Domů » Recenze » Recenze Motorola Moto G: Královna levných Androidů

Recenze Motorola Moto G: Královna levných Androidů

Motorola připravila odlehčenou verzi svého modelu Moto X s označením Moto G. Ta zaujme skvělým poměrem cena/výkon, pěkným designem i kvalitním displejem. Jak obstála v našem testu?

Levné smartphony s Androidem se dříve vyznačovaly velice špatnou optimalizací a po čase byla řada z nich téměř nepoužitelná. Dnes tato skutečnost už neplatí – za cenu okolo pěti tisíc korun můžete sehnat obstojné telefony, jež nabídnou dostatečně plynulý systém, kvalitní displej a použitelný hardware.

Do těchto vod se nyní rozhodla zabrousit také Motorola, která v minulosti představila odlehčenou verzi své vlajkové lodi Moto X s označením Moto G. Zatímco vyšší model nevsází na špičkové specifikace, nýbrž spíše na uživatelský komfort, testovaná Motorola Moto G poměrem cena/výkon takřka vyráží dech. Za cenu 4500 Kč v případě 8GB verze, respektive 5500 Kč u 16GB varianty (počítáno i s náklady na dopravu do ČR) dostanete kvalitní 4,5palcový displej, čtyřjádrový procesor od Qualcommu nebo čistý operační systém Android ve verzi 4.4 „KitKat“. To vše v těle, které oproti pětipalcovým smartphonům působí poměrně kompaktním dojmem.

  

Předtím, než začneme s klasickou recenzí, se ještě pozastavíme nad tím, jak si Motorolu Moto G objednat do České republiky. Vše je mnohem jednodušší, než se zdá. Námi testovanou 16GB variantu jsme objednávali z německého Amazonu. Vše proběhlo bez problémů – zadali jsme objednávku s adresou a vybrali jsme standardní poštovné za necelých 100 Kč. Telefon v České republice prodává také několik internetových obchodů, nejedná se ale o oficiální dovoz.

Padl vám tento telefon do oka? Podívejte se, kde jej v ČR seženete nejlevněji…

Klady (+)

 • kompaktní rozměry
 • poměr cena/výkon
 • skvělý displej
 • optimalizace systému a podpora od výrobce
 • notifikační dioda

Zápory (-)

 • absence slotu na paměťové karty
 • chybějící NFC
 • průměrný fotoaparát
 • absence české lokalizace

Obsah balení

Motorolu Moto G zakoupíte v miniaturní kvádrové krabičce, která mimo smartphone samotný ukrývá pouze bílý USB kabel. Nedostalo se dokonce ani na adaptér do zásuvky, je tak jasné, že sluchátka nebo pouzdro se nekonají. Amazon nám alespoň jako bonus přibalil onu redukci do zásuvky „bokem“.

- - -

Nízká cena se někde promítnout musela, balení ale považujeme za dobré místo, kde šetřit. Nabíječka je otázkou maximálně dvou set korun a nějaká sluchátka již většina z nás stejně vlastní. Společně s telefonem jsme si z Amazonu objednali také druhý zadní kryt ve výrazné žluté barvě, se kterým telefon vypadá mnohem lépe.

Videopohled

Konstrukce a design: Skvěle padne do ruky

Po designové stránce není Motorole co vytknout, na druhou stranu zejména v základní, kompletně černé variantě rozhodně nějak výrazně nezaujme a jde jen o další šedou myš. Jediným ozvláštněním je důlek uprostřed horní poloviny zadní strany s logem výrobce, který zároveň usnadňuje držení, jelikož v něm může spočinout ukazováček. Se žlutým zadním krytem, který jsme si k telefonu přikoupili, už ale vypadá o poznání atraktivněji.

- - -

Zároveň se také jedná o jediný symbol výrobce na celém těle telefonu, žádný nápis či logo na čelní straně zde nehledejte. Je to trochu škoda, jelikož velké stříbrné logo nebo nápis na jinak zbytečném prázdném okraji pod obrazovkou by určitě vypadal dobře a vzhled oživoval.

- - -

Pro konstrukci smartphonu byly zvoleny výhradně plasty, což je v této cenové kategorii víceméně samozřejmé. Nutno ale podotknout, že zpracování je na výborné úrovni. Vyměnitelný zadní kryt (existují různé barevné varianty, a to i s přidělaným víkem pro ochranu displeje) na svém místě drží jako přibitý a zavrzání se nedočkáte ani kdyby jste se snažili sebevíce.

- - -

Pro sundání budete muset vyvinout opravdu velkou sílu a dlouhé nehty rozhodně nebudou ke škodě. Snad jen boční tlačítka se trochu vyklají a celkový dojem nepatrně kazí, i tak ale Moto G patří ve své kategorii z hlediska konstrukce ke špičce.

- - -

- - -

Rozměry činí 129,9 x 65,9 x 11,6 milimetrů, což znamená, že se v záplavě pětipalcových telefonů jedná o stále poměrně kompaktní zařízení. Tloušťka je sice nadprůměrná, napomáhá ale velmi pohodlnému držení. Úchyt v ruce je bezproblémový a navíc není problém dosáhnout palcem na celou plochu displeje. Hmotnost 143 gramů sice není úplně nejnižší, trhat kapsu vám Moto G ale rozhodně nebude.

- - -

Displej: Konkurenci hledá marně

Pokud Motorola Moto G v něčem nad konkurencí v dané cenové hladině opravdu vyniká, pak je to jednoznačně displej. Ten má úhlopříčku 4,5 palců a rozlišení 720 x 1280 px (část náleží softwarovým tlačítkům ve spodní části), což znamená jemnost solidních 326 ppi. Jedná se o IPS panel s velmi dobrým podáním barev, byť kvůli použité technologii černá není tak úplně černou a má mírný nádech do šediva.

- - -

Celkově ale zobrazovací panel hodnotím kladně, obraz zůstává stejný ze všech úhlů a problémy nenastanou ani na přímém světle. Automatická regulace jasu funguje spolehlivě, na můj vkus však nastavuje o trochu vyšší hodnoty, než by bylo nutné. Displej je kryt ochranným sklíčkem Gorilla Glass 3 a po 16 dnech používání se na něm neobjevil jediný škrábanec.

Hardwarová výbava a zvuk

Motorola Moto G nezaostává ani v oblasti hardwaru, ba naopak – použitý čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 je sice postavený na úspornějších jádrech Cortex-A7, avšak výkonu nabídne v kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 305 a 1GB operační pamětí (po spuštění volno přibližně 400 MB) více než dost.

 

Na telefonu jsme hráli například Real Racing 3, který běželo naprosto bez problémů, nebo třeba futuristické RPG Deus Ex: The Fall, jež byl také hratelné, avšak v rozlehlejších exteriérech FPS padalo do rozmezí 15 – 20. Pokud jsme například měli zvolenou náročnější živou tapetu, tak se kvůli nedostatku RAM při delším hraní (třeba v případě titulu Deus Ex) samovolně změnila na tu základní. Není to sice nějak závažná chyba, při častém opakování to ale může lézt na nervy. Provedli jsme rovněž měření pomocí několika benchmarků, výsledky jsou následující:

 • Quadrant Standart: 8450
 • AnTuTu: 17073
 • 3D Mark: 5643

 

Na telefon s cenou výrazně pod 6000 Kč jedná o velmi slušný výkon a větším problémem by pro náruživé hráče mohla být jen nerozšířitelná paměť o velikosti 12,92 GB (u 8GB verze zbývá přibližně 5,5 GB). Přístroj samozřejmě dokáže přehrávat video ve Full HD rozlišení a dokud nepotřebujete titulky, postačí vám vestavěný přehrávač.

Zastavme se ještě u zvuku. Potěšila mě hlasitost sluchátka při hovoru, která je dostatečná i pro telefonování v hlučnějším prostředí. Příliš výtek nemám ani k hlasitému reproduktoru umístěnému nalevo od fotoaparátu – hlasitost je více než dostačující. Naopak mne trochu zklamal výstup do sluchátek, kvalita není nijak ohromující a ve výchozím nastavení jsou na úkor basů hodně utopeny výšky a středy. Pokud si ale s nastavením trochu pohrajete, dosáhnete výsledku, jenž bude méně náročným posluchačům vyhovovat.

Baterie a výdrž

Motorola Moto G je osazena akumulátorem se solidní kapacitou 2070 mAh. V praxi to znamená, že při náročném používání s nastavenou automatickou regulaci jasu zahrnujícím hodinu hraní náročné hry, hodinu poslouchání hudby, několik hovorů a sms a další hodinku brouzdání po internetu střídavě přes 3G a WiFi, vám telefon bez problému vydrží od brzkých ranních až do večerních hodin.

Při střídmějším používání tak nebude problém dostat se na 2 až 3 dny výdrže, a to je v dnešní době velmi dobrý výkon. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy telefon připojený na WiFi síť a s vyjmutou SIM kartou nepřetržitě přehrává s maximálním jasem video ve Full HD rozlišení. Zvuk nastavený na poloviční hlasitost pak proudí do připojených sluchátek. Motorola se vybila po 5 hodinách a 58 minutách, což lze považovat za dobrý výsledek.

Operační systém, bonusové aplikace: Optimalizace první třídy

Telefon nám do redakce dorazil s nainstalovaným Androidem 4.3 “Jelly Bean“ a po několika dnech nám nabídl OTA aktualizaci na Android 4.4 “KitKat“. Zde si dovolím malou poznámku – po klepnutí na možnost „Stáhnout aktualizaci“ ve večerních hodinách se nic nedělo a Motorola pouze při klepnutí na položku „Aktualizace systému“ hlásila, že update se stahuje. Překvapilo mě, že vzhledem k velikosti necelých 200 MB to trvalo opravdu dlouho – aktualizace byla proveditelná až další den ráno. Škoda, že se nedá sledovat průběh stahování.

 

Pro české uživatele je zde ještě jedna zásadní nevýhoda, a tou je skutečnost, že se mezi jazyky v systému nenachází čeština. Naleznete zde pouze rozšířenější možnosti jako třeba angličtina nebo francouzština, náš rodný jazyk však nainstalujete pouze s neoficiální „custom ROM“, což už je poměrně velký zásah do systému a nezkušení uživatele s ním mohou mít problém. Pomocí aplikace More Locale 2 lze nastavit český jazyk alespoň pro aplikace, v našem případě to ale vyžadovalo použití Android SDK a příkazového řádku, byť se o nijak zásadně složitý úkon nejednalo.

  

Nutno podotknout, že nehledě na to, která verze Androidu v telefonu byla nainstalována, byla rychlost na opravdu dobré úrovni. V případě Androidu 4.3 se občas po návratu na domovskou stránku stávalo, že se chvíli načítaly ikony a widgety, u KitKatu jsme ale tento jev nepozorovali. Za optimalizaci si tak výrobce zasluhuje další velké plus a nutno dodat, že takto svižný Android budete v této ceně shánět jen těžko.

Podrobným rozepisováním se o prostředí čistého Androidu bychom se opakovali a proto jen stručně. V základním stavu máte k dispozici pět pohotovostních obrazovek (počet nelze měnit), na něž můžete libovolně umisťovat widgety, zástupce aplikací, záložky z prohlížeče a další prvky. V horní části se vždy zobrazuje vyhledávací okénko Google, což je podle nás vzhledem k možnosti aktivovat Google Now vytažením tlačítka s domečkem směrem nahoru poněkud zbytečné.

 

Zcela standardní je také notifikační lišta – po stažení jedním prstem se dostanete do nabídky upozornění, pokud použijete dva prsty, otevřete rychlé přepínače a ukazatele některých funkcí. Mezi jednotlivými módy lze přepínat stisknutím tlačítka v pravém horním rohu a klepnutím na hodiny s datem se dostanete do jejich nastavení. Jedinou a poněkud nepochopitelnou změnou je, že název operátora v levém horním rohu nemá zkrácený název typu „TM CZ“, ale celé jméno „T-Mobile CZ“, což zbytečně zmenšuje prostor pro notifikace.

Novinky nehledejte ani na odemykací obrazovce. Odemknutí provedete zatažením dobře známého kroužku se zámečkem libovolným směrem a pokud obrazovku odsunete doleva, otevřete aplikaci „Fotoaparát“. I v zamčeném stavu je možné spouštět Google Now tahem zprostředka spodní části displeje a nechybí samozřejmě ani možnost přidávat na odemykací obrazovku widgety.

 

Jako hudební přehrávač zde poslouží zdarma stažitelná aplikace Hudba Play. Ta nabídne třídění podle ID3 tagů, dle složek však ne. Lze navolit také vlastní ekvalizér a pochopitelně je k dispozici opakované a náhodné přehrávání. Základní Přehrávač videa si poradí dokonce i se záznamem ve Full HD, na titulky ale zapomeňte. To se dá ale naštěstí rychle vyřešit stažením libovolného jiného přehrávače z Google Play.

Jak jsme již zmínili, Android v Moto G prodělal jen minimum úprav, přesto však Motorola přidala několik svých aplikací navíc. V první řadě je to Assist umožňující si nastavit, mezi jakými hodinami má být zapnutý tichý režim a jestli má smartphone automaticky odpovídat kontaktům ze sekce Oblíbené, které se vám nemohou dovolat. Možností je více, ale škoda, že si nelze vytvářet vlastní profily a je třeba si vystačit pouze se dvěma vestavěnými.

  

Motorola Migrate zase slouží k přenášení dat ze starého telefonu. Zmiňme se ještě o přítomnosti kancelářského balíku QuickOffice

Telefonování, organizace, prohlížení internetu

V předchozí kapitole jsem se zmiňoval o tom, že sluchátko při telefonování nabízí solidní hlasitost a kvalitu. Nestěžovala si ani protistrana a tak opravdu nemohu po této stránce nic vytknout. Samotný telefonní seznam je vyveden velmi jednoduše, poslouží však dobře. Skrze číselník můžete hledat jednotlivé kontakty a po otevření aplikace Telefon se objeví nejoblíbenější čísla, která jedním klepnutím začnete vytáčet.

Nijak nevyčnívá ani aplikace pro zprávy – ty jsou rozděleny do konverzací a je možné odstraňovat jednotlivé SMS i celé konverzace. Softwarová klávesnice naštěstí oproti systému samotnému nepostrádá český jazyk a tak není třeba stahovat jinou z Obchodu Play. Jde o standardní Google klávesnici, na níž se dá díky rozměrnému displeji psát poměrně přesně a pokud nepreferujete jiné rozložení či psaní tahem, není důvod ji nahrazovat nějakou alternativou. Psát na ni můžete i metodou swipe (postupné přesování prstu po klávesách).

 

Standardní Google kalendář nabídne denní, týdenní a měsíční přehled, synchronizaci s Google účtem a několik dalších funkcí. Nechybí ani budíky, které nabídnou opakování ve zvolené dny, nastavitelnou dobu odkládání či nastavení funkce bočních tlačítek (odložit nebo ukončit budík). Výrobce musíme pochválit za přítomnost notifikační diody. Ta umí svítit pouze bíle, je však poměrně výrazná a svůj účel plní dobře.

Konektivita: NFC ani LTE se nekoná

K dispozici je standardní kombinace zahrnující WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0 LE a samozřejmě i GPS & GLONASS. Citlivost GPS je velmi dobrá a Moto G tak dobře využitelná pro pěší a automobilovou navigaci či hraní geolokačních her.

Že u telefonu v této cenové kategorii chybí LTE v klidu odpustíme, kam se podělo NFC nám ale vrtá hlavou, a to především kvůli tomu, že zrovna Motorola s Googlem jsou velkými propagátory této technologie. Je nám jasné, že úspory se někde projevit musely, na druhou stranu NFC se pomalu ale jistě rozšiřuje, a to i v cenové kategorii, kde se Moto G pohybuje.

Fotoaparát a video: Zázraky nečekejte

Pět megapixelů je hodnota pro tuto kategorii zařízení zcela standardní, a to samé bychom mohli říct o výsledných snímcích. Za dobrého světla jsou fotografie s přimhouřením oka použitelné – barevné podání je věrné, ostrost ale trochu pokulhává. Jakmile se však začne stmívat, dočkáte se naprosto otřesného podání barev a samozřejmě i neostrosti a hromady šumu. Fotoaparát tak řadíme přinejlepším do průměru, na druhou stranu je potřeba opět přihlédnout k ceně, za kterou o mnoho lépe fotící telefony stejně neseženete.

Velmi podobně můžeme mluvit i o videu nahrávaném v rozlišení 1280 x 720 px (HD). Šumu je zde vcelku dost a nahrávaný zvuk také neoslní, za dobrého světla jsou ale záběry poměrně ucházející.

- - -

 - - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Nejrychlejší přístup do aplikace Fotoaparát vede skrze zamykací obrazovku – stačí ji odsunout doleva a můžete směle fotografovat. Prostředí je velmi jednoduché, vpravo jsou umístěny dvě spouště (jedna pro fotografování, druhá pro natáčení videa) a zleva lze vysunout nabídku se základním nastavením.

- - -

- - -

- - -

Jmenovitě jde například o možnost spouštět HDR režim, natáčet slow motion video či pořizovat panoramatické snímky. Pokročilé funkce zde nehledejte – ty vám přinese až některá z aplikací umístěných v Obchodě Play.

Snímky a další obrázky lze prohlížet ve vestavěné Galerii, která je umí třídit podle složky či data pořízení. Vypadá velmi jednoduše a elegantně – vertikální scrollování po velkých náhledech působí dobře a na problémy s rychlostí nenarazíte. 

Konkurence: Několik odvážlivců se najde

Pojďme se podívat na největší konkurenty Motoroly Moto G. Jako první jmenujme LG Optimus L9 II (recenze). To nabídne o 0,2 palce větší displej, slot na paměťové karty a infračervený port, na druhou stranu nemá notifikační diodu a chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu. Navíc je o několik set korun dražší a použitý procesor je o něco méně výkonný.

  
Xiaomi Red Rice

Obdobně je na tom i další ze soupeřů – Xiaomi Red Rice (recenze). I to láká na o 0,2 palce větší displej, avšak rozměry a hmotnost jsou oproti Motorole o poznání větší. Použitý procesor dosahuje podobných výkonů, u některých kusů jsou ale registrovány problémy s fixací GPS, což v případě Motoroly Moto G nehrozí. Navíc mají procesory MediaTek stále problémy s kompatibilitou s některými aplikacemi. Svého kapitalistického konkurenta však Xiaomi doslova rozprašuje v oblasti fotoaparátu, kde podává nesrovnatelně lepší výsledky. Nabídne také podporu dvou SIM karet a slot na paměťové karty. Cena je ale o něco vyšší.

Pokud vám není po chuti Android, za cenu podobnou Motorole seženete Nokii Lumia 625 (recenze). Ta se vyznačuje většími rozměry a především nesrovnatelně horším (byť větším) displejem. Plynulost systému je srovnatelná a Nokia opět vrací úder přítomností slotu na microSD karty. Pokud vám však nezáleží na operačním systému, je Motorola bezpochyby lepší volbou.

Závěrečné hodnocení

Sečteno podtrženo – Motorola Moto G v nás zanechala opravdu dobrý dojem. Za velmi příznivou cenu nabídne solidní výbavu s několika vcelku přijatelnými kompromisy (absence NFC, horší fotoaparát) a především plynulý systém Android ve své nejaktuálnější verzi 4.4. Pochválit musíme také povedený displej, slušnou hardwarovou výbavu a kompaktní rozměry.

Padl vám tento telefon do oka? Podívejte se, kde jej v ČR seženete nejlevněji…

Výtky máme především k absenci technologie NFC, slabšímu fotoaparátu a nerozšířitelnému úložiště, což bude problém pro mnoho potenciálních uživatelů. Jinak se ale jedná o skvělé zařízení, které je radost používat a jeho koupi vám s klidným svědomím můžeme doporučit.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

39 komentářů

 1. Zase bájná optimalizace. To už je opravdu k smíchu. Jak, co a kým je na Androidu optimalizováno?

  • Mozna by spravny termin byl „nezazhojeno odpadem“.

  • lojzik (neregistrovaný)

   steelspace: zase ubohe poznamky WP fan. uz by sis to mohl nechat od cesty. jste s tim uz fakt trapni…

  • Lojzo, povíš nám tedy odpověď na jeho otázku?

  • Nejsem WP fan. Zajímá mě, jak se dá Android optimalizovat.

   Ale vzhledem k hysterickým reakcím je optimalizace Androida něco jako Atlantida. Všichni o tom mluví a nikdo to nikdy neviděl.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Optimalizace je proces který je sám o sobě termín. Jak se dá sčítat? Nečekaně sčítáním?

   Optimalizace Androidu je odladění, odladění je optimalizace. Touchwiz nebo Sence MIUI žáadná optimalizace není. Spíš opak, narveme tam co nejvíc kravin…

   WP není třeba skoro optimalizovat protože HW je velice omezená množina.

  • Že optimalizace = odladění je opravdu přínosná informace. Mě by zajímalo co, kým a jak je na Androidu optimalizováno.

  • steelspace: Optimalizaci systému může provádět jakýkoli výrobce, jedná se o opensource.

  • Já vím, že může. Ale pověz jak a co tam optimalizuje. Může přepsat nějaký kus kódu, který je špatně napsaný, to bych pochopil. Co nechápu, že prý na Nexu je android nejplynulejší, takže by ta „nejlépe zoptimalizovaná“ verze byla už ta od goole. Pak by to ale znamenalo, že výrobci přepisují android horším kódem. A proč?

  • steelspace: Optimalizace přeci není jen úprava kódu za efektivnější. Může se tam přidat podpora pro nějaké HW, které OS nepodporuje (např. instrukce SoC), nebo vložit vlastní ovladače nebo naopak odebrat něco, co není potřeba a sebere jinak nějaké prostředky.

   Nejplynulejší OS na Nexusu je složité téma, z části za to může např. nepřítomnost grafické nadstavby, měl např. jako první Project Butter nebo má OS zabudované vhodné ovladače užívaného HW, zatímco jiné spolehnou jen na univerzální-ne tak efektivní.

  • …zatímco jiní výrobci spolehnou…

  • Dodat funkční a výkonné ovladače – tomu se u Androida říká optimalizace?

   A jaké instrukce OS „nepodporuje“? SoC instrukce? Nic takového neexistuje. Instrukce vykonává CPU nebo GPU, ne nějaké SoC – to je zkratka pro provedení celého subsystému v jedno chipu.

  • Kde jsem co psal o funkčních? Psal jsem vlastních, tedy že se pro přístup k danému HW nepoužijí univerzální ovladače, ale ovladače výrobce daného HW. Oboje zaručují funkčnost, druhé mohou optimalizovat efektivitu oproti univerzálním.

   SoC=GPU + CPU + okolí. Sorry, že jsem to nepsal jednotlivě, chybná sázka na tvou důvtipnost.

  • Výrobci prostě nic neoptimalizují, dají tam knihovny od výrobce čipsetu a přidají nějaký balast (protože je to otevřený systém = výhoda), místo aby uživatelům nabídly užitečné aplikace.

   Ve skutečnosti jde o vendor locking – když se Pepa nauží s TouchWizem, tak mu bude jakákoliv jiná nadstavba nebo čistý android dělat problém.

  • No vidíš, i balast může být mizerně nebo dobře optimalizovaný.

  • Ale nadstavba není android.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Dovolil bych si se do toho vmísit. Předem avizuji, že se nepřikláním ani k jedné straně, ale někam mezi, protože na jednu stranu většina lidí, která píše o optimalizovaném androidu opravdu nemá tušení, v čem by ta optimalizace měla spočívat (a to ani autoři recenzí, kteří o tom někdy rádi píší), na druhou stranu to ale neznamená, že výrobce nemůže výrazně ovlivnit vlastnosti použitého hardware v telefonu. Může a hodně.

   1/

   Jak už jsem psal níže, tak v Moto G máme optimalizované knihovny pro dalvik-vm a pro bionic. Ty dodává přímo Qualcomm a tím pádem to není specifické jen pro Moto G. Na druhou stranu existují i telefony se SoC od QC, ve kterých je nenajdete, takže je to i o tom, jestli se je výrobce rozhodne použít. Obě tyto knihovny na čipsetech od Qualcommu trochu zvyšují výkon, v některých případech více, v některých méně, ale opravdu se jejich použití projeví.

   2/

   Optimalizace jádra. Ovladače k SoC a dalším částem telefonu samozřejmě dodává výrobce dané součástky (čipsetu, displaye,…), ale na výrobci telefonu je potom kolem nich postavit jádro, které je bude umět správně použít a zacházet s nimi tak, aby vám třeba zapnutá wifina přes noc nevycucla 10% baterky.

   S podporou výrobce vám klidně jádro během odpoledne zbastlí kdejaký borec z XDA, ale je otázka, jak moc to bude rychlé, jestli se telefon čas od času nerestartuje, jestli po dvou dnech používání nezačne ztrácet dech a hlavně jak na tom bude s výdrží. Tady je opravdu poznat, že si na tom Motorola dala záležet, protože je vše perfektně plynulé, stabilní a telefon má perfektní výdrž (já vím, není to Nokie za 1500, která vydrží měsíc, ale bavíme se o smartphonech). Přes noc se zaplou synchronizací a wifi always on mi Moto G sežere 1 % baterky. To dá málokterý telefon a nejen s Androidem.

   3/

   Každý výrobce do telefonu cpe své aplikace a frameworky, které obvykle telefon zpomalí a užírají volnou RAM. Je otázka, nakolik se tady dá mluvit o optimalizaci, když napíšu, že Motorola toho tam nacpala poměrně málo a to, co tam nacpala, tak té RAMky zas tolik nesežere a telefon to nebrzdí. Každopádně ale Moto G při používání působí plynulostí animací a rychlostí spouštění aplikací jako mnohem výkonnější, než skutečně je.

   U té rychlosti spouštění aplikací bych ještě zůstal – v Moto G je poměrně levná eMMC paměť, která podle specifikací rychlostí zrovna neoplývá. Přesto je na Moto G spouštění aplikací výrazně rychlejší než na jiných i dražších telefonech a i v syntetických testech, kde se hodnotí rychlost vestavěné paměti, si vede hodně dobře. Ať už je to použitím f2fs filesystému pro /data, nebo něčím jiným, tak tady lze také jednoznačně mluvit o optimalizaci.

   Shrnout by se to dalo asi tak, že žádný výrobce, ani Motorola, nezná kouzla, díky kterým by se z Cortexu-A7 stal Krait 400, ale na druhou stranu se v bodech popsaných výše hodně projeví, jestli si s odladěním systému dali záležet, nebo se na to vyflákli.

   Tím bych asi ukončil úvahu nad tím, co je vlastně na tom telefonu tak optimalizovaného :)

   Otázkou zůstává, proč to nenapsal ten, který tu na začátku s tou optimalizací začal ;-)

  • Karolko (neregistrovaný)

   knizmi: Diky za objasnenie. Akato zmena precitat si prispevok, ktory len nezosmiesnuje konkurenciu.

 2. MoB (neregistrovaný)

  Telefon mám a je opravdu výborný. nepřítomnost LTE mi nevadí (i když se sem tam šiklo), většinou jsem ve městě, kde je dostupné HSDPA. NFC mi taky neva, zatím není k ničemu. Nejsem poslouchací nebo hrací typ, takže mi paměť v 16GB modelu stačí. Za ty prachy krásný a rychlý telefon.

  K optimalizaci – někde jsem četl, že Motorola opravdu nahradila některé knihovny Androida vlastními, optimalizovanými pro daný hw. Nechce se mi to dohledávat, ale něco tam opravdu optimalizované je. A nezahnojenost „nezbytnostmi“ jako je FB je taky nenahraditelná.

  Špica telefon.

  • MoB (neregistrovaný)

   BTW, oba konektory na USB kabelu jsou tvarované a jednoduše jde poznat, jak konektor v ruce držíte – skvělá pomůcka pro lepší zásun :)

  • knizmi (neregistrovaný)

   Ty knihovny dodává Qualcomm, nikoli Motorola. Jedná se o optimalizovaný dalvik a bionic knihovnu (c knihovna pro Android) a opravdu přinášejí určité zrychlení. Na druhou stranu je používá většina mobilů se SoC od Qualcommu, nejen Motorola.

 3. Co se tyka aktualizace, vcera mi telefon dorazil, po zapnuti vezre 4.3 tak jsem zkusil vyhledat aktualizace. Cca po 1H se telefon ozval s aktualizaci. Dal jsem odlozit az dorazim na wifi. Po pripojeni k wific se aktualizace okamzite stahla.

  Jen mi amazon DE odmitl dodat kryt (ty originalni od motoroly) protoze nedorucuje na moji adresu (Praha) :(

  • Martin Pavlović

   Tak to je pozoruhodne, nam kryt amazon.de do Prahy normalne zaslal.

 4. kidal5 (neregistrovaný)

  Telefon je super. Koupil jsem ho sestře a ač původně tak velkej nechtěla, tak teď jí to prej nevadí. Jinak i po hodně nainstalovaných (asi 30 – 12GB) aplikacích furt běhá krásně. Jenom mě štve, že základní barva je černá a pro jakoukoliv další je nutnost dalšího krytu.

  Jinak za 5,5K z UK.

 5. kidal5 (neregistrovaný)

  Telefon je super. Koupil jsem ho sestře a ač původně tak velkej nechtěla, tak teď jí to prej nevadí. Jinak i po hodně nainstalovaných (asi 30 – 12GB) aplikacích furt běhá krásně. Jenom mě štve, že základní barva je černá a pro jakoukoliv další je nutnost dalšího krytu.

  Jinak za 5,5K z UK.

 6. Martin P. (neregistrovaný)

  Jinak konkurence Xiaomi Red Rice trpý velkým problémem s pamětí.

  Aď s továrním MIUI nebo MIUI.cz ROM je problém s připojením SD karty jako hlavní instalační paměti. Problém je ten, že spousta aplikací nejde ani nainstalovat, protože má prostě málo paměti.

  Aplikace App2SD, link to SD atd… problém neřeší.

 7. AVA (neregistrovaný)

  A z jiného soudku u tohoto stroje. Bude někdy podle vás do tohoto founu čeština ? Děkuji.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Tak znova, oficiální distribuce Moto X a Moto G s ČR, SK, PL HU…. atd nepočítá.

  • Kdo má proboha tušit, co s tím Lenovo provede?:-D

  • AVA (neregistrovaný)

   Tomu rozumím. Ale zlaté české ručičky ? A je to vůbec možný. ?

  • Jako aby někdo dělal CZ překlad pro něco, co není v CZ ani distribuované?:-)

  • KIO (neregistrovaný)

   SK a CZ jazyk JE, avsak po nahrati GPE ROMky.

  • knizmi (neregistrovaný)

   Jsou dvě možnosti:

   1. Nastavením českého locale si můžete velmi jednoduše počeštit veškeré aplikace, které v sobě mají češtinu.

   2. Tady už je potřeba root. Na XDA si můžete stáhnout pár systémových souborů, ve kterých je doplněná čeština, dáte je do /system místo původních a máte česky i většinu systému.

 8. Ach jo, tyhle dohady jsou naprosto zbytečné a nikomu nepomůžou. Určitě né uživateli, jako jsem já.

  Všude se snažím dohledat co nejlepší info o tom, jak nejlépe tel. objednat a co všechno vlastně (kromě tel) je součástí objednávky (někde totiž píšou, že nabíječka je součástí, někde zase že né..) Každé info je trochu jiné a v tomto článku je první videorecenze v češtině.

  Já jsem ten typ člověka, co absolutně nerozumí žádným z výše uvedených zkratek (kromě NFC) takže, jediné co potřebuji zjistit je: Přímý odkaz, odkud mám tel. objednat-chci samozřejmě 16GB, jestli nabíječka se musí objednávat zvlášť, nebo je tedy součástí jak někde psali…, a jaká tedy bude celková cena i s nabíječkou a USB kabelem. O barvu mi nejde, stačí mi klasická černá, nechci nic přehnaně barevnýho..

  Dokáže mi tedy někdo polopaticky odpovědět na tyto otázky a dát mi odkaz? :/ Chci někoho, kdo má zkušenost, nechci se nechat napálit a přijít o peníze.

  Děkuji mnohokrát.

  • jbem (neregistrovaný)

   Telefon jsem včera objednal z anglickýho amazonu (na německým psali dodání do jednoho až tří měsíců a navíc kdo tomu má pořádně rozumnět). Černá varianta 16 GB, neblokovaný. I s poštovným si vzali 5700 Kč. Doručení čekám do konce týdne. Amazon mi předpokládanej termín doručení sdělí během dneška počítám. Jesli tam bude nebo nebude nabíječka je pro mě nepodstatný, micro usb nabíječek a kabelů tu mám dostatek. Amazon Vás určitě napálit nechce, minimálně teda americkej a anglickej mě ještě nikdy neojebal. Objednával jsem z tohoto [odkaz] . Pokud nabíječka nebude přibalena, dá se koupit jakákoliv za cca dvě kila v česku. Nebo použít USB -> microUSB kabel a nabíjet přes počítač (ale to pak nabíjení trvá většinou déle). Až balík dorazí, můžu podat info o obsahu krabice.

  • Děkuji za příspěvek. Já už se právě rozhoduji, jestli objednat právě z anglického nebo německého amazonu. Za těchto okolností, anglický bude asi lepší. Ok a děkuji za info.

  • Nabijecka z anglie v baleni neni, z nemecka jak rikal Jirka ve video recenzi byla pribalena.

  • Czervv (neregistrovaný)

   Ahoj, dnes jsem psal na anglicky i nemecky Amazon a zaruka u UK Amazonu je 12 mesicu oproti 24 mesicum, ktera je u DE Amazonu.

 9. Jitka (neregistrovaný)

  Nebo se dá koupit na Aukru za stejné peníze, jednodušeji, se zárukou a s reklamací přímo v rámci ČR, s příslušenstvím… 8GB nebo 16GB, nové i použité nebo i ve verzi dual SIM… a nemusíte složitě řešit objednávání ze zahraničí…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).