Domů » Recenze » Recenze Lenovo Yoga Tablet 2: Osmipalec, co to má na háku

Recenze Lenovo Yoga Tablet 2: Osmipalec, co to má na háku

Otestovali jsme netradiční tablet od Lenova, který se pyšní atypickou konstrukcí s výklopným stojánkem, kvalitním zpracováním a jemným displejem. Má i své slabiny, a tou největší je použitý operační systém.

Pokud uvažujete o koupi tabletu se systémem Windows, máte o jeho vnitřní hardwarové výbavě prakticky rozhodnuto. Pomineme-li nešťastnou kapitolu ARMových Windows RT, dostanou se do vašeho užšího výběru vesměs zařízení poháněná procesorem Intel Atom Bay Trail s jedním nebo dvěma gigabajty RAM a vnitřním úložištěm, o jehož velikost se budete strachovat při každém spuštění služby Windows Update. Hrubý výpočetní výkon se tak s největší pravděpodobností dostane při výběru tabletu až na druhou kolej a do popředí vyplavou položky jako rozlišení displeje, kvalitní zpracování, či „něco navíc“. 

U tabletů rodiny Lenovo Yoga Tablet je oním netradičním prvkem proměnná tloušťka, která po téměř celé ploše tabletu zatápí těm nejsubtilnějším konkurentům, ovšem při jedné z delších stran několikanásobně naroste. Může za to váleček, který v sobě integruje baterii, praktický stojánek, dvojici reproduktorů nebo čočku hlavního fotoaparátu, u jednoho z aktuálně pěti nabízených modelů Lenovo Yoga Tablet se dokonce v podstavci válečku zabydlel projektor.

My jsme testu podrobili osmipalcový Lenovo Yoga Tabet 2 with Windows, který kromě neobvyklé konstrukce přihazuje na hromádku zajímavých benefitů jemný Full HD displej vybavený technologií AnyPen umožňující ovládání prakticky jakýmkoliv předmětem, který máte zrovna po ruce. Vnitřní hardwarovou výbavou spadá do kategorie tradičních „atomových“ tabletů se systémem Windows, jejichž cena začíná někde na třech tisících korunách, Lenovo si však za model Yoga Tablet 2 řekne o více než dvojnásobek. Je tento tablet natolik bezchybný, aby cenu pohybující se na úrovni sedmi tisíc korun obhájil?  

Klady (+)

 • kvalitní a jemný displej
 • pevná konstrukce
 • velmi praktický stojánek
 • kancelářský balík Office v ceně
 • technologie AnyPen
 • kvalita fotografií a videa
 • lze koupit i ve verzi s Androidem

Zápory (-)

 • použitý operační systém
 • absence HDMI výstupu
 • krátký kabel nabíječky
 • dioda by mohla sloužit k notifikacím
 • pouze verze bez slotu na SIM kartu
 • vysoká cena 

Obsah balení: Vítejte ve světě Office 365

V černé krabičce, jejíž půdorysné rozměry příliš nepřevyšují velikost samotného tabletu, naleznete jen očekávaný základ – samotný tablet, adaptér do zásuvky, velmi krátký (1m) nabíjecí a synchronizační kabel s microUSB koncovkou a nějaké to nezbytné čtení. Příjemným bonusem je kartička s jednorázovým kódem k ročnímu využívání služby Microsoft Office 365, za tu však musíme poděkovat samotnému Microsoftu a nikoliv Lenovu, neboť se jedná o standardní přídavek k malým tabletům s Windows, který výrobce nestojí ani cent.

Škoda, že Lenovo do krabičky nepřibalilo alespoň ochranný obal; kvůli netradiční konstrukci tabletu si zřejmě s žádným „univerzálem“ nevystačíte a nevyhnete se návštěvě eshopu Lenova, kde lze pouzdro společně s fólií na displej zakoupit za 400 korun.

Konstrukce a design: Tenký a tlustý zároveň

O tom, že je konstrukce tohoto tabletu netradiční, jsme se zmínili již v úvodu recenze. Dle specifikací výrobce má zařízení v nejtenčím místě tloušťku pouze 2,7 mm, průměr válečku na jeho opačném konci činí 21 mm. Hmotnost zařízení činí 426 gramů, což je poměrně vysoká hodnota, osmipalcový iPad Mini 3 má kupříkladu téměř o deset deka méně. Zadní část tabletu je tvořena strukturovaným měkčeným plastem, který je velmi příjemný na dotyk a oproti hladkým povrchům je poměrně odolný vůči ulpívání otisků prstů. To se však nedá říci o skleněné ochraně displeje, kterou takřka vyleštit nelze.

Čelní strana kromě displeje ještě disponuje čelní kamerkou a dvojicí reproduktorů chlubící se technologii zpracování zvuku Wolfson Master HiFi a prostorovým zvukem Dolby Sound. Repráčky dokáží být nadprůměrně hlasité, ovšem se vzrůstající hlasitostí výrazně klesá kvalita reprodukce, které navíc citelně chybí basová složka. V tabletové konkurenci se jedná o lehký nadprůměr, ke zvuku ze sluchátek žádné výhrady nemáme.

  

Strany tabletu jsou bohužel poměrně chudé, co se týče konektorové výbavy. Ta se scvrkla na dva elementy – microUSB, které zároveň slouží pro nabíjení tabletu, a 3,5mm jack na sluchátka. Ten je ukrytý v jednom z podstavců válečku, druhý pak obsahuje kulaté zamykací tlačítko se stříbrným ohraničením. Na tenkých stranách se pak nachází regulátor hlasitosti a tlačítko Windows, po odklopení stojánku naleznete ještě slot na paměťovou kartu. Plastová dvířka tohoto slotu naznačují, že by se vedle vešla i SIM karta, to je však výsada pouze androidové verze.

  
Se stojánkem je možné provádět všemožná kouzla

Některé konkurenční (i levnější) tablety s Windows nabízí navíc alespoň port microHDMI, skrze který lze připojit monitor a spolu s bezdrátovými periferiemi lze tablet používat jako základní kancelářský počítač. To však není případ tohoto modelu. O to více zamrzí fakt, že by se do válečku vešlo například plnohodnotné USB. Tento hranatý prvek by ovšem narušil perfektní design celého zařízení, které je navíc velice kvalitně zpracované, vše lícuje jak má a nikde nic nevrže.

  

Podrž, postav, polož a pověs

Lenovo svůj model prezentuje jako tablet, který se vám přizpůsobí. Může za to především velmi praktický výklopný kovový stojánek, který ve své ose obepíná již zmíněný váleček na jedné z delších stran tabletu. Záměrně se vyhýbáme označení spodní nebo horní strana, protože „správnou“ orientaci u tohoto kousku prakticky určit nelze. Pro používání se nabízejí celkem čtyři režimy, které Lenovo pojmenovává slovy „podrž, postav, polož a pověs“.

 

Zatímco v režimu „postav“ se váleček se stojánkem nachází vespod tabletu, u režimů „polož“ a „pověs“ je jeho pozice při horním okraji. Při klasickém držení tabletu v ruce na šířku je volba na uživateli, já osobně jsem preferoval umístění válečku nahoře. Tato obojetnost se bohužel odráží na jedné nepříjemné drobnosti – kolébkové tlačítko pro změnu hlasitosti počítá s orientací válečkem dolů, takže v opačném případě (což bylo v mém případě 95% případů) zvyšujete hlasitost spodním tlačítkem a snižujete horním. Některé konkurenční tablety s Androidem dokáží se změnou orientace tabletu funkci tlačítek hlasitosti prohodit.

  

Samotný stojánek má dvě polohy, do nichž se dokáže zaaretovat, kloub je naštěstí dosti tuhý a dokáže udržet tablet v podstatě v jakékoliv poloze. Tento dobrý sluha se může stát zlým pánem v režimu „polož“, neboť profil stojánku je dosti tenký a jeho kovové hrany poměrně ostré. Ruku si o ně nepořežete, za to je nutné se s vyklopeným stojánkem vyvarovat pohybu po stole, nechcete-li se do svého milovaného mahagonového dřeva nesmazatelně podepsat.

  

Díky podlouhlému otvoru ve stojánku lze zařízení zavěsit, což je překvapivě velmi praktická věc, kterou jsem dokázal ocenit například při vaření – na zavěšený tablet nelétají kusy krájených potravin a lépe odolává prášící mouce či stříkající vodě. Můžete tak u vaření beze strachu sledovat svůj oblíbený seriál, či ladit pokrm podle zobrazeného receptu. Kromě toho nemusíte při této činnosti na tablet sahat špinavýma rukama, o tom si ale povíme v následující kapitole. 

Displej: Celý svět je jeden velký stylus

Lenovo osadilo YOGA Tablet 2 technologií AnyPen, která zvyšuje citlivost displeje a ten pak reaguje nejen na váš prst, ale v podstatě na jakýkoliv předmět, jímž se tabletu dotýkáte. Pokud se vrátíme do kuchyně, Lenovo při představování tabletu demonstrovalo ovládání tabletu mrkví, osobně mohu potvrdit reakci na celozrnný rohlík, dřevěnou tužku IKEA či jakýkoliv kovový předmět z příborníku. Jedná se skutečně o velmi užitečnou funkci, ne vždy ale zvýšenou citlivost displeje oceníte. Dotyková vrstva totiž reaguje při pouhém přiblížení prstu a občas se stává, že některé virtuální tlačítko stisknete proti své vůli dvakrát.

 

Samotný zobrazovač nabídne perfektní podívanou, na osm palců se vešlo 1 920 × 1 080 pixelů, což znamená jemnost 275 obrazových bodů na palec. Díky tomu najdete pixely snad jen za pomoci lupy, navíc má displej díky technologii IPS výtečné pozorovací úhly. Výhrady nemáme ani k maximálnímu jasu, s tabletem se můžete bez potíží posadit na lavičku v parku a za ostrého slunce se začíst do vámi vybraného textu.

Pro noční čtenáře ale tento tablet nebude, tedy pokud nechtějí světlem rušit partnera ležícího vedle. Jas si můžete upravit ručně nebo se spolehnout na automatickou regulaci, která funguje spolehlivě a situaci vyhodnocuje přesně podle očekávání. 

Hardware: Bežný standard tabletů s Windows

Nedostatkem výkonu Lenovo YOGA Tablet 2 rozhodně netrpí, v jeho útrobách tepe procesor Intel Atom Z3745 se čtyřmi jádry taktovanými na 1,33 GHz s možností dočasného přetaktování až na 1,86 GHz. Procesoru jsou k ruce 2 GB operační paměti, z nichž si systém po spuštění ukousne necelou polovinu. Díky této kombinaci rozjedete prakticky všechny aplikace a hry, které se nachází ve Windows Store, ovšem k fungování některých máme výhrady.

Oblíbená závodní hra Asphalt 8 je sice hratelná, ovšem trpí poměrně nízkou snímkovací frekvencí, což je děje zřejmě kvůli horší optimalizací této hry pod systémem Windows. Užít si můžete i starší hry určené pro desktop, k nim už si ale budete muset obstarat periferie, buď v bezdrátové podobě nebo připojené přes redukci do microUSB.

   

Tablet dostal 32GB úložiště, 6,5 GB si ale ukrojí oddíl pro obnovení. Po odečtení velikosti systému předinstalovaných programů dostane uživatel pro ukládání svých dat zhruba 20 GB. Toto číslo lze rozšířit i paměťovou kartou, ovšem je nutné myslet na to, že systém Windows ve verzi 8.1 neumí využít paměťovou kartu pro ukládání aplikací a her z Windows Store.

  

Do tabletu ale můžete dostat data i jinou cestou, než prostřednictvím paměťové karty – microUSB můžete využít pro připojení flash disku (ať už s potřebným portem nebo přes redukci), data lze posílat i bezdrátově, ať už za pomoci Bluetooth 4.1 nebo dvoukanálové Wi-Fi a/b/g/n. Tablet dokáže díky vestavěné GPS lokalizovat svoji polohu, ovšem vyzkoušet GPS je poněkud oříšek. Mapy HERE se ani po několikanásobné instalaci nepodařilo spustit, vestavěná aplikace mapy zase neumožňuje stáhnout podklady pro offline použití a tak v terénu nepoznáte, zda vás nalezla přesně. Nakonec pomohla česká aplikace SmartMaps, fixace v ní byla ale poměrně dlouhá.

  

Baterie: Dlouze se vybíjí, dlouze se nabíjí

Lenovo srolovalo do válečku obehnaného kovovým stojánkem baterii o kapacitě 6 400 mAh, která má podle propagačních materiálů výrobce vydržet až 15 hodin při práci. Tento údaj je v praxi dosažitelný při ztlumeném jasu displeje a šetrným využíváním aplikací. Při přehrávání videa v HD rozlišení, zvoleném maximálním jasu displeje a zvuku puštěném do sluchátek poloviční hlasitostí se tablet odporoučel po osmi hodinách a šestnácti minutách.

  

S přiloženou nabíječkou (6,2V; 2A) nasaje tablet potřebnou energii do sta procent za necelé 4 hodiny, což je doba poměrně dlouhá. Díky univerzálnímu microUSB konektoru lze použít libovolnou nabíječku na mobilní telefon, ovšem čas k nabití se několikanásobně prodlouží. Nabíječkou od telefonu Nokia Lumia 1020 se tablet nedokázal nabít ani po osmi hodinách (mého) spánku.

Samotné nabíjení je indikováno pulsujícím kruhovým světlem okolo vypínacího tlačítka, což je velmi efektní a je velká škoda, že tento prvek nemá ve Windows jiné využití, u androidí verze slouží k notifikacím na zmeškané události. V noci doporučujeme nabíjecí se tablet překrýt nějakým kusem oděvu, pulsující dioda je velmi silná a může rušit.

Fotoaparát: Pozor na pády

Bez mučení se přiznám, že tablet jako fotoaparát jsem vzal do ruky poprvé právě během psaní této recenze. Dosud jsem se této disciplíně úspěšně vyhýbal, možná proto, že můj osobní tablet zadní kamerku ani nemá. Ač s oblibou fotím mobilním telefonem, na turisty držící před očima plachtu obřích rozměrů pro potřeby pořízení snímků z dovolené jsem se díval spíše skrz prsty; částečně kvůli předsudku, že na displeji tabletu může vypadat obrázek obstojně, ovšem běda tomu, kdo si jej prohlédne na monitoru počítače nebo jej nechá vytisknout.

S těmito myšlenkovými pochody jsem vzal Lenovo Yoga Tablet 2 na procházku do rozkvetlého parku, který se připravoval na tradiční akci Flora Olomouc. Již první úchop tabletu před očima ve mně vzbuzoval nejistotu, neboť strana s válečkem, v němž je ukryta baterie, je logicky těžší a zařízení je tak značně nevyvážené. Čočka hlavního fotoaparátu je přitom ukryta právě v onom válečku, což způsobuje její časté zakrývání rukou v případě, že tablet držíte válečkem dolů. V opačném případě se neustále strachujete, aby se vám tablet díky těžší horní straně nepřevážil a nepolíbil dlažbu.

- - -

-  - -

Ergonomii nepřidá ani samotná aplikace Fotoaparát od Microsoftu, spoušť fotoaparátu je umístěna doprostřed pravé strany (při jakékoliv orientaci tabletu), díky čemuž je při držení tabletu za váleček velmi obtížně dosažitelná jedním prstem. Nabídka funkcí samotné fotoaplikace je poměrně strohá, při držení prstu na spoušti lze pořídit v rychlém časovém sledu více snímků a následně vybrat ten nejlepší, lze také natáčet video a fotit panoramata. V nastavení lze zvolit požadovaný poměr stran (4:3 nebo 16:9), kvalitu videa (HD nebo Full HD) a povolit přidávat do informací o fotografii údaje o poloze. A to je vše. 

Hlavní fotoaparát se pyšní rozlišením 8 megapixelů, sekundární kamerka nad displejem pak dokáže pořizovat snímky v rozlišení 1,6 megapixelů. Škoda, že výrobce nevymyslel pro čočku hlavního fotoaparátu otočný mechanismus, díky němuž by mohla sloužit i jako kvalitnější webkamera pro videohovory. Čelní kamerka je sice pro tyto účely použitelná, milovníci tabletových selfies si však moc legrace s tímto zařízením neužijí.

- - -

Fotoaparát umístěný ve válečku je na tom s obrázky podstatně lépe, dalo by se říci, že předčil má (nutno podotknout velmi nízká) očekávání. Dobré světlo zajistí barevně poměrně věrné a ostré snímky, občas se ale nevyhnete přepalům. Světelnost fotaparátu je f/2.2, proto je lepší se focení za tmy zcela vyhnout. Díky absenci přisvětlovací diody a optické stabilizace jsou noční snímky příliš tmavé a plné šumu.

Naopak špatné není makro a bez potíží lze přečíst text i na vyfotografovaných dokumentech. Přeostřování na objekty je možné manuálně dotykem displeje na požadované místo, k pořízeným snímkům je díky přítomnosti GPS čipu přiřazena geometrická poloha místa, kde byly vyfotografovány. 

Pokud nemáte po ruce jiné zařízení, lze za hezkého světla vyprodukovat na tablet zdařilé snímky, kvůli špatné ergonomii bych ale rozhodně zvolil jiné zařízení. Díky nevyvážení tabletu je jakýkoliv pokus o pořízení snímku doprovázen strachem z pádu tabletu na zem. 

Operační systém: Plnohodnotný počítač ve vězení

Testovaný tablet běží na systému Windows 8.1 with Bing, toho se ale není třeba bát. Bing je pouze nastaven jako výchozí vyhledávač v Internet Exploreru, není však problém vyměnit jej za Google či tuzemský Seznam. Díky použití této edice Windows dostanete k tabletu kancelářský balík Office 365 pro jednotlivce na rok zdarma. Naštěstí není jeho použití omezeno pouze na tento tablet a můžete si poslední verzi Office stáhnout i na svůj počítač s Windows. Kromě toho vám Microsoft nadělí 1 TB volného prostoru na OneDrive a volné minuty na Skype.

   

Nyní už ale k samotnému systému, který naštěstí není nutné nijak složitě představovat. Windows 8.1 jsou asi nejkontroverznější Windows v historii, a to zejména díky dvojímu prostředí. Na tomto tabletu je navíc tento systém stísněný jako kanárek v kleci, jeho rozletu mu brání malý displej a nemožnost připojení displeje většího skrze HDMI. Musíte se zkrátka spokojit s tím, co máte zrovna v rukách a věřte mi, že ovládat prostředí plochy na osmipalcovém Full HD displeji není příliš pohodlné. V základním nastavení je sice zvoleno 100% zvětšení všech položek, ale i tak tuto volbu některé aplikace nectí a jejich ovládací prvky jsou tak titěrné, že vám k jejich stisknutí prst stačit nebude. 

Desktop je tu tak spíše do počtu, což si v Redmondu uvědomují a do Windows 10 pro malé tablety již prostředí plochy vůbec dávat nebudou. To však bude platit pouze pro nová zařízení, aktuální tablety včetně námi recenzovaného Lenova dostanou klasická počítačová Windows 10, což v některých případech může být k neprospěchu věci. Například hardwarové tlačítko Windows se nachází na jedné ze stran tabletu a nejpohodlnější možnost návratu na domovskou obrazovku se skrývá pod menu Charms, jenž však bude v desítkách chybět.

 

Pokud se vzdálíme z plochy a navštívíme moderní prostředí Windows, je ovládání systému jedna báseň. Živé dlaždice notifikují, dobře se s nimi pracuje a velmi návyková jsou všechna dotyková gesta vyvolávaná z okrajů displeje. Gesty se lze rychle přepínat mezi aplikacemi či rovnou pracovat se dvěma otevřenými aplikacemi na jedné obrazovce. Pokud si vystačíte s tím, co dostanete od Microsoftu v základu, budete spokojeni. Emailovou korespondenci, přístup k internetu i obsluhu sociálních sítí ovládnete hravě.

Aplikace: Pokud si nevystačíte se základem, budete mít problém

Horší je to však s nabídkou aplikací ve Windows Store, která je oproti konkurenčním obchodům velmi omezená. Zapomeňte na aplikace většiny tuzemských bankovních ústavů, kompletní sbírku Angry Birds či offline mapy od Seznamu, s tím (zatím) na Windows počítat nemůžete. Ani Lenovo se při vybavování tohoto tabletu aplikacemi příliš nepřetrhlo a nad rámec systému Windows nabídlo pouze dvě – průvodce pro používání tabletu Yoga Tablet 2 Demo a desktopový prográmek ShareIt pro rychlé bezdrátové sdílení souborů mezi tabletem a jiným zařízením se systémem Android. 

  
Aplikace Yoga Tablet 2 Demo: Uživatelova Kámasútra

Ač obvykle aplikace předinstalované výrobcem z principu odmítám a největší radost mi udělá čistý systém, tento tablet by nějaké programy doprovázející vestavěné funkce zasloužil. Tablet se chlubí zvukem Wolfson® Master HiFi a Dolby Sound, nikde však není možnost podrobnější konfigurace. Tablet má implicitně zapnutý režim vyšší citlivosti displeje, ale opět není možnost deaktivace či nějakého nastavení.

Také by se hodila jiná aplikace pro pořizování fotek, neboť ta základní od Microsoftu obslouží jen omezený počet funkcí, zatímco stejný tablet s Andoridem disponuje různými režimy pro makro, noční snímky apod. Pro přiloženou kancelář Office najdete uplatnění spíše na jiném zařízení, i když i na tomto tabletu svoji práci zejména při čtení dokumentů či prohlížení prezentací odvede.

Konkurence: Bez Full HD displeje to jde mnohem levněji

V úvodu jsme zmínili, že tablet stojí 7 tisíc korun, což má na svědomí především jemný Full HD displej. Pokud se spokojíte s rozlišením 800 × 1 280 pixelů, můžete si za stejné peníze pořídit rovnou dva hardwarově podobně vybavené tablety Asus M80TA. Možnost ovládat tablet čímkoliv nahrazuje podpora stylusu Wacom, tchajwanský konkurent má navíc o 40 gramů lehčí tělo, bohužel však za cenu méně kapacitnější baterie.

   

Levnější je i Acer Iconia Tab W4, který je svojí výbavou podobný výše uvedenému Asusu, ale nabídne 64GB úložiště a hlavně microHDMI port, díky kterému lze k tabletu připojit monitor a s bezdrátovými periferiemi jej používat jako počítač. Tablet od Aceru stojí zhruba 6 tisíc korun.

  

Osmipalcový Full HD displej v kombinaci se systémem Windows nabídne i konkurent z vlastní stáje, tablet ThinkPad 8, ten ale míří s výbavou i cenou ještě výše než recenzovaná Yoga. Je určený spíše do firemního prostředí, což dokazuje přítomnost systému Windows 8.1 ve verzi Pro a volitelné příslušenství v podobě dokovací stanice, která tabletu přidá důležité porty. Tablet může mít až 4 GB RAM a 128GB úložiště, za tuto konfiguraci si však řádně připlatíte, verze s poloviční pamětí se dají zakoupit za zhruba 9 tisíc korun.

  

Z vlastní stáje pochází pravděpodobně absolutně největší konkurent tohoto zařízení a tím je ten samý Lenovo Yoga 2 Tablet se systémem Android (videopohled). V různých konfiguracích je možné zakoupit jej již od 5 tisíc korun.

  

Za sedm tisíc korun, což je cena recenzované verze s Windows, dostanete rovnou model se slotem na SIM kartu, která podporuje sítě LTE. Ve prospěch modelu s Androidem také hovoří větší množství aplikací v obchodu Google Play, stejně tak i několik aplikací přímo od výrobce, které umožňují například podrobné nastavení zvuku či širší volby aplikace fotoaparátu.

Kromě toho dioda ve válečku umí skutečně notifikovat, a i když má tablet stejnou kapacitu baterie, podle specifikací výrobce vydrží déle. V neprospěch androidí verze hovoří poloviční úložiště a absence roční licence na Office 365 pro jednotlivce. Bez slotu na SIM kartu stojí Lenovo Yoga 2 Tablet s Androidem ještě o tisíc korun méně.  

  

Abychom učinili všem třem dominantním platformám za dost, nesmí v našem výběru chybět ani iPad Mini. Ceny první generace začínají v oficiálním obchodě Apple na 6 690 korunách, druhá generace s Retina dispelejem stojí necelých osm tisíc. Operační systém iOS sice nezvládne pracovat se dvěma aplikacemi na jedné obrazovce, za to je počet aplikací a jejich kvalita v App Store výrazně vyšší než v případě obchodu Microsoftu.   

Závěr: S Androidem si užijete více legrace a ještě ušetříte

Lenovo Yoga Tablet 2 je lehce kontroverzní zařízení a prakticky každý kladný bod je vyvážen nějakým (byť drobnějším) záporem. Netradiční konstrukce s válečkem je v mnoha situacích velmi praktická, při fotografování je však nevyváženost zařízení na škodu a navíc v úvahu přichází pouze originální ochranné pouzdro. Stojánek je neuvěřitelně šikovný, jenže má poměrně ostré hrany, které mohou být k některým povrchům neúprosné. Díky technologii AnyPen lze tablet ovládat prakticky čímkoliv, ovšem v některých situacích vede zvýšená citlivost displeje k nechtěným „klikům“ navíc. 

Pokud však tomuto tabletu něco hodně ubližuje, je to použitý systém. A teď bych nerad hovořil jako odpůrce systému Windows 8.1, naopak jej velmi aktivně a spokojeně používám na počítači i na svém konvertibilním notebooku. Na druhém jmenovaném zařízení dává jeho použití největší smysl, tabletový režim používám pouze pro jednoduchou konzumaci obsahu, po připojení klávesnice a myši se zase pohybuji výhradně v desktopovém režimu.

Jenže u tohohle konkrétního modelu přichází kvůli absenci portu HDMI v potaz spíše jen moderní prostředí, které je na ovládání velmi přívětivé, ovšem brzy se může projevit nedostatek aplikací ve Windows Store. V základu sice nechybí přehrávače hudby a videa, emailový klient, kalendář, internetový prohlížeč a další aplikace, pokud však zatoužíte po „profesionálnějších“ alternativách či naopak po výukových programech pro vaše ratolesti, v obchodě Microsoftu tvrdě narazíte. 

Tento tablet tak můžeme doporučit pouze těm uživatelům, kteří jsou si tohoto rizika vědomí a po systému Windows cíleně touží. V opačném případě bude lepším rozhodnutím sáhnout po stejném modelu s Androidem (test), který nabídne za méně peněz (v případě verze bez slotu na SIM kartu) více zábavy, to vše zabalené ve velmi atraktivně vypadajícím a kvalitně zpracovaném těle s velmi praktickým stojánkem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

47 komentářů

 1. Sali (neregistrovaný)

  Zápory (-): Použitý operační systém.

  To mi připomíná toho jednoho týpka s autosalonu.

  U sedana mu vadí, že to má pstruhy na víko kufru (což má každý sedan, takže mu v podstatě vadí, že sedan je sedan) a pro změnu u velkého auta mu vadí, že je velké.

  No sakra! Když nechci velký auto tak si nekoupím velké auto (Sedan tak sedana). A to platí i tady když nechci Windows tak si zatraceně nebudu kupovat tableta s Windowsem. Takže to v kladech nebo záporech nemá co dělat.

  Do záporu můžete dát leda fakt, že Windows sežere dost místa a u 32GB a míň je SD karta pomalu nutností.

  • Sali (neregistrovaný)

   Oprava:

   Tedy ne každý sedan, ale většina ano, hlavně ty s většímy kufry.

  • Tak tenhle zápor mě taky praštil do oka! Když nechci tablet s win, tak si ho nekoupím. Hlavně když existuje Yoga 2 s Androidem…

 2. Han Solo SK (neregistrovaný)

  Ani HDMI nemusi byt v zapore, kedze tablet ovlada miracast. Ano pri videach a hrach to nemusi stacit, ale na pracu napr.obchodneho zastupcu to je uzasne zariadenie a moze pouzit firemne windows aplikacie.

 3. b0x3r305 (neregistrovaný)

  Oddíl na obnovení se dá velmi snadno smazat (udělat zálohu na flešku a pak smazat :D) a získat tak dalších 6,5GB paměti navíc :)

 4. Tadeáš Sedláček

  Na co aplikace mobilního bankovnictví na tabletu, který má plné Windows a tedy i plnohodnotný internetový prohlížeč?

  • b0x3r305 (neregistrovaný)

   aplikace třeba od ery je super a navíc i přehlednější a rychlejší než v prohlížeči.. tak asi proto

 5. qwerty (neregistrovaný)

  Udavat ako nedostatok pouzity system je nezmysel. Kto chce takyto tablet s Androidom, vyberie si jeho Androidovu verziu.

  Skor by som vyzdvihol atypickost konstrukcie tohto tabletu, ktora nemusi vyhovovat kazdemu – klb sa mozno lepsie drzi a da sa postavit na stol, ale blbo sa prenasa, hrubka klbu sa v taske prejavi.

  Z alternativ by som spomenul este Miix 3.

 6. Množství aplikací pro Android je větší než na Windows? To bych se hodně divil…

  Pro autora: tohle není Windows RT.

 7. Wow, už len nadpis je pekne zaujaty. Ďalej som radšej ani nečítal

 8. Tablety s Windows jsou první konečně normálně použitelné tablety. Jakube Karásku, kritizujete, že plocha je na 8″ a fullhd nepoužitelná… Který Androidí tablet má plochu? Není lepší mít špatně použitelnou a s ní miliony Windows 32 aplikací, než žádnou? Windows 10 pro malé tablety plochu mít nebudou, ale to se týká tabletů POD 8 palců, takže zrovna tenhle krám by plochu měl, i kdyby se vyráběl s Windows 10. Na co podle autora potřebujeme aplikace bankovních ústavů, když máme plnohodnotný IE (nebo jakýkoliv jiný prohlížeč)? Proč v recenzi chybí test použitelnosti funkce AnyPen (zahraniční recenze obvykle zmiňují horší přesnost než u Asus+Wacom či u Surface 3) Článek od někoho, kdo nepochopil princip a cílovou skupinu recenzovaného zařízení, jsem vážně na SM nečekal.

 9. Marten (neregistrovaný)

  Na SM jsem tak slabou a neobjektivni recenzi snad jeste necetl. Vubec SM, mi pripada, zacina jit s objektivnosti do kytek. Viz sekce Doporucujeme, kde je 8 z 10 telefonu iPhone. Mam iPad a Lenovo

  • Marten (neregistrovaný)

   Miix 2 a nevsiml jsem si, ze by Windows na abletu byly nejakou nevyhodou. Spis naopak radeji sahnu po tabletu s nimi.

 10. Platon (neregistrovaný)

  Tento redaktor je dost zaujaty proti windows a naopak viditelne preferuje android co je zjavne videt pri kazdej „recenzii“. Staci si precitat autora clanku a dalej netreba citat. Taky „redaktor“ nema co pisat a okamzite by mal skoncit.

  • Když mohou nechat Hulána, aby napsal recenzi na Lumii, tak nevidím problém ani zde :-)

  • Zaujatost na operacni systém je primo markantni, recenze by mela byt nezavisla, ale zde autor silne ustrelil..Nadpis se tak hodi na autora/recenzenta, ten mel tuto recenzi „na háku“.

  • S tou zaujatostí jsi to napsal dobře… Taky jsem to mohl podat lépe :D

  • Jakub Karásek

   To Platon: Asi jste si mě s někým spletl. Zkuste do vyhledávacího políčka na naší stránce zadat slovo „Windows“; asi budete překvapen, kdo je autorem 95% bleskovek a článků o tomto systému. Při každé mojí recenzi moje preference Androidu být vidět nemohou, neboť toto je moje 2. (slovy druhá) napsaná recenze v životě a žádné zařízení s Androidem jsem nikdy nevlastnil.

  • Láďa (neregistrovaný)

   Proč jte tam psal že s androidem si užijete více zábavy ??? proč tak lžete? Na WIN 8.1 je málo aplikací?

 11. trent (neregistrovaný)

  Proč se tak rozčilujete, že autor si dovolil doporučit android? Jeho podezříváte z zaujatosti a při tom jste stejní. Já naopak nevidím v tomto směru problém. Argument, že když chci tablet s win, vezmu tablet s win je fajn, pokud vím, jaký chci OS. A teď se představte, že může existovat člověk, který si není jistý, nebo neví.

 12. Jakub Karásek

  Děkuji všem za komentáře, i když veskrze negativní. Tablet jsem hodnotil jako celek, tzn. jak po hardwarové, tak po softwarové stránce a jejich souznění. Zkoušel jsem na tabletu používat mnoho desktopových aplikací a u některých jsem značně pohořel, neboť jejich ovládací prvky byly natolik titěrné, že je nebylo možné vůbec používat. Řešením bylo použít myš, ovšem to zřejmě není primární účel tabletu.

  Modern UI považuji za naprosto geniální prostředí na ovládání, ale jemu zase chybí aplikace. Argument „na co aplikace, když je webový prohlížeč?“ podle mě nemá žádnou váhu, protože to by pak nemusely být žádné aplikace. Dnes se dá na webu udělat takřka všechno, ale aplikace slouží k pohodlnějšímu zprostředkování oněch funkcí a služeb. A ve Windows Store je jich opravdu velký nedostatek a pokud jsou, jsou řádově méně kvalitní než u konkurence.

  K mojí údajné zaujatosti: Mám doma počítač s Windows 8.1/10 (jsem aktivní Insider), konvertibl s Windows 8.1, tři Lumie (jedna s W10) a všechna zařízení používám k naprosté spokojenosti, nikdy v životě jsem nevlastnil žádné zařízení s Androidem či iOS (pouze na test). U tohoto kusu je ale vidět, že byl vyroben primárně pro Android, což dokazuje malý počet předinstalovaných aplikací od výrobce či např. nevyužití notifikační diody. Nejsem vůbec zaujatý proti Windows 8.1, ale můj názor je takový, že v této podobě dosti snižují potenciál recenzovaného tabletu.

  • Jakube, ta poslední věta právě vůbec nedává smysl. Windows potenciál toho tabletu jednoznačně zvyšují. S Androidem vám bude blikat notifikační dioda… a dál? S Windows máte známé prostředí, Win 32, zaručený upgrade na mnohem vymakanější Windows 10 s univerzálními aplikacemi, vyladíte si bez rootování jakékoliv nastavení, na ploše můžete nechat běžet rezidentní programy, pokud používáte MS ekosystém (tím spíš!), můžete využívat dokonalé synchronizace (IE, OneNote, OneDrive, Office 365, SharePoint atd. atd.). To jsou prostě možnosti, které Android v této podobě a rozsahu nenabídne, tudíž není pravda, že Windows snižují potenciál toho tabletu. Zatímco s Androidem je to hračka na čtení PDF, přehrávání videa, hraní her a prohlížení webu, s Windows je to plnohodnotný počítač, který umí vše, co jsem jmenoval výše s tím, že nespustí většinu her. Předpokládám ale, že značkový tablet za sedmičku si na hraní primitivních her koupí asi málokdo. Proto jsem výše psal, že jste nepochopil účel a cílovou skupinu tohoto zařízení.

  • Každý nestranný kto skúsil ovládanie Windows 8 tabletu a Android/iOs potvrdí, že pohodlie ovladania je oboch prípadoch niekde inde. Samozrejme Windows 8 sú plnohodnotný desktop systém a majú oveľa viac možnosti, ale dá sa to až po pripojení klavesnice s touchpadom. A to už nieje tablet.

  • Jakub Karásek

   To Vlasta W.: „Android je hračka na čtení PDF, přehrávání videa, hraní her a prohlížení webu“. Tato slova prakticky vystihují to, co od tabletu očekávám. Na věci jako SharePoint, Office 365 a win32 aplikace mám počítač/konvertibl. U tabletu tyto funkce ocením, pokud k němu budu moci pohodlně připojit klávesnici/myš/monitor, což není případ tohoto tabletu.

  • U tabletu je ocením kdekoliv, kde nemám s sebou notebook. Windows tablet totiž nosím u sebe (skoro) pořád.

  • tomas (neregistrovaný)

   No to ze ste sa nevedeli triafat do ikoniek je trosku mimo ked tablet si dava ako plus ovladanie s hocicim co chytite do ruky. Takze nemusite to ovladat vobec palcom…

  • to MINO: mě se mnohem lépe ovládá Windows tablet než iPad. Mám sice trochu vyšší třídu SP3, ale v tablet režimu jsou W8 mnohem příjemnější na používání.

   O tom, že pak ještě mohu připojit Touch Cover a z kapsy vytáhnout Arc Touch BT4 a mít komplet NB ani nemluvím.

  • já třeba naprosto souhlasím s autorem. Windows na tabletu třeba pro mě dávají smysl až na něčem jako je transformer, ale v 8″ verzi to je spíš za trest, ještě na full HD. Hlavně mi přijde k smíchu příspěvek od VlastyW, který si tady obhajuje nějakou svoji „ajťáckou“ pravdu, jak je pro něj strašně super, že si na těch 8″ může otevřít visual studio a naprogramovat ve vlaku matrix, ale on běžný konzument si spíš chce zkontrolovat facebook, twitter, pustit hudbu na spotify a napsat kamarádovi/kamarádce přes messenger a tohle je na windows přes web naprosto nedostatečné.

  • SPELLSHAPER: To je úplne jedno že máš Surface Pro, je to stále windows 8 a tie sú pre väčšinu užívateľ menej pohodlné na ovládanie rukou. A ešte viac na 8 palcoch.

   Po pripojení klavensice to je už notebook/netbook. A po pripojení klavesnice na 8 palcoch sa moc nedá pracovať.

 13. Martin (neregistrovaný)

  Méně je někdy více. Osobně mám s win tablety problémy. Přijde mě, že to nedělá dobře ani jednu věc. Mám tady starší thinkpad tablet od Lenovo a používám to opravdu nerad, desktop je na tom k nicenu. Sice to umí vše, ale použitelnost je jiná věc. Manželka zvyklá na iOS to nedává vůbec. Psát do recenze win tabletu, že win jsou nevýhoda je kravina, ale v reakci na komentáře musím říct, že radši na daně zařízení volím systém, který zařízením s daným určením dodá to co chci a co dělá mizerne ozelim. Můj názor.

 14. Mám rok a pol windows tablet a musím súhlasiť, že W8 niesú pre ovládanie rukou pohodlné(a kto vymyslel dlaždice bol psycho, zlat plocha s widgetmi). Kedže som dv roky predtým používal Galaxy Tab tak mám s čím porovnať. Klavesnicu od tabletu vôbec neodpájam a neustále ho používam ako netbook. Dotyková plocha u windows tabletu má možno zmysel momentálne so stylusom a editormi.

  Tento tablet má Anypen(android verzia Yoga 8 s anypen sa pokiaľ viem nepredáva) , takže nemal byť problém. Škoda, že nemá hdmi(miracast teda bezdrat nieje tk stabilný ako kabel), nieje aj v 64GB verzii a s LTE.

  U tých to Yoga tabletov s reprakom na strane je výborná hlavne výdrž – testoch často 15-18 hodín pri wifi.

  V Číne sa atomové windows tablety predávajú už dual boote s android os, dokonca Intel minulý rok pre svoje porcesory predstavil riešenie realtime prepínania medzi Windows a Android. Neviem prečo to tak nerobia aj veľký výrobcovia, nielen čínské noname firmy. Aj keď možno si takú podmienku u nich kladie MS.

 15. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Opravdu me pobavila tato diskuse Jakube, z mistnich prostacku si nic nedelej. Ti budou narikat pokazde, kdyz se clovek jenom otre o jejich milovana Windows, bez ohledu na to, ze napise hola fakta. pro prostacky = sam windows pouzivam na notebooku i PC a jsem s verzi 7 nesmirne spokojeny, takze hodlam u ni jeste par let zustat. Na maly tablet se ale nehodi, to je proste fakt. Prave proto mam Nexus 7 2013.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Máš pravdu že Windows 7 sa na tablety nehodi. Preto tam dávajú Windows 8.1.

   Tvoja taktika označovať každého kto ma iný názor ako ty za prostacka, viac vypoveda o tebe ako o človeku čo nemá argumenty…

  • Problém té „recenze“ je v tom, že autor neumí správně identifikovat problémy. Na tom tabletu mu „něco“ nesedí a tak to svádí na věci, které ostatní uživatelé znají a ví, že fungují velmi dobře.

   K tomu přidá ještě „pár“ nepřesností a polopravd a pak se nesmí divit, že ta reakce je taková jaká je.

   Já vím, že W8 má mouchy a ten tablet rozhodně nebude dokonalý, ale autor to prostě neumí správně popsat a to je u redaktora celkem zásadní nedostatek.

  • Jakub Karásek

   Já si naopak myslím, že jsem problém identifikoval správně – malý tablet není vhodný pro práci a tudíž je u něj prostředí plochy nekomfortní a zbytečné; moderní prostředí zase trpí nedostatkem aplikací. To vy jako majitel Surface Pro 3 nebo já jako majitel Asusu Transformer nepociťujeme, neboť nám stačí připnout klávesnici, případně myš, a máme plnohodnotné PC o přijatelné úhlopříčce. To však není případ této Yogy

  • Jenže z toho vašeho hodnocení vyplývá, že jsou Windows na h…., což není pravda. SP používám často bez klávesnice, myši nebo stylusu a běžné „tabletové“ funkce na něm fungují pro mě ještě lépe než na iPadu (touch browser včetně flashe, přehrávání hudby, pár touch her, onenote).

  • Jakub Karásek

   Že jsou Windows na h… jsem nikde neřekl, naopak je používám na všech zařízeních, které vlastním. Jen mi jejich použití přijde na tomto konkrétním tabletu zbytečné. Věřím, že na 13 palcích se dá používat dotykem i plocha, tento tablet má ale o pět palců méně

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Martin II: potrefena husa zakejhala. Ja o W7 pisu v souvisloti s notebookem a PC. To ze na malych tabletech je W8.1 nepouzitelny s tim ale nijak nesouvisi. Napsal jsem to proto, aby me tady tobe podobni neoznacili za Windows hatera.

 16. Jiří Formánek (neregistrovaný)

  Mám Lenovo ThinkPad Tablet 8, tedy přístroj s WIN 8.1 a se stejně velkým 8″ displejem. A jedná se o fantastický stroj. Jen nechápu, jak může někdo upřednostňovat Android na něčem jiném, než na telefonu – ten je určen (kromě volání) zejména k zábavě a volnočasovým aktivitám. Vezměme si však jakoukoli současnou lidskou činnost a na každou z nich existují speciální programy a ty jsou všechny ve Windows – na Play Store apod. je nenajdete….. Takže když 99% „opravdového“ softwaru běží pod Windows je zbytečné uvažovat o tom, jaký SW je pro tablet užitečnější – pokud ovšem nejsem teenager a nemám to spíš jako hračku. Takže já bych to spíš dělil tak, že „hračkový“ tablet pro zábavu s Androidem a „plnohodnotný“ tablet pro všechno s Windows.

  • Thinkpad 8 má 8:3 ale ok. Windows sú plnohondotný systém, takže majú viac možnosti. Autor len povedal, že pri konzumnej činnosti sú Windos tablety pri takej uhlopriečke(ono aj pri 10) nepohodlnejšie než Android/iOs tablety Aspoň momentálne a to je fakt. Po pripojení klávesnice z toho je pracovný nástroj vďaka windows ale pri 8 skôr ako núdzovka.

   BTQ ThinkPad 8 nemá podporu stylusu(ako je bežné u thinkpad tabletov)? Lebo má minulé celko zaujal, displej, výdrž, hrúbka, oproti iným menším wndows tabletom aj HDMI a LTE(oboje chýba u Asus VivoTab, Dell Venue 8 Pro a aj tejto Anypen Yogi), ale potom som narazil nato, že nepodporuje Waccom stylus, čo by som u Thinkpad tabletu očakával.

 17. Mike (neregistrovaný)

  Tablet s windowe je idealni. Pak staci nahrat android emulator jako treba amiduos a mate dva systemy v jednom. Ale zkuste nahrat emulator windowsu do androidu :-D nectes nevis!!

  • Emulator ti dodá aplikácie(a tie nie vždy 100% kompatibilné nie kúpené s aktualizáciami), nezmení ti ale prostredie.

   Podľa mňa je najlepšie riešenie dual boot ako to robia čínania u atomových windows tabletov ale najlepšie tak ako to pred rokom ukazoval Intel(realtime).

 18. Ciciak (neregistrovaný)

  Navíc tablet má problém s dotykem u okrajů, je těžký, váleček je nepraktický atd. Suma sumárum není teď na výběr moderní tablet s W8.1. Boom tabletů končí, Microsoft tuhle éru prospal, nevím možná z výrobců něco vypadne pokud bude W10

  • Informacie o surface PRO 3, ktorý je ešte väčší a ťažší hovoria o niečom inom. A tie problemy s dotykom u okrajov si nabral kde ?

 19. David (neregistrovaný)

  Zdravím,

  K tomuto tabletu mám jen takovou menší historku. Sestra ho vyhrála v nějake soutěži, byla to verze s win 8.1 a po rozbalení zjistila že nefunguje podsvícení, reklamovat to nešlo. Tak jsem ho rozebral s tím že se pokusím přijít na závadu toho nefunkčního podsvícení a po krátké době jsem si všimnul že konektor kabelu vedoucí od základní desky do sispleje je ne v úplně 100% stavu byl takový trochu odchlíplý tak jsem ho zkusil trochu zatlačit do polohy v jaké měl být ale to se mi příliš nepovedlo no nakonec jsem zjistil že když na celý ten konektro zatlačím tak posdvícení začlo fungovat, tak jsem na konektor nalepil milimetrovou vrstvu izolepy a ta je teď mezi zadním krytem tabletu a tím konektorem takže na něj neustále tlačí a tabletu tak funguje podsvícení. To je jen můj malý postřeh a pokud jste narazili na stejný problém tak tohle pro vás může být návod jak to opravit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).