Recenze HTC Desire X: Dobrý pomocník s nízkou cenovkou

HTC Desire X vzhledem k hardwarové výbavě spadá do střední třídy, ale rozhodně má co nabídnout. V malém těle se ukrývá dostatek výkonu a nalákat dokáže i na příznivou cenu.

V minulosti řada modelová řada Desire zastupovala high-end modely společnosti HTC. Sám jsem už dva roky spokojeným uživatelem Desire HD, které v době začátku prodeje představovalo na pár měsíců Top model výrobce, než bylo nahrazeno dvoujádrovým Sensation. Letos HTC řadu Desire znovu oprášilo, když představilo levný model Desire C a později na veletrhu IFA 2012 uvedlo model Desire X, který se svou výbavou řadí do střední třídy a má poměrně lákavou cenovu.

  

Už v úvodu prozradíme, že tenhle kousek se HTC povedl. Nabízí líbivý design, dobře se drží v rukou, systém je dobře optimalizovaný a k tomu všemu zmíněná nízká cena. Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

HTC Desire X by HTC

Klady (+)

– dobře optimalizovaný systém
– kvalitní fotoaparát
– slot pro microSD
– výdrž baterie

Zápory (-)

– video pouze ve WVGA rozlišení
– malá interní paměť
– pam. karta není součástí balení
– chybí NFC

HTC Desire X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení: Nic nadstandardního nečekejte

Telefon je zabalen jako všechny letos uvedené smartphony HTC – tedy v oválné krabičce z recyklovaného papíru. Jaký model se uvnitř nachází poznáte pouze z papírové pásky, kterou je balení uzavřeno. Po jeho otevření najdete v horním patře telefon a pod ním několik různojazyčných karet s popisem, záruční a bezpečnostní příručky a dvě samolepky s logem HTC. Na dně krabičky je nabíjecí adaptér, stejný jako u všech HTC telefonů v posledních dvou letech, USB kabel a základní „pecková“ náhlavní souprava. Paměťovou kartu ani žádné jiné příslušenství v balení nenajdete, karta není ani instalovaná v telefonu, takže obsah balení je opravdu pouze základní, ale vzhledem k ceně je to pochopitelné.

- - -

Design a dílenské zpracování

Vzhled nenechá nikoho na pochybách a snadno poznáte, že se jedná o telefon taiwanského výrobce. Přední straně dominuje displej, kolem kterého je rámeček v barvě černého chromu, nad displejem je logo výrobce a v rámečku drobné dírkování telefonního reproduktoru. Dole je trojice senzorových kláves. Tlačítko Zpět, Domů a tlačítko pro vyvolání naposledy spuštěných aplikací nebo kontextové nabídky. Funkci tlačítka si můžete nastavit v systému. Pod tlačítky má telefon malou, nenápadně vyhlížející bradu. Na horní straně je uprostřed tlačítko Power, vlevo standardní konektor pro připojení sluchátek.

- - -

Na levém boku má své místo pouze microUSB konektor pro nabíjení nebo připojení k počítači. Pravá strana je vyhrazena pro kolébkové tlačítko hlasitosti. To je subtilní, zapuštěné a velmi špatně se zejména při hovoru hledá a ovládá. Na spodní hraně najdeme jen mikrofon. Zadní straně dominuje černý oválný modul fotoaparátu s jemným drážkováním vytvořeným z kružnic kolem čočky. Součástí modulu je také přisvětlovací LED dioda. Okolo pak ještě je černý matný rámeček. Tento popis odpovídá námi testované černé variantě přístroje. V prodeji je také bílé provedení, u kterého je modul fotoaparátu stříbrný a rámeček kolem něj modrý. Rovněž rámeček kolem displeje je u bílé verze stříbrný.

- - -

- -

Na zádech telefonu narazíme ještě na velké plastické logo HTC a výdech hlasitého reproduktoru, vedle kterého je barevné logo Beats Audio. Při prvním pohledu lze získat dojem, že se jedná o unibody konstrukci, ale tento typ si HTC nechalo jen pro řadu One. U Desire X lze zadní kryt, který má tvar vaničky sundat. Jeho součástí jsou hardwarová tlačítka a jeho vnější část má na dotek příjemný, matný gumový povrch (soft-touch úprava). Díky tomu na krytu neulpívají otisky prstů. Na vnitřní straně krytu měla být pravděpodobně anténa NFC, vše je tu pro ni připraveno, ale HTC nakonec telefon touto technologií nevybavilo. Po sejmutí krytu získáte přístup k vyměnitelnému akumulátoru a slotům pro microSD kartu a SIM kartu klasického rozměru.

- - -

Design Desire X nijak nevybočuje z toho, na co jsme od HTC v posledních letech zvyklý. Někoho tento „usedlý“ vzhled zaujme, jiného odradí. Je to jako v životě, jeden má rád holky, jiný zase vdolky. HTC se snaží alespoň drobnou extravagancí u bílé varianty zaujmout mladší generaci.

- - - 

Telefon je celý vyroben z plastu, který ale v žádném případě nepůsobí lacině. Díky použití plastů se hmotnost udržela na hodnotě 114 gramů a při úhlopříčce 4 palce má zařízení kompaktní rozměry 118,5 x 62,3 x 9,3 milimetru. Konstrukce je pevná, ale během testování začal zadní kryt kolem fotoaparátu občas povrzávat. Nebylo to ale nic, co by se často ozývalo při běžném používání. Větší výtku stran konstrukce mám ke zmíněnému ovládání hlasitosti – tlačítko je malé, špatně se nahmatává a má nejistý stisk.

- -

Hardware a výkon

HTC Desire X pohání dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8225 s taktem 1 GHz pro každé jádro. O grafický výkon se stará čip Adreno 203. Na papíře vypadají hodnoty dobře, ale ve skutečnosti se jedná o starší „železo“ vyráběné 45nm technologií a na výkonu telefonu se tato skutečnost odráží. Ne snad tím, že by se Desire X při pohybu v systému byl nějaký „loudal“, ale nahrávání náročnějších aplikací trvá citelně déle, než u konkurence vybavené modernějším hardwarem. Nezahrajete si ani většinu novějších titulů od Gameloftu, výkon na ně prostě nestačí. U oblíbené zombie akce Dead Trigger od českých Madfinger Games pro změnu zlobila grafika v menu, hra samotná ale fungovala dobře. Akce Shadowgun od stejných vývojářů běhala naprosto bez problémů. S méně náročnými tituly jako Angry Birds, Cut The Rope a podobnými telefon samozřejmě žádné problémy nemá.

Interní paměť má kapacitu 4 GB. Ve skutečnosti zůstává uživateli dostupný prostor 2 GB, který je rozdělen na dvě úložiště. Pro aplikace je dostupných 900 MB a pro ostatní data zbývá zhruba 1,1 GB. Přítomnost slotu pro microSD karty tedy přijde vhod. Zbývá doplnit, že paměť RAM má velikost 768 MB. Podpora sítí druhé a třetí generace je samozřejmostí, stejně tak WiFi, GPS a Bluetooth ve verzi 4.0. Citlivost telefonu na WiFi je rovněž velmi dobrá a všude tam, kde jsem byl zvyklý se připojovat jsem s Desire X neměl problémy. Potěší přítomnost DLNA pro bezdrátové přehrávání v domácí síti. Implementaci NFC si v HTC zřejmě během přípravy telefonu rozmysleli. Co naopak nepotěší, je nepřítomnost digitálního kompasu.

   

   

Zobrazení má na starosti 4palcový Super LCD displej s rozlišením 480 x 800 bodů (WVGA). Vyniká přirozeným podáním barev, dobrými pozorovacími úhly i čitelností na slunci. I když se v době HD displejů může rozlišení zdát nízké, pro 4 palce bohatě postačuje. Rozhodně nemusíte mít obavu, že budete moci z dlouhé chvíle přepočítávat pixely. To jedině s lupou. Jako nevýhodu vidím spíš použití technologie SLCD, která není příliš úsporná.

- - -

Při telefonním hovoru jsem nezaznamenal s kvalitou žádné problémy. Pokud použijete hlasitý odposlech, je to už trochu horší. Zadní kryt je zcela rovný a mřížka hlasitého reproduktoru je hodně jemná, když si telefon odložíte, může snadno dojít k utlumení zvuku. Protistrana si také stěžovala, že mě špatně slyší, pokud jsem se od telefonu příliš vzdálil.

Baterie a výdrž

O přísun energie se stará vyměnitelný Li-ion akumulátor s kapacitou 1 650 mAh. To je dnes jen průměrná hodnota. Vzhledem k výbavě jsem čekal podobnou výdrž, jakou měl nedávno recenzovaný Ascend P1. Skutečnost je ale o něco horší. Svojí roli asi hraje starší hardware a použitý typ displeje. Přesto i při větší zátěži udrží baterie Desire X při životě jeden pracovní den bez problémů. Se slabším provozem se výdrž protáhne na dva dny, ale upřímně, já bych to neriskoval. Nabíjení z 15 % na plnou kapacitu  trvá přibližně 2,5 hodiny. Při přehrávání videa s maximálním nastavením jasu se akumulátor přihlásil o dobytí po 5 hodinách a 13 minutách.

   

Systém a prostředí HTC Sense

HTC Desire X přichází na trh s operačním systémem Android ve verzi 4.0.4, ze kterého ale mnoho nespatříte. Vše je zahaleno do uživatelské nadstavby Sense 4.1, která prostředí čistého Androidu dokonale skryje. Oproti konkurenčním nadstavbám Sense bohužel neodstraňuje některé nectnosti čistého operačního systému. Stahovací lišta notifikací neobsahuje přepínače pro rychlé zapnutí datových služeb, WiFi, přetočení displeje a dalších často používaných funkcí.

  

Najdete zde pouze ikonu nastavení, přes kterou se teprve dostanete k aktivaci/deaktivaci funkcí. Menu Nastavení je také kompletně přepracováno do barviček HTC. Sense budete buď milovat nebo nenávidět. Jediná možnost jak se ho zbavit, je instalace některého z launcherů z obchodu Google Play. Přesto budete na Sense v systému stále narážet. Uvítal bych, kdyby HTC nabídlo možnost vypnutí své nástavby a nechalo na uživateli, zda se rozhodne pro čisté prostředí systému nebo dá přednost Sense. Že to není nemožné nám předvedlo Huawei právě v již zmíněném modelu Ascend P1.

  

Na odemykací obrazovce je informace o síti, datu a čase + případný výpis událostí z kalendáře a informace o zmeškaných událostech. Dále čtveřice zástupců pro rychlý přístup k aplikacím, které si můžete nastavit dle potřeby. Po odemčení telefonu máte k dispozici pětici ploch, mezi kterými nelze cyklovat dokola ani měnit jejich počet. Nabídka aplikací má matici 4 x 4 ikony a pohybujete se v ní horizontálně. V dolní části je trojice ikon, jejichž pomocí si můžete nechat zobrazit všechny, často používané nebo stažené aplikace. Na konci nabídky na vás nečekají widgety, ty vyvoláte podržením prstu na ploše. S během nástavby nemá hardware telefonu problém, vše je plynulé, nedochází k drobným zásekům jako u některých konkurenčních přístrojů. V nastavení najdete nabídku Přizpůsobit, ve které si můžete upravit vzhled prostředí Sense a to nejen po grafické, ale také zvukové stránce.

   

Při prvním spuštění vás telefon kromě loginu k účtu Google vyzve také k přihlášení nebo registraci na stránce HTCSense.com, kde byla nedávno spuštěna modernizovaná služba, která umožňuje nastavování a zálohování telefonu. Podporovány jsou pouze zařízení s verzí operačního systému 4.1 a nadstavbou Sense 4+. To v praxi znamená, že jediným podporovaným telefonem je zatím HTC One X+ a další telefony získají podporu až po aktualizaci na zmiňovanou verzi. Přítomnost účtu pro HTCSense.com je tedy v Desire X zatím tak trochu zbytečná.

   

Další věcí, která mi pila krev, je známá „specialita“ HTC, kterou je signalizace notifikační LED diodou pouze pět minut. Potom dioda padne – šlus, finito, a začne svítit až při další události, ale opět jen na pět minut. To je pro mě naprosto nepochopitelný fakt a HTC se tohoto nastavení drží už roky. Určitě by nebyl problém nechat toto na uživateli a umožnit v nastavení, aby se sám rozhodl, jak dlouho má Desire X signalizovat zmeškanou událost.

   

Klávesnice je stejná jako u ostatních letos představených telefonů HTC. U Desire X si na rozdíl od One X nezapnete zobrazení kurzorových kláves. Vybírat můžete ze Standardního (QWERTY), telefonního a kompaktního zobrazení. Při psaní jsem celkem dost bojoval s překlepy, ale nejspíš to bude tím, že jsem dlouhodobě zvyklý používat telefon s větší úhlopříčkou displeje. Naštěstí není problém si vybrat některou z osvědčených alternativ na Google Play.

   

Bonusový software

V telefonu jsou předinstalované nejdůležitější aplikace od Google, jen aplikace Kalendář a Pošta (Email) HTC dodalo vlastní. Ty, které by vám chyběly, najdete v obchodě Play. Tradičně HTC přidalo několik dalších aplikací. Hudební obchod 7digital, aplikaci Car pro bezpečnější používání telefonu v autě, Dropbox, ve kterém dostanete jako bonus 25 GB prostoru na jeden rok, Facebook, Friend Stream pro zobrazení stavů ze sociálních sítí, plnohodnotný Polaris Office, Rescue pro vzdálenou technickou podporu, SoundHound pro rozpoznání přehrávané hudby, Světlo pro použití blesku jako svítilny, návykovou hru Teeter, TuneIn Radio pro přehrávání internetových rádií a Úkoly.

httpv://youtu.be/http://www.youtube.com/embed/BuBnPPAU3mE?rel=0

Pro brouzdání po internetu můžete využít nativní androidí prohlížeč nebo nainstalovaný Chrome. S procházením a navigací na stránkách nemá Desire X problém, stejně jako s vestavěnou Google navigací.

  

Fotoaparát, záznam videa a multimédia

Desire X sice nemá přední kameru, ale podle specifikací tu hlavní na zádech HTC nezanedbalo. Má sice rozlišení jen 5 Mpx, ale disponuje automatickým ostřením a přisvětlovací LED diodu s automatickým výběrem pěti úrovní intenzity blesku podle vzdálenosti fotografovaného objektu, dále nechybí BSI senzor pro lepší výsledky při slabém okolním osvětlení a objektiv se světelností f2,0. Nejvíc zamrzí schopnost nahrávat video pouze ve WVGA rozlišení, tedy 800 x 480 bodů, zřejmě kvůli slabšímu hardware, i když se nám nechce věřit, že by si procesor s HD nedokázal poradit.

- - -

- - -

V minulosti patřily fotoaparáty v zařízeních HTC k těm slabším. Už u řady One ale bylo vidět, že si tohoto problém výrobce je vědom a na fotoaparátech výrazně zapracoval. V menu fotoaparátu si můžete nastavit všechny obvyklé věci, různé filtry a scény. Je toho tolik, že to běžný uživatel po chvíli vzdá a bude už jenom cvakat. Zůstala také možnost pořizování snímků během nahrávání videa, ale opět pouze v rozlišení 800 x 480 bodů. Výsledné fotografie patří k těm lepším, které můžete v této cenové kategorii získat a celkově nás Desire X kvalitou fotografií příjemně překvapil. Video taktéž nahrává ve slušné kvalitě, jen je škoda nízkého rozlišení.

HTC Desire X: Ukázka záznamu videa ve WVGA rozlišení (480p)

Přehrávání hudby má v Desire X na starosti aplikace Hudba. Přesto, že se telefon pyšní logem Beats Audio na zadním krytu, mělo by toto spojení HTC se známým výrobcem sluchátek smysl, kdyby jeho výrobek byl obsahem balení. Výrobce sice integroval technologii Beats Audio do telefonu a ve specifikacích uvádí studiovou kvalitu zvuku, ale má to drobný háček.

   

Tato technologie sice přináší výrazné vylepšení zvuku, ale aktivace nebo deaktivace Beats Audio je jedinnou možností úpravy, jiný ekvalizér už v systému nenajdete. Navíc pokud byla tato technologie zapnutá, ozýval se někdy ve sluchátkách nepříjemný šum. Samotná aplikace Hudba je povedená, umožňuje řazení skladeb v telefonu podle interpreta, alb, žánru nebo seznamu stop. Najdete v ní odkazy do aplikací SoundHound, TuneIn a do obchodu 7digital. Instalací některého z přehrávačů (například Poweramp) získáte více možností včetně již zmíněného ekvalizéru.

   

Přehrávání videa doplácí na starší hardware telefonu. V základu je podporováno pouze přehrávání filmů s výškou rámečku 480p, tj. rozměr který je telefon schopný sám pořídit. Hardwarovou akceleraci procesor nepodporuje, takže si moc nepomůžete ani instalací jiného přehrávače. Potom telefon přehraje některá 720p videa s nižším datovým tokem. Je to ale vždy sázka do loterie, zda se film náhodou nebude sekat.

Závěrečné hodnocení

HTC Desire X je velmi sympatický smartphone střední třídy, který se v současné době nabízí za rozumnou cenu pohybující se okolo hranice 7000 Kč. Jeho největší slabinou je starší hardware, na který doplácí zejména rozlišení pořizovaného a přehrávaného videa. Pokud hledáte telefon s dvoujádrovým procesorem a úhlopříčkou displeje čtyři palce, nemáte překvapivě mezi telefony s operačním systémem Android příliš široký výběr. Nabízí se Sony Xperia P, případně si můžete chvíli počkat na Samsungu Galaxy S III mini, který však cenově vychází o něco dráž. Brzy také přijdou nově přístroje s operačním systémem Windows Phone 8, přesto výběr nebude velký, protože 4 palce bude mít pouze HTC 8S.

Graf ceny produktu HTC Desire X poskytuje server Heureka.cz

Desire X má úspěch tak nějak zaručený, protože o tento telefon byl velký zájem ještě před jeho oficiálním představením. Není to zařízení určené pro náročné uživatele, ti budou vybírat z úplně jiné skupiny, ale pro méně náročné uživatele, kteří si chtěji koupit trochu lépe vybavený telefon může být zajímavou volbou.

Autor článku
Roman Vitámvás
Fanoušek moderních technologií a RC modelů. V redakci SMARTmania.cz působí od roku 2012 jako recenzent – externista.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku