Skrze nižší střední třídu si značka Honor vybudovala jméno na našem trhu a dnes již nabízí i high-endová zařízení typu Honor 9. Na své původní zaměření ale rozhodně nezapomněla, což nyní připomíná uvedením modelu Honor 6A. Ten se s cenou pohybuje lehce nad hranicí 4 000 Kč, přesto však nabízí osmijádrový procesor od Qualcommu, kovová záda a 13Mpx fotoaparát. Projevila se nízká cena někde jinde? I na to odpoví naše recenze.
Konstrukce a design: tváří se dražší, než ve skutečnosti je
Na českém trhu seženete Honor 6A ve třech barevných variantách, konkrétně zlaté, stříbrné a námi testované šedé. Kombinace ocelové šedi a černé přední strany telefonu sluší a díky kovovému zadnímu krytu svou cenu na první pohled neprozrazuje. Rám telefonu je vyveden z plastu, přední strana je celá zakrytá ochranným sklíčkem. Rovnou z výroby je na displeji nalepena ochranná fólie, která se sice rychle poškrábe, chrání však samotnou obrazovku.
Honor 6A je jedním z telefonů, které klamou dvojicí mřížek na spodní straně. Reproduktor však naleznete pouze pod pravou z nich, levá ukrývá pouze mikrofon. Mezi nimi se poté nachází microUSB konektor. Pravý bok je domovem odemykacího tlačítka a kolébkového ovladače hlasitosti. Obojí je umístěno v dobrém dosahu palce a příjemný je i stisk.
Vlevo poté naleznete šuplíček s jedním slotem pro nanoSIM a jedním hybridním pro nanoSIM/microSD. Zadní stranu narušuje pouze fotoaparát, který je bohužel vystouplý. Při pokládání na zadní stranu je tak telefon jednak lehce nestabilní, druhak hrozí poškrábání ochranného sklíčka.
Přestože místem okolo displeje výrobce především na spodní straně zrovna nešetřil, tělo je s rozměry 143,7 x 70,9 x 8,2 mm příjemně kompaktní a ani hmotnost 143 gramů vám díru do kapsy neudělá. Díky zaobleným tvarům a ne zcela hladkému povrchu telefon bez problému obsloužíte jednou rukou a to s jistým úchopem. Jen škoda, že se nedostalo na čtečku otisků, ani v této cenové kategorii již nejde o vzácný jev.
Displej: pětipalcový standard
Honor 6A disponuje pětipalcovým displejem s rozlišením 720 x 1280 px, což dává výslednou jemnost 294 ppi. Vedle FullHD panelu rozdíl poznáte, jinak je ale obraz ostrý a rastr obtížně rozpoznatelný. Podání barev je slušné, ačkoliv na trhu najdete i živější IPS panely. Potěší široká škála nastavení jasu, kdy nejnižší hodnota je dobře použitelná ve tmě, s nejvyšší zase uvidíte solidně i za slunečného dne. V nastavení také můžete aktivovat filtr modrého světla včetně vymezení časového rozmezí, kdy se bude spouštět automaticky.
Hardware, zvuk, konektivita: tentokrát ne z vlastní stáje
Honor tentokrát nesáhl po procesoru z vlastní stáje, nýbrž po řešení od Qualcommu. Osmijádrový Snapdragon 430 je v nižší střední třídě stálicí a u telefonu za 4300 Kč poskytuje naprosto dostačující porci výkonu. Běžné fungování systému i méně náročné 3D hry nepředstavují problém, naopak u náročnějších operací se telefon občas dokáže zamyslet a stejně tak 4K video zůstává vyhrazeno dražším přístrojům. Skóre v AnTuTu odpovídá výše uvedenému, naměřili jsme 42 569 bodů.
Přestože na čínském trhu je Honor 6A nabízen i ve verzi 3/32 GB, u nás si musíme vystačit s pouze 2GB operační pamětí a 16GB úložištěm (pro uživatele je dostupných necelých 8,5 GB). Slot na paměťové karty naštěstí nechybí, ačkoliv při jeho využití budete muset oželet druhou SIM.
Reproduktor schovaný pod pravou mřížkou na spodní straně naprosto odpovídá cenové kategorii. Díky dostatečně vysoké hlasitosti vyzvánění jen tak nepřeslechnete, zvuk je ale při takovém nastavení výrazně zkreslený. Pokud by se vám jej přeci jen přeslechnout podařilo, sílu vibrací by pomalu bylo možné měřit na Richterově stupnici. Pakliže by vám snad uniklo i toto menší zemětřesení, nechybí barevná notifikační dioda. Zcela bezproblémový je výstup do sluchátek, zvuk je čistý a hlasitost taktéž dostatečná. Samotná sluchátka v balení nenajdete.
Konektivita je standardem pro danou cenovou kategorii. Znamená to pouze jednopásmovou WiFi, Bluetooth 4.0 a GPS/GLONASS. Rychlost nacházení polohy je naprosto příkladná. K dispozici je také LTE včetně podpory všech u nás používaných frekvencí, bohužel se ale zapomnělo na NFC, platby telefonem se tak nekonají.
Baterie a výdrž: odzvonilo jednodenním smartphonům?
Pod neodnímatelným zadním krytem se ukrývá akumulátor s kapacitou 3020 mAh, což je s ohledem na výbavu papírově dostačující hodnota. A jako taková se ukazuje i v praxi. I při aktivním využívání mobilních dat a multimediálních funkcí není nejmenší problém dosáhnout na dvoudenní výdrž. Jeden den tak telefon přežije i když na něm budete viset neustále, ani třídenní festival nebude s trochou uskromnění bez nabíječky problém. Co se naopak nekoná je rychlonabíjení, na polovinu tak telefon nabijete za něco přes hodinu, 100 % pak dosáhnete za téměř dvě a půl hodiny.
Systém, aplikace: Android 7.0 v převleku
Jak je u Honoru zvykem, Android 7.0 “Nougat” je obohacen o nadstavbu EMUI, zde ve verzi 5.1. Chybí tak hlavní nabídka a veškeré aplikace jsou umisťovány na hlavní plochy, kde je můžete třídit do složek a prokládat widgety. K dispozici je také široká nabídka motivů, s nimiž si vzhled přizpůsobíte k obrazu svému.
Kromě základního softwaru je přítomen také správce telefonu, kde můžete blokovat různá čísla, optimalizovat spotřebu a čistit paměť, nechybí také různé dodatečné funkce jako režim pro jednu ruku či plovoucí tlačítko s dodatečnou kontextovou nabídkou. Výrobce se po stránce bloatwaru výrazně zlepšil, nad rámec standardu zde tak naleznete pouze klienty pro Facebook, Booking.com a Instagram. Možnost je odinstalovat, naštěstí nechybí.
Příjemným překvapením je i s ohledem na rozsáhlou nadstavbu plynulost systému, který reaguje svižně prakticky za všech okolností. Občas se telefon lehce zadýchá při přepínání mezi náročnějšími aplikacemi, stále se ale jedná o jedno z nejlépe odladěných zařízení své kategorie.
Fotoaparát: nečekaně dobrý
Rozlišení 13 Mpx začíná být standardem i u levných telefonů a Honor 6A netvoří výjimku. Samotný tento údaj pochopitelně jen velmi málo vypovídá o výsledné kvalitě fotoaparátu, u Honoru 6A jsme se však dočkali velice příjemného překvapení.
Snímky mají dobré podání barev i vykreslení detailů, fotoaparát navíc ostří i na velmi malé vzdálenosti. Automatika má obecně sklony mírně podexponovávat, alespoň se tím však snižuje riziko vzniku přepalů. I za nízkého světla se na snímcích objevuje překvapivě málo šumu, ačkoliv patrný samozřejmě je. Celkově ale můžeme směle prohlásit, že nevíme o jiném telefonu, který za cenu lehce přes čtyři tisíce korun podává natolik dobré výsledky.
Honor 6A zaznamená video v rozlišení Full HD při 30 snímcích za vteřinu; i zde má ale sklony podexponovávat. Úplně bleskové není ani přeostřování, slabá je také kvalita zvuku. Optická stabilizace pochopitelně přítomna není, z hlediska obrazu je nicméně video jinak vyhovující.

Přední 5Mpx kamerka svým výkonem neoslní, za běžného světla s ní ale lze pořídit poměrně důstojné snímky. Režim zkrášlení poté především při vyšších nastaveních podává skoro až úsměvné výsledky, dodatečnou úpravu tak raději než na použitém softwaru nechte na někom zkušenějším.
Příjemným překvapením je aplikace, která ač na první pohled vypadá velmi jednoduše, nabídne i pokročilé režimy včetně profesionálního módu, kde nastavíte čas závěrky a ručně zaostříte. K dispozici jsou také základní barevné filtry, HDR mód nebo časosběrná fotografie.
Závěrečné hodnocení recenze Honor 6A
Přestože je segment telefonů nižší střední třídy plný zajímavých zástupců, Honor 6A si mezi nimi své místo určitě zaslouží. Boduje především kvalitní konstrukcí, dobrou výdrží na baterii a skvěle odladěným softwarem. Na špičku své kategorie pak patří po stránce fotoaparátu, který pořizuje snímky, za něž by se nemusel stydět ani o pár tisíc dražší telefon. U videa je situace slabší, stále však přijatelná.
Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu
Šetření se projevilo především na absenci dvou poměrně klíčových prvků, a to sice čtečky otisků a NFC. Zamrzí také, že u nás není k dostání verze se 3/32 GB pamětí, za danou cenu je ale i námi testovaná 2/16 GB dostačující. Tím je ale výčet hlavních nedostatků u konce. Pokud tedy některý z nich není pro vás klíčový, koupě Honoru 6A určitě litovat nebudete.
Honor 6A

Klady
- příznivá cena
- kvalitní zpracování
- skvěle odladěný systém
- ve své třídě nadprůměrný fotoaparát
- dobrá výdrž baterie
- kompaktní rozměry
Zápory
- absence NFC
- chybí čtečka otisků
- vystouplá čočka objektivu