Domů » Recenze » Recenze Acer Chromebook 13: Cloud oficiálně dorazil do Česka

Recenze Acer Chromebook 13: Cloud oficiálně dorazil do Česka

Acer začal jako blesk z čistého nebe a bez předchozího upozornění prodávat své chromebooky v Česku. Stal se prvním výrobcem, který prodej zahájil oficiálně, při vydání se tak logicky hlavně mezi geeky zvedla vlna nadšení.

Acer má letité zkušenosti s výrobou notebooků, a tak poté, co chromebooky začaly slavit velké úspěchy v Americe, kde se hojně nasazují i ve školství, logicky zkouší jejich prodej také v Evropě. V České republice nicméně tyto počítače donedávna prodávat nemohl. V cestě nejenom jemu, ale i ostatním výrobcům stál samotný Google. Ten nakonec prodej chromebooků v Česku nedávno povolil (více informací).

Acer zareagoval bleskurychle a pouze tím potvrdil spekulace, že výrobci měli chromebooky připravené již dávno a brzdou v uvedení byl právě Google. Pojďme se na Chromebook 13 od Aceru podívat podrobněji.

 

Nejvýkonnější Acer Chromebook 13 (CB CB5-311-T5BS), který jsme testovali my, nabídne 13,3″ displej s full HD rozlišením (1920 x 1080 px) a procesor NVIDIA Tegra K1 s taktem 2,1 GHz, který doplní rovné 4 GB operační paměti RAM. Kapacita interního úložiště je 32 GB (eMMC). Výdrž při běžném provozu by se měla pohybovat okolo 11,5 hodiny. Doporučená koncová cena byla stanovena na 9 990 Kč.

Levnější 13palcový model (CB5-311-T23S) nabídne displej s HD rozlišením (1366 x 768 px) a 16GB eMMC úložiště a výdrž okolo 13 hodin. Doporučená koncová cena byla stanovena na 7 990 Kč. Před několika dny na veletrhu CES v Las Vegas Acer rovněž představil vylepšenou variantu s dotykovým displejem (více informací).

Klady (+)

 • absolutně tichý chod
 • Full HD displej
 • extrémní výdrž na nabití
 • výborná klávesnice
 • velmi dobrý touchpad
 • návyková gesta napříč systémem
 • skvělé propojení s Google službami 

Zápory (-)

 • mnohdy nedostatečný výkon
 • displej má slabé pozorovací úhly
 • levně působící plasty
 • ChromeOS se neumí přizpůsobit vysokému rozlišení
 • velmi slabý offline mód 

Obsah baleni: Klasický základ 

Acer, stejně jako ostatní výrobci, ke svému Chromebooku nepřibaluje nic navíc. V klasické bílé krabici tak najdete kromě samotného chromebooku pouze napájecí trafo a oddělitelný kabel pro připojení do zásuvky. Výhodou české oficiální distribuce je klasická koncovka pro náš trh. Nesetkáváme se tak s americkou koncovkou a redukcí, která ji dost zvětšuje, tak jak je tomu u neoficiálních prodejních balení.

 

Konstrukce a design: Příjemný vzhled, levné plasty 

Chromebook od Aceru vypadá na první pohled jako klasický notebook, což se od něj koneckonců očekává. V zavřeném stavu jeho příslušnost k jinému systému, než jsou klasická Windows, připomíná pouze znak Chrome. Víko je vyrobené z hladkého plastu, který vypadá, že se po delším používání škrábancům nevyhne. Stejný materiál je použit všude, výjimkou je spodní strana chromebooku, která je vyrobená z matného plastu s jemnou texturou. Bílá barva Chromebooku 13 sluší a jasně jej odlišuje od konkurence. Plasty ale nepůsobí hodnotně – poté, co vezmete Chromebook 13 do rukou, dojem z přístroje o něco klesne. 

Z hlediska konstrukce musím pochválit umístění dvou indikačních diod, které jsou výborně viditelné jak při práci, tak u zavřeného přístroje, jelikož se nacházejí v místě, kde je většinou kloub. Ten je u Chromebooku 13 zastoupen pouze dvěma pevnými panty, díky kterým jsou diody při práci viditelně umístěné před displejem a v zavřeném stavu se nacházejí na vrcholu přístroje. Příliš výtek nemám ani k rozmístění konektorů. Levý bok přístroje hostí zdířku USB 3.0 konektoru a čtečky na klasické SD karty. Pravý bok nese výstup na sluchátka a nabíjecí konektor.

  

Zadní hrana obsahuje další USB 3.0 konektor a klasický HDMI výstup. Na přední hraně nenajdete nic. Spodní je zajímavá pouze umístěním dvou reproduktorů, které se nacházejí téměř na krajích, blízko boků, je zde tedy jasně patrná snaha o stereo-efekt. Zvuk je překvapivě hlasitý, byť mu chybí hutnější basová složka a při vysokých hlasitostech hodně tahá za uši. Na občasné sledování videí na YouTube ale většině lidí postačí.

 

Displej: Full HD pod 10 tisíc 

Displej je jedním z překvapení, které přináší dražší verze Acer Chromebook 13. Při představení 13″ modelů se hodně spekulovalo, jestli Acer nabídne u vyšší verze i Full HD displej. Přání novinářů a uživatelů se naplnilo a Acer kromě 13″ verze s HD rozlišením nabízí i model s Full HD panelem, který recenzujeme dnes. 

 

Barevné podání je při přímém pohledu velice dobré. Displej působí vyváženě, barvy nejsou příliš saturované. Displej je nicméně klasické TFT, tudíž při pohledu z boků počítejte se snížením jasu, naštěstí barvy jsou při tomto úhlu pohledu zachovány. Vrchní pohled displej velmi zesvětlí a barvy se začnou měnit. Naopak spodní pohled displej ztmaví a barvy invertuje. Pokud si nakloníte displej dle své potřeby, budete s jeho barevným podáním spokojeni. Každopádně úhel, ve kterém jsou barvy zcela v pořádku, bohužel příliš velký není. 

  

Povrch displeje je matný, což velmi chválím. Při venkovním použití, kde jsem si příliš sluníčka neužil, jsem neměl s čitelností sebemenší problém. Stejně jako u ostatních chromebooků má displej vyhrazené klávesy pro regulaci jasu. Kroků je 17, což je dostatečně jemné odstupňování, přičemž při prvním kroku je displej zcela vypnutý. Minimální jas je velmi dobře nastaven a s Acer Chromebookem 13 tak můžete bez obav pracovat i v absolutní tmě. 

Hardware a výkon: Papírové parametry nejsou vše 

Acer zvolil u Chromebooku 13 v obou provedeních procesor s dílny nVidie, a to konkrétně model Tegra K1. Použití Tegry K1 má velkou výhodu v  absenci aktivního chladiče. Uvnitř těla jednoduše nenajdete žádný větráček, a tak je práce s dnes recenzovaným chromebookem absolutně tichá. Navíc se chromebook ani příliš nezahřívá, a pouze když jsem pouštěl videa ve Full HD rozlišení či hrál hry, cítil jsem ze spodní části slabší teplo. Jinak je chromebook s Tegrou K1 po celou dobu práce chladný, bez nepříjemného zahřívání. 

Provedl jsem test výkonu pomocí webového testu Google Octane 2, který ukázal výsledek 6 996 bodů. To je pouze o 2 procenta lepší výsledek, než ukázal Chromebook 2 od Samsungu s vlastním procesorem Samsung Exynos 5 Octa 5420. V recenzi na Chromebook 2 jsem Samsungu vyčítal občasný nedostatek výkonu, u Tegry K1 musím udělat to samé. 

Pokud procházíte jednoduché stránky typu Seznam.cz, je vše v pořádku, ale při pokusu o rychlé prohlížení Facebooku či Google+, které obsahují obrovské množství obrázků, integrovaný chat, neustále se aktualizují a obecně kladou na počítač podstatně vyšší nároky, dojde Tegře K1 dech. Pohyb po stránce je v takovém případě trhaný, navíc se dlouho načítají. To samé bohužel musím říct o práci v Google dokumentech.

Pokud jsem editoval objemnější sheet či dokument, tedy obdobu XLS a DOC souborů v Officech, pohyb po buňkách byl po otevření souboru dlouho trhaný a trvalo, než systém začal na práci reagovat víceméně adekvátně. Přesto jsem u komplexnějších souborů nikdy neměl pocit, že má Acer Chromebok 13 výkonu na rozdávání. Nemá. Na běžné prohlížení dostačuje, při komplexnějších požadavcích jsem příliš spokojen nebyl.

Baterie: Nenechá vás na holičkách

Acer slibuje u Chromebooku 13 fantastickou výdrž. U  modelu s HD displejem udává 13 hodin práce na jedno nabití, u modelu s Full HD displejem 11 hodin provozu bez nabíječky, a rovnou musím říct, že svému slovu výrobce dostál. Acer Chromebook 13″ s nVidia Tegra K1 procesorem je téměř nemožné dostat přes den do stavu, kdy budete hledat nabíječku. Bez obalu přiznám, že jsem byl výdrží nadšen. 

Během dvou hodin a deseti minut chromebook nabijete a nabíječku můžete nechat v klidu doma i když pojede někam na víkend. Pokud budete s chromebookem pracovat pár hodin denně, vrátíte se domů po víkendu a ještě vám v baterii bude energie zbývat. Dlouhá výdrž je u Chromebooku 13 návyková. 

Klávesnice a touchpad 

Klávesnice i touchpad bývají alfou a omegou každého notebooku z hlediska ovládání, a nejinak je tomu u Chromebooku 13. Klávesnice má klasické chromebook rozvržení. Najdete zde tedy klasickou QWERTZ klávesnici, doplněnou o běžné klávesy systému ChromeOS, tedy například klávesu vyhledávání místo CAPS LOCK, úplnou absenci F1 až F12 kláves či naopak dedikované klávesy nad hlavním blokem. Tyto klávesy ovládají například jas displeje, hlasitost, slouží pro pohyb vpřed a vzad v prohlížeči nebo umí přepínat aplikace do celoobrazovkového režimu. 

Příliš se mi nelíbil dělený ENTER, který je koncipovaný na výšku a občas jsem se do něj netrefil. Píšu všema deseti, na klávesnici nekoukám a jsem zvyklý na velký ENTER, tyto úzké osekané verze tedy nepovažuji za zdařilé. Příliš se nepovedly ani šipky, jelikož směry nahoru a dolů jsou velmi malé, kdežto klávesy vlevo a vpravo jsou velké. Škoda že Acer šipku nahoru a dolů více neoddělil. 

Vedle dedikovaných kláves se nachází klávesa uspání či vypnutí přístroje. Musí být podržená poměrně dlouho, aby se něco stalo, Chromebook 13 s jeho obří výdrž nicméně nebudete mít důvod vypínat. Klávesnice je jinak velmi pohodlná, všechny klávesy mají jistý stisk a kromě výše uvedených výtek se mi na ní psalo výborně. 

Touchpad je dostatečně velký, jemně zapuštěný pod okraj. Díky tomu i bez optické kontroly poznáte jeho hranu, což napomáhá ovládání. Touchpad samozřejmě podporuje ChromeOS gesta, reaguje tedy různě na pohyby dvěma i třemi prsty. Po chvíli učení vám gesta operačního systému přejdou do krve a budete se divit, proč to tak jednoduše nepodporují také Windows. Subjektivně mi nicméně přišlo, že touchpad není příliš kluzký, což mi občas vadilo. 

Chrome OS: Proti všem 

Chrome OS je zcela jiný než ostatní klasické operační systémy, a pokud s ním nemáte zkušenosti, v některých situacích vás může překvapit. Příjemně i nepříjemně. Pokud jste Google pozitivní a zároveň pracujete víceméně online, můžete být velmi spokojeni. Ale ani nemusíte být. Záleží na vašich požadavcích, a zatímco na některé situace je Chrome OS více než vhodný, na jiné je nepoužitelný.

Jak již bylo mnohokrát řečeno, Chrome OS je systém zaměřený na práci online, byť i v offline režimu dokáže bez problémů v určitých aplikacích pracovat. Google ve svém internetovém obchodě pro Chrome zavedl sekci Na plochu, která vám umožňuje instalovat aplikace určené pro použití na ploše, a ne v prohlížeči. Výhodou těchto aplikací je funkčnost v offline režimu, aniž byste museli být připojení k internetu.

  

Offline mód ale lze nastavit i v dalších aplikacích. V Gmailu si můžete zvolit offline režim, který vám dovolí pracovat s vašimi emaily i bez připojení k internetu. Samozřejmě si email neodešlete dříve, než se připojíte. Stejným způsobem lze pracovat například s Google Kalendářem, který vám umožní nové schůzky přidávat, stejně jako editovat staré. Jakmile se s Chromebookem 13 připojíte k internetu, dojde k automatické synchronizaci. Trochu nechápu, proč nemají offline mód tyto aplikace na Chromebooku aktivní automaticky. 

Grafický editor Polarr, který vám umožní kromě online práce spustit i ořezanou offline verzi, bohatě stačí na základní úpravy fotografií. Stejně tak si můžete nainstalovat populární logickou hru Cut the Rope či 3D závody Cracking Sand Racing.

 

Pokud často pracujete s textem, jistě se hodí výborný Writebox for Chrome, který umí synchronizovat psaný text s vaším Google Diskem, skvěle ale funguje i v offline režimu. Aplikací pro offline použití přibývá, stále ale platí skutečnost, že Chromebook je zaměřený hlavně na online práci a v offline režimu se jedná o velmi omezený přístroj. 

  

Pokud budete chtít pracovat s fotografiemi či videem na vyšší úrovni, je Chromebook nevhodné zařízení, jelikož pokročilejší úpravy jsou možné pouze v online verzích jmenovaných aplikací, což není ani příliš pohodlné, ani přívětivé k vašemu FUP datovému limitu. 

 

Naopak, z podstaty věci by měl být Chromebook skvělou záležitostí pro online práci. Bohužel, i zde jsem několikrát narazil na nedostatečný výkon Tegry K1, kdy jsem jednoduše vnímal, jak systém nestíhá. Na tabletu s Androidem předvádí Tegra K1 divy, u Acer Chromebooku 13 to ale tolik neplatí. Je otázka, jestli je chyba na straně nVidie, nebo přímo u Aceru. 

Chrome OS má také jednu drobnou nevýhodu, která pramení z použitého rozlišení. Čím vyšší rozlišení zvolíte, tím je všechno menší. Systém neumí zachovat konstantní velikost ikon a dalších prvků. Ve výsledku je tedy na 13″ Chromebooku vše titěrné a pro lidi s horším zrakem to může být až za hranou použitelnosti. Tato věc se dá nicméně jednoduše vyřešit updatem, který snad od Googlu dorazí. 

Závěrečné hodnocení 

Na rovinu se přiznám, že z Acer Chromebooku 13 nejsem zcela nadšený. Některé parametry jsou přitom skvělé. Výdrž baterie, která se reálně opravdu blíží papírovým 11 hodinám, je fantastická. Chromebook 13 jsem nenabíjel třeba i tři dny, byť neležel v šuplíku. V tomto směru jsem byl doslova nadšen. Stejně se mi líbil bezhlučný chod díky absenci větráků. Pohodlná klávesnice či velký touchpad podporující gesta také patří k přednostem tohoto přístroje, stejně jako detailní displej, byť vyrobený levnou technologií.

Negativa jsou zde bohužel také a některá vás donutí přemýšlet, jestli za tento přístroj chcete dát deset tisíc korun. Nepřizpůsobení Chrome OS rozlišení displeje, špatné pozorovací úhly, na omak levně působící plasty či pro většinu lidí velmi omezené možnosti používání v offline režimu minimálně vyrovnávají jazýček vah mezi miskami „Koupit“ a „Nekoupit“. A z mého pohledu tedy doporučit, nebo nedoporučit? 

 

Běžným uživatelům můžou chybět specializované aplikace, může je odradit z jejich pohledu nedostatečně fungující offline mód, stejně jako se jim nemusí líbit občasná pomalost přístroje či nedostatek aplikací v Chrome obchodu. 

Pokud ale budu hodnotit Acer Chromebook 13 z hlediska jednoduchého internetového terminálu a psacího stroje s Full HD displejem, mohu přístroj s klidným srdcem doporučit. Za předpokladu, že nebudu znát jeho cenu. Lze jej také doporučit jako ideální počítač pro starší lidi, kteří pouze občas surfují po síti a kterým může vyhovovat absolutní bezúdržbovost systému. Extrémní výdrž na nabití baterie, okamžité zobrazení rozdělané práce po otevření displeje a jednoduchá synchronizace textu s Google diskem jsou argumenty, které mohou lákat. Pro každého ale Chromebook 13 rozhodně není a před nákupem je třeba vzít v potaz všechny argumenty.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

18 komentářů

 1. Pri takom HW by teda človek čakal lepšiu vydrž :)

  • lerion (neregistrovaný)

   Moje řeč. Mám 12.5″ notebook s první generací mobilních Intel Core i7 3,2 GHz (takže docela žrout), 16 GB RAM, dotykový displej, aktivní chlazení, 250 Gb SSD, a při zaplém 3G, Wifi a Bluetooth mi to při práci vydrží kolem 8 hodin na baterku (bývávalo i 9-10). A to je prosím tři roky starý počítač.

   Vzhledem k tomu, že byl autor dle svých slov výdrží doslova nadšen, tak bych čekal úplně jiný čas než nějakých „fantastických“ 13 hodin.

   Na to, že se prakticky jedná o ořezaný mobilní telefon s klávesnicí a displejem, co neumí volat, tak slabota.

 2. Wesi (neregistrovaný)

  Příznám se, že vůbec chrome OS nechápu k čemu je. Proč Google nepřizpůsobil Android na notas s dotykačem? Appky by šli z google play a přibyla by jenom klávesnice.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Google chce predavat cloud. To je dovod vzniku tohto zariadenia.

  • Wesi (neregistrovaný)

   A jak si z cloudu pustim film (když neberu služby, který u nás nejsou a dlouho nebudou) a zahraju hry popř. jiné apklikace?

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   WESI: precti si recenzi, odpoved tam najdes.

  • Wesi (neregistrovaný)

   Našel sem tam, že to umí 2 hry a speciální appky ze storu takže je to jako win8 kočkopes roztříštěný store, otázka tedy zůstává, k čemu to je, online služby má i lagdroid, který na daným hw běží lépe.

 3. Rezza (neregistrovaný)

  Uvažuji o něm pro mamku, žádná údržba, nic se nerozbije…

 4. Radon (neregistrovaný)

  K čemu je tohle dobrý? Pracovat se na to nedá, pařit se na tom nedá, jako MP3 přehrávač je to velký těký a drahý a koukat na tom na video? no fuj. Na net stačí mobil. Na co se to tedy dá použít?

 5. Martin P. (neregistrovaný)

  -drahé

  -HW omezené

  -z podstaty výrobce né moc kvalitní

  -ani ultra malé ani ultra lehké

  Má to vůbec pro 80% trhu cenu? Náprostá většina Chromebooků byla pohle statistik přeinstalována na jiné OS ( Win\Linux)…

  • „přeinstalována na jiné OS“

   To jsou zajímavé informace. Nebyl by nějaký zdroj? Díky.

  • Majo (neregistrovaný)

   „přeinstalována na jiné OS“

   Koupit chromebook a npreinstalovat tam Win je totalni kravina. Vazne pochybuji ze na tom zelezu bys Win vubec spustil.

  • Tak samozřejmě, že by uspěl. Se koukni na testy, jak na tabletech s mobilními čipy plynule běží Windows. Problém by mohl být spíše v (ne)optimalizaci na konkrétní HW.

   Spíš bych chtěl vidět, jak si běžná lama (běžný kupec chromebooků) bude instalovat jiný OS. Když to nemá ani BIOS, bootování z USB a instalace tak bude náročná i pro zkušené uživatele. To si Martin P. nejspíše vycucal z prd…

  • Když ty tablety teda používáš stejně, jako chromebook. Tedy jen na web.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   -ohledně přeinstalace na jiný OS bylo to možné číst ve zprávách na Root cz. Přeci jen Chromebooky potřebou on-line připojení jsou dost geekovská záležistost a né mainstreem. Naprostá většina „lepší“ strojů třeba highend Cromebook Pixel. Kupující byly především v USA studenti VŠ a vývojáři

   -Některé Cromebooky jsou windows kompatibilní NTB jiné jsou ARM

   -jo nemá to BIOS ale UEFI

   -Instalace běžné distribude pro „klikače“ ( Mint, Ubunttu atd…) je hodně jednoduchá.

 6. „Displej je nicméně klasické TFT“ to bezesporu, s STN se už fakt nesetkáte. Asi autor měl na mysli TN?

 7. Tereza Bradáčová

  Dobrý den, nejde mi na hlavní plochu ukládat složky atd. Nevíte prosím jak to spravit? Děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).