Domů » Recenze » Recenze Huawei Ascend W1: Levná vstupenka do světa Windows Phone 8

Recenze Huawei Ascend W1: Levná vstupenka do světa Windows Phone 8

Na český trh přišel první zástupce rodiny Windows Phone 8 z dílny čínského výrobce Huawei, který láká na nízkou cenu. Má šanci uspět proti známějším značkám? Jakou přináší přidanou hodnotu?

Na začátku dubna se na český trh dostal zajímavý přístroj, který může především v černém provedení, které se dostalo i k nám do redakce, zaujmout svým elegantním vzhledem nejednoho designového konzervativce. Přitom ale nezatíží jeho peněženku. Největším lákadlem telefonu Huawei Ascend W1 je totiž příznivá cenovka, která v e-shopech zpravidla nepřekročí hranici 5 000 korun.

Jak ale říká klasik, nízká cena není „zadarmo“, a na tomto zavedeném pravidle nic nezmění ani čínský původ recenzovaného telefonu. Případní zájemci by tak měli být informováni o kompromisech, které s sebou přináší, a my se jim v této recenzi budeme rozhodně také věnovat. Rozhodnutí o tom, zda má cenu do novinky investovat, už ale necháme jenom na vás. 

Klady (+)

 • příznivá cena
 • IPS displej
 • výdrž akumulátoru
 • slot na paměťové karty
 • dílenské zpracování
 • svižné reakce systému

Zápory (-)

 • nízká kapacita vnitřního úložiště
 • omezená operační pamět
 • kvalita fotografií při horším světle
 • absence prémiových aplikací

Obsah balení: Nic nového pod sluncem

Telefon k nám dorazil v rozměrově střídmé modré krabičce, jejíž obsah naše čtenáře zřejmě nijak nepřekvapí. Ihned po jejím rozbalení se naskytne pohled na samotný telefon, po jehož vyjmutí a odstranění papírového oddělovače nalezneme běžnou sadu příslušenství. V našem případě sice chyběla jakákoliv známka po papírových příručkách, ve standardním balení o ně ale zcela jistě nebudete ochuzeni.

- - -

Součástí příslušenství je USB kabel, pomocí kterého můžete díky podpoře Mass Storage do telefonu nahrávat data přímo z průzkumníku počítače bez nutnosti dalšího softwaru. Ke kabelu patří samozřejmě i akumulátor a výčet završují peckovitá sluchátka. Ta sice zvukově nijak neoslní, nenabídnou například ani sebemenší náznak basů, jako nouzové opatření ale poslouží dobře. Plusem budiž přítomnost malého panýlku s mikrofonem a tlačítkem pro příjem hovoru, které lze využít i pro pozastavení a opětovné spuštění přehrávané hudby.

Videopohled

Design a dílenské zpracování: Elegance za hubičku

Jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, na testování k nám dorazila černá varianta telefonu. Ten se jinak vyrábí ještě v bílé, červené a modré, na ty ale na českém trhu s výjimkou operátora O2 jen tak nenarazíte. Není ale čeho litovat, protože černá Ascendu W1 velice sluší, i když velmi pěkně vypadá i modrá verze. Svědčí o tom i několik na sobě nezávislých názorů lidí z mého okolí, kteří nejenže ocenili jeho design, ale přisuzovali mu i několikanásobně vyšší pořizovací cenu.

- - -

Co se týče konstrukčních vlastností novinky, díky rozumně nastaveným rozměrům (124,5 × 63,7 × 10,15 milimetrů) a pogumované povrchové úpravě krytů se dobře drží a problémem není ani ovládání jednou rukou. Nepotěším amatérské příznivce daktyloskopie, viditelné otisky prstů se plastům totiž zdárně vyhýbají.

- - -

Všechny díly dobře lícují a nikde nic nevrže. Výtku bych měl snad jen k zadnímu krytu baterie, který je hodně tenký a při tlaku zhruba ve střední části telefonu je možné jej nepatrně prohnout, což je doprovázeno lehounkým cvaknutím. Nedokážu bohužel potvrdit, zda se jedná jen o vadu kusu, nebo je jí postižena celá modelová řada.

 

Čelní straně dominuje dotykové LCD s úhlopříčkou 4 palce a WVGA rozlišením, které dokáže díky použité technologii IPS nabídnout v dané cenové hladině nebývale kvalitní podání barev. Velice dobré jsou i pozorovací úhly a s blížícím se létem uživatelé určitě ocení i slušnou čitelnost na přímém slunci, i když by mu asi prospěla ještě vyšší intenzita podsvícení. O tom jsem se ostatně sám přesvědčil při cestování vlakem, kdy se ani dvěma různým průvodčím, ani revizorovi nepodařilo načíst z něj QR jízdenku a museli kód zadávad ručně. Otázkou ale zůstává, zda byla chyba skutečně na straně Huawei.

- - -

Pod displejem nalezneme standardní sadu tří senzorových tlačítek pro přechod do hlavní nabídky, návrat o krok zpět nebo hledání. Klávesy by na můj vkus mohly být o něco více citlivé a občas se mi stávalo, že telefon při zmáčknutí nevykonal žádnou akci a bylo potřeba stisk opakovat s větší silou. Nad ním se nachází logo výrobce a ještě výše podlouhlé ústí reproduktoru, kterému dělají společnost čočka VGA kamerky pro videohovory a senzory světla a přiblížení.

- - -

Téměř celá přední strana je jakoby vystouplá z šasi telefonu, čímž vzniká zajímavý designový prvek v podobě spodní brady, která ale v záplavě černé barvy poněkud zaniká. Na dolní hraně vystouplé části se nachází dobře schovaný mikrofon pro hovory. Na spodní straně zařízení už pak našel své místo jen konektor pro připojení MicroUSB kabelu a malé vybrání sloužící k otevření zadního krytu.

- - -

Při pohledu zvrchu nalezneme 3,5mm jack pro připojení sluchátek a stříbrně vyvedené tlačítko sloužící k uspání či vypnutí telefonu. Někomu může toto jeho umístění vadit a raději by je asi viděli na boku, jako tomu je například u konkurenčních Lumií, vzhledem k rozměrům přístroje mi ale jeho používání i při ovládání jednou rukou nijak nevadilo. Výčet ovládacích prvků pak uzavírá taktéž stříbrná dvoupolohová spoušť fotoaparátu na pravé hraně a tentokrát už černá kolébka pro ovládání hlasitosti na straně levé.

- - -

Zádům Ascendu W1 dominuje čočka 5Mpx fotoaparátu doplněná o přisvětlovací diodu, druhý mikrofon a o něco níže i mřížku dostatečně hlasitého reproduktoru. Tradičně nemohou chybět ani světle šedá loga výrobce a operačního systému Windows Phone 8. V této části si dovolím ještě jednu poznámku, a sice, že se telefon při dlouhodobě vyšší zátěži v oblasti nad objektivem znatelně zahřívá. Neznamená to snad, že byste na něm neudrželi ruku, přehlédnout se to ale nedá.

Hardware a výkon: Připravte se na kompromisy

Od smartphonu v cenové kategorii do pěti tisíc korun zřejmě nikdo v oblasti hardwarové výbavy nečeká žádné zázraky, přesto ale W1 až na jednu výjimku nabídne vyvážené parametry, které se při běžném používání starají o zcela plynulý běh systému. Největší zásluhu na tom má samozřejmě procesor. Huawei sáhlo po dvoujádrovém Snapdragonu S4 s taktem 1,2 GHz s grafickým čipem Adreno 305, který bohatě stačí pro odpočinkové hry jako Angry Birds nebo Cut the Rope.

Náročnější tituly bohužel na telefonu nespustíte, za což však nenese vinu GPU, ale operační paměť. Ta totiž činí jen 512 MB, což je sice u nejlevnějších telefonů s Windows Phone 8 standardem, nemožnost zahrát si ty největší vypalovačky ale může leckoho od koupě odradit.

Ani v dalším odstavci nebudu W1 chválit, na řadu totiž přichází dle mého názoru její největší slabina , kterou je kapacita vnitřního úložiště činící pouhé 4 GB. Tento trend jsem vyčítal už v recenzi HTC 8S, protože to pro pohodlné používání chytrého telefonu zkrátka nestačí. Obzvlástě je nutné zdůraznit, že po obnovení továrního nastavení je pro uživatelská data k dispozici jen 1,36 GB.

Co naplat, že můžete toto číslo rozšířit pomocí paměťové karty. Systém na ni nedovoluje instalaci ani částečné ukládání dat aplikací, takže se třeba mapy pro offline použití stahují do paměti telefonu. Kartu lze tak zatím využít pouze pro ukládání fotografií, videí a hudby.

   

Další parametry už jsou víceméně klasické, zamrzí snad jen dnes už zastaralý, přesto stále často využívaný standard Bluetooth 2.1. V tomto případě ale nese svou vinu i samotný systém, který nejnovější verzi 4.0 zatím stále nepodporuje. Zajímavostí je fakt, že se Huawei Ascend W1 na některé trhy dodává i ve variantě s NFC, u nás na ni ale v oficiální distribuci bohužel nenarazíte.

Akumulátor a výdrž: Na cestách vás nezradí

Zatímco v předchozí kapitole jsem spíše kritizoval, tentokrát naopak nebudu šetřit chválou. Už papírová hodnota kapacity baterie 1950 mAh napovídá tomu, že by mohla čínská novinka na jedno nabití něco vydržet. Přesto jsem byl v praxi příjemně překvapený. Obecně jsem u smartphonů zvyklý každou noc připojovat napájecí adaptér. Ne snad kvůli tomu, že by byly vždy naprosto vyčerpány, spíše jako pojistku, aby mi nadcházející den v tu nejnevhodnější dobu nezapípaly a nezamávaly na shledanou.

W1 mi ale při běžném používání (hovory, SMS, zapnutá data, pár levelů Angry Birds: Star Wars) s přehledem vydržela dva dny a druhý večer stále hlásila 35 % nabití. Nutno ještě podotknout, že jsem měl kvůli nízkému FUPu povolenou možnost zapnuté Wi-Fi při uspání. Podrobil jsem jí tedy náročnějšímu testu a vyrazil s ní na cesty, kdy jsem ve vlaku sledoval dvouhodinový film a každou chvíli využíval GPS kvůli mapám a přihlašování na Foursquare. Ani tentokrát jsem nebyl zklamán a večer jsem na displeji nalezl hodnotu 27 procent. Pokud tedy od svého telefonu vyžadujete vysokou výdrž na jedno nabití, Huawei vás rozhodně nezklame.

Softwarová výbava: Čistý systém bez bonusů

Vzhledem k poměrně pevné ruce Microsoftu, která drží na uzdě jak hardwarové parametry telefonů, tak zásahy do operačního systému, je jednou z mála příležitostí, jak se od sebe mohou výrobci výrazněji odlišit, nabídka bonusových nástrojů. V tomto případě se však projevuje snad krátká zkušenosti Huawei se světem Windows Phone, snad neochota investovat do vývoje. Každopádně se při koupi Ascendu W1 žádných aplikací navíc nedočkáte.

  
Hlavní obrazovka může hrát nejrůznějšími barvami, kontrolu máte i nad všemi dlažidcemi

Osobně v tom nevidím nijak závažný problém. Nenároční zákazníci, na které je zařízení ostatně i cíleno, si s nabídkou programů a her dostupných v obchodě zcela vystačí. Systém samotný je pak neustále vylepšován a aktualizace dostávají všichni uživatelé nezávisle na výrobci. Jediné, co mi trochu chybělo, byla offline hlasová navigace od Nokie, Here Drive, která je ale v některých zemích dostupná i pro ostatní značky a snad se tak brzy stane i u nás. Pravdou ale zůstává, že možnost instalace vlastních aplikací v tomto případě stejně naráží na malé vnitřní úložiště telefonu.

 
Vyhledávací obrazovka v různých regionech: USA vs. ČR

Systém jako takový tedy nabízí standardní nabídky a funkce. Jediného rozdílu, kterého jsem si u W1 všiml, byla bohužel horší stabilita při spouštění aplikací. Konkrétně mám na mysli soubory z balíku Office a nejčastěji potom poznámky v programu OneNote. Při jejich otevírání se mi až nepříjemně často stávalo, že se stránka nenačetla a byl jsem vrácen zpátky na předchozí obrazovku. V krajních případech se mi otevření podařilo až na třetí, ba dokonce i na čtvrtý pokus. To u systému, který se jinak chlubí výbornou stabilitou a rychlostí odezvy hodně zamrzí.

 
Nastavení zálohy fotografií v různých regionech: USA vs. ČR

Na adresu Winodws Phone 8 (recenze) bude směřovat i moje další výtka. Ta se týká pro mě naprosto nepochopitelných a zbytečných lokálních omezení. Je mi jasné, že hudbu, videa a bohužel ani podcasty z Xbox Storu u nás kvůli autorským právům zatím nestáhnu, proč ale při přepnutí na český region nemohu nahrávat vlastní pořízené fotky a videa na SkyDrive přes Wi-Fi v plném rozlišení? Podobně je na tom i vyhledávací nabídka, ve které pro změnu chybí možnost rozpoznání přehrávané hudby ve stylu aplikace Shazam. Podobných případů je v celém systému několik a našinci tak nezbývá než nechápavě kroutit hlavou, nebou přepnout místní nastavení na USA či Velkou Británii.

Fotoaparát a záznam videa: Slušné výsledky za denního světla

Od 5Mpx fotoaparátu u smartphonu v této cenové kategorii toho zřejmě nikdo mnoho nečeká. Přitom je ale Ascend W1 za denního světla schopen dosahovat velice slušných výsledků, které pro pořizování momentek naprosto postačují. Při umělém osvětlení a v přítmí pak kvalita snímků prudce klesá, to je ale obecný problém většiny telefonů i levných kompaktů. 

   

Fotografie je možné pořizovat ve standardním poměru stran 4:3 a trochu netradičně i 5:3. Osobně bych ale spíše uvítal podporu stále rozšiřenějšího formátu 3:2. Trochu mi také vadila absence vypínače zvuku závěrky, který je ale v systému normálně obsažen, takže jej musel výrobce v tomto případě záměrně vyjmout.

  

Videa lze natáčet ve formátu MP4, a to v maximálním rozlišení 720p (16:9), k dispozici je ale i možnost přepnout na VGA (4:3). Co se týče jejich kvality, ta se opět odvíjí od intenzity osvětlení. Za slunečného dne tedy není vůbec špatná, celkový dojem ale kazí časté přeostřování a horší podání detailů.

  

Systém Windows Phone 8 nabízí zajímavou možnost takzvaných fotoaplikací (v originále Lenses), které lze stahovat z Windows Store a s jejichž pomocí je možné přímo v prostředí fotoaparátu využivat různé filtry, nastavení a další možnosti pro vylepšení výsledných snímků. Jedním příkladem za všechny budiž výborný nástroj přímo od Microsoftu s názvem Photosynth, který slouží k rychlé a jednoduché tvorbě 3D panoramat. Ta lze pak nahrát pod svým účtem na patřičný server a prohlížet v počítači nebo dále sdílet.

Závěr: Téměř střední třída za super cenu

Jak už jsem výše několikrát zmínil, hlavní zbraní telefonu Huawei Ascend W1 je příznivá cena. Jeho největší konkurenti, HTC 8S a Nokia Lumia 620, jejíž recenzi a srovnávací článek pro vás také připravujeme, se sice v oficiální distribuci prodávají o pár stovek dráže, mohou se ale opřít o zavedené značky a lepší softwarovou výbavu. Do Česka se navíc blíží i Nokia Lumia 520, která by mohla otřást pozicí nejlevnějšího smartphonu s Windows Phone 8 na trhu.

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend W1 poskytuje server Heureka.cz

Pokud už ale nechcete dále čekat, jste ochotni přijmout kompromisy ve výbavě a nepotřebujete do smartphonu instalovat tunu aplikací, W1 vám rozhodně doporučuji. Výměnou za vloženou důvěru získáte v dané kategorii nebývale elegantní zařízení s kvalitním displejem, neotřelým designem a rychlým systémem. Za zkoušku to rozhodně stojí.

Miroslav Havlíček

24 komentářů

 1. Mnohokrát omýlané, ale 4GB paměti je prostě málo. u Lumie 620 mám využité 4,5GB a to tam nemám žádnou hru, a jen asi 20 naistalovaných appek a hudba a fotky jsou na pamětovce… Dočasné soubory mi podle kontroly uložiště zabírají 724mb, ale to mě nijak netrápí, když mám ještě 3GB volného…

  • Presne tak,minimalni pozadavek mel byt na hranici 8G.

   4GB je opravdu silne degradujici,kor kdyz si jeste kus ze 4GB sezere samotny system.

  • Ivan (neregistrovaný)

   To je otázka názoru, pro náročné uživatele je telefon s 4GB interní paměti (ať už WP či Andorid) nesmysl. Na druhou stranu, vezmu případ manželky, má chytrý telefon (především kvůli mapám, navigaci, emailu a www) a asi za půl roku si nainstalovala cca 4 aplikace. Dodejme že mapové podklady budemonžné nahrát na SD kartu. Takovým uživatelům 4GB paměti bohatě stačí.

 2. Když se tak dívám na tu zadní stranu telefonu – nevydávalo se tady kdysi toto za WP8 prototyp Nokie? :D

  Telefon zajímavý, ale už tu brzy bude mít silnou konkurenci v podobě Nokiáckých levných modelů. Oproti 520 má ale „blesk“, to je dobré plus.

 3. Já jsem celkem spokojený, ale určitě vyjde nějaká alternativní appka na mazání tempů. Nejen ta od Nokie, a nebo jí zpřístupní přímo Nokia pro ostatní.

  • JOHNY004: Alternativa existuje a jmenuje se Shrink Storage. Jinak položka Ostatní je u WP telefonů s 4GB pamětí opravdu dost velký problém. U mé 920cítky má tahle složka velikost 4.51GB…

  • To neni jen o tempech,z tech 4GB je dostupnych jen 3.2GB,diky tomu je treba(HTC 8S) vyhrazeno na aplikace jen 1GB a takovy Navigon pri instalaci vyzaduje minimalne 2.4GB mista a tudiz ho na takovy telefon ani nenainstalujete.

  • Navigon už naštěstí nepotřebuje těch 2,4GB. Samotná apka má cca 12MB a při spuštění a odklikání se stahují ještě další nutná data a pak mapy které si člověk vybere sám podle potřeby. U mně zabírá Navigon cca 700MB a to tam mám česko + slovensko…

  • To ano,ale on i v posledni verzi vyzaduje bez ohledu jake budes tahat mapy,vice nez 1GB pred instalaci.

 4. fero (neregistrovaný)

  Tak L520 bude ještě o litr levnější, to bude teprv dobrá cena :), si spíš asi počkám na ni.

 5. Martin (neregistrovaný)

  Pri cene 7K za HTC 8X si tohle koupi jen silenec.

 6. Lumia (neregistrovaný)

  Ja stale cakam na L720. Paci sa mi aj L820 co je velmi podobna cenovo no najviac by som bral L920. Tam je vsak cena, myslim privysoka… Kazda ma svoje pre aj proti. Su to podla mna vyborne telefony. Momentalne stale pouzivam HTC Touch Pro 2 spolu so SE Xperia Mini Pro. Po skusenostiach s ANDROID som si povedal, ze uz nikdy viac. Nepaci sa mi to. Je to fakt pre ludi co sa chcu neustale hrat a natahovat si tam nove romky a blbnut do zblbnutia… Android nie je podla mna pre beznych uzivatelov, co by chceli smartphone. Dokonca ani Windows Mobile 6.5 nebol taky. Ale WP8 si myslim, ze by mohol byt prave takyto OS pre beznych uzivatelov resp uzivatelov, co chcu vyuzivat funkcie smartphonov na pracovne zalezitosti. Nie som avsak v danej oblasti novacik. Pocket PC som mal uz v roku 2002 a presiel som si aj symbianom, ci palmom…

 7. Jarda (neregistrovaný)

  Vlastním HTC Radar WP 7.8 a spokojenost.Zmiňuji to jen skrze často vyčítanou velikost uložiště, kde 4gb sou opravdu málo.

  Jinak bych opravdu než 720 Doporučil 8x, který po slevě je hodně zajímavý.

  • 8X ma opravdu nulovou podproru,takze 720 je mnohem vhodnejsi.

  • Miroslav Havlíček

   To takhle nejde univerzálně říct. Někdo zase spíš uvítá více RAM u 8X a tedy i podporu náročnějších her.

  • Tak podpora narocnejsich her je u WP zatim spise usmevna.

  • To není. Osmičky už podporujou klasické 3D hry jako droid nebo iOS. Sice jich je málo, ale už jsou. Asphalt 7, Modern Combat a další

  • No prave,tou podporou jsem namysli to mikro mnozstvi,ktere ve store je.

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   Do konce května je tu real racing 3 a to bude teprve show. hrál jsem to na iP4S a je to úžasná gamesa. Tam se ty ramky budou hodit.

 8. Dano (neregistrovaný)

  Pre tento telefón platí to čo pre 8S – ak chcete používať aj slušnejšiu navigáciu tak nebrať.Ak stačia multimédiá a pár aplikácií – tak je dobrý.Ale aj 8S zlacnelo a Lumia 620 nieje vzhľadom na exkluzívne aplikácie o moc drahšia takže konkurencia je silná…

 9. Tomáš (neregistrovaný)

  Dobrý den. Kolik se na to dá nainstalovat her?? Aspoň přibližně?

  Děkuji za radu!

 10. Ivan (neregistrovaný)

  4GB je pro náročné uživatele opravdu málo, ale na druhou stranu pro nenáročné to stačí. Zvláště pak když bude možné offline mapy ukládat na SD karty (jako to již jde s novým FW u Nokii).

  512MB RAM bohatě stačí a to i na hry. Zatím sice některé hry nefungují, ale to spíše proto že ještě nedošlo k optimalizaci. Např Asphalt 7 Heat ze začátku fungoval pouze na 1GB zařízeních, dnes jeden i tomto telefonu. Pododbě tak třeba TempleRun, která na 512MB zatím nejede protože používá Beta verzi 3D enginu od Unity, ale finální verze má fungovat opět i na 512MB zařízeních.

 11. palog (neregistrovaný)

  Dobry den viem ze sa to sem moc nehodi ale uvazujem o htc 8x pretoze sa da v alze kupit za nejakych 276 eur ale zatial som mal iba android a na wp8 som len kukal z dialky chcel by som sa opytat na volanie kvalitu hovoru spolupracu s gmail gtalk popripade nejku slusnu navigacku napr aigic dik za odpoved

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).