Domů » Bleskovky » Projekt Jacguard: Google najdeme i v textilním průmyslu, s Levi’s chystá interaktivní oblečení

Projekt Jacguard: Google najdeme i v textilním průmyslu, s Levi’s chystá interaktivní oblečení

Americký technologický gigant Google pomalu, ale jistě proniká do mnoha oblastí našich životů, od chytrých telefonů, přes chytré televize, až po v poslední době často skloňovaný internet věcí, ve kterém by rád prosadil svůj operační systém Brillo.

 

Na konferenci Google I/O byl představen projekt, který proniká i do dalšího odvětví – do textilního průmyslu. V rámci projektu Jacguard je možné všít do oblečení plochu, která umožní uživatelům, aby pomocí gest ovládali v podstatě jakoukoliv elektroniku. Prozatím se uvažuje hlavně o chytrých telefonech a hodinkách, nicméně v budoucnu by mohlo být možné ovládat tímto způsobem i další zařízení.

Nitě, ze kterých se oblečení šije, obsahují velmi tenký drátek, díky kterému se materiál stává vodivým. Výhodou je, že se, podle Googlu, jedná o klasickou nit, takže zákazníci nic nepoznají a výrobci oblečení nemusejí provádět změny ve výrobě, ani se složitě učit o tom, jak technologie fungují – zkrátka ušijí nový kus, jehož obvod se připojí k zařízení o velikosti knoflíku, které poté bezdrátově přenáší dotyky do zařízení.

    

Projekt Jacguard skýtá obrovské možnosti využití, od bezpečnostních prvků, kdy pouhé přejetí nebo znak na látce může zavolat pomoc, až po pohodlné ovládání televize, rádia, chytrých hodinek… Prozatím probíhá spolupráce především s firmou Levi’s, brzy tedy nejspíše můžeme očekávat interaktivní džíny. Google se tak pomalu dostává velmi blízko naší kůži, a je pouze otázkou času, kdy se dostane i pod ni.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).