Domů » Bleskovky » Prohlédněte si nápaditý koncept chytrých hodinek, který vám padne do oka

Prohlédněte si nápaditý koncept chytrých hodinek, který vám padne do oka

Hudbou blízké budoucnosti bezesportu bude nositelná elektronika. Přesvědčil nás o tom letošní Mobile World Congress, kde výrobci představili nejrůznější chytré hodinky, náramky a fitness doplňky. Představu o tom, jak by se moderní technologie mohly integrovat do klasických náramkových hodinek má i maďarský designém Gábor Balogh, který prostřednictvím serveru TheVerge představil vlastní koncept.


Standardní zobrazení času a informace o příchozím hovoru

Gábor se ve svém konceptu rozhodl chytré funkce integrovat do úplně klasický hodinek, jako základ mu posloužil model od společnosti Triwa. Mechanické ručičky nahradil malý displej, který by se staral o zobrazování nejrůznějších informací (přehrávání hudby, nové SMS/e-maily, notifikace, navigace, informace o počasí…).


Měření srdečního tepu a nová textová zpráva 

Displej by nebyl dotykový, vše by se ovládalo pomocí klasických tlačítek na boku. Podle Balogha není potřeba, aby hodinky uživatele zasypaly milionem nepotřebných funkcí – zobrazovat by měly pouze základní údaje, pro které by uživatel nutně nemusel vytahovat telefon z kapsy.

 
Stopky & navigace

 
Informace o počasí a aktuálně přehrávané skladbě

Nám se tento koncept moc líbí a jsme zvědaví, zda se podobného řešení v budoucnu dočkáme u některého z výrobců spotřební elektroniky. Nejedná se totiž nic, co by technicky nebylo možné realizovat.


Kompas a upomínka z kalendáře

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

18 komentářů

 1. Vážení výrobci všech těch „chytrých“ hodinek – vemte si příklad z tohoto konceptu. Nepotřebuju mít na ruce obrovský hlinikový krám, na kteérm mohu hrát Andry Birds a který vydrží jen tak tak do večera. Toto přesně je to zařízení, které bych si byl ochoten koupit a nahradit tak své současné ručičkové hodinky.

  PS: Možná to chce hezčí řemínek :D

  • Radek (neregistrovaný)

   Naprosto souhlasím.

   PS: I s tím PS. :D

  • vojta (neregistrovaný)

   ANO, o takových to chytrých hodinkách by se dalo uvažovat, a mohly by se nosit i k obleku. Technologie by asi byla založena na podsvíceném E-inku = vyšší výdrž na nabití.

  • Jo, tohle by byla pecka, třeba časem

  • Je to řádově lepší, než třeba ty od Smasungu, ale za klasické mechanické hodinky bych to nevyměnil.

  • Hr3bec (neregistrovaný)

   Taky souhlasím, hned jak jsem je viděl říkám to je přesně ono. Ovládání mobilu v kapse přes klasické hodinky s tlačítky je podle mě dobrý nápad. Problém dneška je, že vše musí být „sociální“ a proto musí být v hodinkách dotykáč na psaní na FB, sdílení fotek přes vestavěný foťák v řemínku a podobné kravinky co jen dané zařízení prodražují, jsou fajn na papíře, ale v reálu si s tím člověk hraje 5 minut a pak už to nevyužije.

   Tohle je přesně koncept který spojuje zažité ovládání s displejem umožňující přehledné zobrazení a upozornění na to co by člověk opravdu mohl reálně využít. Za mě už je jen vyrobit a jsem váš! Moc hezké.

 2. mikiqex (neregistrovaný)

  Tohle vypadá na renderech hezky, ale takto jemný displej sežere tolik baterky, že hodinky nevydrží ani do večera, nebo budou zbytečně moc tlusté. Osobně se nejvíce přikláním eInku, Pebble ale musí pořádně zamakat na designu.

 3. Neznášam ručičky, ale vyzerá to fajn. Snáď raz prídu aj dobré digitálne smart hodinky, ktoré nebudú obrovské.

  • Pokud by byly ručičky na displeji, asi by nebylo nic snadnějšího než tam dát i nějaký „digitální skin“.

  • Johny (neregistrovaný)

   Myslim že lidi, co neuměj hodiny na to stejně nebudou platově dosahovat :D

  • pouzivat rucicky na urcenie casu, je znakom ze mas vela penazi?? neudrel si sa do hlavy?

  • Johny? Ne, ten se nemá do čeho udeřit…

 4. Trenus (neregistrovaný)

  Já jsem skeptický, zatím ještě nikdo nepředvedl ovládání chytrých hodinek, které by bylo praktické a použitelné.

  Na obrázku to vypadá zajímavě, ale nevěřím tomu.

 5. Martin (neregistrovaný)

  Chytré hodinky teď obsahují jen pár nezbytných funkcí, další trend bude přidávat dašlí a další funkce, čímž se budou jednotlivý výrobci předhánět (konkurovat si), to povede i k stále většímu narůstu displeje, aby to vše bylo přehlednější. Nakonec systém hodinek takto evolučně dospěje do velikosti několika palců, nejspíše obdélníkového tvaru, který je nejpraktičtější (bude umět už i telefonovat, běžně posílat sms a bude na tom možné si zahrát i angry birds)…a tak se koloběh života uzavře.

 6. Johny (neregistrovaný)

  Vzhledově pěkné, ten koncept je inteligentní a dává smysl. Ani na baterii to nebude moc náročné, jak se tu někdo domnívá.

  Problém ale zůstává jinde. Pořád je to kompatibilita. Pro mě nemá smysl pořizovat si hodinky, které by uměly číst data pouze z jednoho zařízení. Na co mi budou, když o telefon přijdu nebo ho vyměním? Na nic. Dokud samotní výrobci systémů ony systémy nepřizpůsobí tak, aby mohli ostatní přímo navazovat na ně a nikoliv na jednotlivá zařízení, není to nic platné a je to pouze nesmyslná scifi geekovina.

  • vojta (neregistrovaný)

   Multiplatformita! To je oč tu běží, a co zatím málo který výrobce moc nepochopil :-(. Ale například Pebble fungují s Androidem, iOSem a WP.

  • vojta (neregistrovaný): Tak ono je to těžké, kdy BT 4.0 LE je několik let standardem jen u iOS a Windows, Android a WP jsou ve vývoji trvale v podobných věcech pozadu. BT 4.0 je jako snad fungující standard multiplatfromě možné považovat až s aktuálním rokem.

  • vojta (neregistrovaný)

   UNI: Ano, musím s tebou bohužel souhlasit :-(. Jen doufám, že se to s dnešním trendem nositelné elektroniky změní a budou se výrobci snažit tyto standarty respektovat a udržovat v aktuální verzi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).