aplikací na pozadí jako její starší sestry.

Jinak je Windows Phone Tango k nerozeznání od předchozí verze Mango. Na internetu se hodně mluvilo o tom, že Tango na levnějších telefonech nebude umět udržet v paměti posledních pět běžících aplikací, ke kterým se dostanete podržením šipky zpět. Není tomu tak, Lumia 610 to zvládá. Tzn., multitasking v této podobě zůstal zachován. Dále je zde snazší práce s kontakty, konkrétně kopírování na a ze SIM karty. Také MMS zprávy a jejich tvorba prošly drobnými úpravami, nyní je jednodušší přidat obrázek apod.

Poslední velkou změnou je nemožnost automaticky nahrávat fotky na SkyDrive. Musíte to dělat ručně. Což je vcelku nepříjemné omezení a za něj dávám velké mínus. Ne Nokii, ale Microsoftu.

Další subjektivní poznámka: Kdosi na internetu vypustil fámu, že na Lumii 610 padají Nokia Mapy a Nokia Autem. Za zhruba 14 dnů testování, kdy jsem Nokia Mapy a Nokia Autem používal takřka denně, mi tyto aplikace nespadly ani jednou.

E-maily, internet, sociální sítě, organizační funkce

Windows Phone Tango je v tomto ohledu v podstatě stejné jako předchozí Windows Phone Mango. Jak víte, nerad nosím dříví do lesa, proto vás zde odkážu na předchozí recenze, kde jsme se těmto oblastem věnovali:

-- ZTE Tania
-- Nokia Lumia 710
-- Nokia Lumia 800
-- Samsung Omnia W
-- Nokia Lumia 800 od Radka Hulána

Bonusový software

I zde nás nečeká nic nového, proto se opět můžete v klidu podívat do výše uvedených recenzí Nokií, protože i v Lumii 610 najdete aplikace Nokia Mapy a Nokia Autem, které vás provedou světem, ať už po svých nebo na dvou či čtyřech kolech. Dále Skvělé aplikace, navrhující zajímavý software ke stažení. Přenos kontaktů pro spojení s vaším starším telefonem. Nastavení sítě, abyste se nemuseli vrtat v jednotlivých parametrech internetového připojení.

 

Novinkou v Lumii 610 jsou dvě aplikace od českého vývojáře Roberta Vargy. Počasí a Svátky. Běžně si tyto můžete stáhnout z Marketplace, ale v případě Lumie 610 určené pro český trh je v ní budete mít již po prvním zapnutí. Dobrá práce, Roberte ;)

  

Závěr

Nokia Lumia 610, dlouho očekávaný a s nadějí vyhlížený zástupce nižší třídy, který by měl pomoci Nokii odrazit se ode dna a Microsoftu rozšířit Windows Phone mezi lidi. Povede se jí to?

Já osobně o tom zatím nejsem přesvědčen. Telefon je designově povedený, dobře udělaný, skvěle padne do ruky a máte z něj pocit výrazně dražšího modelu. Jako kus HW nemá žádnou vážnější chybu a i displej je v této cenové kategorii v pořádku, ačkoli při srovnání s dražšími modely pokulhává. Nokia tedy odvedla dobrou práci.

   
Nokia Lumia 610 v elegantní bílé

  

Operační systém také netrpí vážnějšími chybami, pokud na celek budeme pohlížet jako na levný telefon pro běžnou populaci, „nepostiženou“ mobilními technologii. Ano, jsou zde určitá, výše popisovaná omezení, ale otázkou je, nakolik se běžného uživatele dotknou, a já si troufám tvrdit, že minimálně. Stejně tak si troufám tvrdit, že Lumia 610 je při běžném používání rychlejší, stabilnější a spolehlivější než leckterý levný Android.

  
Barevné kryty pro Lumii 610

Nicméně celé předchozí dva odstavce jsou opravdu o ničem, protože Lumii 610 sráží na kolena cena. Nechápu, co se chlapcům ve Finsku honí hlavou, ale cena lehce pod 6 000 Kč (doporučená je „baťovská“ 5 990 Kč) je vážně naprosto mimo. Někdo může podotknout, že je o 1 000 Kč levnější, než Lumia 710. Ano, to je pravda, ale Lumia 710 se dnes dá sehnat za cenu od 3 980 Kč (zdroj Heureka.cz), Lumia 800 od 6 749 Kč (zdroj Heureka.cz) a Lumia 610 za cenu od 5 391 Kč (zdroj Heureka.cz). Neřeším, jestli jde o oficiální nebo šedý dovoz. Řeším to, že telefon chci, najdu si na internetu nejlevnější obchod a dojdu si telefon koupit. A z tohoto pohledu je Lumia 610 zatím nekonkurenceschopná. Nezbývá tedy než doufat, že její cena velmi rychle spadne.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 610 poskytuje server Heureka.cz

Blíží se také doba vysvědčení a Lumia 610 se perfektně hodí jako odměna za dobré výsledky vašeho potomka. Stejně tak je vhodná pro nenáročné uživatele, kteří chtějí pěkný, dobře udělaný, rychlý, spolehlivý, ale hlavně jednoduchý a intuitivní telefon. A byla by škoda, kdyby takhle povedený telefon neměl možnost dostat se mezi lidi jen kvůli tomu, že nějaký nekompetentní ***, co jen sedí zavřený ve své kukani nad tabulkami s čísílky, není schopen pochopit a přiznat si tvrdou realitu, tedy že s Nokií to vypadá bledě a potřebuje konkurenceschopné produkty, které ji vytáhnou z močálu zapomnění.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

69 komentářů

 1. VVelda (neregistrovaný)

  Ta poslední věta fakt sedla… Bohužel :-(

  • hana (neregistrovaný)

   Tento telefon – lumia 610 bych si už nikdy nekoupila, tak prasácky složité přenosy, s naivitou jsem si myslela, že stačí zapnout bluetooth nebo připojit usb kabel s pc, ne nestačí, všechno nenormálně složité, další obrovskou nevýhodou a varováním pro případné další zájemce je velice slabé WIFI, telefon na dvě věci na nic a na ho…, a dobrý design a foťák fakt nestačí

  • hana (neregistrovaný)

   mrzí mne, že jsem si nakonec nevybrala sony ericsona, nokie mne hluboce zklamala ač jsem jí byla dlouho věrná, opravdu není konkurenceschopná

  • Vse jsi si mohla zjistit pred koupi,navic jsi si koupila totalni low end,nevim co jsi ocekavala..Nenadavej Nokii,nadavej sama sobe.

  • michal (neregistrovaný)

   je až neuvěřitelný jak jsou lidi líný a omezený. Lumia 610 funguje skvěle, aplikace nepadají a celé prostředí reaguje velmi plynule – nikde se nic neseká ani nepadá. Jen je prostě potřeba si projet internet a najít ty správné aplikace, které nahradí ty známe jako je skype, youtube, atd…. Mě na lumii funguje vše co mi fungovalo na ostatních chytrých telefonech. Lidi nebuďte omezení a zkuste být trochu zvídaví. Nebuďte loutkami velkých společností a dovolte i jiným konkurovat těmto gigantům

  • michal (neregistrovaný)

   jediným mínusem, který jsem ochotný přiznat je komplikovanost přenosu dat přes zune – přes pc. Tam vcelku dost přestřelili, na druhou stranu si stáhnu písničky přímo z netu přes aplikaci

 2. Je pravda, ze jak u Svatku tak u Pocasi nefunguje background agent kvuli omezeni Tango telefonu, a obe aplikace tak prichazeji o hlavni funkcionlitu, ba co vic casto padaji, protoze v dobe vydani nepocitaly s telefony, u kterych nelze pridavat agenty?

  • Ulohy na pozdai nefunguji, to je pravda a z toho plynou znacna omezeni.

   Aplikace Pocasi a Svatky neoadaji, s tim jsem se nesetkal, ale nefunguji tak spolehlive a samostatne jako treba na Lumii 800.

 3. Super receze :-) Marek správně pochopil, že L610 je hlavně o designu, za který lidi rádi připlatí.

  • Diky ;) Snad to tak opravdu je, to ukazou prodejni cisla za par mesicu. Ktera se stejne nedozvime, protoze Nokia je nezverejnuje. Tak nic :)

 4. xxx (neregistrovaný)

  Nesouhlasím s tím, že Skype je bez přední kamery pouze chatovací nástroj. Skype je hlavně nejrozšířenější nástroj pro telefonování přes Internet. S jinými klienty se do sítě Skypu prostě nedovolám.

  A výmluvy na slabý HW neberu. Skype (audio) běží i na těch nejhorších androidech.

  • No jo, ale jak běží… Skype na L610 běží, ale právě proto, že kvalita není dokonalá, tak jej Nokia raději nevypustila.

  • djkcfj (neregistrovaný)

   Běží úplně normálně. (LG Optimus One)

  • michal (neregistrovaný)

   tak si místo skypu nainstalujte Viber, můžete přes něj volat a posílat smsky zdarma a na lumii běží skvěle. Jde jen o to naučit se něco nového a nalézt ty správné aplikace a půjde vám úplně všechno na co jste běžně zvyklí

  • Týnka (neregistrovaný)

   Vber nainstalovat nejdřív vůbec nešel a když jsme k tomu ten telefon do kopaly tak chtěl abych se registrovala a to byl další problělém. Napsal mi že přijde sms ale nic se nedělo.. Takže viber je na prd.. ;)

 5. No tie reakcie sú miestami možno až moc pomalé.

  [odkaz]

  Môj osobný názor na tento model (teda skôr na Tango a zníženie nárokov) je šliapnutie vedľa. Áno. Existujú useri, čo chcú lacné zariadenia. Ale 610 nie je zas tak výrazne lacná. Navyše väčšina ľudí čo takéto modely chcú túži skôr po menšom displeji a ten je pri dnešnej koncepcii WP nemožné dať na úroveň 3″, pretože by to nešlo miestami čítať. MS by sa skôr mal zamerať na toto.

  Čo sa týka segmentácie…

  Áno, prinesie problémy. Na druhú stranu istá segmentácia je všade, aj u iOS a celkovo sa jej vyhnúť nedá, no takýto typ segmentovania bol podľa mňa zbytočný (príde Appollo a nový HW a Mangá sa mohli stať Tangami – a možno aj stanú a hneď tu máme 3 vrstvy). V podstate to bude platiť ako všade – ak máte najnovší model, pôjde vám všetko.

  Zoberme si W8 a tablety. Tiež to nebude také ‚hladké‘ ako u iPadu.

  Môj názor dokonca je, že MS by mal dovoliť pridávať výrobcom skiny. Je mi jasné, že kopec výrobcov by dalo krásne farebnučké oblé ‚metro‘ ikony. Ale bežnému BFU to oku asi na prvý pohľad viac uľahodí.

  Ak bude MS pokračovať striktne jedným smerom, ťažko osloví niektoré kategórie používateľov (niektoré samozrjeme neosloví nikdy, ale to už je iná pesnička).

  • Za tu cenu je to degradace a telefon „do prazdna“ Jako kdyby Windows Phone nebyly tak omezenym systemem vyda nokia takovy paskvil jako 610..Uz se nedivim tem propadakovym vysledkum ,kdyz se spoji půl OS s jeste horsi politikou nokie.

   Snížení HW nároků není nejštastnějším krokem..

  • Aspoň to budeš môcť volať štvrť OS, alebo ešte lepšie, ne OS :)

  • Priklanim se k nazoru, ze Tango, resp. snizeni HW naroku je slapnuti vedle. Viz Android. Naprosto volnost a jak to vypada. Od top nadupanych modelu, ktere jsou relativne v poradku az po levne modely, ktere maji do pouzitelnosti hodne daleko. Timhle smerem by se MS s WP7 vydavat rozhodne nemel.

   MS ma moznost jit cestou Applu. Vlastni SW na vlastnim HW, resp. na HW partnerske spolecnosti. A to je, podle me, ta spravna cesta. Roztristenost a prilisna segmentace je cesta do pekel.

 6. Obmedzenia tohoto mobilu nebudú vôbec vadiť skupine spotrebiteľov ktorý pozerajú po tomto mobile. Oni chcú mobil za 1 Euro a chcú byť in. A od mobilu vyžadujú „len“ telefonovanie a smskovanie a žiadny datový paušál si priplácať nechcú. Táto spotrebiteľská skupina sa na mobily pozerá ináč. Im technické parametre mobilu nič nehovoria. Ale stačí sa pozrieť na Samsung Omnia W a Fíni sú s Lumiou 610 KO. A ruku na srdce, Samsung Omnia W je parametrovo niekde úplne inde. A pokiaľ sa Nokia nepreberie so svojho TOP sna a cenovej politky bude stále tancovať nad svojim hrobom.

  • Omnia W je velmi kvalitni a troufam si tvrdit, ze pro Lumii 610 velky konkurent, ale… Lumia 610 vypada, subjektivne, podstatne lepe a na to „bezni“ lide slysi vic nez na nejake HW parametry, kterym vetsina z nich ani nerozumi.

   Dulezite je, aby se jim telefon libil a dobre se ovladal. Druhy faktor splnuji oba na vybornou, ale vic se bude libit Lumia 610. Uz jen diky vice barevnym variantam.

 7. Je to blbost, dost velká blbost, tento přístroj.

  Chtějí Low-end ? Tak ať nasadí odpovídající cenu ! Cena 7tis je výsměch. Pokud Low-end tak s cenou kolem 3tis…

  A hlavně, lidi chtějí spíš nadupané přístroje. A ne na ořezaný krám s cenou kolem 7tis…

  • Jakých 7000? Na netu se prodává za 5000 Kč.

  • I za bůra se dá koupit plno lepších mobilů s lepším OS :D…Low-end by byl možná tak za 3000-3500,– musí se myslet na to, pro jakou skupinu lidí tyto mobily jsou ;-)

  • 2MILENNIUM: Lide chteji nadupane pristroje? A na to jste prisel jak?

  • Marku ano, lidé chtějí nadupané přístroje. Druhá věc je zda si je mohou dovolit. Pokud by v ČR byla dotační politika operátorů jako na západ od našich hranic, byla by koncentrace nadupaných přístrojů (bez ohledu na OS) jiná než je. Nejsme tady takový idioti, aby jsme si místo Lumie 900 za 149,- euro s dvouletým úvazkem a paušálem necelých 18 euro vzali třeba Samsung Galaxy mini (současná nabídka rakouského T-mobile)

  • michal (neregistrovaný)

   to by mě taky zajímalo. Já se potřebuju občas k internetu, přehrát si nějakej ten videoklip, poslat smsku, zavolat, zahrát hru, nějaký ten dokumend ve wordu se taky hodí a dobrý foták. Toť vše, nepořebuju výkoný počítač v mobilu

  • michal (neregistrovaný)

   omlouvám se za chyby, psal jsem to naštvaný….. mám lumii a funkčně jsem s ním spokojený a navíc nevypadá jako nějaká hnusná cihla, takže můžu dobrý pocit i z toho, že se nemusím stydět za nějakýho hnusáka

 8. Adam Kalisz (neregistrovaný)

  Mezi dosavadnimi Tango telefony Lumie 610 vylozene zari. ZTE je levnejsi, ale je to taky sunt.

  Pokud se Lumie bude prodavat do 5000, tak uspech mit bude. Do 5000 neexistuje Android, ktery by byl hardwarove vyrazne lepsi. A i kdyby, Android neni tak odladeny a bez 2 jader bezi priserne.

  Jinak nevim, na co je vam nizka cena, kdyz vam potom prijde brambora, nebo nelze nic reklamovat.

  Ja mam z nemecka Dell Venue Pro a nebyl se zarukou problem. V prepoctu jsem i s postovnym platil necelych 6000.

  Ne kazdy ale umi hledat… Nekdo jde proste do kramu a koupi to, co se mu libi nebo co mu doporuci.

  • JaroB (neregistrovaný)

   Sony/ericsson MINI,MINI PRO, LIVE WITH WALKMAN, NEO V, RAY, ACTIVE

   toto sú mobily s Androidom do 5000kč a dokonca s ICS ktoré strčia celú LUMIU 610 výkonom,stabilitou a plynulosťou do vrecka a nepotrebujú 2jadrá…

   Ešte nejaký blbý dotaz???

  • 2JAROB: Vykonem, stabilitou a plynulosti? To jako vazne? Mel jste nektery z nich nekdy v ruce? Mel jste v ruce Lumii 610?

  • JarVos (neregistrovaný)

   JAROB…to si asi děláš srandu,je vidět že jsi nic z toho nikd v ruce neměl,že vůbec nevíš o čem píšeš :-D To jsem se fakt zasmál,prej výkon,stabilita,plynulost,tak to je opravdu dobrej vtip.Mohl bych ti dát tisíc typů v čem je 610 ka mnohem lepší

 9. Stačí mít v kapse náhradní baterii… :-D To je vtip? Tohle lze říct o každém smartfonu dneška.

  • Tomáš Slavíček

   To právě o většině dnešních smartphonů říct nejde :) Viz např. Lumia 800, iPhone a mnoho dalších highendů i s Androidem.

  • Proc by to mel byt vtip? Divil byste se, kolik lidi tohle praktikuje. A i proto lide nadavaji na vestavene baterie v modernich telefonech, protoze jsou pak odkazani jen na tu jednu.

 10. jarda (neregistrovaný)

  Škoda, že se vůbec Nokia nechala ukecat Microsoftem. Měli rozvinout Meego a bylo. Ale bohužel je to jinak. :-(

  • Taky si to neustale rikam,kdyz porovnam oba systemy vychazi z toho WP jako low end.

  • macaxp1 (neregistrovaný)

   Taky si to neustále říkám, když porovnávám oba systémy, tak mi z toho vychází Meegeo jako nepovedený low-end.

  • Nikdy jste oba systemy vedle sebe dlouhodobe jako ja nepouzival tak nehodnotte „od huby“

  • A za druhe opakovani vet po druhych vetsinou delaji male deti bez nazoru.

  • janac_marek

   Zato dospelí svoj názor vytrubujú pod každým WP článkom. :)

  • Titan (neregistrovaný)

   JANAC_MAREK: +1

   HTCJIRKA je ten nejtrapnější přispívající na Smartmanii, a to už dlouhodobě.

  • Janac_Marek : V Tvém případě ano :-)

  • 2JARDA: Skoda to neni, ale Nokia se urcite mela MeeGo vic venovat. Je to hodne povedeny system, ktery mohl mit budoucnost a klidne mohl v portfoliu jet soubezne s WP7. Dovedu si predstavit, ze by Nokii privedl hodne Android uzivatelu.

 11. koblih (neregistrovaný)

  VrataNokia: U modelu Lumia 610 je opravdu design až na prvním místě. Podle ohlasu omezeného vzorku (cca. 100 lidí) je takových 80% ochotno koupit hezký mobil i za cenu nižšího výkonu. A co je fakt, polemizujte si, jak chcete, jsou to mnohdy i vzdělaní lidé pragmaticky smýšlející. Tito racionálně uvažující zákazníci jsou si vědomi špičkové odladěnosti a účelovosti systéemu WP7.5.

  htcjirka: Musím tě zklamat, 1/4 roku po českému launchu WP7.5 se mezi lidmi o WP7.5 moc neví. Nyní mluvme o obyčejných uživatelích. A možná nebudete věřit, ale minutový tutorial stačí k tomu, aby každý dokázal říct „oh, to je šikovně jednoduché prostředí. Líbí se mi“. Takže s tím, že systém je omezený, lidi moc neřešej. Řeší to jen ten, kdo nutně musí za každou cenu krát aplikace z webu – což jde dnes pouze u gúglofského Droidu nebo končícího Symbianu.

  Peete: Máš už řidičák? A auto? Budu předpokládat, že jezdíš se Škodě Fabii. A taky ti můžu namítnout, že za 190.000Kč koupíš lepší auto s lepší výbavou, než je Fabia. Třeba Hyundai i10 a i20, Kia Picanto a Kia Rio, Chevrolet Aveo a podobné… Proto tu je mnoho produktů, aby si každý vybral, co je mu bližší. A Lumii 610 se nedá upřít to, že v ceně 4999Kč (protože 20% platíš daň státu, nikoliv výrobci) je to dobře reprezentující a poctivě postavený mobil (konstrukci a zadní pogumovaný kryt si nemůžu vynachválit, nic nevrže a nehejbe se) s plnou navigací Nokia Autem bez internetu (nevím, kde se vzala ta fáma, že padá, hahaha!) a v této třídě dostatečným uložištěm. Navíc v této ceně je nadprůměrně velký displej.

  • „“A možná nebudete věřit, ale minutový tutorial stačí k tomu, aby každý dokázal říct „oh, to je šikovně jednoduché prostředí. Líbí se mi“. Takže s tím, že systém je omezený, lidi moc neřešej.““

   Ale řeší kamaráde a právě ti obyčejní.Zrovna manželce kamaráda jsem doporučil Lumii 800 právě pro rychlost a jednoduchost.Bohužel jsem zrovna včera dostal vyčiněno,ze nefunguje Bluetooth,ze si chce s kamaradkama posilat obrazky u ni v práci apod.(Je ji 35) Dále je nespokojená s videem,ktere se musi pridavat pres Zune,ze to nevidi vsechny videa + je to pomale, mass storage z předchozího telefonu pro ni byl jednodussi a rychlejší.Ted nemluvim za sebe ,ale jak to pověděla kamarádova žena.A samozrejme chce telefon prodat a koupit neco s Androidem.Takhle na to koukaji obycejni lide.Ve 150 členné firme je to vidět,je tu vice nez pulka obycejnych lidi a WP uz tu byl a vsichni se ho zbavili a jedinny ja ho donedavan drzel.

  • Dalsi krik obycejneho uzivatele,to same jsem slysel od kazdeho i v praci..

   CITUJI

   „Ale pokud budou dane postupy slozite tak, jako je import kontaktu, tak ten telefon hodim ze skaly. Bluetooth se nespoji s jinym telefonem – je tudiz k nicemu… atd. Proste veci, ktere bez problemu byly ovladatelne u starsich verzi Nokii, jsou nejak komplikovanejsi, omezenejsi a nepristupnejsi.

   Diky za pripadne tipy. Pokud by ji nekdo chtel koupit, tak ji mozna i prodam“

   Ty me neco KOBLIH vypravej o obycejnych lidech.V Lumiich a slavnych WP plavou jako prase,prave pro omezenost a osekanost.

  • To je samozřejmě váš názor z vašich zkušeností a nelze z něj udělat obecnou a běžnou praxi jak to je, vypracujte studii a pak samozřejmě můžete žvlatlat do alelůja. Mám zkušenost opačnou, neříkám, že jsem již neviděl pár lidí, kterým by to nevyhovovalo ale většina mávla na BT rukou, protože využívají internetové služby (ne přímo skydrive), sociální sítě apod. Import kontaktů je velmi jednoduchý, pokud již máte data v cloudu jako jsem měl po Androidu já v Gmailu, stejně tak Nokia nabízí na Nokia Collection marketplace aplikaci, která v podstatě z většiny modelů dokáže kontakty skrze BT přijmout. Import kontaktů ze SIM je také dost jednoduchý. Pokud přecházím z telefonu starého a hloupého na jakýkoliv systém je to pro uživatele šok, jak si tam nahrát kontakty apod. ono ne každý si je umí z synchronizovat s outlookem a následně nahrát do mobilu, i proto většina nadstaveb výrobců pro Android umožňuje importovat kontakty z SD karty z vcard a vcf, nicméně běžně to standardem u Androidu nebývalo (teď už asi ano.). Pořád se jen přesvědčuji, že jen plyvete, protože vám a vašim známým nevyhovuje, ano však v pořádku, ale je nutné plyvat pod každým článkem ? Kdybyste byl objektivní vcelku v klidu to přejdete a řešíte jiné věci.

  • Ono z promile stovek lidi a jednotnotlivych nazoru,ktere ve spouste veci shoduji uz se da udelat celkem pekne obecny obrazek,ktery se potvrzuje i nezajmem o tento system.I samotny Elop priznava stejne vytky a nedostatky jake zde prezentuji,takze za obecnou a beznou praxi se da povazovat,kdyz to prohlasi sam Elop.Vysel o tom clanek,na ktery uz sem zde take odkazoval.(jinak k te aplikaci s kontakty ani neodkazujete,chodi velice mizerne a jen vyjimecne se najde telefon s kterym prenese vsech 100% kontakty)

 12. Koblihih (neregistrovaný)

  Jo a abych nezapomněl: Prodejní čísla říct nesmím, ale můžu uvést toto: Po prvním týdnu na trhu se Lumií 610 podařilo prodat tolik, co Lumií 710 za její první měsíc. To je co???? ;) Ale únor patřil spíše Lumii 800. Byla prostě více vidět.

  • LukynZ (neregistrovaný)

   Takze deset kusu? :)

  • Presne tak. Zatim to vypada, ze prodeje jsou i navzdory cene slusne. I proto si myslim, ze by cena mela jeste o neco padnout, protoze o Lumii 610 je zajem.

  • Marek: A nebude to aj tym, ze Nokia postupne dopredava starsie Symbianove kusky a pretlaca uz vyhradne len Lumie?

  • A hlavne i v prodejne,u O2 jsem sel kupovat kolegovi z prace Nokii N9(prodluzoval jsem smlouvu a sam jiz telefon nepotrebuji) a prodavac do me neustale hucel a cpal me misto N9 Lumii 800 ,ikdyz sem mu jasne rikal ,ze chci N9,porad me cpal snazil se navrtat do Lumie 800.Je to trapne..

  • Pravda, Nokia ma s O2 zrejme nejaku zmluvu, tu Lumiu pretlaca cez O2 az nezdravo silno…

  • PS: O2 uz oficialne N9 v ponuke dlhsie nema. Ako sa ti ju podarilo takto ziskat?

  • Na prodejnach porad je,maji to i na webu

   „Telefon je v prodeji do vyčerpání zásob nebo do vydání pozdější Speciální nabídky ve vybraných prodejnách v Brně a Praze“

  • Aha, uz je to jasne, diky :) Tak ja beztak u O2 este novy telefon brat nemozem a uz ani nechcem kvoli debilnemu 3 rocnemu upisu :-/ Inak pocitam s tym, ze s N9 to bude podobne ako s Evo 3D, a ze jej cena sa coskoro dostane na hladinu okolo 5-6 litrov. Potom si ju kupim :)

  • 2BISCUIT84: A to je snad problem? Jden model odchazi, jiny prichazi. Nebo ne?

   2HTCJIRKA: Pitomej prodavac, nic vic. Ale takhle to ma u operatoru fungovat, ze protezuji konkretniho vyrobce a jeho vybrany model. USA budiz jasnym prikladem.

  • Preco hned tak podrazdene reagujes? Ja som len reagoval na to, preco sa Lumia 610 udajne lepsie predava… Ked u operatorov uz od Nokie zozenies len low-endy alebo Lumie. A ludia zvyknuti na Nokiu si pri obnovovani pausalu proste vyziadaju inu Nokiu v nejakej prijatelnej cenovej hladine. Takze potom sa lepsim predajom Lumie 610 neda az tak cudovat. Inak moj osobny nazor je, ze cena je za to, co tento model poskytuje hodne prestrelena. Dokonca je obmedzena aj urcita cast funkcii WP, ktoru aj ja povazujem za najvacsie + tohto systemu, vid takmer nefunkcne dlazdice pri L610…

  • 2BISCUIT84: Já? Podrážděně? Jen jsem se zeptal, jestli v tom co píšeš je nějaký problém, protože mi to přijde vcelku logické, když se jeden model doprodává, nebo přestane prodávat, že se začne prodávat více jeho nástupce.

   Takže čapneme otěže a prrrrr… ;)

  • tak ja som zas len reagoval na ten uspech L610, v sucasnosti Nokia svojim skalnym fanusikom toho v low-endovom segmente ani vela ponuknut nemoze ( na rozdiel od minulosti ), takze volba L610 je pre Nokia fandov logicka zalezitost :)

  • 2BISCUIT84: Možná je problém v tom, že na to koukáme z pohledu našeho prostředí. Pro čecha nebo slováka je cca 6 000 Kč za low-end hodně peněz a přijatelnější cenová hladina je kolem 4 000 Kč. Podpořit by to mohli operátoři svými dotacemi, ale ani tahle politika u nás nefunguje. Takže když chce někdo low-end, musí koupit buď hloupý telefon, nebo shitový Android, který má s chytrým telefonem pramálo společného a nebo vyrazit do bazaru.

   Jinde v zahraničí to bohužel funguje jinak. Třeba v Itálii se Lumia 610 začala prodávat za 199 EUR. V Nizozemí je pay as you go za 169 EUR atp. Pokud se upíšeš k platbě měsíčního paušálu, zaplatíš za telefon jen pár EUR. A pak je úplně jedno, že doporučená cena je ekvivalent 6 000 Kč, protože tuhle cenu zákazník nikdy nezaplatí.

   U nás je to jinak a proto se Nokii nadává, jenže ona to tak docela není její vina. V civilizovaném světe se telefony prodávají jinými kanály než napřímo a tyto kanály telefon zlevní. U nás v blbákově to fuguje jinak a opět na to dojíždí zákazník.

  • No teraz mozem na 100% suhlasit, u nas sa operatorovi upises na 2-3 roky a dostanes na telefon zlavu 30% a tym to konci. V zahranici by som k cene pausalu, aky tu platim dostal iPhone za Euro :) Napr. v USA sa mobily kupuju takmer vyhradne cez operatora. No a este k cene tej L610 – tych 6000 mi stale pride prestrelene, za tuto sumu uz kupis niekolko typov Xperii, ktore su na Android dobre odladene a to nehovorim o ich vybave v porovnani s L610 ( fotak, display, pamat- schvalne vynechavam obmezenia WP )

 13. za najvacsi problem tychto Tango zariadeni povazujem nemoznost spustat agentov pre aktualizaciu live tile… pri cenovom rozdiele 610 a 710 resp. omnia W su tie tango zariadenia krokom do prazda… aktualizovane dlazdice su akousi nahradou widgetov a bez nich je WP iba polovicny. naozaj nechapem toto obmedzenie, resp. nechapem na co je dobre robit zariadenia s 256MB ram v dnesnej dobe a pri dnesnych nakladoch.

  • Přesně – dát na trh vedle sebe 610 a 710 s dvojnásobnou pamětí a skoro 2x rychlejším CPU za cenu lišící se o pár stovek je u mě stejné, jako kdyby do regálu dala Nokia ceduli ‚milý hejle, na téhle mr*ce tě solidně holíme a ještě si myslíme že neumíš ani trojčlenku‘.

 14. Nikola (neregistrovaný)

  Já jsem s L610 spokojená. V září 2012 jsem si jí koupila přes aukro ( ještě v záruce ), Předchozí majitel prý nerozumněl OS. Sice jsem ze začátku trochu bojovala s programem Zune, ale dalo se to za pomocí návodu zvládnout, teď už je to samozřejmost.

  Všechny programy, co jsem si tam nainstalovala mi stále fungují, nesekají se, i když někteří v recenzích těch programů píší, že po aktualizaci telefonu třeba přestanou ty aplikace fungovat. Není to pravda.

  Jediná nevýhoda tohoto telefonu je, že nejde spárovat přes bluetooth s jiným telefonem a stále sem ještě nepřišla na to, jak si stáhnout fotky z telefonu do PC. To je pro mě úplná záhada a nelze to najít, ani v návodech.

  Jinak nemůžu souhlasit s paní Hanou ( příspěvěk úplně nahoře ). WIFI pracuje spolehlivě a nepadá. A jak už tady bylo psáno, někteří prostě nechápou, že tohle je telefon s kapacitou 8 GB, tak že je vhodný na focení a hudbu. Jinak skvělý design zde nastavuje velkou hranici konkurenci, protože třeba Sony Ericson nemá tak dokonale propracovanou grafiku a podle mě, stojí za nic.

  • Nikola: BT sdileni ti vyresi brzky update na WP7.8 a fotky z telefonu ti prave automaticky kopiruje Zune do slozky obrazky v PC.

 15. Týnka (neregistrovaný)

  S telefonem jsem nespokojená. Nic pomalejšího neexistuje. Když chci mít víc než 4 tak už se sekahí a nebo se vůbec nespustí. Pak je to bluetooth. Teda spíš neni. Je to na H*****. Bez stažení ZUNE nedostanu nic do telefonu, ani blbou písničku. Když mám telefon v provozu déle než 15 min. tak už se mi sekají i zprávy! A to nepřeháním. Nedoporučuji koupi….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).