Poslední dobou se stává trendem, že se výrobci nesnaží oslovit masy svými vlajkovými loděmi, nýbrž modely střední třídy se stále více než dostačující hardwarovou výbavou a elegantním zpracováním. Výtečným příkladem tohoto jevu bylo již dříve například HTC A9 (recenze), nyní se o totéž pokouší i Huawei s dvojicí smartphonů Nova (recenze) a dnes testovaným modelem Nova plus.
Varianta smartphonu s přídomkem pro vychází z modelu G9 Plus, jenž se na evropský trh s původním označením nedostal a přichází tak až po boku menšího a mírně odlišného sourozence Nova.
Až na odlišný vzhled a odlišené provedení čtečky otisků, se liší primárně v otázce velikosti displeje. Model Nova si vystačí s pětipalcovým zobrazovačem, recenzovaný Nova Plus má navíc půl palce. Rozdíly hledejte ještě v oblasti fotoaparátu, kde má vyšší model 16 Mpx, navíc s optickou stabilizací obrazu, nižší má megapixelů dvanáct a pochopitelně disponuje nižší kapacitou baterie.
V čem jsou naopak oba telefony shodné, je použití procesoru Snapdragon 625 se 3GB RAM, hliníková těla, konektor USB-C, možnost paměťové karty microSD či dvou nanoSIM díky hybridnímu slotu a v neposlední řadě přítomností Androidu 6.0 Marshmallow s nadstavbou EMUI.
Máme zde tedy výbavou velmi zajímavý smartphone s elegantním zpracováním a rukopisem již dostatečně zavedeného výrobce. Jen škoda, že se zatím oficiálně na českém trhu neprodává a v tuto chvíli nám české zastoupení značky nepotvrdilo, kdy by se zde mohl objevit. V zahraničí se tento model prodává za 429 euro, což je zhruba 11 600 Kč. Některé e-shopy jej na našem trhu z neoficiální distribuce nabízejí za cenu okolo 12 500 Kč.
Obsah balení
Minimalisticky provedené balení obsahuje mimo samotný telefon také 2A nabíječku s oddělitelným USB to USB-C kabelem a pecková sluchátka s mikrofonem, jež svým řešením připomínají EarPods od Applu. Zvukově nejsou vyloženě špatná, s kvalitnějšími sluchátky se však měřit nemohou. Chybět samozřejmě nemůže obligátní sponka pro vyjmutí šuplíku se SIM a nezbytná brožura s návodem ke spuštění, která však v našem případě chyběla.
Konstrukce a design: Osvědčený styl Huawei
5,5palcový displej pochopitelně znamená poněkud masivnější tělo, mezi telefony s touto úhlopříčkou se nicméně nova plus řadí spíše k těm kompaktnějším. Na výšku má totiž 151,8 mm, šířka činí 75,7 mm a příjemná je tloušťka pouhých 7,3 mm, na chlup stejná jako například u iPhonu 7 Plus. Hmotnost 160 gramů je poté daní za hliníkovou konstrukci.
Abychom byli konkrétnější, z hliníku jsou vyhotovena až na prostory s anténami záda a rám telefonu, nepočítaje plastové předěly u antén. Předek je poté kompletně zakrytý krycím sklíčkem blíže neurčeného původu, které však v rámci testování škrábancům odolávalo a očividně se tedy řadí k těm kvalitnějším.

Materiály jsou tedy prémiové a zpracování vskutku příkladné. Telefon působí v ruce velice bytelně a s žádnými pazvuky se nesetkáte. Boční tlačítka se viklají minimálně, jejich stisk i umístění je poté ideální. Na spodní straně zaujme USB-C konektor a dvojice mřížek. Reproduktor se však skrývá pouze pod tou pravou, levá je vyhrazena mikrofonu. Jeho kvalita poté spadá do průměru, vyzvánění nicméně jen tak nepřeslechnete a základní účel tedy splňuje.
Kvalitní materiály telefonu rozhodně přidávají po designové stránce, kterou za nás hodnotíme v případě testované bílé varianty velmi pozitivně a nejinak by tomu mělo být i u nabízené zlaté a černé. Smartphone je praktický i po stránce ergonomie, díky jemně zaobleným zádům je úchop jistý, jakkoliv je třeba si chvíli zvykat na to, že povrch je trochu kluzký.
Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů našla své útočiště na místě typickém pro telefony Huawei a to sice na zadní straně pod fotoaparátem. Nevýhodou je sice nutnost telefon zvednout, pokud jej chcete odemknout a používat položený, velice rychle si ale zvyknete na to, že telefon budete s přiloženým prstem rovnou vytahovat z kapsy a před očima jej tak již budete mít odemčený. Funkčnost je totiž naprosto bezchybná, stejně tak je velmi rychlé i nastavení.
Displej: QHD se opět nekoná, je to ale na škodu?
Huawei nova plus se chlubí 5,5palcovým displejem s Full HD rozlišením. Výrobce je znám tím, že QHD rozlišení vzhledem k minimálnímu rozdílu v kvalitě a značnému rozdílu ve spotřebě příliš nefandí, což mu ale nemáme za zlé, jelikož i tentokrát se jedná o velmi příjemnou podívanou. Snad jen fanoušci virtuální reality mohou mít k Full HD zásadnější výhrady, ostatní uživatelé nicméně rozdíl nepoznají.
Jde o klasický IPS panel s velice živým a věrným podáním barev, který nabídne široký rozsah jasu a tak se s telefonem dá obstojně pracovat jak v neosvětleném prostředí, tak i za přebytku světla. Automatická regulace odvádí prvotřídní práci. Pochvalu si výrobce zaslouží také za položku „Ochrana očí,“ jež razantně sníží intenzitu modré barvy a tím tak chrání vaše oči především právě tehdy, kdy je telefon používán za tmy.
Hardware, konektivita: Benchmarky nevyhrává, v praxi stačí
V útrobách zařízení se nachází osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 625 taktovaný na 2 GHz, který doplňuje 3GB operační paměť a 32GB interní úložiště, z něhož je pro uživatelská data po prvním spuštění dostupných necelých 23 GB. V případě, že nepoužíváte druhou SIM, lze jej navíc dále rozšířit paměťovými kartami.

V oblasti hardwaru se tedy zařízení neřadí ke špičce na trhu, je nicméně zcela dostačující a poradí si i s náročnými úkony včetně graficky pokročilých her. To ostatně dokazují i benchmarky, u kterých jsme dosáhli těchto výsledků:
- AnTuTu Benchmark: 61 469 bodů
- BaseMark OS II: 1 268 bodů
- 3DMark IceStorm Unlimited: 13 779 bodů
Nabídka konektivity je téměř kompletní. To v praxi znamená podporu všech českých frekvencí LTE, přítomnost NFC a v neposlední řadě také kombinaci systémů GPS a GLONASS s velice dobrou přesností a rychlostí. Někdo by mohl postrádat infračervený port, to však za nedostatek považovat nehodláme. U WiFi ovšem vzhledem ke kategorii zařízení trochu zamrzí chybějící podpora standardu ac, která u modelů této cenové skupiny bývá běžným standardem.
Co nás lehce zarazilo je skutečnost, že když telefon držíte na šířku s bočními tlačítky na horní straně, levá ruka očividně vadí přijímači WiFi signálu a ten se s uchopením razantně zhoršuje.
Baterie a výdrž
Telefonu dodává energii baterie s kapacitou 3 340 mAh. Jakkoliv to není rekordní kapacita, v praxi se ukázala jako naprosto dostačující. S trochou snahy totiž není problém dosáhnout dvoudenní výdrže a ani při náročném používání se vám nestane, že by s vámi nova plus jeden celý den nevydržel.
Trochu horší je to s dobou nabíjení – poloviční kapacity telefon dosáhne za 50 minut, 80 % po dalších čtyřiceti minutách a z nuly na sto zabere celkově 2 hodiny a 10 minut. Provedli jsme také standardní test výdrže, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Telefon se vybil po 8 hodinách a 10 minutách.
Operační systém, bonusový software
Zařízení vstupuje na trh s operačním systémem Android 6.0 Marshmallow, který je tradičně výrazně pozměněn nadstavbou EMUI 4.1. Hned první co vás může překvapit je rozmístění veškerých aplikací přímo na hlavní obrazovky, kde je lze třídit do složek a prokládat widgety. Hlavní nabídku zde však nehledejte, přinejmenším dokud nenainstalujete alternativní launcher.
Poté postupně začnete objevovat nespočet funkcí a gest, které výrobce do nadstavby integroval. Vydařená jsou ta propojená se čtečkou otisků prstů, kdy přejetím seshora dolů vysunete oznamovací lištu, přejížděním do stran zase prohlížíte obrázky v galerii a podržením můžete přijmout hovor nebo zastavit budík.
Přejetím po navigační liště zmenšíte obraz tak, abyste po celé obrazovce mohli dosáhnout jednou rukou. Praktické je z tohoto hlediska také plovoucí tlačítko, které obsahuje právě možnosti navigační lišty doplněné o zamknutí displeje a vyčištění RAM. Z gest nás zaujalo dvojité silnější poklepání kloubem, čímž pořídíte screenshot.
Z hlediska odladění nemáme k systému výhrady – za dobu testování jsme se nesetkali s jediným zásekem či pádem aplikace, vše je zkrátka naprosto plynulé a stabilní. Trochu nás zarazil přítomný bloatware jako hry od Gameloftu či aplikace Booking.com, naštěstí je ale možné tyto pro spoustu uživatelů nadbytečné aplikace odinstalovat.
Jinak je softwarová výbava výtečná, nechybí jednoduché poznámky, správce souborů nebo třeba záznamník zvuku. Praktický správce telefonu vám usnadní pročišťování pamětí, pohlídá vám spotřebu dat a v neposlední řadě umožní zablokovat vybraná čísla. Nechybí také podpora motivů s nespočtem dalších ke stažení.
Fotoaparát a video: Optická stabilizace s drobným „ale“
Hlavní fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 16 Mpx a kromě přisvětlovací diody nabídne také optickou stabilizaci. Ta má drobný háček v tom, že u videa funguje jen ve Full HD rozlišení, při natáčení ve 4K se tak budete muset obejít bez ní. Vhod také přijde při focení v horších světelných podmínkách.
Na fotografie to nicméně má pozitivní dopad a jejich kvalita rozhodně patří k nadprůměru. Příkladná je tedy ostrost a s trochou snahy můžete pořídit relativně ostré snímky i v noci, ačkoliv zde už se budete potýkat s patrným šumem a horší ostrostí. Při focení v horším světle občas automatika nastavuje zbytečně dlouhý čas a výsledkem jsou pak rozmazané fotografie.
Barevné podání u denních snímků je na výborné úrovni a obstojné je i vykreslení detailů. Snad jen u makrofotografií byl občas problém správně zaostřit, manuální režim tento nedostatek však částečně kompenzuje.
Všechny snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout & stáhnout zde
Přední kamerka nabídne solidních osm megapixelů, kvalita je ale spíše průměrná. Barevně jsou snímky vydařené, s ostrostí to ale není místy úplně ideální. Dobře je na tom i video, které nabídne obdobné charakteristiky co se týče ostrosti i barev, změny expozice a ostření jsou navíc velice rychlé. Zvuk není vyloženě tragický, svůj původ ale nezapře.
Aplikace pro fotoaparát nabídne kreativně smýšlejícím jedincům široké možnosti seberealizace. Rovnou základní přepínač režimů obsahuje mimo fotografování a natáčení videa také timelapse, zkrášlující mód „nejhezčí“ a režim „malování světlem,“ který za tmy prodlouží čas závěrky tak, aby se vytvářely ze světel různé obrazce.
Připraveno je také několik scénických režimů, kde samozřejmě nemůže chybět tradiční HDR, mód pro fotografování jídla, panorama, noční režim nebo také povedený manuální režim.
Zde je sice drobná nedokonalost v tom, že názvy jednotlivých parametrů jsou i při používání na šířku stále na výšku, na prostředí si ale rychle zvyknete a nastavíte si v něm ISO, vyvážení bílé a také pokročilejší věci jako čas závěrky (nelze bohužel více, než osm vteřin) a ruční ostření. Potenciál již tak povedeného fotoaparátu to rozšiřuje a k tomuto účelu se telefon hodí velice dobře.
Závěrečné hodnocení
Huawei Nova Plus s klidným svědomím můžeme označit za velice povedené zařízení. Faktem je, že pohled na samotné specifikace by mohl vyvolat menší emoce při následném pohledu na cenu atakující hranici dvanácti tisíc, hardware je nicméně naprosto dostačující a zbytek výbavy naprosto odpovídá.
Mezi výhodami zmíníme především povedený displej, solidní fotoaparát, nekompromisní konektivitu (až tedy na zmiňovaný standard ac u WiFi) či bezchybně fungující čtečku otisků prstů. Dobrá je také výdrž baterie, ačkoliv rekordy zařízení netrhá a chválíme také za dobře odladěné prostředí EMUI 4.1, ačkoliv nadbytečný bloatware by si výrobce u takto drahého modelu mohl odpustit.
Dvanáct tisíc korun je suma, za kterou pořídíte mimo jiné konkurenční Honor 8 (recenze) nebo třeba LG G5 (recenze). Jejich výbava je papírově lepší a rozhodně se nejedná o špatná zařízení. Huawei Nova plus jim nicméně může směle konkurovat v oblasti provedení, fotoaparátu a naopak je překoná z hlediska výdrže. Zkrátka a dobře, za stále ospravedlnitelnou částku získáte velice povedený telefon a své koupě byste neměli litovat.
Huawei Nova Plus

Klady
- kvalitní konstrukce
- dobře odladěný systém
- kvalitní fotoaparát s OIS
- nadprůměrná výdrž baterie
- skvělá čtečka otisků
Zápory
- zatím nedostupný v ČR
- nepatrně vyšší cena (429 eur)
- tělo není voděodolné