Značka Huawei letos do Berlína na veletrhu IFA přivezla dva nové smartphony. Modely Nova a Nova Plus se snaží zaujmout především svým elegantním vzhledem, ale i slušnou hardwarovou výbavou. Jak je u Huawei zvykem, cena obou novinek není nijak přehnaně vysoká. Pokud všechny tyto přednosti dáme dohromady, jedná se o ideální recept na povedený smartphone.
Větší model Nova Plus již naším redakčním testem prošel a slova chvály jsme u něj nešetřili. Teď se nám do rukou dostal menší sourozenec Huawei Nova. Za 9 990 Kč se na první pohled jedná o velmi zajímavý kousek. Ano hardwarová výbava na high-endové modely zkrátka nemá, ale nedostatkem výkonu trpět nebudete. Další přednosti a nedostatky smartphonu Huawei Nova vám prozradí náš test.
Videorecenze
Obsah balení
Telefon nám dorazil v předprodukčním balení bez jakéhokoliv potisku. V běžné distribuci se setkáte s odlišným balení, nicméně jeho obsah by měl být shodný. Kromě telefonu je v krabičce pouze napájecí adaptér s odpojitelným kabelem USB-C, špendlík pro vyjmutí kombinovaného slotu pro karty nanoSIM a microSD a samozřejmě uživatelské příručky. Je škoda, že výrobce nepřibalil alespoň sluchátka nebo ochranou fólii na displej. Na výsledné ceně by se toho příslušenství v podstatě neprojevilo.
Konstrukce a design: Kvalita na první pohled
Už při prvním uchopení smartphonu do ruky mě překvapilo jeho výborné zpracování. Základ tvoří kovový boční rámeček, na který plynule navazují matná kovová záda. Huawei Nova je poměrně kompaktní model, měří totiž pouze 141 × 69 × 7,1 mm a váží 146 gramů.
Největší zásluhu na kompaktních rozměrech má především 5palcový displej s tenkými okolními rámečky. Tlačítka pod displejem budete hledat marně, Huawei zvolil softwarové řešení. Nad displejem je umístěný reproduktor pro telefonní hovory, čelní 8megapixelová selfie kamera a okénko se senzory. Celý předek je krytý odolným sklem se zaoblenými hranami (2,5D sklo).
Na pravém boku sídlí tlačítko Power, které je červeně lemováno. Nad ním je umístěna kolébka pro ovládání hlasitosti. Opačný bok je domovem kombinovaného slotu pro karty nanoSIM (2x), případně microSD. Datový konektor je umístěný na spodní hraně telefonu. Huawei vsadil na port USB-C, což rozhodně chválíme. Hlavní reproduktor je ukrytý pod mřížkou napravo od datového konektoru, na horní hraně je k dispozici 3,5mm jack.
Na zádech přístroje nejvíce zaujme černá skleněná lišta v horní části. V té je umístěna čočka hlavního 12megapixelového fotoaparátu doplněná o přisvětlovací diodu. Toto řešení použil Huawei již dříve, a to konkrétně u smartphonu Nexus 6P. V tomto případě je však skleněná lišta v jedné rovině se zády, což je rozhodně lepší řešení.
Dalším výrazným prvkem je kruhová čtečka otisků prstů. Její rychlost je opravdu výborná a Huawei Nova se v tomto ohledu řadí mezi špičku na trhu. Výrobce navíc doplnil čtečku o gesta. Přejetím prstu po čtečce si tak můžete například otevřít notifikační lištu, nebo listovat mezi fotografiemi v galerii.
Huawei Nova je krásně zpracovaný telefonu, který se navíc velmi dobře drží v ruce. Díky kompaktním rozměrům a pěknému designu by se mohl testovaný kousek stát oblíbeným především u ženské části populace. Kromě testované černé varianty je k dispozici ještě verze s bílým předkem a stříbrnými zády a k dostání bude také varianta se zlatými zády.
Displej: Perfektní podívaná
Displej s úhlopříčkou 5 palců využívá technologii IPS. Pozorovací úhly i barevné podání jsou tak tradičně parádní. Panel nabízí rozlišení 1080 × 1920 pixelů, což v kombinaci s 5palcovou úhlopříčkou znamená výslednou jemnost 441 ppi. Displej se výrobci opravdu povedl a jde o krásnou podívanou.
Jediným nedostatkem je automatická regulace jasu v závislosti na intenzitě okolního světla. Ta bohužel vždy nastavovala jas velmi nízko, takže bylo nutné jej doladit ručně. Při maximální nastavené úrovni jasu je zaručena bezproblémová čitelnost i na přímém slunci.
Hardware, zvuk a konektivita
Huawei pro některé své modely využívá vlastní čipsety Kirin. V případě modelu Nova ovšem vsadil na osvědčený Snapdragon 625 z produkce Qualcommu. Ten nabízí celkem osm jader Cortex A53 s maximálním taktem 2 GHz. V kombinaci se 3 GB operační paměti se jedná o solidní základ pro všechny běžné uživatelské činnosti. Grafický čip Adreno 506 si poradí s většinou dnešních her.
- AnTuTu benchmark: 64 678 bodů
- 3DMark Ice Storm Unlimited: 13 844 bodů
- Basemark OS II: 1 185 bodů
Výsledky benchmarků naznačují, že zvolený čipset není žádný trhač rekordů. Na běžné i lehce náročnější činnosti však jeho výkon bohatě dostačuje. Osobně jsem během testování žádný nedostatek výkonu nezaznamenal.
Z celkových 3 GB operační paměti zůstává během provozu volná zhruba třetina. Vnitřní 32GB úložiště je rozšiřitelné paměťovou kartou microSD s maximální kapacitou až 256 GB. V případě využití paměťové karty ovšem přijdete o možnost používat telefon s dvěma aktivními SIM kartami.
O zvukový projev se stará reproduktor ukrývající se pod mřížkou na spodní hraně telefonu. Jeho hlasitosti je velmi solidní, a to samé se dá říci i o jeho kvalitě. Je jen trochu škoda, že se telefon nesnaží ani o náznak basové složky. Sluchátkový výstup se řadí se svojí kvalitou mezi průměr.
U smartphonu s cenou kolem 10 tisíc korun očekávají uživatelé prvotřídní možnosti konektivity. Huawei Nova podporuje všechny česká LTE pásma, nechybí pochopitelně ani technologie Bluetooth a Wi-Fi. Ovšem právě Wi-Fi je jednou ze slabin tohoto modelu. Telefon totiž podporuje pouze standardy 802.11 b/g/n; modernější a stále více rozšířený standard 802.11 ac však už chybí.
Nezapomnělo se ani na NFC a čtečku otisků prstů. Ta je umístěna na zadní straně a telefon s ní odemknete bez nutnosti aktivace displeje přes klávesu Power. Jak je u čipsetů od Qualcommu dobrým zvykem, přesné určení polohy je otázkou několika málo okamžiků.
Baterie a výdrž: Dva dny s přehledem
Pod kovovými zády telefonu se ukrývá akumulátor s kapacitou 3020 mAh. Na dnešní dobu se nejedná o nijak ohromující číslo, ve spojení s energeticky úsporným čipsetem se ovšem můžete těšit na dlouhou výdrž. Při běžném provozu jsem s telefonem zamířil k elektrické zásuvce až druhý den večer od posledního nabití.
Nabíjení z prázdného stavu do plna navíc trvá díky 2A adaptéru přibližně 1 hodinu a 40 minut. Otestovali jsme samozřejmě také výdrž při přehrávání HD videa. S polovičním jasem displeje a poloviční hlasitostí integrovaného reproduktoru se telefon vypnul po 8 hodinách.
Systém a prostředí
Huawei všechny své smartphony vybavuje operačním systémem Android s grafickou nadstavbou EMUI. V tomto případě byl základem Android 6.0 Marshmallow a nadstavba EMUI 4.1. Informace o případné aktualizaci na nový Android 7.0 zatím nejsou známe, ale předpokládáme, že ji výrobce v následujících měsících nabídne.
Launcher není zbytečně graficky přeplácaný a působí svěžím a elegantním dojmem. Líbila se nám jeho rychlost, která je perfektní. Se záseky se zkrátka nesetkáte. Ikony jednotlivých aplikací jsou rozmístěné přímo na plochách. S tímto řešením se v poslední době setkáváme poměrně často a toto řešení má své výhody i nevýhody. Pokud by vám nevyhovovala výchozí grafická podoba launcheru, můžete si stáhnout některý z celé řady motivů.
Doba, kdy se výrobci snažili nabídnout zákazníkům co nejvíce „bonusových“ aplikací je naštěstí pryč. Huawei v tomto případě do smartphonu předinstaloval v podstatě pouze nejnutnější programovou výbavu, za což si zaslouží pochvalu.
Kalendář, aplikace pro hovory a psaní zpráv, galerie a další programy nabízí funkce, na které jste zvyklí z jiných telefonů se systémem Android. Lehce odlišný je pouze grafický kabátek, který ladí s ostatními systémovými prvky.
Nabídka nastavení obsahuje všechny obvyklé položky. Jejich řazení je proti čisté verzi Androidu lehce odlišné, takže s hledáním té správné položky můžete mít občas problémy. Notifikační lišta je rozdělená do dvou záložek – Oznámení a Zástupci. V té první najdete přehled notifikací z nainstalovaných aplikací, druhá záložka obsahuje přepínače nejčastěji používaných systémových funkcí.
Celkové dojmy ze systému jsou velmi dobré. Během testování jsme nenarazili na žádný náznak nestability či záseků. Stejnou verzí systému i uživatelského rozhraní byl vybaven i nedávno testovaný Huawei P9 Lite (recenze), kde jsme ovšem nebyli s plynulostí příliš spokojeni. Je tak vidět, že výrobce na systému pořádně zapracoval.
Fotoaparát a záznam videa: Odpovídá ceně
Ve skleněné liště na zádech telefonu je umístěna čočka hlavního 12megapixelového fotoaparátu. Při fotografování v horších světelných podmínkách poslouží dvojice přisvětlovacích diod. Pro obsluhu fotoaparátu slouží povedená aplikace obsahující celou řadu snímacích režimů. Výrobce nezapomněl ani na plně manuální mód, který je v tomto případě opravdu povedený.
Kromě citlivosti ISO a expozice si můžete nastavit vyvážení bílé, čas závěrky, a dokonce můžete i manuálně zaostřovat. Z tohoto by si měli vzít ostatní výrobci příklad.
Kvalita pořízených snímků je slušná. Byli jsme spokojeni s vykreslením detailů, ostrostí, barevným podáním a za dobrých světelných podmínek také s nízkou hladinou šumu. S ubývajícím světlem se ovšem šum velmi rychle projeví a také se vytrácejí detaily. Díky přítomnosti manuálního režimu můžete využít maximální potenciál fotoaparátu. I přes to, že je kvalita snímků velmi dobrá, někteří konkurenci v podobné cenové hladině nabízejí ještě o něco lepší výsledky.
Co se týče záznamu videí, Huawei Nova nabídne maximální rozlišení 4k (3840 × 2160 pixelů) při frekvenci 30 snímků za sekundu. Se stejnou snímkovací frekvencí se bohužel musíte spokojit i v případě FullHD videa.
Kvalita pořízených záznamů je velmi slušná. Videa jsou ostrá, mají dobré barevné podání i vykreslení detailů. Zaostřování je při dobrém osvětlení bezproblémové, za šera či ve tmě však telefon dost často přeostřuje. Při natáčení videí se naplno projevuje ještě jeden nedostatek telefonu, kterým je chybějící stabilizace obrazu. Výrobce bohužel nevybavil tento smartphone ani elektronickou natož pak optickou stabilizací, což se bohužel negativně podepisuje na výsledném dojmu z pořízených videí.
Závěrečné hodnocení
Huawei Nova má zákazníkům rozhodně co nabídnout. V cenové hladině kolem 10 tisíc korun bude ovšem soupeřit s velmi slnout konkurencí. ASUS Zenfone 3 (recenze) nabídne téměř totožnou hardwarovou výbavu i cenu. Po konstrukční stránce si nemají oba dva telefony co vyčítat, kovová záda modelu Nova jsou však o něco praktičtější než naleštěné sklo na zádech Zenfonu. ASUS nabízí navrch lepší fotoaparát s optickou stabilizací.
Druhým největším konkurentem je OnePlus 3 (recenze). Tento smartphone je sice o tisícovku dražší, ale jeho hardwarová výbava se řadí k tomu nejlepšímu na trhu. Huawei by mohl zaujmout menší úhlopříčkou displeje a s tím souvisejícími kompaktnějšími rozměry a díky úspornějšímu hardwaru, také lepší výdrží. Ve zbývajících ohledech však dominuje OnePlus.
Huawei Nova si své zákazníky najde. Díky svému povedenému designu, kvalitnímu zpracování a poměrně kompaktním rozměrům by se mohl stát oblíbenou volbou u žen. Za cenu 9 990 Kč nabídne slušnou výbavu, dobrý fotoaparát, parádní výdrž a odladěný operační systém. Jediné, co zaslouží výtku, je chudý obsah balení, absence 5GHz Wi-Fi a také nepříliš dobrá automatická regulace jasu displeje. Tyto nedostatky ovšem nejsou natolik závažné, aby ohrozily budoucnost tohoto smartphonu.
Huawei Nova
Klady
- kvalitní zpracování
- kompaktní rozměry
- povedený design
- dostatečný výkon
- odladěný operační systém
- výborná výdrž
- rychlá a přesná čtečka otisků prstů
Zápory
- chybí stabilizace fotoaparátu
- pouze 2,4GHz Wi-Fi
- hůře fungující automatický jas displeje