Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Recenze » Recenze Lenovo Yoga Tablet 2: Osmipalec, co to má na háku

Recenze Lenovo Yoga Tablet 2: Osmipalec, co to má na háku

Otestovali jsme netradiční tablet od Lenova, který se pyšní atypickou konstrukcí s výklopným stojánkem, kvalitním zpracováním a jemným displejem. Má i své slabiny, a tou největší je použitý operační systém.

Pokud uvažujete o koupi tabletu se systémem Windows, máte o jeho vnitřní hardwarové výbavě prakticky rozhodnuto. Pomineme-li nešťastnou kapitolu ARMových Windows RT, dostanou se do vašeho užšího výběru vesměs zařízení poháněná procesorem Intel Atom Bay Trail s jedním nebo dvěma gigabajty RAM a vnitřním úložištěm, o jehož velikost se budete strachovat při každém spuštění služby Windows Update. Hrubý výpočetní výkon se tak s největší pravděpodobností dostane při výběru tabletu až na druhou kolej a do popředí vyplavou položky jako rozlišení displeje, kvalitní zpracování, či „něco navíc“. 

U tabletů rodiny Lenovo Yoga Tablet je oním netradičním prvkem proměnná tloušťka, která po téměř celé ploše tabletu zatápí těm nejsubtilnějším konkurentům, ovšem při jedné z delších stran několikanásobně naroste. Může za to váleček, který v sobě integruje baterii, praktický stojánek, dvojici reproduktorů nebo čočku hlavního fotoaparátu, u jednoho z aktuálně pěti nabízených modelů Lenovo Yoga Tablet se dokonce v podstavci válečku zabydlel projektor.

My jsme testu podrobili osmipalcový Lenovo Yoga Tabet 2 with Windows, který kromě neobvyklé konstrukce přihazuje na hromádku zajímavých benefitů jemný Full HD displej vybavený technologií AnyPen umožňující ovládání prakticky jakýmkoliv předmětem, který máte zrovna po ruce. Vnitřní hardwarovou výbavou spadá do kategorie tradičních „atomových“ tabletů se systémem Windows, jejichž cena začíná někde na třech tisících korunách, Lenovo si však za model Yoga Tablet 2 řekne o více než dvojnásobek. Je tento tablet natolik bezchybný, aby cenu pohybující se na úrovni sedmi tisíc korun obhájil?  

Klady (+)

 • kvalitní a jemný displej
 • pevná konstrukce
 • velmi praktický stojánek
 • kancelářský balík Office v ceně
 • technologie AnyPen
 • kvalita fotografií a videa
 • lze koupit i ve verzi s Androidem

Zápory (-)

 • použitý operační systém
 • absence HDMI výstupu
 • krátký kabel nabíječky
 • dioda by mohla sloužit k notifikacím
 • pouze verze bez slotu na SIM kartu
 • vysoká cena 

Obsah balení: Vítejte ve světě Office 365

V černé krabičce, jejíž půdorysné rozměry příliš nepřevyšují velikost samotného tabletu, naleznete jen očekávaný základ – samotný tablet, adaptér do zásuvky, velmi krátký (1m) nabíjecí a synchronizační kabel s microUSB koncovkou a nějaké to nezbytné čtení. Příjemným bonusem je kartička s jednorázovým kódem k ročnímu využívání služby Microsoft Office 365, za tu však musíme poděkovat samotnému Microsoftu a nikoliv Lenovu, neboť se jedná o standardní přídavek k malým tabletům s Windows, který výrobce nestojí ani cent.

Škoda, že Lenovo do krabičky nepřibalilo alespoň ochranný obal; kvůli netradiční konstrukci tabletu si zřejmě s žádným „univerzálem“ nevystačíte a nevyhnete se návštěvě eshopu Lenova, kde lze pouzdro společně s fólií na displej zakoupit za 400 korun.

Konstrukce a design: Tenký a tlustý zároveň

O tom, že je konstrukce tohoto tabletu netradiční, jsme se zmínili již v úvodu recenze. Dle specifikací výrobce má zařízení v nejtenčím místě tloušťku pouze 2,7 mm, průměr válečku na jeho opačném konci činí 21 mm. Hmotnost zařízení činí 426 gramů, což je poměrně vysoká hodnota, osmipalcový iPad Mini 3 má kupříkladu téměř o deset deka méně. Zadní část tabletu je tvořena strukturovaným měkčeným plastem, který je velmi příjemný na dotyk a oproti hladkým povrchům je poměrně odolný vůči ulpívání otisků prstů. To se však nedá říci o skleněné ochraně displeje, kterou takřka vyleštit nelze.

Čelní strana kromě displeje ještě disponuje čelní kamerkou a dvojicí reproduktorů chlubící se technologii zpracování zvuku Wolfson Master HiFi a prostorovým zvukem Dolby Sound. Repráčky dokáží být nadprůměrně hlasité, ovšem se vzrůstající hlasitostí výrazně klesá kvalita reprodukce, které navíc citelně chybí basová složka. V tabletové konkurenci se jedná o lehký nadprůměr, ke zvuku ze sluchátek žádné výhrady nemáme.

  

Strany tabletu jsou bohužel poměrně chudé, co se týče konektorové výbavy. Ta se scvrkla na dva elementy – microUSB, které zároveň slouží pro nabíjení tabletu, a 3,5mm jack na sluchátka. Ten je ukrytý v jednom z podstavců válečku, druhý pak obsahuje kulaté zamykací tlačítko se stříbrným ohraničením. Na tenkých stranách se pak nachází regulátor hlasitosti a tlačítko Windows, po odklopení stojánku naleznete ještě slot na paměťovou kartu. Plastová dvířka tohoto slotu naznačují, že by se vedle vešla i SIM karta, to je však výsada pouze androidové verze.

  
Se stojánkem je možné provádět všemožná kouzla

Některé konkurenční (i levnější) tablety s Windows nabízí navíc alespoň port microHDMI, skrze který lze připojit monitor a spolu s bezdrátovými periferiemi lze tablet používat jako základní kancelářský počítač. To však není případ tohoto modelu. O to více zamrzí fakt, že by se do válečku vešlo například plnohodnotné USB. Tento hranatý prvek by ovšem narušil perfektní design celého zařízení, které je navíc velice kvalitně zpracované, vše lícuje jak má a nikde nic nevrže.

  

Podrž, postav, polož a pověs

Lenovo svůj model prezentuje jako tablet, který se vám přizpůsobí. Může za to především velmi praktický výklopný kovový stojánek, který ve své ose obepíná již zmíněný váleček na jedné z delších stran tabletu. Záměrně se vyhýbáme označení spodní nebo horní strana, protože „správnou“ orientaci u tohoto kousku prakticky určit nelze. Pro používání se nabízejí celkem čtyři režimy, které Lenovo pojmenovává slovy „podrž, postav, polož a pověs“.

 

Zatímco v režimu „postav“ se váleček se stojánkem nachází vespod tabletu, u režimů „polož“ a „pověs“ je jeho pozice při horním okraji. Při klasickém držení tabletu v ruce na šířku je volba na uživateli, já osobně jsem preferoval umístění válečku nahoře. Tato obojetnost se bohužel odráží na jedné nepříjemné drobnosti – kolébkové tlačítko pro změnu hlasitosti počítá s orientací válečkem dolů, takže v opačném případě (což bylo v mém případě 95% případů) zvyšujete hlasitost spodním tlačítkem a snižujete horním. Některé konkurenční tablety s Androidem dokáží se změnou orientace tabletu funkci tlačítek hlasitosti prohodit.

  

Samotný stojánek má dvě polohy, do nichž se dokáže zaaretovat, kloub je naštěstí dosti tuhý a dokáže udržet tablet v podstatě v jakékoliv poloze. Tento dobrý sluha se může stát zlým pánem v režimu „polož“, neboť profil stojánku je dosti tenký a jeho kovové hrany poměrně ostré. Ruku si o ně nepořežete, za to je nutné se s vyklopeným stojánkem vyvarovat pohybu po stole, nechcete-li se do svého milovaného mahagonového dřeva nesmazatelně podepsat.

  

Díky podlouhlému otvoru ve stojánku lze zařízení zavěsit, což je překvapivě velmi praktická věc, kterou jsem dokázal ocenit například při vaření – na zavěšený tablet nelétají kusy krájených potravin a lépe odolává prášící mouce či stříkající vodě. Můžete tak u vaření beze strachu sledovat svůj oblíbený seriál, či ladit pokrm podle zobrazeného receptu. Kromě toho nemusíte při této činnosti na tablet sahat špinavýma rukama, o tom si ale povíme v následující kapitole. 

Displej: Celý svět je jeden velký stylus

Lenovo osadilo YOGA Tablet 2 technologií AnyPen, která zvyšuje citlivost displeje a ten pak reaguje nejen na váš prst, ale v podstatě na jakýkoliv předmět, jímž se tabletu dotýkáte. Pokud se vrátíme do kuchyně, Lenovo při představování tabletu demonstrovalo ovládání tabletu mrkví, osobně mohu potvrdit reakci na celozrnný rohlík, dřevěnou tužku IKEA či jakýkoliv kovový předmět z příborníku. Jedná se skutečně o velmi užitečnou funkci, ne vždy ale zvýšenou citlivost displeje oceníte. Dotyková vrstva totiž reaguje při pouhém přiblížení prstu a občas se stává, že některé virtuální tlačítko stisknete proti své vůli dvakrát.

 

Samotný zobrazovač nabídne perfektní podívanou, na osm palců se vešlo 1 920 × 1 080 pixelů, což znamená jemnost 275 obrazových bodů na palec. Díky tomu najdete pixely snad jen za pomoci lupy, navíc má displej díky technologii IPS výtečné pozorovací úhly. Výhrady nemáme ani k maximálnímu jasu, s tabletem se můžete bez potíží posadit na lavičku v parku a za ostrého slunce se začíst do vámi vybraného textu.

Pro noční čtenáře ale tento tablet nebude, tedy pokud nechtějí světlem rušit partnera ležícího vedle. Jas si můžete upravit ručně nebo se spolehnout na automatickou regulaci, která funguje spolehlivě a situaci vyhodnocuje přesně podle očekávání. 

Hardware: Bežný standard tabletů s Windows

Nedostatkem výkonu Lenovo YOGA Tablet 2 rozhodně netrpí, v jeho útrobách tepe procesor Intel Atom Z3745 se čtyřmi jádry taktovanými na 1,33 GHz s možností dočasného přetaktování až na 1,86 GHz. Procesoru jsou k ruce 2 GB operační paměti, z nichž si systém po spuštění ukousne necelou polovinu. Díky této kombinaci rozjedete prakticky všechny aplikace a hry, které se nachází ve Windows Store, ovšem k fungování některých máme výhrady.

Oblíbená závodní hra Asphalt 8 je sice hratelná, ovšem trpí poměrně nízkou snímkovací frekvencí, což je děje zřejmě kvůli horší optimalizací této hry pod systémem Windows. Užít si můžete i starší hry určené pro desktop, k nim už si ale budete muset obstarat periferie, buď v bezdrátové podobě nebo připojené přes redukci do microUSB.

   

Tablet dostal 32GB úložiště, 6,5 GB si ale ukrojí oddíl pro obnovení. Po odečtení velikosti systému předinstalovaných programů dostane uživatel pro ukládání svých dat zhruba 20 GB. Toto číslo lze rozšířit i paměťovou kartou, ovšem je nutné myslet na to, že systém Windows ve verzi 8.1 neumí využít paměťovou kartu pro ukládání aplikací a her z Windows Store.

  

Do tabletu ale můžete dostat data i jinou cestou, než prostřednictvím paměťové karty – microUSB můžete využít pro připojení flash disku (ať už s potřebným portem nebo přes redukci), data lze posílat i bezdrátově, ať už za pomoci Bluetooth 4.1 nebo dvoukanálové Wi-Fi a/b/g/n. Tablet dokáže díky vestavěné GPS lokalizovat svoji polohu, ovšem vyzkoušet GPS je poněkud oříšek. Mapy HERE se ani po několikanásobné instalaci nepodařilo spustit, vestavěná aplikace mapy zase neumožňuje stáhnout podklady pro offline použití a tak v terénu nepoznáte, zda vás nalezla přesně. Nakonec pomohla česká aplikace SmartMaps, fixace v ní byla ale poměrně dlouhá.

  

Baterie: Dlouze se vybíjí, dlouze se nabíjí

Lenovo srolovalo do válečku obehnaného kovovým stojánkem baterii o kapacitě 6 400 mAh, která má podle propagačních materiálů výrobce vydržet až 15 hodin při práci. Tento údaj je v praxi dosažitelný při ztlumeném jasu displeje a šetrným využíváním aplikací. Při přehrávání videa v HD rozlišení, zvoleném maximálním jasu displeje a zvuku puštěném do sluchátek poloviční hlasitostí se tablet odporoučel po osmi hodinách a šestnácti minutách.

  

S přiloženou nabíječkou (6,2V; 2A) nasaje tablet potřebnou energii do sta procent za necelé 4 hodiny, což je doba poměrně dlouhá. Díky univerzálnímu microUSB konektoru lze použít libovolnou nabíječku na mobilní telefon, ovšem čas k nabití se několikanásobně prodlouží. Nabíječkou od telefonu Nokia Lumia 1020 se tablet nedokázal nabít ani po osmi hodinách (mého) spánku.

Samotné nabíjení je indikováno pulsujícím kruhovým světlem okolo vypínacího tlačítka, což je velmi efektní a je velká škoda, že tento prvek nemá ve Windows jiné využití, u androidí verze slouží k notifikacím na zmeškané události. V noci doporučujeme nabíjecí se tablet překrýt nějakým kusem oděvu, pulsující dioda je velmi silná a může rušit.

Fotoaparát: Pozor na pády

Bez mučení se přiznám, že tablet jako fotoaparát jsem vzal do ruky poprvé právě během psaní této recenze. Dosud jsem se této disciplíně úspěšně vyhýbal, možná proto, že můj osobní tablet zadní kamerku ani nemá. Ač s oblibou fotím mobilním telefonem, na turisty držící před očima plachtu obřích rozměrů pro potřeby pořízení snímků z dovolené jsem se díval spíše skrz prsty; částečně kvůli předsudku, že na displeji tabletu může vypadat obrázek obstojně, ovšem běda tomu, kdo si jej prohlédne na monitoru počítače nebo jej nechá vytisknout.

S těmito myšlenkovými pochody jsem vzal Lenovo Yoga Tablet 2 na procházku do rozkvetlého parku, který se připravoval na tradiční akci Flora Olomouc. Již první úchop tabletu před očima ve mně vzbuzoval nejistotu, neboť strana s válečkem, v němž je ukryta baterie, je logicky těžší a zařízení je tak značně nevyvážené. Čočka hlavního fotoaparátu je přitom ukryta právě v onom válečku, což způsobuje její časté zakrývání rukou v případě, že tablet držíte válečkem dolů. V opačném případě se neustále strachujete, aby se vám tablet díky těžší horní straně nepřevážil a nepolíbil dlažbu.

- - -

-  - -

Ergonomii nepřidá ani samotná aplikace Fotoaparát od Microsoftu, spoušť fotoaparátu je umístěna doprostřed pravé strany (při jakékoliv orientaci tabletu), díky čemuž je při držení tabletu za váleček velmi obtížně dosažitelná jedním prstem. Nabídka funkcí samotné fotoaplikace je poměrně strohá, při držení prstu na spoušti lze pořídit v rychlém časovém sledu více snímků a následně vybrat ten nejlepší, lze také natáčet video a fotit panoramata. V nastavení lze zvolit požadovaný poměr stran (4:3 nebo 16:9), kvalitu videa (HD nebo Full HD) a povolit přidávat do informací o fotografii údaje o poloze. A to je vše. 

Hlavní fotoaparát se pyšní rozlišením 8 megapixelů, sekundární kamerka nad displejem pak dokáže pořizovat snímky v rozlišení 1,6 megapixelů. Škoda, že výrobce nevymyslel pro čočku hlavního fotoaparátu otočný mechanismus, díky němuž by mohla sloužit i jako kvalitnější webkamera pro videohovory. Čelní kamerka je sice pro tyto účely použitelná, milovníci tabletových selfies si však moc legrace s tímto zařízením neužijí.

- - -

Fotoaparát umístěný ve válečku je na tom s obrázky podstatně lépe, dalo by se říci, že předčil má (nutno podotknout velmi nízká) očekávání. Dobré světlo zajistí barevně poměrně věrné a ostré snímky, občas se ale nevyhnete přepalům. Světelnost fotaparátu je f/2.2, proto je lepší se focení za tmy zcela vyhnout. Díky absenci přisvětlovací diody a optické stabilizace jsou noční snímky příliš tmavé a plné šumu.

Naopak špatné není makro a bez potíží lze přečíst text i na vyfotografovaných dokumentech. Přeostřování na objekty je možné manuálně dotykem displeje na požadované místo, k pořízeným snímkům je díky přítomnosti GPS čipu přiřazena geometrická poloha místa, kde byly vyfotografovány. 

Pokud nemáte po ruce jiné zařízení, lze za hezkého světla vyprodukovat na tablet zdařilé snímky, kvůli špatné ergonomii bych ale rozhodně zvolil jiné zařízení. Díky nevyvážení tabletu je jakýkoliv pokus o pořízení snímku doprovázen strachem z pádu tabletu na zem. 

Operační systém: Plnohodnotný počítač ve vězení

Testovaný tablet běží na systému Windows 8.1 with Bing, toho se ale není třeba bát. Bing je pouze nastaven jako výchozí vyhledávač v Internet Exploreru, není však problém vyměnit jej za Google či tuzemský Seznam. Díky použití této edice Windows dostanete k tabletu kancelářský balík Office 365 pro jednotlivce na rok zdarma. Naštěstí není jeho použití omezeno pouze na tento tablet a můžete si poslední verzi Office stáhnout i na svůj počítač s Windows. Kromě toho vám Microsoft nadělí 1 TB volného prostoru na OneDrive a volné minuty na Skype.

   

Nyní už ale k samotnému systému, který naštěstí není nutné nijak složitě představovat. Windows 8.1 jsou asi nejkontroverznější Windows v historii, a to zejména díky dvojímu prostředí. Na tomto tabletu je navíc tento systém stísněný jako kanárek v kleci, jeho rozletu mu brání malý displej a nemožnost připojení displeje většího skrze HDMI. Musíte se zkrátka spokojit s tím, co máte zrovna v rukách a věřte mi, že ovládat prostředí plochy na osmipalcovém Full HD displeji není příliš pohodlné. V základním nastavení je sice zvoleno 100% zvětšení všech položek, ale i tak tuto volbu některé aplikace nectí a jejich ovládací prvky jsou tak titěrné, že vám k jejich stisknutí prst stačit nebude. 

Desktop je tu tak spíše do počtu, což si v Redmondu uvědomují a do Windows 10 pro malé tablety již prostředí plochy vůbec dávat nebudou. To však bude platit pouze pro nová zařízení, aktuální tablety včetně námi recenzovaného Lenova dostanou klasická počítačová Windows 10, což v některých případech může být k neprospěchu věci. Například hardwarové tlačítko Windows se nachází na jedné ze stran tabletu a nejpohodlnější možnost návratu na domovskou obrazovku se skrývá pod menu Charms, jenž však bude v desítkách chybět.

 

Pokud se vzdálíme z plochy a navštívíme moderní prostředí Windows, je ovládání systému jedna báseň. Živé dlaždice notifikují, dobře se s nimi pracuje a velmi návyková jsou všechna dotyková gesta vyvolávaná z okrajů displeje. Gesty se lze rychle přepínat mezi aplikacemi či rovnou pracovat se dvěma otevřenými aplikacemi na jedné obrazovce. Pokud si vystačíte s tím, co dostanete od Microsoftu v základu, budete spokojeni. Emailovou korespondenci, přístup k internetu i obsluhu sociálních sítí ovládnete hravě.

Aplikace: Pokud si nevystačíte se základem, budete mít problém

Horší je to však s nabídkou aplikací ve Windows Store, která je oproti konkurenčním obchodům velmi omezená. Zapomeňte na aplikace většiny tuzemských bankovních ústavů, kompletní sbírku Angry Birds či offline mapy od Seznamu, s tím (zatím) na Windows počítat nemůžete. Ani Lenovo se při vybavování tohoto tabletu aplikacemi příliš nepřetrhlo a nad rámec systému Windows nabídlo pouze dvě – průvodce pro používání tabletu Yoga Tablet 2 Demo a desktopový prográmek ShareIt pro rychlé bezdrátové sdílení souborů mezi tabletem a jiným zařízením se systémem Android. 

  
Aplikace Yoga Tablet 2 Demo: Uživatelova Kámasútra

Ač obvykle aplikace předinstalované výrobcem z principu odmítám a největší radost mi udělá čistý systém, tento tablet by nějaké programy doprovázející vestavěné funkce zasloužil. Tablet se chlubí zvukem Wolfson® Master HiFi a Dolby Sound, nikde však není možnost podrobnější konfigurace. Tablet má implicitně zapnutý režim vyšší citlivosti displeje, ale opět není možnost deaktivace či nějakého nastavení.

Také by se hodila jiná aplikace pro pořizování fotek, neboť ta základní od Microsoftu obslouží jen omezený počet funkcí, zatímco stejný tablet s Andoridem disponuje různými režimy pro makro, noční snímky apod. Pro přiloženou kancelář Office najdete uplatnění spíše na jiném zařízení, i když i na tomto tabletu svoji práci zejména při čtení dokumentů či prohlížení prezentací odvede.

Konkurence: Bez Full HD displeje to jde mnohem levněji

V úvodu jsme zmínili, že tablet stojí 7 tisíc korun, což má na svědomí především jemný Full HD displej. Pokud se spokojíte s rozlišením 800 × 1 280 pixelů, můžete si za stejné peníze pořídit rovnou dva hardwarově podobně vybavené tablety Asus M80TA. Možnost ovládat tablet čímkoliv nahrazuje podpora stylusu Wacom, tchajwanský konkurent má navíc o 40 gramů lehčí tělo, bohužel však za cenu méně kapacitnější baterie.

   

Levnější je i Acer Iconia Tab W4, který je svojí výbavou podobný výše uvedenému Asusu, ale nabídne 64GB úložiště a hlavně microHDMI port, díky kterému lze k tabletu připojit monitor a s bezdrátovými periferiemi jej používat jako počítač. Tablet od Aceru stojí zhruba 6 tisíc korun.

  

Osmipalcový Full HD displej v kombinaci se systémem Windows nabídne i konkurent z vlastní stáje, tablet ThinkPad 8, ten ale míří s výbavou i cenou ještě výše než recenzovaná Yoga. Je určený spíše do firemního prostředí, což dokazuje přítomnost systému Windows 8.1 ve verzi Pro a volitelné příslušenství v podobě dokovací stanice, která tabletu přidá důležité porty. Tablet může mít až 4 GB RAM a 128GB úložiště, za tuto konfiguraci si však řádně připlatíte, verze s poloviční pamětí se dají zakoupit za zhruba 9 tisíc korun.

  

Z vlastní stáje pochází pravděpodobně absolutně největší konkurent tohoto zařízení a tím je ten samý Lenovo Yoga 2 Tablet se systémem Android (videopohled). V různých konfiguracích je možné zakoupit jej již od 5 tisíc korun.

  

Za sedm tisíc korun, což je cena recenzované verze s Windows, dostanete rovnou model se slotem na SIM kartu, která podporuje sítě LTE. Ve prospěch modelu s Androidem také hovoří větší množství aplikací v obchodu Google Play, stejně tak i několik aplikací přímo od výrobce, které umožňují například podrobné nastavení zvuku či širší volby aplikace fotoaparátu.

Kromě toho dioda ve válečku umí skutečně notifikovat, a i když má tablet stejnou kapacitu baterie, podle specifikací výrobce vydrží déle. V neprospěch androidí verze hovoří poloviční úložiště a absence roční licence na Office 365 pro jednotlivce. Bez slotu na SIM kartu stojí Lenovo Yoga 2 Tablet s Androidem ještě o tisíc korun méně.  

  

Abychom učinili všem třem dominantním platformám za dost, nesmí v našem výběru chybět ani iPad Mini. Ceny první generace začínají v oficiálním obchodě Apple na 6 690 korunách, druhá generace s Retina dispelejem stojí necelých osm tisíc. Operační systém iOS sice nezvládne pracovat se dvěma aplikacemi na jedné obrazovce, za to je počet aplikací a jejich kvalita v App Store výrazně vyšší než v případě obchodu Microsoftu.   

Závěr: S Androidem si užijete více legrace a ještě ušetříte

Lenovo Yoga Tablet 2 je lehce kontroverzní zařízení a prakticky každý kladný bod je vyvážen nějakým (byť drobnějším) záporem. Netradiční konstrukce s válečkem je v mnoha situacích velmi praktická, při fotografování je však nevyváženost zařízení na škodu a navíc v úvahu přichází pouze originální ochranné pouzdro. Stojánek je neuvěřitelně šikovný, jenže má poměrně ostré hrany, které mohou být k některým povrchům neúprosné. Díky technologii AnyPen lze tablet ovládat prakticky čímkoliv, ovšem v některých situacích vede zvýšená citlivost displeje k nechtěným „klikům“ navíc. 

Pokud však tomuto tabletu něco hodně ubližuje, je to použitý systém. A teď bych nerad hovořil jako odpůrce systému Windows 8.1, naopak jej velmi aktivně a spokojeně používám na počítači i na svém konvertibilním notebooku. Na druhém jmenovaném zařízení dává jeho použití největší smysl, tabletový režim používám pouze pro jednoduchou konzumaci obsahu, po připojení klávesnice a myši se zase pohybuji výhradně v desktopovém režimu.

Jenže u tohohle konkrétního modelu přichází kvůli absenci portu HDMI v potaz spíše jen moderní prostředí, které je na ovládání velmi přívětivé, ovšem brzy se může projevit nedostatek aplikací ve Windows Store. V základu sice nechybí přehrávače hudby a videa, emailový klient, kalendář, internetový prohlížeč a další aplikace, pokud však zatoužíte po „profesionálnějších“ alternativách či naopak po výukových programech pro vaše ratolesti, v obchodě Microsoftu tvrdě narazíte. 

Tento tablet tak můžeme doporučit pouze těm uživatelům, kteří jsou si tohoto rizika vědomí a po systému Windows cíleně touží. V opačném případě bude lepším rozhodnutím sáhnout po stejném modelu s Androidem (test), který nabídne za méně peněz (v případě verze bez slotu na SIM kartu) více zábavy, to vše zabalené ve velmi atraktivně vypadajícím a kvalitně zpracovaném těle s velmi praktickým stojánkem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments