Recenze HTC One A9: Sázka na exkluzivitu

Pokud bychom hledali telefon od HTC, o kterém se v poslední době opravdu hodně hovoří, byl byl model One A9 jasným vítězem. Kombinace lehce nadprůměrného hardwaru, exkluzivního zpracování a vysoké ceny sice na první pohled nepůsobí příliš lákavě, v praxi ale novinka příjemně překvapí.

V poslední době to s tchajwanskou značkou HTC nevypadá příliš dobře a stále se ji nedaří dostat ze. Letošní vlajkový model One M9 (recenze) se mezi uživateli příliš vřelého přijetí nedočkal a prodeje rozhodně nebyly tak uspokojivé, jak by výrobce potřeboval. Společnost to nicméně nevzdává a před nedávnem přišla s novým plánem, jak navrátit ztracenou slávu.

Onen plán nese označení A9 a jde o smartphone, kterým se HTC pokusí oslovit co nejvyšší škálu uživatelů. Čím toho chce dosáhnout? Především vyváženou výbavou, prvotřídně zpracovaným hliníkovým tělem či obstojným 13Mpx fotoaparátem. Specifikace rozhodně nejsou špičkové, nechybí zde však nic podstatného a výkonu je také dostatek. Příkladná je také optimalizace softwaru a uživatelského prostředí, zákazník by také mohl slyšet na nový Android 6.0.

 

HTC One A9 tak vypadá jako ideální mainstreamový model, jehož výbava bude pro drtivou většinu uživatelů dostačující. Jenže ani tentokrát se to neobejde bez komplikací; jeho cena totiž přesahuje hranici 14 000 Kč. To je s přihlédnutím ke specifikacím hodně; na ty se však u této novinky až tolik nehraje, důležitý zde má být celkový dojem z používání. Jaká je tato novinka, která si získala označení „iPhone s Androidem“ v praxi, prozradí naše recenze.

 

Prezident HTC pro Severní Asii Jack Tong tvrdí, že Apple okopíroval design od HTC, neboť prvním telefonem s kovovým unibody tělem a vodorovnými plastovými předěly bylo HTC One M7 z roku 2013. Ač v této věci musíme dát zástupci HTC za pravdu, nemůžeme zamlčet fakt, že dva plastové předěly kovového krytu jsou pouze kapkou v moři. iPhone 6 se zkrátka nijak výrazně nepodobá některému z předchozích modelů řady One Mx, zatímco novinka One A9 je při pohledu na zadní stranu jablečnému telefonu podobná celkem výrazně.

 
HTC One M7, One M8, One M9, iPhone 6s a HTC One A9

Videorecenze

HTC One A9: Recenze

Obsah balení

V krabičce s telefonem naleznete vyjma samotného přístroje také nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem (stále je nutno vyzdvihnout, že je vyrobená velmi chytře a u prodlužovaček zbytečně neblokuje přístup k jiným zásuvkám), a také špuntová sluchátka s plochým kabelem, který takřka není možné zamotat.

Povedená jsou i po ostatních stránkách – skvěle drží v uších (nástavce obdržíte ve třech velikostech), dobře izolují okolní ruchy a lehce basovější zvuk je čistý a přednes kvalitní. Běžný posluchač bude velmi spokojen, ani náročnější ucho by však nemělo být znechuceno. Snad jediná výtka směřuje k nevýraznému rozlišení levého a pravého sluchátka, které spočívá v drobném písmenku umístěném na vnitřní části těla, jde však o maličkost.

Konstrukce a design: Je to iPhone, není to iPhone?

Již první úniky HTC One A9 vzbudily velkou kontroverzi, jelikož podoba telefonu s iPhonem 6/6s je poměrně výrazná. Patrné je to především na zadní straně, kde snad jedinými rozdíly je nápis HTC místo nakousnutého jablíčka a přesunutí fotoaparátu z rohu doprostřed. Zepředu jsou rozdíly již znatelnější, třeba uspořádání prvků na spodní hraně je ale opět s iPhonem naprosto totožné.

 
One A9 v karbonově šedé a opálově stříbrné barvě

HTC se bránilo tím, že ten, kdo kopíroval, byl Apple, jelikož první telefon s takto udělanou zadní stranou (tzn. kov a dva plastové předěly) byl One M7. Nemůžeme vyloučit, že se zde jablečný gigant inspiroval – na druhou stranu, podobnost mezi tímto zařízením a současným iPhonem rozhodně není taková jako v případě jablečného telefonu a modelu A9.

  
HTC One A9 v ve stříbrné a šedivé barvě; srovnání s iPhonem 6s

Nehledě na výše uvedené je zpracování na naprosto špičkové úrovni. Telefon v rukou působí velmi hodnotně a na těle nenaleznete jediný konstrukční nedostatek. Hlavní roli zde hraje hliník, který naštěstí není příliš náchylný na škrábance, vpředu jej poté doplňuje skleněná plocha, o níž ostatně můžeme říci totéž. Odolností bychom si nebyli úplně jistí, jinak ale nemůžeme klást žádné námitky. Pochvalu zaslouží také rozložení a provedení ovládacích prvků.

 

 

Odemykací tlačítko je umístěno na pravém boku a díky vroubkovanému povrchu vždy budete vědět, že tisknete jej a nikoliv ovladač hlasitosti nacházející se nad ním. Oba konektory (microUSB a 3,5mm jack) poté naleznete na spodní hraně, kde své útočiště našel také reproduktor. Levý bok se stal domovem pro šuplíčky na nanoSIM kartu a microSD.

 

Výška 145,8 mm spolu se šířkou 70,8 mm jsou rozměry o ždibec vyšší, než bychom od pětipalcového telefonu čekali a ergonomie tím mírně trpí, příjemná je naopak tloušťka 7,3 mm a hmotnost 143 gramů je také v normě. Úchop v ruce není kvůli větším okrajům a hladkým zádům úplně jistý, dá se na to však zvyknout.

Čtečka otisků prstů

HTC zvolilo umístění čtečky pod displejem, což má tu výhodu, že při položení na stůl je stále dostupná. Po rychlém nastavení funguje naprosto bezchybně a s trochou cviku telefon již při vyndávání z kapsy uchopíte tak, abyste jej rovnou odemkli. Úspěšnost odemknutí na první pokus se pohybuje okolo 95 %. Čtečka poté funguje zároveň jako senzorové tlačítko Domů.

Displej: AMOLED v podání HTC

S displeji HTC nemělo nikdy problém. Výjimkou v tomto ohledu není ani pětipalcový AMOLED panel u modelu One A9, který nabídne Full HD rozlišení 1080 x 1920 px a jemnost tak činí 441 pixelů na palec. Ostrost je tedy na výtečné úrovni a pochválit je třeba i barevné podání, které je velmi věrné a akorát syté. Velmi dobré jsou i pozorovací úhly.

 

Automatická regulace jasu funguje naprosto bez problémů a i při přímém světle je možné na displeji s trochou snahy a maximálním jasem něco přečíst. Krycí sklíčko Gorilla Glass 4 pak zajistí, že vám obraz nebudou kazit škrábance.

Hardware a zvuk: Výkonnostně průměr, zvuk na jedničku

U telefonu za více než čtrnáct tisíc bychom očekávali, že hardwarově se bude pohybovat mezi tím nejlepším, co je na trhu momentálně k sehnání. HTC šlo ale jinou cestou a do modelu One A9 umístilo osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 617 taktovaný na 1,5 GHz. Jakkoliv se nejedná o špatný kus hardwaru, je určen spíše pro telefony střední třídy s výrazně nižší cenou.

Pro většinu činností nabídne dostatek výkonu, rezerva je však menší, než u konkurence a sem tam nastane situace, kdy limity poznáte. Nejde každopádně o nic častého a běžnému uživateli to příliš vadit nebude, přesto si myslíme, že výrobce mohl sáhnout po něčem lepším.

Na českém trhu se telefon prodávat v 16GB verzi a 2 GB RAM, v USA je k dispozici vybavenější varianta se 32GB pamětí a 3 GB RAM. Telefon se občas na chvilku zamyslel, nejedná se však o nic, co by omezovalo jeho používání. Přesto by 3GB operační paměť prospěla i modelu s menším úložištěm.

Ze 16 GB je pro vaše data přístupných zhruba 9,75 GB, prostor je nicméně dále možné rozšířit pomocí paměťových karet standardu microSD (až 2 TB, i když aktuálně lze na trhu sehnat karty s max. kapacitou 512 GB). V nastavení je navíc možné paměťovou kartu přeformátovat tak, aby se tvářila jako součást interní paměti telefonu, což je velmi šikovná funkce. Výkon použitého hardwaru jsme také změřili pomocí benchmarků:

 • AnTuTu: 38 158 bodů
 • 3DMark Ice Storm Unlimited: 9 146 bodů
 • GeekBench 3: 2 986/741 bodů

Nové HTC kvůli odlišné konstrukci nedostalo do vínku stereo zvukový systém BoomSound, klasický reproduktor umístěný na spodní hraně ale podává obstojný výkon, který dokáže být dostatečně hlasitý a rozeznáte v něm i náznaky basů. Kvalitní je také výstup do sluchátek, telefon totiž má integrovaný sluchátkový zesilovač, DAC převodník a umí přehrávat hudbu v 24bitové kvalitě.

 

Pro náruživé posluchače je tento model zajímavou volbou, jelikož produkovaný zvuk je na skvělé úrovni. Pokud si aktivujete vylepšení Dolby Audio, jsou zesíleny středy a basy, zvýrazněn prostorový efekt a zvuk působí výraznějším dojmem. Bez něj se sice zvuk na první dojem může zdát poněkud syrový, je ale o něco věrohodnější. Ve finále však stejně závisí na žánru i samotném posluchači a jeho osobních preferencích, nic to ale nemění na skutečnosti, že One A9 hraje výtečně.

Baterie a výdrž: Jeden den a dost

Kapacita vestavěného akumulátoru je 2150 mAh, což věru není mnoho, díky čemuž se telefon řadí mezi klasické „jednodenní“ smartphony. A pokud mu budete dávat zabrat více, připravte se, že nabíječku budete hledat ještě rychleji.

V případě potřeby můžete snížit jas & výkon pomocí úsporného režimu, čímž se výdrž prodlouží. V nouzi pak lze využít režim extrémní úspory energie, jenž zpřístupní pouze ty nejzákladnější funkce telefonu, přístroj se však poté obejde bez nabíječky o poznání déle.

HTC A9 se chlubí podporou technologie Qualcomm Quick Charge 2.0, dodávaná nabíječka je ovšem standardní a s ní baterii „z nuly na sto“ dobijete za 2,5 hodiny, což není nijak oslnivá hodnota. Pokud ovšem zakoupíte rychlonabíječku od HTC, můžete se těšit na mnohem kratší, což má ale jeden velký háček; HTC Rapid Charger 2.0 se v ČR zatím oficiálně neprodává a cena v USA je poměrně vysoká – 35 USD, tedy zhruba 880 Kč. Kdyby tento adaptér výrobce rovnou přibalil do krabičky, uživatelé by měli o starost méně.

Celkově tak výdrží HTC A9 spadá do průměru, jeden den s ním nicméně zvládnete bez potíží. Provedli jsme také standardizovaný test výdrži, který zahrnuje přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku vedeného do sluchátek. Telefon se vybil po 6 hodinách a 25 minutách.

Operační systém a prostředí Sense 7

Příjemným překvapením u HTC A9 je fakt, že do prodeje jako jedno z prvních zařízení vstoupilo s nejnovějším Androidem 6.0 Marshmallow. Ten doplňuje nadstavba Sense 7.0, kterou známe již z vlajkové lodi One M9 a ačkoliv A9 přichází s novější verzí systému, praktických rozdílů je zde minimum.

 
Hlavní obrazovka a čtečka obsahu BlinkFeed

Opět tak na domovských obrazovkách úplně vlevo naleznete BlinkFeed, tedy čtečku zpráv, statusů či obrázků z vámi nastavených zdrojů (Facebook, Twitter, Google+, Instagram, LinkedIn, Flickr…). BlinkFeed však nyní funguje trochu odlišně, a to zejména co se týče odběru zpráv z českých webů.

 
Nastavení odebíraného obsahu z českých webů

Je totiž provázaný se zcela novou aplikací News Republic, která zatím není přeložena do češtiny, a právě z ní získává data z partnerských českých serverů, mezi kterými samozřejmě nechybí ani SMARTmania.cz. Navíc si do odběrů můžete přidávat i vlastní RSS zdroje, díky čemuž můžete mít všechny potřebné informace ihned po ruce. Aplikace připomíná populární Flipboard, potěší třeba i podporou nočního režimu, kdy hrají prim tmavé barvy.

 
Nastavení a odběr zpráv v nové aplikaci NewsRepublic (aktivní noční režim)

Za zmínku stojí také widget obsahující osm zástupců aplikací, které se mění v závislosti na vaší poloze. Například v práci zde tak naleznete kalendář a emailového klienta, doma zase hudební přehrávač a oblíbené hry. Není to nijak převratný prvek, v praxi je však užitečný.

 
V News Republic si lze jednotlivé zdroje uspořádat do oken s rozdílnou velikostí. Obsah lze pak dále promítnout na hlavní obrazovku do čtečky BlinkFeed.

Na své si rozhodně přijdou ti, kdo si telefon rádi přizpůsobují. Sense 7.0 totiž nabízí nepřeberné množství témat, které mohou měnit vzhled ikon, nabídek, lišty a dalších prvků systému. Některé z nich dokonce obsahují i zvuky. Nabídka se navíc stále rozšiřuje o výtvory třetích stran a úsměvnou záležitostí jsou témata napodobující prostředí iPhonu, která v kombinaci se vzhledem HTC A9 vytváří poměrně dokonalou iluzi.

 

Odladění systému je u HTC již nějaký ten pátek silnou stránkou a model One A9 v tomto ohledu netvoří výjimku. Reakce jsou svižné, stabilita příkladná a plynulost taktéž dobrá. K dokonalosti zde ovšem krůček chybí a při náročnějších úkonech či spouštění aplikací je občas potřeba pár vteřin vydržet. Nejde o nic, co by nějak omezovalo práci s telefonem a běžný uživatel to takřka nebude vnímat, přesto bychom na softwaru výrobce mohl ještě trochu zapracovat.

HTC učinilo u modelu A9 jeden velmi sympatický krok, a sice že omezilo nabídku předinstalovaných aplikací. Mimo základní sadu zde tak naleznete kancelářský balík Google Docs, který umožní pracovat s textovými dokumenty, tabulkami či prezentacemi.

 
Nabídka nastavení a panel s přepínači v notifikační oblasti

Dále jsou k dispozici různé praktické nástroje jako jednoduchý správce souborů, svítilna či záznamník zvuku. Tím je ale výčet v podstatě u konce. Krok nechat na uživateli, jaké aplikace chce v telefonu mít, považujeme nicméně za správný a k softwarové výbavě tudíž nemáme výhrady.

Telefonování, zprávy & konektivita

V oblasti telefonování a zpráv zůstalo vše při starém. Kvalita hovorů je bezproblémová, sluchátko nabídne v rámci možností čistý a hlasitý zvuk a stížností jsme se nedočkali ani od protistrany. Klávesnice od HTC stíhá bez problému i rychlé prsty a umožní také využívat pokročilejších funkcí v podobě predikce, automatických oprav či psaní tahem prstu.

Pochválit musíme přítomnost notifikační diody, která je dostatečně výrazná a umí upozorňovat různými barvami na různé události. Jen by nemusela neustále blikat ostrou červenou při nízké úrovni nabití baterie i tehdy, kdy máte rozsvícený displej, ve tmě to umí být dost rušivé.

 

Z hlediska konektivity je novinka takřka nekompromisní. Napadají nás jen dvě chybějící záležitosti – infračervený port, který jsme schopni odpustit a bezdrátové nabíjení, což bychom u takto drahého a důležitého modelu naopak viděli rádi. Jinak je k dispozici WiFi (802.11 a/b/g/n/ac), jejíž citlivost spadá do běžného průměru; příjemné je, že umí vytvářet hotspoty na frekvencích 2,4 GHz i 5 GHz.

Dále zde naleznete Bluetooth ve verzi 4.1, GPS, která funguje naprosto bezchybně a lokalizuje poměrně přesně a rychle i v hustěji zastavěných oblastech a v neposlední řadě také LTE s podporou všech u nás používaných pásem. Opomenuto nebylo ani NFC.

Fotoaparát a video: Nejlépe fotící HTC

Model One A9 dostal do vínku 13megapixelový fotoaparát, který doplňuje dvoutónová LED dioda a ultrapixelová kamerka nad displejem. Hlavní fotoaparát podává obstojné výsledky – na dobré úrovni je barevné podání a dostatečná je i ostrost, ačkoliv místy je vidět, že na úplnou špičku telefon v tomto ohledu nespadá. Tradičně silnou stránku je u HTC makro a One A9 netvoří výjimku.

V otázce měření expozice si zařízení taktéž vede dobře a velkou pochvalu výrobce zasluhuje za optickou stabilizaci, díky níž si přístroj vede překvapivě dobře i za zhoršených světelných podmínek. Suma sumárum, fotoaparát je dosud tím nejlepším, který byste mezi smartphony od HTC našli, na konkurenční top modely ostatních výrobců ale nedosáhne.

-

- - -

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Použitý hardware neumožňuje záznam 4K videa a tak je potřeba se spokojit s Full HD rozlišením (30 fps). Opět je zde patrné, že optická stabilizace je užitečnou záležitostí. V nižším rozlišení lze pořizovat zpomalené záběry, nicméně zde je kvalita velmi rozporuplná. Mnohem zajímavější je ale režim Hyperlapse. Sice se nejedná o tak unikátní záležitost, jak se nám výrobce snaží namluvit (připomeňme stejnojmennou aplikaci pro iOS či program Microsoft Hyperlapse), přesto využití najde.

- - -

- - -

- - -

- -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

A o co, že vlastně jde? Hyperlapse vám umožní zaznamenávat časosběrná videa o délce až 45 minut, která následně zrychlí a stabilizuje. Při editaci následně můžete upravovat v různých úsecích míru akcelerace a výsledná videa působí dobře. Věříme, že si uživatelé s tímto režimem dokáží vyhrát.

HTC One A9: Camera demo

Ukázkové video ve FullHD rozlišení

HTC One A9: Hyperlapse video (HD)
Hyperlapse demo

Aplikace fotoaparátu vypadá na první pohled jednoduše, ukrývá však početné možnosti nastavení. Vpravo dole naleznete přepínač režimů, kde můžete mimo běžný automatický vybrat také selfie mód, panoramatický, časosběrné video hyperlapse a slow-motion záznam.

HTC One A9: Slow motion video

Za zmínku zde však stojí manuální režim, u kterého si můžete mimo ISO, vyvážení bílé a korekci expozice nastavit také čas závěrky a nebo manuálně ostřit. Snímky následně můžete uložit v bezztrátovém formátu RAW, potažmo tradičně v JPEGu.

 

Levá strana poté patří rychlým nastavením, konkrétně se jedná například o ovládání přisvětlovací diody, vstup do pokročilého nastavení (zde najdete položky jako rozlišení, mřížka hledáčku apod.) či přepínač předního a zadního fotoaparátu. I softwarovou stránku hodnotíme pozitivně; aplikace je rychlá, obsahuje spoustu užitečných nastavení a přitom je velmi přehledná.

Závěrečné hodnocení

Zhodnotit HTC A9 není vůbec jednoduché. Pokud se na něj totiž podíváme z hlediska poměru ceny a výkonu, což je u řady uživatelů velmi důležitý faktor, pak z toho tenhle kovový elegán příliš dobře nevychází. 14 500 Kč rozhodně není zanedbatelná částka a mnohem více by mu slušela cena okolo 11 000 Kč, zejména když v této cenové hladině najdeme řadu konkurenčních modelů. HTC ale vsází na prémiový design.

Po dvou týdnech používání můžeme nové HTC označit za povedený smartphone. Nabízí skvělý displej, precizní dílenské zpracování, rychlou a přesnou čtečku otisků prstů, přijatelný fotoaparát s optickou stabilizací a především dobře odladěný Android 6.0 „Marshmallow“, což jsou vlastnosti, na které by uživatelé mohli slyšet. Je škoda, že kvůli slabšímu procesoru není výkonnostní rezerva do budoucna nijak výrazná. A ideální to není ani s baterií, která sice jeden den zvládá celkem bez potíží, více od ní ale nečekejte.

Zlepšení jsme zaznamenali i v oblasti fotoaparátu. Ten sice nemůžeme označit za špičkový, ale přesto ukazuje, že se HTC vydalo dobrou cestou. Potěší také přítomnost optické stabilizace obrazu. Poté je tu sporná otázka designu, přičemž si troufneme tvrdit, že designéři měli dbát na to, aby se telefon iPhonu 6(s) natolik nepodobal a to zcela nehledě na to, kdo od koho kopíroval. Nic to však nemění na tom, že přístroj vypadá skvěle. Plusové body One A9 získává také za výborný zvukový výstup, i když je škoda, že jsme se nedočkali stereo reproduktorů, které nabízely předchozí modely.

Za čtrnáct a půl tisíce seženete vybavenější smartphony a HTC si rozhodně nevybralo tu snazší cestu, jak dosáhnout úspěchu. Na druhou stranu, v praxi jde o velmi vyvážené zařízení a uživatelský zážitek je prvotřídní, takže svých peněz ve finále litovat nebudete. Pokud nehledíte na papírové specifikace, potažmo jste ochotni přistoupit na kompromis v oblasti výkonu či výdrže baterie, HTC One A9 vám s klidným svědomím můžeme doporučit.

Je také celkem pravděpodobné, že takto vysokou cenu výrobce nemůže udržet dlouhou dobu; pokud si tedy na novinku brousíte zuby, rozhodně nebude od věci pár měsíců počkat a pak už by poměr cena/výkon mohl být mnohem zajímavější.

HTC One A9

7.6

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a optimalizace

8.5/10

Hardwarová výbava

8.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.0/10

Výdrž baterie

6.0/10

Klady

 • příkladné zpracování
 • praktická čtečka otisků prstů
 • povedený displej
 • kvalitní zvukový výstup
 • dobře odladěný Android 6.0
 • optická stabilizace obrazu
 • slot na microSD kartu
 • nejlépe fotící HTC

Zápory

 • průměrná výdrž baterie
 • vysoká cena
 • kvalita fotografií a videa stále nedosahuj na konkurenční top modely
Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku