Recenze HTC 8S (Windows Phone 8 by HTC): Když na penězích záleží

HTC 8S je zatím nejlevnějším zástupcem rodiny telefonů s Windows Phone 8. Dokáže ale příznivá cena vyvážit celou řadu kompromisů ve výbavě?

Windows Phone 8S by HTC se u nás sice už nějaký čas prodává, zatím ale přitahoval pozornost spíše jeho lépe vybavený bratříček 8X. Přitom má ale i 8S rozhodně co nabídnout a nejen díky zajímavé ceně může oslovit širokou základnu méně náročných uživatelů prahnoucích po chytrém telefonu. Ti se ale budou muset spokojit s některými omezeními, která jim mohou občas zkomplikovat život.


Za zapůjčení děkujeme e-shopu Smarty.cz, ve kterém si můžete telefon zakoupit

Klady (+)

 • design a dílenské zpracování
 • barevné varianty
 • svižné reakce systému
 • přizpůsobení hlavní obrazovky
 • slušná cena
 • slot na paměťové karty
 • notifikační dioda

Zápory (-)

 • malá velikost vnitřní paměti (1,3 GB)
 • nemožnost instalovat aplikace na paměťovou kartu
 • očekávaná nedostupnost některých náročnějších her kvůli nižší RAM
 • absence přední kamerky
 • nevyužitá notifikační dioda
 • nedoladěné detaily systému
HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení: Klasické vajíčko od HTC

Model 8S se podobně jako ostatní zařízení od tchaj-wanského výrobce prodává v bílé, vejcovitě tvarované krabičce z recyklovaného materiálu, která se od ostatních liší kromě rozměrů už jen papírovým přebalem s názvem a fotografií zařízení na přední a technickými specifikacemi a zákonnými upozorněními na zadní straně.

- - -

Obsah balení je také standardní. Kromě několika uživatelských příruček a samolepek s číslem IMEI v něm nalezneme USB kabel, dvoukolíkový adaptér do zásuvky a tradiční pecková sluchátka. Samotné zařízení je chráněno krycí fólií, která ale slouží pouze k přepravním účelům. Vzhledem k její matné úpravě a potiskům je třeba ji před používáním přístroje odstranit.

Videopohled

Windows Phone 8S by HTC (HTC 8S)

Design a dílenské zpracování: Kvalita za rozumnou cenu

u modelu 8X jsem chválil moderní design a perfektní dílenské zpracování a ani tentokrát nebudu v tomto ohledu šetřit komplimenty. Společnosti HTC se zkrátka podařilo dokázat, že i telefon pod deset tisíc korun může dobře vypadat a zároveň něco vydržet. Upřímně jsem měl strach z odnímatelného krytu na spodní části, ale za necelé dva týdny používání jsem nezaznamenal ani náznak nějakého viklání či vrzání.

I když to tak na fotografiích nemusí úplně vypadat, 8S se tvarem výrazně podobá svému vybavenějšímu sourozenci. Zejména při ohmatání je jejich příbuzenský vztah jasně patrný. Hlavními společnými znaky jsou zúžené hrany a matná povrchová úprava zadní strany, které mají spolu s menšími rozměry a nižší hmotností 8S za následek velice příjemné držení v ruce.

 

HTC 8S se vyrábí ve čtyřech barevných provedeních (černo-bílém, červeno-oranžovém, šedo-limetkovém a modrém), která jsou dle slov výrobce inspirovaná designem samotného systému. Nám se na testování dostala do rukou nejkonzervativnější černá varianta s bílým pruhem ve spodní části telefonu, která se mi osobně líbí nejvíce.

- - -

Zmíněný bílý pruh ukrývá na čelní straně decentně podsvícenou trojici standardních senzorových tlačítek pro pohyb zpět, zobrazení hlavní obrazovky a vyhledávání. Nad nimi dominuje dotykový displej s úhlopříčkou 4 palce a rozlišením 800 × 480 pixelů. Ještě výše se vedle vycentrovaného loga výrobce nachází takřka neviditelné senzory jasu a přiblížení. K tomu prvně jmenovanému bych měl jednu výhradu, a sice že mi i v normálně osvětlené místnosti nastavoval jas displeje na minimum. Továrně navolený modrý text na černém pozadí se tak stal takřka nečitelným, proto jsem raději používal ruční nastavení jasu na střední hodnotě.

- - -

Modelu 8S zcela chybí kamerka pro videohovory, na přední straně proto nalezneme už jenom úzkou štěrbinu skrývající reproduktor a notifikační diodu. Ta pro mě zůstává trochu záhadou, protože jsem nezaznamenal, že by upozorňovala na cokoliv jiného než jen stav akumulátoru. Hrozící vybití signalizuje červeným blikáním, nabíjení oranžově a plný stav při připojeném kabelu zeleně. Při zmeškaném hovoru, zprávě i e-mailu zůstává bohužel zhasnutá. Upřímně doufám, že tento fakt výrobce napraví třeba aktualizací šikovné aplikace Pozorný telefon, která by mohla chování diody ovládat. Do té doby je její přítomnost prakticky zbytečná. Nutno ještě dodat, že je celá čelní strana krytá odolným sklem Gorilla Glass druhé generace.

Na zádech telefonu se nachází čočka 5Mpx fotoaparátu s přisvětlovací diodou, logo výrobce a Beats Audio a mřížka hlasitého reproduktoru. V odnímatelném krytu, který mimochodem není bez patřičného cviku vůbec snadné sundat, nalezneme ve spodní části dva otvory pro USB kabel a pro mikrofon. Pod krytem se pak nachází sloty na Micro SD kartu a Micro SIM.

- - -

Horní hrana se stala útočištěm pro 3,5mm audio výstup a vypínací/uspávací tlačítko. Jeho umístění v tomto prostoru jsme u 8X kritizovali kvůli špatné dostupnosti při ovládání jednou rukou, 8S je ale podstatně menší, a tak to zde tolik nevadí. Zbývají nám ještě probrat boční strany. Ta levá je zcela hladká bez jakýchkoliv viditelných prvků, napravo se pak nachází kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a dvoupolohová spoušť fotoaparátu.

Celkové rozměry telefonu činí 120,5 × 63 × 10,28 milimetrů. Jak jsem již zmínil výše, telefon se díky nim a hmotnosti jen 113 gramů velice dobře drží. HTC tak podle mého názoru v tomto případě našlo perfektní kompromis mezi dostatečnou úhlopříčkou displeje pro pohodlné psaní a rozumnými rozměry pro ovládání jednou rukou.

Hardware a výkon: Výbava plná kompromisů

Úvodem této kapitoly se ještě vrátím k displeji, který jsem zmínil dříve. Jeho čtyřpalcová úhlopříčka je pro mnohé uživatele hraniční hodnotou oddělující přerostlé placky od pohodlně se používajících telefonů. Sám se k nim do jisté míry řadím, proto mi dané rozměry velice vyhovují. Díky nim mi navíc nevadí ani absence HD rozlišení, které by v tomto případě jen zbytečně zvýšilo cenu celého přístroje. Displej modelu 8S má shodný poměr stran (15:9) jako starší zařízení s Windows Phone 7.5, odpadá zde proto problém s nevzhlednými černými pruhy u neoptimalizovaných aplikací, které jsem zmiňoval v recenzi 8X.

- - -

- -

Podobně jako u zmíněné vlajkové lodi je i displej modelu 8S založen na technologii Super LCD2, která se i zde stará o věrné podání barev a slušné pozorovací úhly. Při větším naklonění telefonu sice dochází k mírné změně barevných tónů, k nějaké výraznější deformaci obrazu ale rozhodně nedochází. Také čitelnost na přímém slunečním světle hodnotím nadprůměrně. Vzhledem k použité technologii zobrazovače nelze logicky očekávat perfektní podání černé barvy, 8S se ale obstojně drží v rámci přijatelných mezí. Přechod mezi pozadím hlavní obrazovky a okolím displeje je při středním nastavení jasu znatelný, na nižší stupeň už lze rozdíl snadno přehlédnout.

Nižší cena se logicky podepsala na hardwarové výbavě, přesto v ní ale nalezneme dual-core procesor Qualcomm Snapdragon S4, tentokrát jen s frekvencí 1 GHz. Ten se ale spolu s 512 MB RAM stále stará o bleskové reakce systému. Rychlé je i přes nižší parametry také načítání her a aplikací třetích stran. Nutno však podotknout, že ty skutečně náročné „áčkové“ tituly na své zveřejnění ve Windows Phone Store teprve čekají. O těch si ale majitelé tohoto telefonu budou muset zřejmě nechat jen zdát.

- - -

Dostáváme se totiž k hlavním negativům, která hyzdí jinak velice příjemnou vizitku modelu 8S. Tím prvním je již zmíněná operační paměť 512 MB, která sice nepřekáží hladkému běhu systému a drtivé většiny aplikací, náročnější hry si s ní už ale bohužel nevystačí. Druhým a mnohem horším zádrhelem je kapacita vnitřního úložiště pouhé 4 GB, ze kterých je navíc po prvním spuštění k dispozici jen zhruba 1,3 GB.

Paměť si rozšíříte, aplikace však na paměťovou kartu nedostanete

To přeci nevadí, pomyslí si nic netušící čtenář, vždyť má telefon slot na paměťové karty. Jenže chyba lávky. HTC 8S sice podporuje microSDHC karty s kapacitou až 32 GB, jenže na ty je možné v telefonu ukládat pouze obrázky, videa a hudbu. Aplikace se instalují přímo do vnitřního úložiště a vzhledem k omezení systému si nemohou na kartu odkládat ani některá data, takže na stažení off-line navigace s mapami celé Evropy můžete rovnou zapomenout.

 

K ostatním parametrům už nemám žádné větší výhrady. Za povšimnutí stojí možná ještě přítomný adaptér bezdrátové technologie Bluetooth pouze ve verzi 2.1, který jsem vytýkal už v recenzi 8X. Na druhou stranu potěší podpora lokalizace přes ruský družicový systém Glonass, která v dané cenové kategorii ještě zdaleka není samozřejmostí.

Baterie a výdrž: Nenechá vás na holičkách

Vestavěný akumulátor má kapacitu 1700 mAh a vzhledem ke konstrukci telefonu jej nelze uživatelsky vyměnit. Co se týče výdrže, 8S mě mile překvapil. Během testování jsem jej při běžném používání (sváteční SMSky, několik krátkých hovorů, procházení sociálních sítí a trocha hraní) i při zapnuté lokalizaci, zjišťování Wi-Fi sítí a online statusu na chatu nabíjel jednou za dva dny.

  

Žádný výrazný pokles výdrže jsem nezaznamenal dokonce ani poté, co se mezi svátky přihlásila o slovo aktualizace Portico a já tak mohl nechat zapnuté připojení k Wi-Fi i při uspání telefonu. V tomto ohledu si tedy HTC 8S rozhodně zaslouží uznání. Pokud o něm uvažujete, můžete být v klidu, nenechá vás na holičkách.

Operační systém a software: Není HTC jako Nokia

O operačním systému Windows Phone 8 jsme toho na našem serveru napsali opravdu mnoho. Přináší přepracovanou domovskou obrazovku s možností změny velikosti dlaždic, dětský koutek, aplikaci Peněženka pro správu plateb a klubových karet, lepší mapové podklady, které lze nově používat i v off-line režimu, podporu Mass storage a přenosy souborů přes Bluetooth.

  

V průběhu testování mi 8S oznámil dostupnost nové verze systému s kódovým označením Portico řešící náhodné restarty telefonů, které jsem ale osobně nezaznamenal. Dále přináší možnost ponechat zapnuté připojení k Wi-Fi i při uspaném telefonu. Ostatní novinky se týkají textových zpráv, které je možné nově hromadně mazat, ukládat do složky Rozepsané a rychle odesílat při odmítnutí příchozího hovoru.

   

Samotná aktualizace se uskutečnila bez nutnosti připojení telefonu k počítači, vystačila si jen s bezdrátovým připojením k Wi-Fi. Celý proces včetně ukládání a obnovení zálohy trval asi 30 minut a proběhl bez nejmenšího problému. V tomto ohledu tedy náleží Microsoftu i HTC zasloužená pochvala.

Přečtěte si také

Stejně jako ostatní výrobci nabízí také HTC pro své telefony vybavené operačním systémem Windows Phone 8 celou řadu vlastních aplikací a nástrojů, které mají rozšířit jejich funkčnost. V tomto ohledu sice zatím jednoznačně vládne Nokia, která své produkty zásobuje jak na běžícím pásu, tchajwanský výrobce má ale rozhodně také co nabídnout.

Asi nejvýznamnějším nástrojem je aplikace HTC, která slouží jako jakýsi hub spojující informace o počasí, akciích a zprávách. Pokud si nevystačíte s malými systémovými hodinami v pravém horním rohu, můžete využít její živou dlaždici, která ukazuje čas pěkně ve velkém. Příjemným bonusem je propojení se zamykací obrazovkou, na které se může měnit pozadí v závislosti na aktuálním počasí.

   

Dalším užitečným nástrojem je Pozorný telefon, ve kterém je možné s využitím vestavěných senzorů změnit některá chování telefonu, jako například ztišit vyzvánění při jeho zvednutí nebo jej naopak zesílit, když máte zařízení v kapse.

   

Názvy dalších aplikací už mluví sami za sebe. Najdeme tu Nastavení připojení, které jsem ale u Vodafonu vůbec nepotřeboval, Světlo, které umožní využít přisvětlovací diodu jako baterku, Převodník jednotek a Vylepšování fotek, které je ale umí spíše jen účelně „mrvit“ různými efekty.

   

Poslední dostupnou aplikací je Uvolnit nějaké místo, která ukazuje volnou kapacitu telefonu (po prvním spuštění jen 1,34 GB), respektive kolik místa zabírají jednotlivé dokumenty, obrázky, videa a hudební soubory.

Multimédia: Beaty v rytmu Beats Audio

Jak už jsem v článku několikrát zmínil, HTC 8S se stejně jako jeho větší bráška HTC 8X chlubí značkou Beats Audio. Ta se projevuje pouze při poslechu hudby přes audio výstup, kdy se po připojení například sluchátek automaticky aktivuje funkce Beats Audio v nastavení. Pokud posloucháte hudbu přes vestavěný reproduktor, zůstává položka zašedlá a nejde zapnout.

Soustředění na audio výstup se ostatně projevuje i v praxi. Vestavěný reproduktor totiž patří k běžnému průměru. Hlasitost sice nabídne dostatečnou, kvalita zvuku ale není nijak oslnivá a na nějaké výraznější basy také zapomeňte. Úplně jinou písničkou je ale poslech přes sluchátka. Telefon pak hraje plně, zřetelně a nezalekne se výšek ani hloubek. Osobně mám radši mírně „přibasovaný“ zvuk a 8S mi v tomto ohledu naprosto vyhovoval. Pokud můj vkus ale nesdílíte, není nic jednoduššího, než tuto funkci v nastavení prostě trvale vypnout.

Fotoaparát: Slabší průměr

HTC 8S je vybaven zadním 5Mpx fotoaparátem s autofokusem, který je navíc schopen pořizovat videa v HD rozlišení (720p). Přední kamerka se bohužel stala obětí honu za nižšími výrobními náklady a na telefonu ji tak nenajdeme. Příznivce videohovorů přes Skype tedy nepotěším.

- - -

- - -

Prostředí aplikace fotoaparátu nabídne celou řadu možností nastavení včetně rozlišení, barevných efektů, vyvážení bílé, expozice, ISO a dalších. Podobně jako u 8X i zde musím vytknout chybějící český překlad některých položek. Microsoft přidal do Windows Phone 8 možnost tzv. foto-aplikací (angl. Lenses) třetích stran, které nějakým způsobem rozšiřují možnosti fotoaparátu. HTC také v tomto případě zaostává za Nokií a nenabízí nic kromě systémového Bing kukátka pro skenování čárových kódů a QR tagů.

- - -

- - -

- - -

Samotná kvalita pořizovaných snímků není dle očekávání nijak valná. Hlavním problémem je poměrně výrazný šum, který za denního světla sice není tolik patrný, u fotek z tmavšího prostředí už ale nelze přehlédnout. 8S nemá optickou stabilizaci, takže získat ostrý obrázek v horších světelných podmínkách není vůbec jednoduché. Automatické ostření je navíc docela pomalé, což fotoaparát také degraduje. Tentýž problém se navíc projevuje i při natáčení videa, takže se při natáčení pohyblivých objektů nevyhnete rozmazání.

HTC 8S: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení (720p)

Závěrečné hodnocení: Levný, pěkný, avšak s několika „ale“

HTC 8S je prvním a zatím jediným zástupcem operačního systému Windows Phone 8 s cenovkou pod 8 tisíc korun (u T-Mobile a Vodafone jej dokonce seženete za 6 500 Kč), čímž může oslovit široké spektrum méně náročných uživatelů.

Ti si ale budou muset moc dobře rozmyslet, zda se dokáží spokojit s menší nabídkou exkluzivních aplikací a také extrémně omezeným prostorem pro jejich instalaci. Pokud se ale s těmito nedostatky smíří, dostanou do rukou atraktivní a dobře zpracované zařízení, za které se ve společnosti rozhodně nebudou muset stydět. Navíc je možné vybírat z celé řady různých barev, takže si na své přijdou nejen pání, ale model 8S potěší i něžné pohlaví. Náročným uživatelům doporučujeme sáhnout po vybavenějším HTC 8X, případně počkat na Lumii 920 nebo se podívat na obdobně vybavené modely s Androidem. Jestliže si ale Windows Phone 8 chcete vyzkoušet a nechce se vám utrácet, je HTC 8S zajímavou volbou a rozhodně má co nabídnout.

Graf ceny produktu HTC Windows Phone 8X poskytuje server Heureka.cz

Pokud ale na nový telefon nutně nespěcháte a přitom je vám představa levnějšího smartphonu s Windows Phone 8 sympatická, počkejte si na březen. V tu dobu by se totiž na náš trh měla dostat Nokia Lumia 620, která bude sice vybavená menším 3,8“ displejem, za to ale nabídne 8GB úložiště (reálně cca 6 GB) a hlavně celou řadu užitečných programů, kterým ostatní výrobci zkrátka zatím nedokáží konkurovat.

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku