Prodeje telefonů s WP vzrostly o 124 procent, na konkurenci to ale nestačí

Analytická společnost Gartner zveřejnila svoje statistiky týkající se trhu mobilních telefonů za poslední čtvrtletí roku 2012. Prodeje smartphonů s operačním systémem Windows Phone sice meziročně vzrostly o 124 % a ten se tak stal v tomto období nejrychleji rostoucí platformou, díky 3% podílu na trhu (včetně Windows Mobile) ale v žebříčku obsadil až čtvrté místo těsně za BlackBerry a s obrovskou ztrátou na vedoucí duo, Android a iOS.

Co se týče samotných výrobců, Nokia podle Gartneru prodala téměř 334 milionů telefonů a i přes neustálý pokles si drží druhé místo za Samsungem. Tomu se očividně daří, protože dominuje nejen prodejům všech mobilů, ale i smartphonů. Velice slušně si vede i čínský Huawei, který v posledním kvartále obsadil mezi chytrými telefony výborné třetí místo.

Bude zajímavé sledovat, jak se bude podíl operačních systémů nadále vyvíjet. Windows Phone to totiž nebude mít vůbec lehké. Androidu se daří čím dál více, iOS sice meziročně mírně ztrácí, jeho pozice je ale stále dostatečně silná. Největší souboj se proto čeká na třetím a čtvrtém místě. Uvidíme, zda se po nedávném představení BlackBerry 10 podaří Kanaďanům vzpamatovat a odrazit útok Microsoftu. Ten se přitom odehrává hned na několika frontách, redmondští by se totiž rádi prosadili také v korporátním prostředí, kde si ostružiny drží zatím slušné postavení, které ale nemusí trvat věčně.

 

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku