TOPlist

Recenze Lumia 535: Poprvé pod palcem Microsoftu

Lumia 535 je prvním telefonem, který po akvizici mobilní divize Nokie prodává Microsoft pod vlastní značkou. Nový model láká na čtyřjádrový procesor, 5″ IPS displej, svižný systém a především sympatickou cenu. Navíc se prodává i v dual SIM variantě.

Když Nokia nahradila populární model Lumia 520 novou Lumií 530 (recenze), snesla se vlna kritiky na ořezanou výbavu, která postrádala prvky považované za standardní i u nejlevnějších telefonů. Nokia, potažmo dnes už Microsoft, nezůstal ke kritice lhostejný a pravděpodobně i kvůli nižším prodejním číslům uvádí v relativně krátké době na trh nástupce v podobě modelu Lumia 535.


Lumia 535: První s logem Microsoftu

Ten přichází se stejnou čipovou sadou, doplněnou větší operační pamětí, kvalitnějším a větším displejem a fotoaparátem, který nepostrádá automatické ostření ani přisvětlovací diodu, a co je důležité – ve své třídě nefotí vůbec špatně. Hlavním úkolem modelu Lumia 535 bude navázat na úspěchy oblíbené Lumie 520. Pomoci mu k tomu má osvědčený a líbivý design, solidní výbava a příznivá cena. Telefon je dostupný ve verzi s jedním nebo dvěma sloty pro SIM kartu; my jsme měli na test k dispozici právě Dual SIM variantu, která je o pár stokorun dražší.

Klady (+)

 • svižný a dobře odladěný systém
 • slušná výdrž na jedno nabití
 • barevné podání displeje
 • na svou třídu slušný fotoaparát
 • kvalitní zvukový výstup
 • sympatická cena

Zápory (-)

 • vrzající zadní kryt
 • absence LTE
 • občasné problémy s dotykovou vrstvou
 • záznam videa v nízkém rozlišení
 • dlouhá doba nabíjení

Obsah balení

V relativně malé krabičce, která je stejná jako u předchozích Lumií, najdeme jen nabíječku s neoddělitelným kabelem a microUSB konektorem na konci. Datový kabel nebo základní sluchátka výrobce nepřibalil. Je ale rozhodně lepší, když výrobce šetří na dodávaném příslušenství, než na výbavě telefonu. Pokud by vám datový kabel chyběl, můžete si ho za pár peněz pořídit. Obsah uzavírá standardní brožurka pro rychlé seznámení.


V malé krabičce toho příliš mnoho nenajdete – telefon, baterii, nabíječku a informační brožuru

Konstrukce a vzhled: Sympaťák, který padne do ruky

Lumia 535 má velmi podobnou konstrukci jako ostatní levné Lumie. Záda a boky tvoří jednolitá plastová vanička, do které se vkládá celé tělo. Jako celek nepůsobí konstrukce tak pevně jako u starších modelů a zadní kryt jde poměrně snadno sundat. Menší pevnost má za následek povrzávání zadního krytu, které vyřešil až papírek vložený mezi záda a tělo přístroje. K recenzi jsme měli zapůjčený předprodukční novinářský kus tak doufejme, že tímto nedostatkem nebudou trpět i prodejní vzorky.

Softwarové klávesy systému Windows Phone jsou součástí spodního proužku displeje a jedinými mechanickými prvky tak zůstávají tlačítka pro regulaci hlasitosti a klávesa Power umístěné na pravém boku, která jsou zasazena přímo do krytu samotného.

 

Na horní hraně našel místo 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, nabíjecí microUSB konektor je prakticky umístěný ve spodní části telefonu. S rozměry 140,2 x 72,4 x 8,8 mm působí Lumia 535 v ruce kompaktním dojmem, svůj podíl na tom mají zaoblené boky a v cenové kategorii neobvykle malá tloušťka telefonu a úzké rámečky kolem displeje. Hmotností 146 gramů nevybočuje z průměru mezi podobně velkou konkurencí.

  

 

Lumia 535 se prodává v pěti barevných provedeních – v usedlejší černé, bílé a modré, které mají matnou povrchovou úpravu krytu, a pak také v námi testované křiklavě zelené, která má společně s oranžovou variantou leský povrch, kvůli čemuž jsou náchylnější nejen na snadnější vyklouznutí z ruky, ale i na uchytávání otisků prstů. Díky snadno vyměnitelnému krytu můžete ale barvu telefonu poměrně rychle změnit.

 

Displej: Vydařený návrat k IPS

Displej proti Lumii 530 výrazně narostl ze čtyř palců na pět a zlepšila se také jeho technologie. Zvýšilo se i rozlišení, konkrétně na qHD, tedy 540 x 960 pixelů, ale díky nárůstu úhlopříčky se výsledná jemnost displeje snížila na 220 ppi. Díky specifickému grafickému rozhraní systému Windows Phone ale rastr nepůsobí nijak rušivě a celkově můzeme obraz označit za jemný. Displej nabízí dobré podání barev a slušné pozorovací úhly.


Displej nabízí věrné barvy i dobré pozorvací úhly

Na dostatečné úrovni je také rozsah jasu spolu s jeho automatickou regulací. Čitelnost na přímém slunci je průměrná a příliš velký vliv na to nemá ani aktivace funkce „Čitelnost na slunci“ v nastavení. K ochraně displeje je použito sklo Gorilla Glass 3, které je dokonalým lapačem otisků prstů, protože oleofobní vrstvu výrobce buď podcenil, nebo úplně vynechal. To vše jsou nedostatky, které nejsou v cenové kategorii, kam Lumia 535 spadá, ničím vyjímečným a lze nad nimi přimhouřit oko.


I přes větší úhlopříčku displeje nabízí Lumia 535 jemný obraz

Co už odpustit nelze, jsou problémy s vyhodnocováním dotyků na displeji, na které si napříč internetovými diskuzemi stěžuje řada uživatelů. Tímto neduhem trpěl i náš testovaný kus a nejvíce patrné to bylo při práci s internetovým prohlížečem, galerií obrázků, hraní her, nebo psaní na softwarové klávesnici. Čas od času obraz trochu zvláštně poskakoval při provádění multidotykového gesta pinch-to-zoom, například právě při přibližování či oddalování fotografií v galerii. Telefon lze rovněž probouzet dvojklikem na displej, ale ani tato volba nefungovala stoprocentně. Lumia 535 nepodporuje funkci Glance Screen (Rychlý přehled), díky které bylo možné zobrazovat upozornění při „vypnutém“ displeji. Do jisté míry by to zachránila notifikační dioda, ale ani na tu se nedostalo.

Výrobce sice již vydal update firmwaru, který měl tento problém odstranit, ale rezerva pro další nápravu zde stále ještě je. Dle diskuzí na internetu trpí tímto problémem zařízení s číslem hardwarové revize 3.0.0.0, které měl i námi testovaný kus. Telefony s číslem 5.0.0.0 by měly být již v pořádku. Bohužel číslo revize nezjistíte na balení, ale pouze v nastavení telefonu.

Hardwarová výbava

Lumii 535 pohání čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 200 na frekvenci 1,2 GHz. Doplňuje ho 1 GB operační paměti a grafický akcelerátor Adreno 302. V porovnání s Lumií 530 se sice jedná o stejný čip, ale dvojnásobek operační paměti přijde vhod. V dané cenové kategorii se nicméně jedná o solidní hardware.

 

Při používání telefon sice nedosahuje svižnosti výkonnějších Lumií, ale v porovnání s konkurencí z hlediska výkonu nikterak nezaostává. Zahrajete si bez problémů náročnější hry jako třeba Asphalt 8.
Interní paměť má 8 GB a zhruba polovina je dostupná pro uživatele. Díky podpoře paměťových karet až do velikosti 128 GB byste ale o prostor pro další data neměli mít nouzi.

Příjemným překvapením byl zvukový výstup, jež nabízí kvalitní zvuk s výraznější basovou složkou, což oceníte zejména na kvalitních sluchátkách. Perfektní je také vestavěný ekvalizér, který bohužel nelze použít s bezdrátovými sluchátky. Také je trochu nelogicky ukryt v nastavení zvuku a není přístupný přímo z aplikace Hudba. Reproduktor na zadní straně nabídne dostatečnou hlasitost, čistý projev, ale postrádá výraznější basy. Nicméně kvalitou reprodukce je v dané kategorii nad průměrem.


Pod zadním krytem najdete na sloty na microSIM karty a microSD kartu

Baterie a výdrž: Malý akumulátor s překvapivou výdrží

Telefon napájí baterie s kapacitou 1905 mAh, což je na pětipalcový dualsim podprůměrná hodnota. Při běžném používání ale Lumia 535 výdrží překvapila a bez problémů i při vyšším zatížení zvládla jeden celý den. Méně náročný uživatel by se mohl dostat až na dva dny bez nabíjení.

Malá kapacita baterie se projevila při testu výdrže při přehrávání videa, kdy telefon se středním jasem a 50% zvukem vydržel přehrávat HD video (720p) pouhé 4 hodiny. Podobný výsledek dosáhnete při hraní náročnějších 3D her. K plnému nabití potřebuje Lumia 535 přibližně 2 hodiny a 45 minut, což je rozhodně nestadnardně dlouhá doba.


Výdrž můžete nepatrně prodloužit také díky vestavěnému spořiči baterie

Operační systém: Svižné mobilní Windows

Operační systém Windows Phone 8.1 jsme si v našich recenzích představovali mnohokrát a v případě Lumie 535 přichází s poslední aktualizací Lumia Denim, která přináší novinky zejména v oblasti aplikací spojených s fotoaparátem. Na odemykací obrazovce si můžeme nastavit rychlá upozornění vybraných aplikací, u jedné pak mohou být i podrobnější. Nechybí ani možnost nastavit si heslo pro odemčení telefonu popřípadě zvolit zdroj pro tapetu.

 

Moc pěkné je pozadí Bing, které každý den přináší novou atraktivní fotografii. Základní plocha tak nabídne tři sloupce živých dlaždic, které mohou sloužit čistě jako zástupce aplikace nebo i zobrazovat nějakou informaci, například počet zmeškaných událostí či aktuální počasí.

 

Posunem doprava se dostanete do abecedně řazeného seznamu aplikací s možností rychlého vyhledávání podle počátečního písmene. V horní části obrazovky se poté nachází notifikační lišta, jejímž stažením se dostanete do seznamu upozornění a ke čtveřici přepínačů, pro které můžete vybrat vhodnou funkci v nastavení.

 

Nastavení v systému Windows Phone by vydalo na celou kapitolu, jde stále o tentýž poměrně nepřehledný seznam s desítkami položek, kde mnohdy pod jednou nabídkou najdete pouze jednu jedinou volbu. K nápravě tohoto „paskvilu“ naštěstí dojde s příchodem nové verze systému Windows 10 (více informací).

Microsoft připravil pro zákazníky celou řadu praktických aplikací. Do nedávna nepřekonatelným bonusem z dílny Nokie byla hlasová offline navigace Here Drive+ a Mapy Here. Celosvětové mapové podklady jsou bezplatné a jedná se opravdu o aplikaci s přidanou hodnotou, která byla nedávno uvolněna také pro konkurenční Android, a chystá se verze pro iOS.

 

Výrobce samozřejmě neopomněl ani svůj kancelářský balík Office, který vám umožní pracovat s dokumenty, prezentacemi a tabulkovými soubory. Nechybí ani OneNote, program pro zapisování jednoduchých i sofistikovanějších poznámek, do nichž můžete kromě strohého textu přidávat seznamy, fotografie či zvukové stopy.

Aplikace Inteligentní data umožní sledovat průtok dat a to skrze WiFi i mobilní připojení. Nechybí ani možnost nastavit si limit, po jehož překročení se připojení přes operátora automaticky deaktivuje. Inteligentní úložiště slouží k přehledu volného místa a můžete zde také zvolit, kam se budou ukládat nové soubory. Několik bonusových aplikací je zaměřeno na práci s fotoaparátem. Tyto programy však ocení majitelé dražších telefonů řady Lumia s kvalitními PureView fotoaparáty.

 

Vestavěný hudební přehrávač nabídne jednoduché, avšak přehledné prostředí, v němž se poměrně snadno zorientují i méně zkušení uživatelé. Hudbu můžete procházet podle umělců, alb, skladeb a žánrů. Dohromady si můžete dávat také vlastní playlisty. K dispozici je ještě opakování či náhodné přehrávání. V telefonu je také praktický ekvalizér, ale z přehrávače není dostupný a je potřeba se k němu prokousat v nastavení telefonu a lze ho použít pouze s drátovými sluchátky. V nabídce aplikací nechybí také FM rádio.

 

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Rozděleny jsou buď podle časové osy nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené položky na zvláštní kartu. Jednoduchý Přehrávač videa nabídne pouze základní funkce. Pokud rádi sledujete filmy nebo seriály na telefonu doporučujeme sáhnout po některé placené, ale kvalitnější alternativě.

Telefonování, zprávy a organizace

Telefonní aplikace nabízí celkem standardní rozdělení na historii volání, číselník a seznam kontaktů. Vhod může přijít sekce blokované hovory, v níž můžete zvolit čísla, ze kterých vám následně nebudou zobrazovány příchozí telefonáty a zprávy.

 

Testovaná Lumie podporuje použití dvou sim karet současně, proto v základu najdete v telefonu dlaždice pro telefonování a zprávy pro každou SIM kartu zvlášť. V nastavení je možné je sloučit do jedné a vybírat aktivní číslo pro volání poněkud nepraktickým přepínačem.

SMS jsou rozděleny standardně do konverzací, mazat můžete i jednotlivé zprávy a mezi texty lze také vyhledávat. V českém rozložení je klávesnice poněkud natěsnaná a pohodlnější je psát v landscape módu. Zvládá predikci a automatické opravy, psaní tahem v naší mateřštině zatím neumí a dočkáme se ho až s příchodem Windows 10. Psaní také někdy komplikovalo špatné vyhodnocování dotyku, o kterém jsme psali již výše v recenzi.

 

Za zmínku stojí také vestavěný Kalendář. Ten nabídne přehled po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Jednoduché Budíky najdeme jako samostatnou položku v seznamu aplikací.

Konektivita a webový prohlížeč

Lumia 535 bohužel nepodporuje rychlé připojení přes LTE, a tak se budete muset spolehnout na pokrytí 3G (HSPA+). Ve výbavě dále nechybí WiFi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0, samozřejmostí je také GPS v kombinaci s GLONASS s velmi dobrou citlivostí. K navigování tak Nokia tradičně poslouží na výbornou. Podporou NFC či bezdrátovým nabíjením Lumia 535 nedisponuje.

K prohlížení internetu poslouží Internet Explorer. Ten nabídne relativně přívětivé uživatelské prostředí, samotná rychlost prohlížeče je ale spíše průměrná. Nechybí zde režim úspory dat, který se navíc umí zařídit podle toho, kolik vám ještě zbývá s měsíčního limitu. Nemáte-li tak žádné speciální nároky, vestavěný prohlížeč vám poslouží dobře.

Fotoaparát a záznam videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx; objektiv samotný má světelnost f/2,4 a disponuje kromě automatického ostření také přisvětlovací diodou. K obsluze fotoaparátu slouží pokročilá aplikace Lumia Camera, která kromě tří režimů (automaticky, noční a sport), nabídne pokročilé manuální nastavení fotoaparátu včetně ostření. K dispozici je také mód bracketing, pomocí níž pořídíte tři snímky (podexponovaný, správně nasvětlený a přeexponovaný) a následně můžete vytvářet HDR fotografie. Funkčně není aplikaci co vytknout, jediné co nám vadilo, je velikost některých ovládacích prvků. Na pětipalcovém displeji mohly mít větší velikost, což by přispělo ke komfortu ovládání.


V aplikaci Lumia Camera oceníte manuální režim s širokými možnostmi nastavení

Výsledné snímky mají věrné podání barev a netrpí na přepaly. U vzdálenějších objektů se začínají ztrácet detaily a se zhoršujícími se světelnými podmínkami přibývá ve fotografiích šum. Vzhledem k nízké ceně telefonu jsou ale výsledky fotoaparátu překvapivě dobré a v této třídě se rozhodně řadí do nadprůměru. Pokud využijete možnosti dalších aplikací pro práci s fotografiemi např. Lumia Creative Studio nebo Lumia Panorama můžete vykouzlit opravdu povedené snímky.

-

- - -
Další snímky pořízené Lumií 535 najdete v naší galerii

Stejným rozlišením a clonovým číslem jako zadní fotoaparát disponuje také přední kamera. Spolu s aplikací Lumia Selfie můžete vytvářet povedené autoportréty a to i zadním fotoaparátem za pomoci zvukového navádění.

- - -

- - -

Špatné nejsou ani výsledky u nahrávaného videa, které ale značně omezuje maximální FWVGA rozlišení (848 x 480 px) při 29 snímcích za sekundu – to je na dnešní dobu opravdu málo. Podpora záznamu videa alespoň v HD rozlišení by Lumii 535 slušela mnohem více.

Konkurence

Z nabídky telefonů s operačním systémem Windows phone je blízkým konkurentem Prestigio MultiPhone 8500 DUO, které nabízí rovněž podporu dvou SIM karet a displej s úhlopříčkou 5 palců, na kterém ale nabídne vyšší rozlišení (720 x 1280 px). Nabízí sice 8Mpx fotoaparát, ale výsledné snímky za Lumií 535 celkem dost zaostávají. Oželet je třeba také prémiové aplikace, které jsou určeny jen pro telefony Lumia, navíc je potřeba si zhruba 300 korun připlatit.

Z konkurentů s operačním systémem Android jmenujme Acer Liquid Z500, který nabídne také podporu dvou sim karet, kvalitnější displej a perfektní dílenské zpracování.


Acer Liquid Z500

Za příplatek zhruba 500 korun lze pořídit povedený smartphone Honor 3C (recenze), který kromě podpory dual SIM nabídne bezkonkurenční 2 GB operační paměti, výborný displej a slušnou výdrž. Stejně jako zbylí konkurenti nepodporuje NFC a LTE.


Honor 3C

Závěrečné hodnocení

Lumia 535 má bezpochyby našlápnuto stát se bestsellerem mezi telefony s mobilními Windows a pokračovat tak ve šlépějích Lumie 520. Na rozdíl od „ořezaného“ modelu 530 nabízí kvalitní pětipalcový displej, všechna potřebná čidla, slušný fotoaparát a především příznivou cenu, která se pohybuje lehce nad hranicí 3 000 Kč. U některých obchodníků ji dokonce lze sehnat o několik stokorun levněji.

Je škoda, že Microsoft uvolnil do prodeje sérii telefonů, která má problémy s citlivostí dotykové vrstvy. Doufejme, že se tento neduh týkal pouze prvních sérií a u novějších modelů už uživatele obtěžovat nebude. Jinak je ale Lumia 535, v rámci své cenové kategorie, velmi povedený telefon, který plně uspokojí nenáročné uživatele. Ti si navíc mohou vybírat z řady barevných krytů, případně sáhnout po variantě se dvěma sloty na SIM kartu.

Autor článku Roman Vitámvás
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.

Kapitoly článku