Průzkum: Jaká metoda zadávání znaků je mezi uživateli nejoblíbenější?

Společnost Nokia provedla zajímavý průzkum, ve kterém hodnotila, která z metod pro zadávání znaků u chytrých telefonů je mezi uživateli nejobliběnější? (+ anketa)

V minulých týdnech společnost Nokia provedla průzkům, ve kterém se tázala uživatelů, jakou metodu pro zadávání textu preferují na svých chytrých telefonech? Hlasující mohli vybírat ze čtyř nejčastějších typů zadávání (QWERTY klávesnice, dotykový displej, numerická klávesnice a hlasové zadávání), které jsou na současných zařízeních dostupné. V konečném výsledku se globálně nejoblíbenější metodou stala právě QWERTY klávesnice.

Z logického hlediska nejde o nijak zvlášť překvapující zjištění, jelikož hardwarová klávesnice je díky hmatové odezvě velice pohodlná a daleko přesnější na psaní textů než ostatní varianty z uvedené ankety. Zde se tedy nabízí otázka, proč výrobci (vyjma RIMu a jeho BlackBerry) v současné době smartphony s hardwarovou klávesnicí tolik přehlížejí?

Možná se tak děje z důvodu, že současní uživatelé preferují tenké konstrukce telefonů, do kterých se jednoduše plnohodnotná klávesnice nevejde. Už dříve jsme vás informovali o postoji k této situaci ze strany tchajwanského výrobce HTC, který od chytrých telefonů s QWERTY klávesnicemi dočista upustil, ačkoliv na nich v podstatě postavil svůj úspěch.

Tip na článek – Revoluce v ovládání: Tactus představuje první haptický displej na světě

Druhou příčku obsadily dotykové displeje, které jsou v současné době i nejrozšířenější. Pokud vlastníte smartphone s úhlopříčkou displeje 4“ a větší, je psaní na softwarové klávesnici poměrně pohodlné, nicméně občasným překlepům se nelze vyhnout. Osobně za největší slabinu dotykových panelů považuji absenci hmatové odezvy, která může za onu nepřesnost při zadávání znaků. Tento neduh se zřejmě v budoucnu vyřeší příchodem haptických displejů, jejich vývoj se ale nachází v plenkách.

 

Na třetím místě se umístila numerická klávesnice, která tu je s námi od počátků mobilních telefonů a zřejmě tu ještě nějaký ten rok zůstane. Nalezneme ji především na „hloupých“ telefonech, pro které se jeví jako nejlepší možná varianta. Poslední příčku si vysloužila metoda hlasového vstupu. Tato technologie je na svém začátku a do budoucna lze očekávat její progresivní vývoj. Zde největší nedostatky spatřuji v nízké přesnosti rozpoznávání lidského hlasu. Osobně tuto metodu občas využívám na telefonu s Androidem, ale k dokonalosti jí chybí ještě poměrně mnoho. Uživatel se totiž musí na zadávání textu poměrně soustředit a správně artikulovat, jinak je výsledek dosti nejistý.

Výsledky ankety jsou sběrem dat z celého světa a pokud bychom respondenty rozčlenili podle zemí, ze kterých hlasy přicházely, zjistili bychom, že ne vždy by byla QWERTY klávesnice na prvním místě. Například 47,22 % respondentů z USA preferuje dotykové displeje, zatímco ve zbytku světa už jasně vede QWERTY klávesnice. Těžko říct, co Nokii k této analýze vedlo, dost možná chtěla znát náš názor ještě před tím, než se pustí do práce na nové Lumii.

O svůj názor na nejpohodlnější metodu zadávání textu na chytrých telefonech se s námi můžete podělit v přiložené anketě, do které jsme oproti průzkumu Nokie přidali ještě možnost zadávání prostřednictvím stylusu či dotykového pera.

A ještě jedna otázka pro opravdové SmartManiaky. Dokážete poznat zařízení, jehož klávesnici jsme použili jako miniaturu k tomuto článku? :)

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku