Domů » Články » Recenze modulů Dension Gateway: Pokročilý streaming hudby z telefonu ve vašem autě

Recenze modulů Dension Gateway: Pokročilý streaming hudby z telefonu ve vašem autě

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak snadno streamovat hudbu z vašeho smartphonu pro pohodlný poslech v automobilu? Řešením mohou být Bluetooth moduly Gateway, které si v článku představíme.

Mnoho z vás už jistě někdy řešilo problém, jak si ve voze pustit nějakou oblíbenou hudbu, když ji zrovna nemáte na CD nebo USB Flash disku. Nejrychlejší možnost je v tu chvíli pustit si ji na YouTube v telefonu. Streamování do audiosystému většiny aut je ale problém, zejména u starších vozů. A právě možnost, jak audiosystém ve voze vylepšit o Bluetooth modul umožňující jak využívání handsfree, tak streamování hudby, jsme pro vás vyzkoušeli a v dnešním článku si je představíme.

  

Klady (+)

  • Bluetooth handsfree včetně streamingu
  • ovládání hudby prostřednictvím tlačítek rádia/volantu
  • nižší cena proti originálnímu příslušenství

Zápory (-)

  • vysoká cena
  • nelze zobrazit informace na displeji rádia u levnějších verzí
  • u některých modelů vozů složitější instalace

Zařízení, která se dají ve většině případů jednoduše připojit na konektor rádia ve voze, tato řešení nabízejí. Technické možnosti jednotlivých adaptérů se odvíjí podle vozu a typu rádia. Od nejednodušších až po ty, které zobrazují texty streamované hudby, telefonní kontakty a umí procházet iPod/iPhone i HDD disky (až do kapacity 320 GB). U všech kategorií produktů je hlavní výhodou zachování všech funkcí ovládání rádia včetně displeje. Streamovanou skladbu ve smartphonu můžete jednoduše bezdrátově přepnout na další přes tlačítka na volantu, to samé pak platí pro funkce spojené s využíváním handsfree.

Jeden z produktů jsme otestovali ve vozech Mazda 5 a Volkswagen Passat. V Mazdě 5 (r.v. 2006) jsme vyzkoušeli adaptér Dension Gateway Lite 3 s Bluetooth včetně připojení iPodu přes dokovací kolébku. Instalace byla poměrně jednoduchá, s demontáží rádia nám poradil prodejce. Kvalita streamované hudby ze Samsungu Galaxy S4 byla k nerozeznání od přehrávání z iPodu. Přes tlačítka na volantu bylo kromě přesunu na další skladbu možné procházet adresáře na USB disku a zároveň přijmout hovor, který byl signalizován i při poslechu CD či FM rádia. Displej rádia však vzhledem k možnostem ukazoval pouze čísla jednotlivých skladeb a disků (zařízení využívá funkci CD měniče). 


Dension Gateway Pro BT

V druhém případě jsme testovali propracovanější systém Dension Gateway PRO BT na rádiu s dotykovou obrazovkou ve VW Passat (r.v. 2012). Ve voze handsfree nebylo a jeho dodělání bez možnosti streamovat hudbu by dle ceníku autosalonu stálo více jak 10 tisíc Kč. Dension vás přijde zhruba na polovinu, ale stále se jedná o poměrně drahou legraci. Demontáž rádia v tomto případě nebyla složitá, nicméně zabudování samotného modulu už vyžadovalo zkušené ruce.

Po spárování telefonu se automaticky načetly telefonní kontakty. Handsfree tak fungovalo identicky jako v případě tovární sady. Když jsme pustili hudbu přes Bluetooth streaming, byl na displeji kromě skladby vidět také název interpreta a alba.

  
Hotová montáž v Mazdě M5, Gateway PRO BT v VW Passat

Při streamování z YouTube se dokonce objevilo jméno autora. Procházení hudby na Flash disku či iPodu připojeném přes kabel bylo možné přes dotykovou obrazovku a tlačítka na volantu. Názvy skladeb včetně telefonních kontaktů se pak ukazovaly také na displeji palubního počítače.

 

Zařízení Dension Gateway představují jednoduchou a relativně levnou alternativu dražších originálních handsfree. Oproti jiným neoriginálním řešení není v interiéru žádná „krabička“ na viditelném místě. Bezproblémové streamování hudby uložené ve vašem smartphonu, ale i hudby z YouTube, dělá z těchto zařízení užitečného společníka na cesty.

Dobrý dojem bohužel kazí zbytečně vysoká cena, u modelu Dension Gateway Lite 3 se pohybuje okolo 2 700 Kč v základní verzi, Dension Gateway PRO BT se prodává za zhruba 5 600 Kč (uvedené ceny jsou s DPH). Ve srovnání s cenami modulů v autosalonech je to samozřejmě méně, ale přesto se nejedná o zrovna nejlevnější investici. Zařízení nám k testu poskytl internetový obchod mp3auto.cz.

Jiří Hálek

Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments