Domů » Bleskovky » První telefony s Firefox OS míří do Indie. Stojí 25 dolarů

První telefony s Firefox OS míří do Indie. Stojí 25 dolarů

Na indickém trhu se již brzy objeví první smartphony vybavené operačním systémem Firefox OS od Mozilly. O jejich výrobu se postarají tamní společnosti Intex a Spice. Zařízení budou poháněna chipsety od čínského výrobce Spreadtrum. Hardwarová specifikace tedy zřejmě nebude nijak oslnivá, u telefonů prodávaných v přepočtu za 500 korun to ale ani nikdo nečeká.

„Tato platforma nám dá možnost přimět zákazníky k přechodu z hloupých telefonů na smartphony za přijatelnou cenu,“ říká Sanjay Kumar Kalirona, šéf mobilní divize firmy Intex. Firefox OS je systém založený kromě linuxového jádra také na webových technologiích, slabší hardware by pro něj tedy nemusel představovat takové problémy, jako pro jeho zavedené konkurenty.

Mozilla se ale nechce soustředit jen na rozvojové trhy. Telefony s Firefox OS už se prodávají třeba v Německu, Španělsku nebo Spojených státech. Tam ale zatím prohrává marný boj s levnými Androidy. Třeba takové ZTE zvolilo v Americe jako prodejní kanál svého modelu Open C aukční portál Ebay. Navzdory stodolarové cenovce se ho ale dosud prodalo jen 502 kusů.

Firefox OS to zkrátka nebude mít v těžké konkurenci vůbec jednoduché. Své o tom ostatně ví i takový Microsoft, kterému se daří ve vyspělých zemích prosazovat svůj mobilní systém jen velmi pozvolna, a to navzdory podstatně větším finančním možnostem společnosti. Mozilla má tedy před sebou ještě spoustu tvrdé práce.

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mceza
Uživatel
mceza

„Firefox OS je systém založený kromě linuxového jádra také na webových technologiích, slabší hardware by pro něj tedy nemusel představovat takové problémy, jako pro jeho zavedené konkurenty.“

To myslí autor vážně? HTML5 je naprosto hrůzně pomalá věc. Stačí se podívat na Google Plus, Facebook nebo nové Google mapy. Vše je extrémně pomalé a zatěžuje to systém.

Jak tedy na základě toho můžete tvrdit, že to bude lepší než pro konkurenty???

Peete
Uživatel
Peete

G+, FB a ani Google mapy pomalé nejsou. To si jen naivně přeješ :D FB je na Androidu nejrychlejší ze všech platforem + „odjakživa“ mu fungují notofikace, možná bych malinko souhlasil s pomalostí u map, ale že by to bylo tak hrozné, tak to fakt ne :-)

mceza
Uživatel
mceza

Mluvím teď o HTML5 provedení, ne o nějakých konkrétních aplikacích…

Mirek (neregistrovaný)
Anonym
Mirek (neregistrovaný)

Hlavni duvodem proc nemam rad Firefox OS je neustale opakovany blabol, ze protoze je zalozen na HTML/webovych technologiich, je efektivnejsi a nevyzaduje tak vykonny hardware jako konkurence (iOS/Android/WP). Tenhle nesmysl siri autori Forefox OS (to jeste chapu – jsou v pozici „prodejcu“ co to musi okecat), ale ponekud me udivuje ze to po nich prebiraji i redaktori odbornych webu… Doporucuju se zamyslet – tyhle HTML/webove technologie jsou z drtive vetsiny Javascript s pridanymi funkcemi… Pokud seradim programy od nejrychlejsiho k nejpomalejsimu tak budu mit: a) Nativni kod b) Bytecode (napr Java) c) Javascript A tohle plati bez ohledu na to,… Číst vice »

mceza
Uživatel
mceza

Přesně o tom jsem psal ve svém příspěvku výše.

VIK (neregistrovaný)
Anonym
VIK (neregistrovaný)

Já jen, že se stejnými technologiemi to zkoušel legendární Palm. A jak ten jeho WebOS dopadl ..