Cena:

Recenze Alcatel OneTouch Hero 2: Hliníkový obr s rozvážnou myslí

Nový model Hero 2 láká na šestipalcový displej s tenkým rámečkem, osmijádrový procesor, kvalitní fotoaparát i nejrůznější softwarové vylepšení, při kterých využijete dodávaný stylus.

Pověst značky Alcatel OneTouch se za posledních pár let posunula z výrobce lowendových modelů, které nijak neoplývaly kvalitou, na standardního konkurenta renomovaných značek. Zažili jsme jak kvalitativní, tak cenový posun prodávaných zařízení; stále však platilo, že za málo peněz dostanete hodně muziky. Alcatel OneTouch se pokouší v tomto trendu pokračovat i s dnes recenzovaným tabletofonem Hero 2. Ten po stránce specifikací disponuje vším, co bychom od telefonu za 11 500 Kč očekávali, jak je tomu ale při reálném používání? 

Druhá generace řady Hero na první pohled uchvátí obrovským a povedeným displejem, který má naštěstí velmi tenké rámečky. Uvnitř pak najdeme například osmijádrový procesor, nebo 2 GB operační paměti. Zaujmout by vás mohl také 13Mpx fotoaparát nebo bohaté příslušenství v prodejním balení. Stručné shrnutí základních parametrů zakončeme zmínkou o kvalitní, hliníkové konstrukci, díky které telefon působí patřičně hodnotným dojmem.

 

Pokud tedy sháníte kvalitní tabletofon, který bude známým značkám konkurovat hlavně poměrem ceny a výkonu, pohodlně se můžete usadit, Alcatel One Touc Hero 2 totiž po této stránce opravdu má co nabídnout. Pojďme se tedy podívat na to, jak na nás tento telefon zapůsobil a jaké jsou jeho silné či naopak slabé stránky. 

Klady (+)

  • kvalitní displej se sytými barvami
  • výborně zpracovaná hliníková unibody konstrukce
  • softwarové vychytávky pro využití velkého displeje
  • bohatý obsah balení
  • kvalita fotografií a videa

Zápory (-)

  • občasná zpomalení a záseky systému
  • slabší výdrž baterie
  • odolnost konstrukce 

Obsah balení

Prodejní balení na nás pro tentokráte přichystalo zajímavou porci příslušenství. Klasický zdroj a USB kabel na nabíjení a připojení k počítači totiž doplnují kvalitní špuntová sluchátka JBL s výměnnými nástavci, která hrají velmi slušně, a také chytrý kryt, ochraňující přední stranu telefonu. Kryt navíc obsahuje výřez, ve kterém vám telefon sdělí základní informace o čase, datu, počasí nebo třeba notifikacích.

 

 

Design a zpracování: S krasavcem zacházejte v rukavičkách 

Budoucí majitele tohoto telefonu by neměla překvapit skutečnost, jak obrovský stroj se jim do ruky dostane. Sám patřím mezí zastánce menších úhlopříček, ale po několika dnech používání mi přijde, za normálních okolností pro mne zbytečně velký Nexus 5 jako hračka pro děti. Rozměry mou teorii jen potvrzují, Hero 2 je vysoký 160,5 milimetru a široký 81,6 milimetru. Alcatel si ale zaslouží pochvalu za vcelku tenký profil, v pase naměříme 7,9 milimetru. Díky těmto rozměrům a hmotnosti 175 gramů však telefon působí velice lehkým, někdy až nejistým dojmem. Ona nejistota jde na vrub nadměrné šířce telefonu. 

 

Samotný design přístroje pak můžeme označit za velmi povedený. Téměř celokovová konstrukce působí bytelně a hodnotně, detaily, jako tlačítka či reproduktor, ladí se zbytkem zařízení i celkovým dojmem z něho. Velkou předností jsou také tenké rámečky kolem displeje, který díky nim vypadá na první pohled opravdu špičkově. Celkový prémiový dojem tak kazí pouze tři senzorová tlačítka pod displejem, na která dnes již většina výrobců zanevřela. Jejich přítomnost nám ale vynahrazuje informační LED dioda nad displejem, vedle 5Mpx fotoaparátu, která i přesto, že svítí pouze bíle, je příjemným bonusem.

  

Nyní se vraťme ke zmiňovaným tlačítkům. Jak odemykací, tak to pro regulaci hlasitosti ve mne zanechaly rozporuplné dojmy. Odezva i umístění jsou vyhovující, obě tlačítka jsou bohužel podivně zapuštěná a k jejich jistému nalezení bude potřeba trochu tréninku. Kdyby vám bylo odemykání telefonu i po delší době nepohodlné, lehkou náplastí vám může být známá funkce velké řady telefonů, kdy k odemčení stačí pouhé poklepání na displej. Zamknout telefon stejným způsobem už ale nejde. 

  

Zajímavý pohled se nám dále naskytne při zkoumání horní i dolní hrany. Na prvně zmiňované nalezneme nejen 3,5mm výstup pro připojení sluchátek, nýbrž i infraport pro ovládání vaší domácí elektroniky. Infraport navíc funguje bezchybně, nesetkal jsem se při jeho používání s žádným problémem. Na dolní hraně to zpočátku vypadá na kombinaci dvou reproduktorů, po vzoru starších iPhonů zde ale slouží jen jedna mřížka pro vyluzování zvuků, druhá totiž skrývá mikrofon.

 

Mezi těmito dvěma prvky na nás čeká micro USB konektor, úplně vpravo pak nahmatáme zakončení stylusu, podobně jako tomu je například u telefonů řady Galaxy Note jihokorejské společnosti Samsung. 

Doplnit zbývají již jen informace o zadní straně zařízení – na té se nalézá mírně vystouplá čočka 13Mpx fotoaparátu, LED blesk, konektor pro připojení krytu a logo výrobce. Nápis Alcatel OneTouch je navíc mírně vystouplý, což je sice z praktického hlediska nešikovné a již po několika dnech můžeme pocítit na nápise lehké škrábance, jedná se ale o zajímavý designový prvek a právě z tohoto hlediska ho lze naopak pochválit. Na telefon ale budete muset být opravdu opatrní, škrábanců nejen na zadní straně totiž postupem času nemilosrdně přibývá. 

Displej & hardwarová výbava

Po stránce hardwaru se nám naskýtá pohled na velice zajímavý telefon. Přední straně vévodí šestipalcový IPS panel s Full HD rozlišením, jemnost tedy činí 367 ppi. Barvy na displeji jsou velmi saturované, čitelnost na slunci je adekvátní, ani v pozorovacích úhlech zobrazovač nezaostává. Displej navíc kryje sklo Dragontrail, na kterém je oleofobní vrstva, což vám zaručuje kombinaci vysoké odolnosti a nízké množství ulpělých otisků prstu. Odolnost skla je opravdu na velmi vysoké úrovni, z praxe ovšem nemohu potvrdit viditelný efekt přítomnosti oleofobní vrsvty, displej je naopak zašpiněný v jednom kuse, ať už telefon používáte či ho jen přenášíte v kapse. 

Pomalu ale jistě se dostáváme do útrob telefonu, kde se skrývá hned osmijádrový procesor MediaTek MT8392, navíc o taktu 2 GHz. Stejnou číslici jako u taktu procesoru najdeme i u informace o paměti RAM, ta tedy činí rovné 2 GB. Po prvním spuštění jí zbyde volných zhruba 1,3 GB, což je sice dobrý výsledek, musím ale přiznat, že právě s multitaskingem měl telefon největší problémy. Přepínání mezi aplikacemi nepatří k nejrychlejším a i samotný běh aplikací se občas viditelně zpomalí.

To platí i o celkovém výkonu, který zůstává za očekáváním; tu a tam si prostě počkáte o něco déle, než by bylo na takovýto hardware zdrávo. Grafický akcelerátor Mali-450MP4 zaručuje pohodlný herní zážitek, v tomto ohledu je výkon dostatečný. Pro představu ještě doplníme slušné skóre z Antutu benchmarku: 34 484 bodů a z 3D Marku (Ice Storm Unlimited): 7456 bodů, které se naopak řadí spíše do průměru.

 

Z 16GB vnitřní paměti vám zůstane k dispozici 8,4 GB, pokud však vlastníte pamětovou kartu, telefon disponuje slotem, jenž určitě najde využití, zvlášt u telefonu, který si říká o sledování filmů, seriálů a videí. S podporovanými microSD kartami si tak můžete rozšířit celkovou pamět až na přívetivých 40 GB. Další dobrou zprávou pro budoucí konzumenty medií z tohoto telefonu je, že sluchátka, která jsou k naleznutí v prodejním balení hrají opravdu kvalitně a není tak potřeba vlastnit jiná. Ani zvukový výstup z reproduktoru není nijak špatný, zvuk je ovšem trochu moc plochý, potěší tedy hlavně dostatečná hlasitost, díky níž nepřeslechnete příchozí hovory a nová upozornění. 

Konektivita 

Alcatel svůj model vybavil v oblasti konektivity snad vším, na co byste si mohli vzpomenout. GPS nechybí funkce GLONASS, Bluetooth je ve verzi 4.0, NFC, LTE ani FM rádio nebylo opomenuto, WiFi je pak samozřejmostí, v poslední řadě potěší Infraport. Fixaci oné GPS probíhá velmi rychle a spolehlivě, za sebe mohu říct, že funguje až překvapivě dobře. Jediné, na co se nedostalo, je tak bezdrátové nabíjení, které ovšem telefonu zřejmě odpustíte, rozšíření tohoto standardu je stále velmi malé a ještě s přihlédnutím na cenu se nejedná o velký mínus.

Baterie a výdrž 

Pod neodnímatelným zadním krytem se skrývá baterie o kapacitě 3100 mAh, a stručně řečeno, její kapacita není dostatečná. Od takto velkých telefonů jsme totiž zvyklí na delší výdrž, která by se měla alespoň přibližovat hranici dvou dnů. Takto multimediálně vybavený telefon zřejmě nikdo nebude chtít šetřit a jen přenášet v kapse, zde ale nastává problém.

Nabíječky je potřeba již okolo osmé hodiny večerní, kdy začne telefon nervózně poblikávat diodkou a dožadovat se navýšení jeho zbývajících 14 %. Hlavním žroutem energie ke pochopitelně displej, a když jeho užívání omezíte, dosáhnout dvoudenní výdrže problém asi nebude, ale jak jsem se zmiňoval, kdo by nechtěl používat telefon, který k tomu svými přednostmi přímo vybízí. 

 

Při standardizovaném testu výdrže, který obnáší přehrávání HD videa s maximálním jasem, synchronizaci, připojení na Wi-Fi a zvuk přehrávaný do sluchátek na poloviční hlasitost, se potvrzuje, že výdrž opravdu špičková není. Výsledná hodnota je 6 hodin a 45 minut, což od tabletofonu není nijak oslnivá hodnota. Doba nabíjení se pohybuje okolo 2 hodin a 45 minut. K dispozici jsou sice úsporné režimy, jejich vliv je ale minimální a pomohou vám prodloužit výdrž jen o pár desítek minut.

Systém a aplikace: Vzdálené sny o plynulosti 

Dostáváme se k asi nejkritičtější kapitole naší recenze. Začněme ale pozitivně, Alcatelu se totiž pár věcí přeci jen povedlo. Použit byl totiž Android 4.4.2 KitKat, nicméně ve velmi přizpůsobené podobě, což je v dnešním případě spíše ke škodě, než k užitku. Samotné grafické zpracování na tom není špatně, pracujeme zde s několika úrovněmi průhlednosti a prostředí rozhodně není ošklivé.

 

To už se nedá říct například o ikonách aplikací, které jsou čtvercové a mezi doinstalovanými aplikacemi nepůsobí hezky. Ani výrobcem předinstalované aplikace krásou neoplývají, jejich design je již opravdu zastaralý, na jejich užití to ale vliv nemá a fungují spolehlivě.

 

Nejvíc zarážející je tak plynulost celého prostředí. Většina animací není dotažená a jejich zobrazení je povětšinou trhané. Alcatel si zde mohl dát rozhodně větší práci s odladěním, ještě navíc, když se rozhodl použít upravenou verzi. Situaci nezlepšuje ani bonusový software, který, když začneme od aplikací, působí spíš úsměvně.

 

Příjemným zjištěním je sice přítomnost všech možných sociálních klientů či aplikace k ovládání elektroniky pomocí infraportu, nalezneme zde ale i několik her, jejichž kvalita je na mizerné úrovni. Naštěstí lze ale velká většina těchto aplikací odinstalovat, takže pokude je nebudete chtít využívat, místo vám zabírat nebudou. 

Kouzla se stylusem

Pro zmiňovaný stylus se také nalezne využití i potřebné aplikace. Kalkulačka rozeznavající písmo, poznámkový blok, nebo i funkce rozdělení obrazovky, inspirována softwarem Samsungu, vše funguje, jak má, ale odezva není opět úplně ideální a nepodařilo se mi například naučit se spolehlivě zapisovat do poznámkového bloku.

 
Hero 2 umí pracovat se dvěma aplikacemi najednou

Využití stylusu ke ale také naprosto na vás, je tak alespoň dobré vědět, že na jeho možné užívání výrobce nezapomněl, i když se mu třeba realizace šikovných pomocníků pro práci úplně nepovedla. Ani propagace populárního interpreta Aviciiho se nijak nepovedla, kromě pár tapet, možnosti stáhnout si celou jednu píseň zdarma a aplikace pro mixování hudby zde po něm nenajdete další stopu.

 

Na hlavní stránce pak čeká mřížka 5x5, připravená pro zástupce aplikací a widgety, kterých je dostupná velká zásoba. V hlavním menu na vás čeká stejná mřížka, tentokrát plná aplikací, rozdělena na na všechny aplikace a na stažené. Ikony můžete mít seřazeny podle abecedy, nebo podle času instalace, vlastní seřazení možné bohužel není. Notifikační lišta působí uhlazeným dojmem a nabídne některé užitečné přepínače navíc, například pro zapnutí polohových služeb či NFC.

 

Poslední pak zbývá zmínit zamykací obrazovku, na kterou můžete klasicky také umístit widgety, posunutím doleva se dostanete rovnou do fotoaparátu, doleva odemknete telefon. První možnost lze vypnout, což je opět příjemným přínosem pro uživatele, kteří by tuto funkci nevyužili. 

Fotoaparát a video: Fotí všude, fotí dobře 

Hlavní fotoaparát, který se může pochlubit rozlišením 13Mpx, za světla produkuje velmi slušné snímky, hlavně co se týče věrnosti a barev a vůbec barevného podání. Při zaměření na detail je sice znát lehká komprese, celkový pocit z fotografií je však velmi kladný. Problémy nepůsobí ani nedostatek světla, díky optické stabilizaci je navíc mnohem jednodušší pořídit ostré fotografie i za méně příznivých podmínek. Makro je také na velmi dobré úrovni, i když hloubka ostrosti není nijak vysoká, což bychom ale ani neměli očekávat.

Prostředí fotoaparátu pak patří mezi to nejpovedenější na celém softwaru telefonu. Je uhlazené, snadno použitelné, nenabízí ani přehršel zbytečných možností. Což však neznamená absenci plně manuálního režimu, jehož ovládání je opět velmi povedené a pro znalce v oboru může být velmi příjemným bonusem. Pokud by vám scházely jednodušší úpravy obrazu, v nabídce můžete nalézt i 8 filtrů, které jsou po vzoru iOS poskládané v přehledné mřížce. 

-

- -

- - -

- - -

Kapitolu fotoaparátu zakončíme zhodnocením video výstupu. Přítomnost optické stabilizace je opravdu znát a výsledné záznamy většinou netrpí třesem, naopak jsou velmi kvalitní a přechody jsou plynulé. Množství nastavení ovšem u videozáznamu nečekejte, můžete zde pouze vypnout či zapnout onu optickou stabilizaci a mikrofon. Příjemným zjištěním je, že na kvalitní video se můžete spolehnout za jakýchkoli podmínek a Hero 2 si zde připisuje plusové body.

Alcatel OneTouch Hero 2: Camera demo

Konkurence

Jedním z hlavních konkurentnů je Samsung Galaxy Note 3 (recenze). Za ten si budete muset zhruba 1 500 Kč připlatit, na oplátku ale dostanete telefon s vyšším výkonem a lépe přizpůsobeným a odladěným softwarem. Pokud chcete aktivně využívat stylus, budete více spokojeni právě s telefonem jihokorejského výrobce, neboť tzv. S Pen svými funkcemi a kvalitou je daleko před konkurencí. Řada Note je navíc známa skvělou vydrží baterie, což v případě značky Alcatel OneTouch už taková sláva není.

-

Pokud bychom se pak poohlíželi ve vodách Alcatelu podobných výrobců, velmi silnou konkurencí bude Mate 7 od Huawei (recenze), který je mimochodem dostupný i v dual SIM variantě. Opět vás sice čeká příplatek, ale softwarově se ocitnete úplně v jiném světě, než s Hero 2. Jinak si jsou parametry podobné, Huawei navíc přidává čtečku otisků prstů a nebo baterii s rovným 1000 mAh víc, než je tomu u Alcatelu a rozdíl ve vydrží opět bude znát.

S operačním systémem Windows Phone na vás čeká jen jedna alternativa, Lumia 1520 (recenze). Úhlopříčka displeje i jeho rozlišení se nemění, kvalitou je však panel v Nokii na lepší úrovni, stejně tak, jako plynulost prostředí či fotoaparát. 1520ka se navíc prodává o 500 Kč levněji, pokud tedy patříte k příznivcům operačního systému Windows Phone, rozhodování pro vás bude poměrně jednoduché. 

-

Závěrečné hodnocení 

Zhodnotit Alcatek One Touch Hero 2 není jednoduchý úkol. Telefon má spoustu kladů, ale i několik výraznějších záporů, které nezachrání ani tapety DJe Aviiciho a písnička od něj zdarma. Displej je dobrý, konstrukce kvalitní a hodnotná, výkonově se ale nejedná o takového velikána, jakého bychom si podle velikost představovali. Ani výdrž neoslní, ale velmi pozitivní dojem zůstavá z fotoaparátu a jeho výsledků, kde potěší i přítomnost optické stabilizace a plně manuálního módu.  Záležet tedy bude na osobních preferencích potenciálních zákazníků. 

Ceny tabletofonů se za poslední měsíce snižují a konkurence je silná. Příplatek za plynulejší software nebo vyšší výdrž není tak vysoký. Potěší vás ale kvalitní sluchátka v prodejním balení a praktický kryt. Přístroj je také designově povedený, je z kvalitních materiálů a působí seriózním dojmem. Momentální prodejní cena se pohybuje kolem 11 500 Kč a dostupná je jen černá barevná varianta.

Autor článku
Jakub Palata