Domů » Recenze » Recenze Lenovo P780: Dobrý hardware se špatným software

Recenze Lenovo P780: Dobrý hardware se špatným software

Dvousimkové Lenovo P780 láká na dobré dílenské zpracování, povedený displej a výbornou výdrž. Dobrý dojem bohužel kazí problematický a špatně optimalizovaný software společně s vyšší cenou.

Smartphony od Lenova nejsou na našem trhu tolik rozšířené a zatím ani známé. Nedávno se mluvilo o tom, že by se u nás měly začít prodávat oficiálně, ale nakonec z toho sešlo, a tak při nákupu musíte vybírat z nabídek různých dovozců. Námi testovaný model dorazil ze společnosti Mironet, která telefony Lenovo na náš trh také dováží.


Lenovo P780

Po krátkých zkušenostech s nejvyšším modelem Lenovo K900 jsme byli plni očekávání, co nás v krabičce čeká. Dopředu můžu říct, že jak na začátku, tak v průběhu testování a také na konci, byly moje pocity více než rozporuplné. Na jednu stranu je model P780 dobře udělaný, ale má tolik chyb, které celkový dojem kazí.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Mironet, u které si telefon můžete zakoupit

Klady (+)

 • kvalitní materiály
 • příkladné dílenské zpracování
 • vynikající výdrž baterie
 • kvalitní displej
 • možnost používat dvě SIM karty

Zápory (-)

 • prostředí není kompletně lokalizované do češtiny
 • citelné lagování systému
 • samovolné restarty systému
 • málo paměti RAM
 • velikost interní paměti
 • nízký maximální jas displeje
 • vyšší cena vzhledem k uvedeným záporům

Podívejte se, kde můžete Lenovo P780 pořídit nejlevněji?

Obsah balení

Telefon dorazil v papírové krabičce, která kromě telefonu a baterie obsahovala i microUSB kabel a čínský adaptér do zásuvky s redukcí pro evropské sítě a sluchátka podprůměrné kvality. Plastová, designově nezajímavá, co špatně drží v uších a ještě hůře hrají. Mají v podstatě neznatelné basy a na druhou stranu velmi výrazné výšky. Ve výsledku je zvuk hodně podprůměrný. Vůbec se sluchátky nezabývejte a raději k telefonu připojte jiná, kvalitnější.

- - -

V balení také najdete návody, ale ty jsou kompletně v čínštině. Žádná jiná varianta není, ani angličtina, což je přinejmenším zvláštní. Příjemným bonusem je kabel USB OTG, který se vám, jak později uvidíte, určitě bude hodit. Můžete tak připojit například flashdisk, který vám „rozšíří“ interní paměť telefonu.

Videopohled

Lenovo P780: Recenze

Design a zpracování

Lenovo P780 vás při seznamování překvapí, mile i nemile. Přístroj je velmi dobře zpracovaný a výrobce se přiklonil k použití kombinace plastu, chromu a broušeného kovu. Budete z telefonu mít velmi dobrý pocit a hádali byste mu podstatně vyšší cenu. Použití kovu se však podepsalo na výraznější hmotnosti. Časem si zvyknete a oceníte, že držíte v ruce dobře vyrobený telefon, ale to nic nemění na tom, že v kapse kalhot přístroj ucítíte a třeba v kapse saka nebo košile bude Lenovo vyloženě překážet.

- - -

Čelní stranu zabírá pětipalcový IPS displej s HD rozlišením. Ten je překvapivě kvalitní, hlavně co se týče kontrastu, jasu a věrnosti zobrazených barev. Bohužel ho zakrývá výrazná reflexivní vrstva a i přes nastavení nejvyšší úrovně jasu vás budou často obtěžovat nepříjemné odlesky. To je škoda, protože čitelnost za intenzivního světla je velmi dobrá, ale odlesky vás budou prostě rušit.

- - -

Zároveň pozorovací úhly nejsou nijak široké, takže doporučuji na P780 koukat zpříma. Testovaný kus vykazoval nerovnoměrné podsvícení, ale je možné, že šlo o vadu jednoho kusu. Displej je již z výroby chráněn folií, ale tu se povedlo po čtrnácti dnech šetrného zacházení poškrábat, takže doporučuji folii sundat a nahradit jinou, kvalitnější.

- - -

Pod displej výrobce umístil senzorová tlačítka domů, zpět a kontextové menu. Reagují rychle a spolehlivě, jsou podsvícená, ale dobu poosvětlení nelze nijak regulovat. Nad displejem se usídlila druhá kamerka s VGA rozlišením, což je v dnešní době velmi málo. Na druhé straně od loga je notifikační LED dioda, která v základu upozorňuje na zmeškané hovory a SMS, ale třeba pomocí aplikace LigthFlow můžete její možnosti značně rozšířit.

- - -

Levý bok přístroje je prázdný, na pravém najdeme dvojtlačítko hlasitosti; veškeré ostatní prvky zůstaly na horní hraně. Konkrétně 3,5 mm výstup na sluchátka, microUSB konektor a zapínací tlačítko. Osobně bych poslední dva jmenované uvítal jinde. Tlačítko Power na boku a microUSB na spodní hraně. Stejně tak bych si odpustil záslepku, která kryje microUSB. Nejen, že ji lze špatně vyndat, ale ještě je „krátká“, takže překáží při manipulaci s kabelem.

- -

Záda telefonu kryje kovový kryt, který lze sejmout pro vložení jedné ze dvou SIM karet a microSD karty. Baterie není uživatelsky výměnitelná. Pokud by výrobce přikročil k unibody řešení a sloty umístil na boky telefonu, bylo by to jistě rozumnější. Zadní kovový kryt je totiž tenký a u testovaného kusu nedržel dobře na svém místě, vykazoval mírnou vůli. Předpokládám, že časem se vůle bude projevovat znatelněji. U jinak výborně zpracovaného telefonu je to škoda.

- - -

Za své peníze tedy dostanete bytelný a kvalitně zpracovaný telefon s kovovým rámem, který ač není odolný, nějaký ten pád nebo hrubší zacházení určitě vydrží.

-
Srovnání velikosti: Lenovo P780, Samsung Galaxy S4 a Nokia Lumia 1020

Hardwarová výbava

Nejsem příznivcem procesorů MediaTek. Moje dosavadní zkušenosti s nimi nejsou nijak pozitivní. Chápu, že oproti Qualcommu a posledním Snapdragonům jsou levnější, ale rozdíl ve spotřebě a hlavně výkonu je dost patrný, nemluvě o tom, že MediaTek čipy mívají problémy s fixací GPS a citlivostí na Wi-Fi, což se nakonec potvrdilo i u modelu P780. Lenovo použilo čtyřjádrový procesor typu Cortex A7 s frekvencí 1,2 GHz. Přidejme k tomu pouze 1 GB RAM a je jasné, že P780 rozhodně nebude výkonový přeborník.

Poznáte to už při pohybu v menu. Nevyhnete se občasným lagům, které mohou být nepříjemné. Občas se telefon zamyslí, třeba při spouštění aplikací, které trvá déle, než by v dnešní době bylo společensky přijatelné. Pokračujme k přehrávání Full HD videa, které není úplně plynulé a chvíli budete přemýšlet nad tím, co je s přehrávaným souborem špatně, než vám dojde, že ho telefon prostě nezvládá. Kapitolou samou pro sebe jsou hry.

Takový Asphalt 8 Airborne ani nelze nainstalovat a Real Racing 3 nelze po instalaci spustit kvůli nedostatku operační paměti. Vzhledem k přítomnosti rootu by se to samozřejmě dalo vyřešit instalací jiné custom ROM, která lépe hospodaří s interní pamětí, nicméně my telefony testujeme s tím softwarem, který nám výrobce/distributor poskytne. Lenovo P780 je tak spíše pracovní harcovník než multimediální nářadí.

Benchmarky, které obvykle používám, ukazují tyto výsledky:

 • Antutu benchmark: 13 611 bodů
 • 3D Mark: po instalaci aplikace nešla spustit, a to ani po restartu telefonu

Ruku v ruce s nijak zářnými výsledky v oblasti výkonu jde hodnota interní paměti. Ta se zastavila na úrovni 4 GB a pro uživatele je dostupných zhruba 2,26 GB. To je žalostně málo a použití microSD karty (kapacita až 32 GB) se tak nejspíš nevyhnete. Zkoušeli jsme i 64GB kartu, ale s tou už si telefon neporadí, podporuje totiž jen standard microSDHC, nikoliv microSDXC. K telefonu rovněž prostřednictvím dodávaného kabelu microUSB – USB můžete připojit třeba Flash disk, klávesnici nebo myš. Vše fungovalo bez problémů.

 

Zapomeňte na moderní technologie jako je LTE nebo NFC, ty vám P780 nenabídne. Spokojit se tak budete muset s 3G, respektive HSPA (pouze na primární SIM, sekundární zvládá jen 2G sítě) a pro přenos na kratší vzdálenost Wi-Fi nebo Bluetooth. Uvedené technologie fungují spolehlivě a příjem signálu je dobrý. Bohužel na rozdíl od GPS, kde fixování satelitů i ve zcela volném prostoru trvalo několik minut a během navigování se signál často ztrácel, hlavně pak v městské zástavbě. Výbavu uzavírá FM rádio, které lze poslouchat i bez nutnosti připojených sluchátek.

  

Hardwarově vypadá P780 obstojně pouze na papíře. Realita je však jiná a telefon je průměrný, v některých oblastech spíše podprůměrný. Rozhodně ho nelze považovat ze multimediální nebo herní zařízení. Zde má velké rezervy, které se ale nejspíš už nepodaří naplnit. Na druhou stranu, jako pracant pro každodenní nápor jistě nebude špatným společníkem. Lenovo P780 je v tom tak trochu nevinně a použitý hardware není špatný, na vině je spíše špatně optimalizovaný software, jelikož s neoficiálními custom ROM jsou podle reakcí uživatelů v diskuzních fórech výsledky podstatně lepší, nicméně ne každý uživatel si na flashování troufne.

Baterie a výdrž: Rekordman ve své třídě

Mezi největší taháky modelu P780 patří baterie a její výdrž. Kapacita 4 000 mAh se v telefonu této velikosti vidí málokdy a modely větších rozměrů se takovou hodnotou také chlubí jen velmi zřídka. Přidejme si k tomu vcelku povedenou optimalizaci správy napájení a aplikaci Lenovo Power, pomocí které ovládáte a monitorujete spotřebu baterie (na českou lokalizaci ale zapomeňte, stejně jako většina nástrojů od Lenova, i tato je v angličtině a navíc s čínským manuálem). V aplikaci si můžete sami nastavit profily využití energie z baterie, ale pokud zůstanete u těch přednastavených, nic tím rozhodně nezkazíte, protože fungují spolehlivě.

  
Nástroj Lenovo Power vám pomůže s optimalizací spotřeby energie

Výsledkem jsou dva dny výdrže velmi náročného provozu s aktivními dvěma SIM kartami. Více jak hodina hovorů, intenzivní komunikace přes WhatsApp, e-mail a další kanály, sledování sociálních sítí, surfování po webu a využití GPS. Pokud zvolníte, dostanete se zcela bez problémů na tři dny výdrže na jedno nabití. Někteří uživatelé v diskusích hovoří dokonce o čtyřech dnech a s jednou aktivní SIM kartou až pěti. To je v dnešní době jen těžko uvěřitelný údaj, ale Lenovo P780 je v oblasti výdrže opravdu přeborníkem.

Vyzkoušeli jsme také přehrávání videa, hudby a surfování po webu. Sledovat pouze video vám P780 umožní po dobu 15 hodin. Pokud budete chtít poslouchat hudbu, zvládnete to celý jeden den a surfování po webu vydrží smartphone skoro 16 hodin. Pokud byste chtěli hrát hry, připravte si colu a popcorn na něco málo přes 13 hodin. Tak dlouho vás to ale asi bavit nebude.

Zcela bez diskuse je výdrž největším plusem modelu P780 a pokud hledáte telefon s opravdu vynikající výdrží, jen velmi těžko dnes seženete uspokojivější přístroj.

Fotoaparát a záznam videa

Osm megapixelů, autofocus, LED blesk. V dnešní době celkem běžné parametry, ale z nich v tomto případě bohužel plynou podprůměrné výsledky. Vysoký šum, špatně vykreslené detaily, problémy s přechody mezi světlými a tmavými místy. Jediné, co fotoaparát opravdu zvládá, je věrnost barev. Vzhledem k výše uvedenému s ním ale nejspíše nebudete fotit rádi.

- - -

- - -
Další snímky (včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení) najdete v naší galerii

Video trpí těmi samými příznaky jako fotografie a výsledek je více než podprůměrný. Přidejte si k tomu nepřirozený až kovový zvuk a P780 pro natáčení bude používat jen v případě nouze. HD rozlišení videa to nezachrání. Dalším klackem pod nohy je malá interní paměť, takže pro fotografie a videa budete muset využít microSD kartu.

- - -

- - -

Prostředí fotoaparátu je jednoduché, přehledné, ale také špatně lokalizované. Nenabídne žádné z pokročilých funkcí a pokud se pustíte hlouběji do nastavení, otráví vás, že některé základní položky jsou zbytečně hluboko. Tak či tak, fotit tímto smartphonem není žádný med a ani výsledky vám život moc neosladí. Je-li pro vás focení telefon důležité, raději se poohlédněte někde jinde.

Lenovo P780: Camera demo

Operační systém, prostředí a software: Tak takhle tedy ne!

Android 4.2.1 sice není nejnovější verze a zatím nevíme, jestli a kdy by měl být model P780 aktualizován, to ale nevadí, protože i verze 4.2.1 je dnes stále perfektně použitelná. Ale jen za předpokladu, že nad ní neběží UI výrobce, které vás buď připraví o nervy, nebo o telefon, protože ho zahodíte. I když v tomto případě nelze hovořit přímo o uživatelském prostředí výrobce, jelikož tato ROM je ve srovnání s tou, kterou Lenovo dodává do zařízení například v Číně silně upravená a je možné, že v tom má prsty přímo samotný distributor.

    
V telefonu najdete Apex Launcher a zbytky prvků z uživatelského prostředí Lenova. Zajímalo by nás, kdo takový mix vymyslel?

Pominu to, že vzhled UI je přinejmenším podivný (myšleno nastavení a notifikační lišta) a jednotlivé nabídky jsou dost zvláštně uzpůsobeny. Kombinace černé a oranžové také není nijak zajímavá, ale celkově se UI prostě nepovedlo. Troufnu si tvrdit, že právě to bude mít na svědomí časté lagy a samovolné restarty systému. S plochami a menu aplikací tady nikdo moc neexperimentoval a použil osvědčený Apex launcher. Pokud jste ho používali dříve, nebudete mít problém. Pokud jste dříve žádný z alternativních launcherů nepoužívali, budete překvapeni širokými možnostmi nastavení a personalizace ploch. Opět ale zdůrazňujeme, že v originální čínské ROM žádný Apex launcher nenajdete.

  
Předělaná nabídka nastavení působí dost chaoticky. Navíc s vámi komunikuje nejen v češtině, ale i v angličtině

Největší vadou, alespoň z pohledu českého uživatele, který nechce používat telefon v anglickém nebo jiném jazyce, je lokalizace systému do češtiny. Ta je totiž na velmi špatné úrovni a třeba nastavení je z poloviny v češtině, z poloviny v angličtině. Nemluvě o tom, že některé aplikace v menu nejsou lokalizované vůbec, a tak na vás telefon pro jistotu začne mluvit čínsky. Před koupí si telefon rozhodně nechte předvést a pořádně si ho vyzkoušejte. Je dost dobře možné, že stav lokalizace do češtiny pro vás bude překážkou.

  
Systém se čas od času sám restartuje, některé aplikace padají

Úsměvně působí také přepínače v notifikační liště. Těch je několik, ovládají všechny podstatné funkce telefonu a pohybujete se mezi nimi směrem doleva a doprava. Na každé „stránce“ se zobrazí čtyři. A co je na nich vtipné? Některé jsou v češtině, některé v angličtině.

  

P780 nabízí Chlid mode a Guest mode. Tedy režimy pro použití telefonu dětmi a někým cizím. V obou případech si můžete jednoduše nastavit, co se má ve kterém režimu zobrazovat. Přístup do těchto režimů je ale celkem složitý a v některých případech se vůbec nechtěly zapnout a systém vyhazoval chybové hlášky.

  
Komu nestačí kombinace češtiny a angličtiny, může oprášit i základy čínštiny

Vzhled systému si můžete změnit za pomoci témat. Ta jsou zobrazena v menu aplikací, jako samostatné ikony. Jsou to ale bohužel jen mrtví zástupci, protože témata nejsou v základu nainstalována. Nechápu proto, proč se zobrazují v menu. A hláška, že téma není dostupné a je třeba ho instalovat, potěší málokoho. A pokud se rozhodnete témata instalovat, narazíte na popisky v angličtině a návod v čínštině. Po chvilce zápasu to tak nejspíš vzdáte, stejně jako my.

  
Překvapením pro nás byl root v základu

Čínština, respektive její kombinace s angličtinou se objevuje i jinde v systému. Třeba v hudebním přehrávači nebo v kalendáři, kde je to vyloženě otravné. Chápu, že Android nabízí možnost instalace alternativních aplikací, které budou v češtině, ale pokud se telefon prodává na českém trhu, měl by být lokalizovaný a nebo by prodejce měl upozornit na fakt, že čeština není dostupné všude v systému. Rozčarování uživatele, který nevládne angličtinou, bude po zaplacení sedmi a půl tisíce značné, protože v některých místech systému (mnohdy dost důležitých) se prostě zasekne.

  

Zkušenější uživatelé zřejmě rychle sáhnou po nějaké custom ROM, která výše zmíněné problémy vyřeší. Pro nováčky ale instalace jiné ROM může být problematická a je veliká škoda, že se u nás zařízení prodává s takto nedodělaným software. Pokud vás problematika flashování neoficiálních ROM zajímá, odkážeme vás na AndroidForum.cz, kde se Lenovu P780 podrobněji věnují.

Dual SIM: Primární zvládne 3G, sekundární pouze 2G

Podpora a práce se dvěma SIM kartami je u modelu P780 v jednodušší podobě, alespoň oproti dříve testovaným konkurenčním produktům. Největším rozdílem je podpora 3G jen na primární SIM kartě. Naštěstí je toto popsáno i pod zadním krytem, u jednotlivých slotů pro SIM karty. Primární umí 3G, sekundární jen 2G. Většině uživatelů to nejspíše vadit nebude, ale i tak je to celkem omezující fakt.

  

Zvláštní je, že pro hovory a SMS si musíte nastavit výchozí SIM a není zde možnost volby před akcí, jako u některých konkurenčních telefonů. Na sekundární SIM se nám bohužel nepodařilo rozjet datové přenosy, ty fungovaly vždy pouze z té primární. Po hardwarové stránce by to neměl být problém (přepnutí dat z primární na sekundární) a tak se domníváme, že jde spíše o softwarový problém.

Konkurence

Velkých dualSIM telefonů je na českém trhu hodně, ale výběr není kdoví jak zajímavý. Nejvíce konkurentů je z Číny od u nás ne moc známých výrobců. Například Prestigio Multiphone 5044 DUO za zhruba 7 000 Kč, které disponuje zhruba stejnými parametry jako testované Lenovo. Novinkou na českém trhu je celkem zajímavý Sencor Element P500, který je při podobné výbavě o zhruba 1 000 Kč levnější než P780.

    
Alcatel One Touch Idol X

Pětipalcové dualSIM telefony s různými parametry nabídnou i Evolveo, Yarvik, Concorde nebo Gigabyte, ale největší konkurencí nakonec bude Alcatel, se svým velmi povedeným model One Touch Idol X. Ten se dá sehnat ze podobné peníze jako Lenovo P780, většinou o zhruba 1 000 Kč dráž, ale nabídne kvalitnější FulL HD displej, větší interní paměť, nicméně mu chybí kapacita baterie a slot pro microSD kartu.

Hledáte-li tedy velký dualSIM, budete se muset „přehrabat“ hromadou neznámých čínských telefonů, abyste se nakonec stejně dostali k těm známějším značkám jako je Lenovo, Alcatel nebo Prestigio. Jasným vítězem v této třídě je pro nás ale Alcatel One Touch Idol X.

Závěrečné hodnocení

Lenovo P780 by mohl být relativně povedené zařízení. Obstojně vypadá, je dobře udělaný a hlavně z kvalitních materiálů. Drobnými vadami na kráse je zadní kryt vykazující vůli, umístění microUSB konektoru a zapínacího tlačítka na horní hraně. To by se mu nakonec dalo prominout.

 

Jenže pak ho zapnete, zjistíte, že laguje, špatně fotí, občas se restartuje a systém není plně lokalizovaný do češtiny, některé aplikace jsou dokonce pořád v čínštině a v kalendáři je „rozsypaného čaje“ více než je zdrávo. To už je horší a odpouštět mu budete jen velmi těžko. Největší slabinou je tedy jednoznačně software, který se u námi testované verze jednoduše nepovedl a máme pocit, že jej někdo narychlo slepil jen proto, aby se zařízení mohlo prodávat na českém trhu s částečnou lokalizací. Zahraniční recenze s výchozím UI od výrobce totiž žádné námi zjištěné problémy v software nepopisují a pokud se telefon rozhodnete koupit ze zahraničí, pravděpodobně vás nic podobného také nepotká.


Podívejte se, kde můžete Lenovo P780 pořídit nejlevněji?

Je-li pro vás důležitá výdrž baterie, tak ale P780 odpustíte takřka cokoli, protože až čtyři dny výdrže na jedno nabití žádný jiný smartphone v tuto chvíli nenabízí. Třešničkou na dortu je kvalitní displej a možnost použít dvě SIM karty naráz. Konkurence je ale velmi silná a než se definitivně rozhodnete, podívejte se, co dalšího vám trh v této cenové kategorii nabízí. Třeba čínsko-francouzská konkurence má hodně co nabídnout a mnohdy za podstatně zajímavější cenu.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

18 komentářů

 1. Jirka (neregistrovaný)

  Dobrý den,

  zhlédnul jsem videorecenzi a o tento telefon se zajímám delší dobu. V prvé řadě mě napadlo, objednat na Aukru, protože z „Číny“ bych měl strach objednat.

  Dal jsem pár dotazů prodejcům na Aukru, protože mironet, czc mají napsáno, že telefon je lokalizován do češtiny zhruba kolem 85 – 90% a prodejci mi odepsali: „to dělají uměle, aby si navýšili cenu. Pokud se zajímate o Android jako systém, tak víte, že čeština lze nastavit v menu a nejsou třeba žádné lokalizace a zbytečné navyšování ceny“.

  No, mně to napadlo hned jako první, tahle varianta: tak jak je to, tedy?  Proč dáváte do mínusu „malou interní paměť?“ – v dnešní době stojí paměťovky pár korun.

  Jak moc se prostředí seká?

  Co v praxi znamená „málo paměti RAM?“

  Díky za Vaše reakce

  • Ne, původní ROM není česky, flash je nutný. Je to specifikum Lenova a některých dalších výrobců. Mironet to ovšem flashuje odfláknutou ROM. Na českém internetu se dají bez problému najít minimálně další 3 menší dovozci, kteří Vám telefon prodají se zárukou a hlavně s kvalitní ROM, která nebude mít žádné zmiňované problémy, neseká se a nepadá (např. MIUI). A samozřejmě bude plně česky.

   Paměti není málo, jenom je nešikovně rozdělená. V praxi to znamená menší prostor pro instalování aplikací. Lze řešit buď instalací nakartu a nebo spec. utilitou, která umožní přerozdělení paměti – jde najít na českém internetu i s návodem.

  • ROM, kterou jsme testovali my, byla přeložena do češtiny určitě méně než z 85-90%. Hoavně aplikace v čínštině, jsou problém, angličtina se nakonec dá zvládnout.

   Malá interní paměť je mínus z pohledu instalace aplikací. MicroSD karta to mnohdy neřeší, nicméně bude záležet na konkrétní použité ROM, zdali umožní instalaci aplikací na kartu.

   Méně RAM pocítíte ve chvíli, kdy na pozadí běží více aplikací a vypínají se nebo rovnou spadne ta aktuální. Opět to může být vyřešeno kvalitnější a optimalizovanější ROM.

 2. cestinu v zkaladu urcite miot nebude podobne jako motoroly…jinak by se mironet s lokalizaci nedelal.

 3. Řešení je jednoduché – nekupovat Lenovo z Mironetu! Dodávají ho se zprasenou ROM, jednak se seká a druhak ani není pořádně česky. Lenovo oficiálně telefon na náš trh nedováží, všechno jsou to šedé dovozy, takže se telefon musí flashovat, jinak je v něm pouze čínština a angličtina. Mám telefon od jiného dovozce, ROM je kompletně česky, neseká se, telefon se nikdy nerestartoval. Kolega má telefon přímo z Číny, je spokojený s angličtinou a s telefonem nemá jediný problém. Další dva ho mají z Mironetu a musel jsem jim pomáhat s flashnutím jiné ROM, protože měl telefon popisované problémy. Po flashnutí je vše v pořádku. Takže jediné co se v tomto případě dá kritizovat je Mironet, který za vidinou zisku doveze telefony a odflákne flashování.

  • Honzak64 (neregistrovaný)

   Dobrý den, už jsem udělal tu chybu, že jsem koupil 2 kus u Mironetu, ani ve snu mě nenapadlo, že by v ROMce mohl být nějaký lokalizační problém. Mohl bych poprosit o typ, název ROMky případně link, kde jí najdu? Ta co je v mobilech je fakt tragická. Jinak to šlape svižně a baterka je neuvěřitelná…. díky moc za pomoc

 4. Hmm, zajímavý kousek. My jsme přivezli zatím cca 6 kusů A760 porůznu pro známé, naštěstí jsme i tam sehnali ROM, kde je skoro všechno česky (až na čínské znaky u výpisu volání, apod.). Osobně mě dual SIM láká, ovšem občas na svém HTC Sensation přece jen využiju přisvětlovací diodu coby baterku. By mě zajímalo, na co vyjde tento kousek, ten A760 se dá dovézt za cca 2500 Kč.

  • na Aliexpress se prodava za cca $220, postou by to nejspis vyslo na dopocet DPH (+21%). Porad to tak ale vychazi levneji, nez kupovat unas, Heureka uvadi minimalni cenu nekde okolo 7.000 CZK.

  • Musím potvrdit. Máme (MNShop.cz) prodáno cca 400 ks P780 a telefon je naprosto v pohodě, jelikož používáme pořádnou ROM. To samé je třeba u Lenova S750. Pouštět do prodeje telefony takovém stavu jako je pouští Mironet je opravdu odvaha.

  • Midrafon (neregistrovaný)

   Dobrý den,

   jelikož čtu, že máte dobré zkušenosti a asi budete mít i povědomí o dobré ROMce na P780, poprosím, nebylo by možné dát k dispozici nějaký polopatický postup, jak nahrát takovou ROM, která by umožnila, aby se systém nesekal, nepadal a jak zde bylo zmíněno i využíval telefon frekvence 900MHz ?

   Děkuji laskavě, s pozdravem,

   Mgr. Miroslav Renner

 5. čo ja viem tak od niektorých predajcov už chodia telefóny s odladenými romkami, inak čo sa týka tohto telefónu má dosť slušnú komunitu a pokial je niekto čo i len trochu hračička, tak si urobí z tohto mobilu velmi slušnú mašinku.

  Spracovanie tohto telefónu je na velmi vysokej úrovni, a čo z neho robí ešte lepší mobil je Batéria!!!

  Mám tam momentálne ruskú MIUI rom ( výborná romka plne lokalizovaná) a telefón pri normálnom používaný drží už 4 deň a mám ešte 29% batérie..

  Určite to neni asi najlepší mobil na trhu ale ja som spokojný, všetko čo používam mi funguje, dokonca som si prehodil aj pamate takže nemám problémy ani s málo miestom, a tie malé nedostatky naozaj vymením za tu baterku…. Boli sme na chate a pri slabom provoze vydržal 7 dní a 7 nocí bez nabíjačky…

  Takže za mňa, mal som velmi vela mobilov v poslednom čase ( cez iphone 5, note 2,3, až lumia 920,925 a som rád že som ho vyskúšal a pri tej smiešnej cene 220€? neni čo riešiť v mojom prípade a pokial sa nepose…ú, tak moj další mobil bude tiež lenovo

 6. Zdravim, na P780 ctu samou chvalu a pridal bych se, ale mam jeden dost zasadni problem. Ocenim nejake nakopnuti k vyreseni…

  Na uvod par info k jiz diskutovanym zalezitostem. Koupil jsem celkem dva kousky od dvou ruznych dodavatelu z ciny. Oba se daly prepnout do cestiny, oba jsou svizne, nelaguji se, celkove funguji jak se slusi a patri. Az na to, ze ani na jednom nejsem schopen rozchodit GSM sit na 900 MHz (primarne pouzivam sluzeb Vodafonu, bydlim na okraji maleho mesta a pohybuji se vetsinu casu ve volne krajine a na horach). Vazne mam ten problem jen ja? Je mi s podivem, ze podobny problem jsem cetl pouze v jednom prispevku uzivatele, ktery mel problem s vypadavanim signalu Vodafonu (zrejme telefon chytal nejakou BTS s 3G nebo 2G na 1800MHz, se kterou fungoval).

  Testoval jsem i ve vetsim meste, kde Vodafone fungoval jak na 2G tak i 3G (1800 a 2100 MHz), problem se ale ukazal s prijmem 2G signalu T-Mobile, ktery v tom miste pouziva vykryvace na 900 MHz.

  Testoval jsem i dalsi dva modely od Lenova, konkretne A369 a A760, u tech vse funguje naprosto v pohode.

  Myslite si, ze ma smysl zkouset jinou ROM?

  Diky za nazory

  • Batex (neregistrovaný)

   Tak problem vyresila jina ROM :-) Dik patri hlavne prispevkum Tomase Kubce.

 7. mirotiro (neregistrovaný)

  Zdravím, mám tento telefon v hledáčku a recenze mne příliš nenadchla, ale i přesto kvůli baterii neodradila… V současnosti používám 4 SIMky a tak zvažuji nákup dvojice dvojsimkových chytrých telefonů, jeden pravděpodobně Idol X a druhý P780… Kupoval někdo v poslední době přímo z Činy? Na dx.com mají uvedenu češtinu jako variantu přímo… Na flash se nějak moc necítím a kdyžtak raději připlatím nějakému dovozci se zárukou (mironetu se vyhnu obloukem)…

  • Josee (neregistrovaný)

   Mám nějaké zkušenosti z DX-com. Moc hezké výrobky,ale fungují tak 2-3 dny. Pak vyhodit nebo v mém případě nechat opravit u nás. Mobil bych nedoporučoval…

 8. Janus (neregistrovaný)

  Našel jsem řešení problému volby SIM karty.

  Nechci mít zvolenou jednu SIM kartu pro všechny odchozí hovory, chci volit SIM pro každý hovor. Mám MIUI ROM a měl jsem problém s tím, že po volbě kontaktu z adresáře jsem neměl možnost zvolit SIM. Po chvíli hledání jsem našel na internetu řešení: je třeba vyndat obě SIM, restartovat, pak vložit obě SIM současně a znovu restartovat. Od té doby po zvolení kontaktu se mi vždy nabídne na 3 sekundy volba SIM, a pouze pokud si nevyberu, použije se první SIM.

 9. Zdravím na aukru Som našiel super ponuku na tento MT [odkaz]

  Čítal som recenziu no obávam sa toho lagovania no ked píšete že sa vám to podarilo viacerým poriešiť tak to je super uvažujem že si kúpim tento MT no chcem sa opýtať na tieto veci :

  Ako hodnotíte miktorfon keď s niekým voláte alebo niekto volá vám tj (neozýva sa vám to ,žiadny šum obaja pri volaní máte jasný a zreteľný zvuk ?)

  A to je asi tak všetko ostatné som sa všetko dočítal tu no ešte ma napadla jedna vec bývam síce v ČR no zrejme pôjdem späť do SR a tak sa chcem spýtať či by bola rom aj v jazyku SK? za odpovede diki moc

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).