Domů » Recenze » Recenze Nexus 7 (2013): Referenční Google tablet dospěl, přesto není drahý

Recenze Nexus 7 (2013): Referenční Google tablet dospěl, přesto není drahý

Letošní generace tabletu Nexus 7 přináší celou řadu vylepšení a stále si zachovává nízkou cenu. Uživatel má navíc na dlouhou dobu dopředu zajištěné aktualizace na nejnovější Android.

První generace tabletu Nexus 7 (recenze) patří mezi nejpopulárnější tablety s Androidem vůbec. Kombinace příznivé ceny, solidního výkonu, kvalitního sedmipalcového displeje a čistého Androidu s rychlými aktualizacemi si našla miliony příznivců po celém světě a tak není divu, že se Google snaží na tento úspěch po roce navázat.

Nový Nexus 7 v edici 2013 nabízí řadu inovací, a přestože cenovka stoupla o několik desítek dolarů (v České republice o 500 Kč v případě nejlevnější verze), stále se jedná o velmi výhodné zařízení v poměru cena/výkon. Dostatečný výkon zajistí čtyřjádrový procesor od Qualcommu, skvělou podívanou nabídne sedmipalcový WUXGA displej a tentokrát se nezapomnělo ani na zadní fotoaparát. Výrobcem je opět Asus, který již několikrát prokázal, že tablety jsou jeho silnou stránkou.


Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si Nexus 7 můžete zakoupit.

Klady (+)

 • výborný displej s vysokým rozlišením

 • vysoký výkon

 • dobře optimalizovaný systém

 • pevná konstrukce

 • slušná výdrž baterie

 • nízká cena

 • stereo reproduktory

Zápory (-)

 • absence slotu pro pam. karty

 • telefonní prostředí Androidu

 • zbytečně velký rámeček okolo displeje

 • průměrný fotoaparát

Graf ceny produktu Google Nexus 7 II 16GB WiFi poskytuje server Heureka.cz

Obsah balení: Opět jen to nejnutnější

Nexus 7 dostanete v relativně malé krabici a její obsah je zcela základní. Kromě tabletu zde naleznete pouze nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem. Ten je bohužel, stejně jako u první generace, vcelku krátký, což občas znemožňuje pohodlné používání během nabíjení.

-

Videopohled

Nexus 7 - 2013 edition

Design, konstrukce: Pevné zpracování, výrazný rámeček

Google se ani tentokrát nepouštěl do žádných experimentů a tak je nový Nexus 7 po stránce vzhledu jen dalším tabletem v řadě. Na výběr je pouze jedna barevná varianta (černá) a to je také jediná barva, kterou na těle zařízení najdete.

- - - 
Pro nový Nexus 7 je charakteristický výrazný rámeček okolo displeje

Přední strana s displejem je kompletně chráněna sklem Gorilla Glass a rámeček okolo displeje je na kratší straně širší, než by bylo zdrávo, což tabletu přidává několik výrazných milimetrů do počtu. Výhodou je možnost pohodlně odložit palce, nicméně to by šlo i v případě o chlup menšího okraje.

- -  -

- - -

Celé tělo je tvořeno matnými plasty, avšak ty jsou perfektně slícované a kvalita zpracování je na vysoké úrovni. Zadní strana již není tvořena drobnými důlky, nýbrž je zcela hladká. Uprostřed se nachází lesklé logo Nexus a v levém horním rohu čočka 5Mpx fotoaparátu. Kolébkový ovladač hlasitosti spolu s vypínací klávesou našly svůj domov v horní části pravé strany a zejména při držení na šířku je jejich dostupnost výborná.

- - -

Prohlídku po těle zařízení zakončíme stereoreproduktory na horním a spodním okraji, které hrají opravdu hlasitě a nabídnou kvalitní zvuk. Vespod se nachází také microUSB konektor. Ten již naštěstí není jako u první generace zapuštěný, a tak nebude problém připojit jakoukoliv microUSB nabíječku. Tablet se v ruce drží dobře, i když vzhledem k jeho těžišti vás z něj po dlouhodobějším používání mohou začít bolet ruce. Jen škoda oněch výrazných okrajů okolo displeje; tady mohl Asus ubrat a tablet by pak působil podstatně elegantněji.

- - 
Nexus 7 „2013“ a iPad mini

Displej: Věrné barvy a vysoké rozlišení

Druhá generace Nexusu 7 nabídne stejně jako ta první sedmipalcový displej s TFT IPS panelem. Rozlišení ale poskočilo z 1280 x 800 px na hodnotu 1920 x 1200 px, což zaručuje výbornou jemnost a prohlížení internetu je nyní opět o něco pohodlnější. Část displeje vždy zabírají softwarová tlačítka a v praxi je tak rozlišení vždy v jednom rozměru o pár desítek pixelů nižší.

- - -

Čitelnost je za normálních okolností perfektní, za působení přímého světla ale může nastat problém s odlesky, na které je lesklá plocha vcelku náchylná. Stále však platí, že sedmipalcový tablet s alespoň srovnatelně kvalitním displejem na českém trhu v tuto chvíli neseženete a obrazovka tak patří mezi jedno z hlavních lákadel.

Hardware: Silné železo pod kapotou

Nad procesorem použitým v Nexusu 7 2013 visí otazník. Oficiální údaj zní „Qualcomm Snapdragon APQ8064 S4 Pro“, podle různých indicií se však jedná o podtaktovanou a lehce osekanou variantu novějšího čipu Snapdragon 600. V každém případě jde o velmi výkonný čtyřjádrový procesor tikající na frekvenci 1,5 GHz, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 320 a 2 GB operační paměti RAM (po spuštění je volno přibližně 1,3 GB).


Velikost interní paměti u základního modelu může být omezující 

Nedostatek výkonu tak rozhodně nepocítíte ani u nejnáročnějších her a problém samozřejmě nenastane ani přehrávání videa ve fullHD rozlišení. Naopak kapacita interního úložiště 16 GB (k dispozici přibližně 11,9 GB) bez možnosti rozšíření rozhodně nepotěší. Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků a výsledky jsou následující:

 • AnTuTu: 20498 bodů
 • NenaMark2: 59 FPS
 • Quadrant Standart: 5368 bodů

Konektivita: Mobilní data nebo WiFi

Na recenzi nám dorazila základní WiFi varianta bez podpory 3G/4G, pokud ale chcete být neustále online, můžete zvolit verzi se slotem na SIM kartu, ačkoliv si za to připlatíte 3000 Kč (bonusem budiž dvojnásobná kapacita interní paměti). GSM/3G/LTE moduly však slouží pouze pro datovou komunikaci, s tabletem si nezavoláte.

Výbavu doplní Bluetooth 4.0 a GPS, přičemž pochválit musíme rychlost fixace pozice. K dispozici je také NFC, které se začíná pozvolna rozšiřovat a do budoucna se jeho přítomnost bezpochyby bude hodit.

Baterie a výdrž: Dva dny v zápřahu zvládne

Druhá generace Nexusu 7 je osazena baterií s kapacitou 3950 mAh. To je sice o necelých 300 mAh méně než u předchůdce, díky úspornějšímu procesoru to ale v praxi nepocítíte. Ba naopak, výdrž je jednou z nejsilnějších stránek tabletu a při běžném používání (bez hraní náročných her) nebude problém nabíjet každý druhý den.

Provedli jsme také standardizovaný test výdrže – tablet přehrával nepřetržitě film ve fullHD rozlišení s nastaveným maximálním jasem, zapnutou WiFi a vypnutou synchronizací. Baterie se vybila po 6 hodinách a 43 minutách. To sice není rekordní výsledek, ale pořád relativně slušný. Nabití z nuly na sto zabere cirka tři hodiny.

Operační systém, aplikace: Lákadlem je čistý Android

Operačním systémem je úplně čistý Android 4.3 „Jelly Bean“ bez jakékoliv nadstavby. Slovíčko Nexus v názvu znamená, že máte jistotu okamžité aktualizace na nejnovější verzi systému Android. Optimalizace je výborná díky použitému procesoru a 2 GB operační paměti se s nějakým zaváháním setkáte opravdu jen výjimečně.

  
Lákadlem zařízení řady Nexus je čistý Android a záruka aktualizací na novější verze

V základu máte k dispozici pět ploch, na které můžete libovolně umisťovat widgety, zástupce aplikací nebo v neposlední řadě internetové záložky. Mřížka je nastavena na 6 x 6 a na jednom pravém/spodním okraji (podle natočení displeje) můžete mít umístěno libovolných šest zástupců. Na druhém straně se pak nachází řádek pro rychlé vyhledávání pomocí Google. Nechybí ani možnost jednotlivé položky řadit do složek. Pokud vytáhnete softwarovou klávesu Domů směrem nahoru, dostanete se do aplikace Google Now, která mimo vyhledávání zobrazuje na základě vaší polohy také užitečné informace například o počasí či dopravním spojení.

Jedna podstatná vada na kráse tu ale je. Google v rámci unifikování Androidu na jednotlivých přístrojích nezvolil rozhraní pro tablety, nýbrž pro telefony. To v praxi znamená, že místo jedné lišty s ovládacími prvky i upozorněními ve spodní části displeje jsou virtuální tlačítka neprakticky umístěná uprostřed spodní lišty a ta notifikační zaujímá podobně jako na telefonech místo nahoře. Pokud vytáhnete levou část, dostanete se k jednotlivým upozorněním, stažením pravé části pak otevřete nabídku s rychlými přepínači WiFi, Bluetooth a dalších funkcí.

Z předinstalovaných aplikací můžeme zmínit třeba Aktuality. Ty připomínají BlinkFeed u HTC a poslouží jako čtečka zpráv z vámi zvolených oblastí. Nechybí cloudová služba Google Drive a také klienti pro e-mail a Gmail. Ty můžete znát z jiných zařízení s Androidem a není jim příliš co vytknout. Bezproblémovou synchronizaci doplňuje solidní přehlednost a přívětivé uživatelské prostředí. Google Earth vám umožní prozkoumat zeměkouli a Google Keep vám zase umožní jednoduše zapsat poznámku. Vestavěný Kalendář nabídne základní funkčnost včetně synchronizace s Google účtem.

Obchod Play umožní vybírat z nepřeberného množství aplikací a doplňují ho služby Hudba Play (v České republice není ale možné hudbu nakupovat a tak poslouží jen jako přehrávač), Hry Play umožňující nakupovat hry a Knihy Play sloužící ke čtení a nákupu elektronických knih. Za zmínku stojí ještě tradiční Mapy a inovovaný klient pro YouTube.

Do systému je také integrována sociální síť Google+ a po prvním přihlášení se vám tak automaticky synchronizují fotografie či kontakty. Aplikace Hodiny nabídne jednoduché stopky, časovač a také budíky. U těch je možno nastavit opakování, libovolné vyzvánění a potěší také možnost vybrat si, zda-li ho tlačítka pro regulaci hlasitosti vypnou či jen odloží.

Webový prohlížeč

Připraven je internetový prohlížeč Google Chrome. Uživatelské prostředí je vcelku přívětivé a podporuje i několik gest. Nechybí synchronizace záložek či automatické přihlašování ke Google účtu. Rychlost načítání i posouvání je naprosto bezproblémová, kvůli poměru stran 16:10 ale bude nutné při používání na šířku častěji scrollovat. Díky jemnému displeji je veškeré písmo krásně ostré a rozhodně při prohlížení vysoké rozlišení oceníte.

Multimédia: Pro filmy jako stvořený

Jako hudební přehrávač poslouží aplikace Hudba Play. U něj mi chybělo automatické stahování informací o hudbě, prostředí je ale velmi přehledné a základní funkce jako náhodné přehrávání či opakování jsou dobře dostupné. Velice chválíme za výborné stereoreproduktory na zadní straně, které podávají opravdu solidní výkon. Na slušné úrovni je i zvukový výstup do sluchátek.

Díky výkonnému procesoru není problém přehrát zcela plynule video ve fullHD rozlišení, což zvládne i vestavěný videopřehrávač. Pro pokročilé funkce a podporu externích titulků bude nicméně potřeba si obstarat nějaký lepší z Obchodu Play, například v redakci oblíbený MX Player. U přehrávání filmů je také ku prospěchu věci poměr stran displeje 16:10.

Fotoaparát: Pouze do počtu

Tentokráte už se nezapomnělo ani na zadní fotoaparát, který nabídne rozlišení 5 Mpx. Výsledky však napovídají, že přítomen je hlavně kvůli čtení QR kódů a podobným záležitostem, jelikož výsledná kvalita fotografií je opravdu mizerná. Hloubka ostrosti neohromí a barevné podání je velmi mdlé. Za horších světelných podmínek pak raději ani fotografovat nezkoušejte.

- - -

- - -

Situace není o mnoho lepší ani u fullHD videa, jehož kvalita také pokulhává a zejména zaznamenávaný zvuk v nás dobrý dojem nezanechal. Nechybí ani přední snímač s rozlišením 1,2 Mpx, ten je ale primárně určený pro videohovory a pro ně je výsledná kvalita obrazu dostačující, byť ne na špičkové úrovni.

Nexus 7 (2013 edice): Camera demo (1080p)

Konkurence: Zatopí iPadu mini?

Úhlavním konkurentem Nexusu 7 druhé generace je iPad mini. Ten nabídne více aplikací optimalizovaných pro tablety a ještě o vlásek plynulejší systém, i když v případě nové verze iOS 7 už se také celkem dost zadýchává. Hliníková konstrukce je také o něco lepší, než plasty použité u Nexusu, tím ale výčet výhod jablečného přístroje končí. Nexus 7 totiž nabídne nesrovnatelně lepší displej, vyšší výkon, o 18 gramů nižší váhu a v neposlední řadě také příznivější cenu. Uvidíme, jakou cenovou politiku nabídne druhá generace iPadu mini, kterou by měl Apple představit příští měsíc a která by měla nabídnout displej s Retina rozlišením.


iPad mini ve srovnání s novým Nexusem 7 působí trochu zastarale

O necelou tisícikorunu levněji můžete zakoupit Samsung Galaxy Tab 3 7. Ten nabídne rozšířitelnou paměť a nepatrně větší baterií. Jinak se ale parametrově jedná o třídu nižší tablet a Nexus 7 druhé generace ho překonává takřka ve všech ohledech, zejména v oblasti displeje, optimalizace systému či výkonu. To samé platí o osmipalcovém Samsungu Galaxy Tab 3 8, který nabídne ještě větší úhlopříčku displeje, avšak se znatelně nižší jemností.


Samsung Galaxy Tab 3

Závěr: Povedená evoluce za rozumnou cenu

I přes drobné výtky v nás ale nový Nexus 7 zanechal velmi dobré dojmy a rozhodně se nezdráháme ho doporučit komukoliv, kdo má zájem o lehký, kompaktní ale stále skvěle vybavený tablet. Je vidět, že se výrobce poučil z chyb předchůdce. Opravena byla konstrukční chyba s odlepujícím se rámečkem okolo displeje a microUSB konektor již není neprakticky zapuštěný.

Mezi další kladné vlastnosti patří výtečný displej, který v současné době nemá na trhu malých tabletů konkurenci. Vysoký výkon zajistí, že si zahrajete všechny dostupné tituly či přehrajete filmy ve vysokém rozlišení a díky skvělé optimalizaci operačního systému Android je radost se zařízením pracovat. Dobrý dojem umocňuje velmi kvalitní dílenské zpracování a vyzdvihnout musíme i cenu – 6 490 Kč za základní 16GB variantu je vzhledem k výbavě velmi solidní nabídka a 9 490 Kč v případě 32GB varianty s podporou sítí 3G/LTE nám také jako přehnaná částka nepřipadá.

Líbí se vám nový Nexus 7? Podívejte se, kde jej seženete nejlevněji…

Výtek máme doopravdy poskrovnu. Rámeček na kratší straně by mohl být o něco užší a zamrzí také nerozšířitelné úložiště, což může být zejména u 16GB varianty omezující. Fotoaparát je nevalné kvality, ale pro tento účel nejspíše většině uživatelů Nexus 7 sloužit nebude. Škoda, že Google nezvolil prostředí optimalizované pro tablety, což by učinilo používání o něco pohodlnějším. Ocenili bychom ještě HDMI konektor, to už bychom však vzhledem k příznivé ceně asi chtěli příliš.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

11 komentářů

 1. Tak už viem čo dám asi niekomu pod stromček :)

 2. Takze v nexuse nemam balast od vyrobcu? Od vyrobcu nie, ale googel mi prichystal balastu, ktoreho sa zbavim iba rootovanim az az. Pritom su vsetky jeho app v play store, takze by to az tak robit nemusel.

  • W8 (neregistrovaný)

   ono je to cle balast

   a nakaldy na výrobu su aj cenokou,potom sa kupuje obsah a sleduju reklamky

  • Tvoje tvrdenie je rovnaké ako keby do Windows Phone nemali dávať Office….veď to mohli dať ako aplikáciu nie?!

   Nevidím tam ani jednu aplikáciu ktorú by som nejako nemohol využiť. (možno Google drive kedže využívam Skydrive a Dropbox)

   Pre bežného smrteľníka je to jedno ;)

 3. Pre autora: Posledný obrázok sa nezobrazuje

  • Dobrý den, jaký poslední obrázek máte na mysli? Procházel jsem teď celou recenzi a zobrazuje se mi vše :)

  • Pardon, chyba bola na moje strane už ich vidím aj ja :)

  • tino (neregistrovaný)

   Bolo by ale dobre moznost odinstalovania tych aplikacii od googlu co nechces bez rootnutia.

 4. No mám ho doma asi týden a jsem fakt spokojen. Používám taky IOS. Zařízení mám doma různých více.

 5. kiklop (neregistrovaný)

  Přestože se v přímé volbě nový Nexus 7 II vyplatí oproti staršímu modelu v každém ohledu (tedy snad s výjimkou ceny) můžete oba modely vzájemně porovnat po technické stránce [odkaz]

 6. Don_Lupe (neregistrovaný)

  jak je to tedy s tou hmotnosti?? z Ipadu, ktery ma 312 g ruce neboli a z Nexusu 7, ktery ma 290g ruce boli? tuhle cast videorecenze trochu nechapu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).