- Jde o nejlepší „špunty“, které můžete připojit k iPhonu nebo iPadu
- Přináší lepší prostorový zvuk a pár designových fines
- Cena je opět velmi sebevědomá: 7 290 Kč včetně DPH
V roce 2016 vypustil Apple na trh svá první bezdrátová sluchátka. Z prvních AirPodů se stal hit, přestože vyšly na 5 tisíc a zdaleka nebyly perfektní. Opravdu kvalitní produkt této kategorie, který se mohl rovnat s konkurencí, představila společnost až o tři roky později. I AirPods Pro ale měly přemrštěnou cenovku 7 290 Kč. Stejnou částku vydají zájemci i letos za 2. generaci.
Obsah balení
Bílá papírová krabička nabízí po otevření sluchátka samotná, nabíjecí MagSafe pouzdro, následně pod papírovou vaničkou metrový kabel USB-C/Lightning, náhradní špunty XS, S a L (v základu jsou nasazeny špunty velikosti M) i náležitou dokumentaci. Samolepka s nakousnutým jablíčkem bohužel chybí.
Design a zpracování
Sluchátka vypadají na první pohled stejně jako jejich 1. generace. Lhal bych ale, kdybych řekl, že jsou identická. Velikost se shoduje, jen nožička se mi zdá opticky větší, byť může jít o klam. Také silikonový špuntík vypadá na pohled stejně. Důležité je však odlišné rozmístění senzorů: novinka má mikrofon na horní části nožičky a pak úplně na „temeni“ a nakonec senzor snímání kůže na vnitřní straně. Od minulé generace zůstala i částečná odolnost proti vodě IPX4 (tzn. žádné plavání, nanejvýš středně silný déšť).

Dobíjecí pouzdro má naštěstí také stejný rozměr, takže jej v pohodě vsunete do starých krytů. Nabízí ale dvě zásadní a okamžitě patrné inovace: reproduktor na spodní straně, díky kterému jej můžete rozeznít pronikavým tónem, když dojde k zašantročení třeba po bytě, a kovové uchycení na poutko. Zatímco příchod reproduktoru vzhledem k zapojení do aplikace Najít vítám, poutko mi přijde jako funkce typu „aby se neřeklo“. Pravdou ale je, že jej mohou využít třeba nevidomí, aby měli zařízení vždy při sobě.

Jak sluchadla, tak dobíjecí pouzdro jsou vyrobeny z bílého lesklého plastu a opakuje se tu problém z první generace. Už po pár dnech jsou patrné i hlubší škrábance a prémiový vzhled se okamžitě vytrácí. Kvůli své bílé barvě navíc mají AirPody po čase tendenci ke žloutnutí.
Pohodlí při nošení a ovládání
Ergonomie se nadmíru povedla. Osobně jsem za svůj poměrně krátký život vyzkoušel celou plejádu bezdrátových sluchátek, od těch dražších až po ty levnější, ale tato rozhodně patří na tu nejvyšší příčku. Usazení do ucha je velmi příjemné, navíc zde odpadá ten nepříjemný pocit zalehlých uší, který „bezdráty“ občas navodí. AirPods Pro svou ergonomií skutečně převyšují Samsung, Sony i Huawei. Vždy ale záleží na individuální konstituci uší nositele.

K ovládání slouží ploška s haptickou odezvou na každé nožičce. Můžete ji stisknout jednou, dvakrát, třikrát, nebo podržet – vždy se vám do uší přehraje jemné lupnutí. Tímto způsobem můžete pozastavit či spustit přehrávání, přeskočit skladbu, vrátit se o jednu zpět či aktivovat volitelnou funkci (Siri, aktivní potlačení hluku a tak podobně).

Velkou novotu ale představuje ovládání hlasitosti letmým přejížděním prstem na plošce dolů či nahoru. Funguje to velmi intuitivně a prakticky hned víte, jak silně prstem přitlačit. S rukavicemi však bohužel moc nepochodíte.
Parametry a funkce
Co se týče technologií, výrobce není příliš sdílný. Dozvěděli jsme se, že AirPods Pro 2 mají speciální budič s pohyblivou membránou a zesilovač s dynamickým rozsahem. Dejme tomu, ale více než jako specifikace to zní spíše jako snůška marketingových řečí.
Kromě toho mají sluchátka již zmíněný snímač kontaktu s pokožkou, 2 + 2 mikrofony, akcelerometr na detekci pohybu a řeči. Hlavně ale nechybí čip H2, který de facto stojí za všemi důležitým procesy, jako je aktivní potlačení hluku, opačný transparentní režim i 360° prostorový zvuk. Dobíjecí pouzdro má ještě čip U1 s přesnou lokalizací, kterou znají kupříkladu majitelé AirTagů. Samozřejmě nechybí Bluetooth 5.3 a podpora kodeků AAC i ALAC.
O vylepšeném ANC neboli aktivním potlačení okolních ruchů byla řeč na představovací keynote. Osobně jsem měl možnost porovnání s předchozí generací a posun není velký. Pravda, třeba v metru je monotónní hluk slyšet méně, avšak na rušné ulici prakticky nepoznáte rozdíl. Fantasticky opět funguje transparentní režim, který naopak propustí zvuky z okolí přímo do vašich zvukovodů. Bezproblémově pracuje také detekce nasazení, kdy se při vyndání z uší zastaví přehrávání.
Doprovodná aplikace
AirPods Pro vlastně nedisponují žádnou vlastní aplikací, pouze položkou v Nastavení iPhonu, iPadu či Macu, která se objeví jen po připojení. Ačkoliv sluchátka komunikují prakticky s jakýmkoliv zařízením s Bluetooth (smartphone s Androidem, počítač, hodinky, televize, …), toto nastavení jinde než u zařízení Apple nenajdete.
Nastavit můžete výše zmíněné funkce a dále který mikrofon upřednostnit, aktivovat zvukovou výstrahu při nabíjení nebo přizpůsobit prostorový zvuk vašim preferencím (to doporučuji udělat vždy, chcete-li 360° zvuk používat).
Kvalita přehrávání a telefonování
AirPods Pro 2. generace mají velmi kvalitní zvuk, který ale neodpovídá ceně. Ještě více mne zaráží, že hrají prakticky stejně jako minulá generace z roku 2019, tedy až na jeden podstatný detail – mnohem více kladou důraz na prostorový efekt. I přehrávání běžných skladeb ze Spotify nebo Apple Music znělo podstatně víc prostorově než u obdobných produktů jiných značek.

Kvalita samotné reprodukce dle mého mínění zůstala shodná, respektive shodně skvělá. Basová složka je výrazná, ale zase ne tolik, aby přebíjela zbytek. Nejlépe to lze zaregistrovat u elektronické a taneční muziky, případně u rytmického rocku. Zdařilé basy se projevují u klasické hudby, prostorový zvuk zase oceníte při poslechu shoegaze nebo psychedelic rocku. Spatial Audio dělá poslech prostě příjemnější, ambientnější, možná více pohlcující.

Zamrzí tak možná jen propouštění zvuku do okolí. Kolemjdoucí nebo spolucestující v MHD budou slyšet, co posloucháte, už při 75–80procentní hlasitosti. Naopak telefonování se sluchátky je nadmíru pohodlné a příjemné. Ani já, ani druhá strana neměla problém. Mikrofony fungují i venku ve větru, byť zvuk v takovém případě není tak kvalitní. Příchozí hovor navíc můžete přijmout jedním stiskem haptické plošky.
Výdrž baterie a nabíjení
Oficiální stránky garantují výdrž se zapnutým ANC a zvukem Spatial Audio až 6 hodin. Já mohu tyto hodnoty potvrdit, ba co víc, dostal jsem se až na hranici 8 hodin s aktivním ANC. Po jeho deaktivaci jsem potom napočítal skoro 11 hodin poslechu na jedno nabití. Jde o velmi dobré hodnoty, a to i s ohledem na konkurenci.
Co se týče nabíjení, pouzdro má takovou kapacitu, že sluchátka plně dobije zhruba třikrát. Zároveň výrobce znovu slibuje, že se AirPody za 5 minut v pouzdře nabijí na hodinu poslechu. Jednotlivé „špunty“ nabijete z 0 do 100 % za necelou půlhodinu, celý komplet i s nabíjecím pouzdrem pak zabere cca hodinu a čtvrt.

Nabíjení probíhá přes zastaralý port Lightning. Možností se ale nabízí víc: bezdrátová Qi podložka, MagSafe a nově dokonce nabíječka k chytrým hodinkám téže značky. Jen to reverzní bezdrátové nabíjení iPhony ještě neumí…
Závěrečné hodnocení
AirPods Pro 2. generace jsou nakonec zase skvělé a příliš jim toho nechybí. Vylepšený prostorový zvuk, o chlup lepší aktivní potlačení hluku, možnost ovládat hlasitost přímo na nožičce, poutko nebo inteligentní reproduktor, který pomůže při hledání – to všechno jsou přínosné inovace. Přesto ani jedna z nich nestojí za to, aby majitelé předchůdců platili po třech letech znovu 7 tisíc korun. Takovou cenu bych v klidu akceptoval u prověřených značek jako Bose, Sony, Sennheiser nebo B&O, ale nikoliv u Applu.
Apple AirPods Pro 2. generace

Klady
- stále perfektní ergonomie
- vylepšený prostorový zvuk
- výborné aktivní potlačení hluku
- reproduktor na dobíjecím pouzdru
- částečná odolnost proti vodě
Zápory
- lesklý plast se hned ošoupe
- stále chybí moderní USB-C
- hlasitost nelze regulovat v rukavicích
- vysoká cena