Domů » Bleskovky » PureView v praxi? Výřez z odrazu v očích by mohl pomoci identifikovat zločince

PureView v praxi? Výřez z odrazu v očích by mohl pomoci identifikovat zločince

Oči jsou více než jen okna do duše, vyfotografované oko může sloužit jako důkaz, prokazuje studie Dr. Roba Jenkinse z katedry psychologie University of York’s. Pomůžou fotografie ve vysokém rozlišení usvědčovat zločince?

 

Dr. Jenkins a jeho kolega Chrisie Kerr z University of Glasgow’s School of Psychology provedli zajímavý pokus – vyfotografovali obličeje osmi lidí, kteří pozorovali další čtyři osoby za fotoaparátem a výslednou fotografii poté zazoomovali na jejich oči, ve snaze získat v jejich odrazech obraz, který oněch osm osob vidělo ve chvíli, kdy byly fotografovány. I přes velice nízkou kvalitu obrazu byl výsledek pozitivní, Jenkins a Kerr byli schopni z odrazu v očích poměrně přesně identifikovat osoby, které stály za jejich zády. Nepřipomíná Vám to něco?

Why I Don't Watch CSI

Kriminalisté často používají fotografické důkazy k usvědčování pachatelů, v blízké budoucnosti by jim tak mohly napomoci nejen přímé snímky obličejů, ale také odrazy v panenkách jejich očí. Z nich bude možné vyčíst, na jakém místě se zrovna vyfocený člověk nacházel, případně jaké další osoby se v jeho okolí vyskytovaly. Vše je samozřejmě podmíněno vysokou kvalitou snímku, Jenkins ke studii použil fotoaparát Hasselblad s 39megapixelovou čočkou, přičemž k dosažení uspokojivého výsledku bylo zapotřebí, aby se osoby dívaly směrem k místu, z něhož fotil.

Takové fotografie se do rukou kriminalisty dostanou málokdy, nicméně technologie jde v této oblasti rychle kupředu a fotografii v takto vysokém rozlišení zvládne dnes pořídit i mobilní telefon, například Nokia Lumia 1020 s technologií PureView (recenze zde). Proto si dejte při fotografování pozor, kam se díváte, abyste neprozradili víc, než byste chtěli.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Je celkem běžný, že vrah si svou oběť nejdřív vyfotí a fotku pak uloží/zpřístupní v rozlišení 40 Mpx… :)

  • Za pár let bude mít gigapixelový foťák možná každá druhá lednička [konspirace] :-)

 2. Sktr (neregistrovaný)

  Proboha, vždyť ta Nokia má výslednou kvalitu horší/stejnou jak nejlacinější prodáváný digitální fotoaparát značky Canon/Nikon s 3x méně Mpix. Neustále dělat reklamu takové ptákovině, horší jak Novinky.cz … server o telefonech se stává fotografům pro smích. Neblbněte, nebo skončíte jak Blesk.

  • Velda (neregistrovaný)

   :-D

  • SKTR: zajímalo by mne, jak bys dostal nazoomováním 3MPx obrázku na odraz v zorničce dokázal rozeznat obličej :-)

  • fero (neregistrovaný)

   Asi si nepochopil jak to vlastně funguje a už vůbec jsi s tím nefotil.

 3. Borys (neregistrovaný)

  Srovnávat Hasselblad snad za 3/4 milionu Kč s foťákem z Nokie, to chce fakt odvahu!

 4. Neviem či by v skutočnosti niekto v takomto dokazovaní uspel ale tak snáď to má autor článku overené

 5. tukan (neregistrovaný)

  Nepochopil jsem jestli pureview zminili jiz pracovnici univerzity nebo az novinari pri porovnani megapixelu. Ten, kdo to byl, je amater!

  • Bude silvestr, zmínka o pureview tam je pro pobavení myslících čtenářů. Ti nemyslící jsou beztak přesvědčení, že mobilní telefon od Nokie nahradí do 5 let Hubbleův teleskop, takže nějaký snímky očí jsou přece hračka :-D.

  • Nie, nie je tam pre pobavenie. Je to tam pre zamyslenie pre ľudí, čo majú otvorenú myseľ a veria v technológie budúcnosti.

   Pamätám si ešte pred pár rokmi mi spolužiak vravel, že foťák v mobile? Načo, radšej malý kompakt a zrkadlovku k tomu.

   Dnes kompakt netreba. Stačí mobil a zrkadlovku k tomu.

   Foťák v mobile nikdy nebude to najlepšie, čo v aktuálnej dobe bude existovať. Lenže za 10 rokov môže byť foťák v mobile tam, kde sú dnes tie najdrahšie kompakty.

   Navyše si pamätám jednu vetu: Že vraj optiku neoklameš, také malé niečo nemá šancu.

   Tiež si dovolím nesúhlasiť a navyše, kde je napísane, že o 10-20 rokov sa bude fotiť optikov? Čo ak prídu na inýspôsob? Absorbovanie nejakých žiarení alebo vyslanie nejakých lúčov, atď… Možností je veľa a do úvahy prichádzaju aj možnosti, ktoré dnešná fyzika nepozná.

 6. Nechápu vaší krátkozrakost (myslím diskutující :-) )

  To nejste schopni se na článek, který je navíc psaný s nadhledem podívat v horizontu několika posledních let? To, co fotily telefony před pěti lety se ani v nejmenším nerovná současné špičce, za pět deset let to bude samozřejmost.. Kdyby mi někdo před pár lety ukázal kvalitní snímky z Nokie 808 nebo 1020 a tvrdil, že jsou z telefonu, který navíc nestojí víc než 15000 Kč, klepal bych si na čelo..

 7. HrdinaJan (neregistrovaný)

  Ale no tak, „s 39megapixelovou čočkou“ zní opravdu divně. :)

 8. SpitFire (neregistrovaný)

  V příštích pár letech je pravděpodobné že by něco takového bylo možné, tím myslím kupříkladu mít v telefonu takové rozlišení, že bude reálné takhle zoomovat. Ale psát to ted mi přijde trošku zbytečné, a myslím si že srovnávat lumii s Hasselblad je více než nerealistické. Hasselblad je to nejlepší co v současné době se dá normálně pořídit..

  A hlavně nevidím využití .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).