Domů » Články » YouRadio: Přehrávejte hudbu v mobilu zdarma i bez připojení k internetu (recenze)

YouRadio: Přehrávejte hudbu v mobilu zdarma i bez připojení k internetu (recenze)

Hudebních aplikací jsou dnes už plné obchody. Málokterá z nich ale nabídne české rozhraní a poslech hudby zdarma, i když nejste zrovna připojeni k internetu. YouRadio to umí a funkcí, kterými zaujme, je mnohem více.

Poslední dobou se roztrhl pytel se zahraničními hudebními službami, které se konečně rozhodly zpřístupnit své rozsáhlé kolekce oficiálně i českým uživatelům. Není proto divu, že byl v záplavě zpráv o příchodu Spotify, Deezeru nebo třeba Rdia tak trochu upozaděn černý kůň z domácí stáje, který má ale svým krajanům rozhodně co nabídnout.

YouRadio má na svědomí mediální dům Lagardere Active ČR, který u nás provozuje mimo jiné rozhlasové stanice Evropa 2 a Frekvence 1. Podstata této služby spočívá v možnosti namíchat si svoje vlastní hudební rádio v závislosti na oblíbeném žánru, interpretovi, nebo prostě jen aktuální náladě.

 

Slovo „Nálada“ je vůbec při používání YouRadia často skloňovaným výrazem. Jsou tak totiž označovány nejen desítky předchystaných žánrových stanic, ale i mixy upravené na míru, které si můžete různě vytvářet, upravovat a následně synchronizovat do mobilu či tabletu. Kdo by si ovšem chtěl stáhnout na cesty konkrétní skladby nebo alba, bude zklamán. Vzhledem k tomu, že je YouRadio k dispozici zcela zdarma, podobná možnost bohužel (alespoň zatím) nepřipadá v úvahu. 

Provoz služby je sponzorován reklamami, jejich dosavadní četnost je ale více než přijatelná. Na webu jsem kromě jednoho banneru zaznamenal za zhruba dvouměsíční intenzivní využívání asi čtyři audio spoty, v telefonních aplikacích jsem dokonce za celou dobu nezaslechl ani jeden. I to malé množství reklam, které se však může časem s větším zájmem inzerentů zvyšovat, je ale možné vypnout. Stačí k používání služby pozvat své přátele a za každého z nich dostanete jeden týden bez komerčních sdělení. Nahradit shánění nových oveček placeným předplatným zatím možné není.

  

Mým primárním smartphonem je Nokia Lumia 1020, tuto recenzi jsem chtěl proto původně věnovat pouze aplikaci pro Windows Phone. V uplynulém týdnu jsem byl ale okolnostmi donucen dočasně přesedlat na stařičkou Xperii Mini od Sony s Androidem 4.0.4. Naskytla se mi tak alespoň příležitost porovnat vedle sebe obě verze a níže tedy uvádím jejich porovnání a specifické vlastnosti.

YouRadio pro Windows Phone 8.x

Podle mého názoru je YouRadio jedním z graficky nejpovedenějších titulů ve Windows Phone Storu. Uživatelské prostředí je přehledné, příjemné na pohled a pohodlně se ovládá. Kromě hlavního zástupce je možné si na domovskou obrazovku připnout i dlaždici k jakékoliv Náladě či Žánru.

   

Oproti verzi pro Android a dokonce i webovému přehravači navíc nabízí Windows Phone jednu výhodu v podobě možnosti pozastavit aktuální skladbu a po chvíli se k jejímu poslechu zase vrátit. Zní to možná jako malichernost, ale jinde lze skutečné přehrávání pouze zastavit a následně pokračovat od jiné stopy, což není vždycky žádoucí. Nechybí tu možnost stažení až 120 minut hudby na cesty a časované vypnutí přehrávače pro poslech před spaním.

   
   

Celkový dojem ale bohužel kazí občasné pády aplikace, díky kterým dochází ke ztrátě stažených skladeb. V této souvislost tak rozhodně nepotěší ani horší podpora ze strany vývojářů. YouRadio pro Windows Phone nebylo od původního vydání verze 1.0.0 na začátku února aktualizováno, což je vzhledem ke zmíněným bugům rozhodně škoda.

YouRadio pro Android

Také aplikace pro Android se po stránce uživatelského rozhraní velice povedla a i ona nabízí kromě standardních funkcí, jako je třeba stažení hudby na cesty, i jisté výhody oproti ostatním platformám. Tou první je vestavěný budík, díky kterému můžete ráno vstávat z postele za zvuku svého oblíbeného interpreta. Zajímavá je i možnost vizualizace decibelů přehrávaných skladeb.

   
   
   

Ve srovnání s verzí pro Windows Phone musím tentokrát pochválit stoprocentní stabilitu a překvapivě slušný výkon a rychlé odezvy i na dnes už relativně slabém hardwaru. Jedinou výjimkou byla zmíněná vizualizace, při jejímž zapnutí se Xperia Mini už poměrně zadýchávala. Při běžném poslechu s telefonem v kapse jsem tuto grafickou vymoženost ale stejně nedokázal příliš ocenit

Na druhou stranu mi tu ale chyběl nějaký widget či jiná možnost, jak rychle ovládat přehrávání i mimo rozhraní aplikace, na což jsem zvyklý u okenatého systému.I přes tuto drobnou výtku je ale vidět, že si dali autoři na verzi pro dominantní mobilní systém mnohem více záležet.

-

YouRadio pro iOS

Kromě webového přehrávače a testovaných aplikací pro Android a Windows Phone je možné YouRadio používat i na iPhonu a díky nedávné optimalizaci také na iPadu. To jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet, budu tedy jenom rád, když se o své případné postřehy podělíte v diskuzi pod článkem.

-

Závěr

YouRadio je mladá služba, která se očividně snaží prorazit. Uživatelům jsou téměř každý týden servírovány nějaké novinky, ať už jen v podobě dalších Nálad, nebo jako v nedávném případě iPadu, nové verze pro různá zařízení. I přes zmíněné výtky mi tak nezbývá než službu a s ni spojené aplikace pochválit a těšit se, co nám ještě v budoucnu přinese nového.

Miroslav Havlíček

5 komentářů

  1. Díky za tip, jdu vyzkoušet. Vůbec jsem o této aplikaci nevěděl. A koukám, že je i pro velká windows, to se mi hodí.

  2. Zajímalo by Me, co dělal spatne, ale aplikace mi na lumii 820 zalaguje cely telefon a pomůže jen vypnutí a pouzit nějakou aplikaci na zastavení hudby. No a ten vzhled a ovladani taky není zas tak uzasny jak zminujete v clanku. No škoda toho, ale jeste tomu dam šanci.

  3. Na iPhone 4s funguje (ios 7.1) bez technických problémů, ale VADÍ mi dost když si vyhledám konkrétního interpreta a ono mě to potom přehrává i někoho jiného i mimo žánr.

  4. parádní appka.. jen kdyby tak nepadala… chtělo by to trochu update pro windows phone :-)

  5. Velmi zajímavá aplikace. Zkouším na Nexus 7 první generace (4.4.2) a S3 (4.1.2). Zatím jede bez chyb. Díky za tip.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).