HTC vyslalo na trh povedeného a dobře vybaveného zástupce vyšší střední třídy, který láká na voděodolné tělo, 5,2″ Full HD displej a dvojici 13Mpx fotoaparátů, která potěší nejen příznivce selfie.
HTC disponuje v poslední době neobvykle širokým portfoliem zařízení a snaží se tak dosáhnout přízně co nejširšího spektra potenciálních zákazníků. Potvrzuje to nové HTC Desire Eye, telefon, který na první pohled pozbývá chyb a přináší přidanou hodnotu například ve formě nadprůměrného rozlišení předního a velmi kvalitního zadního fotoaparátu. Pokud vám tedy u HTC One (M8) vadila například nekonzistentní kvalita fotografií, ale po ostatních stránkach to pro vás byl ideální telefon, Desire Eye by mohl být správnou volbou.
Desire Eye je na českém trhu dostupný ve dvou barevných variantách
I když došlo k pár ústupkům, například k absenci kovového zpracování či lehkého zmenšení kapacity baterie, jedná se o přístroj těch nejvyšších kvalit, alespoň co se týče výbavy. Po designové stránce zde máme klasického zástupce tchajwanského výrobce, mírně zaoblenou konstrukci žádné prvky nenarušují, snad krom jediného – avizované přední kamerky s nevídaným rozlišením 13Mpx.
Hlavním tahákem tak bude možnost pořizování detailních „selfie”, dobrou zprávou je, že HTC věnovalo v tomto ohledu pozornost i softwarové stránce a nabízí netradiční a široké možnosti pro úpravu fotografií či focení samotné. Náhrada hliníku plastem se pozitivně podepsala na celkové hmotnosti. Třešničkou na dortu potom je voděodolné tělo či kvalitní stereo reproduktory.
Klady (+)
- povedený displej
- slušný výkon
- kvalitní stereo reproduktory
- voděodolné tělo
- příjemný materiál, na které neulpívají otisky prstů
- nadstavba HTC Sense
Zápory (-)
- slabší výdrž baterie
- výsledky předního fotoaparátu zůstávají za očekáváním
- kvalita zpracování hardwarových tlačítek
- vyšší cena
Obsah balení
V balení žádný nadstandardní obsah nehledejme. Kromě smartphonu samotného krabička nabídne nabíječku, USB/microUSB kabel, stereo sluchátka, záruční list a stručnou uživatelskou příručku. Špuntová sluchátka mají poměrně slušný basový základ, ale náročnější posluchači pravděpodobně sáhnou po vlastním řešení. Nikoho už asi nepřekvapí, že je zároveň lze používat jako handsfree.
Design a zpracování: Příjemná nejistota
Hned při prvním uchopení tohoto telefonu vám dojde jedna věc, nelze jej ovládat jednou rukou. HTC již sice dokázalo zmenšit rámečky kolem displeje, pořád se však jedná o velmi velký telefon. Vetší rozměry vám vynahradí pocit při úchopu. Telefon sice váží 154 gramů, ale působí mnohem lehčím dojmem a ve spojení s příjemným, sic plastovým zpracováním, ho budete brát do ruky rádi. Samotný design je pak povedený, obě barevné varianty působí svěže a zaujmou spíše mladší generaci. Bohužel, čistě bílá nebo černá verze se vůbec nevyrábí, což je trochu škoda.
Po prvním uchopení přijde i první pohled na přední stranu a ještě před samotným zapnutím displeje vás ohromí čočka zmiňovaného předního fotoaparátu. Námi testovaný bílo-červený model budí pozornost na míle daleko. Otázkou zůstavá, zda se povedlo tento prvek do zařízení zakomponovat zdařile. Po čase si ale určitě zvyknete, i kdybyste tomuto provedení zprvu neholdovali. Plusové body naopak jdou pro elegantně schované přední stereo reproduktory, kterých si všimněte až po podrobném prozkoumání. Nakonec se ještě sluší zmínit výkonná diodka, která vás bude informovat o příchozích upozorněních, vybité baterii či probíhajícím nabíjení.
Displej se dá odemknout několika způsoby. První je klasický, tedy odemykacím tlačítkem, které je umístěno ideálně, na pravém boku telefonu. Stisknout jde sice zlehka, jistota ale není ideální a ani malý odpor vám nezaručí, že jste telefon uvedli do provozu. Určitě ale doporučím vyzkoušet osobně, každému zde může vyhovovat něco jiného. Spoušť fotoaparátu je naopak velmi dobře zpracovaná a samozřejmě je dvoupolohová.
Stejným stylem, jako ono zamykací tlačítko, na mne působil i zbytek konstrukce. Jedná se sice o unibody, její pevnost se však rovná běžným telefonům s odnímatelným zadním krytem. Přes tyto drobné mínusy telefon nerozhází třeba pád do bazénu, což zaručuje certifikace IPX7 a perfektní lícování. My jsme telefon nechali zhruba hodinu ve vodní lázni (v hloubce 30 cm) a po vyjmutí se mu vůbec nic nestalo. Když se ale podíváte přímo na stránky HTC, dozvíte se, že výrobce nedoporučuje telefon umísťovat pod vodní hladinu.
Pokud byste namočení plánovali a hledali záslepku pro microUSB konektor, vězte, že ta už není potřeba, stejně jako pro 3,5mm výstup pro připojení sluchátek. Nepraktické krytky, známé například z posledních Xperií od Sony, i přes teoretický pocit větší jistoty, nepatří mezi nejkrásnější a jsem za toto řešení opravdu vděčný.
Hardware: Paměťová karta vstupenkou do světa zábavy
Nyní se konečně přesuňme k hardwarové výbavě, která je zde opravdu zajímavá. Jedná se totiž o telefon se špičkovými specifikacemi, který navíc funguje přesně tak, jak byste očekávali. Displej má úhlopříčku 5,2″, Full HD rozlišení (1080 x 1920 px, 424 ppi) a nabizí kvalitní podání barev a dobrou čitelnost na slunci. Na povedené displeje jsme si u HTC již zvykli, potěší ale vidět, že tento standard se nemění a podívaná je to opět náramná, filmy i fotografie vypadají skvěle.
Desire Eye je nadále poháněn čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 801 o taktu 2,3 GHz, jehož výkon skutečně pocítíte. V kombinaci s 2GB pamětí RAM se jedná o opravdového rychlíka, po dobu recenzování se mi nepodařilo telefon zpomalit ani náročnými aplikacemi či větším počtem spuštěných aplikací najednou. Po prvním zapnutí zůstane zhruba 1,2 GB RAM volných, a to je pro běžného uživatele hodně prostoru k zaplnění. Multitasking se tak stává velmi plynulou záležitostí a přepínání mezi jednotlivými procesory je příjemně svižné. Výkon telefonu v číslech si můžete prohlédnout níže; nejedná se sice o trhače rekordů, hlavní jsou ale velmi dobré zkušenosti při používání.
- AnTuTu benchmark: 39 617 bodů
- 3D Mark Ice Storm Unlimited: 16 406 bodů
Vnitřní paměť telefonu je 16 GB, k dispozici vám bude necelých 10 GB. Pokud však máte paměťovou kartu, využití pro ni najdete ve slotu, který dokáže pojmout až 128GB velikost. Za příplatek tedy můžete získat nadmíru prostoru, nicméně od takto cenově a výkonnostně posazeného zařízení bychom čekali více, alespoň 32 GB, což by pro výrobce určitě nebyl problém. Pozitivní zprávou zůstavá alespoň přítomnost onoho slotu na paměťové karty, který u HTC v minulosti nebyl samozřejmostí.
V telefonu tedy nebude možné skladovat gigabajty hudby, a to je škoda. Přední reproduktory totiž opět hrají fantasticky, nezadají si ale s těmi na HTC One M8, zde je ještě znát lehký rozdíl. Při sledování videí a filmů si ale budete užívat skvěle vyvážený prostorový zvuk. Stejná situace panuje ohledně výstupu do sluchátek, který má sice klasicky trochu silnější basy, pokud by vám to ovšem nevyhovovalo, nápravou je přítomný ekvalizér.
HTC Desire Eye a Apple iPhone 6 Plus
Konektivita
Co se týče konektivity, najdete v telefonu první poslední. Od rychlého LTE, přes GPS, jejíž fixace je navíc velmi rychlá, po NFC sloužící pro pohodlné párování s ostatní elektronikou či bezkontaktní platby. S bezdrátovým nabíjením ovšem nepočítejte, stále se však jedná o mladou technologii a nedá se tedy říct, že by to byl nějaký významný mínus a jeho absence by byla velkým zklamáním.
Baterie a výdrž
Oním mínusem by se mohla stát výdrž baterie. Kapacita 2400 mAh je pro takto vybavený telefon jednoduše nedostačující, po nabíječce se budete shánět s příchodem páté/šesté hodiny, ale záleží samozřejmě na individuálním využití. Největším žroutem je pochopitelně displej, pokud tedy snížíte jas a nebude jej zapínat při každé příležitosti, večera se dožijete se zbývajícími 20 až 30 %. HTC sice telefon vybavilo režimy úspory, ten základní ovšem nijak zvlášť výdrži nepomůže, zatímco druhý omezí funkce telefonu na základní nabídku ve formě zpráv, volání, kalendáře a e-mailu, což vám sice umožní zůstat na přijmu o pár hodin déle, cena je zde ovšem vysoká a telefon pozbyde svých prémiových funkcí.
Standardizovaný test jen potvrdil, že si displej žádá velkou dávku energie. Přehrávání HD videa na maximální jas, zapnutá synchronizace, připojení za pomoci Wi-Fi, a zvuk přehrávaný do sluchátek na poloviční hlasitost, si užijete po dobu 6 hodin a 12 minut, a to není nijak skvostný výsledek. Doba nabíjení se vyšplhala na hodnotu 2 hodin a 26 minut, nutno podotknout, že jsme testovali telefon bez originální nabíječky, která by měla díky technologii Quick Charge 2.0 nabít 60 % baterie za pouhou půl hodinu, a tak by se z baterie nemusel stát takový problém, jako to ze začátku vypadalo.
Systém a aplikace: Nadstavba vašeho srdce
Použitá verze Androidu je pochopitelně 4.4 KitKat, aktualizace na 5.0 Lollipop je zde ale prakticky jistá. Nedá se ovšem říci, že by byla vůbec potřeba. HTC si totiž Android přizpůsobilo pomocí své nadstavby Sense (6.0), na které se hledají chyby těžko, a to i ortodoxním zastáncům čistého systému. Můžete si zde totiž upravit podle svého gusta opravdu velké množství prvků. Od tématu celého prostředí, přes písmo až po různé tapety na zamykací a hlavní obrazovce. Přitomný je zde i BlinkFeed, který vám nabízí aktuální informace z internetu a mezi zdroji nechybí ani náš server.
Designově se povedlo přepracovat i základní aplikace jako Zprávy, Telefon nebo třeba Kalkulačka. Vše působí jednolitě a uhlazeně, někteří výrobci by si zde mohli vzít příklad. Jediná neobvyklá věc je vertikální posun v menu aplikací, což je ale jen otázka zvyku. Právě v menu na vás čeká slušná porce nástrojů; výrobce se totiž snažil prosadit své vlastní služby, například možnost zálohování nebo příručku pro začínající uživatele. Dále stojí za zmínku základní sestava sociálních sítí ve složení Facebook, Twitter či Google+. Třídit si můžete nabídku aplikací jak jen chcete, můžete vytvářet složky nebo rovnou nepotřebné ikony skrýt.
V nastavení je k nalezení i několik příjemných doplňků, jako třeba tzv. „Gesta Motion Launch“. Telefon totiž využívá svých senzorů a když ho vezmete ze stolu, stačí poklepat na displej a ten se zapne. Můžete také přejíždět ze stran, například se tak rychle přesunete do Blinkfeedu. Zamčený telefon také můžete spustit podržením spouště fotoaparátu, čímž se dostanete rovnou k jeho zapnutí. Tyto jednoduché a užitečné možnosti určitě potěší řadu uživatelů, ovládání se stává o něco příjemnějším s každým zjednodušením vstříc majiteli.
Fotoaparát a video: Když dva dělají totéž, není to totéž
U HTC Desire Eye bude výjimečně kladena stejná pozornost na oba fotoaparáty. Jak jsem již zmínil, rozlišení přední kamerky je 13Mpx, stejně jako té zadní. Optiky se ovšem liší, ta hlavní má BSI senzor se světelností f/2.0, zatímco ta přední má horší světelnost (f/2.2) a i celkově fotí o něco hůře.
I přesto, že v tomto ohledu s přehledem překonává většinu ostatních zařízení, Desire Eye potvrzuje, že rozlišení není vše. Problém totiž nastává za zhoršených světelných podmínek, kdy je například ostření prováděno vcelku pomalu. Útěchou může být na obou stranách přítomný duální LED blesk a koneckonců, dá se úplně bez výčitek říci, že není lepšího nástroje na autoportréty, co se Androidu týče, než právě Desire Eye.
Lehkou kritiku jsem vyslovil jen proto, že zadní fotoaparát je o mnoho lepší. Právě za špatného světla totiž hravě zvládá fotit ostré a velmi pěkné fotografie a je škoda, že HTC nepoužilo stejnou optiku na obou stranách. Kde pak lze nalézt jednu z největších kvalit zadního fotoaparátu, je makro, které, zřejmě i díky post-processing, šlape na paty levným zrcadlovkám. Telefon zde produkuje velmi hezké snímky s vysokou hloubkou ostrosti a pečlivě vykreslenými detaily.
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii
Softwarová část focení je u nového Desiru velmi důležitá. V nastavení fotoaparátu najdete nespočet přednastavených filtrů a různých vychytávek. Namátkou zmíním „Hloubku pole“, kterou můžeme nalézt v mnoha editorech fotografií, zde ovšem, a platí to i u ostatních efektů, vidíte výsledek v reálném čase a můžete také ovlivnit její intenzitu nebo umístění. Fotit můžete také v několika režimech, přítomno je samozřejmě i HDR.
Takhle fotí přední 13Mpx kamerka
Plynule přejdeme k úpravě fotografií, vestavěná aplikace nabízí takřka všechny možnosti, které byste mohli potřebovat. Od prosté změny jasu, kontrastu a expozice, až po kreslení přes fotografii a vkládání textů či rámečků. Zaujme i bonusový software, pro představu vyberu „Sjednocení tváří“, které vám umožní přemístění obličeje jiného člověka na vaši tvář, nebo naopak. Nejedná se tak úplně o využitelnou funkci, jako spíš o zábavnou vychytávku, kterou pobavíte sebe a své přátele.
Full HD video pořízené hlavním fotoaparátem na zadní straněU videa pak není třeba se dlouho pozastavovat, nahráváno je ve Full HD při 30 nebo 60 fps a řadí se mezi to lepší, co vám mohou dnešní telefony nabídnout. Díky softwarové stabilizaci obraz není nijak zvlášť rozklepaný, nicméně přítomnost optické stabilizace by byla mnohem lepší. Potěší také přítomnost dvou mikrofonů pro odstranění šumu. Můžete také nahrávat zpomaleně, přesněji rychlostí 120 snímků za vteřinu. Nechybí ani kontinuální zaostřování.
Full HD video z přední kamerkyKonkurence
Výpis konkurence bude vcelku jednoduchý, protože se bude převážně jednat o vlajkové modely jednotlivých výrobců. Ne tak úplně kvůli výbavě, ale právě kvůli cenovce. Za 14 000 Kč si totiž můžete pořídit takřka jakýkoliv telefon; záleží tedy na vás, co bude klíčovou vlastností, kterou budete po svém budoucím společníkovi požadovat. Stačí si totiž připlatit 500 Kč a do ruky se vám dostane například Samsung Galaxy S5 (recenze).
Jeho výhody tkví například v ergonomičtější konstrukci nebo větší baterii. Pokud navíc máte raději sytější displeje, Super AMOLED technologii „espětky“ se vám jistě zalíbí. Bude zde zřejmě záležet na vkusu, neboť tento telefon disponuje kontroverzní nadstavbou TouchWiz, ale ani ta v poslední době není tolik vzdálena právě čistému Androidu. Mezi menší plusy následně patří čtečka otisků prstů či měřič srdečního tepu.
Dalším konkurentem je, dokonce o něco levnější LG G3 (recenze). Ten sice nabídne větší, 5,5“ displej, korejskému výrobci se však podařilo vměstnat jej do menšího těla. Rozlišení je navíc QuadHD, a i zbytek výbavy Desire Eye překonává. Například 3GB paměť RAM poskytuje absolutní volnost v multitaskingu. Pro HTC zde hrají kvalitnější reproduktory, nebo klasické umístění zamykacího tlačítka, které by mohlo více vyhovovat konzervativnějším uživatelům.
Pokud máte radši operační systém Windows Phone, hledat můžete v těch nejvyšších patrech, neboť vlajkový model, Nokia Lumia 930 (recenze) se na českém trhu prodává za 13 000 Kč. Ta disponuje 5″ Full HD panelem a snad až na vyšší hmotnost je do ruky přívětivější. Jedná se o to nejlepší, co s tímto operačním systémem lze sehnat a dokonce o fous lepší fotoaparát vás u tohoto telefonu určitě potěší. Zde bude volba jasně záležet na osobních preferencích týkajících se operačního systému.
Závěrečné hodnocení: Za hodně peněz hodně muziky
HTC Desire Eye je všehovšudy dobrý telefon s klady, které převažují nad zápory. Běh systému je bezproblémový, fotoaparáty podávají nadprůměrné výkony a konzumace médií je skvělým zážitkem. I přes slabší baterii bych se telefon nebál doporučit. Kdyby ovšem neměl tak vysokou cenu, 14 000 Kč mu opravdu nesluší.
Ostatní výrobci totiž dokáží za podobnou cenu nabídnout ještě o chlup lepší výbavu, nebo naopak dokáží nabídnout výbavu totožnou za cenu nižší. Pokud ale chcete mít jistotu, že vaše autoportréty budou kvalitní podívanou, není nad čím uvažovat, hlavní tahák hlavním tahákem zůstává. A právě dvojice fotoaparátů z tohoto kyklopa dělá poměrně unikátní zařízení, které si své místo na trhu určitě najde. Škoda jen, že se výrobci před Vánocemi nepodařilo vymyslet o něco příznivější cenu.
Do karet novince od HTC hraje také voděodolná konstrukce, i když to samé nabízí i výše zmiňovaný Samsung Galaxy S5. Stejně jako HTC One (M8), i Desire Eye díky stereo reproduktorům exceluje při přehrávání hudby či sledování filmů.