Qualcomm představil nové Snapdragony: Sloužit budou chytrým televizorům a automobilům

Americká společnost Qualcomm, zabývající se především výrobou čipů pro bezdrátová telekomunikační zařízení, dnes představila dva nové procesory Snapdragon. Ani v jenom případě se však nejedná o čipy využitelné v chytrých telefonech, pro ně jsou na letošní rok připraveny čipy Snapdragon 805 a Snapdragon 410. Představené novinky najdou uplatnění v chytrých televizorech a v automobilovém průmyslu.

 

První novinka Qualcommu nese označení Snapdragon 602A a vychází z modelu Snapdragon 600, na rozdíl od něj je ale čip určen pro automobilový průmysl. Snapdragon 602A je postaven na čtyřjádrovém procesoru (jádra Krait) s grafickým čipem Adreno 320 a Hexagon DSP (Digital Signal Processing). Zastoupen je rovněž v autě nezbytný navigační systém GNSS (Globální družicový polohový systém) s podporou 3G, 4G, LTE, Wi-Fi a Bluetooth pro rozšířené funkce online 3D navigace a také pro streamování médií. Čip má totiž obsloužit nejen navigační instrukce, ale rovněž obstarat zábavu pro sedící na zadních sedadlech, počítá se s hraním her a sledováním videa na obrazovkách pro spolucestující.

 

Druhou novinkou je čip Snapdragon 802, jenž najde uplatnění v chytrých televizorech. Má jim dodat dostatek výkonu pro přehrávání videa v rozlišení 4K. I tento čip přináší čtyřjádrový procesor Krait, taktovaný na 1,8 GHz a grafický čip Adreno 330, rovněž disponuje Hexagon DSP pro prostorový zvuk Dolby Digital a DTS. V útrobách tohoto čipu se rovněž nachází Wi-Fi (standard 802.11ac) s podporou AllJoyn, což je open source projekt pod hlavičkou několika společností, rozšiřující schopnosti chytrých televizí nad rámec jejich programového vybavení a jejich vzájemnou interoperabilitu. 

Oba čipy budou k dispozici výrobcům zařízení již během letošního roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku