TOPlist

Recenze Bang Olufsen Beosound Emerge: vypadá jako kniha, hraje první ligu

Beoplay A9 4th Gen Beosound Emerge 0002
 • Novinka v sobě ukrývá celkem tři reproduktory, které umí hrát opravdu pěkně
 • Design je opět velmi povedený a zároveň i praktický, připomíná knihu
 • Nechybí moderní technologie v podobě hlasového asistenta nebo podpory různých streamovacích služeb

Bang & Olufsen je rozhodně inovativní společnost. To jsem zjistil už při recenzování sluchátek Beoplay H95 nebo reproduktoru Beosound Level. Inovativní je především ve smyslu designu svých produktů, ale také když přijde řeč na kvalitu zvuku i dílenského zpracování.

Z hlediska designu jsem už mnohokrát obdivoval domácí věž Beosound 1 a hodně se povedl i zmíněný Level. Nový model Emerge je v podstatě dalším kouskem do řady domácích reproduktorů, které v interiéru zapadnou a celkovou estetickou kvalitu prostoru buďto nijak nepoškodí, nebo ji naopak ještě povýší. Za designem tohoto produktu stojí studio Layer, které má na svědomí už například také Beosound Balance.

Reproduktor ve tvaru knihy je určitě dobrý nápad z hlediska možností umístění v menších bytech i nenápadného designu. Na první pohled by se ale dalo usoudit, že zvuková kvalita pak musí utrpět. Jak hraje i co všechno Beosound Emerge umí, jsem shrnul v následujícím textu.

Kvalita zpracování a design

Jak jsme si již u dánského výrobce zvykli, produkt dorazil dokonale zabalen, takže už při prvním seznamování má člověk pocit, že přišel do kontaktu s prémiovým kouskem. V balení toho ale mnoho nenajdete. Největší prostor zabírá samotný reproduktor, dále nechybí nabíjecí kabel s odnímatelnou koncovkou a manuál.

BangOlufsen Beoplay Emerge 06
Bang & Olufsen Beosound Emerge

Emerge se vyrábí ve dvou barevných provedeních: černém a zlatém v kombinaci se světlým dubem. Na českých e-shopech se ale vesměs prodává pouze druhé zmíněné, takže tu jsem také testoval. Kombinace použitých materiálů se mi velmi zalíbila, především přítomnost tak velkého kusu dřeva u spotřební elektroniky dnes není příliš běžná (pokud se nebavíme o dražších reproduktorech a profesionální technice).

Dřevo i látka, která pokrývá hranu reproduktoru, působí na dotek opravdu luxusně. Ve spodní části je doplňuje kovový stojan zakončený gumovou podložkou pro lepší stabilitu. Tělo je přeci jen relativně úzké, takže rozšířená nožka se určitě hodí.

beosound emerge speaker bang and olufsen benjamin hubert
Tmavé provedení v nabídce českých e-shopů nyní nenajdete

Konektory jsou chytře schované ve spodní straně nožky a kabel z těla v zadní straně vystupuje pouze úzkou gumovou škvírou. Na horní straně se pak nacházejí veškeré ovládací prvky, které jsou podsvícené. Bavíme se o dotykovém tlačítku pro pozastavení přehrávání, samostatném tlačítku pro aktivaci Bluetooth i dalším pro hlasového asistenta. Změna hlasitosti probíhá elegantně posunem prstu po kružnici okolo tlačítka pro spuštění hudby. Díky tomu můžete hlasitost regulovat velmi plynule.

K dispozici jsou další čtyři tlačítka. Jimi se mění rádiové stanice zprostředkované mobilní aplikací. Jde ale spouštět také jednotlivé playlisty prostřednictvím Spotify Connect. Ve spodní části zařízení pak najdete ještě přepínač pro úplnou deaktivaci mikrofonu.

Funkce a parametry

Je až neuvěřitelné, jak se výrobci podařilo vměstnat takové množství reproduktorů do relativně subtilního těla. Konkrétně se jedná o 4″ woofer pro basovou složku, 1,45″ středový reproduktor a 0,6″ výškový tweeter. Doporučená velikost ozvučené místnosti je 5 až 30 m2 a frekvenční rozsah sahá od 45 Hz do 22 kHz. Maximální akustický tlak činí 92 dB SPL.

Z hlediska konektivity se můžeme spolehnout na Bluetooth 5.0 a Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (2.4 GHz i 5 GHz). Dále se nabízí připojení přes Ethernet 10/100 Mbit, nebo optiku. Nechybí ani servisní microUSB a napájecí USB-C. Dálkové ovládání je možné pomocí telefonu s aplikací nebo prostřednictvím ovladače Beomote One BT.

BangOlufsen Beoplay Emerge 08

Nutno zmínit, že bychom marně hledali jakoukoliv baterii. Emerge nemá být primárně přenosným zařízením, takže jej lze napájet pouze z elektrické zásuvky. Co se týče podporovaných služeb, umí AirPlay 2, Chromecast i již zmíněné Spotify Connect. Hlasové asistenty zde zastupuje Google Assistant a nechybí ani možnost propojení více reproduktorů mezi sebou i napříč různými místnostmi v domě nebo bytě.

beosound emerge speaker bang and olufsen benjamin hubert 2
Vnitřnosti zařízení

Zvukový projev

Produkt velikosti běžné knihy, který je velmi skladný, však na první pohled nevzbuzuje přílišnou důvěru v ohledu kvalitního zvukového přednesu. Moje očekávání tedy byla rezervovaná. Po prvotním spuštění jsem se ale nestačil divit. Emerge hraje velmi pěkně a ve spektru zní velmi široce. Čekal jsem detailní středy i konkrétní výšky, ale překvapily mě i relativně hutné basy (např. při elektronické hudbě typu Bonobo).

Při srovnání s konkurenčním JBL Xtreme testovaný Emerge samozřejmě působí jako spíše středově orientovaný. Nabízí ale i velké množství detailů, které nepatří do možností mnoha levnějších reproduktorů se silnými basy. Díky vyrovnanému přednesu jsem si užíval i akustické skladby jako Mykonos od Fleet Foxes. Zároveň musím zmínit, že reproduktor hraje velmi hlasitě. Už při 50% úrovni hlasitosti jsem trnul, abych nezaslechl klepání sousedů. Poslouží tedy i při menší domácí párty nebo oslavě.

Při běžné hlasitosti jsem nezaznamenal ani žádné narůstající zkreslení zvuku. To přichází až při opravdu vyšších úrovních, což je dáno velikostí měničů i celého zařízení. Pro každodenní běžný poslech je ale kvalita na výborné úrovni.

Doprovodná aplikace

Pro ideální spolupráci s reproduktorem si musíte nainstalovat aplikaci Bang & Olufsen. V průběhu testování jsem se dočkal updatu na verzi 2.3.4. Uvnitř najdete možnost aktivace všech čtyř programovatelných tlačítek, která jsou nativně nastavena na spuštění jednotlivých rádiových stanic.

‎Bang & Olufsen
‎Bang & Olufsen
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
 • ‎Bang & Olufsen Screenshot
Bang & Olufsen
Cena: zdarma

Dále zde nechybí obvyklý ekvalizér, který nabízí přednastavené režimy i možnost namíchání vlastního pomocí ekvalizéru Beosonic. Nabízí se i další nastavení zvuku v podobě stereofonního párování nebo kompenzace místnosti. Emerge umí i časovač nebo alarm. Aplikace komunikuje kompletně v češtině a nabídne také různé návody k použití nebo vysvětlivky kontrolek. Design je velmi čistý a přehledný.

Závěrečné hodnocení

Beosound Emerge mě nadchl, což jsem rozhodně nečekal. Mám moc rád zařízení, která se vymykají jak z hlediska designu, tak kvalitou provedení, a to přesně novinka dánského výrobce splňuje. Už na první pohled člověk cítí, že se jedná o poctivý produkt, který si umí obhájit svou vysokou cenovku. Na druhou stranu: v porovnání s modely Level nebo Balance se jedná o levnější a také skladnější zařízení. Designový nápad s knižní inspirací je skvělý.

Zároveň ale nutno zmínit, že se za danou cenu nejedná o zařízení určené primárně pro poslech hudby. Pokud si po práci rádi vychutnáte oblíbené album u kávy nebo sklenky něčeho silnějšího, určitě bych se poohlédl po levnější dvoukanálové soupravě, případně doplněné o subwoofer. Emerge má sloužit spíše jako zařízení pro hudbu do pozadí nebo doplnění většího systému reproduktorů. I díky menším rozměrům bych jej tedy nepasoval na hlavní reproduktor domácnosti, ačkoliv zvukovou kvalitou pro mnohé vyhoví i v této roli.

BangOlufsen Beoplay Emerge 13

Já jsem jej používal především v kuchyni, kde jsem měl chuť si k vaření pustit nějakou hudbu/podcast a obyčejně bych pro tento účel sáhl spíše po sluchátkách. Skvěle poslouží i pro poslech při práci v kanceláři, kde nechceme velké reproduktory s množstvím kabelů, ale preferujeme elegantní designové s výborným zvukem.

Ocenění redakce SMARTmania.cz: DesignPro koupi hovoří také přehledná aplikace i množství podporovaných technologií. Na druhou stranu si za aktuální prodejní cenu testovaného produktu, která činí 18 990 Kč, můžete pořídit pár relativně kvalitních reproduktorů. Už ale určitě nebudou tak hezké, designově zajímavé a perfektně skladné.

Ve spolupráci s Mobil Pohotovostí jsme pro naše čtenáře připravili exkluzivní slevu pro 3 nejrychlejší na nákup reproduktoru Bang & Olufsen Beosound Emerge ve výši 20 % – stačí při objednání zadat kód smartbang20 a výsledná cena se upraví na 15 190 Kč.

Bang & Olufsen Beosound Emerge

bang olufsen emerge product 5322589
8.1

Design a zpracování

9.2/10

Kvalita zvuku

8.3/10

Chytré funkce

7.9/10

Poměr ceny a výkonu

6.5/10

Mobilní aplikace

8.4/10

Klady

 • propracovaný design
 • vyrovnaný zvukový přednes
 • velmi skladný
 • široká nabídka konektivity
 • přehledná aplikace

Zápory

 • vyšší cena
 • nutnost napájení ze sítě
 • vhodný spíše jako doplňkový reproduktor
Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku