Domů » Recenze » Recenze AllView V1 Viper I4G: Příliš mnoho kompromisů

Recenze AllView V1 Viper I4G: Příliš mnoho kompromisů

Polský AllView vstoupil na náš trh teprve nedávno a snaží se prosadit především v kategorii low-endů. Jedním z nich je i recenzovaný Allview V1 Viper I4G, jenž se snaží nalákat na solidní hardwarovou výbavu v kombinaci s LTE, u nějž však chybí důležitá frekvence 900 MHz. Dokáže si obhájit cenu 4 000 Kč nebo se raději vyplatí dát přednost konkurenci?

Pár let zpátky by výrobce prodávající smartphony na českém trhu dokázal z větší části vyjmenovat i někdo neznalý. Dnes je ale situace zcela opačná a vyznat se v záplavě nově přicházejících značek je nadmíru složité. Mladé výrobce s obvykle čínskými kořeny lze zařadit v podstatě do dvou kategorií, přičemž jedna nabídne odladěné smartphony se zajímavým poměrem cena/výkon a druhá sice na papíře vypadá s přihlédnutím k ceně lákavě, v praxi se ale jedná o zařízení s mnoha nedodělky a nedostatky.

Mezi nepříliš známými jmény, které na českém trhu pobývají teprve chvíli, se nyní objevila i polská značka AllView. Ta se dušuje, že z výše uvedených dvou škatulek spadá do té první, to o sobě ale pochopitelně může prohlásit každý. Proto jsme se v redakci rozhodli jeden z jejich nových modelů otestovat.

Model AllView V1 Viper i4G není žádným high-endem a lákat chce především na přítomnost LTE v kombinaci s cenou pod čtyři tisíce korun. Tato výhoda ovšem není zdaleka taková, jak by se mohlo zdát, jelikož čipsetu chybí podpora pásma 900 MHz používaného primárně českým Vodafonem. Výbava s sebou  nese různé tu menší či větší kompromisy a nabízí se tak otázka, jestli nad nimi lze přimhouřit oko. Tu si zodpovíme na následujících řádcích.

Klady (+)

 • obstojný hardware
 • podpora dvou SIM karet
 • LTE

Zápory (-)

 • podprůměrný displej
 • absence LTE pásma 900 MHz
 • nedodělky v softwaru
 • nekvalitní konstrukce
 • špatný fotoaparát
 • výdrž baterie

Obsah balení

Rozměry obdelníkové krabice jsou vcelku nadprůměrné a totéž by se dalo říci i o jejím obsahu. Mimo samotný telefon s nabíječkou, jež má oddělitelný microUSB kabel, zde naleznete také fólie na displej a špuntové handsfree. Nadšení z něj bohužel zchladí první poslechnutí, jelikož zvuk je nesmírně přebasovaný a středy i výšky se zcela utápí někde v pozadí – výsledkem je tak spíše než reprodukce hudby jakýsi hukot. Mimo to čekejte již jen záruční kartu a stručný návod.

Konstrukce a design: Dobrý dojem nevydržel dlouho

V ruce AllView působí velmi dobře. Díky pogumovaným zádům z ní neklouže a oblé tvary spolu s rozumnou velikosti mají za následek velmi dobrou ergonomii. Ovládací prvky jsou dobře dostupné a pochválit je potřeba také pevnost konstrukce, jež je na solidní úrovni. Bohužel, po pár dnech používáni se z telefonu začalo ozývat různé povrzávání a to prvotní dobrý dojem totálně zkazilo. Nic to ale nemění na faktu, že po stránce zpracování se telefon vcelku povedl.

 

K dispozici je pouze černá varianta a z hlediska designu se výrobce nepouštěl do žádných větších experimentů. Vzhled by se dal označit až za nudný, nenaleznete zde ani žádný výraznější prvek, který by jej nějakým způsobem oživoval. Na druhou stranu, po stránce funkčnosti je design naopak povedený a to je přeci jen důležitější. Nebýt zvuků, které konstrukce vydává, neměli bychom v této oblasti snad až na nudný vzhled co vytknout.

 

Displej: Nepříliš hezká podívaná

Smartphone dostal do vínku 4,7palcový IPS displej s nepříliš lákavým rozlišení 480 x 854 px, což má za následek jemnost pouhých 208 ppi. Nejedná se o ten nejhrubší displej na trhu, ale rozhodně k této příčce nemá daleko. Kvalita zobrazovače je navíc velmi špatná a pozorovací úhly vcelku malé. Především shora se obraz deformuje již při drobném naklopení a na přímém světle budete mít velký problém z displeje vůbec něco vyčíst.

Krycí sklíčko nepochází od žádného známějšího výrobce, během testování se ovšem žádné škrábance neobjevily a v balení také nechybí ochranná fólie. Celkově nicméně displej patří mezi největší slabiny telefonu a konkurence v této cenové hladině dokáže podat nesrovnatelně lepší výkon. A příliš dobrá při maximální úrovni jasu není ani čitelnost na přímém slunci.

Hardware a zvuk: Solidní standard

Výkon telefonu dodává čtyřjádrový od MediaTeku, který naleznete ve spoustě dalších čínských smartphonů v této cenové kategorii. Postačí na běh náročnějších aplikací i většinu her, ty nejsložitější úkony mu ale již mohou činit potíže. V kombinaci s 1 GB RAM se nicméně vzhledem k ceně jedná o solidní hardware.

  

8GB vnitřní úložiště je rozděleno na dva oddíly o velikosti přibližně 2,7 GB, kdy jeden slouží pro instalaci aplikací a druhý pro soubory jako hudub či fotografie. Nechybí ani slot pro paměťové karty. Výkon jsme změřili pomocí několika benchmarků, výsledky jsou následující:

AnTuTu: 19 171 bodů
GeekBench 3: 354/1187 bodů
3DMark Ice Storm Extreme: 2114 bodů

 

Zvukový výstup nijak nevyčnívá z oblasti průměru, jeho podání by se dalo označit za lehce basovější, avšak s jinými sluchátky, než těmi z balení, se pro nenáročného posluchače jedná o plně dostačující výkon. Reproduktor je na tom podobně, s vyšší hlasitostí zvuk ztrácí na kvalitě, na nouzový poslech a vyzvánění.

  

Baterie a výdrž: Jeden den s obtížemi

Kapacita 1800 mAh není zrovna působivá a rozhodně ji pocítíte. Při náročnějším používání, kdy budete naplno využívat výhod rychlých datových přenosů, je problém dostat se i na jeden celý den výdrže. Pokud se trochu uskromníte, pak této hodnoty dosáhnete, za předpokladu, že byste se ale bez nabíječky chtěli obejít déle, pak už to bude chtít používání prudce omezit.

K dispozici je úsporný režim, jenž omezí výkon procesoru, ani ten však nedokáže zázraky. Provedli jsme také standardizovaný test výdrže, jehož součástí bylo přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem a poloviční hlasitostí zvuku proudícího do sluchátek. Telefon se vybil po 4 hodinách a 35 minutách.

Operační systém: Že by špatně placený programátor?

K dispozici je operační systém Android 4.4.2 KitKat, přičemž aktualizaci na Lollipop shledáváme velmi nepravděpodobnou. Výrobce jej v mnoha ohledech upravil, prvky čistého Androidu zde nicméně stále občas poznáte. Vzhled je lehce nekonzistentní, avšak nejde o nic strašného a potěší možnost jej měnit pomocí několika vestavěných témat.. Změny se odehrály především v oblasti notifikační lišty, kde je uspořádáno mnohem více přepínačů, jejichž pořadí navíc můžete libovolně měnit. Nabídka nastavení je poté rozdělena na dvojici karet, kdy v jedné naleznete nejpoužívanější položky a ve druhé poté standardní výčet všech.

 

Z hlediska optimalizace spadá AllView ve své kategorii do průměru. Rychlost není nijak úchvatná a budete se pravidelně setkávat s různými menšími prodlevami, avšak že by telefon vyloženě zamrzal na několik vteřin nebo se zasekával také říct nemůžeme. Je také třeba počítat s tím, že občas nějaká aplikace vyhodí chybovou hlášku a spadne. To se stávalo především při otevírání odkazu z Facebooku v prohlížeči, přičemž webová stránka se ani nenačetla a aplikace se rovnou sesypala. Rozhodně už jsme viděli i hůře odladěná zařízení, ale rozhodně můžete i v řadách low-endů najít zařízení, která v tomto ohledu AllView ukážou záda.

 

Jestliže na něco při úpravách systému nezbyly finance nebo čas, pak je to jednoznačně překlad. V naší mateřštině se nachází jen základní aplikace a různé podnabídky, jež jsou přítomny i v čistém Androidu, vše ostatní je však k dispozici pouze v anglickém jazyce a to včetně různých nastavení, chybových hlášek a podobně. Pokud alespoň trochu ovládáte angličtinu, nemělo by se jednat o zásadní potíž, na dojmu to ale rozhodně nepřidá.

 

Nabídka aplikací je řazena podle data instalace bez možnosti toto rozvržení změnit. Zajímavostí je, že i zde můžete ikony uspořádávat do složek, u většiny smartphonů s Androidem je toto možné pouze v případě zástupců umístěných přímo na domovské obrazovce. Mimo standardní balíček aplikací jsou k dispozici různé utility jako třeba jednoduché poznámky, svítilna využívající diodu na zádi nebo jednoduchý správce souborů. Poté je přítomen program System Manager, pomocí něhož promažete paměť RAM a cache soubory, zapnete úsporný režim a podobně. Předinstalován je také poněkud pochybně působící antivirus BitDefender.

 

Po softwarové stránce telefonu tak nic podstatného nechybí, kvůli věcem jako nekompletní překlad ovšem úpravy působí dost nedodělaně a je zde ještě spousta práce, kterou by bylo potřeba vykonat k tomu, abychom systém mohli vnímat jako dotažený dokonce bez zbytečných chyb. Oproti čistému Androidu si tak výrobce paradoxně možná spíše pohoršil, jelikož použitím toho by si ušetřil spoustu práce a výsledek by rozhodně působil lépe.

Telefonování, zprávy, konektivita

Aplikace pro telefonování a zprávy nenabízí žádné zvláštní funkce, které by zde bylo potřeba jmenovat a zastavme se tak spíše u samotné kvality hovorů. Ta je v souladu s očekáváními bezproblémová a protistranu uslyšíte i v rušnějším prostředí. Ani ta si přitom na kvalitu z naší strany nestěžovala. Pro psaní zpráv rozdělených tradičně do konverzací je připravena standardní Google klávesnice, jež umožňuje i psaní tahem a predikci. Důležité je, že stíhá i při rychlejším psaní a nebude vás tak zbytečně zdržovat. Jediná výtka v této oblasti tak směřuje k chybějící notifikační dodě.

 

Konektivita zahrnuje standard v podobě WiFi, Bluetooth a GPS. Ve všech případech je citlivost na dobré úrovni a GPS mě lokalizovala i uvnitř budovy během pár vteřin. U procesorů MediaTek se ovšem někdy objevují potíže při pohybu a ačkoliv jsme se s tím nesetkali, nelze zcela vyloučit, že by se něco takového mohlo objevit u jiného kusu. Výhodou je rychlé připojení LTE, jehož využitelnost v našich končinách stoupá každým dnem. Bohužel, výrobce opomněl podporu frekvence 900 MHz, na níž u nás stojí většina pokrytí Vodafonu, pokud tak využíváte služeb tohoto operátora, můžete si tuto výhodu ze seznamu vyškrtnout.

Multimédia

Pro přehrávání hudby je mimo aplikaci Hudba Play připraven také druhý software. Ten nabídne vcelku jednoduché prostředí s možností prohlížet hudbu podle údajů či alternativně po složkách. K dispozici je také možnost automatického vypnutí, ekvalizér zde ovšem chybí a základní podání zvuku je tak současně finálním.

 

Vestavěný videopřehrávač si poradí s HD videem a obsahuje i užitečné funkce jako třeba změna hlasitosti a jasu tahem po stranách. Šikovná je poté možnost jej minimalizovat a mít jej otevřený jako plovoucí okno nad jinými aplikacemi. Problémy ale mohou nastat s kompatibilitou a nezobrazovaly se nám ani titulky. Celkově tak můžeme stále najít mnoho lepších alternativ.

Fotoaparát a video: Ani tady se nezadařilo

Telefon dostal do vínku 5Mpx fotoaparát, který doplňuje přisvětlovací dioda a 2Mpx kamerka na přední straně. V porovnání s jinými snímači v této cenové kategorii nicméně propadá a třeba Nokia Lumia 630 (recenze) vítězí na plné čáře. Fotografie jsou vcelku odpovídající v oblasti barevného podání, úroveň detailů je však především ve větších vzdálenostech od objektivu velmi tristní a snímky také trápí celková neostrost.

V kombinaci s velkým množstvím šumu to má za následek fakt, že i pro sdílení na sociálních sítích bude lepší přes ně hodit nějaký hodně výrazný filtr, který tyto vady alespoň částečně zakryje.

-

-  - -

Jak se dá očekávat, video na tom nebude o mnoho lépe. Ačkoliv je zaznamenáváno v rozlišení Full HD při 30 fps, trpí obdobnými neduhy jako fotografie a navrch chybí jakákoliv stabilizace. Nahrávaný zvuk je pak ryze průměrný, avšak s přihlédnutím ke kvalitě videa to v zásadě ničemu moc nevadí.

- --

-

Aplikace fotoaparátu nabídne vcelku jednoduché a standardní prostředí, od normálu se ale odlišuje nabídka možností a to ne zrovna v dobrém smyslu. Jedná se o několik kruhových ikon bez popisků, přičemž jejich vypovídací hodnota není úplně stoprocentní a v některých případech tak budete jejich funkci muset zjišťovat metodou pokus – omyl. K dispozici jsou nicméně různé barevné efekty, rozpoznávání tváře, nastavení vyvážení bílé a podobné více či méně základní funkce. Nečekejte pokročilejší nastavení parametrů typu závěrka, vzhledem ke kvalitě fotografií se ale ani nejedná o nic, co bychom oplakali.

AllView V1 Viper I4G

Konkurence

Jak už jsme naznačili, jedním z velkých problémů Allview V1 Viper I4G je cena. Za čtyři tisíce korun totiž pořídíte solidně vybavené smartphony od renomovaných výrobců, které jsou kvalitou o úroveň výše. Pojďme se na některé z nich podívat. Novinkou je Sony Xperia E4g, jež nabídne shodně velký 4,7palcový displej, ten má však o kus vyšší rozlišení (540 x 960 px) a kvalitativně je na docela jiné úrovni. Obdobně jako u Allview je k dispozici LTE (u Sony však i s podporou pásma 900 MHz) a čtyřjádrový procesor od MediaTeku doplněný o 1GB RAM, odladěnost systému je však lepší. Pokud přičteme o plných 500 mAh větší baterii a o dvě stovky nižší cenu, pak nás nenapadá jediný rozumný důvod, proč upřednostnit Allview.

 
Sony Xperia E4g

Za něco málo přes 3 500 Kč zakoupíte smartphone BenQ T3. Jeho obrazovka je o 0,2 palce menší než u recenzovaného modelu, nabídne ale IPS technologii a vyšší rozlišení (540 x 960 px), díky čemuž je ve výsledku o pořádný kus lepší. Přítomen je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 spolu s 1GB RAM a ani v tomto případě nebylo opomenuto LTE, opět navíc s podporou pásma 900 MHz. Za zmínku stojí také výrazně lepší osmimegapixelový fotoaparát. I v tomto případě se tak jedná o vcelku jasnou volbu v neprospěch AllView.

 
BenQ T3

Pokud jste ochotni oželet LTE, velmi dobrou volbou je také Honor 3C (recenze). Jako kompenzaci za chybějící rychlé připojení se můžete těšit na povedený pětipalcový displej s HD rozlišením a čtyřjádrový procesor s velkorysou operační pamětí o velikosti 2 GB. Odladěnější prostředí v kombinaci s 2300mAh baterií a lepším osmimegapixelovým fotoaparátem jsou pak další dobré důvody, proč Honor 3C nechává Allview za sebou.

 

Není-li vám po chuti Android, můžete sáhnout po ověřené Nokii Lumia 635 (recenze), jež dostala do vínku o chlup menší 4,5palcový displej se shodným rozlišením, avšak lepšími barvami a pozorovacími úhly. Dále je k dispozici čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 400 doplněný o 1GB RAM a obstojný pětimegapixelový fotoaparát s možnostmi pokročilého nastavení. I v tomto případě je přítomno LTE (stejně jako u Allview však chybí frekvence 900 MHz) a potěší také cena lehce přesahující tři tisíce korun, v případě modelu Lumia 630 bez LTE pak ještě o několik stovek nižší.

 

Závěrečné hodnocení

Pokud opomenu kvalitu displeje, první dojmy z AllView byly veskrze dobré. Den ode dne se ovšem objevovalo čím dál více různých nedostatků, které zkrátka dokážou otravovat život. Jako příklad uvedeme nízkou výdrž baterie, nekompletní překlad systému, různé pravidelně vyskakující chybové hlášky či povrzávající konstrukci. Velmi špatně je na tom také fotoaparát. 

Zmínit můžeme i několik kladů jako třeba přítomnost LTE (byť zákazníci Vodafonu mohou tento bod přeskočit), podporu dvou SIM karet či obstojný hardware, výše uvedené ale nevyváží a neospravedlní je ani cena, jelikož ta činí velmi sebevědomých 3 990 Kč. Ta by byla nepříliš konkurenceschopná ani tehdy, kdyby se výrobce vyvaroval chyb typu špatný překlad systému, takto je ale naprosto neadekvátní a jak jsme se přesvědčili o kapitolu výše, obdobnou částku rozhodně můžete investovat lépe.

Jediné, co by mohlo AllView pomoct je razantní snížení ceny, potažmo rozsáhlý softwarový update napravující ty nejvíce do očí bijící chyby. Máme ale tušení, že ani jedno se nestane skutečností.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

3 komentářů

 1. LTE2100 (neregistrovaný)

  Jak je to s podporou pásma LTE 2100MHz u AllView V1 Viper I4G?

 2. polGy (neregistrovaný)

  Allview, nejsou to spíš Rumuni? Ale třeba se pletu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).