TOPlist

Recenze iPhone Xr: vstupenka do zlaté klece Applu

recenze iphone xr

Apple letos představil iPhone Xs (Max), který pokračuje ve šlépějích výroční „desítky“ a iPhone Xr, jehož největším lákadlem je příznivější cena. U Applu však není nic zadarmo, což se odrazilo na konstrukci a fotoaparátu s jedním objektivem. Nabízí se tedy otázka, o jak bolestivý kompromis se jedná a zda dokáže být rovnocenným soupeřem pro konkurenční modely.

Video recenze iPhone Xr

Konstrukce a design: iPhone Xr své kořeny nezapře

Jestli Apple něco opravdu umí, je to jednoznačně design. Po konstrukční stránce jde o bezvadně zpracované zařízení. Šasi smartphonu tvoří hliníkový rámeček, k němuž těsně přiléhá krycí sklo displeje a skleněná zadní strana. Přestože jde o levnější model, z každého milimetru je cítit pro Apple typický smysl pro detail.

Přestože iPhone Xr nepatří z hlediska proporcí (150,9 x 75,7 x 8,3 mm) mezi nejmenší smartphony na trhu, v rukou se drží příjemně. Zmínit si zaslouží také samotná ergonomie, která umožňuje do jisté míry ovládání jednou rukou.

iPhone Xr je dostupný v několika barevných variantách

Na druhou stranu je tu pár věcí, které kazí celkový dojem. První z nich je použité sklo na zádech, které není tak odolné jako u iPhonu Xs. To v praxi znamená vyšší náchylnost na poškrábání a sníženou ochranu v momentech, kdy vám telefon upadne. Pa tu jsou ty dokola omílané rámečky kolem displeje. V porovnání s iPhone Xs či konkurenčními smartphony působí humpolácky a obecně ubírají z pocitu, že v rukou držíte prémiové zařízení.

recenze iPhone Xr

Apple v oficiálních materiálech uvádí, že krycí sklo displeje má být tím nejodolnějším, na jaké lze ve světě smartphonů narazit. Po několika dnech používání se ovšem na displeji obou testovaných kousků objevilo hned několik vlasových škrábanců. A to jsme se k nim chovali jako v rukavičkách. Rozhodně tedy při koupi ochranu displeje nepodceňte; po pár dnech používání byste mohli být zaskočeni, že se na displeji objevily první oděrky.

Na displeji se šetřilo nejvíce

Funkci zobrazovače zastává 6,1“ Liquid Retina displej s rozlišením 828 x 1792 pixelů. Apple sáhl v rámci úspor po LCD (IPS) technologii, což se logicky promítlo na zobrazovacích schopnostech. Pochválit si ovšem zaslouží olefobní vrstva, která velmi dobře odolává mastnotě z prstů. V porovnání s OLED na iPhonu Xs nenabízí tak úchvatnou černou a pokulhává také z hlediska kontrastního poměru. Na hraně balancuje i jemností (326 ppi), která je nejnižší ze všech vlajkových modelů představených v letošním roce.

iPhone Xs a iPhone Xr
iPhone Xs a iPhone Xr

Je ovšem otázkou, zda to někoho z majitelů iPhonu Xr bude vůbec zajímat. Cílovou skupinou jsou totiž běžní uživatelé, kterým jde pouze o to, aby se na displej dobře dívalo a jeho ostatní parametry dál neřeší. Z vlastní zkušenosti se musím přiznat, že během testování mě rozlišení ani jemnost panelu nijak zvlášť neurážela.

Ve své podstatě nejde o špatný displej, ale zkrátka doba pokročila a v segmentu vyšší třídy panují již docela jiné standardy. Mít smartphone za více než dvacet tisíc s rozlišením nižším než Full HD se už jednoduše nenosí. Za mírnou útěchu lze považovat alespoň přítomnost funkce TrueTone, která automaticky koriguje vyvážení bílé podle aktuálních světelných podmínek.

V horní části displeje se nachází již typický výřez v němž se usídlila 7Mpx čelní kamerka a modul s Face ID. Ten je naprosto identický s tím, jakým disponuje iPhone Xs. Rychlost a přesnost je tedy mírně lepší než u iPhonu X. Stále však trpí nepříjemnou vlastností, kdy proces autentizace je možný pouze v režimu na výšku.

iPhone Xr: výkonu má přebytek

Zatímco u konstrukce a displeje je znát tlak na cenu, hardwarová výbava patří k tomu nejlepšímu, co můžete v současné době dostat. Srdcem iPhonu Xr je šestijádrový čipset Apple A12 Bionic, kterému sekunduje 3GB operační paměť. Na papíře to sice nevypadá, ale v praxi je situace naprosto odlišná. Může za to především fakt, že návrh procesoru je plně v režii Applu.

Když k tomu připočtete 7nm výrobní proces a skvěle odladěný systém iOS 12, dostanete pouze minimální prostor k jakýmkoli výtkám. Vyprávět něco o tom, že smartphone reaguje na všechny povely naprosto hbitě a bez sebemenších prodlev je ztrátou času.

Čistě teoreticky je iPhone Xr výkonnější než iPhone Xs, jelikož čipset vykresluje grafiku s nižším rozlišením. Při současném stavu prakticky nelze narazit na výkonnostní limity. To je mimo jiné zárukou toho, že iPhone Xr bude mít stejně dlouhý životní cyklus jako lépe vybavený iPhone Xs.

Konečně s podporou pro dvě SIM karty

Uživatelská data lze ukládat pouze na interní úložiště (64/128/256 GB), slot na paměťové karty zde tradičně chybí. Stejně tak 3,5mm audio konektor, kterému v Cupertinu řekli už nadobro sbohem. V další výbavě naopak nechybí všechny komunikační moduly včetně Bluetooth 5.0. Apple nezapomněl ani na integraci cívky pro bezdrátové nabíjení. Další novinkou u letošních iPhonů je podpora pro dvě SIM karty – jedna je klasická fyzická (nanoSIM), druhá je vestavěná a nese označení eSIM.

eSIM (embedded SIM) má stejnou funkci jako klasická SIM karta. Uživatel ji ovšem do zařízení nevkládá, ale prostřednictvím QR kódu do něj jen nahraje tzv. eSIM profil. Poté se zařízení přihlásí k mobilní síti jako s klasickou SIM kartou. Do zařízení může být souběžně uloženo i více eSIM profilů, pouze jeden je ale v daném okamžiku aktivní (tj. přihlášený do mobilní sítě).

iPhone Xr dostal do vínku také voděodolnou konstrukci splňující standard IP67

Pokud bych mě jmenovat jednu věc, kterou na iPhonu Xr nejvíce postrádám, bude to jednoznačně 3D Touch. Z předchozích modelů jsem si na tuto funkcionalitu natolik zvykl, že její absenci považuji za jeden z největších přešlapů. Apple zde sice nasadil haptickou odezvu, ale ta neumožňuje například používání silnějšího stisknutí pro vyvolání trackpadu na softwarové klávesnici. Stejně tak zapomeňte na rychlé zkratky do aplikací a další vychytávky, které urychlují běžnou agendu. Za tohle vážně palec dolů.

Opět se však nemůžu ubránit otázce, zda to někomu bude vůbec vadit. V mém okolí znám desítky uživatelů vlastnících iPhone, ale pouze hrstka z nich 3D Touch používá. Přestože jde o užitečnou pomůcku, Apple doposud nenašel efektivní způsob, jak uživatele naučit s touto technologií pracovat.

Hardwarové parametry iPhone Xr

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 12, čipset: Apple A12 Bionic, 7nm, GPU: Apple GPU, RAM: 3 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnost: 194 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

6,1", IPS LCD, rozlišení: Retina, 828 × 1792 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2942 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, 26mm, 1/2.55", 1.4µm, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx + SL 3D biometrický senzor, f/2.2

S jedním objektivem lze zahrát velké divadlo

Kvalitní fotoaparát byl vždy základním pilířem všech iPhonů. U iPhonu Xr tomu není  pochopitelně jinak. Přestože na zadní straně našla místo pouze jednoduchá optika, výsledky jsou naprosto špičkové. Snímač je stejný jako u iPhonu Xs, což v praxi znamená rozlišení 12 megapixelů, světelnost f/1.8 a podporu Smart HDR. Nechybí zde ani optická stabilizace, která pomáhá udržet delší časy při exponování v horších světelných podmínkách.

Jediným hendikepem tak zůstává chybějící teleobjektiv. Absenci optického zoomu lze ještě nějak překousnout, ale omezené možnosti portrétového režimu už nikoli. Efekt rozmazaného pozadí lze použít pouze při fotografování osob, což osobně považuji za krajně limitující vlastnost.

Data ze snímače sice obsahují hloubkovou mapu, ale ta nemá takové rozlišení jako duální optika. Vývojáři fotografických aplikací se již nechali slyšet, že pracují na řešení, přesto je však třeba počítat s tím, že iPhone Xs bude mít v některých situacích značně navrch.

Je tu ovšem ještě jedna věc, kterou musím zmínit. V průběhu testování jsem si totiž všiml, že portréty pořízené v interiérech a za slabšího osvětlení jsou na iPhonu Xr lepší než u iPhonu Xs. Tento fakt připisuji tomu, že iPhone Xs u portrétů používá druhou optiku s horší světelností.

Všechny fotografie z iPhone Xr v plném rozlišení si můžete prohlédnout zde.

Všichni výrobci včetně Applu pochopili, že pokud mají posouvat kvality fotoaparátu, musí jít cestou softwarových vylepšení. Každý na to jde ale trochu jinak a s odlišnou taktitou. Zatímco Google se u Pixelu snaží o maximální věrnost, Apple se rozhodl vsadit na líbivější charakter snímků. Upřímně se domnívám, že za pár let to bude už pouze o tom, čí umělá inteligence vám bude z pohledu fotografie bližší.

Přestože iPhone Xr fotí skvěle, nejlepší rozhodně není a například na Huawei Mate 20 Pro (recenze) viditelně ztrácí. To ale neplatí u videa, kde se karty obrací ve prospěch Applu. Klipy lze natáčet až ve 4K s kadencí 60 snímků za vteřinu. Ani zde pak nechybí podpora HDR a stereofonní audio stopy. Zpomalené záběry lze pořizovat s frekvencí až 240 snímků za vteřinu při Full HD rozlišení.

Nejlepší výdrž ze všech iPhonů

Nový iPhone Xr jsem používal týden jako primární zařízení, což je dostatečně dlouhá doba na adekvátní zhodnocení výdrže. Smartphone mi slouží především jako mobilní kancelář a proto si troufám tvrdit, že moje nároky mohou být mírně odlišné od ostatních uživatelů.

Můj pracovní den začíná po šesté ráno a končí v podvečerních hodinách. V praxi to znamená zhruba 40 minut strávených při vyřizování pošty, několik desítek hovorů, zhruba 3 hodiny streamování hudby přes Bluetooth, hodinu instantní komunikace a přibližně stejnou dobu při prokrastinování na sociálních sítích a čtení článků.

Když jsem iPhone Xr pokládal každý večer na bezdrátovou nabíječku, ukazoval ještě mezi třiceti až čtyřiceti procenty zbývající energie. Přestože jsem nezkoušel iPhone zcela vybít, dokážu si představit, že méně nároční uživatelé budou hledat nabíječku jednou za dva dny. Integrovaný akumulátor má kapacitu 2942 mAh, což je o něco méně než u iPhonu Xs Max, nicméně výdrž mají oba přibližně stejnou. Subjektivně mi ovšem přišlo, že z hlediska výdrže je na tom iPhone Xr dokonce o něco lépe.

Recenze iPhone Xr: závěrečné hodnocení

Na iPhone Xr se lze dívat dvojí optikou. Pokud patříte mezi dlouhodobé uživatele špičkových zařízení s Androidem, iPhonu Xr se pravděpodobně vysmějete. Konkurence nabízí za podobné peníze papírově výkonnější stroje, na které „deseterko“ ztrácí. Upřímně si ale myslím, že Apple cílí na docela odlišnou skupinu zákazníků.

Za zapůjčení telefonu na test děkujeme iWant.cz, kde si nové iPhony můžete zakoupit.

Jsou to především majitelé starších iPhonů, kteří nedokážou nebo nechtějí využít všechny benefity iPhonu Xs. Rozdíl v ceně skoro 8 tisíc pak hraje jasně ve prospěch iPhonu Xr, který nabízí až na pár věcí to samé jako vlajkový model. A to je zatraceně dobrý důvod, proč o něm začít přemýšlet.

Na SMARTmanii jsme kromě letošních iPhonů otestovali také nejnovější generaci chytrých hodinek Apple Watch Series 4, jejichž podrobnou recenzi včetně videopohledu naleznete zde.

iPhone Xr

iPhone Xr
8.3

Design a zpracování

8.6/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

7.6/10

Kvalita fotografií a videa

8.3/10

Výdrž baterie

8.5/10

Klady

  • elegantní design, ergonomie
  • široká nabídka barevných variant
  • výkonný čipset Apple A12 Bionic
  • dobrá výdrž baterie
  • skvělá optimalizace operačního systému
  • povedený fotoaparát
  • autentizace skrze Face ID
  • odolnost vůči vodě (IP67)

Zápory

  • chybějící 3D Touch
  • široké rámečky kolem displeje
  • kvalita nočních snímků by mohla být lepší
  • omezené možnosti portrétového režimu
  • nižší rozlišení displeje
  • stále vysoká cena
  • redukce z 3,5mm na Lightning není součástí balení
Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku