Prodeje smartphonů v druhém kvartále klesly o pětinu. Největší sešup zaznamenal Samsung

Pandemie nemoci COVID-19 postihla snad všechna myslitelná odvětví, trh se smartphony nevyjímaje. Podle agentury Gartner se ve druhém kvartále letošního roku prodalo 294,7 milionů smartphonů, což je o 20,4 procent méně než ve stejném období v loňském roce.

Apple zůstal „na svém“, nejvíce se propadl Samsung

Tato statistika má své vítěze i své poražené. Vůbec nejšťastnější může být Apple, který zaznamenal pouze 0,4% pokles, s 38,4 miliony iPhonů je tak na tom prakticky stejně jako loni. Slušná čísla vykázala i společnost Huawei, meziroční pokles 6,8 % je ještě velmi mírný, když si uvědomíme, že koronavirus není zdaleka jedinou překážkou v podnikání tohoto výrobce.

gartner

Firma Huawei byla podle agentury Gartner ve 2. čtvrtletí dvojkou na trhu, přičemž první místo jí uteklo o „pouhých“ 634 tisíc prodaných telefonů. Podle měsíc staré analýzy společnosti Canalys prý dokonce společnost Huawei druhý kvartál ovládla. Nejvíce se Huawei dařilo v domovské Číně, kde je firma neochvějnou jedničkou s 42,6% tržním podílem.

První příčku na globálním trhu si uhájil korejský Samsung, byť o loňských 75,1 milionech prodaných telefonů si může nechat jen zdát; letos jich prodal 54,8 milionů, což je 27,1% pokles. Z hlediska zemí zaznamenala největší pád trhu Indie, kde se meziročně prodalo o 46 procent méně chytrých telefonů. Dosud přitom byla Indie jedním z mála míst, kde prodej telefonů každým kvartálem rostl.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku