Domů » Bleskovky » První generace telefonů Nokia X nedostane update na novou verzi systému

První generace telefonů Nokia X nedostane update na novou verzi systému

Microsoft včera představil nový přírůstek do rodiny telefonů Nokia X, model X2. Kromě vylepšeného hardwaru má novinka inovované prostředí operačního systému Android s názvem Nokia X Software Platform 2.0, které přichází s několika novými funkcemi, jako je například abecední seznam aplikací známý z Lumií, nové prostředí fotoaparátu nebo vylepšená softwarová klávesnice.

Toto prostředí ale bohužel nebude dostupné pro telefony první generace rodiny Nokia X, potvrdil to na stránkách Nokia Conversations Yannis Paniaras, vedoucí UX design studia mobilní divize. Důvodem mají být nezbytné hardwarové upgrady, ovšem kterých položek se to týká, blíže nespecifikoval. Nokia X2 má vyšší takt procesoru, 1 GB RAM a hlavně nové hardwarové tlačítko pod displejem sloužící k návratu na domovskou obrazovku.

  

Kromě toho je Nokia X2 vybavena novější verzi systému Android (4.3 oproti 4.1.2), ten ale zřejmě není na překážku. Podle Panairase mají na první generaci telefonů Nokia X přijít nové aktualizace, které zlepší zkušenosti z používání těchto zařízení. Bude-li se jednat pouze o opravy chyb nebo přijdou i nové funkce systému je prozatím neznámou.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

33 komentářů

 1. Ondřej (neregistrovaný)

  Co mi to jen připomíná? Že by Lumie 710, 800 a 900? :-D Nokia/Microsoft se fakt můžou jít bodnout :-)

  • Martin II (neregistrovaný)

   Mne to pripomina zasa prax uplatnovanu pri kazdom lacnom Androide. Preco by sa mal MS pri Androide spravat inde?

  • Martin II (neregistrovaný)

   Posledne slovo ma byt „inak“.

  • Mě to hlavně připomíná, že hafo funkcí z WP8 by byla na starých Lumiích k ničenu, třeba slot na paměťovky nebo podpora vícejádrových procesorů. A nová verze Androidu by na Nokii X bez druhého tlačítka pod displejem taky nešlapala úplně ideálně…

  • Martin II (neregistrovaný)

   PETROHRAD: „že hafo funkcí z WP8 by byla na starých Lumiích k ničenu, třeba slot na paměťovky nebo podpora vícejádrových procesorů“

   O com to pises? Su Lumie s WP8 ktore maju citacku pamatovych karietu a ktore nemaju, rovnako ako su mobily Androidom bez citacky pamatovych kariet. A k dalsiemu tvrdeniu: WP8 podporuje len viacjadroe porcesory.

  • Já to zkusím napsat trochu jinak: Jedny z výhod WP8 (kterýžto systém pro staré Lumie uvolněn nebyl) byly podpora paměťových karet a podpora vícejádrových procesorů. Jelikož staré Lumie disponovaly pouze jednojádrovým procesorem a neměly slot na paměťové karty, absence updatu na WP8 nemusela majitele tolik trápit.

   Velká část vlastností nové verze systému byla dodána i do WP7.8. Uznávám, že ne všechy (včetně některých klíčových) a o funkcích z balíčků GDR a 8.1 už si mohou majitelé s přístroji s WP7.8 opravdu jenom zdát.

  • Velda (neregistrovaný)

   Ale prdlajz, WP 7.8 dostalo akorát jiné velikosti dlaždic a s tím spojené odebrání zlatého řezu. Takže z těch mnoha novinek WP8 nedostalo WP 7 de facto nic.

 2. Jan (neregistrovaný)

  Skutocne ukazkova podpora.

 3. dgfc (neregistrovaný)

  Klasicka Nokia a potom sa cuduju, ze sa nemozu na trhoch presadit.

  • Nokia ale většinou dostává všechny updaty. Nový systém je na všechny Lumie plus aktualizace Nokie.

 4. Však to je u Androidu běžné, ne?

  • Taky jsem chtěl napsat. :DD

  • Jan (neregistrovaný)

   To nie je vecoui Androidu, ale vyrobcu. Ale ano, u Nokie sa to nestalo prvy krat :-)

  • ghgh (neregistrovaný)

   No ano, ale Android sa nepotrebuje presadit, to Microsoftu/Nokii sa stale zmensuje trhovy podiel. Na a takto sa aj zmensovat bude.

  • borix (neregistrovaný)

   Spíš bych to viděl tak, že MS nechtěl hned ukončit tenhle projekt, když už byly telefony připravené do výroby a další těsně před dokončením, ale po X2 tenhle projekt prostě nebude pokračovat.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Mceza: Zase další hate. Co třeba zapíchnutí WP7.8, kde spoustu lidí s NOVOU Lumií zjistili, že už nikdy nedostanou update a aplikace jedna po druhý přestane podporovat WP7.8?

   Hodně telefonů teď má nejnovější android, takže na systém bych to neházel. Je to o výrobci. Vydat telefon s 4.1.2, když je dostupná 4.4 a hned ho zaříznout, to se každýmu vážně nepovede.

  • Taky se trošku obávám, že tady přijde tečka za projektem Nokia X.

  • Vojta: Mě se naopak zdá, že se to děje docela často. Navíc Lumie s WP7 dostaly update na WP7.8. Minimálně jeden tam tedy byl…

   Ano, byl to šoklivý krok, který WP, MS a Nokii dost uškodil, ale tenkrát se našly zástupy lidí, kteří se do MS a Nokie za toto opírali. Přitom u Androidu se to děje naprosto běžně.

  • Ještě s Androidem 2.3 můžeš i dnes stahovat většinu aplikací, tohle se o WP 7.8 prostě napsat nedá ;) A to je ten rozdíl…

  • Vývojáři bohužel aplikace už moc nedělají i pro starší WP 7.x. WP 7.x ale běží na jiném jádře než od nových WP8.x, takže do budoucna bych se nekompatibility neobával.

  • Velda (neregistrovaný)

   SmisekCZ: Podle mě je většina víc jak 50 %. Co je pro tebe většina?

 5. Vojta (neregistrovaný)

  Pořád víc mě tohle utvrzuje, že Nokia X řada nikdy neměla spatřit světlo světa a stojí za ní někdo vyšinutý s vážnou psychickou poruchou.

  • Toto je takové „aby se neřeklo“, které přesně opačně v případě WP ukazuje například Samsung.

   Jenže bohužel „aby se neřeklo“ od Samsungu je mnohokrát lepší než „aby se neřeklo“ od Microsoftu…

   Tyto telefony nepřinesou nic dobrého. Jen ještě více uberou podílu WP.

  • „Jen ještě více uberou podílu WP.“

   Budoucnost MS je jasná, zničit WP a specializovat se jen na služby a kriplit Android.

  • cloudy (neregistrovaný)

   ?? :o

   To je ale blbost co?

  • Vojta (neregistrovaný)

   Bohužel tyhle telefony si koupí lidi, kteří jsou fixovaní na Nokie a přechází z „hloupých“ telefonů. Nevědí nic o systémech, neznají rozdíly ale koupí si tuhle Nokii, protože je nejlevnější. Sice budou používat služby MS, ale není zaručený, že potom přejdou na WP.

  • Určite chce MS zničiť WP, keď chce od vývojárov, aby robili čo najviac universal apps. Smisek, dakedy sa trocha zamysli.

  • borix (neregistrovaný)

   I když tohle smisek napsal ironicky, samostatné myšlení po něm rozhodně nechtěj..

 6. Jako kdyby člověka, co si tohle koupí, zajímaly nějaký aktualizace.

  • :D asi tak nejak

  • Právě že tím, že je to novinka bych pár aktualizací určitě očekával :) stejně jako u WP zařízení. Začalo na 7.0, pak 7.5, pak 7.8 … aktualizací bylo dost a rozhodně to bylo znát. Teď to byl update z WP8 na 8.1 (taky obrovský skok).

 7. Nuž na jednej strane „sila“ na druhej čo by sme chceli od výrobcu pre modeli za cca 100 Euro.

 8. Já si ho jako levný telefon s androidem (teď už i 1GB RAM) představit dokážu a to že má Android 4.1? Who cares. V okolí znám tak jednoho člověka ze 100 který ví co má za verzi v telefonu a jaká je aktuální. Neodsuzoval bych to takhle předem :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).