Domů » Bleskovky » Prodeje smartphonů v druhém kvartále klesly o pětinu. Největší sešup zaznamenal Samsung

Prodeje smartphonů v druhém kvartále klesly o pětinu. Největší sešup zaznamenal Samsung

Pandemie nemoci COVID-19 postihla snad všechna myslitelná odvětví, trh se smartphony nevyjímaje. Podle agentury Gartner se ve druhém kvartále letošního roku prodalo 294,7 milionů smartphonů, což je o 20,4 procent méně než ve stejném období v loňském roce.

Apple zůstal „na svém“, nejvíce se propadl Samsung

Tato statistika má své vítěze i své poražené. Vůbec nejšťastnější může být Apple, který zaznamenal pouze 0,4% pokles, s 38,4 miliony iPhonů je tak na tom prakticky stejně jako loni. Slušná čísla vykázala i společnost Huawei, meziroční pokles 6,8 % je ještě velmi mírný, když si uvědomíme, že koronavirus není zdaleka jedinou překážkou v podnikání tohoto výrobce.

gartner

Firma Huawei byla podle agentury Gartner ve 2. čtvrtletí dvojkou na trhu, přičemž první místo jí uteklo o „pouhých“ 634 tisíc prodaných telefonů. Podle měsíc staré analýzy společnosti Canalys prý dokonce společnost Huawei druhý kvartál ovládla. Nejvíce se Huawei dařilo v domovské Číně, kde je firma neochvějnou jedničkou s 42,6% tržním podílem.

První příčku na globálním trhu si uhájil korejský Samsung, byť o loňských 75,1 milionech prodaných telefonů si může nechat jen zdát; letos jich prodal 54,8 milionů, což je 27,1% pokles. Z hlediska zemí zaznamenala největší pád trhu Indie, kde se meziročně prodalo o 46 procent méně chytrých telefonů. Dosud přitom byla Indie jedním z mála míst, kde prodej telefonů každým kvartálem rostl.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. U Samsungu se ani nedivím. Pokrok žádný jen jiný obal. Výrazné inovace žádné. A cena roste a roste. U Huaweie už Google není taková bolístka jak se zdálo. Když si koupím Apple, taky tam nemám Google.

 2. Samsung to bude mít pořád těžší…Zabíjí to Exynosem ve vlajkových modelech, Note20 v plastu a ceny hodně vysoko. Ani ne měsíc po představení už jsou na řadu Note20 akce, cashbacky.

  • Akcie na radu Note a radu S sú zakaždým po predstavení.

  • To já vím, ale 3 týdny po oficiálním představení+předobjednávky??? Trochu brzo…to vypovídá o prodejích!

  • U Samsungu pořád všichni nadávají na cenu. Přitom jsou pořád nějaké akce, cashbacky, starý za nový atd. Tedka se dá třeba sehnat CZ distribuce S20+ za 25.190,- a ještě je k tomu Cashback 3000,-. Kdo má třeba starší telefon tak navíc může využít akci starý za nový. Tam dávají ke každému funkčnímu telefonu bonus dalších 3500,- Kč. Pak se dají i vlajkové modely pořídit za výrazně lepší ceny než má třeba Huawei nebo vlajkové Xaiomi atd… Takhle to dělá Samsung poslední roky pořád dokola.

  • To já všechno vím, ale přijde mi zvláštní po uvedení na trh hned pořádat akci, bonus za starý mobil atd…prostě ty prodeje nejsou podle představ…a dát za plasták s Exynosem 25 990 je prostě nesmysl!

  • To je jak když člověk mluví do dubu… :D

  • Ne, jenom ty seš Sammy ovečka a nedokážeš pochopit, co ti kdo píše.

  • Ááá, pán odborník se nám ozval :D Ano, Samsung používám a jsem s nim maximálně spokojenej. Narozdil od podobnejch blbečků jako ty mám srovnání, nemusím koukat na každou korunu a proto používám to co mi vyhovuje. Nikdy jsem tady netvrdil že je Samsung dokonalej, má jako každá značka svoje mouchy. Musím se ale smát jak tady někteří musí za každou cenu nadávat na cokoliv co Samsung vyrobí…

  • Václav Láhev

   Kulhavec: nekteri nadavaji na Samsung, nekteri na Apple, dalsi na Huawei…. zajimava socialni bublina nekolika desitek individui, ktere ziji jen kvuli mobilnim telefonum, resp. spotrebnimu zbozi a dokazi se kvuli tomu urazet a nadavat si.

   Nejhorsi na tom je, ze jsou to v drtive vetsine pripadu lidi ve veku 35+… to je smutne.

  • Ano, protože seš jedinej, kdo tady má na něco tak průměrnýho, jako je telefon. Nechceš se ještě vychloubat, že sis ráno koupil pár rohlíků k snídani?
   Moje reakce nebyla vůbec v souvislosti s tímhle tématem a s cenou, moje reakce byla všeobecná, protože jakmile tady někdo za něco Samsung nechválí, tak doběhne ovečka Kulhavec a začne všechno žehlit, většinou i s notnou dávkou sprostých slov.
   Tvoje názory tady už nemůže snad nikdo brát vážně, jsi ve stejné škatulce, jako htcjirka = OVCE!

  • Já tady nic nežehlim. Všechno co jsem napsal je pravda a jedinej ty tady kopeš jak malý děcko jenom proto že nemáš Samsung rád. Když se tak koukám na počty mínusů u tvejch příspěvků tak za šaška seš tady ty. Ale jak se říká: „Kdo chce _qam_ pomozte mu tam“ :D

  • Já jsem nikde vyškoleno nedostal, diskuze se vedla o obnovovací frekvenci a došli jsme k tomu, že Apple nenabízí řešení na rok starém telefonu, které Samsung nabízí polovičatě na měsíc starém. Nikde nevidím problém. Jestli Apple za necelý měsíc ukáže 120Hz iPhone, tak Samsung ostrouhá a ovečky jako ty nebo kulhavá ovce budete s brekem kopat nožičkama, protože na další inovaci si u Samsungu počkáte až do února. Hrozná to představa, že vám vaši modlu předběhne Apple.

  • „došli jsme k tomu, že Apple nenabízí řešení na rok starém telefonu, které Samsung nabízí polovičatě na měsíc starém“ – k tomu jsi došel ty. Já jsem tě opravil, že Samsung tuhle technologii nabízí už od února, vzhledem k tomu, že letošní modely Pro se budou zřejmě prodávat až v listopadu/prosinci, bude je od sebe dělit skoro rok. A to nemáme ani jistotu, že 120Hz letošní iPhone dostanou. Mýlit se jednou je možné, to nikdo nikomu není nutné brát za zlé. Mýlit se ovšem podruhé, a to zcela vědomě, tomu už se říká lhaní.

  • Ano, S20 v únoru, Note 20 ultra v srpnu. Co to mění? Nejde o to, kdo byl první, samozřejmě, že Samsung v únoru, jde o to, že to stále nenapravili a jede to i na vlajkové lodi ze srpna 2020 polovičatě. Pokud Apple vydá 120 Hz za měsíc, předběhne technologicky Samsung, o to mi jde

  • Tak však to napravit ani nemohli, když používají u půlky modelů totožný CPU. A pokud Apple za měsíc vydá 120Hz, tak to bude skvělá zpráva pro všechny, a hlavně pro nás zákazníky, že máme opět lepší výběr. Spíš se tak trochu bojim (a trochu i o tebe), co se bude dít, když příští měsíc Apple těch 120Hz nevydá. To totiž neujede Apple vlak o rok, ale rovnou o dva. A ten zlý ošklivý Samsung bude na tvém hejt hledáčku další rok – co si to vůbec dovoluje mít něco lepšího než Apple. Však se stačí podívat teď. Samsung je v něčem lepší – tak je to potřeba srazit a je to hned polovičaté. Ať je to polovičaté nebo není, Samsung JE momentálně lepší. Nabízí 120Hz aspoň u FHD, Apple se nezmohl momentálně ani na to.

  • Tak budou mít lepší displej… Já se z toho nezbláznim. Už asi po stý tady zopakuju že Samsung není dokonalej a určitě má co zlepšovat. To ale neznamená že se neozvu když někdo šíří naprostý bludy. Víc už k tomu psát nebudu. To je jak házet perly sviním.

 3. U Samsungu se ani nedivim když ty kurvy lžou a okrádají :D
  Ta jejich podvodná cashbacková kampaň. Nalákat lidi na to že dostanou třebas 2500,- zpátky a po vyplnění požadovaných polí atd. jim auto-systém oznámí že nemají nárok.

  • Plácáš hovadiny. Tohle se jim stalo jednou a stačilo zavolat na infolinku nebo prodejci a bez problémů to řešili.

 4. Žádný div. Za prvé žádný strom neroste do nebe. Za druhé to výrobci v poslední době z cenami více než přehnali. Za třetí nemá moc valného smyslu k upgrade. Ve spoustě případů si člověk s novým telefonem pohorší, protože přijde o audiojack či slot na paměťovky. Sice je tu neustálý nárůst výkonu (k čemu, když člověk nehraje hry) fotky bývají o něco lepší. Ale to je tak všechno co člověk dostane za své peníze. Snad se výrobci chytnou za nos a půjdou s cenami dolů a také nebudou zapomínat na důležité hardwarové komponenty.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).