Značka Honor se od svého vzniku soustředí primárně na smartphony s výborným poměrem cena&výkon. Jedním z nejnovějších přírůstků do portfolia této firmy je model Honor View 10. Tato novinka je aktuálním vlajkovým modelem značky. Ve většině parametrech se může Honor View 10 rovnat s high-endovými modely konkurence. V jednom důležitém ohledu však mezi ostatními vyniká. Novinka se totiž na českém trhu prodává za cenu kolem 12 tisíc korun, což je výrazně méně, než kolik stojí konkurenční špičkové smartphony.
Videorecenze
Konstrukce a design: bytelný kov
Se svými rozměry 157 × 75 × 7 milimetrů a hmotností 172 gramů se novinka řadí mezi větší smartphony. Výrobce vsadil na celokovové tělo, což je výborná volba. Tělo je totiž velmi pevné a bytelné. Kvalita zpracování je samozřejmě prvotřídní.
Na spodní hraně sídlí datový konektor USB-C, kterému dělá společnost mřížka hlasitého reproduktoru a nechybí ani sluchátkový výstup (3,5mm konektor jack). Na pravém boku je umístěno tlačítko pro spuštění telefonu a kolébka pro ovládání hlasitosti. Opačná strana těla ukrývá jen slot pro dvojici karet nanoSIM. Jednu kartu SIM lze nahradit paměťovou kartou microSD.
Na zadních kovových zádech sídlí dvojice čoček fotoaparátu. Kromě nich je na zádech už jen logo Honor. Čtečka otisků prstů se totiž vešla na čelní stranu do tenkého spodního rámečku. Identické umístění má například Huawei P20 Pro (recenze).
Displej má úhlopříčku 5,99 palců a zabírá přibližně 78,5 procent čelní strany. Nad ním sídlí čelní kamera s rozlišením 13 megapixelů a světelností f/2,0, notifikační dioda a pochopitelně reproduktor pro telefonní hovory. Čelní kamera může sloužit nejen pro pořizování oblíbených selfies, ale i pro odemykání telefonu. Ve srovnání s Huawei P20 Pro je sice odemykání pomalejší a při horším okolním osvětlení i méně spolehlivé, ale i tak je tento způsob autentifikace velmi návykový.
Telefon dorazil v barevném provedení Navy Blue. Kromě toho jsou v prodeji ještě barevné varianty Midnight Black (černá), Beach Gold (zlatá), Aurora Blue (světle modrá) a Charm Red (červená). Po konstrukční stránce nemám k telefonu žádné výtky. Kvalita zpracování je prvotřídní a jediné, co chybí, je zvýšená odolnost vůči vodě a prachu.
Displej: protáhlé IPSko
Displej Honoru View 10 se řídí aktuálními trendy, a proto nabízí poměr stran 18 ku 9. Rozlišení 5,99palcového panelu činí 1080 × 2160 pixelů. Výsledná jemnost je tak 403 pixelů na palec.
Technologie IPS je zárukou výborného barevného podání, pozorovacích úhlů a v tomto případě i velmi dobré čitelnosti i na přímém slunci. Automatická regulace jasu podle úrovně okolního osvětlení funguje na jedničku. Celá čelní strana je krytá odolným sklem.
Vysoký výkon s umělou inteligencí
Pro zajištění dostatku výpočetního výkonu sáhl výrobce po čipsetu HiSilicon Kirin 970. Tento čip se pyšní celkem osmi procesorovými jádry (4 × Cortex-A73 s taktem 2,4 GHz a 4 × Cortex-A53 s taktem 1,8 GHz) a grafickým jádrem Mali-G72 MP12. Jedná se tedy o identický čip, jaký pohání například aktuální vlajkový model společnosti Huawei. S P20 Pro sdílí novinka také 6 GB operační paměti a 128GB vnitřní úložiště. To je navíc možné rozšířit paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 256 GB.
Specialitou čipsetu Kirin 970 je NPU (Neural Processing Unit), což je jednotka pro práci s umělou inteligencí. Tu využívá telefon při celé řadě operací a díky tomu je telefon pocitově velmi rychlý.
V případě konektivity je jediným slabším článkem podpora staršího rozhraní Bluetooth 4.2 a zamrzí i starší standard USB 2.0 u datového konektoru. Jinak ale Honor View 10 podporuje všechna česká LTE pásma, dvoupásmovou Wi-Fi, NFC a dokonce nechybí ani infraport pro dálkové ovládání spotřebičů. Určení polohy je otázkou několika okamžiků, a to díky podpoře GPS, GLONASS a BDS.
Tip: Podrobné parametry Honoru View 10 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.
Operační systém
Novinka disponuje operačním systémem Android ve verzi 8.0 Oreo. Grafická nadstavba EMUI je zde také ve své osmé generaci. Vzhled celého prostředí není majitelům smartphonů Huawei nebo Honor nijak neznámý. Veškeré grafické prvky jsou pěkně graficky sladěné a v případě, že se vám výchozí podoba nelíbí, můžete si stáhnout některé z celé řady grafických schémat.
Výrobce si naštěstí odpustil instalaci zbytečných aplikací. V základu se v systému nacházejí pouze nezbytné nástroje a několik aplikací z produkce společnosti Google. Za zmínku ale stojí některé vychytávky, které systém nabízí. Jednou z nich je například nahrazení systémových tlačítek čtečkou otisků prstů. Krátký stisk čtečky nahrazuje krok zpět, delším stiskem se dostanete na domovskou obrazovku a horizontálním přejetím se dostanete do přepínače spuštěných aplikací. Další zajímavostí jsou některá pohybová gesta. Pokud například telefon vyzvání a vy si jej přiložíte k uchu, dojde k automatickému přijetí hovoru.
Celkově je systém velmi svižný a zároveň i stabilní. Během doby testování jsem nezaznamenal žádnou prodlevu při spouštění aplikací a ani jsem se nesetkal s jejich neočekávaným pádem.
Baterie a výdrž
Akumulátor ukrytý pod kovovými zády se pyšní kapacitou 3750 mAh. S touto lehce nadstandardní kapacitou vydrží telefon i při náročném nasazení v provozu celý den. Pokud jsem telefon využíval o něco méně, stačilo, když jsem zamířil k nabíječce jednou za dva dny.
Díky podpoře rychlého nabíjení nestrávíte s telefonem u elektrické zásuvky příliš mnoho času. Dodávaným adaptérem (5 V / 4,5 A) se telefon nabije do poloviny už za přibližně půl hodiny. Nabití do plného stavu trvá přibližně o hodinu déle.
Fotoaparát a záznam videa: osvědčený princip
Honor View 10 disponuje duálním fotoaparátem. Primární senzor má rozlišení 16 megapixelů a snímá barevně, sekundární 20megapixelový senzor je pouze černobílý. Objektivy mají světelnost f/1,8. Výsledná fotografie je složená z obou těchto snímků. Podobný koncept využívá Huawei i Honor již delší dobu a nutno uznat, že celkem úspěšně.
Novinka se pyšní dvojnásobným přiblížením bez ztráty kvality. Jedná se však o digitálně dopočtený obraz, jehož kvalita je sice slušná, ale optickému přiblížení se nevyrovná.
Telefon v automatickém režimu využívá umělou inteligenci podobně jako například Huawei P20 Pro. I v tomto případě se tak automaticky upraví parametry snímání tak, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Bohužel i v tomto případě občas automatika v některých ohledech trochu “přestřelí” a je tak potřeba si dávat pozor a parametry případně poupravit ručně.
Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde.
Kvalita pořízených snímků je velmi dobrá. Fotografie se mohou pochlubit pěkným vykreslením detailů, věrným barevným zobrazením, nízkou hladinou šumu i slušným dynamickým rozsahem. Slušná je i kvalita fotografií pořízených během špatných světelných podmínek. Ve fotografiích se pochopitelně projevuje digitální šum a detaily více splývají, ale jinak jsem byl celkem spokojený.
Záznam videa může probíhat v maximálním rozlišení 4k při frekvenci 30 snímků za sekundu. Obrazová kvalita videí je také na velmi dobré úrovni a jediné co zamrzí, je chybějící stabilizace obrazu. S tou se setkáte až u vybavenějších a zároveň dražších high-endových kousků se značkou Huawei.
Závěrečné hodnocení
Smartphone Honor View 10 mě velmi zaujal. Ve kvalitně zpracovaném těle najdete špičkovou hardwarovou výbavu, povedený duální fotoaparát, odladěný systém a v neposlední řadě i výborný displej.
Hledat negativa je těžké. Asi nejvíce mi chyběla již zmiňovaná stabilizace obrazu v případě záznamu videa a nepohrdnul bych ani zvýšenou odolností vůči vodě a prachu. S touto výbavou by však Honor velmi silně konkuroval vlajkovým modelů od Huawei, což výrobce jistě nechce. Za cenu kolem 13 tisíc korun se jedná o atraktivní zařízení, které si své zákazníky najde snadno a rychle.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Honor View 10

Klady
- kvalitní zpracování
- vysoký výkon
- optimalizovaný systém Android Oreo
- povedený duální fotoaparát
- rychlé nabíjení
- dobře fungující rozpoznávání obličeje
- příznivá cena
Zápory
- chybí optická stabilizace obrazu
- USB-C ve starší specifikaci USB 2.0
- absence voděodolnosti