- Výrobci u akumulátorů v chytrých telefonech postupně navyšují jejich kapacitu
- Díky křemíkovo-uhlíkovým bateriím se podařilo prolomit hranici 5 000 mAh
- Realme nyní představilo prototyp telefonu s 10 000mAh baterií a tloušťkou 8,5 mm
Ještě před pár lety to vypadalo, že kapacita akumulátorů ve smartphonech se ustálila na 5 000 mAh a dál již neporoste. Sem tam se sice objevil telefon s větší baterií, ale vypadal spíše jako powerbanka, která se nějakým záhadným způsobem naučila telefonovat.

V minulých zhruba dvou letech ale začaly vstupovat do hry křemíkovo-uhlíkové akumulátory, které se díky vysoké energetické hustotě dokázaly přes hranici 5 000 mAh poměrně výrazně přehoupnout, klidně až k metě 7 000 mAh. Značka Realme se pokouší tuto hranici posunout ještě mnohem dál.
Realme GT7: prototyp s gigantickou baterií
Značka Realme se připravuje na globální premiéru svého smartphonu Realme GT7 a při této příležitosti si připravila stejnojmenný konceptuální telefon pyšnící se akumulátorem s opravdu velkorysou kapacitou 10 000 mAh. Telefon přitom nevypadá nijak „nafoukle“ – v pase má standardních 8,5 mm a váží 215 gramů. Jak se tedy dovnitř vešla taková zásoba energie?
Realme použilo křemíkovo-uhlíkový akumulátor, který se pyšní ohromnou energetickou hustotou 887 Wh/l. Samotný článek baterie je navíc obrovský a zabírá drtivou většinu útrob telefonu. Toho se Realme podařilo dosáhnout výrazným zmenšením základové desky, která má na výšku pouhých 2,34 cm – údajně se jedná o nejmenší desku napříč všemi Android smartphony.
Křemíkovo-uhlíkové baterie (silicon-carbon) jsou moderním typem lithium-iontových baterií, které nahrazují tradiční grafitovou anodu pokročilou směsí na bázi křemíku a uhlíku. Do svých smartphonů je začíná osazovat stále více výrobců. To s sebou přináší několik výhod – nejen vyšší kapacitu, ale i rychlejší nabíjení a nižší zahřívání. Navíc tyto baterie mají menší rozměry (při stejné kapacitě jako klasické) a také delší životnost (více cyklů).
Je zde ale i několik nevýhod. Křemík se při nabíjení roztahuje (dokonce až o 300 procent), což může vést k praskání. Právě z tohoto důvodu se kombinuje s uhlíkem nebo se používá ve formě nanostruktur. Oproti běžným bateriím jsou vyšší také výrobní náklady.
Kvůli zvýšené bezpečnosti Realme u takto velké baterie aktivovalo trojnásobnou ochranu. Ta má spočívat v chemických a mechanických úpravách tak, aby se akumulátor nenafukoval a nebyl náchylný k fyzickému poškození. Celou technologii pak má výrobce ošetřenou více než 60 patenty.
The unboxing video of the realme GT 10,000 mAh concept phone is here! Get ready for unparalleled power and performance! pic.twitter.com/22WWiIjbA8
— Chase (@ChaseXu_) May 6, 2025
Nepředpokládáme, že v blízké budoucnosti Realme uvede tento koncept do sériové výroby, i tak ale máme radost, že se daří do menších rozměrů napěchovat více energie. Tento trend ocení zejména výrobci s nastupující generací supertenkých smartphonů, u nichž by nakonec nemusela být kapacita baterie příliš velkým kompromisem.