Domů » Bleskovky » PureView v praxi? Výřez z odrazu v očích by mohl pomoci identifikovat zločince

PureView v praxi? Výřez z odrazu v očích by mohl pomoci identifikovat zločince

Oči jsou více než jen okna do duše, vyfotografované oko může sloužit jako důkaz, prokazuje studie Dr. Roba Jenkinse z katedry psychologie University of York’s. Pomůžou fotografie ve vysokém rozlišení usvědčovat zločince?

 

Dr. Jenkins a jeho kolega Chrisie Kerr z University of Glasgow’s School of Psychology provedli zajímavý pokus – vyfotografovali obličeje osmi lidí, kteří pozorovali další čtyři osoby za fotoaparátem a výslednou fotografii poté zazoomovali na jejich oči, ve snaze získat v jejich odrazech obraz, který oněch osm osob vidělo ve chvíli, kdy byly fotografovány. I přes velice nízkou kvalitu obrazu byl výsledek pozitivní, Jenkins a Kerr byli schopni z odrazu v očích poměrně přesně identifikovat osoby, které stály za jejich zády. Nepřipomíná Vám to něco?

Kriminalisté často používají fotografické důkazy k usvědčování pachatelů, v blízké budoucnosti by jim tak mohly napomoci nejen přímé snímky obličejů, ale také odrazy v panenkách jejich očí. Z nich bude možné vyčíst, na jakém místě se zrovna vyfocený člověk nacházel, případně jaké další osoby se v jeho okolí vyskytovaly. Vše je samozřejmě podmíněno vysokou kvalitou snímku, Jenkins ke studii použil fotoaparát Hasselblad s 39megapixelovou čočkou, přičemž k dosažení uspokojivého výsledku bylo zapotřebí, aby se osoby dívaly směrem k místu, z něhož fotil.

Takové fotografie se do rukou kriminalisty dostanou málokdy, nicméně technologie jde v této oblasti rychle kupředu a fotografii v takto vysokém rozlišení zvládne dnes pořídit i mobilní telefon, například Nokia Lumia 1020 s technologií PureView (recenze zde). Proto si dejte při fotografování pozor, kam se díváte, abyste neprozradili víc, než byste chtěli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments