Recenze Motorola Moto G: Královna levných Androidů

Motorola připravila odlehčenou verzi svého modelu Moto X s označením Moto G. Ta zaujme skvělým poměrem cena/výkon, pěkným designem i kvalitním displejem. Jak obstála v našem testu?

Levné smartphony s Androidem se dříve vyznačovaly velice špatnou optimalizací a po čase byla řada z nich téměř nepoužitelná. Dnes tato skutečnost už neplatí – za cenu okolo pěti tisíc korun můžete sehnat obstojné telefony, jež nabídnou dostatečně plynulý systém, kvalitní displej a použitelný hardware.

Do těchto vod se nyní rozhodla zabrousit také Motorola, která v minulosti představila odlehčenou verzi své vlajkové lodi Moto X s označením Moto G. Zatímco vyšší model nevsází na špičkové specifikace, nýbrž spíše na uživatelský komfort, testovaná Motorola Moto G poměrem cena/výkon takřka vyráží dech. Za cenu 4500 Kč v případě 8GB verze, respektive 5500 Kč u 16GB varianty (počítáno i s náklady na dopravu do ČR) dostanete kvalitní 4,5palcový displej, čtyřjádrový procesor od Qualcommu nebo čistý operační systém Android ve verzi 4.4 „KitKat“. To vše v těle, které oproti pětipalcovým smartphonům působí poměrně kompaktním dojmem.

  

Předtím, než začneme s klasickou recenzí, se ještě pozastavíme nad tím, jak si Motorolu Moto G objednat do České republiky. Vše je mnohem jednodušší, než se zdá. Námi testovanou 16GB variantu jsme objednávali z německého Amazonu. Vše proběhlo bez problémů – zadali jsme objednávku s adresou a vybrali jsme standardní poštovné za necelých 100 Kč. Telefon v České republice prodává také několik internetových obchodů, nejedná se ale o oficiální dovoz.

Padl vám tento telefon do oka? Podívejte se, kde jej v ČR seženete nejlevněji…

Klady (+)

 • kompaktní rozměry
 • poměr cena/výkon
 • skvělý displej
 • optimalizace systému a podpora od výrobce
 • notifikační dioda

Zápory (-)

 • absence slotu na paměťové karty
 • chybějící NFC
 • průměrný fotoaparát
 • absence české lokalizace

Obsah balení

Motorolu Moto G zakoupíte v miniaturní kvádrové krabičce, která mimo smartphone samotný ukrývá pouze bílý USB kabel. Nedostalo se dokonce ani na adaptér do zásuvky, je tak jasné, že sluchátka nebo pouzdro se nekonají. Amazon nám alespoň jako bonus přibalil onu redukci do zásuvky „bokem“.

- - -

Nízká cena se někde promítnout musela, balení ale považujeme za dobré místo, kde šetřit. Nabíječka je otázkou maximálně dvou set korun a nějaká sluchátka již většina z nás stejně vlastní. Společně s telefonem jsme si z Amazonu objednali také druhý zadní kryt ve výrazné žluté barvě, se kterým telefon vypadá mnohem lépe.

Videopohled

Motorola Moto G: Recenze

Konstrukce a design: Skvěle padne do ruky

Po designové stránce není Motorole co vytknout, na druhou stranu zejména v základní, kompletně černé variantě rozhodně nějak výrazně nezaujme a jde jen o další šedou myš. Jediným ozvláštněním je důlek uprostřed horní poloviny zadní strany s logem výrobce, který zároveň usnadňuje držení, jelikož v něm může spočinout ukazováček. Se žlutým zadním krytem, který jsme si k telefonu přikoupili, už ale vypadá o poznání atraktivněji.

- - -

Zároveň se také jedná o jediný symbol výrobce na celém těle telefonu, žádný nápis či logo na čelní straně zde nehledejte. Je to trochu škoda, jelikož velké stříbrné logo nebo nápis na jinak zbytečném prázdném okraji pod obrazovkou by určitě vypadal dobře a vzhled oživoval.

- - -

Pro konstrukci smartphonu byly zvoleny výhradně plasty, což je v této cenové kategorii víceméně samozřejmé. Nutno ale podotknout, že zpracování je na výborné úrovni. Vyměnitelný zadní kryt (existují různé barevné varianty, a to i s přidělaným víkem pro ochranu displeje) na svém místě drží jako přibitý a zavrzání se nedočkáte ani kdyby jste se snažili sebevíce.

- - -

Pro sundání budete muset vyvinout opravdu velkou sílu a dlouhé nehty rozhodně nebudou ke škodě. Snad jen boční tlačítka se trochu vyklají a celkový dojem nepatrně kazí, i tak ale Moto G patří ve své kategorii z hlediska konstrukce ke špičce.

- - -

- - -

Rozměry činí 129,9 x 65,9 x 11,6 milimetrů, což znamená, že se v záplavě pětipalcových telefonů jedná o stále poměrně kompaktní zařízení. Tloušťka je sice nadprůměrná, napomáhá ale velmi pohodlnému držení. Úchyt v ruce je bezproblémový a navíc není problém dosáhnout palcem na celou plochu displeje. Hmotnost 143 gramů sice není úplně nejnižší, trhat kapsu vám Moto G ale rozhodně nebude.

- - -

Displej: Konkurenci hledá marně

Pokud Motorola Moto G v něčem nad konkurencí v dané cenové hladině opravdu vyniká, pak je to jednoznačně displej. Ten má úhlopříčku 4,5 palců a rozlišení 720 x 1280 px (část náleží softwarovým tlačítkům ve spodní části), což znamená jemnost solidních 326 ppi. Jedná se o IPS panel s velmi dobrým podáním barev, byť kvůli použité technologii černá není tak úplně černou a má mírný nádech do šediva.

- - -

Celkově ale zobrazovací panel hodnotím kladně, obraz zůstává stejný ze všech úhlů a problémy nenastanou ani na přímém světle. Automatická regulace jasu funguje spolehlivě, na můj vkus však nastavuje o trochu vyšší hodnoty, než by bylo nutné. Displej je kryt ochranným sklíčkem Gorilla Glass 3 a po 16 dnech používání se na něm neobjevil jediný škrábanec.

Hardwarová výbava a zvuk

Motorola Moto G nezaostává ani v oblasti hardwaru, ba naopak – použitý čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 je sice postavený na úspornějších jádrech Cortex-A7, avšak výkonu nabídne v kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 305 a 1GB operační pamětí (po spuštění volno přibližně 400 MB) více než dost.

 

Na telefonu jsme hráli například Real Racing 3, který běželo naprosto bez problémů, nebo třeba futuristické RPG Deus Ex: The Fall, jež byl také hratelné, avšak v rozlehlejších exteriérech FPS padalo do rozmezí 15 – 20. Pokud jsme například měli zvolenou náročnější živou tapetu, tak se kvůli nedostatku RAM při delším hraní (třeba v případě titulu Deus Ex) samovolně změnila na tu základní. Není to sice nějak závažná chyba, při častém opakování to ale může lézt na nervy. Provedli jsme rovněž měření pomocí několika benchmarků, výsledky jsou následující:

 • Quadrant Standart: 8450
 • AnTuTu: 17073
 • 3D Mark: 5643

 

Na telefon s cenou výrazně pod 6000 Kč jedná o velmi slušný výkon a větším problémem by pro náruživé hráče mohla být jen nerozšířitelná paměť o velikosti 12,92 GB (u 8GB verze zbývá přibližně 5,5 GB). Přístroj samozřejmě dokáže přehrávat video ve Full HD rozlišení a dokud nepotřebujete titulky, postačí vám vestavěný přehrávač.

Zastavme se ještě u zvuku. Potěšila mě hlasitost sluchátka při hovoru, která je dostatečná i pro telefonování v hlučnějším prostředí. Příliš výtek nemám ani k hlasitému reproduktoru umístěnému nalevo od fotoaparátu – hlasitost je více než dostačující. Naopak mne trochu zklamal výstup do sluchátek, kvalita není nijak ohromující a ve výchozím nastavení jsou na úkor basů hodně utopeny výšky a středy. Pokud si ale s nastavením trochu pohrajete, dosáhnete výsledku, jenž bude méně náročným posluchačům vyhovovat.

Baterie a výdrž

Motorola Moto G je osazena akumulátorem se solidní kapacitou 2070 mAh. V praxi to znamená, že při náročném používání s nastavenou automatickou regulaci jasu zahrnujícím hodinu hraní náročné hry, hodinu poslouchání hudby, několik hovorů a sms a další hodinku brouzdání po internetu střídavě přes 3G a WiFi, vám telefon bez problému vydrží od brzkých ranních až do večerních hodin.

Při střídmějším používání tak nebude problém dostat se na 2 až 3 dny výdrže, a to je v dnešní době velmi dobrý výkon. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, kdy telefon připojený na WiFi síť a s vyjmutou SIM kartou nepřetržitě přehrává s maximálním jasem video ve Full HD rozlišení. Zvuk nastavený na poloviční hlasitost pak proudí do připojených sluchátek. Motorola se vybila po 5 hodinách a 58 minutách, což lze považovat za dobrý výsledek.

Operační systém, bonusové aplikace: Optimalizace první třídy

Telefon nám do redakce dorazil s nainstalovaným Androidem 4.3 “Jelly Bean“ a po několika dnech nám nabídl OTA aktualizaci na Android 4.4 “KitKat“. Zde si dovolím malou poznámku – po klepnutí na možnost „Stáhnout aktualizaci“ ve večerních hodinách se nic nedělo a Motorola pouze při klepnutí na položku „Aktualizace systému“ hlásila, že update se stahuje. Překvapilo mě, že vzhledem k velikosti necelých 200 MB to trvalo opravdu dlouho – aktualizace byla proveditelná až další den ráno. Škoda, že se nedá sledovat průběh stahování.

 

Pro české uživatele je zde ještě jedna zásadní nevýhoda, a tou je skutečnost, že se mezi jazyky v systému nenachází čeština. Naleznete zde pouze rozšířenější možnosti jako třeba angličtina nebo francouzština, náš rodný jazyk však nainstalujete pouze s neoficiální „custom ROM“, což už je poměrně velký zásah do systému a nezkušení uživatele s ním mohou mít problém. Pomocí aplikace More Locale 2 lze nastavit český jazyk alespoň pro aplikace, v našem případě to ale vyžadovalo použití Android SDK a příkazového řádku, byť se o nijak zásadně složitý úkon nejednalo.

  

Nutno podotknout, že nehledě na to, která verze Androidu v telefonu byla nainstalována, byla rychlost na opravdu dobré úrovni. V případě Androidu 4.3 se občas po návratu na domovskou stránku stávalo, že se chvíli načítaly ikony a widgety, u KitKatu jsme ale tento jev nepozorovali. Za optimalizaci si tak výrobce zasluhuje další velké plus a nutno dodat, že takto svižný Android budete v této ceně shánět jen těžko.

Podrobným rozepisováním se o prostředí čistého Androidu bychom se opakovali a proto jen stručně. V základním stavu máte k dispozici pět pohotovostních obrazovek (počet nelze měnit), na něž můžete libovolně umisťovat widgety, zástupce aplikací, záložky z prohlížeče a další prvky. V horní části se vždy zobrazuje vyhledávací okénko Google, což je podle nás vzhledem k možnosti aktivovat Google Now vytažením tlačítka s domečkem směrem nahoru poněkud zbytečné.

 

Zcela standardní je také notifikační lišta – po stažení jedním prstem se dostanete do nabídky upozornění, pokud použijete dva prsty, otevřete rychlé přepínače a ukazatele některých funkcí. Mezi jednotlivými módy lze přepínat stisknutím tlačítka v pravém horním rohu a klepnutím na hodiny s datem se dostanete do jejich nastavení. Jedinou a poněkud nepochopitelnou změnou je, že název operátora v levém horním rohu nemá zkrácený název typu „TM CZ“, ale celé jméno „T-Mobile CZ“, což zbytečně zmenšuje prostor pro notifikace.

Novinky nehledejte ani na odemykací obrazovce. Odemknutí provedete zatažením dobře známého kroužku se zámečkem libovolným směrem a pokud obrazovku odsunete doleva, otevřete aplikaci „Fotoaparát“. I v zamčeném stavu je možné spouštět Google Now tahem zprostředka spodní části displeje a nechybí samozřejmě ani možnost přidávat na odemykací obrazovku widgety.

 

Jako hudební přehrávač zde poslouží zdarma stažitelná aplikace Hudba Play. Ta nabídne třídění podle ID3 tagů, dle složek však ne. Lze navolit také vlastní ekvalizér a pochopitelně je k dispozici opakované a náhodné přehrávání. Základní Přehrávač videa si poradí dokonce i se záznamem ve Full HD, na titulky ale zapomeňte. To se dá ale naštěstí rychle vyřešit stažením libovolného jiného přehrávače z Google Play.

Jak jsme již zmínili, Android v Moto G prodělal jen minimum úprav, přesto však Motorola přidala několik svých aplikací navíc. V první řadě je to Assist umožňující si nastavit, mezi jakými hodinami má být zapnutý tichý režim a jestli má smartphone automaticky odpovídat kontaktům ze sekce Oblíbené, které se vám nemohou dovolat. Možností je více, ale škoda, že si nelze vytvářet vlastní profily a je třeba si vystačit pouze se dvěma vestavěnými.

  

Motorola Migrate zase slouží k přenášení dat ze starého telefonu. Zmiňme se ještě o přítomnosti kancelářského balíku QuickOffice

Telefonování, organizace, prohlížení internetu

V předchozí kapitole jsem se zmiňoval o tom, že sluchátko při telefonování nabízí solidní hlasitost a kvalitu. Nestěžovala si ani protistrana a tak opravdu nemohu po této stránce nic vytknout. Samotný telefonní seznam je vyveden velmi jednoduše, poslouží však dobře. Skrze číselník můžete hledat jednotlivé kontakty a po otevření aplikace Telefon se objeví nejoblíbenější čísla, která jedním klepnutím začnete vytáčet.

Nijak nevyčnívá ani aplikace pro zprávy – ty jsou rozděleny do konverzací a je možné odstraňovat jednotlivé SMS i celé konverzace. Softwarová klávesnice naštěstí oproti systému samotnému nepostrádá český jazyk a tak není třeba stahovat jinou z Obchodu Play. Jde o standardní Google klávesnici, na níž se dá díky rozměrnému displeji psát poměrně přesně a pokud nepreferujete jiné rozložení či psaní tahem, není důvod ji nahrazovat nějakou alternativou. Psát na ni můžete i metodou swipe (postupné přesování prstu po klávesách).

 

Standardní Google kalendář nabídne denní, týdenní a měsíční přehled, synchronizaci s Google účtem a několik dalších funkcí. Nechybí ani budíky, které nabídnou opakování ve zvolené dny, nastavitelnou dobu odkládání či nastavení funkce bočních tlačítek (odložit nebo ukončit budík). Výrobce musíme pochválit za přítomnost notifikační diody. Ta umí svítit pouze bíle, je však poměrně výrazná a svůj účel plní dobře.

Konektivita: NFC ani LTE se nekoná

K dispozici je standardní kombinace zahrnující WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth ve verzi 4.0 LE a samozřejmě i GPS & GLONASS. Citlivost GPS je velmi dobrá a Moto G tak dobře využitelná pro pěší a automobilovou navigaci či hraní geolokačních her.

Že u telefonu v této cenové kategorii chybí LTE v klidu odpustíme, kam se podělo NFC nám ale vrtá hlavou, a to především kvůli tomu, že zrovna Motorola s Googlem jsou velkými propagátory této technologie. Je nám jasné, že úspory se někde projevit musely, na druhou stranu NFC se pomalu ale jistě rozšiřuje, a to i v cenové kategorii, kde se Moto G pohybuje.

Fotoaparát a video: Zázraky nečekejte

Pět megapixelů je hodnota pro tuto kategorii zařízení zcela standardní, a to samé bychom mohli říct o výsledných snímcích. Za dobrého světla jsou fotografie s přimhouřením oka použitelné – barevné podání je věrné, ostrost ale trochu pokulhává. Jakmile se však začne stmívat, dočkáte se naprosto otřesného podání barev a samozřejmě i neostrosti a hromady šumu. Fotoaparát tak řadíme přinejlepším do průměru, na druhou stranu je potřeba opět přihlédnout k ceně, za kterou o mnoho lépe fotící telefony stejně neseženete.

Velmi podobně můžeme mluvit i o videu nahrávaném v rozlišení 1280 x 720 px (HD). Šumu je zde vcelku dost a nahrávaný zvuk také neoslní, za dobrého světla jsou ale záběry poměrně ucházející.

- - -

 - - -
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Nejrychlejší přístup do aplikace Fotoaparát vede skrze zamykací obrazovku – stačí ji odsunout doleva a můžete směle fotografovat. Prostředí je velmi jednoduché, vpravo jsou umístěny dvě spouště (jedna pro fotografování, druhá pro natáčení videa) a zleva lze vysunout nabídku se základním nastavením.

- - -

- - -

- - -

Jmenovitě jde například o možnost spouštět HDR režim, natáčet slow motion video či pořizovat panoramatické snímky. Pokročilé funkce zde nehledejte – ty vám přinese až některá z aplikací umístěných v Obchodě Play.

Motorola Moto G: Camera demo

Snímky a další obrázky lze prohlížet ve vestavěné Galerii, která je umí třídit podle složky či data pořízení. Vypadá velmi jednoduše a elegantně – vertikální scrollování po velkých náhledech působí dobře a na problémy s rychlostí nenarazíte. 

Konkurence: Několik odvážlivců se najde

Pojďme se podívat na největší konkurenty Motoroly Moto G. Jako první jmenujme LG Optimus L9 II (recenze). To nabídne o 0,2 palce větší displej, slot na paměťové karty a infračervený port, na druhou stranu nemá notifikační diodu a chybí čidlo pro automatickou regulaci jasu. Navíc je o několik set korun dražší a použitý procesor je o něco méně výkonný.

  
Xiaomi Red Rice

Obdobně je na tom i další ze soupeřů – Xiaomi Red Rice (recenze). I to láká na o 0,2 palce větší displej, avšak rozměry a hmotnost jsou oproti Motorole o poznání větší. Použitý procesor dosahuje podobných výkonů, u některých kusů jsou ale registrovány problémy s fixací GPS, což v případě Motoroly Moto G nehrozí. Navíc mají procesory MediaTek stále problémy s kompatibilitou s některými aplikacemi. Svého kapitalistického konkurenta však Xiaomi doslova rozprašuje v oblasti fotoaparátu, kde podává nesrovnatelně lepší výsledky. Nabídne také podporu dvou SIM karet a slot na paměťové karty. Cena je ale o něco vyšší.

Pokud vám není po chuti Android, za cenu podobnou Motorole seženete Nokii Lumia 625 (recenze). Ta se vyznačuje většími rozměry a především nesrovnatelně horším (byť větším) displejem. Plynulost systému je srovnatelná a Nokia opět vrací úder přítomností slotu na microSD karty. Pokud vám však nezáleží na operačním systému, je Motorola bezpochyby lepší volbou.

Závěrečné hodnocení

Sečteno podtrženo – Motorola Moto G v nás zanechala opravdu dobrý dojem. Za velmi příznivou cenu nabídne solidní výbavu s několika vcelku přijatelnými kompromisy (absence NFC, horší fotoaparát) a především plynulý systém Android ve své nejaktuálnější verzi 4.4. Pochválit musíme také povedený displej, slušnou hardwarovou výbavu a kompaktní rozměry.

Padl vám tento telefon do oka? Podívejte se, kde jej v ČR seženete nejlevněji…

Výtky máme především k absenci technologie NFC, slabšímu fotoaparátu a nerozšířitelnému úložiště, což bude problém pro mnoho potenciálních uživatelů. Jinak se ale jedná o skvělé zařízení, které je radost používat a jeho koupi vám s klidným svědomím můžeme doporučit.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku