Domů » Články » Průzkum: Jaká metoda zadávání znaků je mezi uživateli nejoblíbenější?

Průzkum: Jaká metoda zadávání znaků je mezi uživateli nejoblíbenější?

Společnost Nokia provedla zajímavý průzkum, ve kterém hodnotila, která z metod pro zadávání znaků u chytrých telefonů je mezi uživateli nejobliběnější? (+ anketa)

V minulých týdnech společnost Nokia provedla průzkům, ve kterém se tázala uživatelů, jakou metodu pro zadávání textu preferují na svých chytrých telefonech? Hlasující mohli vybírat ze čtyř nejčastějších typů zadávání (QWERTY klávesnice, dotykový displej, numerická klávesnice a hlasové zadávání), které jsou na současných zařízeních dostupné. V konečném výsledku se globálně nejoblíbenější metodou stala právě QWERTY klávesnice.

Z logického hlediska nejde o nijak zvlášť překvapující zjištění, jelikož hardwarová klávesnice je díky hmatové odezvě velice pohodlná a daleko přesnější na psaní textů než ostatní varianty z uvedené ankety. Zde se tedy nabízí otázka, proč výrobci (vyjma RIMu a jeho BlackBerry) v současné době smartphony s hardwarovou klávesnicí tolik přehlížejí?

Možná se tak děje z důvodu, že současní uživatelé preferují tenké konstrukce telefonů, do kterých se jednoduše plnohodnotná klávesnice nevejde. Už dříve jsme vás informovali o postoji k této situaci ze strany tchajwanského výrobce HTC, který od chytrých telefonů s QWERTY klávesnicemi dočista upustil, ačkoliv na nich v podstatě postavil svůj úspěch.

Tip na článek – Revoluce v ovládání: Tactus představuje první haptický displej na světě

Druhou příčku obsadily dotykové displeje, které jsou v současné době i nejrozšířenější. Pokud vlastníte smartphone s úhlopříčkou displeje 4“ a větší, je psaní na softwarové klávesnici poměrně pohodlné, nicméně občasným překlepům se nelze vyhnout. Osobně za největší slabinu dotykových panelů považuji absenci hmatové odezvy, která může za onu nepřesnost při zadávání znaků. Tento neduh se zřejmě v budoucnu vyřeší příchodem haptických displejů, jejich vývoj se ale nachází v plenkách.

 

Na třetím místě se umístila numerická klávesnice, která tu je s námi od počátků mobilních telefonů a zřejmě tu ještě nějaký ten rok zůstane. Nalezneme ji především na „hloupých“ telefonech, pro které se jeví jako nejlepší možná varianta. Poslední příčku si vysloužila metoda hlasového vstupu. Tato technologie je na svém začátku a do budoucna lze očekávat její progresivní vývoj. Zde největší nedostatky spatřuji v nízké přesnosti rozpoznávání lidského hlasu. Osobně tuto metodu občas využívám na telefonu s Androidem, ale k dokonalosti jí chybí ještě poměrně mnoho. Uživatel se totiž musí na zadávání textu poměrně soustředit a správně artikulovat, jinak je výsledek dosti nejistý.

Výsledky ankety jsou sběrem dat z celého světa a pokud bychom respondenty rozčlenili podle zemí, ze kterých hlasy přicházely, zjistili bychom, že ne vždy by byla QWERTY klávesnice na prvním místě. Například 47,22 % respondentů z USA preferuje dotykové displeje, zatímco ve zbytku světa už jasně vede QWERTY klávesnice. Těžko říct, co Nokii k této analýze vedlo, dost možná chtěla znát náš názor ještě před tím, než se pustí do práce na nové Lumii.

O svůj názor na nejpohodlnější metodu zadávání textu na chytrých telefonech se s námi můžete podělit v přiložené anketě, do které jsme oproti průzkumu Nokie přidali ještě možnost zadávání prostřednictvím stylusu či dotykového pera.

A ještě jedna otázka pro opravdové SmartManiaky. Dokážete poznat zařízení, jehož klávesnici jsme použili jako miniaturu k tomuto článku? :)

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

28 komentářů

 1. Jednoznačně dotykáč! A to hlavně kvuli konstrukci a velikosti. Jelikož mi telefon furt někde padá, tak už jinou než „normální“ konstrukci nechci. Měl už jsem Včko, otočnej tel i vysouvací klávesnici a všechno tak cca do roka KO. Teď mam už skoro 3 rok HTC a furt pohoda a spadne mi tak 2x za den (možná to trochu zachranuje silikonové pouzdro :D ). Jinak Hlasové ovládání používám hlavně u Google maps v autě při řízení a tam se tak 8 z 10 trefim, ale pravdou je že se musí člověk „naučit“ mluvit správně a gestikulovat. Ale jinak to chvalím

 2. Jsem také pro dotykový displej. Hlavně pro ten poslední co mám, protože mne uchvátila klávesnice iPhonu pro geniální zadávání diakritiky. Stejný způsob hledám pro Android tablet, ale stále nemohu nic najít.

  Trochu bych se také vyhnul srovnání úhlopříčky s pohodlým. Na iP se mi píše pohodlněji a snadněji než na HTC HD2 s Androidem a různými klávesnicemi.

  • J, záleží na přesnosti displeje, u iP od prvního modelu na špičkové úrovni, tohle nepodcenili.

  • Samozřejmě, přesnost je také důležitá. Aj klávesnice má super rozložení.

  • Na nenáročné psaní a krátké odpovědi stačí. Ale pokud člověk potřebuje opravdový komfort a rychlost, nepomůže ani přesnost, ani rozložení a ani spolehlivá automatická diakritika.

   Je to jako u reprosoustav: fyzika se obelhat nedá a objem ničím nenahradíš.

  • Tak jistě, pro komfortní psaní slouží příp. BT klávesnice. BTW. Apple nabízí jednu z nejlepších.

  • uni: Jasně, budu si k dotekovému telefonu pořizovat BT klávesnici a navíc ještě tu applí v klasické velikosti :-D

   Ale jo, „think different“ za každou cenu, viz. turisti fotící památky ipadem :-)

  • Jednu z těch nejlepších? :D Aha.

   A geniální zadávání diakritiky? Aha. Pokud je to jako u WP – „podrž a vyber“, tak mě to akorát rozčiluje, protože to trvá déle než když mám na dotykáči na kraji qwerty dvě tlačítko s háčkem a čárkou.

   Nejvíce mi vyhovovala kombinace tato:

   dotykový displej

   > alfanumerická klávesnice v režimu na výšku – velké klávesy, pohodlné a velmi rychlé ovládání jedním prstem. Díky rozložení kláves 3×4 jsou minimalizovány překlepy.

   > v landscape režimu qwertz klávesnice – díky šířce displeje jsou klávesy velké, ovládá se převážně oběma rukama nebo více prsty

   Bohužel ve výchozím stavu WP7.5 alfanumerickou klávesnicí nedisponuje. Škoda.

  • Standa: Nemyslel jsem automatickou diakritiku, ale ta dvě tlačítka ´ a ˇ.

   Mceza: Ne není to pitomé podrž a vyber ala WP a Android, ale stejné jako na tvé hw klávesnici. Stiskneš znak (abcdefg…) a pak háček nebo čárku a ono se to změní. Podobně jako ve woknech, ale opačně.

  • Poterienko: příklad automatické diakritiky jsem myslel sám za sebe :-) Má to tak BlackBerry u svých dotykovek. Je to sice super usnadnění, ale ani to nepomůže k pořádnému psaní.

 3. Artikulovat :) Sry :D ale gestikuluju u toho taky :D ale to je mi na nic :D

 4. Výborně, tedy amíci chtějí QWERTY méně než zbytek (my), proto tam výrobci exkluzivně cpou QWERTY modely a my máme smůlu. Super:-/

 5. ad miniatura-vidím v tom nějaké HTC, resp. asi spíše ještě Qtek, ale model… každopádně je to z doby, kdy se věci dělali pro funkci, ne pro design nebo podobání se někomu.

 6. TEN (neregistrovaný)

  ad miniatura: neni to nic jiného než zatím nepřekonaný HTC Universal

  • Přesně tak, trefa do černého! :-)

  • vosa (neregistrovaný)

   Kvůli té miniatuře jsem otevřel článek a rovnou jsem v komentářích hledal zda si ještě někdo všiml straýho dobrýho Uniho :) … dobře, že na něj nazapomínáte ;-)

 7. Jiří (neregistrovaný)

  jestli někdo tvrdí, že je pro něj nejlepší způsob zadávání textu do mobilu číselná klávesnice, tak je buď magor nebo nikdy neměl nic jiného v ruce a potom platí první řečené – je magor. :-)

  • maxxz (neregistrovaný)

   Pokud chce psát i v autě, tak je nejlepší klasická alfanumerická klávesnice. Pokud ne, pak je samozřejmě nejlepší dobrá QWERTZ klávesnice či kvalitní SW dotyk klávesnice.

  • Je mi jedno, jestli ten telefon držím na stolem, za chůze nebo v autě, furt ho držím stejně a stejně ho používám a stejně je všude nejvhodnější QWERTY:-) N

  • V aute asi mysli psani poslepu, na coz je klasicka 123456789 klavesnice nejlepsi.

 8. Jo, klávesnice… HTC Universal jednoznačně nejlepší klávesnicoid za posledních deset let, pokud nepočítáme Psiony, Jornady a další s notebookovou klávkou.

  Dnes už to highendové úrovni táhne jen BlackBerry a chvíli se pokoušel Dell se svým Venue Pro. Nicméně kombinace normálního displeje 4.1″ a hw qwerty se už dnes výrobci bojí jako čert kříže.

  • Deaktivovaný účet (01.2013)

   Přitom ale není důvod, jelikož řada modelů dokazuje, že udělal telefon s alespoň 3.7″ displejem a přijatelnou QWERTY klávesnicí jde.

 9. pro me jednoznacne HW qwerty, tu nic nenahradi…pouzivam stale od roku 2001 (Nokia 9110) a je stale tezsi vybirat…a ted uz je to uplne marne, skoro ty telefony vymrely, zbyva snad uz jen Motorola (coz nicemu nevadi, mam ji rad, jen je problem v distribuci k nam…)

 10. Kvůli QWERTZ klávesnici s přímým psaním „ěščřžýáíé“ se stále držím Nokie E90 :)

 11. Nesmíte zapomínat na další nevýhodu dotykové klávesnice na dnešních telefonech – při zadávání máte nedostupnou většinu zobrazovací plochy pro aplikace. Já jsem jednoznačně pro HW QWERTY.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).