Domů » Recenze » Recenze Leagoo Lead 7: Čínská nižší střední s pořádnou baterií

Recenze Leagoo Lead 7: Čínská nižší střední s pořádnou baterií

Leagoo je další z čínských výrobců, který zkouší štěstí na českém trhu. Model Lead 7 láká na velmi slušný poměr ceny & výkonu, a v záloze má ještě nadstandardní baterii s kapacitou 4500 mAh.

V záplavě nových značek vstupujících na český trh naleznete mimo jiné také Leagoo. Jde o mladou čínskou společnost, která byla založena v dubnu 2014 a zaměřuje se především na cenově dostupné smartphony se zajímavým poměrem cena/výkon. Obdobně by se dala charakterizovat celá řada dalších výrobců, z nichž nemalá část nabízí produkty, o které by v ideálním případě nikdo neměl ani zavadit.

Že do této škatulky Leagoo nepatří se snaží dokázat mimo jiné modelem Lead 7, jenž za cenu lehce přes čtyři tisíce nabídne solidní výbavu v čele s pětipalcovým HD displejem, čtyřjádrovým procesorem a 13Mpx fotoaparátem. Velkým lákadlem je také baterie o nadprůměrné kapacitě 4500 mAh, která by měla zajistit dlouhou výdrž i při vyšší zátěži.

Klady (+)

Zápory (-)

  • nedodělaný software
  • slabý fotoaparát
  • vyšší hmotnost
  • absence LTE

Obsah balení

Rozměrná zelená krabice v sobě mimo samotný telefon ukrývá také nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem, stručný obrázkový návod v českém jazyce a špuntové handsfree. To je však natolik tragické, že jej doporučujeme v balení nechat a nikdy jej ani nevyjímat z fólie, v níž je umístěno. Zvuk je naprosto nesmyslně přebasovaný, postrádá jakékoliv detaily a do toho je absolutně zkreslený – kvalita je zkrátka tak nízko, jak to jen jde.

 

Konstrukce a design: Těžká váha

Po uchopení do ruky vás překvapí poněkud větší hmotnost, která činí 160 gramů. Velká baterie si zde zkrátka vybrala svou daň, výrobci se však podařilo udržet tloušťku na příjemné hodnotě 8,9 mm a zařízení tak není vyloženě obrovské, ačkoliv mezi ty nejmenší smartphony s pětipalcovým displejem se také neřadí.

 

Úchop v ruce je poměrně jistý, vzhledem k úhlopříčce ale těžko dosáhnete při držení v jedné dlani po celé obrazovce a občas je tak třeba dopomoct si tou druhou. Rozmístění ovládacích prvků je nicméně dobré – pravý bok je útočištěm pro odemykací tlačítko a vlevo se nachází kolébkový ovladač hlasitosti. Obojí má dobrou odezvu a tak akorát tuhý stisk a sžijete se s nimi tak rychle.

Za zmínku určitě stojí skutečnost, že Leagoo nevsází na tlačítka přímo na displeji a místo toho naleznete pod displejem trojici senzorových kláves. Škoda jen, že nejsou podsvícené. Kvalita konstrukce je na slušné úrovni, ovládací tlačítka se neviklají, zadní kryt drží pevně a celkově telefon působí pevně a bytelně.

  

  

Po stránce designu se výrobce nepouštěl do žádných experimentů, siluetou zařízení lehce připomíná OnePlus One, vzadu poté upoutá pozornost lehce vystupující čočka fotoaparátu. Jako zkrášlující prvek je pak přítomna tlustá stříbrná linka lemující boky a spodní hranu telefonu. Na výběr je bílá a černá varianta, ani jedna však není nijak výrazná a konzervativnější jedinci si tak přijdou na své.

Displej: Příjemný standard

Pětipalcový IPS dipslej s rozlišením 720 x 1280 px se v této třídě stává zavedeným standardem a je to jedině dobře. Obraz možná není nejjemnější, 294 pixelů na palec je však stále plně dostačující hodnota. IPS panel nabídne obstojné podání barev, ačkoliv jas není nejvyšší a na přímém slunci mohou nastat problémy s čitelností. Naštěstí to ale neodnesly pozorovací úhly, což u podobných smartphonů není zrovna pravidlem.

Dobře fungovala také automatická regulace jasu. Krycí sklíčko sice nepochází od žádného známého výrobce, od vybalení je na něm ovšem nalepena ochranná fólie a ta vás před škrábanci spolehlivě ochrání. Displej tak sice zdaleka nepatří na špičku, vzhledem k tomu, v jaké třídě se nacházíme, k němu ovšem nemůžeme mít výhrady.

Hardware a zvuk: Běžná nižší střední

Srdcem zařízení se stal čtyřjádrový procesor MediaTek MT6582, jenž je doplněn o grafický akcelerátor Mali-400 MP2 a 1GB operační paměť. Z 8 GB interního úložiště je pro uživatelská data dostupných zhruba 4,1 GB,  které doplňují další 2 GB vyhrazené pro aplikace. Pokud by vám tento prostor nestačil, nechybí možnost jej rozšířit o paměťové karty microSD.

 

Výše uvedený hardware bez problému zvládá běh systému za běžných podmínek, například při přepínání mezi náročnějšími aplikacemi už jeho limity poznáte a totéž platí i u těch graficky nejpokročilejších her. Většinu úkonů nicméně zvládne bez větších problémů. Surový výkon jsme otestovali pomocí několika benchmarků:

AnTuTu: 18 125 bodů
3D Mark Ice Storm Extreme: 2 075 bodů
Geekbench 3: 330/989 bodů

Hlasitý reproduktor našel své útočiště ve spodní části zadní strany. Kvalita zvuku není oproti očekávání vyloženě tragická a dočkáte se i jakéhosi náznaku basů, důležité ovšem je, že dokáže hrát dostatečně nahlas na to, abyste nepřeslechli vyzvánění ani v rušnějším prostředí. Výstup do sluchátek je taktéž naprosto v pořádku a běžní posluchači nebudou mít důvod k nespokojenosti.

Baterie a výdrž: Nadprůměrná, přesto pod očekávání

Jedním z hlavních lákadel Leagoo Lead 7 je baterie s udávanou kapacitou 4500 mAh. To je více, než nabídnou leckteré sedmipalcové tablety, stále se ovšem bavíme o telefonu s pětipalcovým displejem. Možná právě přehnaná očekávání stála za tím, že z reálné výdrže jsme byli lehce zklamáni.

Při běžném používání s neustále zapnutými daty a synchronizací, zhruba hodince brouzdání po internetu a pár hovorech a zprávách vám telefon vydrží tak akorát dva dny. Této mety dosáhnete i tehdy, pokud své nároky trochu zvýšíte, ve chvíli, kdy to přeženete už se ovšem můžete druhý den potýkat s problémy.

 

Vybít Leagoo za jeden den vyžaduje hodně snahy, totéž ale platí i tehdy, kdybyste se bez nabíječky chtěli obejít po tři dny, což jsme doufali, že nebude velký problém. I přesto je však výdrž nadprůměrná a v případě, že byste ji potřebovali ještě prodloužit, můžete sáhnout po úsporném režimu, který omezí vibrace a data na pozadí. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže zahrnující přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Zařízení se vybilo po 5 hodinách a 2 minutách, což také není zrovna oslnivý výsledek.

Systém a aplikace: Nekompletní překlad a bloatware

Leagoo Lead 7 dostal do vínku operační systém Android ve verzi 4.4 KitKat, přičemž update na novější Lollipop považujeme za nepravděpodobný. Výrobce se však nespokojil s čistou podobou a svou vlastní nadstavbu, která systém mění po stránce vzhledu i uspořádání. Místo rozložení s domovskými obrazovkami a hlavní nabídkou aplikací tak naleznete všechny zástupce rovnou na ploše, kde je můžete sdružovat do složek a popřípadě doplňovat o widgety. Notifikační lišta pak mimo upozornění obsahuje také druhou záložku s přepínači a rychlým přístupem do nastavení, v němž jsou položky roztříděny do několika kategorií.

Právě zde je patrně nejcitelněji vidět, že s překladem se výrobce příliš nepáral. Naleznete zde hned několik položek v anglickém jazyce a třeba v podnabídce Power Saving Mode (Úsporný režim) znalcovo oko postřehne, že ani ona angličtina za moc nestojí. S tímto neduhem se budete setkávat takřka v čemkoliv, co je zde nad rámec čistého Androidu a pokud je vám tento jazyk cizí, pak byste mohli narazit.

V nastavení naleznete nabídky různých gest, která převážně spočívají v provádění různých akcí máváním nad horní částí obrazovky (například procházení snímků v galerii či přepínání mezi domovskými obrazovkami). V praxi to více či méně funguje, praktický přínos je nám ovšem nejasný. Co je naopak použitelné je možnost vytvářet screenshoty tahem třemi prsty od prostřední části obrazovky dolů, stále se ale nejedná o nic, co bychom využívali na denní bázi.

Pokud si libujete v přizpůsobování vzhledu prostředí, pak vás určitě potěší podpora témat. V základu jich je k dispozici osm a nechybí mezi nimi ani taková kopírující design známějších nadstaveb, například MIUI. Teoreticky se další dají stáhnout z online katalogu, v praxi se nám k němu ovšem i přes plně funkční připojení nepodařilo připojit.

Po stránce optimalizace je na tom Leagoo vcelku dobře. Běžné úkony zvládá s naprostou plynulostí, při náročnějších operacích již narazíte na limity hardwaru, celkově vás ovšem zdržovat nebude a ve své kategorii určitě patří k solidnímu průměru.

Mimo standardní nabídku aplikací zde nechybí ani několik programů navíc. K dispozici jsou praktické drobnosti jako třeba jednoduchý správce souborů, aplikace pro ovládání LED diody na zádech (ve které se mimochodem zobrazuje reklama) či úkolníček.

Předinstalována je také GO klávesnice, jež se stane alternativou k té základní od Googlu a výrobce se nevyvaroval ani přidání vlastního Leagoo obchodu s naprosto nepřehledným prostředím plným pochybných aplikací, jenž vás bude neustále obtěžovat notifikacemi, které jsou navíc často v čínštině. Naštěstí nechybí možnost tento sotfware odinstalovat a to také důrazně doporučujeme.

U softwaru je jasně vidět, že méně je někdy více. Kdyby výrobce raději ponechal Android v čisté podobě, doinstaloval pár užitečných aplikací navíc a pořádně systém odladil, pak jsme paradoxně mnohem spokojenější, než takto. Na druhou stranu, rozhodně už jsme se setkali i s horšími případy a pokud přehlédnete pár nědodělků, je zařízení v základu bez problému použitelné.

Telefonování, zprávy, konektivita

Aplikace pro telefonování a zprávy se neliší od čistého Androidu a nemá tak smysl se o nich dále rozepisovat. Přejděme tudíž rovnou ke kvalitě hovorů. Sluchátko sice neprodukuje zrovna křišťálově čistý zvuk, rozumět druhé straně nicméně budete a to i díky solidní maximální hlasitosti. Žádné stížnosti nepadly ani na téma kvality mikrofonu. Za zmínku určitě stojí také skutečnost, že telefon podporuje dvě SIM karty na příjmu.

Pro psaní zpráv je připravena standardní Google klávesnice s podporou automatických oprav a predikce. Jako alternativa je připravena GO klávesnice, jež umožní měnit vzhled pomocí nespočtu dostupných témat, psát tahem a nechybí jí v podstatě žádná funkce, kterou byste od klávesnice mohli očekávat. Důležité je, že telefon bez problému stíhá i rychlejší písaře a nebude vás tak při zadávání textu zdržovat.

Konektivita je zastoupena WiFi, jejíž citlivost je na obstojné úrovni. Dále nechybí Bluetooth 4.0 a samozřejmě ani GPS, která zaměřuje rychle a to i v hustěji zastavěných oblastech. Marně byste naopak hledali NFC, stejně tak bylo opomenuto LTE a pro brouzdání na internetu se tak budete muset spokojit se sítěmi třetí generace.

Multimédia

Základní přehrávač hudby dá vzpomenout na časy, kdy nejnovější verzí Androidu byl Gingerbread. Hudba je roztříděna podle několika kritérií, procházení po složkách ovšem chybí. Částečnou náplastí budiž možnost vytvářet playlisty. K dispozici je také grafický ekvalizér, kterým si zvuk můžete přizpůsobit dle svých preferencí.

Přehrávač videa si poradí s Full HD videem i formátem mkv, nenabízí však žádné funkce navíc a nepodařilo se nám  u něj zprovoznit ani titulky. Nahradit jej nějakou  z alternativ z Obchodu Play je tak bezpochyby na místě.

Fotoaparát a video: Megapixely nic neznamenají

Lead 7 dostal do vínku fotoaparát s rozlišením plných 13 Mpx, což je s přihlédnutím k ceně nadprůměrný parametr. V praxi se bohužel opět ukazuje, že samotný počet megapixelů má nulovou vypovídací hodnotu, jelikož leckterý pětimegapixelový fotoaparát (namátkou u Nokie Lumia 630) v přímém srovnání obstojí výrazně lépe. Vpředu se nachází ještě dvoumegapixelová kamerka, ta je však vhodná vskutku jen pro nouzové použití.

Fotografie se mohou pochlubit vcelku věrným barevným podáním, ostrost je však ve větších vzdálenostech od objektivu než jeden metr velmi bídná a detaily se slévají do nepříliš pohledných celků. Výsledné snímky jsou tak nepříliš kvalitní a i v této cenové kategorii naleznete mnoho lépe fotících telefonů.

-

- - -

Video zaznamenávané ve Full HD rozlišení na tom s obrazovou kvalitou není vyloženě špatně, fotoaparát ale ne vždy exponuje tak jak by bylo potřeba a přeostření navíc trvá poněkud déle. Původ nahrávaného zvuku pak poznáte velmi rychle, avšak pokud nebudete s Leagoo natáčet film, nejedná se o nijak závratný nedostatek.

- - -

- - -

Aplikace fotoaparátu obsahuje všechny základní možnosti nastavení a vsází na tradiční rozložení se spouští a vstupem do galerie na jedné straně a rychlým nastavením přímo v části, která slouží jako hledáček. Nad rámec standardu je přítomen HDR režim, mód pro portréty a panoramata  také schopnost rozpoznávání tváře či zachycení úsměvu. Manuální režim sice chybí, jinak ale nic důležitého nepostrádáme. Snad jen spouště mohly být trochu rozměrnější, jelikož trefit je nebylo vždy úplně snadné.

Leagoo Lead 7: Camera demo

Konkurence

Cenová kategorie do pěti tisíc korun je vskutku nabitá, po stránce výdrže Leagoo Lead 7 hledá konkurenci vcelku marně. Pokud ovšem nemáte v tomto ohledu tak vysoké nároky, pak je zde hned spousta zařízení, která si vaši pozornost zaslouží.

Jedním z nich je Xiaomi Redmi 2. Kapacita baterie u něj sice činí 2200 mAh, výdrž však rozhodně nebude poloviční a troufáme si dokonce tvrdit, že v testu výdrže při přehrávání videa by dopadlo lépe. Po stránce výbavy pak boduje podařeným procesorem Qualcomm Snapdragon 410, 4,7palcovým displejem s HD rozlišením a kvalitním 8Mpx fotoaparátem. Samozřejmostí je podpora dvou SIM a nezapomnělo se ani na LTE. Oproti Leagoo nicméně je potřeba přihodit několik stokorun.

Za podobné peníze seženete také BenQ F5. Ani to sice nenabídne srovnatelnou kapacitu baterie, z hlediska poměru cena/výkon je na tom však velmi dobře. Pětipalcový HD displej doplňuje čtyřjádrový procesor od Qualcommu, potěší také přítomnost LTE nebo dobře odladěný systém. Fotoaparát nabízí stejně jako u Leagoo rozlišení 13 Mpx, po stránce kvality jej však nechává o pořádný kus za sebou.

Pokud přeci jen trváte na baterii s kapacitou přesahující 4000 mAh, můžete zabrousit i do portfolia jiného čínského výrobce, konkrétně THL, jenž nabízí model THL 4400. Mimo baterii s kapacitou 4400 mAh dostalo shodně do vínku pětipalcový HD displej a tentýž čtyřjádrový procesor. K dispozici je také podpora dvou SIM karet, operační systém je nicméně také plný nedodělků a jeho odladěnost není nejlepší. Ani osmimegapixelový fotoaparát nepodává zrovna uchvacující výsledky. Jinak se ale za cenu lehce přes 4000 Kč jedná o zajímavou alternativu k Leagoo.

Na závěr zmiňme také novinku v podobě Microsoft Lumia 640 LTE. Již z názvu lze vyčíst, že je smartphone vybaven operačním systémem Windows Phone 8.1, jehož odladěnost je v porovnání s Leagoo o poznání lepší. Mimo to je k dispozici také podpora rychlých dat LTE a baterie se solidní kapacitou 2500 mAh. Pětipalcový displej s HD rozlišením je opět přítomen v kombinaci se čtyřjádrovým Snapdragonem 400 a osmimegapixelový fotoaparát podává obstojné výkony. Cenově se novinka pohybuje o pár stokorun nad Leagoo, bavíme se však o plně oficiální české distribuci, kterou Leagoo nedisponuje.

Závěrečné hodnocení

Mnoho levných smartphonů od čínských výrobců sice na papíře vypadá dobře, v praxi jsou ovšem horko těžko použitelné. To se naštěstí dnes recenzovaného telefonu netýká, přesto je především v oblasti softwaru ještě na zavedenou konkurenci hodně co dohánět. Nekompletní překlad, designová nekonzistentnost a také přítomnost nepříliš důvěryhodně působících aplikací značně snižují uživatelský zážitek. Potenciál použitého hardwaru je přitom solidní a kvalitní displej by jej také nekazil.

Hlavním lákadlem novinky má být výdrž baterie, která se ale nakonec řadí spíše k lehkému nadprůměru. Dvou dnů bez nabíječky dosáhnete bez větších problémů, při náročnějších operacích nicméně spotřeba energie výrazně stoupá a této mety tak nedosáhnete pokaždé. O čistě jednodenní smartphone se nicméně také nejedná. I u fotoaparátu se ukazuje, že čísla nejsou vše, jelikož 13Mpx snímač podává vskutku žalostné výsledky a porazí jej i leckterý smartphone s polovičním rozlišením.
Celkově je Leagoo Lead 7 povedeným smartphonem, který si po pročištění systému a instalaci alternativního launcheru dokážeme v klidu představit jako každodenního společníka. Nemáte-li však natolik vysoké požadavky na výdrž, pak toho konkurence přeci jen dokáže nabídnout více a bez zbytečných chyb, jichž se Leagoo dopustilo.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Diskuze k článku

  1. Fore (neregistrovaný)

    Ta výdrž přehrávání u videa je teda velmi tragická! Trochu mě zaráží: proč jste v porovnání vynechali třeba takový Asus Zenphone 5? Telefon za stejné peníze, ale v porovnání s ním vypadá tady tahle napůl přeložená Čína jako sranda.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).