Domů » Články » Quo vadis, BlackBerry? Analytický pohled na vývoj společnosti

Quo vadis, BlackBerry? Analytický pohled na vývoj společnosti

Předběžné výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2014 hlásí ztráty v rozsahu necelé miliardy dolarů, propuštění 40 % zaměstnanců a změnu orientace na trhu. Kam kráčíš, BlackBerry?

Vývoj společnosti BlackBerry poslední dobou více než kdy jindy připomíná jízdu na horské dráze, ačkoliv spíše s převahou adrenalinových pádů. Tento týden jsme se nejprve dočkali několika pozitivních zpráv – představení nové vlajkové lodi BlackBerry Z30 a rozšíření komunikačního protokolu BBM na multiplatformní úroveň, nikdo si samozřejmě nedělal iluze o tom, že by to stačilo k záchraně spočnosti, ale byla to alespoň nějaká známka života. Následovala ale opět studená sprcha jakmile Kanaďané zveřejnili předběžné finanční výsledky za Q2 2014, ve kterých figuruje ztráta téměř miliardy dolarů, plánované propuštění 4500 zaměstnanců a především opětovnou přeorientaci na korporátní sféru. Předpokládáný příjem tvoří 1,6 miliardy amerických dolarů.

Za miliardovou ztrátu může špatný odhad prodejů Z10

BlackBerry masivně krvácí peníze a je důležité vědět, kde je jeho zdroj. Celou předpokládanou ztrátu (950 až 995 miliónů dolarů) tvoří bezhotovostní finanční vklad do inventáře, který slouží ke snížení ceny zboží v inventáři, jenž by se neprodalo za původní cenu. Jednoduše řečeno – ceny BlackBerry Z10 půjdou výrazně dolů. BlackBerry zřejmě vkládalo příliš velkou důvěru v dobré prodeje jejich prvního telefonu se systémem BlackBerry 10, tudíž vyrobili a naskladnili mnohem víc kusů, než kolik jsou schopni prodat. Respektive možná by alespoň většinu z toho skutečně dokázali prodat, kdyby jejich marketingové oddělení pracovalo na 200 % a nesedělo na hýždích během prakticky zlomového okamžiku, kdy celý osud společnosti závisel jen na úspěchu platformy BlackBerry 10.

Pro uživatele to znamená jednu věc – ceny Z10 půjdou rapidně dolů, dá se dokonce očekávat pokles pod magickou hranici 10 000 Kč. Ve střední cenové kategorii se BlackBerry Z10 stává svou výbavou i zpracováním v podstatě jednookým králem mezi slepými,c ož by mohlo zvýšit i poptávku. Vzpomeňme si na situaci kolem tabletu HP Touchpad, u kterého dokonce výrobce odříznul podporu ještě před zahájením oficiálního prodeje. Po zahájení výprodeje s masivně sraženou cenou se Touchpad stal ze dne na den druhým nejpopulárnějším tabletem na trhu. Navíc je důležité dodat, že BlackBerry narozdíl od HP rozhodně nekončí s podporou BlackBerry 10, spíše naopak.

Propouštění zaměstnanců je nepříjemný, ale nezbytný krok

Další velkou ránou je plánované propuštění 4,5 tisíc zaměstnanců, jejichž celkový počet má dle plánu společnosti klesnout do jednoho roku až na polovinu. Jakkoliv to může znít jako hledání pozitiv v hromadě špatných zpráv, seškrtání počtu zaměstnanců je podle mě nezbytný krok. BlackBerry v předchozích letech chrlilo jeden telefon za druhým, s každým telefonem přibýval i rozsáhlý tým konstruktérů, designerů, vývojářů a dalších. Společnost se téměř nekontrolovatelně rozrůstla na počet kolem 10 tisíc zaměstnanců (pro srovnání Facebook má 5300 a Google 45000 zaměstnanců), ale výdeje za udržení tak velké pracovní síly se pořád ještě ztrácely ve stabilním zisku.

Při prvním krušném období ale vedení zjistilo, že s tak těžkým nákladem se nedá příliš dobře manévrovat a rozhodlo se vyhodit půlku posádky přes palubu dříve, než se potopí celá loď a nezachrání se nikdo. Škrty na pracovních místech se týkají především zmíněných týmů kolem dříve vydaných zařízení na předchozí paltformě BlackBerry OS 7 a starší. Popouštění je nejefektivnější způsob jak snížit výdaje, získat čas a přežít jako menší společnost.

Omezení portfolia ze 6 na 4 zařízení

Thorsten Heins, CEO BlackBerry, během představení platformy BlackBerry 10 prohlásil, že uživatelé letos spatří hned 6 chytrých telefonů vybavených tímto operačním systémem. Nově se portfolio omezuje na 4 zařízení – 2 telefony z high-end řady (Z30 a Q10) a další 2 ze střední kategorie, kam se k BlackBerry Q5 po výrazné slevě přesune i Z10. Toto rozhodnutí není třeba rozsáhle rozebírat, jedná se opět o úsporná opatření, v současné chvíli je důležitější prodat alespoň dosud představené a vyrobené telefony než se nesmyslně vrhat do výroby dalších a dalších modelů.

Změna hlavní orientace na korporátní sféru

V tiskové zprávě se objevil i tento neméně důležitý strategický bod: „Společnost se chystá znovu soustředit především na korporátní sféru a profesionální uživatele nabízejíc koncová řešení v oblasti hardwaru, softwaru i služeb“. Čili jinak řečeno s příchodem trendu BYOD společnost nejprve zjistila, že korporátní uživatele už nechtějí spolehlivé, ale nudné ostružiny s OS7, rozhodli se tedy platformu BlackBerry 10 co nejvíce propracovat po multimediální a sociální stránce a cílit jak na komerční uživatele, tak i manažery, kteří si chtějí volné chvíle občas zkrátit půlhodinkou s Angry Birds.

Jak jistě víte z vlastních zkušeností – snažíte-li se chytit dva zajíce zároveň, skončíte s prázdným pytlem. BlackBerry zjistilo, že nemá cenu usilovat o ryze konzumní uživatele, kteří tíhnou po co největším počtu jader, megabajtů a gigahertzů, a místo toho vyřeší zmatky kolem nového BES10 serveru a z konzumní oblasti budou mířit na takzvané „prosumers“ – což je skupina profesionálních uživatelů, kteří mají svou zajetou workflow a snaží se udržovat maximální efektivitu spíše než efektnost.

Vyhlídka na budoucnost: Keep moving!

Vrátíme-li se k ústřední otázce dnešního článku – kam tedy kráčí BlackBerry? Většina médií poslední dobou na každou podobnou informaci reaguje uniformními opakujícími se články o tom, jak už tomá BlackBerry spočítané a s plynoucími měsíci bez očekávaného krachu jen dodávají, že teď je to ale určitě definitivní. A ačkoliv možná na někoho z vás tento článek může působit jako snaha o slepou obhajobu nebo hledání umělých pozitiv, vězte že se snažím jen objektivizovat okolní zprávy a výhledy na budoucnost stavět především na důvěryhodných faktech a dlouhodobém sledování společnosti.


„Built to keep you moving“. Doufejme, že ani sám výrobce nepřestane jít dopředu.

Není třeba is nic nalhávat – BlackBerry je na tom mizerně, kvůli značně opožděném přechodu na novou platformu, naprosto mizernému marketingu a spoustě přešlapů ve vedení se nyní nachází v nouzovém režimu a snaží se udělat maximum pro to, aby se udrželi ve hře. Jaká je tedy reálná vyhlídka? BlackBerry nemá šanci přežít v současném stavu, dá se očekávat rozsáhlou restrukturalizaci společnosti, oddělování jednotlivých částí a především snad ujasnění priorit a obchodní strategie.

Je velice pravděpodobné, že tým kolem BlackBerry Messengeru se oddělí jako dceřiná společnost. Na současných mobilních operačních systémech máme sice rozsáhlou nabídku multiplatformních kecálků, zatím žádný z nich ale vyloženě nedominuje. BlackBerry má v této oblasti obrovské zkušenosti, BBM je naprosto nezávislá služba, která běží na vlastních vysoce zabezpečených serverech, těší se velké oblibě u současných majitelů BlackBerry a podle všeho má šanci uspět i u konkurenčních systémů. Ještě před oficiálním uvedením BBM na Android a iOS díky uniklému APK přibylo ze dne na den 1,1 miliónů uživatelů.

Dále je možné, že společnost prodá svou hardwarovou divizi případnému zájemci a přežije jako ryze softwarová společnost. Nebylo by to poprvé v historii, podobný manévr se v minulosti například úspěšně povedl IBM. Není vyloučeno ani kopírování podobné taktiky jakou má Google, tedy licencovat BlackBerry 10 dalším výrobcům a zachovat jen jednu řadu telefonů s logem BlackBerry.

Zvýšené snaze o prodej svědčí o masivní škrtání rozpočtu, snižování nákladů na pracovní sílu a do jisté míry umělé snižování ceny akcií. BlackBerry stále není ve dluhu, což je na jednu stranu dobře, na druhou stranu je to ale pořád příliš velké a drahé sousto pro případné zájemce o odkoupení.

Ať už to dopadne tak, či onak, bylo by škoda přijít o dalšího hráče na trhu, konkurence je přeci jen zdravá a neustálé soupeření o pozornost uživatelů přináší do světa mobilních technologií svěží nápady a někdy i opravdu převratné vynálezy, zatímco monopolizace tvoří stabilní firmy, které si mohou dovolit diktovat vlastní podmínky a řekněme méně naslouchat a přizpůsobovat se potřebám uživatelů.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

30 komentářů

 1. Vedení BB by zasloužilo nakopat do zádele, vyhodit a k tomu přidat záporné odměny za padáka…

  Myslím, že tolik přešlapů v tak krátkém časovém horizontu nikdo jiný nedokázal udělat.

  • Martin II (neregistrovaný)

   To ze sa malo zmenit vedenie uz bolo jasne po predchadzajucom stvrtroku (ja som si to myslel uz skor). Nechapem preco sa akcionari neodhodlali k tomu kroku ked mali pred 3 mesiacmi stretnutie. To co predviedlo vedenie a spravna rada bude mat podla mna sudnu dohru. Minimalne sa jednalo o zavadzanie akcionarov. Cela ta predbezna sprava tyzden pred officialnov je nejaka zvlastna. Predbezne spravy sa vydavaju v priebehu financneho stvrtroka a nie 3 tyzdne po nom.

  • Martin II (neregistrovaný)

   @Ruslan Botsyurko: Mate tam fakticku nepresnost. BB malo v najlepsich rokoch 20000 zamestnancov a este zaciatkom minuleho roka ich bolo 17000. V priebehu minuleho roka ich prepustili 5000 na sucanych cca 12000. Po prepusteni planovanych 4500 by ich malo byt asi 7000.

   Dalej nerozumiem vete:

   „Předpokládáný zisk tvoří 1,6 miliardy amerických dolarů“ Je to nejaky nezmyselm asi pletiete zisk s prijmom. 1.6 miliardy bol prijem, co bolo 50% z predpokladaneho prijmu. Znizenie nakladov na zamestnancou predstavuje usetrenie len 300 milionov rocne.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Podla mna im nepomoze ani zameranie na korporatnu sferu. Poslednymi krokmi si urobili velku hanbu a maju maximalnu mieru nedovery.

   Dalej sa este ukaze este jedno klamstvo vedenia BB ohladne adaptacie BES10 serverov. Z nadsenim opakuju vetu ze „v sucasnosti testuje alebo ma nasadenych 19000 firiem z 500 navacsich firiem sveta“. Predpokladam ze sa ukaze ze 1000 si ich aj skutocne kupi a zvysok otestuje a zabudne.

  • Ruslan Botsyurko

   @Martin: Díky za upozornění, měl jsem na mysli příjem. Ohledně počtu zaměstnanců asi nejde nikdy zjistit přesné číslo, já jsem našel údaj o těch 10 tis jako o současném stavu, ale je možné, že se můj zdroj mýlil.

 2. Souhlas a k tomu ještě ten fail s BBM pro Android a iOS…

  • jj, to jsem dneska taky četl, akorát už jsem to tam nechtěl plést, dodržovat termíny jim taky moc nejde.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Dalsi nesplneny slub. Ale aj tak si myslim ze toto rozhodnutie, ist s BBM na viacej platform, bolo nestastne. Sice to moze zachranit BBM (ale len ked zabezpecia samofinancovatelnost projektu), ale si tym podrezali predajnost zariadeni (jedno ci BB7 alebo BB10). Hlavne co drzalo zakaznikov u BB telefonov bol prave BBM. Samsung rozbehol v afrike velku kampan ze BBM bude k disopozicii na ich telefonoch a pri porovnani ceny telefonov a mnozstva aplikacii, rozhodnutie uzivatelov bude jasne…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Me BBM jako nejaka tak super vec neprijde, proste jeden z mnoha kecalku na mobilech. A to ho pouzivam hodne. Kdyz budu moct komunikovat i s jinyma, tak nevidim problem. U BB10 jde o ten system a ten v soucasne dobe nema konkurenci, bohuzel (jeste porad to nei ono).

  • Martin II (neregistrovaný)

   @Rezza: Mozno BBM nie je uplne super, ale to co bola jeho velka vyhoda boli fixne naklady pre uzivatela. Uzivatel zaplatil BIS a uz mohol zadarmo komunikovat do bezvedomia. V casoch ked BBM zacalo nemalo konkurenciu ako teraz. Preto si mladi ludia kupovali (hlavne v Azii a afrike lacne telefony s BB s lacnym interntom. V BB sa prepocitali ked si mysleli ze sucasny zakaznici, citlivy na cenu, prejdu na drahe zariadenia s BB10.

 3. No tím mně včera opravdu pěkně naštvali. Vymlouvat se na uniklou verzi BBM… :-)

  Co jsem četl po fórech, tak nejdřív vypustily verzi pro iOS a pouze pro region Nový Zéland. Přitom to mělo být opačně. BBM pro Android 21.9. (7:00AM) a pro iOS 22.9. … Tak zní oficiální zpráva [odkaz] . V současné době je pozastavena distribuce i pro iOS [odkaz] .

  A teď chronologicky. Všechny uniklé verze pro Android (100.0.0.33) nešli, byly zablokované na straně BB. Pak se dlouho čekalo na ofiko spuštění BBM pro Android a stále nic… Ani žádný koment ze strany BB. Jen pak prosáklo, že verze pro Android nebyla na straně Google autorizována, tedy že BB dalo pozdě svoji aplikaci na schválení… Pak se s čista jasna objevila uniklá verze BBM pro Android (100.0.0.42). Ta se objevila dokonce až včera odpoledne, tedy až v době kdy už měla být oficiální verze uvolněna přes Google Play. Ta už dokonce fungovala (osobně vyzkoušeno), ale nebylo to nic moc. Takže tvrdit, že za nefunkčnost může uniká verze je blbost.

  Můj názor je, že BB to prostě časově velice špatně načasovalo a když se dlouho nic nedělo a nikdo nereagoval, tak někdo prostě vypustil funkční verzi na web… Až pak v noci se BB vyjádřilo přes svůj blog. Jak trapné… Nedokážou uvolnit jedinou aplikaci a to na to měli tolik času… Kdyby oficiální verzi vypustily podle plánu, tedy 21.1. tak jak psali (7:00AM), tak by NIKDO odpoledne nestahoval uniklou verzi…

 4. A ještě taková malá perlička. V podobném znění jsem reagoval na článek na blackberryczech.cz a další komentář už bohužel pod článek nemůžu vkládat :-)… Asi zareagovala nějaká cenzura a nebo blokace IP…

  • Ruslan Botsyurko

   Článek jsem četl, ale do komentářů už jsem nekoukal, takže nevím co se tam událo, možná je to jenom nějaká chyba. Tady tě každopádně nikdo za názor nezabanuje, k tomu přistupujem fakt jenom u extrémních prudičů, kteří ani nedokážou konstruktivně komentovat k věci a jen uráží další uživatele, takže no worries ;)

  • WhiteR (neregistrovaný)

   Jak bylo zmíněno také na Facebooku, zareagoval spam filtr kvůli většímu počtu odkazů v komentáři.

 5. Martin (neregistrovaný)

  Jen bych podotkl. Z10 je v UK (Amazon) za 299GBP, tedy aspon minuly tyden byl. Takze cena leti doluna za 9000 CZK je to moc hezka cena, zejmena za LTE verzi. Snad BB v nejake forme vydrzi.

  • Díky za info. V UK by se zbytek zásob měl předpokládám vyprodat bez problémů, zrovna tam je ještě celkem stabilní BB komunita jestli se nepletu.

 6. Možná kdyby už na začátku nasadily podobnou cenu co teď tak by byli prodeje jinde. Jako např. LG nasadí svůj TOP model G2 za 13000kč a to je hodně krásná cena a myslím, že se samsung a sony můžou bát :-)

 7. Nějak si nedokážu představit, že by se na trhu měl uchytit ještě čtvrtý operační systém, když to sotva zvládá Windows Phone, navíc když bude primárně cílit jen na velké korporace. Od pohledu jsou ty telefony hardwarově naprostý průměr a co se uživatelského zážitku týče také se u mě žádné WOW nekoná. I když nasadí příznivou cenu, tak dlouhodobě jim to prostě vycházet nemůže.

  Bez stabilní základny vývojářů, jakou má iOS nebo Android (WP8 bohužel ne :-( ), navíc dlouhodobě nebude existovat ani použitelné množství aplikací. Maximálně nějaké oficiální nebo zprostředkované porty „nejdůležitějších“ aplikací bez pravidelných updatů.

  Líbilo by se mi, kdyby se Blackberry pustilo třeba do výroby notebooků a udělalo nějakou pořádnou konkurenci ThinkPadům i s „klitorisem“ na klávesnici.

  • Kudrnac: WP má stabilní základnu velmi šikovných vývojářů, jenom není zatím tak velká.

  • „Stabilní základna vývojářů“ byl možná nesprávně použitý termín. Chtěl jsem říct, že pokud nějakého vývojáře nebo firmu napadne udělat nějakou aplikaci, vznikne nejdříve na iOS a na Android. Pokud vůbec, tak časem na WP a v poslední řadě na Blackberry. Zatím na WP vyvíjí jen fanoušci, velké společnosti, které potřebují uživatelskou základnu a mají dost financí, a Microsoft. Malým vývojářům se WP prostě nevyplatí, natož potom ještě Blackberry.

 8. Alexnoc (neregistrovaný)

  No jo, to je jen vyústění té hromady chyb, co nasekali. Předražené Z10 a Q10. Oficiální vyjádření, že playbook dostane BB10, které nakonec zavrhli a ještě to dorazili tím, že tablety už vyrábět ani nehodlají – což spoustu uživatelů, kteří prostě rádi i telefon i tablet (především v USA) prostě odradí. A hřebík do rakve, místo pěkného nadupaného telefonu, který by vizuálně vyzval iphone na souboj a přesvědčoval tak materiály rozmazlenou klientelu ke změně, tak přijdou s nic moc vybavenou dlahou Z30. Není Thorsten nějak rodině spřízněn s Elopem?

 9. Mirek (neregistrovaný)

  Tohle uz neni zacatek konce, to uz je probihajici konec… Spolecnost muze prezit dle jmena, ale uz to bude neco jineho… Zadne telefony, zadny BB 10… Fanousci Blackberry sice povazuji BB 10 za klenot, ale to na veci nic nezmeni… Nejde ani tak o technicke vlastnosti systemu (byt se systemem co jako minimum pozadauje 2 GB pameti asi nebude vse v poradku…), ale o to, ze na nem nikdo nevydela… Nikdo nema zajem lit miliardy do budovani ekosystemu a doufat, ze snad nekdy se dokaze postavit iOS/Androidu… Oznamena orientace na profesionalni uzivatele je nesmysl… Tech co ted skutecne potrebuji a chteji neco jineho nez iOS/Android je minimum… V businessu se rozhoduje podle faktu, ne ktera znacka je mi osobne sympatictejsi… Navic tady mame Microsoft ktery je do Windows Phone pripraven nalit temer neomezene prostredky… Tady ted neni misto… Jini uz se spalili s pokusy o nove OS (Palm s WebOS, Samsung s Badou)… Jednou prijde neco jineho, ale zadny z tech OS co tady jsou to neni…

  Veci jako mozne licencovani BB 10 jsou naprosta fantazie odtrzena od reality… Priznivci BB si mysli, ze BB 10 je to nejcenejsi – ne, neni, prave naopak – opet nemluvim o kvalite systemu, ale o tom ze je to vec na ktere nikdo nic nevydela…

  Nektere reakce na oznameni o propusteni 40% zamestnancu jsou uz opravdu na hranici pricetnosti – na Crackberry je redakcni clanek kde to redaktor povazuje za dobre (rekl bych, ze autor tohoto clanku ho dle pouzitych udaju asi cetl) – BB melo prilis mnoho zamestnancu… Cetl jsem tam i jine komentare BB uzivatelu – odrezava se „mrtve drevo“, lide se „starym myslenim“ co by BB stejne k nicemu nebyli…

  Kdych se uchylil k analogii z vojenske oblasti – polovina armady znicena, ustup na vsech frontach… Clovek by rekl – je to v XXXX… Ale porad se najdou taci pro ktere je to pozitivni – mensi armada je flexibilnejsi (beztak vetsina tech brancu byla k nicemu, jen se museli krmit – bez nich bude lip), ustup neni porazkou jen taktickym preskupenim…

  Jinak nadavani na vedeni co zabilo pespektivni system XYZ (dosad dle sympatii) je naprosto obvyklou predzvesti konce… Bohuzel vedeni BB je momentalne v pozici kralika v hadi kleci – muze zkusit trochu utikat/hopsat/klickovat, ale tim tak asi jeho moznosti konci (a vcelku nesejde na tom kdo za tuhle situaci muze)…

  A prestava o hodnem stryckovi co prinese spasu (uz jsem cetl, ze BB by melo byt koupeno firmami Microsoft/IBM/Sony/Apple/Cisco/HP/Huawei/ZTE/Lenovo/… – autor obvykle dovozujici jakou perfektni logiku by to melo – a pokud dany vyrobce pouziva jiny OS jak by ho mel vyhodit a nahradit BB10) je take cista fantazie… Ano, nekdo asi BB koupi – aby zpenezil co se da (a BB ma taky dost velkou hotovost).

  Fiasko s odkladem uvolnenim BBM pro Android/iOS uz je jen tresnickou na dortu…

  • IMHO by Blackberry mělo udělat switch na Windows Phone nebo nějakou vlastní zabezpečenou verzi Androidu. Ale i tak by to mělo na trhu s Androidem dost těžké, když ani matador jako HTC není schopen se udržet s telefony se srovnatelným HW. Jako jediná možnost mi vychází nechat se koupit nějakou čínskou společností, která potřebuje know-how, nebo se třeba spojit s oním HTC nebo Sony.

 10. yuriku (neregistrovaný)

  Bezbecne Blackberry? Kdyz jejich servery jsou volne pristupne kanadske tajne sluzbe. A ta odevzdava data dale zidum, americanum…

  • a este si zabudol na Astana Serara :-D

  • A banky jsou bezpecne, když zpřístupní účet klienta exekutorovi? To samé plati u operátorů,také na pokyn státních orgánů musí sdělit info a hovorech potažmo cele hovory.

   Musíš si trolle uvědomit,že na světe existuji i úřady, ktere mají přístup všude, i na servery Applu Googlu a dalších ;)

 11. Som zvedavy, ako poklesne cena Z10 na ceskom a slovenskom trhu- za nejakych 7 litrikov by to bol uz solidny kauf :) Inak BB by som este predcasne nepochovaval-dlhy nemaju, tak pokial sa im podari restrukturalizacia a nova obchodna strategia, firma sa v pohode moze zachranit. Konkurovat v predajoch zariadeni Applu, Googlu a MS uz ale BB asi nikdy nebude.

 12. teekex (neregistrovaný)

  Tak mozna se jeste dockame i BlackBerry bezici na Androidu – teda az se tady za rok objevi podobny clanek o tom, ze i zamereni na korporace prilis nevyslo :-)

 13. Mirek (neregistrovaný)

  Tak nejvetsi akcionar Blackberry (Fairfax Financial) prave oznamil zajem na odkoupeni, asi 9 dolaru za akcii (celkem 4.7 miliardy)… Priznivci BB na Crackberry v komentarich nadsene vitaji zachrance… Muj skromny nazor je, ze je ceka tvrde zklamani… „Fairfax financial“ nejsou lide co by meli zajem prodavat telefony, ale financnici… Motivem tady bude snaha vydolovat co nejvic penez pokud to jde, ne rozvijet Blackberry a investovat do ekosystemu… A jako privatne vlastnene firme jim do toho uz nikdo nebude kecat a nebudou muset zverejnovat udaje o hospodareni… No uvidime…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).