TOPlist

Recenze Alcatel One Touch Idol Alpha: Lázeňský švihák s průhledným tělem

Jeden z nejhezčích telefonů současnosti nabízí příjemný mix vlastností a velmi originální balení. Má ale samozřejmě i své mouchy, a tak bude záležet na tom, jestli vás zaujme vzhledem. Více prozradí naše recenze.

Novinka od bývalého francouzského a nyní čínského výrobce zdá se být svěžím závanem do mírně zatuchlého rybníku současných smartphonů. Máte už plné zuby nekonečných zástupů stále stejných telefonu z Jižní Koreje, Tchaj-wanu, Číny nebo Japonska? Alcatel se snaží být jiný již delší dobu, ale teprve s modelem One Touch Idol Alpha výraz „jiný“ získává ten správný význam.

V tomto případě se ale nehraje na jádra, gigahertzy ani megapixely. Tady jde hlavně o vzhled, styl, svým způsobem výjimečnost. Alcatel chce brnkat na ty strunky, které vás donutí brát ho pořád znovu a znovu do ruky. Alcatel chce, abyste si One Touch Idol Alpha prohlíželi, hráli si s ním a hlavně se s ním netajili a ukazovali ho svému okolí. Je to stylovka každým coulem.

  

Pravdou je, že za tenhle kousek se nejspíš stydět nebudete. Jako jeden z mála telefonu za posledních několik měsíce je totiž opravdu pěkný. Ano, můžete namítnout, že vzhled je velmi subjektivní hledisko, a když se líbí nám, nemusí se líbit vám. Vsadíme si ale na to, že tak jako mnohým v našem okolí – i mnohým z vás se bude líbit. Je totiž jiný, originální… ale přesto má své chyby.

Klady (+)

  • velice povedený design
  • kvalitní dílenské zpracování
  • nízká hmotnost
  • tenké tělo
  • kvalitní materiály
  • netradičně řešené notifikace
  • dobrá optimalizace systému
  • nadprůměrná výdrž na jedno nabití
  • originální balení telefonu

Zápory (-)

  • drobné vady na krásném vzhledu
  • absence NFC
  • absence 3,5mm jacku v těle telefonu
  • podprůměrný fotoaparát
  • slabší hardwarová výbava
  • podprůměrný zvukový výstup
  • absence slotu pro paměťovou kartu
  • vyšší cena vzhledem k výbavě a konkurenci
  • pomalejší fixace GPS bez datového připojení
  • pouze Android 4.2.2
  • nejasné umístění senzorových tlačítek pod displejem

Obsah balení

Samotné balení nás příjemně překvapilo, což je stav, který se při testování telefonů v této části už hodně dlouho nestal. Za svoje peníze dostanete kovovou plechovku, kterou když ji otevřete, vyplňuje oválný držák telefonu, doplněný měkkým polštářkem a obsahující kromě telefonu samotného USB kabel, redukci z USB na 3,5 mm jack, adaptér do zásuvky a sluchátka. Zde je vidět, že funkčnost musela ustoupit designu a nejspíš proto se na tělo telefonu nevešel 3,5 mm výstup pro připojení sluchátek nebo jiného audio příslušenství.

-
Telefon vám dorazí v originální kovové plechovce

Zvukový výstup je proto řešen skrze redukci z microUSB na 3,5mm výstup. Subjektivně mi přijde, že kvůli tomuto přenosu dochází k znatelné ztrátě kvality produkovaného zvuku. Přibalená sluchátka nepatří zrovna mezi špičku, ale po připojení jiných, podstatně kvalitnějších, jsem se zvukovým projevem telefonu stále nebyl spokojen. Přehrávaná hudba zněla jaksi vzdáleně, s kovovým podkresem, jako by hrála za sudu. Jako hudební přehrávač tedy One Touch Idol Alpha nejvhodnější určitě nebude. Rozhodně ne pro náročné uživatele.

- - -
Kompletní obsah balení, připojení sluchátek přes redukci a vyjmutí microSIM karty

Průšvih pak nastane třeba v autě, pokud byste chtěli telefon připojit kabelem k rádiu a zároveň nabíjet. Máte smůlu. Pravdou je, že One Touch Idol Alpha je produkt více zaměřený na vzhled, dojem a styl, takže tento nedostatek mu mnozí nejspíš odpustí. Já osobně ne, vzhledem k tomu, jak často hudbu v telefonu poslouchám.

Videopohled

Design a zpracování: Konečně něco nového

Vzhled, to je to, o co tu jde. Musím přiznat, že One Touch Idol Alpha mě zaujal již na prvních fotografiích, které jsem před pár měsíci viděl. Už tehdy mi přišlo, že jde o vcelku neobyčejný přístroj, který by v záplavě černých, bílých a jinak nudných placek mohl nejednoho na design zaměřeného uživatele zaujmout. Realita se od fotek odlišuje a na živo vypadá One Touch Idol Alpha mnohem lépe než na obrázcích.

-

Tělo telefonu je poměrně veliké, vinu na tom mají nejen dva široké černé pruhy nad a pod displejem, ale průhledné části na horní a spodní hraně telefonu, které mu propůjčují tolik neotřelý vzhled. Časem si na rozměry zvyknete a vzhledem k tomu, že jde o velmi tenký telefon, v konečném důsledku nepůsobí vůbec mohutně.

Přední straně dominuje 4,7 palce velký displej, nad ním černý pruh se sluchátkem, čočkou předního fotoaparátu a dobře schovanými senzory. Úplně nahoře se pak nachází zcela průhledný kus těla, který plní funkci velmi netradičního designového prvku a zároveň také – a teď to přijde – hodně efektní notifikační diody, která vás upozorní na většinu zmeškaných událostí.

- - -

Pod displejem najdete zhruba stejně velký černý pruh, který na první pohled neplní vůbec žádnou funkci a svým způsobem jen překáží. Pod ním opět průhledný kus, v kterém jsou tentokrát zakomponovány piktogramy systémových tlačítek. Pokud vás na to nikdo neupozorní, tak budete zcela automaticky mačkat tato „namalovaná tlačítka“ a zároveň se budete vztekat, že nefungují zrovna spolehlivě. Jenže ani nemohou, protože průhledný pruh s piktogramy je ve skutečnosti mrtvý a jen svítí.

-

Opravdová senzorová tlačítka jsou totiž schovaná v černém pruhu pod displejem. Telefon vás na tento fakt nijak neupozorní a zjistíte to možná letmým nahlédnutím do nějakého návodu, ale kdo to dnes dělá? Takže po chvilce vztekání se a zjištění, že tlačítka jsou jinde, než to na první pohled vypadá, začnete telefon, respektive jeho senzorová tlačítka používat tak, jak je výrobcem dáno a ke své spokojenosti, protože senzory fungují velmi spolehlivě a jejich plocha je dostatečně široká na to, abyste nemuseli po slepu tápat.

- -

Boky telefonu ozvláštňuje kovový pruh, které je velmi podobný tomu, který obepíná boky iPhonu 5s. Zdali se Francouzi, respektive Číňané inspirovali v továrně o pár metrů dále, kde se „montuje“ americký produkt z Cupertina, nechme koňovi a spíše se zaměřme na fakt, že tento prvek velmi dobře dotváří povedený vzhled a příjemný dojem z telefonu. Bohužel nic není tak růžové, jak by se mohlo zdát, protože jinak hodnotný dojem kazí nevzhledná microUSB zdířka ve spodní části levé hrany a ne zrovna dobře těsnící šuplík microSIM karty v horní části té samé hrany.

- - -

Šuplíček opět jako bychom už někde viděli a jehlu, kterou naleznete v balení a kterou budete potřebovat pro jeho otevření, jakbysmet. Ale co, nebudu puntičkář, vzhledem k ceně telefonu nemá smysl řešit, zdali se výrobce inspiroval někde jinde a svoji fantazii tak ponechal na uzdě (což ale rozhodně neplatí o celkovém designu, ze kterého by se naopak ostatní mohli vzít příklad). Pravý bok telefonu nese tlačítko pro zapnutí a vypnutí a dvojklávesu ovládání hlasitosti. Obě jsou lehce vystouplá a dobře hmatatelná, zároveň nabízejí velmi jistý stisk a odezvu na něj. Horní a spodní hrana je bez jakéhokoli rušivého prvku. Pouze čistý kov.

-
Alcatel se při notifikacích umí pořádně rozblikat. Kdyby vás světelné proužky v noci rušily, můžete je v nastavení deaktivovat.

Záda Alcatelu nesou odspodu mřížku hlasitého reproduktoru, který zdatně sekunduje audio výstupu do microUSB a nepatří tedy zrovna k tomu nejlepšímu, co na současném trhu pořídíte. Vycházející zvuk je dostatečně hlasitý, ale tentokrát máte dojem, že ten sud, ze kterého vychází, někdo dokonce přiklopil víkem. Zhruba uprostřed zad následuje hezký ztvárněný název telefonu a nad ním čočka fotoaparátu a přisvětlovací dioda a vedle nich sekundární mikrofon. Výrobce na zadní část telefonu použil plast a je to poznat. Vcelku je to škoda, protože kov by tomuto modelu slušel o něco více.

-

K dispozici na testování jsme dostali zlatou variantu, která nám dělala příjemnou společnost bezmála tři týdny. Osobně bych se při nákupu přiklonil spíš ke konzervativnějšímu tmavému provedení, ale pravdou je, že zlatá aktuálně frčí, a pokud ji výrobce ve svém portfolio nemá, jako by nebyl. Sice některé konkurenční modely vypadají, že jsou vhodné tak maximálně do party veksláku, One Touch Idol Alpha je naštěstí spíš béžový, možná trochu do bronzu a v reálu prostě vypadá moc hezky.

- - -
Světelná show v podání Alcatelu

Ačkoli to z výše sepsaných řádků vypadá, že One Touch Idol Alpha má nemálo much, které mu dělají dost vrásek na jinak krásném zevnějšku, není tomu tak. Telefon se vzhledově opravdu povedl, a pokud se rozhodnete si ho pořídit, za své peníze dostanete velmi pěkný kus hardwaru, s dobrým zpracováním a v neposlední řadě nástroj pro vzbuzení zájmu vašeho okolí. Kamkoli jsem s tímto telefonem přišel, okolí se ptalo a zajímalo, co to používám, že je to opravdu hezké. A i ti nejzarytější kritici, které ve svém okolí mám, souhlasně pokyvovali hlavou, že tenhle kousek se opravdu povedl a v záplavě nudy a šedi vystupuje z řady do popředí zájmu nejednoho z nás.

Hardwarová výbava: V zajetí kompromisů

Že je Alcatel One Touch Idol Alpha hlavně o vzhledu a dobrém dojmu, který z něj získáte, je jasně patrné již od začátku. Vše ostatní je tedy lehce druhořadé, a to včetně hardwarové výbavy. Ne, že by něco extra chybělo, ačkoli se najdou věci, které bych obětoval jen velmi nerad. Ale celkově je výbava spíše slabší a One Touch Idol Alpha tak nepatří mezi vysoce výkonné stroje a dokonce bych si troufl tvrdit, že vzhledem k doporučené koncové ceně, je jeho výbava slabší, než bych očekával.

 

Procesory MediaTek já osobně nemám rád a ačkoli zde máme k dispozici čtyřjádro s frekvencí 1,7 GHz, s konkurencí se to prostě nedá srovnávat. Přidejme si k tomu pouze 1 GB RAM, což je z mého pohledu vzhledem k ceně zcela neomluvitelné, absenci slotu pro paměťové karty, NFC a LTE a už se tak nějak dostáváme do stavu, kdy těch much uvnitř je víc, než by bylo vhodné.

  • Jako všechny předchozí, také One Touch Idol Alpha jsme „prohnali“ oblíbenými benchmarky:
    Antutu Benchmark – 14 058 bodů
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited – 2 451 bodů

Výsledky nejsou nijak zázračné a ukazují na to, že výkonu One Touch Idol Alpha opravdu nemá na rozdávání. Real Racing 3 a Asphalt 8 rozběhnete, ale s maximálními detaily si hraní příliš neužijete, obraz se totiž výrazně trhá a pomůže až snížení detailů.

Pokud upustíme od předpokladu, že budete tuto stylovku využívat pro hraní náročnějších her, v každodenním běhu vás zamrzí jiné věci. Například GPS, respektive pomalejší fixace. Ta dokáží být zvláště otravná, pokud máte slabší, nebo ještě hůře žádné připojení k internetu. Musíte prostě počítat s tím, že to bude nějakou tu minutu navíc trvat.

Bránou do duše smartphonu je vždy displej a ten se v tomto případě povedl. Někdo může namítat, že nemá Full HD rozlišení, ale to v této cenové kategorii a vzhledem k určení telefonu nejspíš není potřeba. Důležitější je, že i na úhlopříčce 4,7 palce je IPS panel stále dostatečně jemný, má velmi věrné podání barev a široké pozorovací úhly. Intenzitu jasu řídí automatika a ta funguje na výbornou, což jsem si během testování mohl ověřit jak pod ocelově šedou oblohou, tak také na přímém slunci.

- -

Už jsem se zmínil, že telefonu chybí slot pro paměťovou kartu. Dá se to pochopit, vzhledem k tomu, že nemá ani 3,5 mm jack. Interní paměť je 16 GB, jiná varianta neexistuje, a po vybalení z krabice máte k dispozici zhruba 12 GB.

Baterie a výdrž

Baterie na první pohled není žádná sláva. Kapacita 2 000 mAh vám dech rozhodně nevyrazí, ale reálné výsledky v praxi jsou o něco lepší, než by se mohlo pohledem na specifikace zdát. A tak lze výdrž hodnotit jako nadprůměrnou. Jeden den totiž i s nadměrným využitím zvládnete v pohodě. Pokud povolíte, One Touch Idol Alpa vám vydrží přes noc a zvládne i polovinu druhého dne, někdy i celý.

 

One Touch Idol Alpha jsme podrobili i zátěžovým testům. Přehrávání videa v HD a při plném jasu telefon zvládl necelých 5 hodin v kuse. Pokud jsme se pustili do poslechu hudby, což vzhledem k dříve uvedenému majitelé stejně nejspíš dělat nebudou, ale kdyby náhodou, tak se mohou připravit až na 18 hodin nerušené reprodukce do sluchátek.

Fotoaparáta záznam videa: Zázraky nečekejte

Pro mě osobně jedno z největších zklamání z celého telefonu. To, že One Touch Idol Alpha neoplývá výkonem, bych mu dokázal odpustit, protože systém jako takový je dobře optimalizovaný. Stejně tak, že mu chybí 3,5mm jack a hraje do sluchátek spíše podprůměrně. Ale to, že fotí tak, jak fotí, stylovému telefonu prostě neodpustím.

-

- - -

Na papíře je vše v pořádku. Rozlišení 13 Mpx, autofocus, LED dioda, natáčené videa ve Full HD při snímkovací frekvenci 30 fps. Fotoaparát zvládá HDR režim, panorama, rozpoznání obličeje, přidá k fotkám GPS souřadnice a podobně. Jenže ve výsledku jde o to, jak vypadají snímky, které pořídíte, a ty jsou zcela bez diskuse podprůměrné.

-
Další fotografie včetně odkazu pro stažení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

Největší problémy činí světlá a tmavá místa zároveň v jednom záběru. Pak je celý snímek jako v mlžném oparu, neostrý, bez barev. Stejným neduhem trpí také video za podobných podmínek. I za dobrého světla, optimálně za jasného slunečného dne, které nás nyní provázejí, trpí obrázky ne zrovna věrnými barvami a sem tam neostrými místy. Jakmile se zatáhne, slunce zajde nebo se ocitnete uvnitř budovy, jde kvalita rapidně dolů a na scénu nastupuje šum a ostrost jako by se vytratila.

I když je prostředí fotoaparátu jednoduché a přehledné, s One Touch Idol Alpha budete fotit rádi jen do chvíle, než si své výsledky prohlédnete na televizi či v počítači. Vzápětí vás focení bavit přestane, protože opravdu hezkou fotku nevykouzlíte, ani kdybyste se na hlavu postavili.

Operační systém, prostředí a software

Už jsem se zmínil, že tenhle lázeňský švihák dostal do vínku Android ve verzi 4.2.2. Upřímně, moc nechápu proč takto starou verzi. Konkurence běžně disponuje Androidem 4.3 nebo 4.4. Ve skutečnosti ani o moc nejde, jen do chvíle, kdy byste chtěli používat například fitness náramek Fitbit, Jawbone nebo podobné „chytré“ příslušenství. Provoz takových podporuje Android až od verze 4.3. Je možné, že se časem dočkáme aktualizace, ale v případě Alcatelu se na to spoléhat nelze.

 
Hlavní obrazovka, na které najdete zástupce aplikací, složky i widgety

Důležitější než samotný systém je ale nadstavba výrobce nad ním. Alcatel naštěstí patří mezi ty, kteří si odpustí všelijaké zbytečné kudrlinky a vzhled je tak čistý, moderní, přehledný a pokud se vám nebude líbit, tak alespoň neurazí, což je podstatné.

 
Přepínače v notifikační obrazovce a nabídka Nastavení

Alcatel zároveň nepřichází s ničím převratným a svojí funkčností se jeho nadstavba nevymyká tomu, co běžně nabízí konkurence. Notifikační roleta nenabídne rychlé přepínače, ty si budete muset doinstalovat sami, ale její druhá stránka je plná rychlých přístupů k těm nejdůležitějším nastavením (do té se dostanete tažením dvou prstů odshora dolů). Co mi vyloženě chybí, jsou větší možnosti nastavení notifikačních diod v horním průhledném pásu. Můžete jen velmi jednoduše nastavit, co má telefon notifikovat, ale bez širších způsobů personalizace. Je to tak trochu nevyužitý potenciál, protože s tímhle designovým a funkčním prvkem by se dalo udělat mnohem více parády než v tomto základním nastavení.

 

Telefonní aplikace je přehledná, dobře ovladatelná, stejně tak editor textových zpráv nebo kalendář. Prohlížeč či e-mailový klient ale doporučuji instalovat jiný z Google Play, ty základní nenabízí nic navrch, spíše se podle mě řadí k těm jednodušším.

 

Ze zamykací obrazovky máte skrz odemykací kruh možnost rychlého přístupu k fotoaprátu, telefonní aplikaci nebo zprávám. Bohužel tyto volby nelze měnit, stejně jako nelze přidat na lockscreen jakýkoli jiný widget. Zajímavá je možnost nastavit si, ikony kterých aplikací se mohou zobrazovat ve stavovém řádku a kterých ne. Tohle se velmi často nevidí a v podstatě kdekoli jinde bude tento úkon vyžadovat nejprve root systému. Stejně příjemnou fičurkou je automatické zapnutí a vypnutí telefonu ve zvolený čas.

  
Kompletní nabídka aplikací by možná nemusela být až tak pestrá. Spoustů nástrojů naštěstí lze odinstalovat.

Co mě opravdu mile překvapilo, je optimalizace systému. Jak už jsme si řekli, One Touch Idol Alpha není žádný výkonový přeborník, ale na práci se systémem to nepoznáte, to až u náročnějších her. Pohyb mezi plochami, v menu či v nastavení je rychlý, nikde nečekáte. Spouštění aplikací nezdržuje, přepínání mezi nimi taktéž, animace jsou rychlé. Za celou dobu testování se mi nestalo, že by se telefon samovolně restartoval nebo zbytečně dlouho zamyslel nad nějakou operací. Tohle nakonec hodnotím na celé stránce softwaru jako to nejdůležitější a je dobře, že v této oblasti si výrobce dal záležet. Jakýkoli jiný stav, včetně nestability nebo lagů, by model One Touch Idol Alpha zabil definitivně.

  
Nastavení základní klávesnice a SwiftKey

Jako třešničku na dortu pak Alcatel přidává klávesnici SwiftKey, která patří k tomu nejlepšímu, co lze na Androidu používat. Chválím tento přístup. Proč vyvíjet a vymýšlet vlastní klávesnici, když na trhu již existují prověřené a hlavně oblíbené varianty.

 

Co mi ale přijde opravdu zbytečné, je množství předinstalovaného balastu. Jeden z důvodů, proč mám rád čistý Android, je absence zbytečností. Tím se One Touch Idol Alpha bohužel pyšnit nemůže a již v základu máte vše, co můžete potřebovat, ale spíš nebudete. Pominu aplikace z dílen Alcatelu, například záloha a obnovení do vlastního cloudu, takové si protěžuje každý výrobce.

Proč je ale telefon doslova plný aplikací, které jsou běžně dostupné v Google Play, to opravdu nechápu. Chci si sám vybrat, kterou aplikaci budu používat pro Twitter, nebo jestli komunikaci povedu skrz Viber či WhatsApp. Rozhodně nemusím mít toto a spoustu dalšího mít v telefonu již po prvním vybalení z krabice. Tato jakási laciná snaha výrobce zalíbit se budoucím majitelům sráží v mých očích veškeré jeho ostatní snažení minimálně o řád níže.

Závěrečné hodnocení

Je pravdou, že One Touch Idol Alpha je svým způsobem jedinečný, protože za necelých 8 tisíc Kč jen velmi těžko seženete hezčí a lépe udělaný nový telefon. Jenže abyste toto dostali, budete muset v mnoha jiných ohledech přistoupit ke kompromisům.

Obejdete se bez slotu pro paměťovou kartu, NFC nebo LTE? Zvládnete mu odpustit opravdu podprůměrné výsledky z fotoaparátu? A co nižší výkon? Pokud ano, pak ale dostanete designově opravdu povedený telefon, který vás chytí za srdce již při otevírání prodejního balení, následně při prvním spuštění a používání díky povedenému displeji a dobře optimalizovanému systému. Alcatel One Touch Idol Alpha je o kompromisech a je pouze na vás, na kterou stranu se misky vah převáží.

Autor článku Marek Hajn
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku