Domů » Bleskovky » Qualcomm se chlubí schopnostmi čipu s podporou hybridního zaostřování [video]

Qualcomm se chlubí schopnostmi čipu s podporou hybridního zaostřování [video]

Společnost Qualcomm zveřejnila vtipné video, v kterém prezentuje funkce svého procesoru s podporou tří nejpoužívanějších způsobů ostření fotoaparátu. Prvním z nich je kontrastní ostření, které nalezneme ve většině kompaktních fotoaparátů. V tomto případě se čočka pohybuje dopředu a dozadu, přičemž senzor průběžně hledá optimální místo s ostrými hranami. Jakmile je nalezen nejostřejší bod, dojde k zastavení pohybu čočky.

 

Další způsob je označován jako PDAF (fázová detekce), který je v porovnání s kontrastním ostřením mnohem rychlejší. Princip fázové detekce využívá několika speciálních pixelů, které hlídají přesný dopad fotonů světla na střed senzoru. Tato metoda je poměrně rychlá i spolehlivá a proto je hojně využívána u DSLR fotoaparátů.

 

Poslední variantou je laserové ostření, které se u mobilních telefonů objevilo relativně nedávno. Jako první na světě se jím mohl pochlubit model LG G3. Jak už samotný název napovídá, zaostření má na starosti laserový senzor, který vyšle paprsek k snímanému objektu a na základě doby odrazu se dopočítá jeho přesná vzdálenost. Mezi kladné vlastnosti patří bezchybná funkčnost za nedostatečného osvětlení, nicméně tento způsob je efektivní pouze na kratší vzdálenosti.

Prezentovaný čip od Qualcommu nabídne podporu všech výše zmíněných způsobů ostření, což umožní zvolit nejvhodnější metodu. Díky tomu se můžeme těšit opět na kvalitnější a především mnohem ostřejší snímky z fotoaparátů u chytrých telefonů. Procesor může inteligentně přepínat mezi jednotlivými variantami, což ve výsledku povede k rychlejším reakcím za jakéhokoliv osvětlení. V redakci doufáme, že hybridní ostření se mezi výrobci mobilní elektroniky ujme a brzy se dočkáme dalšího pokroku, který opět ztenčí pomyslné hranice mezi klasickými fotoaparáty a smartphony.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Diskuze k článku

  1. A poslední dobou Qualcommu chybí čipy, které extrémně netopí + odpovídající konkurence.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).