Domů » Recenze » Recenze Huawei Ascend P6: Nabroušená žiletka s lákavou cenou

Recenze Huawei Ascend P6: Nabroušená žiletka s lákavou cenou

Huawei je jedním z čínských výrobců, který výrazně expanduje za hranice lidnatého komunistického státu. Do Evropy poslal velmi tenký Ascend P6, který nás zaujal nejen svým vzhledem, ale i nízkou cenou a dobrou hardwarovou výbavou.

Huawei je největší čínskou technologickou firmou vyrábějící telekomunikační zařízení. U nás je známa převážně jako dodavatel infrastruktury mobilních sítí nebo výrobce různých routerů, modemů a podobného vybavení a působí zde přes 10 let. Není to zase tak dávno, co na náš trh začal dodávat mobilní telefony, převážně levné modely do pěti tisíc Kč, které měly zaujmout hlavně nenáročné uživatele. V poslední době se ale výrobce otrkal a i k nám dorazily velmi zajímavé kousky jako jsou Ascend P1, Ascend D2, Ascend Mate M1 nebo Honor 2.


Ascend P6 je skutečně tenký a přitom si zachovává elegantní design

Stejně jako mnozí kolegové, i já jsem k této čínské značce přistupoval velmi váhavě. Z dosavadních modelů na našem trhu mě žádný nijak extra nezaujal, snad jen Ascend Mate M1, ale ten bych používal spíš jako tablet, než jako telefon. Pak ale přišlo představení modelu Ascend P6 a netradiční pozvánka na velmi netradiční uvedení na český trh ve Španělském sále Pražského hradu. Po premiéře mi bylo jasné, že Ascend P6 bude konečně zajímavý model, který by mohl „provětrat“ stojaté vody zavedených značek na českém trhu.

A v kuloárech se šušká, že české zastoupení Huawei má k dispozici poměrně značný rozpočet na marketing, aby nové modely v našich luzích a hájích prosadilo do prodejů. A přiznejte si to sami na rovinu. Nemáte už dost toho, co se u nás prodává? Vždyť je to pořád dokola to samé a nějaká ta exotická konkurence by vůbec nebyla na škodu. První vlaštovka je zde. A ač se říká, že jedna vlaštovka jaro nedělá, Ascend P6 by mohl být předvojem mohutné vlny, která se na nás z Číny pomalu valí. Pojďme se na něj podívat. Pozornost si rozhodně zaslouží a v redakci nás příjemně překvapil.

Graf ceny modelu Ascend P6 poskytuje server Heureka.cz

Klady (+)

 • design a zpracování
 • hliníková konstrukce, tloušťka
 • výborný IPS+ displej, čitelnost na sluníčku
 • možnost ovládat jej v rukavicích
 • kvalitní fotoaparát, 5Mpx kamerka na přední straně
 • povedené prostředí Emotion UI
 • kvalitní gumové pouzdro v balení
 • vyzváněcí profily, témata
 • notifikační dioda
 • nízká cena

Zápory (-)

 • průměrná výdrž baterie
 • občasné lagování v operačním systému
 • slabší výkon ve srovnání s konkurencí
 • absence NFC
 • malá interní paměť
 • horší kvalita videa
 • průměrná sluchátka v balení
 • microUSB konektor na horní hraně

Obsah balení

Telefon dorazil v bílé, luxusně vypadající krabičce. Pomocí látkového poutka vysunete vnitřní díl a hned v horním „patře“ leží Ascend P6 oblepený ochrannými foliemi. O „patro“ níž naleznete další tři krabičky. V jedné je microUSB kabel a adaptér do zásuvky (oba kusy bílé, aby ladily k telefonu), v druhé sluchátka a ve třetí návody a průhledné gumové pouzdro.

- - -

Vzhledem k tomu, jak telefon vypadá a že působí vcelku křehkým dojmem, nejeden z nových majitelů ocení přítomnost pouzdra v základním balení. Testovaný Ascend P6 okamžitě putoval pod jeho ochranná křídla, aby se mu snad něco nepřihodilo. Pouzdro je v případě bílého telefonu průhledné a záda jsou mléčná. Telefon do něj dobře zapadne a pevně v něm drží. Otvory pro konektory jsou vyříznuté na správných místech a nechybí nezbytné logo výrobce, decentně na pravém boku.

-

Přibalená sluchátka jsou také bílá, mají dostatečně dlouhý kabel, ovládání v jeho horní části a bohužel špatně drží v uších a jejich zvukové podání je spíše podprůměrné. No, někde se šetřit muselo.

Z výše uvedeného plyne, že k dispozici máme bílé provedení telefonu a k němu ladí i veškeré příslušenství v balení. Pokud si pořídíte černou nebo růžovou variantu, změní se jen barva pouzdra, vše ostatní zůstane bílé.

Videopohled

Huawei Ascend P6

Design a zpracování: Tenký elegán s pevným tělem

Nic vás nepřipraví na to, jak Ascend P6 vypadá v reálu. Viděl jsem spoustu fotografií a videí, převážně v zahraničních recenzích, abych se připravil na to, co mě čeká, až tohohle hubeňoura vytáhnu z krabice. Fotky a videa ale dost klamou, telefon na nich ani zdaleka nevypadá tak jako v reálu. Vyrazí vám dech, jak je tenký – pouze 6,2 milimetru, to je opravu málo.

- - -     

Vzpomínáte na super tenkou Motorolu Razr V3 z roku 2009? V pase měla 14 milimetrů. Její reinkarnace v podobě Motoroly Droid Razr z roku 2011 byla opravdu tenká a tloušťka klesla na 7,1 milimetrů. Už tehdy jsme si říkali, jak je telefon extrémně tenký. Huawei jde ale ještě dál a svoji novinku v odtučňovací kůře osekal o další necelý milimetr. Je to dáno nižším počtem vrstev displeje, který je tak tenčí. Oproti konkurenci o 30 procent.

- - -

Zajímá mě, kam až budou výrobci ochotni zajít a jak dlouho bude trvat, než se dostaneme k hranici pěti milimetrů, to už ale opravdu bude na hraně použitelnosti. Nicméně Ascend P6 se navzdory svému útlému pasu velmi dobře drží v ruce a díky použitým materiálům vůbec neklouže. Vložením telefonu do pouzdra si jistotu v ruce ještě zvýšíte, ale celkově si zkazíte dojem z luxusně vypadajícího telefonu. Díky rozměrům a hmotnosti (120 gramů) telefon nikde nepřekáží a v kapse o něm v podstatě nevíte.

Čelní strana je, až na 4,7″ displej z lesklého plastu, zadní pak z matného. Displej zabírá většinu čelní strany a zbylo místo jen pro mřížku sluchátka, senzory, notifikační diodu a čelní kamerku. Záda telefonu jsou z matného kovu a kromě loga výrobce dostala do vínku ještě čočku fotoaparátu a diodu v levém horním rohu, hlasitý reproduktor v levém spodním rohu a nezbytné popisky ve spodní části. Ty jsou světlým písmem, takže nijak nenarušují vzhled telefonu.

- -

Zajímavé jsou boky. Spodní hrana je plastová, zakulacená a tvoří bradu ve spodní části čelní strany. Najdete na ní jen hlavní mikrofon. Boky a horní hranu pokrývá kovový rámeček, který jako by z oka vypadl tomu, který použil Apple u iPhonu. Když se neznalý člověk na Ascend P6 podívá z boku, bude si myslet, že je to iPhone po odtučňovací kůře. Několikrát jsem tuto reakci ve svém okolí pozoroval. Kopírování není moc oblíbené mezi odbornou veřejností, ale účel světí prostředky.

- - -

Vzhledem k tomu, že telefon má unibody konstrukci, sloty pro microSIM a micro SD se přestěhovaly na pravý bok pod dvojtlačítko ovládání hlasitosti a zapínací tlačítko. Vše je z kovu. Sloty se, stejně jako v případě zmíněného iPhonu, otevírají za pomoci jehly. Hledal jsem ji v balení, ale marně, nenašel. Proto jsem sloty napoprvé otevřel kancelářskou sponkou. Pak jsem hledal konektor pro 3,5 mm jack.

-

Nejdříve jsem se zhrozil, že na těle, vzhledem k tloušťce, není a sluchátka se budou připojovat přes microUSB na horní hraně, což by bylo naprosto příšerné řešení. Nakonec mi to došlo – ba pravém boku se ve spodní části nachází nenápadné kovové kolečko. Když zaberete a vytáhnete ho, najdete onu hledanou jehlu pro otevření slotů. A v čem je zastrčena? V konektoru 3,5 mm jack, jak jinak. Šikovné a velmi působivé řešení. Ale jen do té doby, než budete chtít připojit sluchátka a začnete řešit, kam jehlu schovat, abyste ji neztratili. 

- - -

Už jsem zmínil, že microUSB konektor je umístěn na horní hraně. Osobně toto řešení nemám rád, nepřijde mi zrovna šikovné. Stejně jako umístění 3,5 mm jacku na bok telefonu. Tohle vás limituje při použití různých pouzder. Já měl problém s pouzdrem na ruku, které používám při běhání. Ale zpět k horní hraně – tam najdeme už jen druhý mikrofon, který se společně s tím prvním stará o redukci nežádoucího šumu z okolí. Tlačítka pro ovládání systému jsou součástí displeje a ukrajují si tak několik desítek pixelů z rozlišení.

-
Samsung Galaxy S4 vs. Huawei Ascend P6 vs. Nokia Lumia 1020

Z výše uvedeného popisu si můžete udělat alespoň hrubý obrázek, jak Ascend P6 vypadá. Ale jak jsem psal na začátku, ani to vás nepřipraví na realitu. Proto pokud nad ním uvažujete, běžte se na něj někam podívat. Reakce mého okolí byly jen pozitivní, telefon se velmi líbil. A já osobně ho společně s Nokií Lumia 925 považuji za jasně nejhezčí a nejlépe udělaný telefon současnosti. 

Hardwarová výbava: Překvapivě dobrý displej

Tentokrát si odpustím suchý výčet parametrů, ten najdete v přiložené kartě z katalogu. Ascend P6 se svojí specifikací řadí vedle loňských top modelů, těm letošním nechce konkurovat.

Důležitější je, jaký je výkon v praxi. Začněme oblíbenými benchmarky – AnTuTu Benchmark: 15 213 bodů, 3D Mark: 3 121 bodů Výsledky to nejsou nijak ucházející. Realita je pak taková, že místy Ascend P6 laguje, což je nepříjemné, zvlášť v případě Androidu 4.2.2. Za vinu to nedávám nedostatečnému hardware, ačkoli vlastní procesor Huawei nebude žádný zázrak a Snapdragonům kouká na záda, ale horší optimalizaci nadstavby Emotion UI. Pokud Huawei v další verzi zapracuje na optimalizaci svého systému, nebude telefonu v každodenním použití příliš co vytknout.

Přehrávání fullHD videa vzhledem k rozlišení displeje nemá smysl řešit, HD video s vyšším bitrate zvládne v pohodě. Z náročnějších her mi nešel spustit Real Racing 3,  Asphalt 8 Airborne pak nešel ani nainstalovat. Škoda, zajímalo by mě, jak by si s nimi Ascend P6 poradil.

  
V benchmarcích Ascend P6 rekordy neláme, může za to méně výkonný čipset od Huawei

Z konektivity telefonu chybí jen NFC a LTE. LTE bychom mu ještě odpustili, ale absenci NFC už ne a je veliká škoda, že na ni inženýři v Huawei zapomněli. Jinak vás Ascend P6 připojí v podstatě kdekoli a k čemukoli, včetně navigačního systému Glonass. Dobrá je i citlivost GPS, pro automobilovou navigaci telefon poslouží jako výborný pomocník.

 

Příjem WiFi a signálu mobilní sítě je bezproblémový i v místech s horším pokrytím. Kvalita hovoru na obě strany také v pořádku. Druhá strana si pochvalovala, že mě velmi dobře slyší. To přisuzuji dvěma mikrofonům a dobře fungujícímu software, který eliminuje okolní hluk.

Hned v úvodu jsem zmínil, že Ascend P6 disponuje slotem pro microSD kartu. Určitě ji použijte a nebojte se vysoké kapacity. Telefon má uvnitř jen 8 GB paměti a uživateli je dostupných zhruba 4,8 GB. To je vážně málo, zvlášť u telefonu za tuhle cenu. Pozitivní je, že nové aplikace a hry můžete rovnou instalovat na paměťovou kartu, tím si můžete ušetřit spoustu cenného místa a na běhu aplikací to rozhodně nepoznáte.

Ascend P6 také překvapivě dobře hospodaří s pamětí RAM. V základu jsou jí rovné 2 GB, po spuštění systému je k dispozici okolo 1,2 GB. Po několika dnech používání a při běhu zhruba 20 aplikací je k dispozici stále necelých 800 MB RAM.

Displej: Jemný obraz, jasné barvy a vysoký jas

Velkou chloubou Ascend P6 je displej. Úhlopříčka 4,7 palce a HD rozlišení bohatě postačí, osobně je považuji za optimální. Cokoli nad už je buď moc velké nebo s nějakými kompromisy. Huawei zvolilo pro Ascend P6 technologii IPS+. Výborné jsou i pozorovací úhly a barevné podání.

- -

Troufnu si tvrdit, že displej je minimálně stejně kvalitní jako u LG Nexus 4 a svojí čitelností na slunci se může směle měřit s Nokií Lumia 925. Krytí Gorilla Glass druhé generace a možnost ovládat telefon v rukavicích nebo dalšími vodivými předměty jsou pak samozřejmostí. Huawei zvýšenou citlivost displeje nazývá Magic Touch.

Baterie a výdrž: Achillova pata celé sestavy

Jestli jsem Ascend P6 doposud hlavně chválil, tak teď rozhodně nebudu. Výdrž baterie na jedno nabití není žádná sláva. Telefon vydrží jeden den, ale s hodně odřenýma ušima a to se budete muset snažit. Pokud nebudete úroveň nabití kontrolovat a dáte mu během dne opravdu zabrat, okolo čtvrté odpolední se odporoučí do věčných lovišť. A to se výrobci podařilo do extra tenkého těla vměstnat 2 000 mAh Li-Pol baterii.

Osobně si myslím, že za nízkou výdrží stojí dva faktory, které ale lze odladit. Jde pravděpodobně o náročnost Emotion UI a vůbec celkovou správu napájení (procesor Huawei bude nejspíš energeticky více náročný). Druhým faktorem je automatická regulace jasu. Ta funguje celkem spolehlivě, ale displej zbytečně moc svítí. Za všech okolností a hlavně za špatného světla nebo za tmy je to nepříjemné a po chvíli vás z vysokého jasu začnou bolet oči. Sám jsem to vyřešil za pomoci aplikace Lux Lite, která umí nastavit úroveň jasu pro různé hodnoty okolního světla. Funguje spolehlivě a po 14 dnech používání mohu s klidným svědomím říct, že ušetří cca 20 – 25 % energie.

Huawei přidal do softwarové výbavy telefonu i správce napájení s přednastavenými profily. Ty jsou tři, Normální, Inteligentní a Maximální výdrž. Každý profil je pevně daný, nelze do něj zasahovat a nelze vytvořit ani nový. Na začátku jsem používal Inteligentní profil, který dle zobrazených hodnot má uspořit cca 20 % baterie. Nicméně Ascend P6 s ním v některých místech systému viditelně laguje. Jakmile přepnete na profil Normální, pohyb v systému je příjemně rychlý a plynulý, lagů se nedočkáte. Oproti očekávání se profil Maximální výdrž chová stejně jako Inteligentní, jen vypne nepotřebné funkce, které zbytečně „žerou“ cennou energii. Tento profil oproti inteligentnímu přidá navrch dalších cca 20%.

  

Jako uživatel můžete uspořit trochu energie tím, že zakážete chod některých aplikací při vypnutém displeji nebo v úsporném režimu baterie. Ze zkušenosti mohu říct, že třeba WhatsApp je velmi náročný na přísun „šťávy“ z akumulátoru. A protože je Správce napájení vcelku inteligentní pomocník, hlásí vám, které aplikace jsou náročné na výkon a tím i energii. Vy je můžete omezit a nebo povolit jejich chod. Pak už se vás na ně telefon neptá, ale ve Správci napájení můžete jejich nastavení kdykoli změnit.

Pro mnohé uživatele může být praktickou funkcí i možnost nastavit si automatické vypnutí či spuštění aplikací po startu systému. I to dokáže ušetřit spoustu energie, zvlášť když zjistíte, co všechno se po startu systému spouští.

Pokud byste Ascend P6 chtěli použít jako videopřehrávač, vydrží telefon při poloviční hodnotě jasu přehrávat HD video 7 hodin a 20 minut. V našem testu cyklického načítání webové stránky přes WiFi, opět s polovičním jasem, se „pé-šestka“ přihlásila o připojení k nabíječce po sedmi hodinách.

Fotoaparát a záznam videa

Osm megapixelů vzadu a pět vpředu. Výsledky z obou fotoaparátů jsou uspokojivé. Klasika, za dobrého světla jsou výsledkem velmi pěkné fotografie ve věrných barvách a s dobře vykreslenými detaily. Jak jde úroveň světla dolů, citelně se snižuje i kvalita fotek. Pomůže dioda, která produkuje velmi ostré světlo, což je ale mnohdy na škodu a ne vždy vás toto světlo spasí, aby výsledkem byla věrná fotografie.

- - -

Prostředí fotoaparátu je jednoduché, intuitivní bez zbytečných záludností. Pokud pominu funkci panorama a výběr nejhezčího obrázku, budete pravděpodobně stále fotit na Inteligentní režim. Ten totiž poměrně úspěšně pozná, co fotíte a podle toho volí nastavení. A to včetně rozpoznání obličeje, sledování zaostřeného objektu nebo osoby a HDR.

-
Takto si Ascend P6 poradí s focením dokumentů s textem

Můžete využít i různé efekty, ale vždy před vyfocením obrázku. Po vyfocení můžete obrázky upravovat přímo v Galerii. I zde jsou dostupné všelijaké efekty pro vylepšení fotografie a také možnosti oříznutí, zmenšení, vyrovnání nebo zrcadlení. S fotkami si tedy můžete pohrát přímo v telefonu a nakonec jim přidat i nějaký ten líbivý rámeček.

- - -

Ascend P6 samozřejmě umí pořizovat i panoramatické fotky. Rozsah je celých 360°, výsledky jsou bez viditelných přechodů. Jediné negativum tak vidím v tom, že panoramatické fotky se pořizují s telefonem ve svislém držení, což je celkem netradiční.

- - -

Příjemně mě překvapila přední kamerka. Ta je vhodná asi jen pro pořizování autoportrétů, ale nejeden narcis zaplesá, protože rozlišení 5,1 Mpx je už více než dostatečné a kvalita výsledných fotek velmi dobrá.

- -

Horší je to bohužel s videem. K tomu mám dvě velké výhrady. Natáčení v HD (720p) je plynulé, ale ve fullHD už se záběry místy trhají, lepší je proto fullHD rozlišení nepoužívat. Na vině je zřejmě softwarová stabilizace obrazu, kdy procesor nestíhá výpočty a výsledný záznam pak není úplně stoprocentně plynulý. Vadí mi také nemožnost pořizovat fotografie během natáčení videa. Jsem na tuto funkci zvyklý a tlačítko spouště mi v režimu video prostě chybí. Kvalita videa je spíše průměrná a rozhodně bychom ocenili větší ostrost a lepší barevnou kresbu.

Huawei Ascend P6 Camera demo

Video v HD rozlišení bez aktivní softwarové stabilizace

Když už jsme u té spouště, Ascend P6 umí pro pořízení fotky použít tlačítka ovládání hlasitosti, takže vlastně má hardwarovou spoušť. A pokud tlačítko podržíte stisknuté, telefon rychlostí samopalu pořizuje jeden obrázek za druhým a vy si pak můžete vybrat. Vzhledem k nízké hodnotě interní paměti ale doporučuji přepnout ukládání fotek na microSD kartu.

Huawei Ascend P6 video sample (1080p)

Ukázka záznamu ve fullHD rozlišení s aktivní optickou stabilizací

Operační systém, prostředí a software

Příjemné je, že Ascend P6 se prodává již s Androidem 4.2.2. Tím se mnohá konkurence stále pyšnit nemůže. Jak se výrobce postaví k aktualizacím a jestli a kdy se dočkáme Androidu 4.3, nebo dokonce 4.4, to je ve hvězdách a můžeme se o tom jen dohadovat. V zahraničních diskusích jsem také narazil na novější verze firmware pro zahraniční mutace Ascend P6. Pro české modely se tyto aktualizace do doby vydání recenze neobjevily. Podle zkušeností uživatelů v zahraničních diskusích se funkčnost a plynulost systému s každým dalším updatem zlepšují. Nechme se tedy překvapit.

   

Doplnění: Provedl jsem manuální update na firmware s označením B111, který je již oficiální, ale zatím není pro český Ascend P6 dostupný přes OTA. Nicméně lze ho stáhnout z oficiálního webu Huawei a nainstalovat z SD karty přímo v telefonu. Firmware obsahuje i češtinu a nejedná se o neoficiální zásah do telefonu, proto se této úpravy nemusíte bát.

   

Subjektivně je nový firmware rychlejší a prodloužila se i výdrž na jedno nabití, alespoň oproti předchozí verzi B107, se kterou se Ascend P6 u nás aktuálně prodává. O další zkušenosti se s vámi podělím v diskusi pod článkem. Na fóru Xda-Developers už se mluví o dalších dvou testovacích verzích. Huawei se tedy očividně snaží a „míč“ bude nejspíš na české „straně hřiště“.


Přehledně zpracovaná je aplikace Kalendář. Nabízí několik časových náhledů, synchronizaci s několika účty najednou, filtraci kalendářů a rychlé vyhledávání

Nad Androidem běží nadstavba výrobce pojmenovaná Emotion UI. Zásah do systému je celkem výrazný – notifikační lišta, přepínače funkcí v notifikační liště, nastavení, telefon, SMS zprávy, kalendář, e-mail, zamčená obrazovka, widgety (včetně propracovaného Huawei Me Widget), správce běžících aplikací, fotoaparát, prohlížeč, galerie – vše je předělané, mnohdy k nepoznání od čistého Androidu. Málokdy však k horšímu.

 

Osobně považuji Emotion UI za velmi decentní a povedenou nadstavbu, která telefon rozhodně nehyzdí, naopak. Výrobce uvádí, že oproti předchozí verzí bylo vylepšeno nebo přidáno přes 300 funkcí, nicméně stále je co ladit a výrobce by měl zapracovat na plynulosti.

Asi největším zásahem a změnou je absence menu aplikací. Tady se vám po vzoru iOS všechny instalované aplikace rovnou umístí na plochy – těch může být až osm. Někomu to bude po chuti, někomu ne. Pokud byste s tím měli problém, vězte, že Nova Launcher na Ascend P6 funguje perfektně a hlavně bleskově rychle. Jednotlivé zástupce můžete mít na ploše buď samostatně nebo ve složkách.

   

V předchozí kapitole jsem zmínil Správce napájení. Vedle něj se řadí i Správce oprávnění, který velmi detailně nastavuje, co si která aplikace „může dovolit“, tzn. k čemu všemu má v telefonu přístup a se kterými daty může pracovat.

   

Dále Huawei přibalil vyzváněcí profily, po kterých mnozí uživatelé volají. Ačkoli již nějaký ten rok žiju bez profilů, možnost zvolit si velmi pohledným přepínačem profily Normální, Schůzka, Noc a Venku, přímo z notifikační lišty, mě prostě nadchla. Stejně tak i motivy, které změní vzhled UI telefonu k nepoznání. Výrobce do základu zvolil takové, které ladí k všem barevným variantám telefonu a vyberou si jak dámy, tak pánové. Každý motiv si můžete upravit, včetně zvuků a lze mezi sebou kombinovat jednotlivé prvky z různých profilů.

Konkurence: Vyzyvatel starších modelů

Model Ascend P6 s letošními top modely síly poměřovat nechce a raději mlčky konkuruje Samsungu Galaxy S III a Galaxy S4 mini, LG Nexus 4, Sony Xperia SP a HTC One X. Nemám k tomu nejmenších výhrad a přidal bych i starší LG 4X HD, HTC 8X nebo LG Optimus L9 a určitě Sony Xperia T. Oproti všem jmenovaným tomuhle Číňanovi v křemíkových žilách koluje podstatně mladší krev.

- - - 
Konkurenti pro Ascend P6: Galaxy S III, Galaxy S4 a Nexus 4

Až na HTC 8X či Optimus L9 je Ascend P6 cenově s uvedenými modely zhruba srovnatelný. Výkonem a plynulostí systému na některé z nich ztrácí. Výdrží baterie je se všemi srovnatelný, z čehož plyne, že i ostatní uvedené modely na tom nejsou moc dobře.

- - - 
Dalšími konkurenty ze starších řad jsou modely HTC One X, Xperia T či HTC 8X

Čím ale všechny uvedené převyšuje je vzhled, zpracování a styl. Za 9 990 Kč, což je oficiální cena a Ascend P6 pořídíte i levněji, je to pro výše uvedené více než schopný a silný konkurent. Hlavně i díky tomu, že je z některých úhlů podobný iPhonu. No a vzhledem k tomu, že Ascend P6 do nabídky zavedli všichni tři operátoři a O2 ho propaguje dokonce i v televizní reklamě, měli by být v zastoupeních ostatních značek lehce nervózní.

Závěrečné hodnocení: Prohřešky mu odpustíte

Finální resumé nebude zas tak jednoduché, protože Ascend P6 je velmi rozporuplné zařízení, ale nechceme, aby to vyznělo nějak zle. Vraťte se prosím k úvodu recenze a znovu si projděte klady a zápory. Je jich hodně na obou stranách a je na každém z vás posoudit, které jsou důležitější a na kterou stranu se tak misky vah převažují.

Ascend P6 zaostává ve výdrži baterie a systém místy laguje, i když to není nic extrémně výrazného (viz videopohled v první kapitole). To jsou z mého pohledu dvě vady, které dokážou být neuvěřitelně otravné. Jenže když ho držíte v ruce, tak ho prostě chcete vlastnit. Celou dobu to lehce naznačuji a zatím jsem to neřekl naplno, Ascend P6 se v mnoha ohledech inspiroval právě u jablečného iPhonu. Jak navenek, tak uvnitř.

Je to na škodu? Nejspíš ne, protože Ascend P6 vypadá skvěle, dobře se drží v ruce a je radost ho používat. A na to lidé uslyší. Běžný uživatel občasné lagy řešit nebude a nedá telefonu zabrat tolik, aby během odpoledne umřel (telefon, ne uživatel). A vzhledem k velmi příznivě nastavené startovací ceně (konkurence by se měla chytit za nos), významné podpoře operátorů a marketingové masáži ze strany českého zastoupení značky je pravděpodobné, že se Ascend P6 dostane mezi lidi a má šanci být oblíbeným kouskem. Co mu ale opravdu neodpustíme, je absence technologie NFC, kterou konkurence nabízí i u podstatně hůře vybavených modelů.

Podívejte se, kde můžete tenkou žiletku Ascend P6 koupit nejlevněji…

Úspěch mu budiž přán; zaslouží si to a značka taky. Nebude na škodu, když ji veřejnost začne vnímat jinak než doposud. A Ascend P6 je pro to dobrým nástrojem. Jde totiž o povedený mix zajímavého designu, kvalitních materiálů, špičkového zpracování, nadstandardních funkcí, dobrého fotoaparátu a výrobcem přidaných praktických aplikací a funkcí. Ne blbostí, jak je zvykem u konkurence. To celé za cenu, která je pod magickou hranicí, za kterou mnozí kupující nechtějí jít. Co tedy brání Ascend P6 aby se stal dobře prodávaným a oblíbeným smartphonem? Z mého pohledu nic závažného.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

31 komentářů

 1. Ferenc (neregistrovaný)

  Zdravím, nešlo by v recenzích přidat vždy i jednu fotku textu? Ideálně klasickou A4 s průměrnou velikosti písma a pokrytím. Telefon používá hodně lidí i pracovně jako „skener“.

 2. Pekny telefon, ktery ma zasdni vady a to:

  – „slaby procesor – Huawei K3V2 1,5 GHz quad-core“

  – neoptimalizovane GUI

  Jednu vec nechapu, jak muze byt 4 jadrovy procesor slaby k nataceni Full HD videa. Vzdyt 2 jadro Snapdragon S4 MSM8960 to zvlada a v Antutu nema tak uplne spatne vysledky 15 tiscic oproti HTC One X [LTE ] s 6602 body. To nejak inzenyri v Huawei nezvladli.

  [odkaz]

  • tam bude skor SW problem ako v HW

  • Take si myslim.

   Vsadim boty, ze pujde na dracku, hlavne ze je krasnej a ma 4 jadro :)

  • Fore (neregistrovaný)

   Tam nebude Sw problem, ale prave HW problem… proste nekde se na tech procesorech setrit musi aby vysledek byl tak levny… takze mate sice 4jadro ale cip nezvlada natacet 1080p.

  • Jak jsem psal Snapdragon S4 MSM8960 je dvojjadro a stiha Full HD nataceni, takze tam musi byt SW problem, nebo mozna problem v architekture procesoru. Protoze s 15 tis bodu v Antutu musi Full HD nahrat.

  • Pote ale banchmark Antutu je opravdu jen velmi orientacni.

  • Typické uvažování androiďáka – čím víc jader a bodů v Antutu, tím lepší telefon. Realita je ale úplně jiná.

  • steelspace: To je mozne, ze tak nekteri s Androidem tak premysli, nicmene nevim proc jsi reagoval timto prispevkem ? Pokud na me, tak prave zde pisi, ze HW vyrobce Huawei se na optimalitzace s prominutim vy.ral a i tom jejich procesoru muze byt problem, kdyz Antutu ma 15 tisic. Je tedy zrejme, ze Antutu je dobre jen pouze velmi, velmi orientacni, a dulezite je si prozkouset telefon v ruznych vecech.

   Ja vlastnim Nokiu Lumiu 820 a jsem velmi spokojeny.

   Zde pisi komentar aktualnimu tematu a hlavne nehanim, pomlouvam.

 3. držal som ten telefón v ruke je fakt pekný a dobre tvarovaný super padne do ruky keby nemám nexus 4 tak hneď kupujem každému odporúčam pozrieť si ho na živo a chytiť do ruky zanechá veľmi pozitívny dojem

  je ten typ telefónu čo na fotke vyzerá obstojne ale skutočnosť je omnoho omnoho lepšia

  • Bohuzel neodladenost systemu a problem asi v arichitekture procesoru to zabije.

  • Marek mal si ten telefón v ruke podľa čoho súdiš že systém je neodladený ja som pri cca 30 minut čo som ho skúšal nenašiel žiadny probleém ako pád aplikácie alebo zamrznutie systém trochu fakt len trochu laguje asi tak ako s4 inak všetko funguje rýchlo pakujem žiadny reštart ani zamrznutie a tie tvoje výrazy že sa výrobca na optimalizáciu vysral asi tak ako všetci bez čistého androidu ja nepíšem domnienky len osobné skúsenosti

  • Nemel, nic mene 4 jadro by melo zvladat nahravani full HD, narocnejsi hry bez trhani. Nahravani videa preci je velmi dost casta vlastnost. OK, a proc musi lagovat GUI, kdyz to ma 4 jadro, chapes jde o princip.

  • Slahy (neregistrovaný)

   Marek1: Měl by jsi první ten telefon vyzkoušet a ne se „domnívat“. Já jej mám a s žádným sekáním, či trháním jsem se dosud nesetkal. Ba prostředí je daleko vyladěnější než u Galaxy S3, tam jsem se se záškuby setkával stále.

  • pedes (neregistrovaný)

   Plně souhlasím s uživatelem Slahy. O něčem se domnívat je, no jak to říci. K ničemu. Pokud si telefon vyzkoušíš a narazíš na jakoukoliv chybu,pak pochopím,že ji budeš „kritizovat“,ale dělat si názor na něco na základě domněnky? Já jsem měl možnost telefon týden zkoušet a popravdě, nesetkal jsem se čímkoliv o čem se domníváš, že by telefon mohl mít jako nedostatek. Telefon funguje naprosto plynule, prostředí je krásně přehledné, jeho výbava je více než dobrá. Fotky pořizuje nadstandartní a osobně jsem se nesetkal ani se sekáním videa (neznám verzi FW) Rychlá fixace na GPS, ideální správce, základní aplikace…………4,7 palců krásný displej, který je ve velmi malém těle,ale přitom o ničemu nevadí.

 4. proste typicky android, laguje uz v zakladu, jak bude asi lagovat za pul roku ci za rok? Na nejakou velkou optimalizaci bych nevsazel. Krome krasneho tela, coz se neda uprit, je vsechno priserne průmerné a když to nevydrží ani den? olala

 5. Stanley008 (neregistrovaný)

  Dobry den,

  nema niekto informacia ohladne toho kedy a ci vobec bude na nasom trhu dostupna DUAL SIM verzia tohto telefonu?… (V cine sa uz samozrejme predava.)

 6. LTE (neregistrovaný)

  Absence podpory LTE u Ascend P6 je v dnešní době neomluvitelná!

  • Důvod? Pokrytí LTE je zatím směšné. T-Mobile se sice snaží, ale než bude pokrytá celá Praha, to si ještě počkáme, o zbytku republiky nemluvě.

   Až bude LTE použitelné, bude na trhu minimálně druhá generace tohoto telefonu.

   Nehledě na to, že P6 není top model, ale střední třída.

  • voktys (neregistrovaný)

   tak tak, presne…souuhlasim s Marek Hajn

 7. Real Racing 3 jde normálně nainstalovat, normálně hrát, hra je plynulá, obraz se nstrhá ani nezastavuje.

  Pokud pan redaktor neumí naistalovat hru z google play tak by asi neměl co dělat na webu o mobilech :oúú

  • Píšu někde, že Real Racing 3 nešel nainstalovat?!

   Měl jsem k dispozici dva kusy P6 a na obou hra po spuštění okamžitě spadla.

   Na instalovat nejde Asphalt 8, u kterého je v Play napsáno, že „tato verze není kompatibilní s vaším zařízením“.

   Příště si nechte své rychlé soudy od cesty ;) Díky.

 8. Další FauxPas pan redkator předvedl při popsiu telefonu. Vážený pane, zadní část telfonu opravdu není z plastu, je to broušený kov :o)))

  • Překlep. Samozřejmě, že záda jsou z kovu. Díky. Opraveno.

  • pedes (neregistrovaný)

   No pane Hajn, oni to byly spíše vaše rychlé soudy. To, že se někdo překlepne je pochopitelné, to že si někdo plete tvary a materiál je odpustitelné, ale mě osobně přijde neprofesionální utvořit závěr o nefunkčnosti. Možná pokud by to bylo popsáno stylem mě se nepovedlo a považoval bych za vhodné uvést i konkrétní verzi FW popřípadě to dále rozvést. Také jsem neměl problém instalovat RR3

 9. “ Ze zkušenosti mohu říct, že třeba WhatsApp je velmi náročný na přísun „šťávy“ z akumulátoru.“

  A v cem je jako narocny? Ja mam whatsapp pusteni, resp. pozadi, tydny s nedostane se ani do statistik.

 10. kostitras (neregistrovaný)

  chci se zeptat jak mohu hry a aplikace rovnou instalovat na sd kartu, jak o tom píšete v článku… díky.

 11. jozo (neregistrovaný)

  tak aktualizace na android 4.4.2 kitkat mnohé vyřešila. Zatím je sice verze jen pro Čínu(unicorn), já na ni jedu a žádné lagy ani záseky nepozoruji, antutu přes 16 000 bodů…

  prostředí krásné, lepší výdrž baterie.

 12. Jozo (neregistrovaný)

  zapoměl jsem dodat, že má češtinu( android 4.4.2 kitkat)a rozdíl je jen v tom, že má některé aplikace pro čínu a čínštině. aplikace, které jsou navíc a já je nepoužívám například navigace čína, vmall,a další…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).