Domů » Bleskovky » První telefony s Firefox OS míří do Indie. Stojí 25 dolarů

První telefony s Firefox OS míří do Indie. Stojí 25 dolarů

Na indickém trhu se již brzy objeví první smartphony vybavené operačním systémem Firefox OS od Mozilly. O jejich výrobu se postarají tamní společnosti Intex a Spice. Zařízení budou poháněna chipsety od čínského výrobce Spreadtrum. Hardwarová specifikace tedy zřejmě nebude nijak oslnivá, u telefonů prodávaných v přepočtu za 500 korun to ale ani nikdo nečeká.

„Tato platforma nám dá možnost přimět zákazníky k přechodu z hloupých telefonů na smartphony za přijatelnou cenu,“ říká Sanjay Kumar Kalirona, šéf mobilní divize firmy Intex. Firefox OS je systém založený kromě linuxového jádra také na webových technologiích, slabší hardware by pro něj tedy nemusel představovat takové problémy, jako pro jeho zavedené konkurenty.

Mozilla se ale nechce soustředit jen na rozvojové trhy. Telefony s Firefox OS už se prodávají třeba v Německu, Španělsku nebo Spojených státech. Tam ale zatím prohrává marný boj s levnými Androidy. Třeba takové ZTE zvolilo v Americe jako prodejní kanál svého modelu Open C aukční portál Ebay. Navzdory stodolarové cenovce se ho ale dosud prodalo jen 502 kusů.

Firefox OS to zkrátka nebude mít v těžké konkurenci vůbec jednoduché. Své o tom ostatně ví i takový Microsoft, kterému se daří ve vyspělých zemích prosazovat svůj mobilní systém jen velmi pozvolna, a to navzdory podstatně větším finančním možnostem společnosti. Mozilla má tedy před sebou ještě spoustu tvrdé práce.

Miroslav Havlíček

6 komentářů

 1. „Firefox OS je systém založený kromě linuxového jádra také na webových technologiích, slabší hardware by pro něj tedy nemusel představovat takové problémy, jako pro jeho zavedené konkurenty.“

  To myslí autor vážně? HTML5 je naprosto hrůzně pomalá věc. Stačí se podívat na Google Plus, Facebook nebo nové Google mapy. Vše je extrémně pomalé a zatěžuje to systém.

  Jak tedy na základě toho můžete tvrdit, že to bude lepší než pro konkurenty???

  • G+, FB a ani Google mapy pomalé nejsou. To si jen naivně přeješ :D FB je na Androidu nejrychlejší ze všech platforem + „odjakživa“ mu fungují notofikace, možná bych malinko souhlasil s pomalostí u map, ale že by to bylo tak hrozné, tak to fakt ne :-)

  • Mluvím teď o HTML5 provedení, ne o nějakých konkrétních aplikacích…

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Hlavni duvodem proc nemam rad Firefox OS je neustale opakovany blabol, ze protoze je zalozen na HTML/webovych technologiich, je efektivnejsi a nevyzaduje tak vykonny hardware jako konkurence (iOS/Android/WP).

  Tenhle nesmysl siri autori Forefox OS (to jeste chapu – jsou v pozici „prodejcu“ co to musi okecat), ale ponekud me udivuje ze to po nich prebiraji i redaktori odbornych webu…

  Doporucuju se zamyslet – tyhle HTML/webove technologie jsou z drtive vetsiny Javascript s pridanymi funkcemi…

  Pokud seradim programy od nejrychlejsiho k nejpomalejsimu tak budu mit:

  a) Nativni kod

  b) Bytecode (napr Java)

  c) Javascript

  A tohle plati bez ohledu na to, ze se cas od casu objevuji zpravy o ruznych vykonnych JIT kompilerech ci rychlych JS enginech (obvykle s argumentaci, ze ve vysledku je to tak rychle jak nativni kod). Da se udelat hodne, ale vse ma sve limity…

  Pracuji ve firme co ma opravdu velke projekty v Javascriptu (predevsim co se tyce GUI, ktere pres SOAP komunikuje s Javovymi programy). Javascript ma sve vyhody, ale argumentace nizsimi naroky na hadware jakou pouzivaji priznivci Firefox OS je nesmysl. Pro stejny vykon Javascript potrebuje vykonnejsi hardware. Fakt, ze tam dodavaji funkce pro 3D grafiku/orezou povolene konstrukce pro usnadneni optimalizace atd na veci nic nezmeni. Stejny program pobezi na Firefox OS temer urcite pomaleji nez kdekoliv jinde. Nemel jsem sice zarizeni s Firefox OS v ruce, ale cetl plno recenzi – zadna z nich nehyrila nadsenim… Blaboly o rychlych webovych standardech jsou jedna vec, realita druha… Jo, za 25 dolaru se asi da vyrobit smartphone – kdyz primerene upravime definici co to je smartphone a snizime ocekavani…

 3. VIK (neregistrovaný)

  Já jen, že se stejnými technologiemi to zkoušel legendární Palm. A jak ten jeho WebOS dopadl ..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).