Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Recenze » Recenze chytrého náramku Microsoft Band: Nabitý funkcemi, a přesto plný nedostatků

Recenze chytrého náramku Microsoft Band: Nabitý funkcemi, a přesto plný nedostatků

Náramek Microsoft Band je svým způsobem unikátní a velmi komplexní zařízení. Má více senzorů než konkurenční produkty, je možné ho propojit s Windows Phone, Androidem i iOS a cenově vychází na přijatelných 199 dolarů. Přesto vám jeho koupi nedoporučíme. Proč? To vám prozradí naše recenze.

Microsoft se před nedávnem rozhodl uvést na trh vlastního zástupce v kategorii nositelné elektroniky. Band v sobě kombinuje fitness náramek, chytré hodinky, monitor spánku, měřič aktivity a zobrazovat umí také notifikace z telefonu.

Ačkoliv se náramek do obchodů dostal již v říjnu minulého roku, je stále poměrně obtížné jej zakoupit, a to především v Evropě. Prodává se totiž pouze v prodejnách a online e-shopu Microsoft Store, takže oficiální cestou je Band dostupný pouze na americkém trhu. Navíc se zdá, že produkce je velmi omezená a náramek je tak často vyprodaný. Další komplikací je fakt, že mobilní aplikace Microsoft Health pro synchronizaci údajů je dostupná taktéž pouze pro americké uživatele. Pro její stažení proto budete muset svůj smartphone s Windows Phone přepnout na americký region; v případě iOS aplikaci aktuálně stáhnete pouze z amerického App Store.

Microsoft Band se prodává pouze v černé barvě a ve třech různých velikostech. Pro určení správné velikosti náramku si můžete ze stránek Microsoftu stáhnout dokument, který vám po vytištění s výběrem pomůže. Velikost se liší pouze ve výšce zápěstí, šířka náramku je upravovatelná pomocí přezky.

Odkaz na WP katalog Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
Aplikace vyžadují Windows Phone 8.1+, iOS 7.1+ a Android 4.3+

Klady (+)

  • aplikace pro všechny platformy
  • nízká cena
  • integrovaná GPS
  • množství senzorů

Zápory (-)

  • dostupnost pouze v USA
  • horší ergonomie, vyšší hmotnost
  • nízká výdrž baterie
  • chybí podpora češtiny
  • citlivost displeje
  • budík neumí pracovat s fázemi spánku

Ergonomie, displej, tlačítka a funkce

Zařízení se nosí netradičně displejem na spodní straně zápěstí, což nám nepřijde úplně ergonomické. Úhlopříčka dotykového TFT displeje je 1,4″ a rozlišení 320 x 106 px. Vedle displeje je UV senzor, čidlo okolního osvětlení a mikrofon, který slouží pro ovládání hlasové asistentky Cortany (funguje pouze při spojení s Windows Phone). Pod displejem jsou poté dvě tlačítka – hlavní pro zapnutí a menší „akční“ tlačítko, které se používá k vyvolání speciálních úkonů a funkcí. Na vnitřní straně náramku je konektor pro dobíjení. Konektivitu s telefonem zajišťuje Bluetooth 4.0.

Video: Používání Cortany s náramkem Microsoft Band

Napájecí kabel se připojuje do USB portu (adaptér není součástí náramku, musíte tak použít počítač nebo adaptér k telefonu) a obsahuje magnetický konektor, který dobře drží. Pod přezkou se zase skrývá senzor pro měření srdečního tepu – čidel je zde tedy opravdu hodně. Rozhodně více, než kolik vám nabídnou konkurenční produkty. 

 

Vzhledem k hardwarové výbavě je náramek poměrně mohutný (19 x 8,7 mm) a těžký (60 gramů). Na ruce tak působí nevzhledně a při ovládání nezůstanete bez povšimnutí – může za to především držení ruky, kdy vám dlaň s náramkem míří volně do vzduchu a druhou rukou klikáte na displej.

Udávaná výdrž s dvojicí 100 mAh akumulátorů na jedno nabití je kolem dvou dnů, což odpovídá skutečnosti. Pokud Band používáte v režimu hodinek, kdy se neustále zobrazuje čas a datum, tak se výdrž sníží na zhruba den a půl. Samotné dobíjení trvá okolo 90 minut a pokud nebudete využívat režim hodinek, tak nikdy nezjistíte průběh nabíjení – stavová ikona totiž pouze informuje o připojeném napájení.

  

Ovládání na displeji a vzhled samotných aplikací (funkcí náramku) odpovídá stylu známému z mobilních Windows – aplikace zde jsou reprezentovány jednotlivými dlaždicemi. Displej se buď automaticky vypíná nebo může zobrazovat čas (režim Watch – hodinky, který ale zvyšuje spotřebu). Rozsvícení displeje se pak provádí hlavním tlačítkem. To zobrazí aktuální čas a doplňkový údaj, kterým může být datum, počet nachozených kroků, ušlá vzdálenost, počet spálených kalorií nebo aktuální tep.

 

Pokud na displej tapnete, zobrazíte si tyto informace ve větším detailu. Tahem prstu po displeji doprava se zobrazují stavové ikony (stav baterie, měření tepu a aktivní spojení Bluetooth), pohybem na druhou stranu zase dlaždice jednotlivých aplikací. Jejich množství a pořadí se nastavuje v mobilní aplikaci, přesto jich ale více než 10 aktivních v náramku mít nemůžete. Pokud budete Band používat především jako doplněk k mobilnímu telefonu, tak se vám počet dostupných funkcí rychle sníží – notifikace na hovory, e-maily, SMS zprávy a kalendář zde totiž figurují jako samostatné aplikace.

Základní aplikace zobrazující informace z telefonu

Základní aplikace jako Zprávy, Hovory, Kalendář, Facebook, Facebook Messenger, Twitter nebo Notifikační centrum upozorňují a notifikují přidružený obsah přímo z telefonu. Přesto se nemůžete podívat do historie na informace, které jsou ve vašem smartphonu uloženy. Náramek vám totiž ukáže pouze takové zprávy, na které vás dříve upozornil. Nemůžete si tak prohlížet historii komunikace přes SMS, e-maily nebo například Facebook. Na příchozí textové zprávy a zmeškané hovory lze rovněž odepisovat pomocí předvolených šablon, ale opět pouze při aktivní (zobrazené) notifikaci. Jakmile vám displej zhasne, do nabídky pro odeslání odpovědi se již nedostanete. A podobných softwarových neduhů bohužel náramek nabízí více.

 

Jedinou výjimkou je aplikace Calendar (kalendář), která dokáže zobrazovat budoucí položky a tak si můžete prohlédnout detaily o naplánovaných událostech a schůzkách. Ačkoliv je zde notifikační centrum, Band vás v tomto případě nebude informovat o upozorněních z Facebooku, Messengeru nebo Twitteru pokud nebudete mít aktivní i tyto aplikace. Což není ideální vzhledem k faktu, že aplikací můžete aktivně používat maximálně 10.

     
Band má s aktuální verzí firmware problémy s diakritikou

U všech těchto aplikací narazíte ještě na další problém, kterým je podpora češtiny. Náramek má totiž problém se zobrazením některých písmen s diakritikou. Nezbývá než doufat, že Microsoft tuto chybu napraví a při některé z aktualizací firmwaru tento neduh odstraní. Aktuální firmware se do náramku dostává přes propojený mobilní telefon a jeho dostupnost je kontrolována hned u prvního zapnutí a nastavení zařízení.

  

Fitness aplikace

Run: běháme

Tento nástroj je prvním z fitness kolekce a jediný, u které můžete využít vestavěný GPS modul. Při aktivaci tohoto režimu začne náramek měřit čas, tep, uběhnutou vzdálenost, spálené kalorie a průměrné tempo. V náramku si vždy můžete zobrazit záznam poslední aktivity, starší si pak můžete načíst v mobilní aplikaci a to včetně podrobností, jakou je například záznam trasy s vyznačenou rychlostí pohybu. Tedy v případě, že jste navigační modul použili; GPS se zapíná před zahájením samotné aktivity a samozřejmě znatelně snižuje celkovou výdrž Bandu.

  

Exercise: měříme fyzickou aktivitu

Pokud nechcete běhat, ale jen posilovat nebo provozovat cviky, u kterých nejde primárně o uběhnutou vzdálenost, nabízí se vám právě režim Exercise. Ten totiž sleduje vaší tělesnou aktivitu – především tep, spálené kalorie a samozřejmě i celkový čas. Vzhledem k větším rozměrům a hmotnosti náramku jsme se v redakci neubránili štiplavé poznámce, že nošení samotného Bandu je samotné tak trochu cvičením.

 

Guided Workouts: cvičíme podle tréninkového plánu

Jedním z největších fitness benefitů oproti konkurenci je právě tento režim. Jedná se totiž o osobní tréninkový plán. V mobilní aplikaci si vyberete cviky a tréninkový proces podle požadavků, a náramek vás informuje o časech a průběhu jednotlivých cviků, odpočinku a zároveň měří fyzickou aktivitu. Na mobilním telefonu následně máte možnost zobrazit video s návodem, jak jednotlivé cviky provádět.

 

Také je v tréninkovém plánu naznačeno, jaké dny máte cvičit (a jaké konkrétní cviky máte provádět) a kdy zase odpočívat. Bohužel vám však už nepřipomene, že zrovna dnes byste měli ve cvičení pokračovat. A příliš ucházející není ani to, že v jednu chvíli můžete mít v náramku pouze jeden tréninkový plán.

Budík, počasí, akcie, Cortana a další nástroje…

Kromě již zmíněných funkcí a nástrojů z minulé kapitoly v Bandu najdeme také aplikace Sleep, Alarm & Timer, Weather, Finance, Cortana, UV a Starbucks. Jak už název napovídá, Sleep je monitoring spánkové aktivity. Když ulehnete do postele, zapnete tuto funkci a náramek přestane upozorňovat na notifikace a bude monitorovat váš spánek. Po probuzení režim opět musíte vypnout a následně uvidíte, jak dlouho jste spali, kolikrát se v noci probudili a kolik času vám zabrala tzv. REM fáze spánku.

 

Dost nešikovné je, že jakmile režim zapomenete manuálně zapnout, tak už informace o spánku nezjistíte. Konkurenční náramky od společnosti Fitbit umí tato data určit i zpětně, když si v aplikaci nebo na webu zadáte čas od kdy do kdy jste byli v posteli. Microsoft Band také poskytuje informace o samostatném spaní, ale již vám neumí zobrazit průměrnou dobu spánku za určité období.

Další aplikace slouží jako budík a obsahuje také stopky a odpočítávání. Budík je velmi jednoduchý a v nastavený čas vám náramek zavibruje. Bohužel budík umí vibrovat pouze v nastavený čas a nebere tak v potaz vaší spánkovou aktivitu. I toto by Microsoft mohl napravit. Je zajímavé, že pokud máte nastavený budík v telefonu i na náramku, tak fungují oba. Není tedy nutné nastavovat budík na hodinkách, když už jej máte aktivní v telefonu.

Aplikace počasí a finance zobrazují pravidelně aktualizovaná data z telefonu. Počasí ukazuje aktuální hodnotu teploty s obrázkem reprezentujícím venkovní počasí a předpověď na následujících 5 dnů. Finance se naopak hodí těm, kteří potřebují mít přehled o akciovém trhu po ruce, respektive na ruce.

  

Aplikace Starbucks zastupuje věrnostní program známé sítě kaváren. Můžete si totiž do náramku zadat číslo své věrnostní karty a to pak „předložit“ při placení – aplikace zobrazuje čárový kód a samotné číslo karty, takže jí nemusíte vyndávat z peněženky. Což stejně nedává moc smysl, protože samotnými hodinkami nezaplatíte a dávat zápěstí někam ke čtečce u pokladny nebude taktéž pohodlné. Navíc tato služba funguje pouze v USA. V českém Startbucks by na vás asi koukali hodně zmateně.

Další exkluzivitou Microsoft Bandu je UV senzor. Pro jeho použití musíte mít v náramku aplikaci nazvanou pouze UV, která po krátkém zkoumání dopadajícího světla umí určí intenzitu UV. Následně vás bude informovat, po jak dlouhé době může dojít ke spálení pokožky.

 

Pokud používáte Windows Phone a máte na něm dostupnou hlasovou asistentku Cortanu, lze ji ovládat přes speciální aplikaci v samotném náramku. Jednoduché odpovědi vám Cortana zobrazí na displeji Band, u složitějších rozsvítí telefon a zobrazí odpověď na něm. Bohužel vám tato funkce rozsvítí i telefon v kapse, což není zrovna ideální. Hlasové odpovědi se taktéž nedočkáte, protože náramek má pouze mikrofon, reproduktor už chybí. To nás však nemusí moc trápit, protože v našich končinách a v našem jazyce není Cortana dostupná a komunikovat s ní lze v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, španělštině a případně čínštině.

Kromě zmíněných aplikací je možné používat i takzvané Connected Apps. Jedná se o sdílení dat z nástroje Microsoft Health (kde se uchovávají vaše záznamy) se službami, které již například nyní používáte. Nabídka je v toto chvíli bohužel velmi chudá a obsahuje pouze RunKeeper a MyFitnessPal.

Aktualizováno: Microsoft 23. února vydal aktualizaci, která přidává hlasové diktování, softwarovou klávesnici a řadu dalších funkcí včetně webové verze služby Microsoft Health (více informací).

Dlaždice a zobrazení informací

Mobilní aplikace je laděna do fialové barvy a skládá se z dlaždic přes celou šířku displeje. Jejich množství je dáno počtem aplikací, které v Bandu máte aktuálně nahrané. Zobrazuje tedy množství nachozených kroků, včetně plnění denního cíle, počet spálených kalorií, délku posledního spánku a následně informace z fitness aplikací, pokud je používáte. Kliknutím na dlaždici dojde k zobrazení detailních informací. Je zajímavé, že zatímco u kroků vidíte i hodnoty z předchozích dnů, u spánku se zobrazuje pouze ten poslední zaznamenaný. Předchozí hodnoty však najdete v menu pod položkou Activity History. Tam se také zobrazují jednotlivá cvičení, běhání a další naměřené hodnoty.

  

  

U jednotlivých záznamů dále můžete sledovat průběh vašeho tepu, pokud jste měření měli zapnuté. Mobilní aplikace také obsahuje zajímavé doplňkové informace. Například u počtu kroků zobrazuje o kolik jste překonali svůj cíl a vzdálenost slovně komentuje. Komentář se ale opět vztahuje jen na Spojené státy, takže se například dozvíte, že jste ušli o 3,7 míle více než je váš plán, což odpovídá délce závodní trati Sebring International Raceway na Floridě. Ano, aplikace ukazuje rozdíl v mílích, ačkoliv jinak umí pracovat s kilometry a všude jinde je zobrazuje.

  
Správa hodinek a aplikací v mobilní aplikaci

Závěrečné hodnocení

Microsoft Band je zajímavý produkt z technického hlediska. Bohužel ale vypadá a funguje spíše jako testovací produkt, který neměl opustit vývojové laboratoře společnosti. Displej se nosí na spodní straně zápěstí, což je místo, kde se rukou opíráte při psaní na počítačové klávesnici a u mnoho jiných aktivit zjistíte, že displejem do něčeho vrážíte. Displej navíc není chráněn žádný extra odolným sklem, takže už po pár dnech nošení jsou na něm viditelné výrazné škrábance, a to jsme se k němu chovali velmi slušně.

  

A to jsme ještě nezmínili citlivost displeje. Ta totiž není nejlepší a mnohokrát se vám stane, že si chcete přečíst další řádky ze zprávy a marně jezdíte prstem po displeji, který nereaguje nebo pohyb vyhodnotí nepřesně. Band rovněž není voděodolný, ale prach a jemně stříkající voda by mu uškodit neměla, takže pár dešťových kapek by měl ustát. Probuzení náramku je možné jen tlačítkem a pokud jste z Windows Phone zvyklí probudit mobilní telefon poklepáním, občas to budete zkoušet i u náramku. Marně.

Ačkoliv je Band plný senzorů a podrobně měří průběh spánku, nedokáže vás podle fáze spánku vzbudit. Místo toho zavibruje v nastavený čas. Přitom takové funkce už konkurence dávno nabízí. Také je hezké, že Microsoft Band má aplikaci podporující všechny platformy, ale se zaznamenanými daty už příliš dobře pracovat nemůžete. Ano, můžete si je prohlížet, ale pokud byste je chtěli exportovat, zprůměrovat nebo s nimi dále hospodařit, tak máte jednouše smůlu. Neexistuje ani webová verze aplikace Microsoft Health, kde byste si hodnoty mohli zobrazit. Microsoft však informoval, že na této verzi pracuje, tak se snad brzy dočkáme.

Náramek má taktéž problém se zobrazením některých českých znaků. Navíc dva dny na jedno nabití (den a půl pokud máte zapnutý režim hodinek) nejsou nijak oslnivým výsledkem a vzhledem k nutnosti použít speciální kabel pro nabíjení s tím musíte počítat při cestování.

I přes všechna negativa musíme přiznat, že v některých případech vám Band vykoná výbornou službu. Například během schůzek, kdy máte telefon v kapse, můžete snadno vidět, kdo vám zrovna volá nebo píše. To oceníte i při řízení, kdy krátkým pohledem na zápěstí zjistíte potřebné informace a nemusíte se rozptylovat telefonem. Pokud rádi běháte, můžete zase ocenit GPS a další senzory, které váš běh zaznamenají a nemusíte tak sportovat s mobilním telefon.

Pokud tedy nad náramkem přemýšlíte, rozhodně zvažte všechny jeho klady a zápory. Je fakt, že oficiálně se zařízení prodává pouze v USA, ale přesto příliš nerozumíme tomu, proč mají hodinky se softwarem od Microsoftu problémy s diakritikou nebo proč je zde hloupé regionální omezení pro stažení mobilní aplikace. 

Microsoft Band je velmi komplexní zařízení, stále má ale mnoho nedodělků. Část z nich může Microsoft odstranit novou verzí firmware, s horší ergonomií a většími rozměry ale při každodenním používání budete stále bojovat. I z tohoto důvodu bychom vám raději doporučili sáhnout po nějakém konkurenčním řešení, které sice nabídne méně funkcí, ale nebude tak výrazně svázané omezeními a softwarovými nedodělky.

Tomáš Kápl

Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments